Amerika wacht op nformatie Arafat op ^•(Palestijnse advocaten *aan maand in staking Politie New York verbiedt faxen tijdens het rijden Tijdperk-Happart nu echt voorbij Duitsers moeten beleefd rijden op linkerbaan Poolse intellectuelen voor nieuw kiessysteem Giro 50500 Bank70.70.70.929 una 4 uitenlandfoidaegowawtdinsdag 3 januari 1939 pagina 5 ispectie in land ken met de con regels. 1 Marine H.W. de iet afge- ientallen doden ij scheepsramp oor kust Guatemala JATEMALA CITY Ten minste omgekomen bij een ramp met een passagiers- p voor de kust van Guatemala. Het schip, de isto Rufino Barrios II" vervoerde naar huis te- jkerende vakantiegangers van Livingston naar erto Barrios. Het schip kreeg onderweg machi- jroblemen en riep de hulp in van de Guetama- rine. De passagiers raakten echter in pa- het schip een enorme ruk kreeg op het iment dat een marineboot het op sleeptouw Ze renden allemaal naar één kant, waardoor schip kapseisde en zonk. Er zouden veel meer het toegestane aantal passagiers aan boord geweest. Verzet Nicaragua wil stem in vredesoverleg SAN JOSE De leiders van de Nicaraguaanse Contra's hebben aan de Costaricaanse president Os car Arias laten weten dat ze willen deelnemen aan het vredesoverleg met de Nicaraguaanse regering in Washington. De verzetsleiders hebben dit geschreven in een brief aan Arias. In hun brief stellen de Contra-leiders voor om het vrede soverleg op 25 januari te hervatten in het gebouw van de Organisatie van Amerikaanse Staten. Ze zeg gen bereid te zijn de vijandelijkhe den definitief te beëindigen, als de Nicaraguaanse regering democrati sche hervormingen doorvoert. Russische defensie actief in landbouw MOSKOU In de Sovjetunie zijn circa 250 fabrieken die on der het ministerie van defensie ressorteren aangewezen om te vens een bijdrage te leveren aan de lóndbouw- en voedselin dustrie. Dat heeft Igor Beloe- sov, vice-voorzitter van de Raad van Sovjetministers, ver klaard. Ook tweehonderd mili taire planbureaus zullen wor den ingeschakeld voor het pro ject, dat erop is gericht verbete ringen aan te brengen in het voedselverwerkende deel van de Sovjetrussische industrie. Uitkering voor slachtoffers verdelgingsmiddel Agent Orange NEW YORK De Amerikaanse tijdens de oorlog in Vietnam met het verdelgings middel „Agent Orange" in aanraking zijn geko men en daar schadelijke gevolgen van hebben on dervonden, zullen dit jaar voorzover zij nog in leven zijn en anders hun nabestaanden einde lijk een schadevergoeding krijgen. De vergoedingen ongeveer zesduizend dollar per persoon worden betaald uit een fonds van 180 miljoen dollar, dat de fabrikanten van Agent Orange ter beschikking hebben gesteld om verde re procesvoering te vermijden. Vietnamveteranen die in contact zijn geweest met Agent Orange heb ben kanker of andere ziekten gekregen. Bij ande ren bleek het zaad besmet, waardoor hun kinde ren mismaakt werden geboren. Het gebruikte middel bleek het zeer giftige dioxine te bevatten. Roemeense vluchtelingen bij grens doodgeschoten ROME Bij vluchtpogingen uit Roe menië zijn in de afgelopen maanden rond tweehonderd mensen gedood door Roemeense grenswachten. Dit is de conclusie van een onderzoek dat het Italiaanse weekblad Panorama heeft gehouden in Hongarije en dat eerdere berichten hierover bevestigt. In het nummer dat deze week ver schijnt, vertelt een dominee die 25 kilo meter van de Roemeense grens een bu reau voor de opvang van vluchtelingen leidt, dat „uit getuigenverklaringen met zekerheid kan worden vastgeteld dat in de afgelopen tien maanden ten minste tweehonderd vluchtelingen door grensbewakers zijn gedood". Atoomspion land uitgezet SCHIPHOL De Pakistaanse atoom spion dr. Abdoel Khan is vorige week in ons land gesnapt met een vals pas poort en direkt via Schiphol het land uitgezet. Hij zou met zijn Nederlandse vrouw en kinderen via België ons land zijn binnengekomen om hier bij ken nissen de kersttijd door te brengen. Khan werd in 1983 bij verstek tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld we gens spionage. Dat vonnis werd later door het gerechtshof nietig verklaard in verband met vormfouten. Volgens deskundigen moet Khan met de ken nis en het materiaal dat hij in Neder land vergaarde zijn land in staat heb ben gesteld een atoombom te maken. telfdo loren. stak in de IEW YORK De Ame- ikaanse president Reagan eeft gezegd ervan over- ïigd te zijn, dat PLO-lei- er Arafat wil helpen de aders te vinden van de anslag op de PanAm umbo, die vorige maand eerstortte in Schotland, 'ot dusver heeft Arafat chter niet van zich laten oren, aldus Reagan, Bl-directeur William Ses- tei eerder in een inter- dat Arafat over een ïorme hoeveelheid infor- latie moqt beschikken die kunnen helpen de terro- isten te vinden die het liegtuig opbliezen. het Schotse Lockerbie eeft een politiewoordvoer- bekendgemaakt dat de- van het staartstuk van et toestel en andere nog iet herkende wrakstukken ijn gevonden nabij het dorp- Lengholm, op zo'n 25 kilo- leter ten oosten van Loc- erbie. Inmiddels zijn de lij ten geborgen van 242 van de 159 inzittenden van het [liegtuig. Daarvan zijn er Iverigens pas 81 geïdentifi- ieerd. Bommelding ontregelt vluchtschema SAS STOCKHOLM Drie bommeldingen hebben de Scandi navische luchtvaartmaatschappij SAS gedwongen tot een van de grootste veiligheidsoperaties uit haar geschiedenis. Haar hele vluchtschema liep in de war. Ofschoon alle SAS- vluchten vertraging opliepen als gevolg van de verscherpte veiligheidsmaatregelen, werd niets aangetroffen dat duid de op sabotage. „Maar wij nemen alle dreigementen serieus en op al onze vliegvelden zijn er strenge veiligheidsmaat regelen getroffen", zei een SAS-woordvoerder. Arafat Gisteren voegden zich spe cialisten van de Canadese politie bij de deskundigen van de Britse politie en de Amerikaanse federale re cherche FBI die de ramp on derzoeken. De Canadezen onderzochten de nooit hele maal opgehelderde ramp met een Indiaas verkeersvlieg tuig nabij Ierland in 1985. Die ramp, die aan 329 men sen het léven kostte, was volgens de Indiase overheid veroorzaakt door een bom die in Canada aan boord van het toestel was gesmokkeld. De Canadese politie wilde destijds niet verder gaan dan het vermoeden van een bom aanslag. Zij hopen dat het onderzoek in Lockerbie nieuwe gegevens kan opleve ren voor hun eigen onder zoek. De neegestorte PanAm- Boeing, zo werd gisteren be kend, had post- en waarde stukken aan boord, die niet gecontroleerd waren voordat zij aan boord werden ge bracht. Het openbaar minis terie in Frankfurt in de Bondsrepubliek bevestigde berichten hierover in het Westduitse weekblad „Bun- te". Het blad wist beslag te leggen op een vertrouwelijk rapport van het openbaar ministerie in Frankfurt, waarin staat dat de lading bestond uit vier zakken post afkomstig van in de Bonds republiek gelegerde Ameri kaanse militairen en een container met documenten van de Amerikaanse bank „Manufacturers Hanover Trust". De lading had in to taal een gewicht van 27 kilo gram. De militaire post werd niet aan controle onderworpen „omdat dergelijke post voort durend onder controle staat van de Amerikaanse militai re autoriteiten", aldus het weekblad. De bankdocumen- ten bestonden uit cheques en Kerstmiskaarten. Het openbaar ministerie in Frankfurt was niet erg te spreken over het bericht in het weekblad. „Een dergelij ke publicatie maakt de speurtocht naar de daders niet gemakkelijker" zei een woordvoerder. Het openbaar ministerie wilde niet verder op het bericht van „Bunte" ingaan. Volgens Britse on derzoekers zat de bom ver borgen in een lading vracht, die in Frankfurt is ingekl aard. ERUZALEM In aan- luiting op de algemene taking die gisteren daatshad in de door Israel (ezette Gazastrook, zullen 'alestijnse advocaten met ngang van morgen een naand lang niet verschij nen op de militaire recht- nanken in door Israel be let gebied. det deze staking zeggen zij te rillen protesteren tegen „het fibrek aan respect voor de echten van de gevangenen", folgens Bahij Tamimi, hoofd het Arabische juristenco- is er sprake van een loelbewust beleid „als extra lement in de onderdrukking het volk". Tamimi ver jaarde dat arrestaties worden 'erricht onder omstandighe- len die in strijd zijn met het internationaal recht en met uitspraken van het Israëlisch Hooggerechtshof. De Pale stijnse advocaten zijn met name ontstemd dat de militai re rechtbanken geregeld zaken voor enige maanden verdagen, wat voor hun cliënten bete kent dat zij in de gevangenis moeten blijven. In een reactie verklaarde een Israëlische legerwoordvoerder dat de militaire rechtbanken in de' bezette gebieden „onder de huidige omstandigheden" naar behoren hebben gefunc tioneerd. „Het is volslagen on duidelijk waarom de advoca ten, na een jaar bevredigend te hebben gewerkt, plotseling be sloten hebben tot een staking". Tijdens de algemene staking in Gaza vielen gisteren ten min ste tien gewonden bij scher mutselingen tussen stenen gooiende jongeren en Israëli sche soldaten. Protest tegen laag vliegen Op verschillende plaatsen in de Bondsrepubliek is gisteren gede monstreerd tegen de hervatting van de militaire laagvliegoefenin gen. Die waren na het ongeluk met een Amerikaans gevechts vliegtuig op 8 december in Remscheid opgeschort. Ook de oppo sitie in het parlement blijft aandringen op een algeheel verbod. Overigens stond het weer vrijwel nergens toe dat het laagvliegen daadwerkelijk werd hervat. Volgens woordvoerder Trittermann van de Westduitse luchtmacht mag alleen op geringe hoogte worden geoefend als het zicht meer dan vijf kilometer bedraagt. Op de foto het protest in Remscheid zelf. Daar werd een voorlo pig monument onthuld voor de slachtoffers van het ongeluk op 8 december. FOTO: AP Zwijgend protest Demonstran ten in de Indiase hoofdstad New Delhi teren banda ges voor hun mond bij wij ze van zwij gend protest. De demon stranten wil len dat de re gering van India de stad New Delhi tot een onafhan kelijke staat uitroept. FOTO: AP ïr NEW YORK Tot voor kort luidde de typische af scheidsgroet in New York „Have a nice day" (een plezierige dag). Dit wordt nu al bijna overvleugeld door: „Wat is je fax-num mer?". Het facsimile apparaat, kort weg fax genoemd, verovert langzamerhand de wereld. Van Tokyo tot Los Angeles, war. Melbourne tot Amsterdam is het faxen een nieuwe rage geworden. Maar nergens heeft de fax-gekte zo toegeslagen als in New York. Bij de radiostations komen de platenverzoeken bijvoorbeeld overwegend per telefax bin nen. Het is namelijk veel mak kelijker om stiekem een velle tje papier in de fax te stoppen dan te telefoneren, omdat de baas of collega's je dan kunnen horen. Zo is het ook mogelijk per fax een lunch naar eigen keuze en samenstelling te be stellen bij je favoriete restau rant. En iemand die behoefte heeft aan een partner, faxt ge woon zijn of haar wensen naar een contactbureau en alles komt voor elkaar. In Green wich Village zijn artiesten zelfs bezig het faxen tot een nieuwe kunstvorm te verhef fen. Het telefoonverkeer tus sen Tokyo en New York gaat al voor de helft per fax. Psychiater Zoals te verwachten in New York, wordt de fax ook ge bruikt om met de psychiater te Het faxen is op zich echter ook al een soort psychotherapie geworden. De rage kent uiteraard ook z'n ex cessen en „spelbrekers" zijn reeds bezig de wat meer du bieuze geneugten van de fax aan banden te leggen. Aller eerst is er het gevaar van faxen op de snelweg. Op last van de politie is het nu verbo den om tijdens het autorijden via een draagbaar apparaat en de auto-telefoon fax-berichten te versturen. Ontvangen mag wel. Mensen in fax-kringen ver wachten dat er binnenkort ook maatregelen zullen wor den genomen tegen de trend om reclamedrukwerk per tele fax te sturen. Postorder- en re clamebedrijven storten zich nu met vereende krachten op de fax. Mensen die in het bezit zijn van een fax zijn per defi nitie vermogend, zo wordt verondersteld, en als gevolg daarvan een aantrekkelijk doelwit. Het telefax apparaat is niet in staat ongewenste post te weigeren en de eigenaar kan dus onbeperkt lastig ge vallen worden met reclame voor allerhande zaken. Verder kent het faxen nog een ander risico; het verkeerde nummer. Het is heel pijnlijk om per ongeluk een liefdes brief naar een kantoor te stu ren, maar het kan nog veel er ger zijn om een belangrijke za kenbrief naar een verkeerde bestemming te faxen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi 262) Wanneer Rob er in is geslaagd ongezien de hangar te naderen, ziet hij hoe het enorme luchtschip, dat geheel van plas tic is gemaakt, langzaam naar buiten wordt getrokken. Het draagt de naam „Salvator Mundi". „Nou," mompelt Rob, „dat is wel een toepasselijke naam: Redder der Wereld! Vernietiger der Mensheid zou een betere naam zijn." Hij ziet hoe Lupardi en Yoto aan boord gaan en hoe de ankers worden losgegooid. Jam mer, dat hij z'n automatische pistool nu niet bij zich heeft. Maar Rob is ongewapend... Dan ga ik mee, besluit hij en, sluipend langs de nu geheel bevroren bomen, ziet hij kans aan de achter zijde van het luchtschip te komen. Via het hoogteroer werkt hij zich omhoog en hij weet in een der motorgondels te komen. Daar zullen Lupardi en Yoto hem wel niet zo gauw vinden. Rob ziet nog juist, dat het luchtschip een klein vliegtuig met straalmotoren met zich voert. Nou, die Lupardi heeft zijn zaken toch wel voor elkaar, bedenkt hij, terwijl hij is de donkere gondel een goed plaatsje zoekt. Ziezo, nu mag de „Salvator Mundi" wat hem be treft het luchtruim kiezen... BRUSSEL - Met de be noeming van een nieuwe burgemeester in de Belgi sche plaats Voeren is het tijdperk-Happart nu echt afgesloten. Op het provinciehuis in Has selt legde gisteren Nico Droeven, medestrijder van Happart in de anti-Vlaamse pressiegroep Retour a Liège, onder grote belangstelling de ambtseed af. Onmiddellijk na de eedsaflegging ver klaarde Droeven echter dat „de man veranderd is, maar de idee niet", en dat ook hij zich voor een terugkeer van Voeren naar de Franstalige provincie Luik zal blijven in zetten. Wel zal Droeven zich daarbij aan de wet houden, raadsvergaderingen in het Nederlands voorzitten en Vlaamse ingezetenen in hun taal te woord staan. Happart, over wiens hardnekkige wei gering om Nederlands te spreken tot twee maal toe een kabinet struikelde, heeft een „taaiexamen" steeds van de hand gewezen. Hij mikt, na zeven ontslagen en even zo vele herbenoemingen, nu op een voortzetting van zijn politieke carrière in het Euro-parlement in Straats burg. BONN Iedereen die zich ooit tijdens een rit op de Westduitse snelwegen heeft geërgerd aan de snelle auto's op de linker rijstrook, die het langza mere verkeer vaak opja gen door met hun grote licht te knipperen, kan enigszins opgelucht zijn. Dergelijk gedrag is voort aan verboden krachtens een nieuwe wet op het „beleefd rijden". De wettelijke maatregel bevat een groot aantal verboden die erop gericht zijn de Westduitse automobilist een correcter weggegedrag bij te brengen. De wet is een poging van de regering een compromis te vinden tussen de invoering van een maximum-snelheid en onvoorwaardelijke overgave aan de belangen van de auto industrie, door de zaak op zijn beloop te laten. De regering stond onder grote druk om iets te ondernemen gezien het grote aantal ver keersslachtoffers dat elk jaar in het verkeer valt. Veel van dergelijke ongelukken worden geweten aan de aggressieve rijstijl van veel Westduitsefs, die tot uiting komt in het ge noemde knipperen met groot licht, maar ook in het opjagen van een medeweggebruiker door op de linkerrijstrook vlak achter hem te gaan rijden, of het rechts inhalen. Ongelukken In 1988 gebeurden in de Bondsrepubliek 400.000 ver keersongelukken waarbij 8.000 doden en tienduizenden ge wonden vielen. Ofschoon het aantal ongelukken de afgelo pen tien jaar geleidelijk was gedaald, is het aantal botsin gen in 1988 met meer dan 10 procent gestegen, en het aantal verkeersovertredingen steeg met meer dan 28 procent. Een oorzaak hiervoor is gele gen in de twee achtereenvol gende zachte winters, waarin harder kon worden gereden, en de dankzij de harde mark relatief goedkope benzine die niet aanzet tot zuinig gebruik. Bovendien kunnen veel Duit sers zich een auto veroorloven. Volgens de verkeersdienst van de Westduitse autombielvere- niging ADAC zijn meer dan een miljoen van de 28 miljoen auto's in de Bondsrepubliek in staat om lange tijd meer dan 200 kilometer per uur te rij den. De meest voor de hand liggen de maatregel, invoering van een maximumsnelheid, is voor een meerderheid van de Duit sers onaanvaardbaar. Zij ac cepteren alleen hier en daar aanduidingen voor een „richt- snelheid" van 130 kilometer per uur. De snelheidsmaniak ken zijn georganiseerd onder de wapenspreuk „Vrije Wegen voor Vrije Mensen" en weten zich gesteund door een in vloedrijk netwerk van lobby's van de machtige auto-indus trie en autoclubs. Strafpunten Door de nieuwe wet wordt een aantal gedragingen strafbaar, die tot dusverre alleen als on beleefd golden, zoals het „snij den". Rechts inhalen was al verboden, maar levert nu pun ten op voor het strafblad, dat uiteindelijk kan leiden tot in trekking van het rijbewijs. Ook andere uittingen van ag- gressief rijgedrag zal strafpun ten opleveren. Uiteindelijk zal het succes ech ter afhangen van de bereid heid bij de snelheidsduivels om een socialer gedrag ten toon te spreiden. De reactie van een BMW-rijder, die al leen met „Rudolf" wenste te worden aangeduid, belooft echter weinig goeds:„Natuur- lijk zal ik beleefd zijn, zolang die vrachtauto's en treuzelaars maar van de linker baan weg blijven". WARSCHAU Een groep van honderd bekende Poolse intel lectuelen heeft opgeroepen tot een hervorming van het kiessys teem, met het oog op de algemene verkiezingen van volgend jaar. Ze pleiten voor vrijere verkiezingen waarbij de communis tische partij niet bijvoorbaat automatisch de meerderheid be haalt. De petitie van de bekende schrijvers, kunstenaars, profes soren en journalisten is overhandigd aan de nationale ombuds vrouw Ewa Letowska. De oproep wordt gezien als het startschot voor een grootscheepse campagne voor electorale hervormingen in 1989. Tot de ondertekenaars behoren de regisseur Andrzej Wajda, de schrijvers Stanislaw Lem en Tadeusz Konwicki, de Warschause hoogleraar Andrzej Stelmachowski en Jerzy Turo- wicz, uitgever van het katholieke weekblad Tygodnik Pows- zechny. Verder staan op de lijst de namen van 32 leden van het Burgercomité, dat geleid wordt door Lech Walesa, leider van het verboden vakverbond Solidariteit. Deze heeft overigens zelf niet getekend, maar staat wel bekend als voorstander van electorale hervormingen. (ADVERTENTIE) Nederlandse Stichting voor Leprabestrijding Amsterdam

Leidse Courant | 1989 | | pagina 5