1 „TOP gaat mogelijk toch naar Wasbeek' B Verkade Noordwijker van het jaar Weer jongeren met vuurwerk aangehouden Bokaal voor Kret Uitzendbureau brengt banen aan huis JA LEIDEN OMGEVING £eidóc@otrumt DINSDAG 3 JANUARI 1989 PAGINA II \om'i Rekenen De zeer snel, maar nauwelijks Nederlands sprekende man die voor rechter Morshuis ver scheen was zeer welwillend en gek op rekenen. Hij was in de- cémber 1987 op de Lange- gracht aangehouden waarbij bleek dat hij onverzekerd had gereden. Nauwelijks had offi- qier van Justitie Van Dijk het ten laste gelegde voorgelezen of de man stond al klaar met zijn eerste aanvullende bijdra ge. „Ik had de auto pas ge kocht en was ermee gaan rij den. Maar ik wist eigenlijk niet of de auto wel APK-ge- keurd was en of de sticker die op de nummerplaat zat nou vals was of niet". Die bijdrage van de man overviel Morshuis zichtbaar. Hij perkte het on derwerp van gesprek dan ook duidelijk af: „Ik wil het met u alléén nebben over het onver zekerd rijden". Dat kon. „Heeft u nü een auto?", wilde Morshuis weten. Op die vraag kon de man volmondig ja zeg gen. „En ditmaal wel verze kerd?", vroeg de koffiebruin gestemde rechter verder. Nou, niet allemaal". Dat antwoord zaaide verwarring achter de kantongerechtelijke tafel. „Niet allemaal?", vroeg Mors huis verbaasd. „Nee, ik heb een handel in auto's en die zijn niet allemaal verzekerd na tuurlijk", verklaarde de han delaar. Zijn eigen auto was echter wel verzekerd, al liet hij weten dat die verzekering er maar net af kon: „De han del is de laatste tijd erg slecht". De mineurstemming van de handelaar duurde echter maar kort „Hebt u begrepen wat de officier geëist heeft", vroeg rechter Morshuis gewoontege trouw. De eis was niet mis „Zeshonderd gulden boete, te storten in het Waarborgfonds" maar voorkwam niet dat de handelaar direct blijmoedig opmerkte dat dat dus twaalf honderd gulden was. Weder om zaaide hij daarmee onrust achter de gerechtelijke tafel. Morshuis haastte zich ge schrokken op te merken dat hij de officier zover niet had horen gaan. „De officier vraagt een boete van zeshon derd gulden". Maar daardoor liet de handelaar, die duidelijk schik had in het rekenen, zich niet van de wijs brengen. „Nee hoor, nu zeshonderd gulden en de vorige keer ook. Dat is dus twaalfhonderd gulden". En gelijk had de man, zoals Morshuis plots ook begreep. Kort geleden had hij de man al: voor een andere zaak voor het hekje gehad en toen was de handelaar tegen een boete van zeshonderd gulden aange lopen. De autohandelaar was blij met de instemming die Morshuis betuigde. Nog blijer was hij met de nieuwe opgave die Morshuis deed. „Ik wil re kening houden met de straf van de vorige keer en leg u een straf op van vierhonderd gulden", meldde Morshuis. „Oh", repliceerde de hande laar op een toon die duidelijk maakte dat de variatie die Morshuis aanbracht hem niet vermocht te misleiden, „dan wordt het dus in totaal dui zend gulden. Zeshonderd van de vorige keer en nu vierhon derd". Gelukzalig stapte de man weg van het hekje, tevre- dén met de door hem in het openbaar geëtaleerde reken- vaardigheid, waarbij hij waar schijnlijk even vergat dat „de handel de laatste tijd slecht was" en dat een verzekering goedkoper uitvalt. Korting Gerekend werd er gisteroch tend bij de kantonrechter toch veelvuldig. „Korting" leverde het een brokkenmaker niet op. De man was op vrijdagochtend 17 juni met zijn auto in de Pe likaanstraat tegen een huis aan gereden. Daar kwam hij ruim 18 uur na het ongeval pas achter. De oorzaak was het verorberen van 25 glazen bier geweest, waardoor hij de rich ting wat was kwijt geraakt. De botsing tegen het huis was het eindpunt van een rit die begonnen was bij de Haven en waarbij een boom, een ver keersbord, een brugleuning en een paaltje sneuvelden. De man was na stilstand uit zijn auto gestapt. Lopend had hij zijn huis weten te vinden waar hij zijn roes had uitgeslapen. Offipier Van Dijk vond het al lemaal ernstig en eiste 250 gul den boete. De raadsvrouw van de automobilist vroeg nog om 50 gulden korting, maar rech ter Morshuis had geen zin meer in rekenen en ging mee met de eis van de officier. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BI) UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSIT1ES EN EEN COMPLETE AGENDA LEIDERDORP De rijkspolitie van de groep Leiderdorp heeft gisteren in totaal vier jongeren aangehouden wegens het afsteken van vuurwerk. Op de Kastanjelaan in Leider dorp werd een drietal jongens van omstreeks 13 jaar oud uit Leiderdorp op heterdaad betrapt bij het aansteken van rot jes. Er waren klachten van buurtbewoners bij de politie bin nengekomen. In Koudekerk werd een 15-jarige Koudeker- ker op de Kerklaan om dezelfde reden aangehouden. Het vuurwerk is in beslag genomen en het viertal wordt aan het werk gezet in het kader van het HALT-project. In Leider dorp werd gisteravond nog brand gesticht in twee containers van een supermarkt in winkelcentrum Santhorst aan de Van Diepeningenlaan. De containers bevatten gebruikt ver pakkingsmateriaal. Dat materiaal ging in vlammen op, er werd geen schade aangericht. Er konden geen aanhoudin gen worden verricht. Grote ravage op Rijksstraatweg WASSENAAR Een 46-jarige man uit Epe is gisterochtend met de schrik vrij gekomen nadat hij een flinke ra vage had aangericht op de Rijksstraat weg. De automobilist kwam uit de richting van de Bezuidenhoutseweg en wilde rechtsaf de Rijksstraatweg oprijden. Op de kruising met de Zijde- weg gaf hij gas in plaats van te rem men. Met een enorme vaart vloog de automobilist dwars door een houten hek, ramde twee verkeersborden en stak dwars de rijbaan over. Hij kwam tot stilstand tegen de wegasbeveili- ging. De man liep geen letsel op, maar de auto raakte zwaar beschadigd. Fietsers geschept KATWIJK Een 12- jarig Katwijks meisje is gistermiddag in de Rijn straat door een auto aangereden. Het meisje zat achterop de fiets bij een 13-jarige jongen uit Katwijk. Zij reden van-n uit een uitrit zo de Rijn straat in. Een 24-jarige Katwijkse automobiliste kon het tweetal niet meer ontwijken en een flinke botsing was het gevolg. Het meisje is met onbekend letsel naar het AZL gebracht. Basisgezondheidsdienst in Katwijk of Lisse REGIO De basisgezondheidsdienst komt in Lisse of Katwijk. Dat zegt P. Teunissen, portefeuillehouder volks gezondheid in het Samenwerkingsorgaan Duin- en Bol lenstreek (SDB). De keuze voor Lisse heeft als voordeel dat de basisgezondheidsdienst bij het in Lisse gevestigde SDB kan worden ondergebracht. In Katwijk kan bij het Kruiswerk worden aangesloten. Het gaat hier alleen om een lokatie voor de administratie van de basisgezond heidsdienst. Het uitvoerend werk van de basisgezond heidsdienst wordt in elke plaats, die vertegenwoordigd is in het samenwerkingsorgaan, uitgevoerd. Een definitieve keuze tussen de twee lokaties wordt pas in de komende weken genomen. Eerst vindt overleg plaats tussen de por tefeuillehouders volksgezondheid uit de verschillende ge meenten. Die brengen advies uit aan het dagelijks bestuur van de het Samenwerkingsorgaan waarna het algemeen bestuur een beslissing neemt. Bejaarde fietser gewond bij aanrijding LEIMUIDEN Een 75-jarige in woner van Leimuiden is gister middag aangereden op de Willem van de Veldenweg in Leimuiden. Het slachtoffer fietste in de rich ting Rijnsaterwoude. Ter hoogte van perceel 33 sloeg hij onver wacht linksaf. Een achteropko mende automobilist, een inwoner van Rijpwetering, kon hem niet meer ontwijken. De Leimuide- naar is met onbekend letsel over gebracht naar het Academisch Ziekenhuis Leiden. BURGEMEESTER KRET IN LAATSTE NIEUWJAARSREDE: SASSENHEIM De idee ën om korfbalvereniging TOP te verhuizen naar Wasbeek lijken nog niet van de baan. Burgemees ter A. Kret stelde gister avond tijdens de nieuw jaarsrede wervend dat Wasbeek een goede nieu we plaats yoor TOP is. Voorts memoreerde Kret in zijn speech het aanzien lijk aantal beslissingen op het gebied van de ge meenschapsvoorzieningen dat tot stand kwam in het afgelopen jaar. Hij wees op de fusie van de energie en waterbedrijven in 1988 en stelde dat de gemeente nog steeds werkt aan de plannen voor sportpark Menneweg en de bouw van een overdekt zwem bad in Wasbeek. Volgens de burgemeester zul len de bouwactiviteiten in de gemeente Sassenheim de ko mende jaren gestaag toene men. Zo komt er een nieuw complex voor het Rijnlands Lyceum aan de Van Alkema- delaan en een nieuw gemeen tehuis in het Koningspark. Binnenkort zal de eerste paal geslagen worden voor een bouwstroom van ongeveer 200 woningen in Postwijk. Het oude gebouw van de Schutse SASSENHEIM De Leidse wethouder F. Kuijers overhan digde tijdens de gisteravond gehouden nieuwjaarsreceptie in het Sassenheimse gemeentehuis een bokaal aan burgemees ter A. Kret. De drum- en showband Adest Musica uit Sassen heim viel samen met Excelsior uit Delft en K en G uit Lei den voor de provincie Zuid-Holland in de prijzen tijdens het drie provinciën wedstrijdfestival Unicapelle in Capelle aan den IJssel op Hemelvaartsdag 1988. De trofee die vier maan den in het bezit van de winnende verenigingen zal blijven, werd door de heer Hoogervorst van de drum- en showband Adest Musica in ontvangst genomen. Kret merkte op: „Het was me een genoegen op die stralende dag erbij te zijn. Toen ik die korpsen zag was het me al duidelijk dat die prijs ons niet zou ontgaan. De jury heeft aldus Kret het goed gedaan en ons Adest Musica deed het nog beter". Hij besloot: „Sas senheim is trots op jullie". onder de aandacht. Het terrein Jagtlust zal volgens Kret ver der uitgebouwd worden voor industriële doeleinden. De ont sluiting van de Voorhoutse wijk Oosthout in Sassenheimse richting zal in 1989 gereali seerd worden, samen met de reconstructie van de Warmon- derweg, aldus de burgemees ter. Burgemeester A. Kret gaf gis teravond tekst en uitleg over zijn besluit tijdens de kerst nacht de televisie-uitzending van de viering in de Pancrati- uskerk ondanks 4 bommel- Ook de ontwikkelingen in de economische sector liet Kret in zijn vijftiende en laatste nieuwjaarsrede de revue pas seren. Hij uitte zijn tevreden heid over de bouw en opening van het nieuwe laboratorium van Akzo op het Sikkens ter rein. De Fowca is bezig een kantoor te bouwen waardoor opleidingen en overhead in Sassenheim gecentraliseerd kunnen worden, bracht Kret dingen niet te laten onder breken om het gebouw te ont ruimen. Kret was van mening dat sommige kerkgangers ach teraf het gevoel zouden kun nen hebben aan een groot risi co te zijn ontsnapt. „Ik besef terdege", aldus Kret, „dat onze beslissing niet is aangevochten omdat er zo als we in kleine kring op grond van kennis en ervaring bij politie en justitie aannamen sprake was van valse meldingen en er dus in feite niets gebeurd is". Kret gaf toe dat de zaak een andere wending gekregen zou hebben wanneer de meldingen voor de aanvang van de dienst binnengekomen zouden zijn. „Dan zou er eerst een onder zoek ingesteld zijn, ook als dat er toe zou hebben geleid dat de uitzending later zou moeten beginnen. De tijdstippen waar op de bom moest ontploffen volgden steeds zo kort op de meldingen dat het vrijwel on mogelijk was in zo korte tijd de kerk te ontruimen", aldus Kret die hieraan toe voegde van oordeel te zijn een open bare eredienst in de kerst nacht, die van hoge religieuze betekenis is voor honderddui zenden, alleen af te mogen breken „wanneer het risico van een calamiteit evident aanwezig is". Hij betoogde: „Roekeloze activisten moeten ook maar eens goed weten dat wij niet bereid zijn op eerste afroep de samenleving te ont wrichten". Hein Verkade (links) werd gisteren uitgeroepen tot Noordwijker van het jaar. Marjolljn van der Jagt toonde zich de beste spreekster tijdens het nieuwjaarsfeest in Hotel Oranje. In het midden prijsuit- reiker Max Sedelaar. FOTO: HENK VAN DEN ENDE NOORDWIJK Naar schatting 900 Noordwij- kers hebben elkaar gister avond tijdens een swin gende nieuwjaarsparty in Hotel Oranje in Noord- wijk een voorspoedig 1989 gewenst. Tijdens de party, een initiatief van de Noordwijkers Frans van der Veen en Hans Bakker, werd Hein Verkade, voorzitter van de Noordwijkse Natuur- en Vogelvereniging uitgeroe pen tot Noordwijker van het jaar 1988. Beste spreker van de avond werd Marjolijn van der Jagt, directeur van de Stich ting Promotie Noordwijk. Van der Jagt wist in de haar toege meten zestig seconden als bes te van 21 sprekers te verwoor den wat zij van het nieuwe jaar zoal verwacht. Noordwij kers moeten volgens haar in 1989 de handen ineenslaan om de badplaats te promoten. Met haar vlotte babbel won de SPN-direkteur een 3-daagse reis voor twee personen naar het Sauerland. het jury-rap port meldde over Hein Verka de dat hij al jaren actief is op het gebied van de milieu-be scherming en voorvechter van de bescherming van het Noordwijks Dorpsgezicht. Met het toekennen van de prijs aan Verkade wil de jury het be lang van de Vereniging voor Natuur- en Vogelbescherming onderstrepen. Het nieuwjaarsfeest in Hotel Oranje werd gepresenteerd door Tros-presentator Jaap Jongbloed. Hij werd daarbij, tijdens de prijsuitreiking bijge staan door wat onduidelijke Belgische artiesten, de „Lag- gende Armen". De muzikale omlijsting kwam van The Bird Quarter Jazz Band en de swin gende Caraïbische groep Rit- mico Especial. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de geluids voorzieningen in de Winter tuin slecht waren, was de or ganisatie dit jaar uitstekend. Niemand hoefde een woord te missen van wat op het podium werd gezegd. Bovendien zorg de een enorm videoscherm er voor, dat ook mensen achter in de zaal, de gebeurtenissen op het toneel konden volgen. Hart voor Wassenaar wijst verkeersnota af WASSENAAR Een groot aantal van de 26 verkeersmaat regelen die burgemeester en wethouders van Wassenaar en kele weken geleden hebben voorgesteld in de nota „Wasse naar en het verkeer anno 1988" wordt door de belangenorgani satie Hart voor Wassenaar afge wezen. Dat staat in een nog ver trouwelijke brief van deze orga nisatie aan het college. Hart voor Wassenaar is een enkele maanden geleden opgerichte be langenvereniging die inmiddels een paar honderd leden telt. Hart voor Wassenaar vindt het „onevenwichtig" dat het college in zijn verkeersmaatregelen de vrije routekeuze beperkt. Daar door worden de problemen ver schoven en op andere wegen af- wenteld, zo schrijven de opstel lers van de vertrouwelijke brief. De aanleg van verkeersdrem pels in de doorgaande sluiprou tes wordt eveneens afgewezen „Omdat die alleen in woonstra ten of woonerven thuishoren en afbreuk doen aan het landelijk karakter van de gemeente". Hart voor Wassenaar vindt het bovendien onnodig dat wegen voor veel geld worden gerecon strueerd, terwijl dat uit veilig heidsoverwegingen niet noodza kelijk is. Dit betekent dat worden afge wezen de reconstructie van de kruising Wittenburgerweg Stoeplaan en de kruising Groot Haesebroekseweg - Jagerslaan en de kruising Kerkeboslaan. Ook de aan te leggen verkeers drempels in de Kerkeboslaan, de Buurtweg, de Schouwweg en op de Lange Kerkdam worden van de hand gewezen. Het re construeren van de Groot Hae sebroekseweg en het aanbren gen van een kostbare rijbaans plitsing met asverschuiving over het tracé van de voormali ge trambaan is ook niet nodig. Hart voor Wassenaar pleit voor het veiliger maken van het fietsverkeer. Voorgesteld wordt om de fietspaden beter te schei den van het wegverkeer door het aanbrengen van betonban- den en de fietspaden te voorzien van rood asfalt. Het laatste punt van de lijst van 26 te nemen verkeersmaatregelen wordt door de groepering Hart voor Wassenaar van harte onder schreven; de aanschaf van elek tronische apparatuur. In het bij zonder pleit Hart voor Wasse naar voor meer snelheidscon troles onder meer door de aan schaf van radarapparatuur. Het Oude Raadhuis krijgt vrijwilligersprijs Warmond Het bestuur van de vereniging Het Oude Raadhuis van Warmond heeft gisteravond de Warmondse vrijwilligersprijs ontvangen uit handen van burgemeester Hendrickx. De vereniging ontving de prijs voor haar activiteiten die het motto „Warmond Recreatiege meente" een duidelijke inhoud geven. Met name de zomerse kunstmarkt werd door het gemeentebestuur zeer gewaardeerd. Het college van burgemeester en wethouders heeft een keus ge maakt uit een aantal kandidaten die waren voorgedragen door de commissie maatschappelijk welzijn en onderwijs. De prijs is ingesteld nadat in 1987 door de Verenigde Naties 5 december was uitgeroepen tot internationalle „vrijwilligersdag". Aangezien Nederland op die dag met andere dingen bezig is, heeft het ge meentebestuur de uitreiking verschoven naar de Nieuwjaarsre ceptie. Een andere onderscheiding was er voor de 17-jarige Cor- no Meskers. Hij ontving uit handen van (sport)wethouder Van Schagen de Warmond-tegel voor zijn prestaties in het badmin ton. Het afgelopen jaar was hij Nederlands kampioen mixed-dub bel. Op de foto overhandigt mevrouw Hendrickx (links) de prijs aan een vertegenwoordiger van Het Oude Raadhuis. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Illegale verkoop ansicht kaarten Twee 18-jarige Amsterdammers zijn gisteren in Leidschendam aangehou den omdat zij zonder vergun ning ansichtkaarten verkoch ten. Na onderzoek bleek hier een organisatie uit Amsterdam achter te zitten die eveneens illegaal opereert. De jongens verkochten kaarten met daar op de tekst „stop dierenleed". De politie in Amsterdam pro beert deze illegale praktijken stop te zetten. Tegen de Am sterdammers is proces verbaal opgemaakt. Branden geblust LISSE/VALKENBURG De brandweerkorpsen in de bollen streek hebben gisteren hun handen vol gehad aan het blussen van verlate nieuwjaarsvuren. In Lisse moest vannacht eerst een containerbrand aan de Heereweg in Lisse ter hoogte van het Vierkant worden geblust. Het ging om afgedankt materiaal af komstig van de bouw van een supermarkt. Later in de nacht werd er door jongeren een vuur gemaakt van afval en kerstbo men aan de Óoievaarstraat. De brandweer bluste het vuur, de politie trachtte nog twee vluchtende daders te achterhalen maar slaagde daar niet in. In Valkenburg werd gisteren een container met oud papier van voetbalvereniging Valken '68 in brand ge stoken. De brandweer had drie kwartier nodig om het vuur te blussen. Vandalen aangehouden TER AAR Twee jongens uit Ter Aar, 17 en 19 jaar oud, zijn gisteren aangehouden door de politie. Zij bleken in de nacht van 26 op 27 december twee auto's, die in de Hoogerheijde- straat geparkeerd stonden, zwaar beschadigd te hebben. In een auto was een deuk ge schopt terwijl bij de tweede wagen over de motorkap NOORDWIJK Onder het motto „Als het perso neel niet naar ons toe komt, gaan wij naar het personeel toe", is Uitzend bureau Noordwijk onlangs gestart met een bijzondere manier van personeels- werving. Directeur Han- neke de Geus brengt voortaan, door middel van in eigen huis opgeleide consultants (personeels- wervers), de banen aan huis. Banen die .volgens haar voor het opscheppen liggen en waarvoor veel te weinig arbeidskrachten beschikbaar zijn. Bedrijven klopten het laatste half jaar maar liefst twee honderd maal tevergeefs bij De Geus aan. In al deze ge vallen gingen het om ge schoold personeel. Maar ook de vraag naar ongeschoolde krachten is volgens de direc teur van het Noordwijkse uitzendbureau groot. „Er is werk voor praktisch ieder een", zo meldt zij. Juist om dat de vraag naar tijdelijk, maar ook naar semi-perma- nent personeel zo groot is, terwijl het aantal ingeschre ven werkzoekenden bijzon der laag is, zon de Geus op nieuwe manieren om aan uitzendkrachten te komen. Activiteiten Ze verhuisde met haar bu reau vanuit een klein bin nenstraatje naar de meer centraal liggende Grent. Au tomatisering werd doorge voerd, met het vooropgezette doel op den duur de activi teiten gemakkelijk uit te kunnen breiden. De Geus ontwikkelde in eigen beheer een opleiding voor toekom stige consultants. Twaalf mensen hebben die opleiding inmiddels met g«ed gevolg achter de rug. Afgelopen maandag kregen zij hun di ploma uitgereikt. Vanaf die dag is Uitzendbureau Noord- wijk vertegenwoordigd in Katwijk, Lisse, Noordwijker- hout, Leiderdorp, De Zilk en Leiden. Werving De kersverse personeelswer- vers zijn allen uitzendkrach ten, die nu zelf uitzend krachten gaan werven. Het nieuwe systeem biedt vol gens de Geus vele voordelen. Ten eerste is er het feit dat de consulenten aan huis ko men. „Vooral jonge mensen, schoolverlaters, hebben nog al drempelvrees. Bij een ge sprek thuis kunnen ook de ouders meeluisteren en vra gen stellen. Verder is het een voordeel dat ook in het weekeinde en in de avond uren ingeschreven kan wor den. Alle consultants zijn uit gerust met een draagbare computer waarmee contact wordt gelegd met de centrale unit. Op die manier weet ie dereen direct of en welke baan er beschikbaar is. Het werkt zo allemaal lekker di rect." Op deze manier is het volgens de directeur ook niet moeilijk de juiste man/ vrouw op de juiste plaats te krijgen. De computer combi neert de gegevens en zorgt voor een juiste „koppeling". Nieuw netwerk Bij het uitzendbureau zijn nieuwe uitzendkrachten, die als consultants willen gaan werken, inmiddels al weer van harte welkom. Want de Geus wil nog voor het eind van dit jaar een netwerk vah consulenten hebben in de ge hele Randstad. Vooral voor Leiden, Haarlem en Den Haag zijn mensen nodig ort» part-time uitzendkrachten te werven. Hoewel Hanneke dè Geus ervan overtuigd is dat haar idee een vondst is, denkt ze niet dat andere uit- zend-organisaties haar voor beeld snel zullen volgen. Dè kleinere bureaus zijn ovei- het algemeen niet voldoendp geautomatiseerd en voor dp grotere bureaus is het naaf- haar mening ondoenlijk om zo te gaan werken. MARIJKE DEN HOLLANDER

Leidse Courant | 1989 | | pagina 11