te kijk „Studenten altijd in wachtkamer voor revolutie" EeidóeQoivumt BRAND OP PIPER ALPHA GIFSTORTPLAATS DR. JACQUES JANSSEN VAN UNIVERSITEIT NIJMEGEN: KONINGIN Verwrongen en zwart geblakerde stukken staal zijn de laatste i door een gaslek. Bij de ramp 7 mensen om het leven; slechts 66 bemanningsleden i het ongeluk. Na ruim drie weken slaagde de Amerikaanse brandblusexpert Paul „Red" Adair er uiteindelijk in het vuur te doven. Pas in oktober konden de stoffelijke resten van de laatste slachtoffers worden geborgen toen het woonverblijf van de Piper werd opgetakeld. FOTO: AP Tijdens een bezoek aan Amsterdam moest minister Deetman door de politie tegen actievoerende studenten in bescherming worden genomen. Een van de studenten had hem een trap in zijn buik gegeven. NIJMEGEN De politie komt massaal in opstand te gen de ministers Van Dijk en Korthals Altes. De on derwijs- en studentenwereld verklaart Deetman de oorlog. De FNV mobiliseert ruim 100.000 mensen voor een demonstratie. Rechters veroordelen de re gering. Medisch specialisten opereren met doorde weekse zondagsdiensten op de uiterste grens van wat nog betamelijk is. 1988: het jaar van het openlij ke protest, van harde en zachte acties, met in de hoofdrollen niet alleen de „traditionele" verzets- en actiegroepen, maar ook gezelschappen die zich altijd, bijna per definitie, koest hielden. Dr. Jacques Janssen van de vakgroep cultuur- en godsdienstpsychologie aan de Katholieke Universiteit van Nijmegen deed samen met zijn collega Paul Voestermans zo'n vijftien jaar geleden onderzoek naar de studentenopstanden van de roemruchte ja ren zestig. Hij trekt een vergelijking mét de situatie van nu en constateert onder meer dat de titel van zijn onderzoek, „De vergruisde universiteit", klopt met de hedendaagse realiteit: dé studentenbeweging bestaat niet meer en de actie van studenten tegen de bezuinigingen van Deetman staat op zichzelf. „De studentenactie heeft geen politieke wortels meer", meent Janssen. Hij denkt dan ook dat een studen- tenrévolutie op korte termijn niet erg waarschijnlijk is. „Er wordt nu zó zwaar bezuinigd op universiteiten en studenten, dat je weinig actie mag verwachten. Als er absoluut niets te halen valt, hebben revoluties geen kans van slagen. Na de acties van eind november is het nu ook weer redelijk stil. Het zou me verbazen als men er in slaagt de Schwung er in te houden, hoewel er alles aan gedaan is de studenten boos te maken. De vergruizing van het studentenleven zette in '69 al in. Alles ligt nu aan scherven". „Je hebt nu arme en rijke studenten, rechtenstuden ten en sociologiestudenten, studenten uit het Noor den en studenten uit het Zuiden, studenten mét be roepsperspectief en studenten zonder vooruitzichten, politiek rechts, midden en links in alle kleuren. Kort om: er is een gigantische verscheidenheid. Het ver schijnsel van een politiek gewortelde studentenbewe ging is dus verdwenen, maar kan wel elk moment te rugkomen, want studenten zitten altijd in de wacht kamer voor een volgende revolutie". INCIDENT De jongste actie, met als uitzonderlijk exces het mo lesteren van minister Deetman in Amsterdam, was naar de mening van Janssen een incidentele reactie op opgestapeld ongenoegen en had niets van doen met de structurele politieke inspiratie die tegen het einde van de roerige jaren zestig grote delen van de wereld in haar greep hield. „Er zijn ontzettend veel verschillen tussen nu en twintig jaar geleden. Toen had Nederland een zeer ouderwetse en elitaire uni versiteit. Maar in de jaren zestig kwam er een gewel dige toestroom uit middelbare milieus. Procentueel was die groep nog altijd kleiner dan die uit de hogere kringen, maar als groep stelde zij wel degelijk wat voor. Nu, twintig jaar later, is de situatie volkomen veranderd. De universiteit is lang niet meer zo elitair, inmiddels heet zo ongeveer alles universiteit en de aantallen studenten zijn gigantisch toegenomen. Stu deren is veel gewoner geworden. De acties van no vember waren alleen een reactie op het onderwijsbe leid van de afgelopen jaren en hadden niets te ma ken met „het grote idee". Janssen is vooral getroffen door de manier waarop minister Deetman te werk gaat. „Ik heb vier jaar ge leden al geschreven dat ik een keer een reactie ver wachtte op al die maatregelen en dat die heftiger zouden zijn dan op dat moment redelijk lijkt. Vooral de arrogante manier waarop de minister met studen ten omgaat zet kwaad bloed. Er viel niet te praten over maatregelen - ze werden eenvoudig opgelegd. Wat er met Deetman is gebeurd in Amsterdam is na tuurlijk op geen enkele manier goed te praten, maar ik denk dat het voorkomen had kunnen worden als de minister een betere overlegsituatie had gecreëerd. Overigens moeten we ook weer niet al te veel de na druk leggen op zo'n incident, want in zijn algemeen heid is Nederland een buitengewoon vreedzaam land. Vergelijk dat maar eens met landen als Duits land en België. Wij kennen geen politieke aanslagen en de cultuur in de Tweede Kamer steekt ook positief af bij die in vele andere landen". SOORTEN Dr. Janssen onderscheidt twee „soorten" studenten bewegingen. „Je hebt studentenbewegingen die zijn georganiseerd rond het eigenbelang. In november hebben we daar een goed voorbeeld van gezien. Maar je hebt ook een studentenbeweging in het ver lengde van een algemene politieke strijd. Die tweede variant is veel serieuzer en kan veel invloed uitoefe nen. Maar die studentenbeweging, die de spits kan zijn in efen politieke revolutie (zoals momenteel in Zuidkorea) heeft in Nederland afgedaan". Er is nog slechts sprake van een ad-hoc-beweging, die is ge baseerd op belangenbehartiging, zoals die ook ten grondslag lag aan de studentenvakbeweging die in 1963 werd opgericht door Ton Regtien. Die club was geen lang leven beschoren. „Al in '67-'68 werd zij overgenomen door een politieke stroming. Als dan die politieke beweging dooft, en dat kan binnen heel korte tijd gebeuren, is alles weg. Want er is een grote discontinuïteit in de studentenbeweging. Vroeger kon je bij wijze van spreken zestien jaar op de universiteit blijven hangen. Maar zelfs toen was het verloop al groot. Nu de student binnen zes jaar weg moet zijn, wordt dat alleen maar groter". Wat het tijdstip van actievoeren betreft zegt dr. Jans sen: „Het vuur brandt in korte tijd keihard. Een va kantie kan wat dat betreft al dodelijk zijn. Ik ken maar heel weinig acties die een vakantieperiode overleven. Wie kort voor sinterklaas, de kerst en nieuwjaar een actie begint, begrijpt er niets van. De acties die de studenten in november hebben ge voerd, kwamen naar mijn idee dan ook te laat". POLITIE Dr. Janssen heeft er niet van opgekeken dat ook pe definitie gezagsgetrouwe instituten als politie en rech terlijke macht in het geweer zijn gekomen tegen „Den Haag". „Het lijkt me heel simpel: bezuiniging» zijn allemaal leuk en aardig, tót men aan het inkomer komt. Ik verbaas me er trouwens over dat de brand weer en andere instanties die een vuist kunnen ma ken nog niets van zich hebben laten horen". Jansseri kan het overigens niet nalaten op te merken dat hel klimaat in de onderhandelingen met de studenten heel anders was dan dat in het overleg met de poli tie. „Je kunt constateren dat die honderd miljoen voor de politie wel erg snel op tafel is gekomen. Ker> nelijk is men ervan geschrokken dat de politie ge- dreigd heeft het hele land te ontregelen". -| Overigens gaat Janssen er van uit dat het morele gé zag van de politie, ondanks de steun van grote deler van het publiek, door de acties is aangetast. „Dat: lijkt mij onvermijdelijk. Ik geloof dat iedereen die nt bekeurd wordt bij zichzelf denkt: waarom word ik nt gepakt voor iets wat tijdens de acties werd toege-:' staan en waarom mag ik niet wat de politie wél matf Ik vind dat er wel degelijk gevaarlijke kanten aan acties zitten. Het geeft het gevoel van enige wille-J keur". Jacques Janssen signaleert een structureel probleem met de bezuinigingen op de inkomens van ambtena ren. „Op een gegeven moment loopt dat fout. Dat punt is nu bereikt. Een van de mogelijkheden die dl overheid heeft om daar wat aan te doen is haar de rol als werkgeefster terug te dringen. Denk in dat verband maar eens aan de PTT. Het grootste bedrij van Nederland, dat als zodanig een machtige tegen speler van de overheid is, wordt nu een zelfstandig? onderneming. Het verwijzen van studenten naar par ticuliere banken heeft hetzelfde effect: de overheid it minder aanspreekbaar. Dat sluit aan op een theorie over de studentenvakbeweging van de organisatieso cioloog professor Lammers. Hij stelde dat de bewe- ging in de jaren zestig zo krachtig was omdat er im studiebeurzen werden ingevoerd en de studenten als het ware één tegenstander kregen op wie ze geza menlijk hun pijlen konden richten. Nu de overheid die taken afstoot naar verschillende banken wordt het voor de studenten heel moeilijk op dat punt actie te voeren". HARRY BRINK Olympische Winterspelen. De Haarlemse verraste al haar (Oostduitse) concurrentes er\ won niet minder dan drie gouden medailles. Na een feestelijk onthaal in eigen land. (waarbij ook de prinsen Willem Alexander en Johan Friso aanwezig waren) kwam ze al snel terug in de realiteit. Samen met onder anderen Leo Visser, in Canada goed j voor één zilveren plak, maakt ze thans deel uit van de kernploeg die ilijk van de KNSB J opereert. Ook tijdens de Zomerspelen in Seoul was de Nederlandse afvaardiging behoorlijk succesvol. Het roei- duo Ronald Florijn/Nico j Rienks veroverde goud, alsook wielrenster Monique Knol. FOTO:ANPj jfl Alphen aan den Rijn stond in maart plotseling in het brandpunt van de belangstelling. Volgens vrachtwagenchauffeurs zouden er in de jaren zeventig op een vuilstortplaats in die plaats meer dan 1 honderdduizend vaten chemisch afval illegaal zijn gestort. Het terrein, waarop inmiddels een golfbaan is aangelegd, werd f daarop voor korte tijd afgesloten. Voornaamste verdachte is i voormalig afvaltransporteur Simon Kemp uit Hazerswoude, die t ook betrokken lijkt te zijn bij tal van illegale gifstortingen elders in het land en in België. In Alphen zijn inmiddels honderden vaten met onbestemde inhoud gevonden. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 40