Vakbond-spook verstoort vrijage Martinus Nijhoff Het blijft goed gaan met Rotterdamse haven Olieprijzen ruim boven laagste niveau Winst van Wessanen overschrijdt 90 miljoen Sovjetunie beperkt kansen particuliere ondernemingen Hongarije neemt afscheid van sociale beginselen r ECONOMIE Ceidoe Qowumt ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA 6 Aandeelhouders konden weer gerust ademhalen AMSTERDAM - Naarmate de 19de oktober dit jaar dichterbij kwam, werd de angst voor een nieuwe instorting voor de ef- fectenmarkt groter. Vooral de kleinere belegger in de wereld werd door die angst gegrepen. De grote belegger die gewend is op langere tijd zijn posities op te bouwen, liet zich het af gelopen jaar niet meer door angst meeslepen. Op 19 oktober j.l., een jaar na de fatale klap op de grote beurzen in de wereld, gebeur de er dan ook niets, helemaal niets. De grafiek van de alge mene beursindex van Amster dam die in oktober 1987 zo on heilspellend, zo tomeloos zakte (van 16 oktober 1987 tot het diepste punt op 10 november 1987 liefts met bijna 34 klom het afgelopen jaar heel rustig naar boven. Er waren wat breekpunten: in april en mei alsmede in augustus/sep tember, maar globaal genomen ging de curve met rustige schommelingen naar boven. Zo rustig zelfs dat de grens van 280 in augustus en in no vember kon worden doorbro ken. Het fenomenale, herstel ging zover dat op de valreep met het nieuwe jaar het Alge meen ANP indexcijfer op 288 stond, bijna zo hoog als de 290,7 van 16 oktober 1987. De terugslag is nagenoeg uitge wist. Ook de verwachte ramp zalige effecten van de instor ting bleven uit. En dat was onder meer te dan ken aan een economische groei in de wereld, die veel groter was dan er oorspronke lijk werd verwacht, ook het herstel van de dollar heeft het koersherstel geholpen. Ook de vraag dat bestedingen van de particulieren door de ineen storting de dupe zouden wor den en de economie naar be neden zouden zuigen bleek on gegrond. Bijna staan we dus weer op het peil voor het uitbreken van de beurscrisis in oktober 1987. Dat geldt voor het algemene beeld maar in details verliep alles natuurlijk niet zo vlekke loos. Brak op 29 oktober 1987 op alle beurzen in de wereld de hel los, het proces ziekte door tot november 1987, toen het dieptepunt werd bereikt. En wat blijkt na herstel dit jaar? Hoofdfondsen Dat algemeen herstel nog net niet op het peil van 16 oktober 1987 kon komen en dat was al leen te wijten aan een te klein herstel van de groep interna tionale fondsen. Hier tegen over stond dat het in de ru brieken Industrie, Scheep en Luchtvaart, Banken, Verreke ning en Handel, meer dan evenredig was gestegen. De goede gang van zaken in het bedrijfsleven en de tot 1 juli gezakte rente stimuleerde de aankoop van effecten. De om zetten bleven weliswaar be scheiden maar de ondergrond op de markt bleef voor en na goed. Ook binnen de rubrieken wa ren er opmerkelijke afwijkin gen van het algemene beeld. De internationale fondsen noemde we al: Akzo, Kon. Olie en Unilever konden het koersspel van 16 oktober 1987 nog steeds niet bereiken. Phi lips bleek daarentegen zelfs een 30 procent onder. Tegen over dit viertal stond Hoogo vens met een koersstijging in de orde van 70 De banken hebben zich ook kunnen her stellen, het minst ABN, het meest NMB. De verzekeraars: vooruitgang, maar bescheiden. Dat was in de uitgeverswereld wel wat anders. Eerste de do delijke omhelzing van KLu- wer-Elsevier gevolgd door een plotselinge overname van Klu- wer door Wolters-Noordhof. Van andere orde is de overne ming van Audet door VNU, ook hier hebben aandeelhou ders aardig wat verdiend. Nog lijken de mogelijkheden voor verdere integratie niet uitge put. De Telegraaf, Tyl en We genaar worden nu als fusie kandidaten genoemd. Olie Zo wat voorbeelden van ver schuivingen die de aandacht trokken. Maar er is meer dat de effectenbeurzen in bewe ging bracht en dat bovendien een storingsfactor zal blijven: de prijs van ruwe olie. In de eerste 9 maanden van 1988 zakte Noordzee-olie geleidelijk van 18,5 dollar tot 11 dollar per vat In het laatste kwartaal van 1988 kwamen de leden van de OPEC eindelijk tot overeenstemming over de pro- duktiebeperking waarop de olieprijs weer aantrok voor Noordzee-olie tot ruwweg 15,5 dollar tegon het eind decem ber 1988. En waren en zijn meer krach ten die risico voor de beurs op leverden. De rente (na 1 juli weer omhoog) waarbij tegen het eind van het jaar de Ne derlandse Bank het promissie- discontie opvoerde waardoor de algemene banken wel moeten volgen. Vervolgens was en blijft de dollar een on gewis punt om maar het voor naamste te noemen. 1988 werd met zorg en beven op de beurs tegemoet gezien. Het is alles gelukkig beter uit gepakt dan men gevreesd had. Suiker rolt de biet uit STADSKANAAL De prijs die de boeren krijgen voor een ton bieten komt dit jaar rond de 115 gulden te liggen, een tientje meer dan vorig jaar. Dat verwacht Aike Maarsingh, voorzitter van de Nedetlandse Bie ten Federatie NBFDe NBF omvat een groep van 10.000 boeren die bie ten voor de Centrale Suiker Maat schappij (CSM) telen. Hoofdoorzaak van deze positieve ontwikkeling is het uitermate gunstige campagne- verloop in alle Nederlandse suiker fabrieken. „De suiker rolde de biet uit", aldus Maarsingh. De totale Ne derlandse suikerproduktie dit jaar komt neer op een miljoen ton, ge produceerd op 124.500 hectare. Israel stopt verkoop dollars na run op banken JERUZALEM De centrale bank yan Israel heeft gisteren besloten de verkoop van dol lars stop te zetten. Er was een run op de banken ontstaan om de nationale munteenheid, de sjekel, in te wisselen voor dol lars. De Israëlische bevolking heeft in een week tijd meer dan driehonderd miljoen dol lar gekocht uit vrees voor een grote devaluatie van de sjekel. Dinsdag maakte minister Pe res van financiën een devalua tie van de sjekel met vijf pro cent bekend. LONDEN - De olieprijzen lagen gisteren bij het sluiten van de markt voor dit iaar ruim een dollar hoger dan het niveau van eind vorig jaar. De slot- prijs van de Britse oliesoort Brent uit het gelijkna mige Noordzeeveld stond met 16,20 dollar per vat zelfs vijf dollar boven he( laagste niveau van dit jaar - 11,20 dollar per vat (159 liter) - dat in begin oktober werd bereikt. In handelskringen wordt re kening gehouden met een tekort aan Brent in de tweede helft van januari. Dat tekort zou kunnen ontstaan door het buiten bedrijf raken van drie olievelden in de Noordzee op zaterdag 24 decem ber als gevolg van het wegvallen van een opslag tanker. Daarmee is de Britse olieproduktie met tien tot twaalf procent verminderd. Ook agrariërs wacht fusiegolf UTRECHT De komende tijd zullen ook in het agrari sche bedrijfsleven overnemingen, samenwerking en fu sies aan de orde van de dag zijn. Daarbij gaat het erom vormen en structuren te vinden, die het mogelijk maken om de aloude coöperatieve doelstellingen te blijven reali seren, zo schrijft de voorzitter van de hoofddirectie van de Rabobank, drs. H. Wijffels, in het maandblad van zijn organisatie. Hij stelt dat de markten voor voedingsmiddelen zeer ruim voorzien zijn en het karakter hebben gekregen van kopersmarkten. De consument let steeds kritischer op zowel kwaliteit als prijs. Organisaties in de detailhandel worden in hun pogingen om hierop in te spelen steeds grootschaliger. Daarop reageren de producenten door van hun kant ook een schaalvergroting teweeg te bren gen. Inflatie Brazilië ruim 900 procent SAO PAOLO De inflatie in Brazilië bedraagt dit jaar 933,62 procent. De geldontwaarding is daarmee ruim twee maal zo groot als in 1987 en betekent een record. De inflatie in december komt uit op 28,79 procent drecord. In decem ber vorig jaar zat het percentage op 14,14. NMB als eerste in Nigerii AMSTERDAM De NMB hoe van de Niger aanse autorite ten toestemniir gekregen zich i dat land te vest gen. De ban opent binnenkoi een kantoor i de hoofdstad L gos. De NMB daarmee de eei ste Nederland) bank met vestiging ii geria. DEN HAAG - Diep, nee, héél diep teleurgesteld is directeur A. Swets. De 58- jarige topman van Swets- Zeitlinger in Lisse, één van de grootste distribu teurs van wetenschappelij ke periodieken in Europa, noemt de onlangs plotse ling verbroken verloving met Martinus Nijhoff In ternational in Den Haag een „uiterst trieste ont wikkeling". ,,Het eens wereldbefaamde Martinus Nijhoff dreigt nu door haar moederconcern Wolters-Klüwer in delen te worden verkocht. Bovendien wordt het bedrijf een gemak kelijke prooi voor Britse, Duit se en Amerikaanse concurren ten die de klanten afpikken of Martinus Nijhoff zelf verschal ken". Het uit 1853 stammende Marti nus Nijhoff in Den Haag/Bos ton is distributeur van weten schappelijke uitgaven, een soort bemiddelaar tussen uit gevers en bibliotheken. Wol- ters-Kluwer wil af van deze dochter die begin jaren zeven tig werd ingelijfd. De activitei ten in de tussenhandel hebben niets met uitgeven te maken, vindt Wolters-Kluwer en ge meten naar de concernmaat staven levert Martinus Nijhoff gewoon te weinig op. De nood zakelijke investeringen om Martinus Nijhoff up-to-date te houden vormden vier maan den geleden de aanleiding met Swets Zeitlinger, opgericht in 1901, over verkoop te pra ten. „De bedrijven passen naadloos op elkaar", klonk het juichend in Lisse en Deventer. Direc teur Swets zegt nu: „In finan cieel opzicht snel eens. Di« vandaag nog kunnen plaats hebben". Ware het niet dat de onderne mingsraad van Martinus Nij hoff eind november een nega tief advies over de overne ming uitbracht. „Ik heb nooit begrepen waarom precies", zegt Swets. „In een door de OR gehouden referendum sprak negentig procent van de werknemers in Den Haag zich tegen de integratie uit. En de zaak doordrukken, ach met zo'n negatief advies stap ik niet naar de Ondernemings kamer om het samengaan via de rechter af te dwingen". Eng Swets: „Bovendien wilde de OR van Martinus Nijhoff per se de vakbonden inschakelen om als vertegenwoordiger van de werknemers op te treden. Daar wil ik niet aan. Niet dat ik iets tegen de mensen in de bonden heb, maar omdat ze van toeten noch blazen weten wat onze zaken betreft. Bo vendien hebben de bonden nooit een vinger naar Marti nus Nijhoff uitgestoken terwijl het bedrijf steeds verder weg zakte. Waarom moeten ze dan nu opeens wel meepraten?" Hij vervolgt: „Tot nog toe zijn de cao-zaken voor Martinus Nijhoff geregeld door de bon den en Wolters-Kluwer. Wel licht vonden de werknemers in Den Haag het eng om dat in Lisse zelf te moeten doen". Swets zegt dat de integratie ar beidsplaatsen zou hebben ge kost omdat activiteiten elkaar hier en daar overlappen. Het aantal te schrappen banen zou duidelijk worden na de inte gratie. Swets, Martinus Nijhoff en Wolters-Kluwer zouden zo nodig voor andere banen zorg dragen. En ten slotte was er nog een sociaal plan „v Wolters-Kluwer en de bonden jaren werken". Swets spreekt over „tussen de tien en dertig overbodige banen". Daarbij dacht hij aan een overbrug gingsperiode tot aan het pen sioen voor de „nogal wat oude re werknemers" bij Martinus Nijhoff. Swets begrijpt nog altijd niets van dat negatieve advies. Met het personeel zelf heeft hij overigens niet gesproken. Eerst wilde Wolters-Kluwer daar niet aan en de OR ging niet op zijn tweede verzoek in, zegt Swets. „Maar tja", ver zucht hij, „gedane zaken ne men geen keer en met een on willige partner moet je niets beginnen". Strategie De bijna voltallige onderne mingsraad komt in Den Haag opdraven. Een strijdlustig ge zelschap van vier vrouwen en twee mannen met een gemid delde leeftijd van rond de der tig. „Nogal wat oudere werk nemers? Maar zeven van de honderd is 57 plus", klinkt het beteuterd. „En daarna valt er nog een groot gat ook". Meer dere uitspraken van Swets roepen bij de OR-leden verba zing of schaterlachen op. Steven Beij, OR-woordvoer- der: „De werknemers hier wa ren beslist niet tegen de over- namè door Swets. Het leek eerst dan ook een vrij rimpel loze situatie, maar dat werd anders toen Swets niet eens een strategisch plan voor de middellange termijn kon over leggen. Hij had wel een glo baal plan, maar dan alleen in zijn hoofd. Dat toonde volgens hem zijn flexibiliteit aan. Ove rigens stond dat los van onze eis dat de directie niet met de werknemers, maar met de vakorganisaties zou gaan on derhandelen over een nieuwe cao. De huidige loopt af in 1990 en Swets bood weliswaar een volwaardig pakket ar beidsvoorwaarden voor na die tijd, maar aan wie eigenlijk? Volgens onze informatie zou de integratie al gauw zestig ar beidsplaatsen kosten. Veel te veel om voor iedereen vervan gende werkgelegenheid te krijgen. Swets kon niet zeggen wie over twee jaar nog in het bedrijf zou werken, vandaar dat we de bonden er bij haal den". Spook Stomverbaasd was de OR dat dat verzoek niet werd ingewil ligd. Beij: „Alles was bespreek baar behalve de betrokkend- heid van de vakbonden als bindende onderhandelings partner. Onze directeur Van Meijel en ook Wolters-Kluwer schijnen nog druk uitgeoefend te hebben op Swets, maar ver geefs. Letterlijk zei hij een maal: „Vakorganisaties dienen het belang van hun leden, niet van het bedrijf'. We hebben er verscheidene malen nadruk kelijk om gevraagd, maar het waarom van dat vakbond- spook hebben we nooit kun nen achterhalen". De standpunten verhardden („We bleven steeds discussië ren zonder met elkaar te pra ten"); naarmate Swets voet bij stuk hield, begon de OR steeds harder te geloven in de „vak- bonds-eis". De OR van Marti nus Nijhoff Int. (100 werkne mers) realiseerde zich boven dien dat de integratie voor Swets (300 werknemers, van wie 200 in Lisse) een wel zeer zware bevalling ging beteke nen, alsook dat het cultuurver schil tussen de bedrijven vrij groot was. Het personeel werd ingelicht, „En daarna kwam er geen re- Martinus Nijhoff International, niet te verwarren met het antiquariaat, noch de wetenschappelijk uitgeverij in Leiden, huist aan de Haagse Noordwal. Het enkele jaren geleden betrokken gebout voldoet niet geheel aan de eisen. Martinus Nijhoff zou op zoek zijn naar een andere vestiging in d Haagse regio. FOTO: CEES verker ferendum, maar een opiniepei ling waarbij ruim 85 procent ,nee' zei. Daarna hebben we ons negatieve advies uitge bracht". Gepokt De OR is overigens bepaald niet zo somber over de toe komst van Martinus Nijhoff als Swets. „De winst is wat laag vergeleken met de omzet, maar we zijn niet verliesge vend. De concurrentie is in derdaad hevig, maar ons be drijf in de Verenigde Staten is zo sterk dat het beslist niet als een kaartenhuis ineen zahstor- ten. We hebben een goed ge automatiseerd systeem, al is het niet geheel aan de eisen van deze tijd aangepast. Ver koop van het bedrijf in delen lijkt ons zeer onwaarschijnlijk omdat dat zeer onpraktisch zal zijn". A. van Beek, bij Wolters-Klu wer directeur van de Divisie Boekhandels waaronder Mar tinus Nijhoff International res sorteert, zegt dat er vijf nieu we gegadigden zijn. „Behalve Swets en Zeitlinger bestaat de concurrentie in Nederland on der meer uit grote boekhan dels die niet alleen de winkel verkoop doen, maar ook ver- zendactiviteiten zoals Martinus Martini Nijhoff. Er zitten zeker bedra ven tussen voor wie Martini Nijhoff aantrekkelijk bedrift is". Over namen en herkom! wil Van Beek niets zeggen ef- evenmin over de prijs en de omzet vj Nijhoff. Voor nieuwe kopers ii niet bang. „We hebben steun gehad v^t de bonden, maar mi niet nodig. Bovendien, èls v al bang waren voor onderhal delingen zoals Swets bewei de, dan zijn we nu gepokt tj gemazeld". HENK ENGELENBURI AMSTELVEEN De gang van zaken bij Wessanen heeft zich dit jaar gunstig ontwikkeld. Het resultaat na belastingen zal naar verwachting de 90 miljoen overschrijden. Dat is 10 miljoen meer dan vorig jaar. Het resultaat is een winst per aandeel van ƒ5,80. Ook dit jaar hebben alle produktgroepen, zowel in Europa als in de VS, een positieve bijdrage aan het bedrijfsresultaat geleverd. De netto- omzet zal over 1988 uitkomen op ƒ3,7 miljard; volgend jaar zal dat naar verwachting ruim 4'miljard zijn, waarvan meer dan de helft in de VS. MOSKOU - De Sovjetunie heeft de particuliere coö peratieve bedrijven het produceren en verhande len van een breed pakket goederen en diensten ver boden. Zo mogen de coöp eraties bijvoorbeeld geen videofilms meer verhuren of verkopen en geen alco holische dranken meer maken. Ook mogen parti culiere coöperaties zich niet bezighouden met de behandeling van ge slachtsziekten. Verder mogen in een aantal bedrijfstakken coöperaties al leen produceren in opdracht van staatsondernemingen. De maatregel geldt onder meer voor uitgeverij-activiteiten, voor het maken van sierraden en voor het verlenen van be paalde medische diensten. De stadsraden die het decreet moeten uitvoeren hebben tot 1 februari de tijd om te hande len. Volgens deskundigen is het de bedoeling van de regering be paalde soorten particulier ini tiatief te verstikken. Twee jaar geleden als gevolg van ^en ommekeer in het economisch beleid in de Sovjetunie werden de eerste particuliere onderne mingen opgericht. Momenteel zijn er tienduizenden particu liere coöperaties. Zij leveren vooral goederen en diensten, waar anders een groot tekort aan zou zijn. Zij begeven zich echter ook op terreinen, die de overheid kennelijk niet wil vrijgeven. In Moskou bijvoorbeeld is er een coöperatie actief op het ge bied van medische advisering, een andere onderneming heeft een kindercrèche geopend met speciale leescursussen. Weer" een andere coöperatie ver koopt schoenen, kleding en sierraden. Vooral deze laatste activiteit geniet grote belang stelling bij het winkelend pu bliek in de Russische hoofd stad. Het nieuwe decreet verbiedt ook de oprichting van particu liere scholen, de produktie van medicijnen, van wapens en ex plosieven, het organiseren van loterijen en het maken van kerkkandelaren en goederen met religieuze symbolen. Naast de behandeling van ge slachtsziekten moeten particu liere ondernemingen zich voortaan ook verre houden van behandeling van kanker en het begeleiden van zwan gerschappen. ROTTERDAM De groei van de overslag in de haven van Rotterdam van dit jaar - .naar schat ting 3 procent - zal zich bij de te verwachten eco nomische groei volgend jaar verder voortzetten. De totale overslag in Rot terdam is gestegen van 255 miljoen ton in 1987 naar 262,3 miljoen ton dit jaar. Opvallende stijgin gen deden zich vooral voor bij de aanvoer van ertsen en de overslag van containers. De (voorlopige) cijfers werden bekend gemaakt door Rotter dams burgemeester Peper tij dens zijn gebruikelijke oud- jaartoespraak voor de havën- vereniging. De ertsen is met 16 procent „spec taculair" gestegen, aldus Pe per. De stijging van 33,4 mil joen ton naar 38,8 miljoen ton is vooral veroorzaakt door de groei van de Westduitse staal industrie. „De vraag naar staal is in de hele wereld groot en de Westduitse industrie kan haar aandeel in die vraag nau welijks aan", aldus de burge- Ook met de overslag van con tainers ging het dit jaar goed in Rotterdam. De aanvoer van containers steeg met 9 procent en de afvoer met 13 procent. Het aantal containers dat dit jaar in Rotterdam is overgesla gen, steeg van 2,8 miljoen naar 3,2 miljoen. In de container sector verwacht Peper volgend jaar een verdere groei, omdat Rotterdam zijn positie in deze groeiende markt verder kan verbeteren. Peper hield zijn gehoor voor dat Rotterdam weliswaar altijd een haven is geweest waarin „het maken van tonnen" als belangrijkste doelstelling werd gezien, maar dat de aandacht in de toekomst anders gericht moet zijn. De situatie dat het westen vanuit de rest van de wereld vooral grondstoffen haalde en halffabrikaten en eindprodukten uitvoerde is met grote snelheid aan het veranderen. De halffabrikaten worden in toenemende mate in de grond- stofproducerende landen zelf gemaakt,' aldus Peper. De hoe veelheid tonnen zal daarom nog maar weinig stijgen, ter wijl de waarde per eenheid produkt sterk zal stijgen. „Daarmee neemt de behoefte aan de alleen maar op massa ingestelde havens af aldus Peper. BOEDAPEST Honga rije begon twintig jaar ge leden als eerste Oosteuro pees land met economi sche hervormingen. Het land gaat steeds verder met de afschaffing van so cialistische doelstellingen zoals inkomensgelijkheid, volledige werkgelegen heid en gemeenschappe lijk eigendom en met de introductie van kapitalis tische fenomenen. De Hongaren maken kennis met rijen werklozen, met aandelenspeculatie en met particulier eigendom. Ivan Berend, president van de Hongaarse Academie van We tenschappen, verwacht dat binnen een paar jaar een der de van de economie in particu liere handen is. Bovendien denkt hij dat het principe van volledige werkgelegenheid zal worden losgelaten. Functiona rissen zeggen dat de werkloos heid, die nu op 15.000 staat, volgend jaar een niveau van 100.000 of zelfs 200.000 kan be reiken. Produkten Ivan Berend, die ook lid is van het centrale comité van de communistische partij, publi ceerde dit jaar een boek over de economische hervormingen in Hongarije. Daarin beschrijft hij de eerste ronde van maat regelen in 1968 als halfslach tig, omdat die wel een markt voor produkten creëerde, maar niet voor arbeid en kapi taal. Een tweede ronde van hervor mingen bleef uit vanwege ver zet in eigen land en achter docht in de rest van Oosteuro pa. Traditionele socialisten openden de aanval op de kapi talistische tendenties, hetgeen onder meer resulteerde in het terugdraaien van de verschil len in beloning. Eind jaren ze ventig, begin jaren tachtig ver anderde het klimaat weer ten gunste van de hervormers. „De belangrijkste stap kwi in 1981 met de legalisering vi de particuliere economi Berend. Volgens hem genwoordigt de particulier sector nu zes procent van h bruto nationale produkt (bn| terwijl een derde van het bi iets heeft te maken met pai culier eigendom. Privé-bezit is vooral groot de bouwwereld, waar tacht procent van de bedrijven particuliere handen is. In dienstensector is dat zest procent en van de landbouw produktie komt dertig procei van particuliere grond. Werkloosheidsuitke ring De Hongaarse leiders, nu t der aanvoering van Karol Grosz, hebben voor volgent' jaar enkele verstrekkend maatregelen in petto. Ze wil len een werkloosheidsuitki n, die de eerste i# Oosteuropa. Verd» staat een omvangrijke liberals sering van de invoer op hf programma, mogen burges gaan handelen in aandele worden bedrijven - de voe<- selwinkels van de staat voo op - geprivatiseerd en krijgt» buitenlandse ondernemingt i een grotere vrijheid van hal- delen. Particuliere bedrijven mogt i dan maximaal vijfhondef I mensen in dienst hebben tegt i dertig nu en commerciële bal ken krijgen voor het eerst to stemming om harde valuta's kopen. Volgens Berer moeten deze economische he - vormingen gepaard gaan n» politieke veranderingen. „V hebben een nieuwe ideolog t nodig", zegt hij. ring Geen krant ontvangen Bel tussen 18.00 en 19.(K uur, zaterdags tusse 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en tr krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6