Natuur en Milieu wil strenger optreden overheid Grootse viering driekwart eeuw Hans Henkemans Fiesta Flamenca' zet Gitana-traditie voort BINNENLAND Scictac Commit DINSDAG 3 IANUARI 1989 PAGINA ltp. DEN HAAGASTA 1 (Spui 27. tel. 463500): Willow (al); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 2: Scrooged (al); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. ASTA 3: Beetlejuice (al); 13.15, (al); 13.15, 16.00. Coming to Ame rica (al); 18.45, 21.30. METRO- POLE 4: Moonwalker (al); 13.15, 19.00, 21.30. STUDIO 3: Frantic (al); 19.00, 21.30. HAAGS FILM HUIS: Zaal 1: Distant voices, still lives; 19.30, 21.45. Zaal 2: Someo ne to love; 19.30. Zaal 3: 19.30, 21.45. ma. 19.30, 22.00. Identifiza- Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men ,,UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Moonwalker (al); 14.30, 19.00. Coming to America (al); 14.30, 19.00, 21.15. Who tra- KUNST Water onder druk (8) In een serie verhalen gaat deze krant in op de problemen rond de drinkwatervoorziening in ons land. Een voorziening die steeds meer on der druk komt te staan. Vandaag de achtste aflevering waar in dr Rob Leuven van de stichting Natuur en Milieu aan het woord komt. De vorige afleveringen verschenen op 6,7,9,15,19, 27, 28 en 31 december. UTRECHT „Zelfs als er nu ingrijpende maatre gelen worden getroffen om de kwaliteit van het grondwater aanzienlijk te verbeteren, zal de eerst komende 20 a 30 jaar de vervuiling nog toenemen. Maar als er nu niets ge beurt, en op sommige plaatsen gebeurt er niets, zullen steeds meer gea vanceerde -en dus hele kostbare zuiveringstech nieken ontwikkeld .moeten worden. En zelfs dan is het nog maar de vraag of het water echt schoon is". Dr Rob Leuven is beleidsme dewerker water van de Stich ting Natuur en Milieu, een landelijke particuliere milieu organisatie met vertakkingen in alle provincies. Nog onlangs bracht de stichting een rapport uit waaruit bleek dat de drink waterbronnen in de meeste provincies onvoldoende wor den beschermd. Voor 1989 moeten alle provin cies een grondwatertescher- mingsplan hebben vastgesteld met het oog op de drinkwater voorziening, maar een analyse van de ontwerpplannen leerde Natuur en Milieu dat zij ontoe reikend zijn. Op vijf punten heeft de stichting kritiek: alleen de grondwaterwinnin gen door de waterleidingbe drijven vallen onder de maat regelen, industriële en particu liere winningen niet; de bescherm ingszónes rond de winplaatsen zijn te klein; provincies houden er ten on rechte rekening mee dat de grondlagen boven het grond water beschermen, want niet duidelijk is of deze lagen on onderbroken en onbeschadigd zijn; de voorgestelde beperkingen aan de overbemesting rond de winplaatsen zijn te gering en er is een toenemende veront reiniging van het grondwater met bestrijdingsmiddelen te verwachten omdat de provin cies in gebreke blijven aanvul lende maatregelen te nemen. Biologisch dood „De druk op het grondwater is aan het eind van de jaren zes tig sterk toegenomen", aldus Leuven. „Sinds de Tweede Wereldoorlog is het opper vlaktewater steeds slechter ge worden door toenemende lo zingen en luchtverontreini ging. Een jaar of twintig gele den was dat water zelfs zo slecht dat we het voor biolo gisch dood verklaarden". Volgens Leuven is de kwali teit van het oppervlaktewater nog lang niet veilig genoeg en blijkt bij ongelukken en ram pen, zoals de brand bij Sandoz in Basel in 1986 en de kern ramp bij Tsjernobyl in datzelf de jaar, dat er maar iets hoeft te gebeuren of de drinkwater voorziening voor een bepaald gebied komt in gevaar. Maar in tegenstelling tot het grond water is het water uit sloten en rivieren onbeperkt be schikbaar, stelt Natuur en Mi lieu. „Ik zal niet ontkennen dat er voldoende grondwater is, maar er zijn bij het onttrekken daar van aan de bodem meerdere belangen in het geding. Je kunt dat niet onbeperkt doen, er wordt schade aan het milieu aangericht", zegt Leuven, die daarbij onder meer wijst op de toenemende verdroging van ons land. Bovendien blijkt uit steeds weer nieuwe rapporten dat onze bodem vol zit met mi lieugevaarlijke stoffen. Leuven: „Die bodem raakt verzadigd, er vindt geen na tuurlijke zuivering meer plaats, alle verwerkingscapaci teit is benut en de gevaarlijke stoffen sijpelen langzaam door naar het grondwater. Metin gen hebben al uitgewezen dat het grondwater niet alleen aan de bovenzijde verontreinigd is, maar ook al op een diepte van 60 meter. Er zit zoveel in de bodem, als we daartegen niks doen is de ramp niet te over zien", waarschuwt Leuven. Hij onderschrijft de stelling dat velen zich nog onvoldoen de bewust zijn van de priori teit die het milieubeleid moet hebben. Een zelfde prioriteit dan de werkgelegenheid of het terugdringen van het financie ringstekort. Niet op lange baan Leuven: „Het zoeken naar op lossingen voor milieuproble men mag niet op de lange baan worden geschoven. Onze toekomstige generatie wordt het kind van de rekening. Veel milieuproblemen hebben een sluipend karakter, maar daardoor zijn ze niet minder ernstig. Denk aan de zure re gen, de aantasting van de ozonloaag, het stijgen van de waterspiegel. Te vaak wordt pas ingegrepen als er dode vis- HILVERSUM De pia nist/componist Hans Hen kemans is in december 75 jaar geworden. Dat feit wordt groots gevierd. Een van de aktiviteiten is de uitzending op woensdag 4 januari om 10.00 uur op Radio 4, van zijn fluitcon cert door NCRV-radio. Het concert is in oktober opge nomen toen het door Abbie de Quant met het Limburgs Sym fonie Orkest o.l.v. Ed Span jaard is uitgevoerd en opgeno- Andere composities van Hen kemans zijn op een CD samen gebracht. Daartoe is ten dele gebruik gemaakt van bestaan de maar uitverkochte opna men van Donemus. Nieuw op genomen wordt het altviool concert, waarin Isabelle van Keulen de solopartij vervult. Het Radio Philharmonisch Or kest studeert het concert met haar in. Het concert zal wor- len opgenomen ten behoeve ten behoeve in augustus gebeuren. Op die CD ook andere werken van Henkemans: onder meer de Elegies voor vier fluiten en or kest, de Villonerie voor bari ton (Bernard Kruysen) en or kest en Tre aspetti d'amore voor koor en orkest met ge bruikmaking van bestaande Donemus-opnamen. Ook worden binnenkort de ca- denzen die Henkemans bij pia noconcerten van Mozart heeft geschreven, uitgegeven. Ge tracht wordt de platenindu strie te bewegen een CD uit te geven met Henkemans' orke straties van alle preludes van Debussy. Henkemans nam al in 1969 af scheid van het podium. Hij legde zich vanaf die tijd weer toe op zijn oorspronkelijke beroep van psychiatrisch the rapeut. Als pianist is hij auto didact. Compositielessen kreeg hij van Van den Sigtenhorst Meyer en van Willem Pijper. In de tweede wereldoorlog wilde hij zich niet bij de Kul tuurkamer aansluiten. Hij spe cialiseerde zich in die jaren in de psychiatrie en hij gaf huis- er ten. Pianist/componist Hans Henkemans Is middelpunt van een groots muziekproject. Morgenochtend wordt een fluitconcert van hem op Radio 4 uitgezonden. FOTO: CEES VERKERK VLIEGTUIG EERDER: Holy Johnson nog in leven LONDEN Holy John- son, de ex-zanger Frankie Goes To Hollywood, die met „Relax" en de vele remixes van het nummer een miljoenenpubliek be reikte, leeft. Aanvankelijk werd aangenomen dat hij in het Pan Am-toestel zat, dat eind december boven het Schotse Lockerbie ex plodeerde. Holy nam echter een vliegtuig eerder en ontsprong zo dans. Reden voor zijn trip naar New York waren de opnamen voor zijn eerste solo-elpee, waaraan hij met producer Dan Hartman werkt. De langspe- ler, die dit voorjaar verschijnt, wordt voorafgegaan door de single „Lovetrain". Deze wordt vrijdag uitgebracht. Bussen beklad en slangen doorgesneden LEIDEN Op het terrein i de NZH aan de Rijnsbur- gerweg zijn vannacht bussen beklad. Onbekenden spoten met verf de leuzen „Shell weg uit Zuid-Afrika", „RaRa" en „René moet vrij" op de bussen. Met René wordt de man be doeld die onlangs in Amster dam veroordeeld is tot enkele iaren gevangenisstraf. Hij zou "betrokken zijn geweest bij RaRa-acties zoals het in brand steken van Makro-winkels. Bij het benzinestation van het Mo torhuis aan de Hoge Rijndijk zijn vannacht vijf slangen van de pompen doorgesneden. Op het huisje bij de pomp waren de leuzen „Shell moordt in Zuid-Afrika" en „Vrijheid voor René" aangebracht. Ook bij Ford Rijnland aan het Lammenschansplein werden vernielingen aangericht. Daar werden drie slangen doorge sneden, maar geen leuzen aan gebracht. De politie veronder stelt dat de vernielingen en het bekladden het werk zijn van een groep. sen boven komen drijven en als de vennetjes verzuurd zijn". Voorkomen is beter dan gene zen geldt iok voor de drink- watervoorz.ening. Natuur en Milieu bepleit preventieve maatregelen, bij voorbeeld in de wetgevende sfeer, maar er zal meer moeten gebeuren. Voor de landbouw bij voor beeld zullen structurele en zeer ingrijpende maatregelen genomen moeten worden, waarbij volgens Natuur en mi- lieuw de omvang van de vee stapel en het gebruik van be- strijdings- en gewasbescher mingsmiddelen ter discussie moet staan. „De overheid heeft hier een zeer belangrijke taak. Alleen wil dit kabinet decentraliseren en steeds minder regelgeving, terwijl dat juist nodig als je het milieu wilt beschermen. Bo vendien zie ik dat het Rijk de problemen doorschuift naar de provincies. Dat is niet terecht. Nijpels moet daar toch meer aandacht aan schenken. Hij blijft uiteindelijk verantoorde- lijk en hij mag de drinkwater bedrijven niet in de kou laten „Wat erger is, is dat ons opvalt dat dit kabinet bang is om met de vinger naar de vervuiler te wijzen, het is steeds minder de vervuiler betaalt", constateert Leuven. „In de Wet op de Bo dembescherming is dat princi pe verlaten. Boeren die, omdat zij in een waterwingebied zit ten, beperkingen krijgen opge legd, mogen daarvoor een schadevergoeding ontvangen, terwijl zij jarenlang de grond vervuild hebben. De provincie kan die schadevergoeding weer verhalen op diegenen die het grondwater uit de bodem onttrekken en dat zijn onder meer de waterleidingbedrij ven. Die zien zich gedwongen die extra kosten door te bere kenen aan de consument. Een consument die toch al meer moet gaan betalen om die kostbare zuiveringsinstallaties mogelijk te maken". De milieu-organisatie wil de nadruk leggen op het besparen van drinkwater en het gebruik van regenwater. „Als je 25% van het huidige drinkwater verbruik kunt besparen, ben je van een groot probleem ver lost. En besparen kan zonder dat je in huis de hygiene aan tast. Denk aan zuinige kranen en douchekoppen, regelbare toiletspoelingen en dergelijke. Dat gaat ook niet ten koste van het genot. Dergelijke maatregelen kunnen zo wor den verwezenlijkt door het aanpassen van bouwvoor schriften". „Meer doen met regenwater" is de slogan van Natuur en Mi lieu. Een heel simpel systeem via dakgoten en een reservoir. Te gebruiken voor toiletspoe lingen, auto wassen, tuin sproeien en zelfs de was. Ver boden op het gebruik van drinkwater om auto en ramen Toon Hermans wordt meer gewaardeerd dan collega's DEN HAAG „Fiesta Flamenca". Zo heet het gezelschap dat de danstra- ditie voorzet van H.J. da Silva, die vorig jaar over leed, de man die vele ja ren achtereen het Spaanse dansgezelschap Fiesta Gi- tana naar Nederland bracht. De leden van Fiesta Flamenca zijn echter dezelfde dansers die voorheen deel uitmaakten van Fiesta Gitana. Nu is ech ter Curro Velez die al 23 jaar meedanst en de artistieke lei der van het gezelschap is, de- geen die vorig jaar besloot de traditie van Da Silva voort te zetten. Fiesta Flamenca maakt van 12 januari tot 5 maart een tournee door ons land, waarbij veertig steden worden opge zocht. Begonnen wordt in Naaldwijk, de laatste voorstel ling is in Sliedrecht; het gezel schap danst 20 januari in Zoe- termeer, 27 januari in Wasse naar en 30 januari in het Ko ninklijk Conservatorium in Den Haag. Nog steeds is Fiesta Flamenca een feest dat in feite alleen door zigeuners kan worden ge geven en dan nog bij voorkeur door zigeuners uit Andalusië. Dat gebeurt dan ook. Zoals ie der jaar weet Curro Velez danssterren aan zich te bin den. Tijdens deze toernee stelt hij moeder Carmen en dochter Carmelitta aan zijn publiek voor. Beiden stammen uit het artiestengeslacht Montoya. Het al enige jaren bekende en vertrouwde gezicht in deze zi- geunergroep wordt gevormd door El Toro, die gewend is alle soorten emoties bij het pu bliek op te roepen. Behalve de actieve en dus dansende Cur ro, Carmen, de 26-jarige Car melitta en El Toro, maken van Fiesta Flamenca nog deel uit de topartiesten El Extremeno, El Pico, Paco Jimenez, Bobote, José Manuel (gitaar), Juan Ma nuel Flores, Ramon Priego (gi taar), Macarena Dominguez en Charo. Dr Rob Leuven van de ting Natuur en Milieu: 25% van het huidige terverbruik kunt besparen, je van een groot probleem lost. En besparen kan dat je in huis de hygiene aan tast. Denk aan zuinige en douchekoppen, toiletspoelingen en FOTO: T te wassen en de tuin te en acht de vooralsnog onnodig, niet als je iemand er overtuigen op 'n andere wijze om te gaan met het drinkwa ter. Daar kan nog het nodige aan gedaan worden". HILVERSUM Van de drie cabaretièrs die de televisiekijker met Kerstmis en de jaarwisseling bezighielden, is Toon Hermans als winnaar uit de bus gekomen. De vier jaar oude show die door de AVRO met de kerst op het scherm werd gebracht, had weliswaar iets minder kijkers (zo'n drie miljoen) dan het pro gramma van Seth Gaaikema op oudejaarsavond, maar werd wel het hoogst gewaardeerd (7.7). Seth Gaaikema won het qua kijkersaantal rond de jaarwisseling ook van Freek de Jonge. Seth trok met zijn conference op zater dagavond zo'n 3.7 miljoen kijkers en kreeg een gemiddelde waardering van 7.5. Freek de Jonge haalde zondagavond met „De Ontlading" 2.3 miljoen kijkers en streek een waardering van 7.2 op. Hoog tipgeld in Van Gogh-zaak DEN HAAG Justitie zoekt informatie over de gestolen Van Goghs uit het museum Kröller Mul ler in het criminele circuit en heeft daar een hoog tipgeld voor over. Voor een tip die tot aanhou ding kan leiden van de dieven zou een bedrag van maximaal een miljoen gulden klaarlig gen. De Arnhemse Officier van Justitie, mr. E. Gelderman wil dat bedrag noch bevesti gen noch ontkennen. „Maar dat het meer is dan honderd duizend gulden zal duidelijk zijn", aldus Gelderman, die het hoge tipgeld koppelt aan de waarde van de gestolen schil derijen die 200 tot 250 miljoen gulden waard zijn. Overigens kan dit bedrag ook worden ge bruikt bij een pseudo-koopac- tie, zoals toegepast bij een schilderijenroof uit het Stede lijk Museum in Amsterdam. Fiesta Gitana terug als Fiesta Flamenca.

Leidse Courant | 1989 | | pagina 12