de JVngst voor de echt Oplatte pannekoek Een slecht jaar voor werklozen Eis van twaalf jaar voor verdrinken van man Geneesmiddelenplan later ingevoerd Slachtofferhulp in elke regio SGiN 31NNENLAND EcidócSoivMvnt ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA 3 UTRECHT - Officier van jus titie mr. M. Timmers heeft gis teren voor de rechtbank in Utrecht 12 jaar gevangenis straf met aftrek van voorar rest geëist tegen twee 26-jarige vrouwen uit Amersfoort. Zij zouden in september de voor malige echtgenoot van een van hen om het leven hebben gebracht. De ene verdachte had naar haar zeggen bij haar man een hondeleven. Hij mishandelde en vernederde haar en ver waarloosde zijn gezin, zo ver klaarde zij voor de rechtbank. Zij was enkele malen met haar kinderen vertrokken naar een opvanghuis. Toch bleef zij van hem houden en wilde het on danks fde scheiding nog eens met hem proberen. Opnieuw namen de spanningen toe. Met haar buurvrouw met wie zij een diepe vriendschap had, kwam zij op het idee dat de man weg moest. De vrouw diende haar man in karnemelk acht slaaptabletten en een kalmeringsmiddel toe. Toen de man een keer zijn ogen opende en zei hen bij de politie te zullen aangeven, raakten zij in paniek. De buur vrouw spoot de man met een injectiespuit lucht in. Vervol gens reden zij de versufte man naar de Eem en lieten hem met auto en al het water inrij den. De man verdronk. Het had op een ongeluk moeten lij ken, maar na een foto van de auto in een krant meldde een getuige dat hij de vrouwen bij de auto had gezien. Psychiater prof. A. van Leeuwen zei dat de vrouwen hun daad in ver minderde mate was toe te re kenen. Afzonderlijk waren zij er niet toe in staat, maar geza menlijk wel. Van een welover wogen daad was geen sprake. De officier wilde echter van verzachtende omstandigheden niets weten en achtte opzet be wezen. Verdediger mr. E. Ter- heggen noemde de eis van 12 jaar een publiekseis. Er was bij de vrouwen sprake van angst en paniek en niet van rustig overleg. Uitspraak vrijdag 13 januari. Van den Broek ontmoet PLO-vertegenwoordigers DEN HAAG - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zal eind januari vrijwel zeker enkele vooraanstaande vertegenwoordi gers van de Palestijnse Bevrij- dings Organisatie PLO ontmoe ten. Het gaat om de Palestijnse deelnemers aan het symposium „Modellen voor samenleven" dat van 31 januari tot 2 februari wordt gehouden in het Internatio nale Hof van Justitie in Den Haag. Het zal dan de eerste maal zijn dat een Nederlandse minister van buitenlandse zaken, als natio naal bewindsman en niet in zijn hoedanigheid van voorzitter van de EG-ministerraad, contact heeft met de PLO. Zeevogels vervuilt! door drie stoffen DEN HAAG - De 361 sterk vervuilde zeevogels die deze week zijn aangetrof fen langs de Noordzeestranden van Camperduin tot de Waddeneilanden, zijn besmeurd met drie en mogelijk met vier verschillende chemicaliën. Een ge specialiseerd laboratorium zal het ko mende weekeinde aan het departement rapporteren om welke chemicaliën het gaat. Een daarvan is palmolie, hetgeen binnen bepaalde hoeveelheden is toege staan. Gisteren spoelden echter ook vo gels aan die zijn besmeurd met een mi nerale olie, mogelijk stookolie. Ook zijn lijm- en verfachtige stoffen gevonden. Gisteren os op het strand van Terschel ling de eerste door de chemische ver vuiling uitgeputte zeehond gevonden. Koning niet terug op Financiën DEN HAAG - Staatssecretaris J. Koning is niet meer beschik baar voor een volgende ambts termijn op het ministerie van financiën. Hij vindt twee perio des op die stoel voldoende. Hij treedt hiermee in het voetspoor van minister Ruding die eerder ook liet weten het na twee ambtstermijnen voor gezien te houden. Koning wil na de Tweede-Kamerverkiezingen valt 1990 wel terugkeren als ka merlid voor de VVD. Koning staat nog voor een van zijn grootste klussen als staatssecre taris: de behandeling van de be- lastinghervormingen-Oort. ITRECHT - Voor het eerst sinds jaren kan het xeekveryoer geen hogere vervoerscijfers mei- De 'streekvervoerders denken dat ze in ongeveer evenveel of iets minder klanten ebben vervoerd dan in 1987: 379 miljoen. Des- ïdanks is het streekvervoer toch niet onte- èclên. De kleine „deuk" in de ontwikkeling voornamelijk te wijten aan incidentele te- h%^alIerS, aldus voorzitter G. Worm van ESO, vereniging van de streekvervoerders. Met ne de vorige zachte winter speelde het Ireekvervoer parten. In januari '88 kelderde "et vervoer met maar liefst 25 procent omdat el mensen dankzij het zachte weer de fiets rkozen boven de bus. Ook raakte de streek- verkoi|js veel klanten kwijt aan NS door de voltooi- t lied 1 '6 van de Flevolijn (Amsterdam-Lelystad). treekvervoer: een groei in 1988 In de rij voor geld De geldautomaten trekken steeds meer klanten die de voorkeur geven aan even in de rij boven het wachten bij het loket van bank of postkantoor. Het wachten is op het moment dat al die rijen even lang zijn. Bij deze automaat in de Utrechtse Pot terstraat begint het er al op te lijken. foto: anp ROTTERDAM - De plaatsver vangend korpschef van de Rot terdamse politie, J. van der Meer, is in rang bevorderd tot hoofdcommissaris. Hij volgde in mei hoofdcommissaris J.A. Blaauw op. Sinds medio 1987 hebben de politiekorpsen van de grote steden twee hoofdcom missarissen, de korpschef en de plaatsvervangend korpschef. Overigens heeft Van der Meer momenteel ook de feitelijke lei ding van het korps sinds het ge dwongen vertrek van de vroe gere korpschêf, J.C. van Dom. Bijna 700 aids-patiënten geregistreerd Ik ben dus niet tegen het vlakke, maar wel tegen het afvlakken, zegt Gerard Gonggrijp. Maar veel van de oneffenheden in ons land zijn de laatste decennia verdwenen. foto: SP worden. Recentelijk hebben zo'n beetje alle geologie-hoog- leraren vergeefs actie gevoerd tégen de bouwplannen ten westen van Nijmegen, waar een fraai fossiel riviersysteem onder het asfalt is verdwe- Wie overigens mocht denken dat Gonggrijp zich vanuit een misplaatst Zwitserlandgevoel krampachtig verzet tegen het teloor gaan van alles wat aan een bergje doet denken, ver gist zich deerlijk. Als geoloog in hart en nieren vindt hij ook een perfect vlak landschap ra zend interessant, maar dan moet het wel een natuurlijk vlak landschap zijn. „Er zijn gebieden in Nederland die van oudsher werkelijk fantastisch vlak zijn. Ook die gebieden zou ik graag vlak willen hou den, want een werkelijk vlak natuurlijk landschap tref je in de wereld maar zelden aan", zet hij uiteen. „Ik ben dus niet tegen het vlakke, maar wel te gen het afvlakken. De ver vlakking in Nederland, of ni vellering zo u wilt, baart mij werkelijk zorgen". PAUL KOOPMAN UTRECHT - Minister Brinkman van WVC en staatssecretaris Evenhuis van economische zaken zijn niet ingegaan op het verzoek om de invoering van het geneesmiddelen plan van onder meer in dustrie, groothandel, ver zekeraars en apothekers, toch nog op 1 januari mo gelijk te maken. De aan de groothandel in reke ning gebrachte prijzen die in december al werden verlaagd, moeten opnieuw worden aangepast. De bij het zogenaamde omni- partijenakkoord (OPA) be trokken organisaties hadden om invoering gevraagd, nadat ze donderdag een kort geding hadden gewonnen dat door Prodifarma, de organisatie van leveranciers van goedkope medicijnen, tegen hén was aangespannen. De Amster damse rechtbankpresident be twijfelde in zijn vonnis of het OPA, zoals Prodifarma aan voerde, in strijd is met de Eu ropese concurrentiebepalin- gen. De Europese Commissie meent voorlopig dat dat wèl zo is. De bewindslieden willen op het definitieve standpunt van de Commissie wachten voordat ze besluiten om de wijzigingen van de apothekerstarieven goed te keuren. Ze hebben de OPA-partijen in een brief aan gespoord, alles te doen om de bedenkingen van de Europese Commissie weg te nemen, om dat anders de beoogde bezuini ging van 420 miljoen gulden in 1990 niet meer kan worden ge haald. Het OPA houdt onder meer in dat de geneesmidde- lenprijzen gemiddeld met ze ven procent omlaag gaan. >E KNOLLEN IVflT IS CftT UlttMeN TOCH \JeM0EIêNü! ik W Iföl'lDSj 1 1 OSÊNSe DCC M0£T€N tópENftET2flP£L J Rotterdam heeft hoofdcommissaris Zeven nieuwe burgemeesters In Utrecht hebben zeven burgemeesters van nieuwe gemeenten gisteren de ambtseed afgelegd bij commissaris van de koningin Beelaerts van Blokland. Door de herindeling in het aan Zuid-Hol land grenzende deel van de provincie zijn nieuwe gemeenten ontstaan. Behalve burgemeester Bogaard van De Ronde Venen werden ook zijn collega's van Loenen, Breukelen, Lopik, Mont- foort, Oudewater en Woerden beëdigd. foto: anp UTRECHT - Sinds zich in 1982 in Nederland het eerste geval van aids voordeed, zijn 694 aidspatiënten geregi streerd, aldus het ministerie van WVC. In 1988 zijn er 274 nieuwe patiënten bijgekomen, van wie 18 in december. Het aantal gevallen van aids is de afgelopen tijd gestegen van 308 medio 1987 tot 420 eind vorig jaar, 487 eind maart 1988, 605 eind september en 694 nu. ie daa rampj allen - bli^i men: n niet ectief t weg. >uinhö a,' erdriet )d het jm zóï Die het r vooi GEOLOGEN LUIDEN ALARMKLOK OVER VERVLAKKING IAARSBERGEN Zes iar zorgvuldige studie iracht dr. J. van Baarn irt na de eeuwwisseling een verontrustende toonclusie. „Ons geologi- :he landschap onttakelt hoog tempo", luidde in )8 zijn waarschuwing in et gezaghebbende tijd- hrift van het Koninklijk [ederlands Aardrijkskun- Genootschap. Nie- ïand die er zich iets van antrok. Tachtig jaar ont takeling later, trekt het rijksinstituut voor Na- jurbeheer opnieuw aan alarmbel. De vervlakking in Nederland t niet te stuiten", condu ct de Werkgroep Gea van .Rijkinstituut voor Natuur leer in een rapport dat gis- liefst zestien jaar on- 'Vzoek het daglicht zag. In lé provincies, met uitzonde- FleVoland, inventari- erden geologen en geografen laatste restjes natuurlijk [ndschap in ons vlakke kik- rland. Nu ja, vlak? irard L. Gonggrijp, seereta- van de Werkgroep Gea, ►randt meteen los: „Daar noemt u nu de grootste handi- apbijelkecampagnetegen.de ,a,en/Vervlakking. Nederland is igendjock z0 vlak als èen dubbeltje?, je vaak zeggen. Dat is Mid alen e 5 grai iid-Fn Langs inje, Z Povl in roog Dievenbende p Schiphol opgerold i de 10 gr; zo"o< AMSTERDAM - Met de rrestatie van 18 mensen enkt de rijkspolitie Öienst Luchtvaart op chiphol een „belangrijke g aan de criminaliteit de luchthaven" te heb- ien toegebracht. Schiphol vordt al twee jaar geteis- 1 rd door diefstallen uit iddsen. Daarbij werden :ooral videorecorders, vi- lepcamera's, kleding en lorloges met een totale 'aarde van meer dan wee miljoen gulden buit- erhaakt. ook het imago. Vandaar dat destijds niemand zich druk maakte over de waarschuwing van Van Baarn. Terwijl het landschap in die tijd oneindig veel gevarieerder was, met na tuurlijke kreken, heuvels, land- en rivierduinen, heuvel ruggen en aarden wallen. Als we niet oppassen is Nederland over een aantal decennia echt een perfect platte pannekoek. En is onze hele natuurlijke ge schiedenis ondergeschoffeld en weggenivelleerd". Achterhoede Gonggrijp voert met een hand jevol andere deskundigen, ge tuige het genegeerde alarm uit 1908, een beetje een achterhoe degevecht. Miaar om toch nog te redden wat er te redden- valt, hadden hij en zovele an dere geologen het er voor over tussen 1972 en nu alle reste rende „geologische objecten" minutieus in kaart te brengen. De resulterende toch nog dui- mendikke inventarisatie kwam begin deze week ge reed. Uiteindelijk zal het rap port van de Werkgroep Gea zijn weg moeten vinden naar de verschillende provinciebe sturen en de ministeries van VRÓM en landbouw en visse rij- Gonggrijp: „Toen wij aan het onderzoek begonnen was de geologie nog nauwelijks onder- werp van gesprek. Jn de dis cussie over welke gebieden be houden ijioesten worden telde eigenlijk alleen het biologische aspect. Wij hebben alle geolo gische objecten op een rijtje willen zetten om de overheden en grondbezitters er in elk ge val bewust van te maken wat Nederland op dit terrein nog te bieden heeft. Daarbij heb ben we ook aan willen geven welke objecten nog echt zeld zaam, kenmerkend of fraai zijn. Zodat bij eventuele lan- dontginning een verantwoorde keuze gemaakt kan worden". Oorzaken Ruilverkaveling, machinale landbouw, verstedelijking, de aanleg van wegen en industri alisatie zijn de voornaamste oorzaken voor de voortschrij dende nivellering van Neder land in de meest letterlijke zin van het woord. Overal waar de mens ingreep, veranderde onvermijdelijk het landschap. Pas de laatste jaren, consta teert Gonggrijp, begint de overheid oog te krijgen voor de historische waarde van be paalde geologische objecten. „In het natuurbeleidsplan dat het ministerie van landbouw in de loop van 1989 wil uit brengen, worden voor het eerst een aantal objecten ge noemd die behouden zouden moeten blijven. Dus het begint wel te dagen, al is het een beetje laat". Het probleem met geologische objecten, zo zet Gonggrijp uit een, is dat het object zélf op het eerste oog niet bijster interessant ot waardevol hoeft te zijn, maar het verhaal er achter dat vaak wel is. Bekend is de geschiedenis van de Utrechtse heuvelrug, die ont stond toen in de ijstijd gletsjers de aardbodem en zware keien voor zich uitschoven, het Ne derlandse polderland in. Maar er zijn ook minder indruk wekkende restanten van de Nederlandse ontstaansgeschie denis, zoals de natuurlijke kre ken in Gelderland, de Drentse heide (nu ernstige bedreigd door dë zure regen) of de oude Middemerklif in Gaasterland, een aarden wal die werd opge worpen door het gebeuk van de voormalige Zuiderzee. Kop} les Zélf heeft Gonggrijp voor het onderzoek met name het aan tal „kopjes" (kleine heuveltjes, tot vijf meter hoog) in Twente geteld. Daarvoor werden oude kaarten geraadpleegd en trok de Gonggrijp zélf, zwaarge- laarsd en gewapend met meet instrumenten, het polderland in. Al snel werd duidelijk welk een Verwoesting zich had voltrokken. Gonggrijp: „Van de duizenden kopjes die nog in 1880 geteld werden, is minder dan de helft over. Nog dage lijks arriveren aanvragen op het provinciehuis om kopjes te mogen afgraven. Hetzelfde beeld zie je rond Mijdrecht in Utrecht, waar rugsystemen, dat zijn de wallen van oude kreken, echt zeldzaam zijn ge- velé aangiftes hebben er- geleid dat de politie in 8 een projectteam in het 2n riep, dat zich met het "(nderzoek bezighield. Bin- énkele maanden tijd za- de leden van dit tearp de ans de bende op te rollen. de gestolen spullen wer en nog voor twee ton terug- evonden. re woon (et is volgens de woordvoer- van de rijkspolitie nog precies bekend hoe de ieven te werk gingen. Wel duidelijk dat de goederen gewoon" met een gehuurde achtwagen werden opge- aald. „Het is op de luchtha- en een aan- en afrijden van llerlei soorten vrachtauto's, let is daarbij natuurlijk niet ltijd duidelijk of het nou om of illegaal meegeno- ïen'spullen gaat", aldus de oordvoerder. Hij verwacht og meerdere aanhoudingen. DEN HAAG Ondanks de regeringsbelofte uit 1986 dat in vier jaar tijd de werkloosheid met jaar lijkse stappen van 50.000 zou worden verminderd tot 500.000 in 1990, is er tot op heden van een spactaculaire daling van de werkloosheid geen sprake geweest. Evenals voorgaande jaren was ook 1988 voor wat betreft de werkloosheidsbestrijding een teleurstellend jaar. Werd 1987 afgesloten met een saldo van 680.000 werklozen, op dit moment zijn het er vol gens de statistieken van de ar beidsbureaus slechts enkele duizenden minder. De befaam de doelstelling van 500.000 werklozen in 1990, waar pre mier Lubbers ooit zijn politie ke lot aan verbond, is verder weg dan ooit. Toch moet men volgende maand niet vreemd opkijken als het nobele streven van het kabinet toch nog in één klap wordt gehaald. Niet zozeer omdat het kabinetsbeleid plot seling toch nog zijn vruchten afwerpt, maar om de doodeen voudige reden dat men de werkzoekenden anders is gaan tellen. De afgelopen jaren is uit ver schillende onderzoeken geble ken dat het werkloosheidsbe stand nogal „vervuild" is. De feitelijke werkloosheid zou maar tweederde bedragen van de papieren werkloosheid: van elke drie werklozen die inge schreven staan bij het arbeids bureau blijkt er één, om uit eenlopende redenen, niet be schikbaar te zijn voor de ar beidsmarkt. Dat betekent dat er eigenlijk „maar" 450.000 werklozen zijn. De bestandsvervuiling is on der meer het gevolg van het feit dat veel werklozen die op eigen kracht een baan vinden, zich niet bij de arbeidsbureaus laten uitschrijven. Hemelsbreed Dat was voor minister De Ko ning (sociale zaken en werkge legenheid) de reden om een overeenkomst aan te gaan met het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vanaf 1 januari aanstaande zal het CBS maan delijks omvangrijke steekproe ven onder werklozen gaan verrichten. Het actuele CBS- cijfer over de omvang van de werkloosheid zal worden sa mengesteld door de gegevens van die steekproeven te verge lijken met de bestanden van de arbeidsbureaus. Het ministerie van sociale za ken blijft overigens gewoon doorgaan met het presenteren van zijn eigen werkloosheids cijfers. Dit betekent dus dat er vanaf 1 januari maandelijks twee werkloosheidscijfers gaan verschijnen, die echter he melsbreed van elkaar zullen verschillen. Het gevaar zit er in dat het laagste cijfer (dat van het CBS) het meest geciteerd zal wor den, niet in de laatste plaats door het kabinet zelf. Met het oog op de verkiezingen in 1990 is er natuurlijk niets mooiers dan te kunnen wijzen naar een werkloosheidscijfer dat aan zienlijk dichter bij de doelstel ling in het regeerakkoord ligt. Geflatteerd Toch moet geconstateerd wor den dat ook de CBS-tellingen onjuist en wel geflatteerd zijn. Weliswaar wordt de vervui ling van de bestanden groten deels weggenomen, maar tege lijkertijd blijven er nog altijd zo'n 250.000 personen die wèl werkloos zijn maar om uiteen lopende redenen niet bij de ar beidsbureaus zijn geregi streerd. Volgens de geldende werk loosheidsdefinitie is iemand werkloo%als hij/zij bij het ar beidsbureau is ingeschreven, niet ouder is dan 64 jaar, geen arbeidsverhouding heeft maar in staat is 20 uur per week of langer arbeid in loondienst te verrichten. Er zijn echter zo'n 50.000 mensen die minder dan twintig uur per week werken. Veelal noodgedwongen omdat er geen andere banen zijn. In feite zijn deze mensen, ook al zijn ze niet werkloos, wel werkzoekend. Dat geldt ook voor degenen die part-time werken maar liever een volle dige baan hadden gehad. Hoe dan ook, deze mensen staan niet geregistreerd. Het ingeschreven staan is bo vendien een voorwaarde om in aanmerking te komen voor een sociale uitkering. Veel ge huwde vrouwen die willen werken, komen niet voor een uitkering in aanmerking om dat ze geen arbeidsverleden hebben of een huishouding vormen met een partner die een eigen inkomen heeft. Zij melden zich dan ook niet bij het arbeidsbureau maar zijn wel degelijk werkzoekend. Al met al komt het aantal werk zoekenden hierdoor toch weer in de buurt van de 700.000. Dan hebben we het nog niet eens over de 800.000 arbeids ongeschikten waarvan ook een groot deel graag weer aan de slag wil. In feite maken twee verschil lende werkloosheidscijfers de zaak nodeloos ingewikkeld, waardoor de verwarring rond het aantal werklozen alleen maar zal toenemen. Complimenteus Het kabinetsbeleid van de af gelopen jaren heeft de markt fors versterkt. Het gaat weer goed met de bedrijven, de win sten nemen toe en de overheid slaagt erin zijn financieringste kort binnen de perken te hou den. Volgens een onderzoek van de OESO (de Organisatie voor economische samenwerking en ontwikkeling) besteedt Ne derland maar liefst 4 procent (15 miljard gulden) van het nationaal inkomen aan ar beidsvoorziening. Desondanks lukt het overheid en sociale partners niet om de werkloos heid daadwerkelijk te druk ken. Het onlangs bereikte ak koord van werkgevers, werk nemers en overheid over een nieuwe regeling voor bestrij ding van de langdurig werk loosheid zal in het meest gun stige geval slechts 20.000 men sen aan werk helpen. MARGA RIJERSE AMSTERDAM - In elke regio - i Nederland moet in de nabije toekomst een bureau voor slachtofferhulp komen. Die bu- us moeten met elke burger die slachtoffer is van een ern stig misdrijf of van een ver keersongeval, contact opnemen. Dr. J. van Dijk, voorzitter van het bestuur van de Landelijke Organisatie Slachtofferhulp (LOS) schrijft dit in het decem bernummer van het blad Justi tiële Verkenningen van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documentatiecentrum (WODC). In Nederland zouden totaal 70 bureaus voor de zoge noemde Eerste Hulp bij Misdrij ven moeten worden opgestart. De standaardbezetting zal moeten bestaan uit minstens één beroepskracht en een team van vrijwilligers die gezamen lijk zo'n 500 tot 1.000 slachtof fers hulp kunnen bieden. De Eerste Hulp bij Misdrijven wordt aangeboden aan ieder dite er prijs op stelt. De hulp bestaat uit een combinatie van hulp bij emoties, praktische en elemen taire juridische hulp en deskun dige verwijzing. Daarnaast zal gewerkt moeten worden aan groetere deskundigheid bij bij voorbeeld artsen en personeels chefs. Het belangrijkste bij dit alles moet volgens Van Dijk echter zijn de bestrijding van de „alom aanwezige menselijke neiging om het slachtoffer de schuld te geven van hetgeen hem/haar is overkomen, ter in standhouding van de eigen ge moedsrust".

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3