11 vonne van Gennip richt de blik iveer op het ijs „En die Ieren maar roepen: off side" voetballerlei MORGEN PAGM ;ORT QeidóaQowumt ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA 23 ibiel van Vj, irach" tef Va/1 ^ze/I novatie »f /jaar Beveren Una 7o aanPlaaur van Velzen heeft een verv*t)lract voor anderhalf jaar waar fkend bij Beveren. De spits et Haarlem, die vorig seizoen nales n)r eep blessure aan een fn t^insband niet in actie kwam, ld. Dikoor de medische staf van laren.J eerste klasser uit België ïl te \»dgekeurd. De 30-jarige aan- adionyler maakte bij het begin deze competitie zijn ren- bij Haarlem, dat hem een jaar eerder overnam van RKC. Voordat Van Velzen bij de ploeg uit Waalwijk speelde, debuteerde hij bij SVV in het betaalde voetbal. Hij maakt bij Beveren na de winterstop op 29 januari zijn debuut in de wedstrijd tegen Standard Luik. Iran en Iraq mogen weer Iran en Iraq weer internatio nale voetbalwedstrijden in ei gen land mogen spelen. Vier jaar geleden verbood de werel- voetbalfederatie beide landen in verband met de Golfoorlog internationale wedstrijden in het eigen land vast te stellen. De FIFA zegt thans te be schikken over voldoende ga ranties op het gebied van de veiligheid in beide landen. Italië WK-favoriet De eindronde van het wereld kampioenschap voetbal in Ita lië mag dan pas over ander half jaar (8 juni 1990) begin nen. het wil niet zeggen dat de Engelse bookmakers er nog geen brood in zien. Het gokbu- reau ..Overseas Betting" in Londen tipt gastland Italië als de favoriet met een notering van 6.5 tegen 1. Wie een gul den op Brazilië als de nieuwe wereldkampioen zet, krijgt er bij winst zeven uitgekeerd. Ti telverdediger Argentinië en de Bondsrepubliek Duitsland staan voor 8 tegen 1 genoteerd. Een gok voor een tientje op Europees kampioen Nederland levert de koffiedikkijker van dit moment het ronde bedrag van 100 gulden op. Toekomst Klinsmann Jürgen Klinsmann wordt hard aangepakt door Paolo Maldini. FOTO: ANP gen Klinsmann vorige maand al heeft getekend bij Inter Mi lan. De aanvaller van VfB Stuttgart, die bij Inter zijn landgenoten Matthaus en Brehme tegenkomt, gaat vol gens de insiders een miljoen gulden per jaar verdienen. 6140 arrestaties in Engeland Autoriteiten hebben vorig sei zoen 6140 mensen in en om de Engelse voetbalstadions gear resteerd; 6542 fans werden uit de stadions gezet. Bij Ports mouth, aan het einde van het voetbaljaar 1987/88 gedegra deerd naar de tweede divisie, werden relatief de meeste aan hangers in de kraag gevat: 282 Chelsea, ook gedegradeerd, volgde met 271 (13,55) en Sout hampton was derde met 208 (10,40). Yilmaz terug naar Turkije PSV zal niet langer gebruik maken van de diensten van de Turkse voetballer Cemal Yil maz. De twintigjarige Yilmaz keert terug naar zijn vader land. Voor 350.000 gulden werd Yilmaz verkocht aan Al- tay Izmir. Yilmaz is bij de Eu ropese bekerkampioen niet verder gekomen dan enkele invalbeurten. AARLEM Een Cana- jse krant noemde Yvon- 6 van Gennip „the ever- lat hij Dutch brunette", eden eigen land varieerden als juichkreten van „ijshei- lemer re van Haarlem" tot 30r thaatskoningin". Na ers" [ar drie gouden medail- I op het kunstovaal in lgary daverde de drie- (ïdige olympische kam- jene van het ene feest ar het andere, tussen is werd ze benoemd tot [burger van Haarlem, tbood premier Lubbers ar op het Catshuis en lrd de absolute ster van I Winterspelen door itssecretaris Dees ge- lerd. .uurlijk zette Yvonne van nnip buiskijkend Nederland n vlam. Drie gouden jakken (1500, 3000 en 5000 I en twee wereldrecords de maximale oogst, de fijze waarop de Haarlemse de lornaamste concurrenten, i Kania en Andrea Ehrig, e kijk zette gaf haar echter de voldoening. „Ik was in irm van mijn leven", Bikt de 24-jarige schaatster nu op die succesvolle zes- fagse, eind februari, in Cal gary. In de aanloop naar de Spelen zocht het noodlot Van Gennip nadrukkelijk op. Tijdens de zomertraining van 1987 brak ze haar pols, in oktober open baarde zich een enkelblessure, terwijl ze eind november het Amerikaanse Butte verliet om :ich thuis te melden voor een roetoperatie. De lichamelijke tngeraakken duwden Van "lennip in de armen van Tjaart Kloosterboer, de man wiens kompas de Haarlem- blindelihgs vaart. ,Ze heeft nadrukkelijk om nijn steun gevraagd. Ik ben »ok niet degene die zegt dat ze nóet schaatsen. Mijn functie is net Van Gennip te stimule- i, daarvoor moet ze zelf zor- [en. Ik ben er slechts om haar helpen, de strijdwijze uit te tippelen en een trainingsaan- te kiezen waarin ze zich vmden", legt Kloosterboer Linten doorknippen En Van Gennip: „Ik heb lang [caarzeld of ik aan een nieuw eizoen zou beginnen. Na Cal- [ary kwamen tal van invita ties op me af, linten doorknip pen en winkels openen, je kent dat wel. Ron Mulder van Ice Productions, die mijn za ken regelt, had graag gezien dat ik meer. grotere, dingen had aangepakt. Echt munt slaan uit die medailles. In veel dingen had ik nauwelijks trek en dus zijn we streng gaan se lecteren. IBM, Mercedes en Rode Kruis zijn concrete za ken en wellicht in de toekomst KLM. Nu is de blik echter weer gericht op het schaat- Hoewel Van Gennip serieus overwoog om na Calgary haar schaatsen aan de wilgen te hangen, kwam ze toch op die min of meer geplande beslissing terug. Een zomers bezoekje aan de baan in Calga ry trok haar over de streep. Toch nam ze een opmerkelijk besluit. Van Gennip wenste zich buiten de kernploeg voor te bereiden op' de grote titel- toernooien. „In de kernploeg bestaat er niets anders dan schaatsen, schaatsen en nog eens schaatsen. Ik trek nu mijn eigen plan, Tjaart bepaalt wat en wanneer er waar en hoe wordt getraind. Precies zoals ik het wil hebben. Tot en met de week voor Kerst is er hard gebuffeld. Het resultaat moet straks zichtbaar worden, dat is het ook wat me dwars zit. Iedereen kijkt naar me. Wanneer het goed gaat. wordt dat als normaal ervaren; gaat het mis dan krijg je alles en ie dereen over je heen. Die we tenschap is minder prettig, vandaar ook dat ik eind no vember in Groningen tijdens de Grunobokaal niet echt lek ker reed. Ik voelde de vlinders in m'n buik, dan besef je ook dat je in de kernploeg meer bent". Energi ie Desondanks zal Van Gennip in het vervolg van het huidige schaatsseizoen nog vaak wor den herinnerd aan haar glan zende prestaties in Calgary. „Dat niveau opnieuw te bena deren is uiterst moeilijk", weet privétrainer Tjaart Klooster boer. De ClOS-docent uit Heerenveen pompt er niettemin veel lijd en energie in om zijn pupil opnieuw naar het hoogste platform te stu wen. „De doelstelling is hel der: proberen zo hoog mogelijk in de klassementen te rijden. Van Gennip behoort bij de beste schaatsters van de we reld, om die positie te continu eren zijn we verschrikkelijk hard bezig. Je' moet echter voorzichtig zijn, het evenwicht zien te vinden in de periodes van trainen en herstellen". Om de ijskoningin van Calga ry te beschermen en in alle rust naar EK en WK te leiden, waakt Kloosterboer over Van Gennip als een kloek over haar kippen. Ice Productions fungeert als vangscherm, wordt die hindernis genomen dan staat Kloosterboer als een ware Cerberus voor de poort. „Dagelijks rammelen wel. tien journalisten aan de deur, we overleggen nauwgezet wat kan en niet kan. Het klinkt niet al tijd even aardig, maar we moeten wèl zorgen dat Yvon ne straks optimaal op het ijs verschijnt", verontschuldigt Kloosterboer. De voormalige bondscoach is niet erg geliefd bij de schaats- bobo's, de ware redenen van die verwijdering houdt Kloos terboer voor zich. Op voor spraak van voormalig wereld kampioen Ard Schenk is in middels een gesprek tussen kernploegtrainer Jan Wiebe Last en de in Heilgerlee opge groeide Kloosterboer gearran geerd. Daarin werd afgespro ken dat de Heerenvener zijn schaatspupil zo veel mogelijk mag begeleiden, inclusief de naderende internationale wed strijden. Van Gennip betrok haar leermeester nadrukkelijk in de successen van Calgary. In de Ontbijtshow wees het vingertje van Yvonne in de richting van Tjaart, toen haar naar „het geheim" werd ge vraagd. „Die uitspraken heb ben bij een hoop mensen jaloe- zie-gevoelens gewekt", herin nert Kloosterboer zich maar al te goed. „Dat is echter niet mijn probleem, ik weet dat ik op geen enkele manier de eer naar mezelf heb getrokken. Yvonne heeft dat gevoel in de media uitgedragen, moet ik me dan schuldig voelen?" Uitzondering De opstelling van Van Gennip en haar keuze om met Kloos terboer verder te werken aan haar carrière werd niet door iedereen gewaardeerd. Boven dien betekende het voor de Haarlemse dat ze allerlei selec tieprocedures moest ondergaan om kwalificatie af te dwingen voor de belangrijkste wedstrij den. „Heb ik geen moeite mee", lacht Van Gennip. „Ik ben juist blij, dat ze voor mij geen uitzondering maken". Ze bleef doof voor de lokroep vanuit het vaderlandse bedrijfsleven en smeedt ge woon een nieuw schaatsjaar aan haar gouden keten. „Zo lang ik er maar plezier in Yvonne van Gennip, „ijsheilige van Haarlem". FOTO: r TIELMAN heb", luidt de -logische- ver klaring. „Wat ze na dit seizoen wil is niet important, althans nu niet. Daarover nadenken is verspilling van energie en je weet het: energie kun je slechts eenmaal verbruiken. Ik heb tweeënhalve maand onbetaald verlof kunnen krij gen om samen met Yvonne aan de slag te gaan. Kijk, be wijzen hoeft ze niets meer. Haar belangrijkste concurren ten stonden in Calgary op het ijs, toch won ze drie keer goud. De jacht op het Oostblok is al veel eerder ingezet, dat begon tijdens het EK in Groningen, in 1985, toen Nederland dank zij Yvonne na zoveel magere schaatsjaren bij de vrouwen weer het erepodium haalde. Ze heeft als enige de race volge houden, dat karwei is ge klaard. Zolang ze echter het plezier behoudt en mij om hulp vraagt, ben ik er. Ze heeft iets bereikt en altijd trouw getoond. En gelukkig ben ik geen millimeter van het schaatsen afhankelijk. Het plezier en het gevoel dat je sa men veel hebt kunnen klaren geeft een fijn gevoel. Dat geldt voor mij, maar nog meer voor Yvonne", legt Kloosterboer De Nederlandse afstandskam pioenschappen op 6, 7 en 8 ja- ïen voor de Sport- -het-jaar de eerste ïtcase. Aan het slot van die driedaagse worden de tickets voor EK en WK uitge reikt. Het moet al gek lopen wil Van Gennip niet in de rij staan. „Ik ben overtuigd dat er na Yvonne een nieuwe kampioene komt", zegt Tjaart Kloosterboer gede cideerd. „Na Schenk kwam toch ook Van der Duim en daarna Vergeer, Visser en Kemkers. De opvolgster van Van Gennip zal eveneens een grootheid zijn, een idool. Ge loof me, het is een continuing story". Die drie plakken uit fe bruari '88 zullen echter tot in lengte van dagen met gouden letters in de schaatsboeken vermeld blijven. HENNIE LEMEIN voetballer henk de haan geniet nog na Van ek TEN BOER Op een ïvond dat ze met z'n weeën naar de disco gin- 'en, kon hij het niet laten. Iet was midden in Rimi- ii, in Italië. Henk de Haan zette z'n klaroen aan de lippen en blies het opzwepende wijsje dat hij zo vaak over de tribunes had gejaagd. De echo kwam van alle kanten. Het schalde van de terras jes: AANVALLEN... .Dat was hartstikke mooi", zegt Henk de Haan nog nage- lietend. Hij is 26 jaar, werkt de Rabobank in z'n woon- ats Ten Boer, maakte deel van de A-selectie van FC ironingen, is sinds vier jaar «mi-prof bij de SC Veendam to speelt bugel in de fanfare Volharding, eveneens in Ten toer. Al tweemaal heeft hij de 'rijs voor de populairste speler 'an Veendam in ontvangst Hogen nemen. Maar het luidst leeft hij van zich laten horen Is supporter bij de EK-wed- trijden van het Nederlandse If tal. Daar blies hij de aan- 'alsgolven los op de Oranjetri- lunes. let begon met een foutje van maar afwachten hoe ze reage ren als ze verliezen. Met ont zettend veel geluk kopte Kieft de bal er tenslotte in. Het was kantjeboord buitenspel. En die Ieren maar steeds roepen: offs ide..." Strop Henk de Haan. FOTO: DIJKSTRA de KNVB. Vanuit Ten Boer zou een bus met supporters naar de wedstrijd tegen Ier land in Gelsenkirchen gaan. Er waren zestig kaarten be steld, maar er arriveerden er honderd. „Een geschenk uit de hemel", aldus De Haan. De kaarten waren gauw verdeeld. Met een stuk of acht kamera den trok De Haan die zaterdag naar Duitsland. Samen in een busje. „Het was daar allemaal oranje. Gigantisch. Zelf had ik het shirt aangetrokken dat ik had overgehouden aan het militair elftal. En m'n klaroen had ik meegenomen. Ja, het was de eerste keer dat ik als supporter met een muziekinstrument de tribune op ging. Het was er heel gezellig. Heel leuk volk, die Ieren. Beter dan dat je En gelsen treft, want dan moet je Daarna begon het allemaal pas echt. De Haan had vakantie, net als z'n kameraad Jan van der Linde uit Delfzijl. Ze be sloten er met z'n tweeën een paar weken op uit gaan. Eerst naar de wedstrijd tegen Duits land in Hamburg. „Het was moeilijk om aan kaarten te ko men". Toch lukte het, zij het dat De Haan er midden in de .nacht voor naar Emmen moest rijden. Toen had hij twee staanplaatsen van elk 250 Mark, die normaal 18 Mark kostten. „Maar ik was allang blij dat ik er bij kon zijn". Op radio en televisie was er in Nederland indringend voor gewaarschuwd niet op de bon nefooi naar Hamburg te gaan, want er was toch geen kaartje meer te krijgen. Het had een verwoestend effect op de zwarte markt. „We zaten op een terrasje en er kwamen wel vijftig mensen langs om te vragen of we een kaartje wilden hebben. Er wa ren pakken vol te krijgen, voor de normale prijzen. Die Duitsers hadden er een flinke strop aan. Er was een Neder lander die een paar dagen eerder op en neer van Amster dam naar Hamburg was gere den om tien kaarten op te ha len. Hij had er nog twee over. Die gooide hij maar weg. Hij kon er geen cent meer voor krijgen. Het is heel raar als je iemand zulke kaarten ziet weggooien. Het is onvoorstel baar zoals de zwarte markt in elkaar klapte". Polonaise Het stadion. Alles oranje. Vooraf even praten met Erwin Koeman, met wie De Haan ge speeld had bij FC Groningen. Een penalty voor Duitsland. Het zou moeilijk worden. Toen een penalty voor Nederland. „Het was er totaal geen. Ik zag het als een cadeautje. Niet dat ik er rouwig om was. Het kon niet beter". Het beslissende doelpunt. „On gelofelijk. Je wist niet wat je zag. We stonden achter die goal. Zie je die pass komen van Wouters en Van Basten loopt er op. Zo langs de kee per. We zaten elkaar eerst een halve minuut aan te kijken. Het was toch onmogelijk. Ach ter ons stond het scorebord. Wij omkijken. Het werd aan gegeven: 2-1. Toen waren we helemaal gek. Gigantisch, om van die Duitsers in Duitsland te winnen. Iets mooiers bestaat er niet, helemaal niet als je er zelf bij bent. Tien minuten na afloop kwamen de Nederland se spelers weer het veld op. Deden ze de polonaise, met Michels voorop. Alle spelers en alle bobo's er achteraan. Onvergetelijk. Het was een en al vreugde. We hadden het ge maakt. En nu de finale, maar het kon nooit zo mooi worden als deze avond. De EK kon al niet meer kapot". De Haan vertrok na de wed strijd tegen West-Duitsland naar Stuttgart voor de wed strijd tussen Italië en Rusland. Kaarten waren er gemakkelijk te krijgen. Deense supporters die hun kansen verkeerd had den ingeschat, deden hun ruim op voorhand ingekochte han delswaar tegen normale prij zen van de hand: 45 Mark voor een zitplaats. De twee Groningers moedigden Italië aan, maar voor hun kans op een finalekaartje was het gun stiger dat Rusland won „An ders zou het weer roofgoed worden. Toen we die zaterdag ochtend in Miinchen aankwa men, dachten we rustig even een paar kaarten op te gaan halen". Dat viel even tegen. „We wa ren gewend dat de mensen met pakken kaarten in de hand stonden. Nu stonden ze met geld te wapperen. Met ze ven, acht biljetten van hon derd Mark. We dachten: dat wordt dokken..." Ze probeerden het in het cen trum van de stad, gingen in winkels vragen. Het lukte niet. Achthonderd Mark voor een staanplaats was toch een beetje al te gortig. Ze hoorden het verhaal van een Duitser die een handvol kaarten uit z'n autoraampje had gestoken en ze aanbood voor achthon derd gulden per stuk. Een Ne derlander had ze in één keer uit z'n hand gegrist. Het slachtoffer kon niet uitstap pen, omdat hij in de file stond. Een andere Duitser vroeg vijf tienhonderd gulden voor een zitplaats. Boze oranjesuppor ters hadden z'n auto opgepakt en op z'n kant gezet. Hij zou nooit meer zoveel geld vra gen... Nerveus Al met al naderde hét begin- signaal. De Haan en z'n kame raad werden steeds nerveuzer. Uiteindelijk besloten ze maar in de rij te gaan staan bij het stadion en te blijven vragen. Bij twee Duitse mannen had den ze succes. Die hadden toch maar liever geld om de kroeg in te gaan dan dat ze naar een wedstrijd keken die hen toch niet bijster interesseerde. De staanplaatsen kwamen op 250 Mark per stuk. „Belachelijk, maar we hadden het er voor over. We wilden de finale niet missen. Zoiets maak je maar één keer mee. Het stadion was bijna hele maal vol oranje. Wat hebben die Duitsers een geld ver diend. Er waren maar tiendui zend kaarten normaal in Ne derland verkocht en er zaten veertigduizend Nederlanders op de tribune. Dan moeten er oertigduizend kaartjes op de zwarte markt zijn verkocht. Jammer dat je er zoveel voor moest betalen, maar de men sen wilden er ten koste van al les bij zijn". Na het feest in Mtlnchen trok ken Henk de Haan en z'n ka meraad verder naar Italië. Va kantie. De oranje petjes en sjaaltjes pronkend voor het achterruit van de auto. „We waren tenslotte Europees kampioen". De aanvalsriedel bleef klinken, ook nog even bij de Tour de France en later bij de Europacupwedstrijden van de FC Groningen tegen Atletico Madrid en Sevette. Bij de thuiswedstrijd tegen Stutt gart trad Henk de Haan op met de fanfare Volharding. „Dat gaf een heel apart gevoel. Dan zie je de warming-up van de jongens met wie je zelf nog hebt gespeeld. En dan loop je zelf op het veld marsjes te bla- Het wachten is nu op de ko mende thuiswedstrijd van het Nederlandse elftal tegen West- Duitsland in de voorronde van het wereldkampioenschap. Henk de Haan zal er bij zijn. Met z'n klaroen. „Dan komt de speciale oranjesfeer wel weer terug". door Frank Werkman Morgen is het weer zo ver. Garmisch Partenkirchen en Haarlem. Eddie Edwards en Sjaak Swart. Nooit- internationals en oud- internationals. Mr. Eagle en mr. Ajax. Kirchen en de St. Bavo. En vooral televisie. Morgen is het weer zo ver. Schansspringen en voetballen Luchtfietsen en maanblazen. Morgen is het al weer bijna een jaar geleden dat buizend Nederland de plaatjes van Calgary op het netvlies kreeg geprojecteerd. De beelden van onder meer de schansspringers, die al sinds jaar en dag van zeventig en negentig meter naar beneden suizen. Echter. Eddie Edwards - verhief het skiend zweven tot mondiaal volksvermaak, waarvoor zelfs de Bahama's en de Seychellen warm liepen. Morgen is het weer zo ver. Niet voor Gerrit Jan Konijnenberg. Die zit thuis, zich verbijtend over zo veel tegenslag. Een paar weken geleden verdrong de Nederlandse schansspringer Eddie Edwards in Canada van de laatste plaats. Maar bij zijn laatste springpoging (meer was het niet) kwetste de Utrechter zijn been. Hij had in Garmisch Partenkirchen voor het oog van de wereld zijn slag willen slaan. De ene keer per niet- olympisch jaar dat het springen rechtstreeks op de televisie te zien is ziet Konijnenberg zijn concurrent weer kolderieke parades maken. En met elke ongecon troleerde armbeweging zijn bankrekening verhogen met ettelijke duizenden dollars. Morgen is het weer zo ver. Draaft Joop Stoffelen in Haarlem op met zijn brigade voetballende eagles, die altijd in zijn voor een verzetje. Een partijtje ravotten met de studenten van KHFC is dan immer een mooie aanleiding om zich weer eens te verzamelen, een balletje te trappen en zich na afloop vol en over te laten lopen. Vol geestrijk vocht en over van nostalgie. Waarbij een rechtstreekse televisieuitzending een mooie videoband oplevert voor nog later. Morgen is het weer zo ver. Of het voor Leen van der Lugt ook het geval is hangt juist weer af van de aanwezigheid van camera 's. Ooit speelde deze door haaruitval geteisterde en door invalbeurten gekenmerkte oud-voetballer zijn partijtje mee bij Stormvogels en HVC - al lang ter ziele gegane betaald voetbalclubs. Hoe hij ooit eens opdraafde in een oranjeshirt aan de Haarlemse Maar hij was er bij, schoffelde mee en schoof later aan bij het banket. Meeëten mocht Van der Lugt altijd wel. maar bevreesd voor publieke ontmaskering ontbrak hij altoos in de ploeg als de een of andere omroep tot uitzending had besloten. Morgen is het weer zo ver. Staat de buis weer in het teken van de plichtmatigheid. Glijden en zweven, rillen en beven. Begint een jaar, waarvan niet iedereen achteraf zal zeggen dat het heeft gebracht wat er van werd gehoopt. Verlopen de eerste dagen in een sfeer van bevreemding, pogingen tot gewenning aan gaandeweg weer normaal wordende patronen. Alles went. Na een weekje of anderhalf is alles weer vrijwel bij het oude. Is iedereen weer overgegaan tot de orde van de dag. Morgen is het zo ver in Garmisch Partenkirchen en Haarlem. In Zuid-Duitsland en West-Nederland wordt de walm van Weihnachtstollen- en oliebollen verdreven door de neus in de frisse lucht te steken. Waar de rest van de bevolking nog amechtig onderuitzakt in de al of niet pluche fauteuil of de versleten driezits en nog slechts tot één handeling in staat is: het bedienen van de afstandsknoppen van de televisiecomputer. Het benevelde brein langzaam aan ontdooit en in die sfeer wordt zelfs een obligate breedtepass van Leen van der Lugt een beauty en de buiteling van Eddie Edwards een sieraad. Want als er één karaktereigenschap sterk aan zijn trekken komt op Nieuwjaarsdag is het wel mildheid. Morgen is het nog niet zo ver. Maar vanaf volgende week is dat weer over. Wordt de hekel weer van stal en de mangel van zolder gehaald. Want er lopen niet alleen luchtfietsers en maanblazers rond. En dat is mischien maar goed ook.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 23