88 te kijk 77 BIJZONDERE OUDJAARSAVOND fieidócSomont OUDENNIEUW(S): '88 OP HERHALING WAT MOET U DOEN? ZATERDAG 31 DECEMBER (Ml afscheid is alweer niet moeijk. Weliswaar s 1988 een jaar vol perspectieven op een edzamer wereld, maar voor vele miljoenen l) Iers in deze bijlage vindt u een overzicht van 'ia (85jbelangrijkste gebeurtenissen die dit jaar plaats- 1^1). nden in uw buurt, dorp of stad, in binnen- en in buitenland en Traditiegetrouw kunt u ook zelf aan de slag met het nieuws. Op deze pagina treft u een reeks vra gen aan over het jaar waarvoor straks om twaalf uur definitief het doek zal vallem Als u de (meeste) antwoorden weet, zal het niet moeilijk zijn de slag zin te vinden. De opdracht is simpel. Op deze pagina staan 47 vra gen over nieuwsfeiten die in 1988 in de krant te vin den waren. Onder elke vraag staan drie antwoorden, elk voorzien van een letter. Schrijf de letters bij het juiste antwoord achter elkaar op van 1 tot 47. Sa men vormen ze een zin. We hopen dat u uw krant erin herkent. Schrijf de gevonden zin, onder vermel ding van „Puzzel Oudjaar", op een briefkaart en stuur die vóór woensdag 11 januari aan: Puzzelredactie Leidse Courant Postbus 11 2300 AA Leiden Onder de goede inzendingen verloten wij drie waar debonnen van respectievelijk 75, 50 en 25 gulden. VEEL SUCCES! aagl Sovjetunie heeft beloofd dat volgend jaar al haar spen uit een buurland zullen zijn teruggetrokken. t land is: "Dongarije Mongolië Afghanistan "Zaag 2 gevolg van het vorig jaar tussen de Sovjetunie en Verenigde Staten bereikte INF-verdrag behoefden Zwijndrecht 55) Woensdrecht ;r (90jAAG 3 ee grote uitgeversmaatschappijen, die elk in het f (21). rit van een aantal landelijke dagbladen zijn, beslo- <e(77),i tot een fusie. Eén landelijke krant blijft daar bui- na (87|. Dat is: nt (64)De Telegraaf (48),Algemeen Dagblad De Volkskrant (61) lAAG 4 ilke premier nam zijn maitresse mee naar de con- 'Intie van de Europese Gemeenschap die in de- nber op het Griekse eiland Rhodos werd gehou- n? Premier Martens van België (44). 27)- Premier Papandreou van "Griekenland Premier Lubbers van Nederland (95)' taag 5 Hongarije werd de partijleider aan de kant gezet, i al sinds het neerslaan van de opstand van 1956 t land regeerde. Dat was: Karoly Grosz Janos Kadar Gustav Husak iaag6 hoofdrolspelers asson en Van Zon »rden in laatste in- antie vrijgesproken n oplichting en het (93). innemen van leergeld in: de ABP-affaire r (80). de RSV-affaire de paspoortaffaire (81] 63) KAAG1 ael werd vier jaar lang, tot de verkiezingen in no- (59) mber' geregeerd door een „grote coalitie" van Li- id en Arbeiderspartij. Hoe heette de premier tijdens (83) 661-816 tw6€ iaar? Shimon Peres Yitshak Shamir Menachim Begin raag 8 elke politieke partij was enige tijd niet in de Twee- Kamer vertegenwoordigd omdat haar (enige) ka- erlid moeder werd en men het niet eens kon wor- »n over haar tijdelijke vervanging? PPR CPN PSP (76) 6>- raag 9 p het Binnenhof is gedemonstreerd tegen ongeveer Ie beleidsvoornemens van ongeveer alle ministers. 8). in bewindsman zag zich, gezien de agressiviteit van 61). i betogingen, genoodzaakt enkele weken af te zien iA (47)n optreden in het openbaar. Dat was: minister Van Dijk van binnenlandse zaken r(59). minister Korthals Altes van justitie minister Deetman van onderwijs raag 10 werd dit jaar geen Formule-1-race gehouden en it is de vraag of dat spektakel er ooit terug zal ko- 45). en. De plaats is: (81)\ het TT-circuit in Assen het circuit van Zandvoort het circuit in Johannesburg (Zuidafrika) raag 11 e roddelbladen stonden er vol van. Het zou niet )ëd gaan tussen de prins en de prinses van Wales. "fear wie zijn dat eigenlijk? (72). i Prins Charles en prinses Diana Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven (108). Prins Andrew en Sarah Fergusson vraag 12 Jean-Paul van Poppel verdiende met de overwinning in de massasprints de groene trui in de Ronde van Frankrijk. Welke nationaliteit heeft deze renner, die intussen van de ploeg-Raas naar Post is overge stapt? B. Belgisch D. Nederlands L. Luxemburgs vraag 13 Diverse deelnemers aan de show kwamen in het zie kenhuis terecht, en dat terwijl het nog wel zo de be doeling was een gezonde levenswijze te propageren. Het gebeurde afgelopen zomer. Het was: E. de Way of Life-show met Ron Brandsteder IJ. Sterrenslag met Paul de Leeuw W. Zeskamp met Dick Passchier vraag 14 De Konsumenten- man zocht afgelopen zomer de consument op op zijn vakantiea dres dat was te vin den: S. in de Alpen A. in Spanje H. langs de Donau vraag 15 Gerard Joling belandde in Edinburgh in de midden moot. Wie won er het Eurovisie Songfestival 1988? A. Celine Dion voor Zwitserland G. Scott Fitzgerald voor Engeland S. Tommy Korberg voor Zweden vraag 16 Hans Pont, voorzitter van de FNV en opvolger van Wim Kok, kreeg een hoge functie bij het ministerie van binnenlandse zaken. Hij werd opgevolgd door: D. Jan Stekelenburg N. Johan Stekelenburg A. Wim Kok vraag 17 In Azië ligt een land dat nu nog Brits bezit is, maar in 1999 wordt overgedragen aan de Chinese Volksrepu bliek. Dat is: O. Macao D. Hongkong E. Indonesië vraag 18 Kurt Waldheim, voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties en president van Oostenrijk, is in opspraak gekomen vanwege zijn oorlogsverleden. Desondanks werd hij dit jaar ontvangen door: W. koning Hoessein van Jordanië V. paus Johannes Paulus II Z. premier Shamir van Israel vraag 19 In Suriname trad de militaire regering van bevelheb ber Desi Bouterse terug nadat het „Front voor demo cratie en ontwikkeling" van drie partijen een enorme overwinning had behaald. De nieuwe president werd: Y. Ronnie Brunswijk G. Henck Arron O. Ramsewak Sjankar vraag 20 Een film van de Italiaanse regisseur Bernardo Berto- lucci kreeg negen Oscars in de Verenigde Staten. De titel was: O. The Last Emperor L. Platoon S. Robocop vraag 21 Toen de parlementaire enquête bouwsubsidies in 1986 werd voorbereid, vroeg een CDA-bewindsman, na een dringend advies daartoe van fractieleider Bert de Vries, ontslag. Hij werd dit jaar benoemd tot bur gemeester. Hij heet: R. Brokx N. Braks B. Smallenbroek vraag 22 De Sovjet-kosmonaut Joeri Romanenko keerde in ja nuari naar de aarde terug na een langdurig verblijf in het ruimteschip Mir. Zijn record is intussen alweer gebroken. Hij draaide om de aarde gedurende: V. 365 dagen N. 326 dagen E. 237 dagen vraag 23 Welk land werd dit jaar maar liefst tweemaal bezocht door allesvernietigende overstromingen, die miljoe nen mensen dakloos maakten? 0. India 1. Bangladesh M. Pakistan vraag 24 Hoeveel gouden medailles behaalde Nederland op de Olympische Zomerspelen in Seoul? E. twee T. drie D. vier vraag 25 „Perestrojka" is een nieuw begrip in de Sovjetunie. Het betekent: O. openheid U. hervorming P. ontwapening vraag 26 Vorig jaar werd de acteur Jules Croiset, na heftige protesten tegen een volgens hem (en vele anderen) antisemitisch toneelstuk, ontvoerd. In januari beken de hij de kidnap zelf in scène te hebben gezet. Zijn toneelspel werd ontdekt door de politie van: B. Brussel W. Brugge F. Breukelen vraag 27 Het NOS-journaal ging werken met vaste teams voor de verschillende afleveringen. Eén van de nieuwsleze ressen verdween echter na enkele maanden tijdelijk van het scherm omdat ze zwanger was. Volgend jaar zien we haar weer terug. Het is: S. Pia Dijkstra O. Henny Stoel D. Noortje van Oostveen vraag 28 Nederland 3 kan zich beroemen op de grootste kijk dichtheid ooit geregistreerd, tijdens de finalewed strijd van de Europese kampioenschappen voetbal. Maar er zijn ook programma's waar letterlijk geen hond naar kijkt. Wanneer ging het derde net officieel van start? E. Op 20 november 1987 K. Bij de opening van de Winterspelen U. Op 4 april 1988 vraag 29 In mei overleed oud minister-president dr. Willem Drees sr. Hij wérd: 0. 100 jaar 1. 101 jaar Z. 102 jaar vraag 30 Dr. L. de Jong voltooide in april zijn standaardwerk „Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede We reldoorlog". Hoe lang heeft hij er aan gewerkt? P. 25 jaar V. 30 jaar T. 33 jaar vraag 31 „Ik heb na 45 jaar m'n fiets terug. Hij stond achter het Duitse doel. Die Beckenbauer wilde er nog op vandoor gaan, maar ik kreeg hem toch te pakken". Nederland won tijdens het EK voetbal van Duitsland en dat maakte veel emoties los. De uitslag was: B. 2-1 U. 2-0 I. 1-0 vraag 32 Koningin Elizabeth van Engeland bracht een bezoek aan Nederland omdat driehonderd jaar geleden een Nederlandse stadhouder, die was gehuwd met Mary Stuart II, de Engelse troon besteeg. In Nederland was de vorst bekend als: I. Willem I O. Willem II U. Willem III vraag 33 Andrei Gromyko, die 28 jaar lang minister van bui tenlandse zaken van de Sovjetunie was en na de komst van partijleider Michail Gorbatsjov president werd, verloor die functie tijdens het partijcongres van oktober. President is nu: S. Nicolai Ryzjkov T. Jegor Ligatsjov U. Michail Gorbatsjov vraag 34 Tussen Sint Philipsland en Tholen werd een veer dienst opgeheven die, blijkens de verkeersinformatie, toch al bij voortduring wegens mist uit de vaart werd genomen. De Philipsdam verzekert nu een onbelem merde toegang. De pont voer tussen: K. Vlissingen en Breskens R. Anna Jacobapolder en Zijpe M. Kruiningen en Perkpolder vraag 35 De leider van het in Zuidafrika verboden Af rican National Congress, Nelson Mandela, werd op 18 juli 70 jaar. Over de gehele wereld, tot in zijn vaderland toe, wer den popconcerten tegen de apartheid gehouden. Mandela verbleef in de gevangenis. Hij zat daar al: L. 18 jaar O. 25 jaar T. 26 jaar vraag 36 Ds. L. Dorenbos voerde in juli actie op het Scheve- ningse strand. Hij plaatste er bordjes met de tekst „Pornografisch besmet gebied", uit protest tegen het feit dat de badmode tegenwoordig weinig om het lijf heeft. Van zedenverwildering was op dat moment echter geen sprake. Daarvoor was het te koud en te nat. De dominee is voorzitter van: O. de Evangelische Omroep E. de Stichting Rainbow M. de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervor ming vraag 37 Op 27 mei zonk de Anna Broere, op circa 100 kilo meter van IJmuiden, naar de zeebodem. In een van de tanks zat 726 kubieke meter levensgevaarlijk en explosief acrylonitril. De berging werd vertraagd door wind, golfslag en brekende kabels. Wanneer werd het wrak geborgen? H. op 22 juni N. op 8 juli D. op 14 augustus vraag 38 Dit jaar is „1992" een trefwoord geworden. Want dan moeten alle belemmeringen voor vrij verkeer van personen, kapitaal en goederen tussen de EG-lidsta- ten wegvallen. Op welke datum precies verdwijnen de slagbomen aan de grenzen? N. 1 januari 1992 O. 1 juli 1992 B. 31 december 1992 vraag 39 FC Barcelona maakte in augustus een niet zo ge slaagd oefentoernooi door Nederland. Uiteindelijk werd ook nog de aanvoerder vastgehouden op ver denking van de verkrachting van een kamermeisje in het sportcentrum Papendal. De club van Johan Cruijff verloor met 1-2 van: S. Roelofarendsveen U. Vitesse L. Feyenoord vraag 40 De Britse roddelpers heeft er weer een dankbaar onderwerp bij. De hertogin van York, beter bekend ais Sarah Fergusson, echtgenote van de Britse prins Andrew, werd moeder van een dochter. Ze liet de zuigeling echter thuis toen ze een reis maakte naar Australië. Het wiegekind heet: I. Beatrice E. Elisabeth U. Mary Ann vraag 41 Sandra Reemer ging showmasters ontdekken bij de NCRV en daardoor raakte Jos Brink zijn assistente kwijt bij „Wedden datMyrna Goossen zal haar vervangen in de nieuwe reeks. Ze proefde in augus tus aan de showbizz met de presentatie van: S. A way of life-show R. Sterrenslag T. Een lot voor Artis vraag 42 Ruim twee jaar na het ongeluk met de Challenger werd in september weer een Amerikaans ruimteveer gelanceerd, de Discovery. Intussen heeft zusje Atlan tis ook weer een geslaagde ruimtereis gemaakt, waar verder weinig over bekend is, want die missie was geheim. De Sovjetunie blijkt nu ook over een shuttle te beschikken. De eerste proefvlucht van de Boeran was onbemand. De naam betekent: C. Ontdekking E. Sneeuwstorm D. Vooruitgang vraag 43 Hennie Kuiper stapte op 39- jarige leeftijd definitief van de fiets. Hij won tijdens zijn carrière ongeveer alles wat op twee wielen te bereiken is en eindigde tweemaal als tweede in de Tour de Fran ce. Hij droeg de gele trui er in totaal: N. 0 dagen 0. 2 dagen 1. 10 dagen vraag 44 Koos Alberts, verlamd sinds zijn ongeluk in oktober vorig jaar, werkt hard aan een come back. In augustus kwam een nieuwe langspeelplaat van hem uit. Die droeg de titel: L. Het leven gaat door A. Het leven gaat verder S. Altijd de jouwe vraag 45 Jordanië deed afstand van zijn sinds 1967 door Israel bezette gebieden. De onafhankelijke staat Palestina werd in november uitgeroepen door: D. de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie A. de Palestijnse Nationale Raad T. Al Fatah vraag 46 De Westduitse sportvlieger Mathias Rust werd door de Sovjetunie vrijgelaten nadat hij vorig jaar een spectaculaire landing maakte op het Rode Plein in Moskou. Hij was veroordeeld tot een gevangenisstraf van: P. 1 jaar N. 4 jaar S. 8 jaar vraag 47 De Sovjetrepubliek Armenië was dit jaar voortdurend in het nieuws. Eerst waren er anti-Armeense rellen in de buurrepubliek Azerbajdzjan, toen eiste de repu bliek van Azerbajdzjan teruggave van de enclave Na- gorno-Karabach en uiteindelijk werd het land getrof fen door een verschrikkelijke aardbeving. De hoofd stad van Armenië is: T. Bakoe L. Tblisi D. Jerevan 10 12 13 14 15 16 17 18 21 22 23 24 25 26 27 30 31 32 33 34 35 36 37 40 41 42 43 44 45 46 47 1.(64).^™""^"^^^^™^^^™ ij voelde zich als dat „pindakaasjongetje" van de «clame. Fietsend op een schier oneindige weg, met /7m?n zi'n linkerkant een strak kanaal en rechts hoge q! )°men- En natuurlijk tegenwind en een miezerig re- 9'- entje. Heel in de verte zag hij zijn thuis, een woon- 11 v74rk. Nog een minuutje of tien, wist hij, en dan was hij f" (59)| het halletje trok hij zijn natte regenkleding en ïhoenen uit en liep het woonkamertje binnen. Klein /aci knus> noemde moeder hun „huis-op-het-water" 1 (85«ijd. „Thee komt zo, Jeroen", riep zijn moeder uit at keukentje. ijf dagen in de week op en neer van hun woonboot ir de school in de stad, dacht Jeroen. Elke keer, voor weer ook, zeven kilometer heen en zeven •meter terug fietsen, nu al voor het zesde jaar. In lente en de zomer is het hier lekker wonen, mij- •rt Jeroen. Duiken van de boot af, vissen, zwem- len, de weilanden in om eieren te zoeken. Maar nu, ;ak voor de winter, is het wonen op zo'n eenzaam (gemeerde boot maar niks. Als het mooi weer was ilden zijn vriendjes uit de stad na schooltijd nog wel 87). £ns meekomen om te zwemmen. Soms mocht hij an ook wat langer in de stad blijven om bij zijn 'iendjes te spelen. Maar met dat slechte weer en als at zo vroeg donker is, moest hij altijd gelijk naar uis van zijn ouders. En dan kwamen z'n vriendjes pk niet mee. Ach, woonde hij maar in de stad. Dan oefde hij niet zover te fietsen naar school, zijn •iendjes zouden in de buurt wonen. ken Moeder wist al precies wat er zou volgen. Toen Je roen zijn verhaaltje had verteld wist hij op zijn beurt precies wat moeder zou antwoorden. „Jeroen, je va der en ik willen hier ook graag weg maar we kunnen het niet betalen. In een echt huis wonen is veel duur der dan op een woonboot. Nee, ik denk dat we voor lopig nog wel hier moeten blijven". Moeder keek na haar woorden naar haar zoon, die bedroefd naar buiten staarde. Zij wist ook heel goed dat Jeroen hier langzaam wegkwijnde, zeker in deze tijd van het jaar. Toen vader laat die middag van zijn werk thuis kwam, trof hij zijn zoon en zijn vrouw in een treurige stemming aan. Hij kende de oorzaak. Vader en moe der bleven 's avonds, toen Jeroen in bed lag, nog lang bij de kachel zitten fluisteren. De eerste dagen van december verliepen rustig. Je roen fietste elke dag van en naar school en had ver der niet meer over verhuizen gesproken. Ook zijn ou ders waren er niet meer over begonnen. Plots op een avond, vlak na sinterklaas, riepen vader en moeder Jeroen voor een ernstig gesprek. Ze vertelden dat het nu financieel heel erg slecht ging en dat ze wat spulletjes moesten gaan verkopen. Jeroen snapte er niks van want vader was daags ervoor nog thuis ge komen met een splinternieuwe tafel. Die was niet eens uit de verpakking gehaald. Ze begonnen met de boeken en langspeelplaten op de achterbank van de auto te laden en de boeken kast kwam op het aanhangwagentje. Vader bracht de spullen gelijk weg. Jeroen zat in vader stoel te staren naar die lege plek langs de muur. Hij kon wel huilen maar hield zich groot. De dagen en weken erop verdwenen steeds meer spullen uit huis. De twee schilderijen, waarvan één van hun woonark, de foto's, het bankje, de stereoin stallatie en de televisie. Vader zette nog wel de draagbare tv en een radiootje neer, maar 't was toch anders, vond Jeroen, die de ark steeds leger zag worden. Met Kerstmis was het heel bar. Ze hadden alleen nog maar wat campingspullen in de kamer staan. Stoeltjes en inklaptafeltje, terwijl ze eten kook ten op zo'n gasstelletje. „Morgen is het onze laatste dag hier", zei vader op een avond. „Jeroen, we hebben ook de boot moeten verkopen. Morgen worden onze laatste spulletjes weggehaald". Jeroen was te verbijsterd om te vragen waar ze naar toe zouden gaan. Waren ze nu echt al les kwijt? Alles, tot aan hun boot toe. Dat kon toch niet? Terwijl hij vragend naar z'n vader keek, knikte die. Het rare vond Jeroen dat vader er zelfs een beetje om leek te glimlachen. Hij kon hem wel aanvliegen! Jeroen plofte voor de kachel neer, met z'n benen hoog opgetrokken en z'n hoofd tussen zijn knieën. Hij voelde tranen opkomen, maar beheerste zich. Wat er ook gebeurde: hij zou zich niet laten kennen, hij zou niet gaan huilen. Dat nooit! De volgende dag was de winter echt begonnen. Het was vakantie en Jeroen mocht naar zijn vriendjes in de stad. Hij was met zijn vriendjes met sleeën van een heuvel afgegleden, keer op keer. Ze hadden een sneeuwbalgevecht gehouden en hadden tot slot een pan erwtensoep leeggegeten bij de moeder van zijn beste vriendje Marcel. Hij had de hele dag niet ge dacht aan hun verhuizing, totdat hij naar huis reed en zich realiseerde dat hij voor de laatste keer van de stad naar de woonboot fietste. De weg leek tien keer zo lang als anders. Zacht dwarrelde de sneeuw neer en gaf het landschap om Jeroen heen een prachtige aanblik. Jeroen had er geen oog voor. Bij hun woonboot stond een grote vrachtauto en hij zag dat vader en een vreemde meneer bezig waren de bedden in te laden. Moeder kwam er achteraan met de campingspullen. Jeroen stopte een paar hon derd meter voor de boot en overwoog om te keren en hard naar de stad terug te rijden. Hij deed het niet maar wist zeker: dit zou de rottigste jaarwisseling worden die hij ooit had meegemaakt. Hij groette zijn ouders bijna niet en stapte de lege boot binnen. Echt alles was weg. Vader kwanv achter Jeroen staan, legde een hand op zijn schouder en zei alleen maar: „Kom Jeroen, het is tijd, we moeten gaan". Weer stond het huilen Jeroen nader dan het lachen. Hij ademde een keer diep in en liep voor zijn vader over de loopplank. De meneer zette juist zijn fiets in de vrachtwagen. De rit ging in de richting van de vro lijk verlichte stad. Ergens in het centrum stopten ze. Jeroen en zijn moeder stapten uit. Terwijl de vracht wagen met vader en de meneer verder reed, stapten zij een cafetaria binnen. Jeroen kreeg patat en cola maar het smaakte hem allemaal niks. Duizend dingen vulden zijn hoofd. Waar was vader nou naar toe? En wat moesten zij nu? Waar moesten ze slapen van nacht? Samen met zijn moeder stapte Jeroen naar buiten, de sneeuw in. Ze liepen dwars door het centrum naar een straat met een rij statige herenhuizen. Plots bleef moeder voor één van die woningen staan en belde zomaar aan. Jeroen gluurde door het raam naar binnen, maar zag alleen een enorme schaal oliebollen en een fles champagne. Moeder belde nog een keer en vader deed open. Jeroen was stomverbaasd. Wat deed vader hier? Wat moesten ze hier? Door een brede donkere gang, met links een echte trap, liepen ze naar een deur. Jeroen liep als in tran ce de woonkamer binnen en zag alleen maar die olie bollen en de champagne. En toen zei vader met schorre stem: „Dit is je nieuwe huis, Jeroen. We be ginnen het nieuwe jaar in een nieuw huis". En pas toen begon Jeroen zachtjes te huilen. GEORGE HUISMAN

Leidse Courant | 1988 | | pagina 37