Milieukosten kunnen welvaart aantasten ZORG 11 12 Dieper Jeagan ziet af van actie tegen ibische fabriek Besluit uitzetting Syriërs leidt tot hevige emoties 99 99 Hotel Oranje failliet Banken hoeven akkoord niet te ondertekenen 4 9 13 17 Uitgave Weslerpers, behorende lot Si|lho(I Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bankN.V. Leiden. Abonnementen (inch 6% BTW) per maand 1.24,24 (aut. betaling), kwartaal f. 72,34, jaar 1.275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14 00-15.00 uur tel 071 -122248. Advertenties- (excl. 6% BTW) 1.0,67 per mm., familieberichten 1.0,60 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur I J. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. Veel bewolking en vooral in de nacht en ochtend perioden met regen. Temperatuur rond 6 graden. Vrij krachtige zuid westenwind, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot storm achtig. in de loop van de dag geleidelijk afnemend. Zon op: 08.47, onder: 16.45; hoog water: 01.49 en 14.05, laag water: 09.45 en 22.25. Zaterdag 14 januari bij deze krant ONDERWIJS allet van Vlaanderen enmaal in Muziektheater SN HAAG Met tien voorstellingen in de eer helft van dit jaar, presenteert het Koninklijk let van Vlaanderen zich als vaste bespeler van Muziektheater aan het Spui. Het gezelschap edt ballet én musical: de balletten Don Quichote La Sylphide en de musicals Me and My Girl, y fair Lady en Evita; deze laatste wordt nog vol- contract gespeeld in het Nederlands Congres- bouw. Impresario Jacques Senf: „Dit jaar is nog n proefjaar. Maar als alles gaat zoals wij ver achten dat het zal gaan, krijgt het Ballet van laanderen in Den Haag een vast huis. Op Evita wordt alles de komende jaren geconcentreerd het Muziektheater. Dat is met de theaters in msterdam en Drachten het mooiste dat Neder- nd te bieden heeft". ag. 9: Meeste voorstellingen in Nederland. Jongens vinden bom op Zeeuws strand MIDDELBURG Op het strand tus sen Dishoek en Zoutelande hebben jongens met een metaaldetector gis termiddag ter hoogte van Valkenisse een gevaarlijke vliegtuigbom ont dekt. Een wandelaar zag de jongens bezig met het uitgraven van de bom. Hij stuurde hen weg en waarschuwde de politie. De politie sluit niet uit dat er op hetzelfde strand in een nieuw ontstane geul meer explosieven door jeugdigen zijn opgegraven. De bom, een zogenaamde honderdponder van Franse makelij, is vandaag door de Explosieven Opruimingsdienst op zee tot ontploffing gebracht. Nader onderzoek Harmsen na herseninfarct APELDOORN/ AVENHORN Voormalig Ajax-voorzitter Ton Harmsen zal zich vandaag opnieuw in een ziekenhuis in Amsterdam la ten onderzoeken. Het afgelopen weekend is de door de Ajax-zwart- geld-affaire in opspraak geraakte Harmsen getroffen door een herse ninfarct. Harmsen, die momenteel thuis in zijn woonplaats Avenhorn verpleegd wordt, vertoont verlam mingsverschijnselen aan de linkerzij de van het lichaam. Zijn geestelijke conditie is niet aangetast. Wel heeft het bestuurslid betaald voetbal spraakproblemen. Nader medisch on- derzoek zal duidelijk moeten maken Ton Harmsen of Harmsen volledig zal genezen. Produktiewaarde tuinbouw naar tien miljard gulden DEN HAAG De waarde van de produktie van de Ne derlandse tuinbouw is vorig jaar vergeleken met 1987 met 3 procent gestegen tot 9.975 miljoen gulden. De uit voer van Nederlandse tuinbouwprodukten steeg met 8 procent tot een waarde van 12.085 miljoen gulden. De stijging van de produktiewaarde is te danken aan de sec tor siergewassen (bloem- en boomkwekerijprodukten en bloembollen), waarvan de waarde 10 procent steeg. De produktiewaarde van de voedingstuinbouw (verse groen ten, vers fruit) daalde met 2 procent tot 3.900 miljoen gul den. Sinds 1975, toen de produktiewaarde/van beide net onder de twee miljard gulden lag, is die van de sector siergewassen verdrievoudigd en die van de voedingstuin bouw „slechts" verdubbeld. Pagina 8: „Nederlandse tuinbouw moet oppassen voor hoogmoed" merika's minister van Carlucci wees gisteren de plaats aan, in ternationaal gebied, waar Amerikaanse vliegtuigen de twee Li- sche toestellen hadden neergeschoten. FOTO: AP WASHINGTON Vol- ens het Amerikaanse agblad The Washington %st is president Reagan iet langer voorstander an een militaire actie te- éen fabriek in Libië iraar, nu ook naar de me- ing van Groot-Brittan- ië, chemische wapens vorden gemaakt. De krant beroept zich op voor- lanstaande regeringsfunctio narissen. Reagan zou het nu ennelijk eens zijn met de Eu- opese bondgenoten van de IS, dat een dergelijke actie de Amerikaanse en westerse be- ïngen zou schaden. Na het in- ident van gisteren, waarbij Amerikaanse vliegtuigen twee ibische toestellen neerscho en, is een Amerikaanse mili- jaire actie volgens waarnemers liplomatiek nog moeilijker te erkopen geworden. Met lame aan de Amerikaanse wndgenoten langs de Middel- andse Zee: Italië, Frankrijk, Jpanje en Griekenland, zijn egen een escalatie van het ge veld. )verigens ontkent Washing- n elk verband tussen de ge beurtenissen van gisteren en de kwestie van de fabriek. Li bië is een andere mening teo- gedaan. Later vandaag zal op verzoek van Libië de Veilig heidsraad van de Verenigde Naties voor een speciale zitting bijeenkomen. Volgens de Libi sche zaakgelastige in de VN, Ali Muntasser, zal zijn land de V-raad een ontwerp-resolutie voorleggen, waarin de „Ame rikaanse agressie" wordt ver oordeeld. Gezien het veto recht in de Raad van de VS maakt een dergelijke resolutie echter geen enkele kans. Pagina 5: „Libië was uit op confrontatie" Voodtransfusie [apanse keizer 'OKYO De Japanse keizer lirohito heeft vanmorgen een iood-bloedtransfusie gekregen ladat zijn bloeddruk plotseling cherp was gedaald. De keizer ireeg onmiddellijk 400 cc )loed toegediend en later nog neer. Sinds de 87-jarige keizer ip 19 september ernstig ziek verd heeft hij 31,5 liter nieuw iloed toegediend gekregen. (ADVERTENTIE) GEZONDHEIDS loo] 2NSCHEDE De op dracht van staatssecretaris iorte-van Hemel om vier leze week aangehouden Jyrische asielzoekers des- toods individueel naar ïun geboorteland terug te turen, heeft bij het En- ehedese comité dat hen teunt en in de Syrische lemeenschap tot hevige panningen geleid. ,Het is voor ons onbegrijpelijk het land worden litgezet terwijl ze kun kinde en en man hier achter toeten laten. Dit is geestelijke ïarteling. Dit kan niet. Het arlement moet ingrijpen", zo 'ei G. Molderink van het teuncomité gisteravond na af- )op van een emotionele ver tedering. Het steuncomité ATeest dat de asielzoekers tot Wanhoopsdaden komen. Dat de Syriërs geen vertrou wen meer hebben in de Ne derlandse overheid blijkt vol gens Molderink uit het feit dat in de afgelopen dagen een ge zin dat Nederland moet verla ten, zich in de Bondsrepubliek bij andere Syrische asielzoe kers had gevoegd om samen naar Denemarken te vluchten. De in totaal honderd vluchte lingen werden bij de Duits- Deense grens aangehouden. De asielzoekers zullen na te rugkomst in Nederland naar hun geboorteland worden doorgestuurd. De politie wil nagaan of er voor het kind en de vrouwen die nu vastzitten in het huis van bewaring een betere accommodatie is tot het moment van uitzetting. Nu verblijven zij in de „sociale op vang" van een cellencomplex in het Enschedese politiebu- Pagina 4: Politie zoekt overi ge gezinsleden aangehouden Syriërs TOPAMBTENAAR RUTTEN OPTIMISTISCH MAAR WAARSCHUWT: DEN HAAG De na tionale economie is niet alleen tijdelijk, maar ook duurzaam in een hogere versnelling ge komen, zo meldt prof.dr. F.W. Rutten, de hoogste ambtenaar van het ministerie van eco nomische zaken, van daag in zijn traditionele nieuwjaarsartikel in het blad Economisch-Statis- tische Berichten. overheidsuitgaven ook in de eerste helft van de jaren ne gentig passen en meten met het oog op de verdere ver mindering van het financie ringstekort en de collectieve lasten. Continuïteit van en vernieuwing bij het huidige beleid zijn nodig om het so ciaal-economische herstel binnen vijf jaar grotendeels te voltooien en de werkloos heid te verminderen tot 300.000 in 1995. Grotere uit gaven ter bescherming van het milieu kunnen de eco nomische groei echter aan tasten. Het is volgens Rut ten veel beter om de ogen schijnlijk natuurlijke tegen stelling tussen welvaarts groei en milieubeheer te vermijden. De herwonnen kracht van de martksector is, stelt Rut ten, in de eerste plaats te danken aan ondernemers en werknemers. Maar ook het regeringsbeleid heeft een belangrijke invloed. Voortzetting van de hoofd lijnen van het beleid is no dig. net als scholing van werklozen en loonmatiging bij overheid en bedrijfs leven. De salarissen zouden van Rutten niet meer mo gen toenemen dan de prijs stijgingen. Volgens Ruften was de eco nomische groei in het afge lopen jaar buitengewoon gunstig. Het bruto national produkt steeg met ruim 3 procent. Vooral de export en de vrije sector woning bouw zijn explosief geste gen. Dat kan, aldus Rutten. dit jaar op dezelfde voet doorgaan. Ook de bedrijfs investeringen en de particu» here consumptie zullen doorgroeien. Al met al lijkt in deze kabinetsperiode, die tot halverwege 1990 duurt, een gemiddelde sche groei haalbaar procent. Prof.dr. F.W. Rutten, Volle landings baan bruik ma kend van zijn volle vleugel breedte zoekt deze zeemeeuw een plaatsje op de over volle railing langs de Duitse rivier de Neckar. DEN HAAG/NOORDWIJK Hotel Oranje is gisteren door de rechtbank in Den Haag failliet verklaard. Een uur na de uit spraak van de faillissementskamer werd het hotel voor 19 mil joen gulden verkocht aan het Boulevard Hotel, een buurman van Hotel Oranje. Dit hotel heeft zich bereid verklaard het vol tallige personeel, 100- man in vaste dienst en 100 man in losse dienst, over te nemen, met uitzondering van directeur M. Kuij- pers van Hotel Oranje. De Horecabond FNV reageerde na de uitspraak gematigd positief. De bond zal wat deze verklaring aangaat de vinger aan de pols houden, zo zei na afloop districts bestuurder F.J. Gastkemper van de Horecabond. „Voor het per soneel is het een goede zaak dat het hotel integraal wordt over genomen. Iedereen kan blijven werken en krijgt straks hetzelf de salaris. Het enige probleem waar wij nog mee zitten, is het gigantische aantal overuren dat iedereen heeft gemaakt en dat misschien niet uitbetaald wordt. Daar gaan we nog iets aan pro beren te doen". ^Het personeel reageerde gisteren berustend op het faillissement. Pagina 11: „Keuze tussen werk en WW is. niet moeilijk". Leidenaar doodgestoken LEIDEN De 29-jarige Lei denaar J. Kapteijn is gister middag kort na half zes dood gestoken. De man was op be zoek bij buren aan de Waar- dgracht toen de dader, een be kende van hem. aanbelde. Er ontstond een woordenwisse ling, waarvan de aanleiding nog onbekend is. Op een gege ven moment is daarbij een groot keukenmes getrokken. Kapteijn werd een aantal ke ren gestoken. De dader sloeg op de vlucht. Later op de avond, om tien voor half twaalf, is in de wo ning van zijn ouders aan de Merendonk in de Leidse Me- renwijk de 28-jarige verrr delijke dader aangehouden DOORBRAAK IN PASPOORTZAAK DEN HAAG De Natio nale Investerings Bank (NIB) en de Nederlandse Middenstandsbank (NMB) hoeven de intentieverkla ring tussen de staat en de Staatsdrukkerij (SDU) over de produktie van het nieuwe paspoort, niet te ondertekenen. Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft dit gisteren in een brief aan de banken laten weten. De ondertekening van de ver klaring om de paspoortpro- duktie volgens het KEP-pro- cedé onder te brengen bij de SDU vindt mogelijk nog deze week plaats, aldus een woord voerder van Buitenlandse Za ken. Van den Broek had maandag nog in een brief aan de Kamer scherpe kritiek geuit op de weigering van de banken de verklaring te ondertekenen. De nieuwe stap van de minis ter is volgens zijn woordvoer der ingegeven door een brief van de banken, waaruit zou blijken dat de NIB en NMB positief staan tegenover de in tentieverklaring en bereid zijn mee te werken aan de uitvoe ring ervan. In dat licht achtte Van den Broek mede-onderte kening niet langer noodzake- lijk. Curator mr. J. Mentink in het faillissement van paspoortfa- briek KEP toonde zich ver heugd over de doorbraak in de onderhandelingen. De partijen gaan de komende weken bekijken hoeveel werknemers en machines van KEP kunnen worden onderge bracht bij de SDU. De inten tieverklaring moet op of rond Nieuwjaarswens met 'n luchtje DEN HAAG „Wij keuren dit ten strengste af", zo luidt de reactie van de gemeenterei niging op de nieuwjaarsactie van een aantal vuilophalers vorige week in de diverse Haagse woonwijken. Op zich heeft de gemeente geen be zwaar tegen nieuwjaarswen sen, maar dit initiatief is ken nelijk niet los te zien van de attentie in geld die daar tegen over staat. „Waarom zouden ze het anders doen?", merkt voorlichter G. Lieshout hier over op. Hij beseft dat sommi ge mensen de vuilnisman ook wel uit zichzelf wat geld toe stoppen uit waardering voor zijn werk. „Die jongens wer ken keihard, met name rond de feestdagen.Maar we moeten niet op de bedeltoer gaan". 18 PAGINA'S „Engelse Van Dale" in fk problemen over J woord jood mm Wetenschapslijn: 06-vraagbaak moet betovering verbreken Ballet van Vlaanderen vaste bespeler Muziektheater Brandstichting in kamer Leidse professor Veiling Aalsmeer opent aanval op grijs circuit Eerste asielzoekers morgen in Noordwijkerhout Nederlands elftal vriendelijk voor gastheer Israël Ontmoetingen met Jezus in zevendelige serie „Solo" GEESTELIJK LEVEN 2 OPINIE/WEER2 BINNENLANO 3/4/6 BUITENLAND5/7 ECONOMIE8 KUNST 9 LEIDEN 11 OMGEVING 12/13 SPORT AUTONIEUWS RADIO EN TELEVISIE 14/15 Geen zee is te diep voor zeeolifanten. Ze kunnen 1.143 meter duiken. Dieper dan enig ander luchta- demend zeedier. Australische deskundigen hebben dat ontdekt, toen zij een onderzoek instelden naar de leefwijze van deze dieren. Ze hebben daarmee dan toch maar vastgesteld, dat de zeeolifant veel dieper duikt dan potvissen. Van deze laatste dieren werd tot nu toe aangenomen, dat ze het diepste konden komen. Zeeolifanten zouden zelfs op een diepte van 365 meter slapen. Zoiets kun je toch echt niet meer oppervlakkig noemen. Zeker niet als je dat leest in de Leidse Courant, de krant die niet alleen dieper in het nieuws duikt, maar dagelijks ook dieper graaft dan menig andere krant. De Leidse Courant wil ilT best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om ebn proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 1