te kijk BUITEN LAND Boeren zijn het meer dan zat en emigreren Seidóc SowuMit RAKETTEN WEG BIZAR GILBERT RAVAGE IN ALGIERS BHUTTO PREMIER PALESTIJNSE STAAT JAAR VOL RAMPEN Opgeruimd staat netjes. Als uitvloeisel van het INF-akkoord is dit jaar, voor het eerst in de geschiedenis, een begin gemaakt met de opruiming van een complete generatie Amerikaanse en Russische atoomraketten. Op een Russische raketbasis bevestigden militairen onder toeziend oog van westerse waarnemers explosieven aan raketten, die vervolgens tot schroot werden opgeblazen. De hoop is dat de komende jaren nog meer wapens zullen worden afgeschaft. Maar intussen zijn zowel Oost als West wèl druk doende de door het INF-akkoord verboden systemen door andere wapens te vervangen. foto:epa 'erbijstering, verslagenheid en woede. Dat waren de voornaamste reacties op de bizarre bankoverval-kaping half ^augustus in de Bondsrepubliek. Na een mislukte bankoverval in jHamburg namen twee Duitsers eerst het bankpersoneel en (vervolgens de inzittenden van een bus in gijzeling. Na een lange -tocht door de Bondsrepubliek werd de bus aan de Nederlandse 'grens ingeruild voor een snelle vluchtauto. In het centrum van 'Keulen hielden de overvallers, die twee gijzelaars hadden ./neegenomen, voor de ogen van verbijsterde omstanders een ^persconferentie. Enkele uren later maakte de Duitse politie een einde aan de gijzeling. Daarbij werd een van de gijzelaars, de 18- 'jarige Silke Bischoff, gedood. Na afloop daalde een storm van 'kritiek neer op de Duitse politie, die veel eerder had moeten ingrijpen, en op de pers, die van de ontvoering een media-show rzou hebben gemaakt. 3 foto: ap Een boer tijdens het oogsten. De boeren hebben steeds grotere stukken land nodig om nog iets te verdienen en moeten tegelijk meer betalen om land, lucht en water rein te houden. foto: sp DEN HAAG Soms zijn ze woedend, maar altijd zijn ze teleurgesteld, de boeren die weg willen. Ver weg, naar Canada, Australië, Nieuwzeeland en soms Brazi lië. Het kost ze moeite, veel moeite vaak, en de meesten schamen zich zo voor hun familie of omge ving dat ze in alle stilte emigreren. Maar hoe erg ze hun vaderland ook zullen missen, liever heimwee dan Holland. Het is ze allemaal te veel geworden, varkenshouders, akkerbouwers, melkveehouders en tuinbouwers. De een wat meer dan de ander, maar voor iedereen geldt dat Nederland te klein en te vuil is geworden. Ze hebben steeds grotere stukken land nodig om nog iets te verdienen en moeten tegelijk meer beta len om land, lucht en water rein te houden. „Ach, ik weet best dat er te veel mest is en natuurlijk moet het milieu schoon blijven. Maar ik moet toch ook mijn brood verdienen en dat kan hier écht niet meer", zeggen de boeren. Anoniem, want met naam en toenaam willen ze absoluut niet in de publiciteit. Frans Buysse kan er over meepraten. Hij is consulent van de Maatschappelijke Emigratie Organisatie die zetelt in Den Haag, en hij hoort zowel de klachten aan als de verzoeken om advies. „Als je bedenkt", zegt hij, „dat van de totale beroepsbevolking maar vier a vijf procent boer is, maar dat van het aantal emigranten liefst tien procent boer is. dan zegt dat toch wel iets van de nood bij die mensen". Buysse vertelt ze over Canada, waar de laatste tijd vooral de provincie New Brunswick z'n uiterste best doet Nederlandse boeren te lokken. De mogelijkhe den zijn er groot: uitgestrekte en goedkope landerij en, lage kostprijzen, hoge opbrengsten. Maar Buysse ziet zelf nog meer in Brazilië, waar de kostprijs bijna belachelijk laag is en drie oogsten per jaar normaal zijn. „Maar taal en cultuur zijn daar natuurlijk wèl een groot probleem voor Nederlanders. In een Engelsta lig land als Canada speelt dat nauwelijks". MEST Neem de varkenshouderijen. Met z'n allen produce ren die bedrijven zoveel mest, dat het milieu er onder lijdt. Dus, zei minister Braks van landbouw, moet elke boer betalen voor het aantal kubieke meters gier dat hij gebruikt om zijn grond te bemesten. Hoe meer gier, hoe hoger de heffing. Een doorsneebedrijf kost alleen dat al zo'n 75.000 gulden per jaar. Het gevolg van de mestheffing was dat iedereen er varkensstallen (voor de bio-industrie) begon bij te bouwen om dat geld terug te verdienen, want hoe groter het bedrijf, hoe groter de kans om te overle ven. Maar het gevolg laat zich raden: nog meer mest, dus nog meer heffing èn veel meer varkens dan er werden gevraagd dus kelderden de prijzen. De kleine bedrijven legden stuk voor stuk het loodje, want die hadden, in tegenstelling tot de grote bedrijven, niet genoeg reserves om de klappen op te vangen. Frans Buysse: „Je kunt het heel goed vergelijken met de kruidenier op de hoek. Die is ook vrijwel overal opge slokt door de grote bedrijven. In een provincie als Brabant komen per week acht boeren in de bijstand terecht". Emigratie biedt uitzicht op een nieuwe toekomst, maar wie geen geld heeft, kan ook dat vergeten. „Dat geld heeft een boer natuurlijk niet op de bank staan, maar het moet komen uit de verkoop van zijn onroerende goederen. Zo'n drie ton heb je toch wel nodig om in Canada iets te ■kunnen kopen, maar dan heb je bijvoorbeeld als akkerbouwer wel meteen tien keer zoveel grond als in Nederland. Bovendien zijn vanuit New Brunswick geweldige afzetgebieden als New York en Boston niet ver weg. Bedrijven die met nieuwe technieken werken, krijgen in Canada ook nog eens forse overheidssubsidie, en je weet dat bij na alle innovatie in deze sector uit Nederland komt". „Dat is allemaal zeer aanlokkelijk, maar vrijwel alle boeren die bij me komen, vinden toch wel het aller belangrijkst dat ze ergens een bedrijf kunnen voeren zonder beperkende maatregelen. Door al die regel geving, soms nationaal, soms door de EG, zijn ze zichzelf steeds meer als een ambtenaar gaan zien. Elke stap moeten ze verantwoorden en dat gaat ze met de dag meer tegenstaan". OVERLEVEN „Dat geldt ook voor de akkerbouwers, die de laatste jaren al snel 1000 gulden per hectare hebben moeten toeleggen. Enerzijds omdat hun vrije produk- ten als aardappels en uien niet meer opbrachten dan de kostprijs en anderzijds omdat ze voor gesubsi dieerde produkten als graan in de laatste drie jaar twintig procent minder subsidie hebben gekregen. Op elke kilo graan moeten ze al drie cent inleveren. De marges om te overleven zijn wel ontzettend klein geworden". Bij de melkveehouders hebben beperkende maatre gelen zich ook flink doen voelen. De overheid vond dat er te veel melk werd geproduceerd en dat heeft ertoe geleid dat de veestapel sinds 1984 ongeveer een kwart kleiner is geworden. Ook hier verdwenen veel kleine bedrijven en overleefden alleen de groten. Relatief hebben de tuinbouwers nog het minst te kla gen. Een aantal jaren dreigde de hoge gasprijs hen te nekken, maar die tijd is voorbij. De laatste jaren verdienen de meeste tuinbouwers toch al snel een modaal inkomen en dat kunnen de meeste onderne mers in de andere drie sectoren hun niet nazeggen. Maar diverse tuinbouwers vinden dat ze voor dat in komen toch wel erg veel moeten doen en voor hen is emigratie de uitgelezen kans om eens echt goed geld te gaan verdienen. Frans Buysse: „Over het algemeen emigreren boeren die tussen de dertig en veertig jaar zijn. Dat is de groep die nog weinig heeft kunnen opbouwen, maar net genoeg om ergens anders te kunnen beginnen. De andere groep bestaat uit boeren van rond de 55 jaar, mensen met een gezin. Zelf zijn ze vrijwel uitge werkt, maar alleen in het buitenland kunnen ze hun zoons en/of dochters nog een bedrijf nalaten. In Ne derland is dat vrijwel onmogelijk, want de meeste kinderen van boeren hebben er onder de huidige omstandigheden weinig trek in. In Canada doet het er weinig toe als er een hectare braak blijft liggen". CRISIS Als er straks veel boeren zijn verdwenen, naar het buitenland of omdat ze failliet zijn gegaan, is Neder land dan weer een aantrekkelijk land voor de weini gen die er nog over zijn? Frans Buysse: „Nee hoor, het proces van schaalvergroting en sanering houdt niet op. Als de ene crisis achter de rug is, dient de nieuwe zich alweer aan". „Elke twintig jaar gebeurt er wel iets drastisch met de boeren. In de jaren zestig hadden we het plan- Mansholt waardoor veel kleine boerenbedrijven ver- idwenen en nu heb je weer nieuwe overheidsmaatre gelen. Waarbij ik moet zeggen dat er natuurlijk veel te laat is ingegrepen, want al in de jaren zeventig diende het uiterst kwalijke probleem van de verzuring zich aan. Enfin, in de eerste jaren van de volgende eeuw zullen er ongetwijfeld nieuwe saneringsmaatre gelen nodig zijn. Dat zal zo door gaan tot er nog één boer over is. En één supermarkt. En één krant. Je ziet het proces overal in de samenleving. Wat de boeren betreft is emigratie natuurlijk niet de ultieme oplossing, maar één van de oplossingen. Ik denk dat er voor de meeste problemen uiteindelijk een techni sche oplossing gevonden zal moeten worden. Ja, ook voor de verzuring van het milieu". DICK HOFLAND Een souvenir van Gilbert: dat is dit schip dat in de Mexicaanse badplaats Cancun direct naast een modern toeristenhotel werd „neergezet". Gilbert was de tropische storm die met windsnelheden tot driehonderd kilometer per uur, gepaard gaande met hevige regenval, in september in het Caribisch gebied een enorme schade aanrichtte. Vooral Jamaica en Mexico werden zwaar getroffen. Het precieze aantal slachtoffers is nooit bekend geworden, de materiële schade loopt in de miljarden guldens. foto: ap Het bezuinigingsbeleid van de regering van Algerije leidde in oktober tot een heftige uitbarsting van ontevredenheid onder de Algerijnse bevolking. Duizenden mensen, in eerste instantie vooral jpngeren, trokken de straat op en richtten enorme ipNRUST IN SOVJETUNIE i Terwijl hij op internationaal terrein successen boekt, wordt de Russische president en partijleider Gorbatsjov in eigen land 'geconfronteerd met toenemend nationalisme in de .'deelrepublieken. De Baltische staten vragen vooral meer politieke "Sn economische onafhankelijkheid. In de zuidelijke republieken Armenië en Azerbajdzjan uit het nationalisme zich in een massale Volkswoede tegen andere bevolkingsgroepen. Bij de onlusten zijn 'alrijke mensen om het leven gekomen. Ondanks de inzet van ^anks en troepen duurt de onrust in de Kaukasische republieken •Onverminderd voort. foto: ap Een vrouw aan het hoofd van de regering van een streng islamitisch land. Dat was het uiteindelijke resultaat van de parlementsverkiezingen in Pakistan, half november, waaruit de T partij van Benazir Bhutto (35) als grootste naar voren kwam. Het blijft de vraag of de verkiezingen op dezelfde wijze zouden zijn verlopen, als Bhutto's grootste tegenstander, president Zia UI- Vc Haq, nog in leven was geweest. De generaal, die in de jaren °P zeventig Bhutto's vader als premier afzette en liet ophangen, O' kwam bij een vliegramp om het leven. foto: al a< Geëmotioneerd ondertekende PLO-leider Arafat tijdens een vergadering van het Palestijnse parlement in ballingschap in Algiers een document. Vlak daarvoor had hij de Palestijnse onafhankelijke staat uitgeroepen, waarbij indirect het bestaan var de staat Israel werd aanvaard. Nadat hij enige tijd later openlijk het bestaansrecht van Israel had erkend en het terrorisme afgezworen, werd Arafat door de VS aanvaard als gesprekspartner over vrede in het Midden-Oosten. Daarmee kwam Israel, dat niet van plan is met de PLO te praten, geïsoleerder te staan dan ooit tevoren. foto: ap De aardbevingscatastrofe in Armenië, begin december, heeft de vele andere rampen die de wereld in 1988 troffen in de schaduw gesteld. Toch moet gevreesd worden dat het aantal slachtoffers in de twee meest getroffen landen van de wereld, Sudan en Bangladesh, zeker zo groot is als in Armenië. In Sudan trad na jarenlange droogte de Nijl buiten haar oevers als gevolg van hevige regenval. Duizenden mensen kwamen om het leven en bijna twee miljoen mensen raakten dakloos (foto). Toen het water gezakt was en het eerste groen opschoot, werd Sudan getroffen door een sprinkhanenplaag. Bangladesh werd in enkele maanden tijd twee maal getroffen door overstromingen die vele tienduizenden slachtoffers maakten. Miljoenen mensen raakten dakloos. De economische schade is niet te overzien, foto: ap vernielingen aan. Op grote schaal werd er geplunderd. De straten van de hoofdstad Algiers waren dagenlang met puin bezaaid. Na enkele dagen van geweld en een onbekend gebleven aantal cfoden gaf de regering toe aan een deel van de eisen van de demonstranten. Er werden politieke en economische hervormingen afgekondigd, die hun succes echter nog moeten bewijzen. foto: epa

Leidse Courant | 1988 | | pagina 32