Kcidóc (Bowiant Asielzoekers mogen land in J? Meer vuurwerk met hardere knallen L.S. Zaterdag 31 december li 80e jaargang no. 24309 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34; 2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071 -122244. Voor abonnementen: 071 -313677Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand f. 24,24 (aut. betaling), kwartaal f. 72,34, jaar 1.275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15 00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,67 per mm., familieberichten f. 0,60 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur 1.1. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijleweg. Veel bewolking en mogelijk wat motregen. Hier en daar mist. Temperatuur van 8 gra den in het noordwesten tot 5 graden in Zuid-Limburg. Wei nig wind. Zon op: 08.48; onder: 16.39. Scheveningen hoog water: 09.04 en 21.44; laag water: 03.50 en 16.30 uur. (ADVERTENTIE) AUjteHEEMSKERK VIER HET NIEUWE JAAR van zaterdag op zondag in café de Pepersteeg te Roelofarendsveen van 00.30 tot 04.00 uur m.m.v. de Aarebeijeplukkers o.l.v. Wim van Klink Jongeren vallen politiebureau in Rijswijk aan RIJSWIJK Het politiebureau in Rijswijk is vannacht even na drie uur aangevallen door jongelui uit Rijswijk en Den Haag. Met veer tien auto's arriveerden zij bij het nauwelijks bezette bureau aan de Burgemeester Elsenlaan en scho ten onder andere op geparkeerde auto's. Korte tijd later werd het politiebureau omsingeld door een groot aantal tehulpgeschoten poli tiewagens. De aanvallers waren toen al verdwenen. Een vijftal kon even later in de directe omgeving worden aangehouden. Reagan moet getuigen in proces-North WASHINGTON De Amerikaanse presi dent Ronald Reagan is gisteren officieel op geroepen als getuige a d'écharge in het pro ces tegen Oliver North, één van de sleutelfi guren in het Irangate-schandaal. De toekom stige president, George Bush, moet mogelijk ook getuigen. Namens het Witte Huis ver klaarde Jay Cooper eraan te twijfelen of Reagan bij het proces zal opdagen. Het is vol gens hem nooit eerder voorgekomen dat een (ex-)president als getuige optreedt in een proces. Wellicht 2al de president de vragen van de rechtbank schriftelijk beantwoorden, zei hij. „De uitnodiging als getuige op te tre den werpt belangrijke juridische en grond wettelijke vragen op die momenteel worden bestudeerd door het ministerie van justitie". 26 PAGINA'S PLUS BIJLAGE 14 PAGINA'S Mexico wil zijn relatie met RK kerk herstellen Angst voor de echt platte pannekoek Vakbond-spook verstoort vrijage Martinus Nijhoff ADVERTENTIE Suriname „betreurt" aanhouding diplomaat DEN HAAG De Surinaam se regering betreurt de aan houding van de Nederlandse tijdelijk zaakgelastigde in Pa ramaribo, Van der Kroon, door de militaire politie vorige week vrijdag. Een nota hier over is gisteren door de Suri naamse ambassadeur in Den Haag, Ramkisoor, aangeboden op het ministerie van buiten landse zaken. Ronnie Bruns- wijk, de leider van het Jungle commando in Suriname, is niet van plan de aanvallen te gen het Nationaal Leger te hervatten. Zijn woordvoerder Frits Hirschland weersprak daarmee berichten deze week in het Surinaamse dagblad De Ware Tijd dat Brunswijk geen heil meer ziet in het vredes proces zoals dit de Surinaamse autoriteiten voorstaat. In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. NB. fndien daartoe aanleiding beslaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd. Jomen en struiken voor op schema f Ml—BH—BB Winterstalling plezierjachten uitgebrand AALSMEER - Door een fel- le brand is gisteren een win terstalling voor plezierjach ten in Aalsmeer volledig uitgebrand. Alle in de loods gestalde vaartuigen zijn door het vuur verwoest. In verband met het seizoen stond de hele ruimte vol. De schade wordt geraamd op vele tientallen miljoenen guldens. De oorzaak van de brand is nog niet bekend, maar had volgens de politie in elk geval niets met vuur werk te maken. Ohra verliest helft PTT'ers ARNHEM De verzekerings maatschappij Ohra in Arnhem verliest mogelijk meer dan de helft van de 94.000 PTT'ers als klant. Dat is een gevolg van de verzelfstandiging van de PTT per 1 januari. De bijna 100.000 PTT'ers waren tot nu toe als ambtenaar collectief verzekerd bij Ohra. Na 1 januari valt on geveer 90 procent van hen on der de nieuwe cao. Wie onder de ziekenfondsgrens van 50.150 gulden per jaar valt moet zich verplicht bij een zie kenfonds verzekeren. Ohra raakt hen dus als verzekering nemer kwijt. PTT'ers die meer dan 50.100 gulden verdienen, moeten zich particulier verze keren. Dat gebeurt bij Ohra, tenzij de werknemer zelf een andere verzekeringsmaat schappij wil. De uiteindelijke gevolgen voor Ohra zijn nog niet bekend. PP. JjN HAAG Het warme weer aan het jide van het vandaag aflopende jaar sti- P-P' ileert bomen en struiken vooruit te lo- p.p. in op het normale groeiproces. Met de p.p. inter voor de deur is het jonge groen p p „g niet zeker van een lang leven. Een fenge vorstperiode in de komende P'P' handen vormt een bedreiging. P-P- oelof Plat, coördinator van de enige bo- snwacht van de Stichting Landschaps- ihcer. ziet het nog niet zo somber in. 00 Aan de eikebomen is nog weinig te zien, de berken scheuten iets. Als het cee of drie weken rond de tien gra in Celsius blijft en we daarna ook nog n strenge vorstperiode krijgen, dan wij [wacht ik grote problemen. Maar zover •rt( Explosieven in Frankfurt ns. PLO wijst A vredesplan U Shamir af V „We hebben het j/h overleefd, dat is T het belangrijkste" IV In Leiden voor half miljoen aan j mm vuurwerk de lucht j Sint Bavo Kerk is weer de trots van 1U Oud Ade IV Yvonnevan Gennip richt haar blik weer op het j Freek de Jonge ontlaadt zich op M K nieuwjaarsdag SaW We zien het heel dikwijls staan boven een voorge drukte brief: L.S. Wat het betekent weten we wel, maar het dringt slechts bij weinigen van ons echt door. Dat het geen „lees samen", „lees stilletjes" of mogelijk „lees snel" betekent, is duidelijk. Wat het wel is, past wonderwel bij de dag van vandaag: Oudejaarsdag. De lezer van de Leidse Courant kijkt terug op een woelig jaar 1988 in onze oude- jaarsbijlage. Intussen kijken wij van de redactie uit naar een gloednieuw jaar, waarin weer tal van nieuwe abonnees zich via deze bon zullen aanmel den. Of ze al lezer zijn of nog niet, dat maakt niet uit. Wij wensen hen nu: L.S. toe: Lectori salutem, den lezer heil. Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): en struiken in de war zijn gebracht door de korte vorstperiode in november. „Ze hebben na die vorst het idee gekregen dat de lente is begonnen. Gelukkig is het nu somber weer; vooral bomen in de wat warmere stedelijke omgeving reageren op zonlicht en lopen daardoor sneller uit. Het grijze weer is een gunstige, remmen de factor". De planten en struiken lopen zelfs nog voor op de bomen. Roelof Plat meldt dat hij al groeisporen heeft waar genomen bij de ribes en de kamperfoelie. „De laatste is altijd vroeg, maar heeft in de knop een stof die werkt als een anti vriesmiddel. Ik denk dan ook, dat je nog niet kunt stellen dat het er voor de strui ken slecht uitziet. Ook hier kan alleen een flinke vorstperiode roet in het eten gooien". Door het warme weer lopen struiken te vroeg uit. FOTO: DIJKSTRA Hoog bezoek in Islamabad De echtgenotes van de Zuidaziatische leiders die in Islama bad bijeen zijn voor besprekingen, proefden gisteren wat van de plaatselijke Pakistaanse folklore. Sonia Gandhi (vooraan, tweede van links), de vrouw van de Indiase premier, bevindt zich hier in het gezelschap van onder anderen koningin Ais- warya van Nepal, Nasreema Gayoom (Maladiven), Elena Jay- ewardene (Sri Lanka) en Raushan Ershad (Bangladesh). FOTO: AP Na acht uur geen treinen UTRECHT - Op oudejaarsavond rijden er vanaf circa acht uur geen treinen meer. Pas om een uur 's nachts gaan er weer treinen rijden op het nachtnet (Utrecht-Amsterdam- Schiphol-Leiden-Den Haag CS-Delft-Rotterdam). aan boord Boeing 747 JDNDEN Volgens het Brit- ie dagblad The Times van van- Jaag zijn Britse legerdeskundi- er nu zeker van dat de die vorige week leidde tot le ramp met Boeing 747 i Jan Am, al in Frankfurt )oord is gebracht. Dit klopt, aldus de krant, met iet feit dat bij de transfer van le bagage in Londende de ba- |age uit Frankfurt in het voor- jte, ontplofte gedeelte van hef /liegtuig werd gepakt. De Britten zouden een verzoek Jij de Westduitse justitie heb- Jen ingediend om twee Pale- tijnse mannen, Kassem Dalka- nouni.en Abdel Ghandaffar, te brhoren. Zij werden twee naanden geleden in de Bonds- 'epubliek gearresteerd en in lun appartement werden vijf ]tilo semtex-explosieven en jens zijn gevonden. Volgen: times gaat het om mannen iet Volskfront voor de Bevrij- ling van Palestina-Algemeen -ommando, een niet-PLO 'roep. Gisteren echter hebben je Wachters van de Islamiti- che Revolutie, een pro-Iraanse undamentalistische groepe- ing, opnieuw de verantwoor- lehjkheid voor de bomaanslag >pgeeist. Gedreigd werd dat de Verenigde Staten meer aansla- te wachten staan indien Reza Pahlavi, de z de voormalige Sjah niet wordt uitgewezen. In t-Brittannië gaan steeds lie willen dat Tsjechoslowakije itappen onderneemt om het ex- Jlosief Semtex opspoorbaar te naken. Het explosief is moge lijk gebruikt bij de aanslag bo- fen Lockerbie, waarbij vorige veek woensdag 270 mensen om jet leven kwamen. De Tsjecho- ilowaakse 'regering heeft aan- leboden deskundigen te leve- 'en om de bij de aanslag ge- Jruikte explosieven te identifi- nacht en vanmorgen nog bezig met het inpakken van een groot aantal nabestellingen en extra orders. „De voorverko pen naar aanleiding van onze landelijk verspreide folder hebben alle verwachtingen overtroffen. Ik heb nog niet eerder meegemaakt dat de de tailhandel en grossiers zó vroeg zijn gekomen met zulke enorme nabestellingen". Pagina 17: In Leiden voor half miljoen de lucht in Afghaanse leider biedt rebellen bestand aan ISLAMABAD De Afghaan se leider Najib heeft de guer rillagroeperingen die zich te gen zijn regering verzetten een staakt-het-vuren aangeboden, te beginnen op 1 januari. De rebellen krijgen vier dagen de tijd op het aanbod in te gaan. Vechten zij door, dan zullen de regeringstroepen de vijande lijkheden op 5 januari weer opnemen. Een woordvoerder van de in Pakistan gevestigde verzetscoalitie Jamiat-e-Islami wees het voorstel van Najib van de hand. „Wij zijn niet be gonnen met vechten omdat hij het heeft gevraagd, en we houden niet op met vechten omdat hij het vraagt". De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Naam: HAARLEM Justitie moet asielzoekers die momenteel in de tran sitruimte op Schiphol- Centrum verblijven, onmiddellijk tot Neder land toelaten. De rechtbankpresident in Haarlem, mr. H.F. van den Haak, zei gisteren in het kort geding dat drie asiel zoekers tegen de staat had den aangespannen, dat de situatie in de transithal we zenlijk niet van die in het opvangcentrum voor asiel zoekers op Schiphol-Oost verschilt. Daarvan heeft de Hoge Raad begin december gezegd dat er sprake is van onrechtmatige detentie. Staatssecretaris Korte-van Hemel gaat in beroep tegen het vonnis van de Haar lemse rechtbankpresident. Mr. Van den Haak bepaal de verder dat asielzoekers recht hebben op een scha- De 22 asielzoekers die tot en met gisteren nog in de tran sitruimte van Schiphol-Centrum moesten wachten, vieren oudejaar vannacht buiten het Schipholgebouw. FOTO: ANP devergoeding van 50 gul- bracht. De 22 betrokken den voor elke dag die zij asielzoekers mogen Neder- gedwongen in de transi- land nu inr maar de eerst- truimte hebben doorge- volgende asielzoekers die op Schiphol binnenkomen, moeten als gebruikelijk eerst drie dagen voor on derzoek op de luchthaven blijven, aldus het ministe rie van justitie. Op 10 januari wordt in de Eerste Kamer gedebatteerd over het inmiddels gesloten opvangcentrum voor asiel zoekers op Schiphol-Oost. De vaste kamercommissie voor justitie van de Eerste Kamer besloot op 21 de cember daar nog niet over te debatteren, omdat men - met uitzondering van de VVD - vond dat het debat onvoldoende was voorbe reid. De Hoge Raad bepaal de op 9 december dat de asielzoekers op Schiphol in de transitruimte van de luchthaven mogen wach ten op de afhandeling van hun verzoek om toelating in Nederland. Sinds giste ren mag dat nu in de spe ciale opvangcentra in Ne derland. DRONTEN Er gaat dit weekeinde ruim tien pro cent meer vuurwerk de lucht in dan vorig jaar. Was 1987 al goed voor een landelijke omzet van 30 miljoen gulden, dit jaar komen de importeurs ver moedelijk op ongeveer 33 miljoen uit. Volgens de handel houdt de gestegen omzet grotendeels ver band met de luidere knal die het vuurwerk mag ge ven: deze mag 155 decibel (in plaats van 150) meten. Volgens voorzitter Willem Broeekhof van de Federatie Vuurwerkhandel Nederland, zelf handelaar in Dronten, heeft dezé verhoging die formeel pas op 1 januari ingaat maar nu is toegestaan de handelaren in de illegale strij kers wat wind uit de zeilen ge nomen. „Nu het legale vuur werk meer geluid mag maken, wordt het verschil kleiner met de strijker die via Duitsland de grens over wordt gesmokkeld. Waarom zou je die levensge vaarlijke strijkers proberen te kopen als je in de reguliere handel vuurwerk kan kopen dat bijna net zo hard knalt", zegt Broeekhof. De legale omzet heeft jaren te lijden gehad van de verkopen door particulieren thuis en in café's. „Er gebeurden tal van ernstige ongelukken met die strijkers, die dank zij hun wit te metaalhoudende kruit ver schrikkelijke dingen kunnen doen. Het zwarte kruit in het legale knalvuurwerk is veel veiliger; de vier tot zes secon den vertraging die het lont geeft voorkomt ernstige ver wondingen", aldus Broeekhof. De grote vuurwerkimporteurs en -distributeurs waren van- Alcoholvrij De politie van Eindhoven heeft gisteravond tot middernacht alcoholvrije drankjes uitgereikt aan alle aangehouden auto mobilisten, die zij ook voorlichting gaven over (niet-)rijden on der invloed. De uren na twaalf uur controleerde men weer normaal. FOTO: ANP

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1