'88 te kijk BINNEN LAND „Beter voorbereiden op komende ontvoering" £eidóc@otu<mt HENK MUNTING, ONDERZOEKSLEIDER ZAAK-HHJN: ZEEHONDENRAMP ANNABROERE GELICHT ME BIJ DE CONTROLE VANVISSERSVLOOT SNELHEID OPEN EN DICHT GRANARIA ZATERDAG 31 DECEMBER !AANDAM - Als één drama dit jaar de gemoederen n Nederland heeft beziggehouden, dan was het wel ie ontvoering van, en naar later bleek de moord op, aerrit Jan Heijn. Zelden heeft de bevolking zo mee beleefd. Met de politie, die de zaak moest oplossen, paar vooral ook met de familie, die maandenlang in >nzekerheid leefde over zijn lot. Een familie die on- lanks bange vermoedens toch bleef hopen op een loede afloop. )ie hoop heeft een belangrijke rol gespeeld in de nanier waarop de politie de zaak heeft aangepakt, to werd, om de kans op redding van de heer Heijn liet te verkleinen, losgeld betaald, ook beschikte nen over geen enkel levensteken, lenk Munting, hoofdinspecteur van de recherche -an Zaanstad, leidde het onderzoek in de zaak-Heijn. Van hem de vraag: heeft de familie altijd het laatste voord? Maar dat is volgens hem moeilijk te zeggen: ,Het is een afweging van het algemene en van het >rivébelang. Het is een pré in onze samenleving dat lat laatste de doorslag kan geven. Houdt de politie ich daar niet aan, dan ligt het gevaar op de loer dat amilie en bedrijf straks zelf zulke zaken willen afwik- .elen, zonder politie en justitie in te schakelen". Jit de zaak-Heijn moeten lessen worden getrokken. Jaarom is een werkgroep in het leven geroepen (on- ler leiding van de Utrechtse officier van justitie Ber- ier en waarvan ook Munting deel uitmaakt) die nu al mtwoorden moet vinden op vragen die in een toe- ;omstige ontvoeringszaak aan de orde kunnen ko nen. Daarbij worden ook de ervaringen gebruikt die ijn opgedaan bij de ontvoeringen van mevrouw Van Ier Valk, Freddie Heineken, Ab Doderer en Valerie Vlberda Jelgersma. „We willen aangeven wie op welk lebied een bepaalde deskundigheid bezit. Daar stuit en we bij de zaak-Heijn telkens op: hoe zit dat me- lisch gezien met die pink, waar haal je diamanten andaan? Wie kan uit ervaring adviseren over het inderhandelen met ontvoerders? Die informatie noet kant en klaar beschikbaar zijn, zodat de politie >eter beslagen ten ijs komt". PARAGNOSTEN let zeehondencentrum in Pieterburen heeft een druk jaar achter e rug. Tientallen zeehonden kwamen daar op sterkte na te zijn angetast door een virus dat een massale sterfte onder de senhondenpopulatie veroorzaakte. foto: anp in het inschakelen van betrouwbare paragnosten, tfordt daar nog aandacht aan besteed? Munting noet lachen. Haalt herinneringen op aan verslagge- ërsteams die volgens zijn inschatting al die maan- len niets anders hebben gedaan dan met paragnos- en rondrijden in landelijke gebieden. „Niet één laragnost heeft het bij het rechte eind gehad, in [een van de drieduizend paragnostische tips. Mijn waring is dat die paragnosten het meestal goed be- foelen, maar dat hun werk op geen enkele wijze zo len aan de dijk zet. Wie is bovendien een echte laragnost en wie is een dromer?", jen „mediashow" zoals eind vorig jaar, waarin de K)litie vroeg om tips van de bevolking, komt die wel- cht in het draaiboek te staan? Uiteindelijk leverde lie duizenden tips op. Maar nee, die actie is een omplete flop geworden, vindt Munting. „We hebben Igenlijk nooit concrete aanwijzingen uit die tips ge regen waaruit betrokkenheid kon worden afgeleid wie dan ook bij de zaak-Heijn. Het waren alle- veronderstellingen, gebaseerd op bepaalde fei- gecombineerd met bijzondere omstandigheden. De inspecteurs van de Algemene Inspectie Dienst (AID) van het ministerie van landbouw en visserij hadden in Vlissingen enkele malen de bijstand van de Mobiele Eenheid nodig om hun werk doen. Begin oktober ontaardde een poging van de AID een sch op illegale vangsten te controleren in een ware veldslag tussen politie en de Zeeuwse vissers. Daarna voelden de controleurs niet meer veilig zonder ME. De kosten werden geraamd op ongeveer twee miljoen. foto: Henk Munting: „Lessen trekken uit ontvoeringen". Mensen gaan zaken aan elkaar knopen en zeggen dan: die zou het wel eens gedaan kunnen hebben". Zo kwamen de rechercheurs bij alle mogelijke figuren uit en losten ze en passant nog menige zaak op die niets met de ontvoering van Gerrit Jan Heijn te ma ken had. Zo kwam d? politie ook uit bij Italianen, bij de maffia zelfs. De tips die de politie met voorrang behandelde hadden doorgaans betrekking op figuren uit criminele milieus, van wie men zich een misdaad als een ontvoering kon voorstellen. „Als rechercheur probeer je prioriteiten te stellen. Achteraf blijkt dat we dat in de verkeerde richting hebben gedaan. Hoe bestaat het eigenlijk? Iemand met een compleet blanco strafblad, die opeens zo'n misdrijf op z'n naam brengt? Dat verwacht toch niemand van een brave burger? Ferdi E. kwam in elk geval in onze be standen niet voor". Overigens kwam die „mediashow" na een periode waarin absoluut geen informatie aan journalisten werd verstrekt. Toen er echter geen schot in de zaak wilde komen, werd de informatiestop weer opgehe ven. „Ik was niet gelukkig met die informatiestop; omdat ze van ons niets te horen kregen, gingen de journalisten zelf op onderzoek uit, zonder mogelijk heid om hun bevindingen bij de politie te verifiëren. Dat leidde tot speculaties, veronderstellingen, waar je als politie ook weer achter aan moest. Zo'n situatie schept bovendien alleen maar verwarring bij het pu bliek. Daar komt nog bij dat de politie ook niet meer weet wat de pers uitvoert en mogelijk voor belangrij ke ontdekkingen doet. Nee, een informatiestop is het allerlaétste middel, dat kan ik nu uit ervaring wel zeg gen. De informatiestop is me niet bevallen". STRAF Voor de misdaad zoals Ferdi E. die heeft gepleegd en anderen wellicht nog zullen plegen, vindt Munting de zwaarst mogelijke vrijheidsstraf op z'n plaats. Daarom kan hij zich vinden in de twintig jaar en tbr die Ferdi E. kreeg, hoewel levenslang hem ook recht vaardig leek. „Ik ben geen psycholoog, maar wel po litieman genoeg om te weten dat de maatschappij er bij gebaat is als deze man een tijd aan het zicht wordt onttrokken. Kwestie van bescherming. De doodstraf voor zo iemand? Nee, daar ben ik gewoon tegen. Wie geeft je het recht om een eind te maken aan andermans leven? Aan de andere kant: wat foto: ger dijkstra moet je doen om nog levenslang te krijgen? Weder rechtelijke vrijheidsberoving, moord, afpersing, dat moet toch wel genoeg zijn? Dat vraag ik me als poli tieman en als burger af'. De zwaarste misdaad moet gevolgd worden door de zwaarste straf, vindt Munting. Dat heeft niets te ma ken met het verschil in status tussen een man als Gerrit Jan Heijn of de sigarenboer op de hoek, die mogelijk volgend jaar slachtoffer van een ontvoering wordt. „Ik geloof dat de samenleving dit als een van de ernstigste misdaden beschouwt. Zij eist dat zulke zaken worden opgelost ook al kost dat honderddui zenden manuren. Dat betekent ook dat voor zo'n zaak alle experts moeten worden opgetrommeld". Echte deskundigheid op het gebied van bijvoorbeeld onderhandelingen bij ontvoeringen is in Nederland zeer dun gezaaid, vindt Munting. „Sietsma was dé man, met de meeste ervaring. Maar die is weg bij de politie, vertrokken naar het bedrijfsleven. Op zijn deskundigheid kunnen we dus geen beroep meer doen. En daardoor zijn we in Nederland vrij kwets baar geworden op ontvoeringsgebied. Daar moeten we wat aan doen, meer mensen moeten zich die ken nis eigenmaken. En die mensen moeten de kans krij gen te leren van ervaringen in het buitenland. Voort durend ermee bezig zijn, bijblijven. Er komt ooit weer een ontvoering. Het is helaas een gegeven dat in deze maatschappij af en toe opduikt. Dan moeten we zorgen dat we er klaar voor zijn, dat we het aankun nen". Laat de zaak-Heijn Munting inmiddels los? „Emotio neel zo langzamerhand wel. Zelden zullen politiemen sen meer emotioneel betrokken zijn geweest bij een zaak. Dat die pink binnenkwam gaf ons allemaal een enorme dreun. Dat maakte diepe, diepe indruk. En het was dat afschuwelijke in de zaak-Heijn waaraan de meeste rechercheurs indertijd het extra uithou dingsvermogen ontleenden om maar te blijven door gaan". De zaak van de ontvoering en de moord op de heer Heijn is dit jaar tot een oplossing gebracht. De dader is gepakt. Maar nog altijd heeft Munting zo z'n vra gen. „Ik kan maar niet begrijpen dat E.'s gezin in al die tijd niets gemerkt heeft van wat hij uitspookte. Dat blijft me meer verbazen dan dat de man tot zo iets heeft kunnen komen". ARJEN VAN DER SAR Na vele weken van tegenslag arriveerde de chemicaliëntanker Anna Broere, in tweeën gezaagd, in Rotterdam. De tanker zonk na een aanvaring met de Zweedse veerboot Atlantic Compass. De stuurman, de 49-jarige J. van Egmond uit Rijnsburg, verloor daarbij het leven. De berging van de tanker was noodzakelijk vanwege de gevaarlijke lading acrylonitril. Het bergen van de tanker kostte de staat 13 miljoen gulden. Sinds 1 mei staan de gevaarlijkste Nederlandse snelwegen vol met borden die aangeven dat je er als automobilist of motorrijder maar 100 km/u mag rijden. Op snelwegen waar zo'n bord niet staat of waar de 100 doorgestreept is, mag men maximaal 120 km/u rijden. Daarvoor gold sinds de oliecrisis in de jaren zeventig 100 km/u als absolute limiet; „iets" harder rijden werd toen nog oogluikend toegestaan door de verkeerspolitie. foto: anp Het Oriental Palace in Breukelen was slechts een kort leven beschoren. Drie maanden na de opening werd het faillissement aangevraagd voor het complex waarvan de bouw 30 miljoen gulden had gekost. foto: anp Binnenvaartschepen blokkeerden vele malen duwbakken van Granaria. De schippers waren boos omdat Granaria, door het inzetten van eigen duwbakken, buiten de schippersbeurs om 5. Wekenlange onrust en vechtpartijen waren het gevolg.vl'® In overleg met minister Smit-Kroes van verkeer en waterstaat wa< besloot Granaria tenslotte op zijn schreden terug te keren. Het bes bedrijf eiste wel een forse schadevergoeding van het Rijk. V ertstanker Borcea die averij opliep na een aanvaring met een v scheepswrak op enkele kilometers voor de kust. Enkele S honderden vogels konden door de inzet van vrijwilligers worden c gered. Het opruimen van de olie kostte de staat rond de twee r miljoen gulden. foto: milan konvalinka I Duizenden vogels werden in januari besmeurd met olie op het strand aangetroffen. De olie was afkomstig van de Roemeense

Leidse Courant | 1988 | | pagina 30