Sint Bavo Kerk weer de trots van Oud Ade Opening Willibrordjaar Geen transportbedrijf aan Van Pallandtlaan "de kindervunder Terugblik '88 op Radio West Interesse: Er ligt een MEAB-studiewijzer voor u klaar. Haal 'm of vraag 'm maandag t/m vrijdag van 9.30-17.30 uur - Herengracht 4 -Leiden -Tel. 071-130660.. MEAB: door het IMO erkende middenstandsopleiding iiNjj LEIDEN OMGEVING QeidwOowtant ZATEKDAG 31 DÈCEMBER 1988 PAGINA 19 5 litei tijm, t been, 1 prei, bruin OEGSTGEEST In de Parochiekerk van de Heilige Willibrord aan de Leidse buurt in Oegstgeest wordt zondag het Willibrordjaar 1989 geopend. Het is dan 1250 jaar geleden dat Willibrord te Echternach overleed. Hij heeft in Oegstgeest, op de plaats waar thans het Groene kerkje aan de Haarlemmerstraatweg staat, de eerste parochiekerk gesticht. Het jubileumjaar zal Oegstgeest met een aantal oecumenische en parochiële activiteiten gepaard gaan. Morgen worden na de Eucharistieviering van half elf de parochianen uitgenodigd „op de koffie" in het nabijgelegen zalencentrum „La France". Na een kort samenzijn wordt het 1250-jarig-be staan van de parochie buiten ingeluid tussen kwart voor twaalf en twaalf uur. Forse omzetstijging voor veiling Flora RIJNSBURG De Rijnsburgse bloemenvei ling Flora heeft in 1988 voor 422,7 miljoen om gezet. Dat is 55,6 miljoen of 15,1 procent meer dan in 1987. Van deze omzet liep 386,9 miljoen gulden via de veilingklokken. Dat was in 1987 341,4 miljoen, een meeromzet van 13,3 procent. De omzetstijging is hoger dan de gemiddelde stijging bij de Nederlandse bloemenveilingen. De groei is vooral een gevolg van een grotere aanvoer. De bloemenprijzen en de omzet in de kerstperiode vielen echter tegen. Nieuwjaarsreceptie Het KNOV Leiden, Leiden Leeft en zeven winkeliersverenigingen houden woensdag 4 januari een nieuwjaarsre ceptie. Iedereen is van 20.00 tot 21.30 uur wel kom in sociëteit De Burcht aan de Burgsteeg. SASSENHEIM Er mag geen transportbedrijf komen aan de Van Pallandtlaan in Sassenheim. Het bedrijf H. Tukker en Zonen Transport B.V. uit Lisse kan zich beter vestigen op een industrieter- Dit blijkt uit de reactie van de gemeente Sassenheim op het verzoek van Tukker om op het terrein van Van Biezen Heipalen N.V. aan de Van Pal landtlaan zijn transportbedrijf te mogen vestigen. Tukker had dit verzoek gedaan tijdens de spreekuren over het vast stellen van het bestemmings plan Landelijk Gebied. Op het terrein aan de Van Pallandt laan mag in dit bestemmings plan alleen een houthandel ge vestigd zijn. Het Lissese trans portbedrijf heeft de grond ech ter gekocht en wil verhuizen naar Sassenheim. Volgens de gemeente Sassen heim is dit niet mogelijk om dat de komst van een trans portbedrijf op die lokatie on aanvaardbare gevolgen heeft voor de doorstroming van het verkeer op de Van Pallandt laan. De komst van een trans portbedrijf is verder schadelijk voor de natuur en het land schap door de hoeveelheid verkeer die een dergelijk be drijf aantrekt, de stalling van vrachtwagens en de op- en overslag van allerlei artikelen en goederen. Vergroting van de overdekte opslagruimte is volgens de gemeente Sassen heim onontkoombaar en onge- De gemeente Sassenheim komt ook J. Bouwmeester van de Rijksstraatweg niet tege moet. Bouwmeester is eigenaar van grond in de Elsgeesterpol- der. Hij wil de mogelijkheid om grasland in de polder om te zetten in bollengrond. De natuurwaarde van de weilan den zijn, volgens Bouwmees ter, gering. De gemeente Sas senheim bestrijdt dit en wil de graslanden behouden. Eenzelf de reactie hebben de erven van baron D. van Heemstra gekregen. Zij wilden de moge lijkheid hebben hun grond ten noord-oosten van de Van Pal landtlaan om te spuiten of te bebouwen. De mogelijkheid in het be stemmingsplan om aan de Menneweg een station te ma ken, wordt aangevochten door de eigenaar A. Reuser van de eendenkooi. Hij vindt dat een eventueel station pas eind ja ren negentig wordt gereali seerd en het voorbarig is daar in het huidige bestemmings plan al rekening mee te hou den. Een station zou, volgens Reuser, schade toebrengen aan de landschappelijke en ecolo gische waarden in het gebied en aan het stiltegebied rond zijn eendenkooi. Reuser vindt dat er voor het station alterna tieve lokaties denkbaar zijn zoals de Warmonderdam en de Zandsloot. De gemeente Sas senheim meent dat een station alleen rendabel is als het is ge vestigd aan de Menneweg. Midwinterflora in CNB-hallen LISSE De Midwinter flora van 1989 wordt gro ter dan ooit. Vijftig inzen ders zorgen ervoor dat de 1700 vierkante meter ten toonstellingsruimte benut wordt voor het exposeren van allerlei bloemen. De Midwinterflora wordt ge houden in de bloembol- lenveiling CNB aan de Grachtweg in Lisse. Op dinsdag 10 januari is de tentoonstelling van 12.00 tot 22.00 uur geopend, op -oensdag 11 tot en met vrijdag 13 januari van 30 tot 22.00 uur en op zaterdag en zondag van 10.00 tot 17.00 uur. Toegang is gratis. De bloemen worden opgesteld volgens een ontwerp van Leo Strengers uit Noordwijker- hout. Een van de grootste blik vangers vormt ongetwijfeld de collectie narcissen die wordt ingezonden door K.J. van Veek uit Burgerbrug. Ruim 120 variëteiten stelt Van der Veek tentoon. Zestig soorten hyacinthen worden geshowd door de combinatie Sanders- /Brekelmans. Tulpen zijn er in duizenden soorten en kleuren en er is een grote collectie vas te planten waaronder verschil- ilende soorten bamboe en an dere planten uit het verre oos- 'ok zijn er veel water-en oeverplanten, delphiniums en talloze variëteiten uit het lelie- •assortiment. Irissen en een (groot bijgoedsortiment is ook te bewonderen op de Midwin terflora. Expositie esidag vredesbeweging i i. LEIDEN In de hal va Leidse stadshuis wordt tot en met 20 januari eei toonstelling gehouden o\ jaar vredesbeweging in den. De tentoonstelling wordt geopend op woensdag 11 janu- ari om 16.30 uur. Dan wordt »nd be- gesproken door wethouder H. ^je ja ^jar^ de Bakker van het Leids Vredesplatform en Bob Lodder van de stich ting Regio Leiden Helpt Polen. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, tele foon 071-12.22.48 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Het is zover. We zijn met het „Geïllustreerd Zondagsblad" van 1926 aan het eind van ons. zaterdags rubriekslatijn geko men. Er is geen Zondagsblad meer in voorraad. Het is fini. De afgelopen paar jaar hebben we hier op de redactie veel re acties ontvangen van lezers en vooral lezeressen die zich met die weergave van de (goede?) oude tijd hebben vermaakt. Eveneens heeft een aantal abonnees gereageerd op mijn oproep tot het beschikbaar stel len van een Zondagsbladjaar gang. Het Zondagsblad was daar niet meer bij, helaas, maar wel werden ingebonden jaargangen van de voormalige Katholieke Illustratie in uit leen aangeboden. Van één de zer aanbiedingen.wil ik graag gebruikmaken. Bij velen onder u zullen, na ruim 60 jaar, de af leveringen bekend overkomen, maar ik vertrouw erop dat het een feest der herkenning zal wezen. Laten we het maar eens proberen. De volgende week zal deze rubriek dus. in een nieuw jasje steken. Op Oudejaar, vrijdag 31 de cember 1926, verwelkomde het Zondagsblad een „echte win ter". ,,'t Heeft dezen keer lang Kinderdagverblijf De Kindervlinder „Een lang gekoesterde wens is in vervulling gegaan", liet de Oegstgeester wethouder Th.L. Blom de Kock-van Leeuwen gis termiddag de aanwezigen weten bij de opening van het eerste kinderdagverblijf van de meente. Namens het stichtings bestuur was de wethouder door Mary van Geffen uitgenodigd een naambord met de aandui ding 'De Kindervlinder' te ont hullen. „Het initiatief moest door de burgers genomen worden, de gemeente springt in eerste aan zet financiëel bij", aldus de wet houder. 'De Kindervlinder' biedt per dag een opvang aan 10 a 11 kinderen in de leeftijd van zes weken tot vier jaar. Het nieuwe kleuterverblijf is uitsluitend be doeld voor inwoners van Oegst geest en is gevestigd in de voor malige Montessori kleuterschool aan de Aert van Neslaan. FOTO: PR OUD ADE De Rooms Katholieke Sint Bavo Kerk in Oud Ade ziet er aan de buitenkant weer prachtig uit. De inmiddels 120 jaar oude Romaanse kerk heeft een flinke op knapbeurt ondergaan. De torenspits is voorzien van nieuw leisteen, het dak is opgeknapt en de glas-in- lood ramen zijn nu een lust voor het oog. Pastoor J.W.M. Nijman is dan ook zichtbaar trots op „zijn" kerk. „De kerk is iri 1868 gebouwd. De vorige moest na twintig jaar al worden afgebroken om dat deze slecht was onder heid", vertelt de pastoor. „De veengrond is hier erg drassig en je moet goed rekening hou den met het grondwaterpeil als je hier wilt bouwen", vult de vice-voorzitter van het kerkbestuur G. van Schie aan. „Voordat er met de restaura tie-werkzaamheden werd be gonnen, is allereerst de funde ring van de kerk nagekeken. Gelukkig is de staat van de fundering goed. De heipalen van de Sint Bavo kerk zitten veel dieper in de grond dan bij de vorige kerk het geval was". Van Schie is ook vol lof over de restauratie-werkzaamheden waarvan inmiddels de tweede fase is afgerond. Fase De eerste fase werd tussen 1981 en 1984 uitgevoerd. Toen werd het dak gemaakt en de torenspits vernieuwd. Vorig jaar, om precies te zijn op 9 fe bruari 1987, werd het officiële startsein gegeven voor de tweede fase. Met medewer king van een bouwinspecteur van het Bisdom en het advies bureau C. Jansen uit Rijpwete- ring werden de tweede restau ratie-plannen in kaart ge bracht en werd een „kosten plaatje" gemaakt.' Eind mei van dit jaar ging de tweede restauratie in de praktijk van start. De hele toren stond toen maanden in de steigers. Het voegwerk werd uitgehakt en er moest opnieuw gevoegd worden. De galmborden wer den uit de muur genomen én opgeknapt, het uurwerk kreeg een restauratie-beurt en de bliksemafleider werd hersteld. Vervolgens werden de glas-in- lood .ramen aan de westzijde van de kerk gerestaureerd en werden er nieuwe voorzetra men geplaatst. Alle buitenmu ren werden schoongespoten en behandeld met een bescher mende siliconenlaag. Pastoor Nijman: „De restaura tie verliep voorspoedig, maar onverwachte zaken konden niet uitblijven. Zo bleek de buitenkant van de toren zo erg door het vocht te zijn aange tast dat daardoor delen van de toren los zaten. De hele toren eraf halen, kwam niet ter sprake. Men heeft toen met een soort kunsthars de delen weer aan elkaar „gelijmd". De toren is nu weer in een prima staat, maar het kostte toch 26.000 gulden extra". Van Schie maakt duidelijk dat er tijdens de werkzaamheden ook meevallers zijn geweest. „Zo kon de tweede fase met ruim 400.000 gulden worden gefi- nancieerd", aldus Van Schie. Steun Het meest verheugd is de pas toor over de financiële steun Onder redactie van Ton Pieters. JACKIE COOGAN: „Voor het opkweeken van een tweede- handsch Jackie Coogan film kereltje, werd door een filmmaat schappij in Amsterdam een „keuring" of wedstrijd uitgeschre ven, om de beste imitatie van dit jochie te vinden. Niet minder dan 700 kinderen of liever gezegd ouders, kwamen onder de bekoring van die millioenen-gage-in- 't-verschiet en stevenden haar het RAI-gebouw om hun spruiten te exposeeren. Op de foto een heele bos solliciteerende filmsterretjes". „Gastheer tot juist aangekomen overjas uit, man! Dan zal ie wel znach wegens zijn onzedelijken levenswandel. Van toen af leg de hij zich toe op de geheime wetenschappen, tot hem op een goeden dag de duivel haalde. In legenden, in drama's en nu ook in de film is de Faustfi- bezoeker:. „Trek als de wind je denken dat je hier thuishoort!" guur' veel gebruikt. Luidruch tig als een marktschreeuwer gedroeg zich Paracelsus von Hohenheim als arts, chemicus en kalendermaker. Door eeni- ge goedgeslaagde kuren werd hij beroemd, zijn profetieën zijn geheel waardeloos geble ken. Veel grootere beteekenis als wondarts en waarzegger begrippen die toentijds meestal samenhingen bezat een pro fessor van Montpellier, Michel de Notre-dame, bijgenaamd Nostradamus. Vooral in hof kringen erg gezien. Den dood van Hendrik II, van Karei I van Engeland, het keizerrijk van Napoleon en nog veel meer moet hij voorspeld heb ben. Zijn verzen, waarin hij bij voorkeur profeteerde, waren echter zoo duister ert voor zoo veel uitleggingen vatbaar, dat men er met eenige handigheid alles uit kon halen. Het einde der wereld heeft hij op 1963 vastgezet men kan er dus op rekenen! Jozef Balsamo, die zich graaf Cagliostro noemde, was de grootste van alle zwendelaars. Hij trad in alle landen van Eu ropa aan de hoven op en wist door geestbezweringen en wonderkuren iedereen te be driegen. Zijn grootste bron van inkomsten was de verkoop van artsenijen. Hij stierf in de ge vangenis. Met de thans weer veel geprezen heilmethode van het magnetisme opereerde al de wonderdokter Anton Mes- mer, die naast veel goede din gen gedaan te hebben als be drieger ontmaskerd werd". De laatste moppen uit het jaar 1926. „Op een uitnemend ge- sfhikt plekje zagen de voorbij gangers een stoel staan met een ouden hoed er op; aan den hoed was een briefje bevestigd: „Men wordt verzocht, een ar men blinde niet voorbij te gaan die even is gaan lunchen". „Dame (in hotel) tot medegast: „Welk instrument hoort u 't liefst?" Medegast: „De gong voor 't diner, mevrouw". „Mevroi: „Marie, heb je de goudvisschen versch water ge geven?" Marie: „Weineen me vroi, ze hebben 't van gisteren nog niet opgedronken". „Dokter: „Hoe dikwijls werd u door die pijn geplaagd?" Dame: „Elke tien minuten ongeveer". Dokter: „En hoelang hield ze dan aan?" Dame: „Minstens 'n half uur". „Sofie: „Ik wou voor ons trou wen die lieven Karei nog eens verrassen, wat dunkt je, Trees, hoe zal ik dat doen?" Vriendin: „Wel kind, laat voor een keer je valsche tanden uit den mond; beter kan je niet doen". Het zij zo. Adieu, „Geïllu streerd Zondagsblad"! ZOETERWOUDE De Zoeterwoudse „kaasko ning 1988" Jan van Rijn uit de Geerpolder is op nieuwjaarsdag te horen op Radio West. Ook Jan van de Geest, mede-organisa tor van de zo succesvol verlopen wereldrecordpo ging stoelendans komt op de eerste dag van 1989 aan het woord. Radio West gaat met ingang van januari twaalf uur per dag uitzenden. De eerste dag wordt ingezet met een nieuwjaarsbijeenkomst die tevens in het teken staat van een terugblik op '88. Van Rijn, deel uit-makend van de Maatschap Van Rijn, behaal de eerder dit jaar bij de kaas keuring de maximale score van honderd punten. Jan van der Geest spreekt na mens de stichting Stoel En Dans. Zoals bekend vestigde Zoeterwoude op zondag 4 september 1988 het wereld record stoelendans. Radio West zendt uit via Radio 1, 88.4 FM. ledereen weet 't en allemaal zeggen ze 't: WIE ZEKER ZIJN WIL VAN SUCCES DIE NEME BIJ DE MEAB LES!! MEAB-cursisten behaalden het afgelopen cursusjaar AQm diploma's, certifi- *f éL l caten en vrijstellingen!! In voorbereiding: Mondelinge cursussen: NOSTRADAMUS: „Michel de Notre-dame, astroloog en wondarts, verwekte door zijn fantastische voorspellingen groot opzien". geduurd, eer de winter-vorst zijn grimmig gezicht door onze nevelige luchten stak. Maar nu profiteert de jeugd jneteen van het vriesweer. Zoo gauw het maar even kan, vermaakt zij zich op het gestolde water van onze smalle slootjes". Vervolgens was er, met de fel heid het Zondagsblad waardig, een uiteenzeting over „Be roemde bedriegers". „Altijd zijn er gewetenlooze bedriegers geweest, die zich de goedhar tigheid en lichtgeloovigheid van hun medemenschen ten nutte hebben gemaakt. Een bij zondere hulp en steun bij hun duistere werken vonden zij in de natuurlijke beperktheid van het menschelijk weten en in de behoefte van den menschelij- ken geest om den afgrond vap het onnaspeurlijke te over bruggen. Zoo is er steeds het geloof geweest aan een gehei me macht buiten de Voor zienigheid om die het be staan van enkelen en de ge schiedenis der volken be- heerscht, verbonden met het geloof aan abnormale, boven natuurlijke bekwaamheden van enkele tijdgenooten. Deze zouden in staat zijn, de duister nis der toekomst te doorschou wen en den sluier der gehei men op te lichten, die voor de overige stervelingen steeds verborgen moeten blijven". Dan noemt het Zondagsblad een paar van die gewetenloze schurken: „Doctor Faustus, tijdgenoot van Maarten Luther. Hij ver speelde een leerstoel in Kreu- PALEISENTREE: „De nieuwe portiek aan de achterzijde van het Koninklijk Paleis in Amsterdam is dezer dagen gereed gekomen. Een foto van het nieuwe paleisentree". van de parochianen. „In de loop der jaren is er bij elkaar zo'n 225.000 gulden gespaard voor de restauratie van de kerk. De parochianen hebben er voor gezorgd dat dit geld er kwam. Dat mag best eens ge zegd worden. Bovendien is er nog eens 25.000 gulden opge bracht door middel van specia le acties". Ook ontving men 80.000 gulden subsidie van de gemeente en diverse instellin gen en kreeg men een rente loos.voorschot van 75.000 gul den van het Bisdom. Er wordt nu alweer gespaard voor de laatste fase van de res tauratie. Volgend jaar zal de binnenkant worden geschil derd. Ook zal, waar nodig, de verlichting worden vernieuwd en zal al het hout- en stucwerk worden nagekeken. Het kerk bestuur is erg trots op de „nieuwe" kerk. Het belang rijkste streven is nu om de kerk op de monumentenlijst te krijgen. „We hebben dat al bij de gemeente aangekaart en die hebben een positief advies uit gebracht. Als het lukt, is het behoud van de kerk nog beter verzekerd", zegt een trotse pastoor Nijman. JULIA VAN BOHEMEN De Sint Bavo kerk in Oud Ade heeft lange tijd in de steigers ge staan, maar het was de moeite waard. De grondige opknapbeurt heeft de kerk weer een mooi aanzien gegeven. FOTO: HENK VAN DEN ENDE (ADVERTENTIE) Praktijkdiploma Boekhouden - PD Moderne Bedrijfsadministratie - MBA Staatspraktijkdiploma Basiscursus informatica Computerboekhouden Vakdiploma Grensoverschrijdend vervoer

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19