Keuze tussen werk en WW is niet moeilijk" sielzoekers morgen ti Noordwijkerhout mm»' Meer passagiers NZH in Leiden Snelle herbouw van huizen Speenkruidhof Sassenheim laat milieunota maken Verschoor mag toch bouwen GINAl ;IDEN OMGEVING £eidóe<2ou*xmt donderdag s ianuari i989 pagina ;3 ers zij 'CrC"z, ORDWIJKERHOUT fioos^De eerste asielzoekers morgen naar rf°"h Drdwijkerhout- Het zijn zout 1 c mannen Eritrea ijtspe ie worden gehuisvest dl w een woning aan de atenp ndagse Wetering. Een pept groot aantal vrijwilli- s heeft de afgelopen j ten een flat opgeknapt 'pept ingericht. En daarmee iets gerealiseerd wat 'ijst; jaar geleden nog on- lept kbaar leek. mei begon volgens Jos Braak- voorzitter van de Stich- Opvang Asielzoekers rdwijkerhout, allemaal gro\ volgens de nieuwe ROA- ling (Rijksopvang. Asiel- et ers) de grote steden niet r in staat bleken om alle 1 mdelingen op te vangen. aro( andere gemeenten moes- bak i een deel voor hun reke- *e ve nemen indien dat m< w de aai woning beschikbaar ie koo wege de grote woningnood et dorp. Maar er volgde wi verwonderlijk snele om- koke waaj toen de gezamenlijke 'k rn> en van Noordwijkerhout sterk maakten voor elijkheid voor opvang. doi kzij dit initiatief besloot de sa eeeenteraad zonder veel dis ken e ie om tot 1991 gespreid 20 al. Bi zoekers op te nemen. Dan A'Venfdat in totaal om zo'n zes gaan, dus Henk de Bruin van de ge borstt itelijke afdeling sociale gro n aan het werk ging. net ee zitter is Jos Braakman •t, zou n zijn medebestuursleden de komende dagen peteft zorgen dat de nieuwko- niet alleen een behoorlijk uu rkomen hebben, 'n snij ok wegwijs gemaakt het dorp eng r O IjI lil °S financiële armslag heb- de asielzoekers niet. Jos VHWV^man daarover: De ëe ite krijgt ongeveer 1000 elke asielzoeker ijaar gaan alle vaste lasten Uiteindelijk kan elke in nacl zoeker zelf nog 100 gulden in de r Kjen jn jg week aan eten, kleding en dergelijke. daarvoor hebben ze dan ZEN vaderland en misschien ir dag» gezin in de steek gelaten. v ken mogen ze niet, dat rafdeiii verboden want ze mogen ig er geen enkele bron Iwaimsten hebben. Zij zijn 45 u. i alsnog geen "blijvers" delingi x mensen die wachten op a,^P3 vluchtelingenstatus. a||g kan lang duren, maanden, dajn- Dat hangt ook af inland waar ze vandaan ko- Soms wacht de regering ig: 8d2 Ie situatie in het betreffen 1 :e ind veranderd is. Er zullen 20.30 i e tussentijd sociaal-cultu activiteiten moeten ko- Die asielzoekers zitten anders maar. Misschien wti :nen ze aansluiting krijgen rkdag» en sportclub als ze bijvoor- d willen zaalvoetballen of J.eajeyen, als dat tenminste te duur is of voor niets", Zieke!*5 Braakman kii vok lopig krijgen de asiel; alleen wat lessen in de irlandse taal. Want of ze it< ndelijk kunnen blijven of Bezoq zonder een paar woorden taal wordt het voor hooilwel er? moeilijk. Als ja rdaad die vluchtelingen- iniè s krijgen, dan mogen ze in grol opleiding gaan volgen en pen ze recht om op de lijst woningzoekenden te wor- geplaatst of ze kunnen liizen naar een andere s. Maar voor de stichting jis het voorlopig nog een oghetH» 'n het duister. Van de 00 mannen uit Eritrea weten enhui og vrijwel niets want na 18-31 fkondiging van de Roa-re- iad! Lg heeft het mini Kinda - verder weinig romfietser eekt been sin bri J Imfi JL her looi 'HEN AAN DEN RIJN 17-jarige Alphense brom- ;r heeft gisteren bij een lale botsing zijn been ge ien. De jongen reed rond zes over de Oranje Nas- singel. Ter hoogte van de ibrug botste de Alphenaar ?n een 27-jarige Alphense mfietser aan. De 17-jarige henaar is naar ziekenhuis ird gebracht. apparatuur ^stolen £HEN AAN DEN RIJN pekenden hebben vannacht twee woningen aan het To- kplantsoen geluidsappara- gestolen. Beide malen .1 de voordeur geforceerd. I een woning verdwenen cassettedecks. Uit de an- werd de complete stereo- «latie gestolen. zich laten horen. Er is wat al gemene informatie van de lan delijke vereniging voor het vluchtelingenwerk, maar die is op de afgekondigde decen tralisatie van de opvang niet berekend. In Leiden is al wel praktijkervaring opgedaan. Maar zeker financieel zullen de asielzoekers bijzonder krap zitten. De stichting is dan ook van plan om een girorekening te openen voor vrijwillige bij dragen voor de Noordwijker- houtse asielzoekers. Beroofd tijdens televisie kijken OEGSTGEEST Een 91-jarige vrouw in Oegstgeest is gister avond beroofd van geld en sieraden terwijl zij thuis televisie zat te kij ken. Het geluid van het televisietoestel stond hard aan en daardoor hoorde de vrouw niet dat de achterdeur van haar woning aan de Emmalaan werd open gebroken en inbrekers de bovenverdieping doorzochten. Pas toen zij naar bed ging merk te de vrouw dat er die ven waren geweest. Brand op Kaageiland DE KAAG De blusgroep van De Kaag moest gister avond laat in actie komen bij een brand in een woning aan de Beatrixlaan. In de woning was de stroom uitgevallen. De bewoners staken een kaars aan, maar die viel om en ver oorzaakte op zolder brand. De bewoners trachtten zelf te blussen, maar slaagden daar niet in. De blusgroep had het vuur snel onder controle. De rook- en waterschade is aan zienlijk. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. LEIDEN/REGIO De NZH-bussen hebben in 1988 in Leiden iets meer passagiers vervoerd. Lei den is daarmee, een gun stige uitzondering. Dat wordt onder andere aan het gemeentelijke ver keersbeleid toegeschre ven. Het totaal aantal passagiers van de NZH daalde het afgelo pen jaar met twee procent tot ongeveer 57 miljoen. De bus onderneming wijt dat Wel bleef de gebruikelijke drukte in dat jaargetij uil bleef het lokaal vervoer over het algemeen op peil. In de steden Haarlem, Den Helder en Alkmaar waar de NZH dat vervoer verzorgt, bleef het aantal passagiers constant. Dat heeft NZH-directeur jhr. drs. A.L.F.M. Testa in zijn nieuwjaarsrede verklaard. Hij verwacht voor het komend jaar éen toename van het aan tal passagiers. De NZH wil sa menwerkingsverbanden aan gaan met andere openbaar vervoerbedrijven, zoals de HTM in Den Haag en de Ne- zachte winterweer. Daardoor derlandse Spoorwegen. Schip hol en Den Haag moeten op dit punt „voorbeeldregio's" worden waar het aandeel van het openbaar vervoer in het woon-werkverkeer toeneemt, aldus Testa. De NZH heeft het afgelopen jaar een resultaat van onge veer 2,5 miljoen gulden be reikt. Op het openbaar ver voer werd een verlies van on geveer zes ton geleden. De winst is dan ook vooral te dan ken aan de dochteronderne ming rederij NACO die de bootdienst Enkhuizen-Stavo ren onderhoudt en aan de reis- en touringcar-organisatie NZH Travel. Postduiven in kantine Foreholte VOORHOUT De jaarlijkse grote postduivententoonstelling met als in zet het kampioenschasp van de Duin en Bollenstreek, heeft zaterdag en zondag plaats in de kantine de SV Fo reholte in Voorhout. De tentoonstel ling is georganiseerd door de Postdui venvereniging De Voorhouter en zal bestaan uit viertallen. Zaterdag wor den de duiven gekeurd en 's avonds tijdens de grote feestavond zal de prijsuitreiking plaatsvinden. Ook is er een loterij. De openingstijden zijn; za terdagavond van half acht tot half tien en zondag van tien tot vijf uur. PERSONEEL HOTEL ORANJE WACHT AF (Vervolg van voorpagina) NOORDWIJK/DEN HAAG „Als je moet kiezen tussen werk en WW kies je natuurlijk voor het eerste". Zo rea geerde een werknemer van Hotel Oranje gisteren op de vraag of men bereid is onder de nieuwe leiding van de heren A. Mol en C. de Boer van het Boule vard Hotel te werken. „Ik vind het jammer dat het zo gelopen is", aldus een receptioniste. „We moeten afwachten wat de toe komst zal brengen. Het hotel blijft in elk geval gewoon open. Iedereen werkt gewoon door". De gasten van het 200 kamers tellende hotel leken gisteren volkomen onkundig van de gebeurtenissen van die dag. In het golfbad Aqualand werden ontspannen baantjes getrok ken, in het restaurant werden Hotel Oranje is verkocht aan buurman Boulevard Hotel en wordt geen dag gesloten, als altijd de gasten vlekkeloos bediend en aan de telefoon centrale en aan de balie werd iedereen vriendelijk te woord Noordwijkse hotel failliet gestaan. Geen^ opgewonden moest worden verklaard. „Ho- de Noordwijk- tel Oranje kan maximaal 22,5 eigenlijk afgesneden toestanden se boulevard. En nog geen miljoen spoor van boze schuldeisers. Ook zij wachten de ontwikke lingen rustig af. bod van Vink is te onduidelijk te laat. Voor mij is die optie schulden heeft 36 miljoen schuld. Er is dus sprake van een fail lissementssituatie. Het omzet ten van de voorlopige surséan ce van betaling in een defini tieve surséance mag niet door gaan", aldus La Gro. Verkoop De bewindvoerder gaf gister- nidddag toe dat als de recht- Kredieten Het Noordwijkse hotel aan de Koningin Wilhelmina Boule vard werd in maart 1987 geo pend. Grootste kredietver schaffer, de Nederlandse In vesteringsbank (NIB) zegde in oktober 1988 de kredieten op bank het faillissement waarna voorlopige surséance spreken van betaling werd verleend tot van het hotel plaats zou kun 4 januari. De toenmalige be- nen vinden. „Het Boulevard windvoerder S. de Ranitz pro- Hotel heeft beerde op 20 december het ho- waarbij aan tel failliet te laten verklaren wordt voldaan". La Gro omdat hij een koper had ge- naar het tweede bod vonden. Bovendien zag hij Noordwijkse hotel geen mogelijkheid om het ho- legger tel uit de schulden te helpen H.J.M. Vink dat anderhalf behalve door verkoop. Mr. J. voor de crediteurenvergade- Westenberg, voorzitter Het betoog van de bewind voerder werd ondersteund door Th. Jorna, woordvoerder van de tweede directeur van Hotel Oranje, J. de Geus. „Er is geen enkele basis om nog op deze wijze door te gaan met het hotel. Uitstel van het fail lissement heeft geen zin want er is een goede oplossing voor handen waarbij de continuïteit van het hotel wordt gewaar- borgd. Het enige belang dat nu snëÜe*verkoop geschaad wordt bij een faillis- stel. Men zou zich dan kunnen beraden over de twee biedin gen. Als argument wees hij op het feit dat de crediteuren van Hotel Oranje niet allemaal op geroepen waren, iets dat for meel wel had moeten gebeu- sement is dat van Vink. Zijn bod is echter een luchtballon aanbod gedaan waa*"bij we niet lang hoeven voorwaarden staan. Anders moet het ees hotel straks de deur sluiten en het het personeel naar huis. Ik be- denk "iet dat hij het hotel kan Nieuw-Zeeland kopen. Faillissement en dan verkopen is de minst slechte oplossing", aldus Jorna die de ring werd uitgebracht. „Dat verklaarde enkele volmachten tón ho- te hebben het voldoet niet aan teêen het omzetten voorwaarden. Bovendien voorlopige in een definitieve faillissementskamer, ging daar bod is weliswaar toen nog niet mee akkoord, ger, Directeur M. Kuijpers kreeg onze tot 4 januari de gelegenheid is meneer Vink afhankelijk een oplossing voor zijn in de van financiering door de Ne- problemen verkerende hotel derlandse Investeringsbank, te vinden. Kuijpers verklaarde Deze bank heeft zonder enige D. den Hertog, die op zoek te gaan naar een.parti- aarzeling verklaard Vink geen recteur Kuijpers cipant in het hotel. Gistermid- geld te geven voor Hotel dag tijdens de crediteuren ver- Oranje. We kunnen op dit gadering voor de Haagse aanbod dus helaas niet Uitstel Rechter J. Westenberg vond echter dat het niet nodig was het faillissement van het hotel nog langer uit te stellen. Drie kwart van het totale bedrag dat Hotel Oranje schuldig is, moet betaald worden aan de NIB en het Vlaardingse aan nemingsbedrijf Van der Waal BV die respectievelijk een vor dering van ruim 23 miljoen en 3,5 miljoen op Hotel Oranje hebben. Zij waren op 20 de cember al voorstander van een snelle verkoop van het hotel aan het Boulevard Hotel en hielden gisteren voet bij stuk. Ze werden daarbij gesteund door nog enkele schuldeisers. Westenberg stelde verder vast crediteuren die dat niemand de veronderstel ling dat het hotel zich in een faillissementssituatie bevindt, had tegengesproken en sprak het faillissement uit. La Gro werd tot curator benoemd. di- omzetting de voórlopige surséance in definitieve betaling had gevraagd. rechtbank kon hij echter nog gaan". La Gro stelde dat, als te zich tijdens de zitting tegen de verkoop aan het Boulevard geen plan op tafel leggen. hij tot curator benoemd J. La Gro, die sinds 20 decern- worden, hij wel wil praten met Hotel. Bij deze verkoop ber bewindvoerder van Hotel Vink maar dat men daar niet Kuijpers in ieder geval geen Oranje is na het aftreden van te veel van moet verwachten, de eerste bewindvoerder S. de „Het was voor iedereen duide- Ranitz, liet gisteren voor de lijk dat vanmorgen het i Haagse rechtbank duidelijk blijken dat hij vond dat het directeur blijven, terwijl de positie van de staf nog ge- U sproken zou worden. Den Her- De verkoop van het hotel Oranje vond direct na de fail lissementsuitspraak plaats. Cu rator La Gro onderhandelde nog wel even met bieder Vink, maar na een half uur werd het overleg geopend met het Gol den Tulip Boulevard Hotel, wiens bod al volledig goedge keurd was door de toen nog bewindhebber La Gro. Het principe-akkoord werd nog gistermiddag in tegenwoordig heid van de rechter-commissa- ris gesloten. A. Mol en C. de Boer, directeuren/eigenaren van het Boulevardhotel, ne men het tweehonderd kamers tellende hotel over inclusief de honderd vaste personeelsleden tegen hetzelfde salaris. „Het hotel gaat geen dag dicht", al dus A. Mol gisteren. Mol en De Boer hebben inmiddels een ge neral-manager gevonden voor Hotel Oranje, de heer S. Scharringa. De op stapel zijnde verbouwingsplannen van het Boulevard hotel worden door deze aankoop voorlopig op de lange baan geschoven. Stichting Tijdens de bijeenkomst in Den Haag kondigde J. de Geus, mededirecteur van Hotel Oranje en degene die tot voor enige tijd de zakelijke belan gen van Hotel Oranje behar tigde, de oprichting van de Stichting Ondersteuning Con- currente Crediteuren Hotel Oranje te Noordwijk aan. Deze stichting heeft op persoonlijke titel van De Geus, die indertijd veel financiers heeft gezocht en gevonden voor Hotel Oran je, een half miljoen bij elkaar gehaald. Daarmee wil men de kleine crediteuren van Hotel Oranje zoals de lokale midden stand, enigszins tegemoet ko men. J. Samsom namens de Stichting: „De Geus heeft zich indertijd heel erg ingezet voor de bouw van Hotel Oranje. Hij heeft veel geld bij elkaar ge sprokkeld. Dat was nodig want op het moment dat aan Hotel Oranje begonnen werd, wist iedereen dat het hotel zwaar gefinancierd was en de eerste jaren verlies zou lijden. Toen op het einde nog twee ton ont brak heeft De Geus er voor gezorgd dat de gemeente Noordwijk twee ton beschik baar stelde. De Geus was als directeur verantwoordelijk voor de zakelijke belangen van Hotel Oranje. Kuijpers heeft hem het werk echter on mogelijk gemaakt. De toch al fragiele verhouding met de banken werd mede daardoor flink verstoord met het gevolg dat ze in oktober het krediet opzegden. Ze hadden geen vertrouwen in Kuijpers finan cieel management. Het is jam mer dat het zo gelopen is maar Kuijpers heeft te veel zelf wil len doen. De Geus wil nu door middel van deze stichting de crediteuren tegemoet komen". De stichting heeft uitgerekend dat zonder hun ondersteuning de concurrente crediteuren slechts 7,5 procent van hun vordering krijgen. Dankzij de stichting wordt dat bedrag minstens 5 procent hoger. De crediteuren is inmiddels een brief gestuurd over deze stich ting. Samsom: „Met het terug vragen van de BTW krijgt men uiteindelijk toch nog zo'n 30 procent van de vo/dering op Hotel Oranje". De gasexplosie veroorzaakte een enorme ravage in de Voorhout- se wijk Oosthout. FOTO: WIM VAN NOORT VOORHOUT „Als alles meeloopt staan er in sep tember nieuwe woningen in de Speenkruidhof in de wijk Oosthout. We hebben inmiddels een sloopofferte aangevraagd. Half januari komt er een herbpuwof- ferte. Ik denk dat we dan snel beginnen". Dat ver telt A. Oosterveer, secre taris van de woningbouw vereniging Voorhout. Ruim een jaar na de gasont ploffing op 1 augustus in Voor hout zullen dan de laatste spo ren van de explosie zijn uitge wist. Het aannemersbedrijf Noorlander Bouw b.v. bouwt aan de Speenkruidhof precies dezelfde woningen als zijn geëxplodeerd. „De laatste maanden is er voortdurend onderhandeld met de verzeke ringsmaatschappij. Zij betalen hof". De woningbouwvereni ging krijgt ook geld voor bin nen- en buitenschade aan wo ningen in de wijdere omge ving en voor eventueel toe komstige schade. „De huizen uit de omgeving zijn onder zocht. Daarbij is gekeken naar constructies en funderingen. We verwachten dat de toe komstige schade meevalt maar de woningen zijn in één klap wel tien jaar ouder geworden. We verwachten dat we daar door meer onderhoud aan de woningen moeten verrichten dan normaal". Volgens Oosterveer vindt de herbouw van de woningen re latief snel plaats. „Het is een triest gezicht zoals de wonin gen er nu bij staan", meent hij. „Gezien ervaringen van ande re woningbouwverenigingen waar zoiets aan de hand is ge weest, blijkt dat het gerust twee of drie jaar kan duren voordat er nieuwe woningen worden neergezet. In Voor hout verloopt de afhandeling van de 'zaak dus vrij snel". SASSENHEIM - De ge meente Sassenheim gaat onderzoeken wat het kost om een extern bureau een milieunota te laten ver vaardigen. Dat zegde wet houder H. Drenth gister avond de leden van de commissie volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en milieubeheer toe. Met name de fracties van D66, PvdA en VVD drongen aan op inschakeling van een extern bureau zodat binnen drie maanden de lang verwachte nota op tafel kan liggen. Al leen de CDA-fractie bij monde van A. Mazee keerde zich te gen dit plan. „Een dergelijke nota kan je beter binnenshuis maken. Er moet een samen hang zijn tussen wat noodza kelijk is en wat we aan kun nen. Anders hebben we straks een schitterend verhaal wat je niet kunt waarmaken maar wat wel verwachtingen wekt". Mazee vond dat Sassenheim eerst beter aan het werk kan gaan met Hinderwetuitvoe- ringsprogramma (HUP). Ma zee: „Daarnaast moeten we aan mentaliteitsverandering werken. Daar hebben we meer aan dan aan een mooie nota" J. van Dorssen (VVD) stelde, gesteund door PvdA en D66, ook achter een snelle uitvoe ring van het HUP te staan. „We kunnen echter niet wach ten tot de ambtenaren daar mee klaar zijn want dat zijn ze nooit. We moeten ondertussen aan derest van het beleid werken". BEDRIJFSGEBOUWEN AAN DE RIJKSSTRAATWEG SASSENHEIM - „Een pre mie op slecht gedrag". Dat vond A._ Olthof (PvdA) gisteravond van de hou ding van de gemeente Sassenheim ten aanzien van de bouwplannen van het kraanverhuurbedrijf M. Verschoor aan de Rijksstraatweg. Verschoor mag enkele bedrijfsgebou wen neerzetten aan de Rijksstraatweg, iets waar de gemeente tot voor kort niets van wilde horen om dat de grond een agrari sche bestemming had. staat in het bestemmings plan Landelijk Gebied dat gis teravond werd besproken in de commissie openbare wer ken. Wethouder H. Drenth: „Straks loopt de Oosthoutlaan over het land van Verschoor. De entree van Sassenheim ziet er nu rommelig uit. We hopen dat de situatie verbetert door Ver schoor toestemming te geven om nieuwe bedrijfsgebouwen neer te zetten". Drenth wees de commissieleden op het feit dat Verschoor veel minder mag bouwen dan hij aanvan kelijk wilde. „We zijn echter wel tot de overtuiging geko men dat Verschoor werkelijk bedrijfsruimte nodig heeft". De commissieleden hadden forse kritiek op de staat van onderhoud van het zogenaamd palenland naast het kraanver huurbedrijf, de plaatsing van een groot hek en het tegen werken van de aanleg van de Oosthoutlaan door Verschoor. „Het is geen goed voorbeeld als we hem nu zo tegemoet ko men. Het lijkt erop dat als je maar lang genoeg dwars ligt, de gemeente wel naar je toe komt", stelde het PvdA-raads- lid Olthof gisteravond tijdens openbare wer ken. Drenth verklaarde dat men overleg zou gaan voeren met Verschoor. Bij de defini tieve vaststelling van het be stemmingsplan Landelijk Ge bied kan de raac} het gedrag van Verschoor opnieuw beoor delen. „De raad kan dan be slissen of Verschoor toch mag bouwen", aldus Drenth die hiermee de commissieleden op een lijn kreeg. Geen moeite had de commissie op het verbod in het bestem mingsplan om het Transport bedrijf H. Tukker en Zonen naar het terrein van Van Bie zen aan de Van Pallandtlaan te laten verhuizen. Het college vindt een transportbedrijf niet in een landelijk gebied passen. Men vreest verder dat Tukker op den duur toch bedrijfspan den zal willen bouwen terwijl ook problemen met het ver keer op de Van Pallandtlaan worden verwacht als Tukker zich op het terrein van Van Biezen vestigt. Dit terrein van Van Biezen aan de Van Pallandtlaan is verboden gebied voor transportbedrijf H. Tukker en Zonen. Nieuwjaars concert in Hotel Oranje NOORDWIJK Drie vereni gingen van Noordwijkse origi ne verzorgen dit jaar het in middels traditioneel geworden Noordwijks Nieuwjaarscon cert. Dit concert heeft zondag plaats in Hotel Oranje aan de Koningin Wilhelmina Boule vard. De toegang is gratis, het concert begint om half een Harmoniekapel Crescendo, het Operettegezelschap Mozaïek en het dames- en herenkoor van St. Jeroen verzorgen zon dag een gevarieerd program ma. Er zullen werken worden uitgevoerd van onder anderen Beethoven, von Suppé, Haut- vast, Strauss junior en Strauss Vater. De muzikale leiding is in handen van Cees Borger en Jan Meij. Aan de vleugel zit Jaques Tomeij. Voor de pre sentatie zorgen Inge Kouwen- hoven van Crescendo en Jos Westge°st van Mozaïek.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 13