I PLO wijst vredesplan Shamir af Castro geplaagd door nachtmerries Scheurtjes in machtige structuur luchtvaart VS Fransen smullen van schandaal rond „Murillo BUITENLAND Seiche <3omeant ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA 7 ils Schoonzoon Brezjnev twaalf jaar de cel in MOSKOU Joeri Tsjoerbanov, de schoonzoon van de voormalige Sovjet leider Leonid Brezjnev, is gisteren tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het aannemen van steekpennin gen. Tsjoerbanov was van 1980 tot 1984 on derminister van binnenlandse zaken in de Sovjetunie en daarmee de op één na hoogste politiefunctionaris van het land. Zes andere beklaagden, allen hoge poli tiefunctionarissen, kregen straffen van acht tot tien jaar. Het proces tegen Tsjoerbanov, dat vier maanden heeft ge duurd, weerspiegelt de vastbeslotenheid van de huidige Sovjetleiding een einde De veroordeelde Tsjoerbanov was van 1980 tot te maken aan de corrupte praktijken uit 1984 onderminister van binnenlandse zaken in het Brezjnev-tijdperk. de Sovjetunie. foto: epa Greenpeace beschuldigd van olielozing HOBART In Australië loopt een onderzoek naar de interna tionale milieuorganisatie Green peace. De organisatie is ervan beschuldigd illegaal 200 liter olie te hebben geloosd op de rivier de Derwent, op een moment waarop het schip van Greenpea ce, de Gondwana, bezig was vol le zee te kiezen. De Gondwana is gisteren vertrokken voor een reis van drie maanden naar Antarctica. Volgens het ministe rie trok de lozing een vervuild spoor van 200 meter. VS: inspectie Libische fabriek onvoldoende WASHINGTON De Verenigde Staten hebben het Libische aan bod voor een internationale in spectie van een fabriek, die vol gens Washington gebruikt gaat worden voor de fabricage van chemische wapens, van de hand gewezen. De Amerikanen vinden een eenmalige inspectie niet vol doende aangezien een installatie waar chemische wapens worden gemaakt zeer gemakkelijk kan worden aangepast om door te kunnen gaan voor een normale chemische fabriek. President Reagan verklaarde onlangs dat de VS met de bongenoten over leggen wat er met de fabriek moet gebeuren. Chinese stad door vervuiling onzichtbaar BENXI Het water en de lucht rond de Chinese industriestad Ben- xi zijn zodanig vervuild dat Benxi de énige Chinese stad is die „on zichtbaar is voor satellieten", zo meldt het persbureau Nieuw China. De kolen-, ijzer- en cementindus- trie rond Benxi brengt per jaar 87,5 miljard kubieke meter giftige gas sen en 90.000 ton stofdeeljes in de lucht. De stad wordt dan ook be dekt door een enorme wolk. De Chinese commissie voor natuur bescherming heeft de autoriteiten in Benxi opdracht gegeven binnen zeven jaar de vervuiling van het water en de lucht terug te brengen naar een normaal niveau. Japanner steelt geldauto met acht miljoen KOBE Een dief in de Ja panse stad Kobe is er gisteren vandoor gegaan met een geld auto waarin ruim acht miljoen gulden zat. De geldauto was juist begonnen met het rond brengen van geld naar een ladntal agentschappen in de ^stad. Tijdens de eerste stop had één van de twee wagenbege- leiders de auto verlaten om geld weg te brengen en was de tweede achter de wagen bezig de deur weer dicht te doen. Precies op dat moment sprong de dief achter het stuur en reed weg. Afgetreden Mikulic wijst schuld af BELGRADO De Joegosla vische premier Branko Miku lic heeft gisteren in een toe spraak tot het parlement de verantwoordelijkheid voor de huidige economische crisis af gewezen. In de toespraak, die rechtstreeks op de televisie werd uitgezonden, zei Mikulic dat hij en de regering zijn af getreden omdat het parlement woensdag een wetsvoorstel over een loonmaatregel in de gezondheidszorg en het onder wijs had afgewezen. Mikulic zei dat hij de economi sche problemen, die algemeen worden gezien als de reden voor zijn aftreden, had geërfd van zijn voorgangster Milka Planinc. Mikulic had deze week nog geprobeerd het par lement aan zijn zijde te krijgen met vermaningen over „Joe- goslavië's verplichtingen je gens het Internationaal Mone tair Fonds",dat invoering van de nu afgewezen wet als voor waarde had gesteld voor de verstrekking van een over bruggingskrediet van 416 mil- rjoen dollar. Van dat bedrag is tot nu toe 260 miljoen dollar gebruikt. Hoge Ib zestj^ X)UV 5e boete in VS voor Mercedes WASHINGTON Mercedes- Benz heeft de Amerikaanse overheid gisteren een boete van meer dan 40 miljoen gul den betaald', omdat de automo dellen vah de Westduitse fa brikant in 1986 niet voldeden aan de Amerikaanse zuinig- heidseisen. De boete van 20,2 miljoen dol lar is de hoogste die ooit voor onzuinige auto's in de VS is betaald. Er staat Mercedes- Benz mogelijk nog een boete van 5,5 miljoen dollar (11 mil joen gulden) te wachten omdat in 1985 evenmin werd voldaan aan de zuinigheidsnormen. Marcos weer in ziekenhuis HONOLULU Oud-presi dent Ferdinand Marcos van de Filipijnen is opnieuw met hartklachten opgenomen in het ziekenhuis, de tweede keer binnen drie weken. De 71-jarige Marcos was op 18 december teruggekeerd naar huis, nadat hij negen dagen in het ziekenhuis was ver pleegd. Hij is voor een recht bank in New York gedaagd in verband met onoirbare handel in onroerend goed, dat was aangekocht met geld dat toebehoorde aan de Fili- pijnse staat. BAGHDAD De Pale stijnse Bevrijdingsorgani satie (PLO) van Yasir Arafat wijst het vredes plan van de Israëlische premier, Yitzhak Shamir, nu reeds af. Volgens een PLO-zegsman in Baghdad heeft Israel met het plan niets anders voor dan de macht in de bezette gebie den veilig te stellen. Shamir wil binnen twee maanden alle details van het plan bekendmaken. De Israëli sche eerste-minister heeft al te kennen gegeven dat hij, met Egypte als bemiddelaar en on der toezicht van de supermo- gendheden, gesprekken wil beginnen met Palestijnen en met Arabische landen. Vol gens PLO-woordvoerder Ah med Abdul-Rahman wil Sha mir slechts met Palestijnen in de bezette gebieden spreken indien zij beloven een einde te maken aan de iijtifada. Vol gens Ahmed Abdul-Rahman evenwel zal de Palestijnse op stand in de bezette gebieden worden voortgezet. Twee radicale Palestijnse gue- rilla-groepen, het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina (PFLP) van George Ha- bash en het Democratische Front voor de Bevrijding van Palestina (DFLP) van Nayef Hawatmeh, hebben gisteren een bestand in de intifada af gewezen. Gematigde Palestij nen in de door Israel bezette gebieden hadden een dergelijk bestand donderdag voorge steld. Ook een woordvoerder van de PLO sprak zich giste ren uit tegen een bestand. Voor deze zwaarbewapende Israeli's is er vanavond geen feestelijke oudejaarsviering zoals bij ons. Zij moeten gewoon op hun (grens)post blijven. foto: ap tijnen gedood. In de Westelijke Jordaanoever zijn alle scholen voor een week gesloten na nieuwe rellen. De sluiting is ook bedoeld als voorzorgs maatregel voor morgen, wan neer de Palestijnen de eerste een bezoek brengen aan Span- gewapende actie van Yasir je, als onderdeel van een Euro- Arafats ,.A1-Fatah" tegen Is- pese rondreis. Hij zal daarna rael in 1964 herdenken. ook Frankrijk, West-Duitsland en misschien Groot-Brittannië Yasser Arafat zal eind januari ©andoen. BOGOTA Winston Churchill, Ernest He mingway en Groucho Marx behoorden tot de meest illustere liefheb bers. Maar het was een marxist van een meer ideologische aard die het tot z'n persoonlijke han delsmerk maakte. Toch zal Fidel Castro er ook in het nieuwe jaar geen een tje meer opsteken. De „Habanos", die ooit de naam hadden 's werelds beste sigaren te zijn en be geerd werden door de magnaten van multinatio nals en filmproducenten uit Hollywood, behoren tot de verleden tijd voor de Cubaanse president. „Ja, ik ben er helemaal mee gestopt'', zegt Castro. Nu is dit niet direct nieuws, aangezien al drie jaar lang berichten cir culeren dat hij gestopt is met roken. Wat wel nieuw is, is dat hij toegeeft dat daar een „he roïsche, revolutionaire strijd" aan voorafging. Castro ontkent evenwel dat hij om gezond heidsredenen gestopt is. Fidel Castro, voor wie het morgen precies dertig jaar geleden is dat hij na een revolutie in Cuba aan het bewind kwam, zal ook in het nieuwe jaar geen „Habano" meer opsteken. foto: ap stro, voor wie het morgen pre cies dertig jaar geleden is dat hij na een revolutie aan het bewind kwam. „Maar ik moet toegeven dat het me bijzonder veel moeite heeft gekost. Er ger nog, ik word nog steeds geplaagd door nachtmerries, waarin ik een dikke sigaar rook en daarvan geniet. Dan word ik wakker met een in nerlijke schaamte, omdat ik het gevoel heb dat ik verraad pleeg tegenover mijn eigen ge- Heeft hij vaak last van nacht merries? „Ja, en die zijn ver schrikkelijk, afschuwelijk! Ik droom over geweren, over de oorlog en als ik weer wakker ben, dank ik God dat er vrede heerst in mijn land. Ja, ik bid tot God. Waarom niet? Ook ik heb een God". Perestrojka Castro uit zijn twijfels over Gorbatsjovs pogingen om de Sovjetunie zowel politiek als economisch te hervormen. Hij benadrukt dat hij niet tegen glasnost en perestrojka is. „Wij maken hier onze eigen veran deringen door, wij uiten ook zelfkritiek. Alleen doen wij het op onze manier, gebaseerd op onze eigen behoeften. Laat ik in elk geval één ding duide lijk stellen: wat voor politieke of economische hervormingen ik ook zal doorvoeren, deze zullen nooit geënt zijn op het kapitalistische systeem, maar altijd passen in het socialisti sche stelsel". „Ik bewonder Gorbatsjov heel erg en ik heb ook voortdurend contact met hem. Ik geloof echter dat sommige van zijn politieke raadslieden nogal verrukt zijn over het kapitalis me en als ze zo doorgaan, zou den ze wel eens grote schade kunnen toebrengen aan het Sovjetrussische volk. Ik hoop maar dat ik het bij het ver keerde eind heb", aldus de Cu baanse president. Volgens de berichten zouden de verhoudingen tussen de Sovjetunie en Cuba tamelijk gespannen zijn. Castro ver klaart evenwel dat hij Moskou trouw blijft. „Ik heb het in middels al zo vaak gezegd, maar ik ben de Sovjetunie eeuwig dankbaar. Zonder de hulp van de Sovjets waren we nooit zover gekomen". Op de vraag waarom hij dertig jaar na zijn triomf in de revo lutie nog steeds een uniform draagt, antwoordt Castro: „Ik ben de aanvoerder van de Cu baanse gewapende strijdkrach ten, dus is het mijn goed recht om in uniform te lopen". Bul derend van de lach voegt hij daaraan toe: „Kun je je voor stellen dat ik me bezighoud met de snit van een pantalon, schoudervullingen of de breedte van revers volgens de laatste mode?" Tot slot: is hij bang voor de dood? „Absoluut niet. Daar voor ken ik hem te goed". GEOFFREY MATTHEWS (c) The Times, Londen 9? (Van c PARIJS Wie nog meer heeft zijn vingers gebrand aan het criminele gesjoe mel met „De edelman uit Sevilla", een meesterwerk van de 17e-eeuwse Spaan se schilder Murillo? In de Franse pers is het poli- tiek-mondaine schandaal dat inmiddels bekend staat'als de affaire-Can- son, een feuilleton gewor den; bijna elke dag zijn er nieuwe onthullingen. Pierre Rosenberg, de bekende conservator van het Louvre is al beschuldigd van heling, ter wijl maïtre Paul Lombard, één van de beroemdste Franse ad vocaten, de kerst bijna even eens achter de tralies had doorgebracht. Naast heling wordt hem medeplichtigheid aan zwendel en valsheid in ge schrifte verweten. De over-ac- tieve onderzoeksrechter Jean- Pierre Bernard heeft nieuwe beschuldigingen aangekon digd. Zelfs de naam van cul tuurminister Jack Lang is in het geding. Als zoveel anderen in deze gecompliceerde zaak zou hij zich op zijn minst geen rekenschap hebben gegeven van het geknoei met de Muril lo. Drie jaar geleden werd „De edelman" eigendom van de Franse staat. Genieten De Fransen genieten van het in de pers breed uitgemeten beau-monde-schandaal. Menig scenarioschrijver zou van zo n affaire dromen. De grote lij nen van de Dallas-achtige thriller: Suzanne Barou de la Lombardière de Canson (76), dochter van een befaamde Pa- rijse kunstverzamelaar, over lijdt op 16 september 1986. Ze laat voor tientallen miljoenen aan schilderijen (een Van Dijck, een Guardi, de genoem de Murillo en andere meester werken) na aan haar laatste gezelschapsdame, Joëlle Pes- nel. Deze ex-caféhoudster in teresseert zich voor kunst en „ontfermde" zich wellicht daarom over de oude dame. Geen haan zou ernaar ge kraaid hebben ware het niet dat Suzanne de Canson, nog een „vergeten" zuster had, Je anne. Zij grijpt naast dlrerfe- nis. Ervan overtuigd dat de ge zelschapsdame niet alleen kostbare schilderijen heeft ge kaapt, maar ook het einde van haar zuster heeft bespoedigd, dient ze een aanklacht in. Su zanne de Canson zat de laatste maanden van haar tot dan on bezorgde leventje opgesloten in een kamer van Pesnels vil la, waar buren haar vaak hoorden schreeuwen, aldus een Franse krant. Kleurrijk De zaak wordt onderzocht door instructierechter Jean- Pierre Bernard (36), een kleur rijke magistraat uit Toulon die locale bekendheid geniet om dat hij een uit de rechtszaal ontsnappende schurk persoon lijk in de houdgreep nam. Langzaam maar zeker ontra felt hij een ingewikkeld brei werk van leugens, diefstal en misschien wel moord. De rode draad blijkt het geknoei met de Murillo. De niet publiciteitsongevoelige Ber nard heeft bovendien haast om zijn dossier rond te krijgen, want binnenkort wacht hem een promotie naar Lille. Tot orrespondent Bob 1 Huët) genoegen de fotografen verplaatst de „magistraat-bull dozer" zich tegenwoordig in een kogelvrij vest. Twee gewa pende lijfwachten houden een oogje in het zeil. „Het i§ de prijs die ik moet betaleri om tot het einde van de waarheid te gaan", aldus de rechter,- die meermaals zou zijn bedreigd. Overhoop Bernard heeft wel wat over hoop gehaald. Ondankshet collectieve geheugenverlies waaraan volgens hem opval lend veel betrokkenen lijden, heeft hij de nodige reputaties aan diggelen geholpen. Bij voorbeeld die van twee 'zeer gerespecteerde advocaten uit Toulon. De één bracht me vrouw Canson in contact met de criminele Joëlle Pë&nel, voor wie hij ook enige admini stratieve spandiensten ver richtte. De tweede, een mede werkster van Lombard, leende een schrijfmachine waarop valse testamenten zijn getikt. Beide raadslieden zijn door Bernard in verzekerde bewa ring geplaatst wegens mede plichtigheid aan de kwalijke praktijken van Joëlle Pesnel. Die laatste bedacht een duivel se machinatie. Onder dwang en mogelijk dank zij drugs zou ze de oude dame tal van docu menten hebben laten onderte kenen. In één daafvan lietSu- zanne de Canson een Serie meesterwerken na aan een „goede vriendin", niet toeval lig de grootmoeder van Joëlle Pesnel. De truc zou de belas ting op een dwaalspoor hebben moeten zetten. Alleen ontdek te rechter Bernard dat de be wuste oma was overleden lang voordat Pesnel in het leven van Suzanne de Canson -was verschenen. Ze was straatarm gestorven. Nationaal erfgoed Maar meer mensen hadder het op de fameuze Murillc voorzien. In 1981 probeerde Louvre-conservator Pierre Ro senberg het nationale erfgoed te verrijken met de „Edel man". Mevrouw Canson Wilde echter niet verkopen. De Con servator zag zijn kans schoon toen het doek via de bekende Paul Lombard - hij regelde de ingewikkelde erfenissen var Picasso en Chagall - bij Chris tie's werd aangeboden. Aange zien de Murillo Frankrijk op illegale wijze had verlaten en de eigenaresse dus kon reke nen op een naheffing vah dc douane werd een schikking getroffen. Het Louvre kocht het schilderij voor ongeveer dc helft van de waarde, ruim- an derhalf miljoen gulden. "Hel honorarium van Lombard; be droeg ruim een ton; één derde daarvan was voor de advocate die haar schrijfmachine hac uitgeleend. Vervelende bij komstigheid voor ministei Lang is dat Joëlle Pesnel een door hem getekende brief mis bruikte om bankleningen af te sluiten. Daarvoor had ze in Parijs geprobeerd valse teke ningen van Miro en Chagall te slijten. Die poging tot bedrog was opgemerkt door de kunst expert Maurice Rheims, die maitre Lombard erover irtfor- meerde. Maar kennelijk ver blind door de Murillo hebber Lombard en Rosenberg noch Lang en zijn cultuurambtena ren willen twijfelen aan de herkomst ervan. Bulldozei Bernard interpreteert dat nr. als medeplichtigheid... Pinochet stopt processen tegen 32 journalisten SANTIAGO De Chi- leense president generaal Augusto Pinochet heeft opdracht gegeven de pro cessen tegen 32 Chileense journalisten stop te zetten. De journalisten waren door de regering gedag vaard wegens het belaste ren van de president of van de strijdkrachten. Regeringswoordvoerder Mi guel Angel Poduje zei dat Pi nochet met zijn beslissing „een sfeer van eenheid en verzoe ning" in het land wilde aan moedigen. Poduje zei dat het in totaal om 49 verschillende processen ging, meestal voor militaire rechtbanken. Pinochet, die in 1973 in een bloedige staatsgreep president Salvador Allende afzette, zei gisteren in het Franse dagblad Le Monde dat zijn verlies bij het referendum op 5 oktober een „goede zaak" was geweest. „Als we gewonnen zouden hebben, zouden we beschul digd zijn van fraude. Het is voor dit moment beter dat we hebben verloren", aldus de junta-leider. De Chileense be volking besliste op 5 oktober bij referendum dat er vrije verkiezingen moeten komen. DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardl nder tege: 260) Rob is neergevallen en tevreden ziet Lupardi op zijn slachtoffer neer. Zo, die schurk is uit de weg geruimd, mompelt hij tevreden. Dan opent hij een luik in de vloer van de oven en laat daarin de atoombommen zakken. Yoto brengt er twee aan boord van het luchtschip en de derde bom laat Lupardi zakken in een schacht die zich onder het atomatorium bevindt. In het ontstekingsapparaat plaatst hij een datumklok en wanneer hij de klok op een bepaalde datum en een bepaald uur heeft gezet, sluit hij voor het laatst de deur van het atomatorium en begeeft zich naar het luchtschip. De tocht naar de pool kan beginnen. En Rob? Wel, die ligt op de vloer van de electronenoven en wanneer hij nog niet helemaal dood mocht zijn, dan zal hij over enkele dagen, wanneer de atoombom ontploft, met het halve land de lucht invliegen. Zo is professor Lupardi nu eenmaal: om zijn slachtoffers bekommert hij zich niet veel. WASHINGTON De ruim 4,5 miljoen Ameri kaanse reizigers die jaar- lijk aan boord van een straalverkeersvliegtuig stappen, maken zich ern stige zorgen. Een groot deel van hun reizen ma ken ze in oudere, zo niet verouderde vliegtuigen, waar indien slecht onder houden af en toe letterlijk de gaten in vallen. De zorgen van de Amerikaan se luchtreiziger zijn nog toege nomen door het grote aantal bijna-botsingen (rond de 600 per jaar) dat zich vooral bij de nadering van de zeer grote vliegvelden, zoals dat van Chi cago, voordoet. De 14.000 Amerikaanse verkeersleiders staan onder zeer grote werk druk, zijn vaak onvoldoende getraind, beschikken niet over de meest moderne apparatuur en zien zich voor een snel groeiend aantal vliegbewegin gen geplaatst. Intussen zit het luchtruim rond grote steden als New York, Chicago, Was hington, Los Angeles en At lanta bomvol. In enkele grote corridors, vooral in het oosten, moet letterlijk in het rijtje worden gevlogen. Soms is het in de corridors zo druk dat toestellen aan de grond moeten wachten. En dat levert op veel Amerikaanse vliegvel den lange files toestellen voor de toch al overbelaste startba nen op. Passagiersvliegtuigen worden voor een bepaalde levensduur gebouwd. Het zijn overigens niet zozeer de jaren die tellen, maar het aantal vluchten. Bij elke vlucht vindt een proces van drukverhoging en druk- verlaging plaats, dat zeer be lastend is voor de structuur en de huid van het toestel. Boeing 707 In 1958 werd het eerste grote straalpassagiersvliegtuig afge leverd. Dat was de Boeing 707. Er werden 981 van deze toe stellen gebouwd en daarvan zijn er nog 213 in de lucht. De 707 is berekend op 20.000 vluchten, 60.000 vlieguren en een leeftijd van 20 jaar. De praktijk heeft bewezen dat tal loze toestelen, vooral als ze goed worden onderhouden, een veel langere levensduur hebben. In 1964 werd de eerste Boeing 727 afgeleverd. Van dit drie- motorige vliegtuig werden er 1831 gebouwd. Het toestel was berekend op 60.000 vluchten, 50.000 vlieguren en een leeftijd van 20 jaar. Van dit type vlie gen op dit ogenblik nog 1649 toestellen. Vier jaar later rolde de twee- motorige 737 uit de hangars van Boeing. Daarvan werden er 1638 gebouwd. Ze waren be rekend op 75.000 vluchten, 51.000 vlieguren en een leeftijd van 20 jaar. Van dit toestel zijn er nog 1051 in gebruik. De Boeing 747 - de viermotorige jumbo-jet die vooral op grote afstanden wordt gebruikt - is jonger. Het eerste toestel werd in 1970 afgeleverd. Er zijn op dit ogenblik 614 jumbo's in ge bruik. Ook tal van door Dou glas gebouwde toestellen - de viermotorige DC8 en de twee- motorige DC9 - zijn sterk ver ouderd. De eerste DC8 werd in 1959 afgeleverd. Er zijn er nog 350 van in gebruik. De eerst» DC9 rolde in 1965 uit de han gars. Daarvan zijn er nog 92 in gebruik. Vraag te groot Op dit ogenblik kunnei Boeing en enkele ander» vliegtuigbouwers de vxaaj naar nieuwe toestellen - d< Boeing 767, 757 en een ni^uw» versie van de 737 - niet aan Sommige nu bestelde toestel len zullen pas over enkele ja ren worden afgeleverd. ;Da betekent dat de vervanging van de oude, maar nog stieed: zeer intensief gebruikte vloo zeer traag verloopt en intusser een generatie later geboiiwd» toestellen ook weer verouder» raakt. Kortom, er zitten ertisti ge scheurtjes in de machtigt structuur van de Amerikaanst burgerluchtvaart, die alleen a binnen de grenzen van de VJ dagelijks 30.000 vluchter maakt en jaarlijks 455 mi)joei passagiers vervoert en dat ove rigens nog steeds met eer veiligheid doet Maar voor het jaar 2000 word een verdubbeling van het aan tal passagiers verwacht

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7