Brand gesticht in kamer van decaan medische faculteit Fraaie reiswekker Key Town Jazz aast op grote publiekstrekker Begeleiding op borrelbussen 0 K^id^vSOUWïlt 4* STAP OMGEVING Politie zoekt nog naar moordwapen LEIDEN Onbekenden hebben in de nacht van dinsdag op woensdag brand gesticht in de ka mer van prof. dr. W.Th. Daems, decaan van de medische faculteit van de Leidse universiteit. Het vuur doofde vanzelf, dankzij een juist aange bracht brandwerend pla fond. De schade bleef daardoor beperkt. De ka mer van Daems ligt in het faculteitsbureau dat is ondergebracht in een afgelegen houten barak achter het Sylviuslabora- torium aan de Wasse- naarseweg. Het duurde tot gistermorgen voordat werd ontdekt dat er brand had gewoed. Volgens Daems is een raam openge broken, waarna een bran dend voorwerp naar binnen was gegooid. „Het gaat beslist niet om een jongetje dat heeft Direct na de inbraak moeten de gordijnen vlam hebben gevat. Dat gebeurde niet met vloerbedekking en plafond, wel smolten enkele tl-bak- ken. Het vuur doofde vanzelf toen er geen direct brandbaar materiaal meer was in de omgeving van het raam. Rook en roet richtten schade in het hele pand aan. De to tale schade wordt op 65.000 gulden geraamd. Daems is opgelucht over de afloop. „Gelukkig was de ka mer net verbouwd en was het brandwerend plafond aangebracht. Anders was het hele paviljoen afgebrand. Het ligt in een uithoek van het terrein en het zou lang ge duurd hebben voor het was ontdekt". De kamer van Daems was door de recente verbouwing de enige in de barak die van een dergelijk brandwerend plafond was Daems zegt niet te weten in welke hoek hij de daders moet zoeken. Hij is de afgelo pen tijd niet bedreigd. „Ik zou alleen maar kunnen spe culeren over wie de daders kunnen zijn en dat wil ik niet". Daems wijst suggesties van de hand dat de brand iets te maken heeft met het onlangs aangenomen Taak- aanpassingsplan waardoor 100 banen op de faculteit ver dwijnen. „We hebben daar over in harmonie een besluit genomen" Politiewoordvoerder D. Gra- veland zegt dat er nog geen enkele aanwijzing is in welke hoek de dader gezocht moet worden. De politie legt voor lopig nog geen verband met het inkrimpen van de facul teit. „Het kan heel goed zijn dat iemand wat onhandig is geweest met bijlichten. Het is ook onduidelijk waarom ie mand juist op deze zou inbreken om brand stichten". Professor Daems bekijkt de ravage in zijn werkkamer. LEIDEN De Leidse po litie begon gisteren direct na de moord met een groots opgezet buurton derzoek in de omgeving Waardgracht, Oranje gracht en Groenesteeg. Mede op basis van be schrijvingen van buurtbe woners die geruzie had den gehoord en een man hadden zien weglopen, kon een beeld worden ge schetst van de verdachte. Bovendien was het slacht offer en naar later bleek ook de verdachte een „bekende" van de po litie. Beiden zijn eerder aangehouden wegens drug-delicten en diefstal len. Dat droeg er ook toe bij dat vrij snel een aantal mogelijke verdachten in beeld kwamen. Op basis van die gegevens heeft de politie in de loop van de avond op drie plaatsen in de Merenwijk huiszoekingen .verricht. Ook de woning van de ouders van de verdachte werd aangedaan. Aanvanke lijk ving de politie bot. Na ie dere huiszoeking bleven ech ter steeds twee agenten achter. van hen opende tot ver bijstering van de 28-jarige ver dachte de voordeur toen deze kort na tien voor half twaalf iaanbelde. nan die duidelijk in de .vas, kon direct overmees terd worden. Hij bleek echter niet meer in het bezit van het moordwapen. Dat zou hij on derweg op straat hebben laten vallen, 's Nachts nog is daarop een zoekactie begonnen. Sa men met de verdachte is de route die hij had gelopen, afge gaan. Het eerste deel daarvan, langs Waardgracht, Minne straat, Oranjegracht en Mid delstegracht was bekend. Daarna viel dat minder exact na te gaan. De zoekactie lever de echter niets op. Volgens po litiewoordvoerder D. Grave- land is het goed mogelijk dat iemand het mes heeft opge raapt en meegenomen. - Wie denkt wie dat mes heeft ge vonden, wordt gevraagd con tact op te nemen met de Leid se politie: 071-258888. De politie tast voorlopig nog in het duister over de motieven voor de moord. Het verhoor van de verdachte begint van daag, nadat sectie is verricht op het lijk van het slachtoffer. Het feit dat de overleden J. Kapteijn in elk geval in het verleden drugs heeft gebruikt en het gegeven dat de ver dachte in drugs handélde, zou op zichzelf geen aanwijzing daarvoor zijn. Graveland: „Het kan heel goed zijn dat de ruzie over iets heel anders is ge gaan". Het stoffelijk overschot wordt naar de ambulance gebracht. Rechercheurs op zoek naar het steekwapen. Nieu wjaarsborrel Wijkvereniging Pancras- West houdt zondag van 16.00 tot 18.00 uur haar Nieuw jaarsborrel in Koetshuis De Burcht. Receptie Carna vals veren iging De Spoorbumpers houdt zondag in samenwerking met buurt huis 't Spoortje een nieuw jaarsreceptie. De bijeen komst in 't Spoortje, Ber- nhardkade 40, is van 14.00 tot 17.00 uur. Pink puppies De jongerengroep Pink Pup pies van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit (LWH) houdt zondag een thema-avond over agressivi teit. Belangstellenden zijn vanaf 19.30 uur welkom in gebouw De Kroon, Lange- gracht 65, toegang gratis. De bijeenkomst begint om 20.00 Ontspanningsmiddag Wijkouderenraad Leiden- Zuid- West houdt zondag een ontspanningsmiddag voor 55-plussers. Tijdens deze middag geeft muziekgroep De Sleutels' een nieuwjaars concert. De ontspannings middag duurt van half drie tot half vijf; om twee uur gaat de zaal open. De mid dag wordt gehouden in ver zorgingshuis 'Van der Willi gen hof' aan de Apollolaan. Presentatie Muziekvereniging De Burcht houdt zondag een verenigingpresentatie in het Waaggebouw aan de Aal markt. De majorettengroep, de tamboersgroep, het jeugd- korps, het seniorenkrops en de Big Band treden op. De presentatie begint om twaalf uur en duurt tot twee uur. De toegang is gratis, 's Mid dags wordt een nieuwjaars receptie gehouden in de Aal- marktschool. LEIDEN De organisa toren van het Key Town Jazzfestival willen vol gend jaar een grote publiekstrekker naar Lei den halen, aldus directeur A. de Jong van de Stads gehoorzaal en Groenoord- hallen. „Voor het komen de festival lukte dat niet meer, doordat de Leidato de organisatie van het fes tival pas in oktober op zich nam". De Jong wist nog niet welke grote naam op jazzgebied dat zou moeten worden. tuele wijzigingen in het pro gramma direct doorgegeven kunnen worden. De negende Leidse Jazzweek, waarvan het Keytownfestival deel uitmaakt, wordt zondaga vond 15 januari om acht uur geopend. Ook de voor de jazz week zijn er voornemens om de opzet wat aan te passen. Dick Wansink van café The Duke: „We willen volgend jaar in De Waag workshops hou den. Dit jaar was dat al bijna gelukt. We hadden al contac ten met leraren van conserva toria, maar een verzoek om subsidie is door de gemeente afwezen. We gaan ons echter in de zaak vastbijten en ik re ken erop dat we volgend jaar wel subsidie en dus workshops zullen hebben". De organisatoreh van de jazz week proberen in de toekomst ook een echte jazz-night van de grond te krijgen. Dat moet een echt nachtconcert worden zoals dat recent tweemaal in Amsterdam heeft plaatsgevon- Verder worden in het gehele den op initiatief van de platen- gebouw posters opgehangen en winkel Jazz-Inn. Daarbij tra door de Rotterdamse aucteur- /muzikant Jules Deelder en de saxofonisten Boris van der Lek en vader en dochter (Hans en Candy). Dat is tevens het begin van de jazzmarathon torce Big Band 'The Ambassa dors' en een jam-session. De jazzweek duurt tot en met zondag 22 januari. Dan wor den tijdens het"uitswingen' in de cafés Cheers en The Duke de laatste zweetdruppels van de week verloren. „En", aldus Dick Wansink van The Duke, „Dan luiden we gelijk het ------ jazzjaar in". Milieudefensie tegen chemische onkruid- bestri jding LEIDEN De vereniging Milieudefensie wil dat de gemeente niet opnieuw begint met het gebruik van onkruid bestrijdings middelen. De gemeente heeft in de nota Schone Stad gezegd dat te over wegen als een experiment om onkruid te verwijde ren met een speciale bor stelmachine mislukt. Milieudefensie zegt in een brief aan de gemeenteraad dat bestrijdingsmiddelen te veel risico's voor de gezondheid van mens en dier met zich meebrengen. Bovendien kan onkruid volgens de Milieude fensie op de meeste plaatsen best blijven staan. De vereni ging pleit er daarnaast voor zoveel mogelijk fietspaden te asfalteren. Daardoor kan on kruid er niet tussen de stenen opschieten. Bovendien worden de paden aantrekkelijker voor de gebruikers. Milieudefensie pleit er vöor de bevolking met folders en der gelijke te wijzen op de waarde van veel planten die als on kruid worden aangeduid. Daarnaast moet het milieu vriendelijk verwijderen van onkruid worden gepropageerd. Milieudefensie noemt daar voor het aanleggen van gevel- tuinen. het verwijderen door middel van hitte plantsoenen gebruiken dembedekkende planten. Dat laatste is succesvol toegepast in de Leiderdorpse heemtuin. In de nota Schone Stad werd geconstateerd dat zwerfvuil zich verzamelt op plekken waar het onkruid welig tiert. Daarom moet in eerste instan tie een proef worden genomen met de machine die met staal- borstels het onkruid verwij dert. Als dat mislukt zal de chemische bestrijding weer ter hand worden genomen. Milieudefensie noemt dat standpunt onduidelijk en vraagt of dat betekent dat de gemeente nu al vindt dat che mische bestrijding ook nodig is. De vereniging zegt teleur gesteld te zijn over de nota. De naam Schone Stad wekt vol gens haar de verwachting van een nota over de mogelijkhe den die de gemeente heeft het stedelijk milieu schoner te krijgen en niet van een werk stuk dat „voor 95 procent over de aanpak van de hondepoep gaat". Een aantal dingen is wel al veranderd in de opzet van het tiende festival dat zaterdaga vond 21 januari om negen uur begint. De kramen die voor heen vlak bij de ingang van de Stadsgehoorzaal stonden, ma ken plaats voor een podium. „Zodoende worden de bezoe kers met een jazzy-sfeertje te gemoet getreden bij aankomst. worden bloemdecoraties ge plaatst. De kramen komen aparte oude traditie wordt nieuw leven videosysteem den grote i verkocht Tuschinsky. Een Burgemeester C. Goekoop ver veer richt de opening van de jazz- ngeblazen: het week in De Waag aan de Aal markt. Hij wordt ondersteund LEIDEN Het heeft weinig gescheeld of er hadden tijdens de kroegentocht in de Jazz week geen borrelbussen gere den. Na de vernielingen vorig jaar, heeft de NZH begeleiding geëist. De organisatie heeft die toegezegd, maar het is nog niet duidelijk wie er mee zullen rij den. De busmaatschappij kreeg vo rig jaar te maken met vernie lingen en was eigenlijk niet van plan dit keer weer bussen in te zetten. „Er waren tijdens de kroegentocht nogal wat jon gelui die niet voor de tocht kwamen. Die waren slechts uit op rotzooi. In drie bussen zijn nogal wat vernielingen aange richt. Er werden stangen en rugleuningen van banken ver bogen. We konden die bussen de dag erna niet inzetten voor het gewone vervoer. De scha de bedroeg ongeveer tweedui zend gulden", aldus een woordvoerder van de NZH. „We wilden eigenlijk dit jaar niet meer meewerken. De bussen zullen echter toch rijden. In een gesprek met organisa tor D. Wansink van Jazzcfé The Duke zijn afspraken ge maakt. „Wansink schrok erg toen we zeiden dat we eigen lijk geen bussen in wilden zet ten. We zijn overeen gekomen dat de organisatie v gentocht zorgt voi ding op de bussen NZH. „We willen altijd meewerken, moeten er financieel geen strop aan hebben natuurlijk". de kroe- begelei- aldus de principe Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, telefoon 071- 12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabe zorgd. eze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijfet de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de reiswekker naar Naam: Adres: Postcode/plaats: Stuur deze bon in een open envelop postzegel niet n Leidse Courant. Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. CcidócSommit ^0^ A DONDERDAG 5 JANUARI 1989 PAGINA 11 Meer leden voor Leidse bibliotheek LEIDEN Het aantal abonne menthouders van de Leidse openbare bibliotheek is vorig jaar voor het eerst sinds 1982 licht ge stegen. Het steeg van 27.646 eind ]987 tot 27.800 op 31 december j J988. Een woordvoerster van de [bibliotheek constateert dat dit in derdaad een klein percentage is. (maar dat daarmee een dalende tendens is gekeerd. „We zijn er blij mee". De toename wordt vooral toegeschreven aan de start n het nieuwe filiaal Stevenshof augustus 1988. Ook het aantal uitleningen nam vorig jaar toe. Het steeg met 86.270 tot 1.273.800. VOORZITTER WINKELIERS: Regeling Breestraat moet teruggedraaid LEIDEN De verkeers situatie in de Breestraat moet weer worden zoals in de proefperiode van 1987. Dat zei voorzitter H. van Cleef, van winkeliers vereniging Breestraat gis teravond. Hij sprak tijdens de nieuwjaarsreceptie van het KNOV, Leiden Leeft en een aantal winkeliers verenigingen in Sociëteit De Burcht. Van Cleef zei dat de verkeers situatie in de Breestraat er sinds 17 oktober alleen maar slechter op is geworden. Op die dag gingen de nieuwe ver keersmaatregelen in. Dat bete kende dat auto's tot 11.00 uur vanaf het Gangetje door de Breestraat mochten rijden in de richting van het Kort Ra penburg. „Ik zou graag zien dat de si- tautie zoals die in 1987 was, wordt hersteld", aldus de voorzitter van de winkeliers vereniging Breestraat. „Toen werd het busverkeer geregeld met stoplichten. Verder vind ik dat er gekozen moet wor den voor wél of helemaal geen auto's door de Breestraat. Be dienend verkeer zou tot 11.00 uur in de Breestraat moeten mogen rijden. Zoals het nu is. is het maar halfslachtig. De winkeliers zijn dan ook hele maal niet blij met de nieuwe maatregel". Hij sprak de hoop uit dat overleg met de ge meente voor verbetering kan zorgen. Spoedcursus Spaans in Leidse Volkshuis LEIDEN Het Leidse Volkshuis start donderdag 19 januari met een spoedcursus Spaans. De cursus bestaat uit 20 lessen van anderhalf uur. In de cursus wordt aandacht besteed aan gramatica en conversatie. De lessen worden gegeven op donderdagmiddag van half twee tot drie uur uur. De kosten bedragen honderdtwintig gul den. Het Volkshuis heeft bij de cursus sen jazzballet en typen nog plaats voor een aantal cursisten. De cursus jazbal- let wordt gegeven op maandagavond van acht tot negen uur. Beide laatste cursussen kosten veerig gulden per tien lessen. Opgeven is vanaf 9 januari mogelijk bij Het Leidse Volkshuis. Apothekersdijk 33a, Leiden. Telefoon 071-149180. Auto in brand LEIDEN De auto 41-jarige Leidse is gen vroeg gedeeltelijk uitge brand. De auto stond gepar keerd in de Sluisstraat. Vlak bij de auto hadden buurtbe woners een afgedankt bank stel staan. Waarschijnlijk is dat rond drie uur in brand gestoken en is het vuur daar na overgeslagen naar de auto. De eigenaresse heeft aanvankelijk zelf geprobeerd het vuur te blussen. De brandweer heeft dat overge nomen, maa- kon niet ver hinderen dat de auto deels uitbrandde. Alphens transportbedrijf failliet: 70 man werkloos ALPHEN AAN DEN RIJN Het transportbedrijf Vis De Jong BV aan de Prinses Margrietlaan 4 in Alphen is failliet. Het faillissement werd gisteren uit gesproken. Daardoor komen 70 werknemers op straat te staan. Bij het bedrijf waren al langer problemen. De firma, feitelijk een grote bodedienst die van alles vervoerde door Nederland en België, kwam een jaar geleden al in moeilijkheden toen de verliezen steeds groter werden. Eind 1988 werd gepoogd Vis De- Jong bij een andere firma onder te brengen. Deze fir ma, de Friton Groep uit het oosten des lands liet deze week echter weten het Alphense bedrijf te verliesge vend te vinden en zag geen brood meer in een fusie. Dat betekende direct het einde voor het transportbe drijf, dat vele jaren in Alphen actief is geweest.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11