'88 te kijk £eidóa<Bouumt SPORT Ik wist dat we goud gingen winnen" 12 SHORTTRACK ZESDE ZORGEN GEMIST KAMPIOEN RONALD FLORIJN: AFSCHEID MASTERS ZATERDAG 31 DECEMBER uit de Leidse regio kenden een wel heel erg succesvol sportjaar. Weliswaar liet Oegstgeester kopman Charles Veldhoven het afweten, maar de prestaties van met name Peter van der Velde en Monique Velzeboer (foto) compenseerden I alles. Zo legde Zoeterwoudenaar Van der Velde onder meer beslag op de wereldtitel en veroverde Monique Velzeboer i op de Olympische Spelen. foto: epa Omdat Han Kulker „vormbehoud" had getoond, werd hij uitgezonden naar de Olympische Spelen. De Leidenaar, die in zijn woonplaats enkele malen tot sportman van het jaar is gekozen, behaalde in het verre Seoul geen medailles, maar presteerde uitstekend. Zijn zesde plaats op de 1500 meter bleek uiteindelijk de beste prestatie van de complete Nederlandse atletiekploeg. In die équipe was overigens, bij verrassing, ook een plek gereserveerd voor Holland-atlete Yvonne van Dorp. foto: anp Een zorgelijke waterpoloër Stan van Belkum. Aan het begin van het afgelopen seizoen keerde hij na een Italiaans avontuur terug in Leiden om weer bij De Zijl/LGB te gaan spelen. Vooral op zijn schouders rustte de zware last om het gat met AZC te dichten. De foto toont al aan dat dat niet is gelukt. foto: henk snaterse Een doj Smidder Rijnsburgse Boys pakte in het periodetitels, had derhalve heel wat reden tot juichen, maar mist wél de hoofdprijs. Een gelijkspel tegen degradant Broekster Boyj was er indirect de reden van dat het kampioenschap niet bij Rijnsburg, maar bij I Jsselmeervogels belandde. Quid Boys deed vorig seizoen eveneen nog lang mee in de kampioensrace, dit in t< tot zondag-hoofdklasser U feit dat de blauwwitten net niet degradeerden, maakte in de n tegenstelfir g sserUVS.Hl Ronald Florijn kan zijn geluk niet op. De Olympische gouden medaille is binnen. foto: anp De basketbaldames van Grasshoppers beantwoordden volledig aan de verwachtingen. Weliswaar liet de ploeg in de eerste competitiewedstrijd tegen Tonego een steek vallen, maar bleef vervolgens 24 wedstrijden ongeslagen. Tegen DAS werd het kampioenschap en de promotie naar de eredivisie veiliggesteld. De heren van Leiderdorp waren minder fortuinlijk. In een rechtstreeks duel tegen mede-titelkandidaat Early Birds trokken de Leiderdorpers aan het kortste eind. foto: kees van den burg LEIDEN Het kost Ronald Florijn zichtbaar moeite om de stelling te bevestigen. Alsof hij zich voor zijn successen schaamt. Desondanks komt het er uit: „Tot nu toe heb ik inderdaad steeds bereikt wat ik wilde bereiken". Daartoe behoorde afgelopen jaar dus onder meer de olympische gouden medaille die de Leidse roeier, met maatje Nico Rienks, in Seoul op het nummer dubbel-twee veroverde. Een door Florijn voorziene zege, zo laat hij weten. ,lk wist dat we goud gingen winnen, maar heb het niet hardop gezegd. Dan krijg je het gevoel dat je het al geklaard hebt en lukt het juist niet meer". Twee jaar geleden legden Nico Rienks en Ronald Florijn de basis voor hun uiteindelijke succes. Uitkij kend over de Rijn, waarboven zich dreigende wolken samentrekken, zegt Florijn: „Rienks verliet destijds de skiff-klasse en ik kwam over uit de dubbel-vier. We geloofden in de combinatie, al zorgden de wisse lingen voor de nodige strubbelingen en ruzies". Met de keuze voor de dubbel-twee kozen Rienks en Florijn ook voor een onzekere toekomst. In een zich niet wijzigend tempo schuift de Leidenaar met zijn vinger over een tafel: „Omdat we een nieuwe ploeg vormden, moesten we ons opnieuw selecteren voor de Olympische Spelen. Met de dubbel-vier was ik so wieso zeker van uitzending geweest. Maar we had den het Olympisch comité aan onze zijde. Het was bekend dat we hard werkten om er iets moois van te maken. Dat we probeerden met een kansrijker com binatie te komen dan de dubbel-vier zou zijn ge weest. En al kon het comité dan niet zeggen: „We staan achter jullie", we wisten wel dat goede presta ties beloond zouden worden". De vorming van een nieuwe formatie eiste in het be gin aanpassingen van Rienks en Florijn. Kleine wrij vingen bleven hen niet bespaard. „Ruzietjes werden groot, maar ze waren wel op één hand te tellen. Je wist van tevoren dat je ze kreeg om een doel te be reiken: goud. Gelukkig hadden we beiden draelfde instelling". Die instelling leidde er toe dat beide roeiers een jaar opofferden om hun gouden droom te verwezenlijken. „We wisten destijds dat we net achter de toppers za ten. In dat jaar zijn we ook twee keer-in plaats van eenmaal per dag gaan trainen. Al zegt dat ook weer niet zoveel. Zo vergt het afstellen van je boot veel tijd", aldus Florijn, die zijn studie arbeidsorganisa tie/psychologie op een lager plan zette. Dagelijks begeleidde Jan Klerks, zijn coach, hem. Ook bij internationale wedstrijden. Al ging dat in nau we samenspraak met bondscoach René Mijnders. Iets wat bij de roeisport nog kan. De trainingsarbeid resulteerde in juni in de toezegging van een retourtje Seoul. INGELOPEN Daar toonden Rienks en Florijn aan dat zij de achter stand op vooral het technische vlak (Florijn: „Fysiek waren we sterk genoeg") hadden ingelopen. De breedgeschouderde en boomlange roeier: „We heb- beweging meer af te maken. Een langere haal Zit tend op een stoeltje in het clubhuis van zijn vereni ging Die Leythe, doet Florijn voor wat hij bedoelt. Duidelijk wordt dan dat de nadruk lag op het goed uitstrekken van het lichaam. Twee uur voor het startsein van de finale zou klinken waren de roeiers al op' het water van de Han-rivier te vinden. „Een beetje oproeien. Het voordeel hiervan is dat je je zenuwen kwijtraakt al had ik daar weinig last van". En over de race zelf zegt de roeier, die in 1980 in Moskou op het laatste moment verstek moest la ten gaan, omdat hij zich overtraind had: „Men dacht dat we een tactische race voeren, omdat we na de start in vierde positie lagen, maar dat was niet het geval. Het is niet meer zo dat je na de start in een bepaald slagritme kunt doorgaan en dan de sprint aantrekt. Nee, het is een verlengde sprint aan het worden. Maar, die ene lengte achter de kop van het veld was wel ideaal. De leiders konden niet uitrusten, werden zenuwachtig". In het tweede gedeelte van de wedstrijd sloegen Rienks en Florijn vervolgens hun slag. De Leidse kampioen is zich ervan bewust dat hij nu nog steeds in de anonimiteit zou hebben gestaan als Maria Hrachova bleek tijdens de Olympische Spelen te sterk te zijn voor Bettine Vriesekoop. Terwijl coach Gerard Bakker aangeeft waar het fout is gegaan, pakt de Hazerswoudse tafeltennisster voor de laatste keer haar spullen, want in Seoul nam zij afscheid van de (internationale) tafeltenniswereld. kwartfinale tegen de Tsjechische Hrachova uiteenspatter Het Masterstoernooi, het afsluitende evenement van het Leidse Courant Tennis Circuit waaraan dit keer ook D-dertigplussers deelnamen, kende in 1988 weer twee sterke B-winnaars. Amsterdamse Suzanne Gadroen (rechts op de foto, naast verliezende finalist^ Bionda Zonderop) en Jan Willem Lugthart legden beslag op de titels. Lugthart had trouwens toch een succesvol jaar, want de Katwijker I foto: kees van den BUf sloten. „Dan had iedereen me voor 0... dat ik er zoveel tijd in had gestoken". Maar daar had de enigszins excentrieke individualist dan niet mee gezeten. „Ik train voor mezelf". Hij vindt het daarom ook niet reëel wanneer de pers hem de grond in zou schrijven na een slechte prestatie. „Ik heb niets waar te maken ten opzichte van het publiek of de pers. Anders ligt dat als je prof bent". HERINNERING Weer terugkomend op het spoor van zijn olympische voorbereiding zegt Florijn geen stimulerende midde len te hebben gebruikt. „Doping, wat is dat? Geen medicus die dat kan zeggen. Honderden preparaten werken zelfs negatief. Laten de medici maar eens aangeven wat goed voor je is. Wij hebben in elk ge val niets gebruikt. Als dat wel zo was geweest, dan zou dat later mijn herinnering, want daar doe je het toch voor, aantasten". Nee, wat dat betreft zweert de Leidenaar liever bij gezond voedsel. Een lachende Florijn: „Al weet ik ook niet precies wat dat is". Over de dis in Korea had de gezondheidsfreak in elk geval niet te klagen. „Maar als je dan ziet wat andere sporters zitten weg Koreaans gerecht waar de vlammen je van uit de r*\r* oren slaan. Want je moet nu niet denken dat sporte VJIv- per definitie gezond eten", waarmee Florijn aangeé niet alleen gedreven te zijn op het sportieve vlak. steffi Gr Om een uitleg voor die gedrevenheid te geven gat westdui Florijn terug naar een programma van Van Kooter dooracl en De Bie van begin december. Toen lieten de lede kampior van het Simplistisch Verbond een persiflage zien o werd ha de „sportgekte". Een sketch waar de Leidenaar zid olympis in kon vinden. Achterover leunend en ondertussen gesprok een cynisch gezicht trekkend, zegt hij: „Je moet ee' was ziek beetje gek zijn. Toen ik Van Kooten en De Bie zat dacht ik: waar ben ik eigenlijk mee bezig? Hoe kor^^H ik er eigenlijk op? Hoe kom ik er af?". Om vervol gens 180 graden om te slaan: „Maar het is wel Ie) ker". Florijn denkt daarom voorlopig nog niet aan stoppel „Ik ga nog vier jaar door en, als het meezit, ook nai de Spelen van Barcelona". Omdat dit nog verre tor komst is heeft Florijn eerst nog een wereldkampioer schap in de planning staan. „Maar, ik denk niet N komend jaar. Het is nu even tijd om andere dingen f gaan doen". PETER VAN DER HUL?

Leidse Courant | 1988 | | pagina 38