Verkoop vuurwerk gestegen i Minibankschroef foidóc (EWtcmLt STAD OMGEVING Massale bijval voor petitie Italiaanse zender op kabel Gemeente op radio en tv J WEEK EINDE Z^ILKUAG Ji L>LGr.ivi Verslaafde mishandelt moeder I LEIDEN Een 30-jarige aan drugs ver slaafde Leidenaar heeft gisteravond rond uur zijn moeder ernstig mishandeld, rouw moest met diverse verwondin gen worden opgenomen in het Elisabeth ziekenhuis in Leiderdorp. De man was met weekendverlof uit een opvanghuis in Heerhugowaard. Hij zou komende maan dag weer in het tehuis terugkomen waar hij werd behandeld wegens verslaving aan verdovende middelen. Gisteren was hij thuisgekomen. Hij raakte volstrekt buiten zinnen door een combinatie van al cohol en rohypnol. Eerst ging hij in de ou derlijke woning aan de Waldeck Pyr- montstraat het meubilair te lijf en daarna l hij zijn moeder. De politie wist hem niet enige moeite aan te houden en heeft I hem ingesloten. Roomburg koopt kantine LEIDEN Hockeyvereniging Room burg wil de kantine op het sportcomplex Roomburg overnemen van de gemeente. De vereniging heeft dat mede te kennen gegeven aan de gemeente omdat nu het dak moet worden vernieuwd. Inmiddels is overeenstemming bereikt over een prijs van 2.000 gulden. Het gebouw is 36 jaar oud. Het kostte indertijd ruim 76.000 gulden. Nu heeft het een boekwaarde van 7.015 gulden. Bij de voorgestelde verkoopprijs is rekening gehouden met de staat van onderhoud van het pand. De gemeenteraad moet nog een besluit ne men over de verkoop. Eerder besloot de gemeente al kantines op sportvelden over te dragen aan verenigingen. LEIDEN Onder de titel 'Ge- meentegeluiden' begint de gemeen te Leiden vanaf dinsdag 3 januari met een eigen voorlichtingspro gramma via de lokale omroep Ra dio Rijnland. Dat zal elke dinsdag middag van 16.45 tot 17.00 uur wor den uitgezonden. Het komt in de plaats van de gemeentelijke mede delingen die op zondagmorgen van 10.30 tot 11.00 uur werden uitge zonden. De gemeente beschikt daarnaast met ingang van het nieu we jaar over twee pagina's op de kabelkrant van Rijnland TV. LEIDEN Meer dan 2.000 Italianen uit Leiden en omgeving hebben een petitie ondertekend om de zender RAI Uno op de ka bel te krijgen. Dat is bijna twee procent van het tota le aantal abonnees op van de Gemeenschappelijke Regeling Antenne-Ener gievoorziening Leiden en omgeving. De petitie komt op 19 januari aan de orde in een bestuursvergade ring van de gemeenschap pelijke regeling in Voor schoten. De petitie is een initiatief van I. Podda die in het geweer kwam na een bestuursverga dering op 27 september, toen besloten werd de Italiaanse zenders niet aan het pakket toe te voegen. In totaal zijn 2.150 handtekeningen ingele verd. Daarvan komen er 888 uit Leiden en directe omge ving. 1.161 uit de Bollenstreek en 98 van buiten het verzor gingsgebied van de Leidse ka bel. De ondertekenaars uit de regio vertegenwoordigen 1,91 procent van de abonnees. Zij vragen naast het programme ren van de televiesiezender RAI Uno, ook om de radiozen ders RAI 1, 2 en 3. Tegelijk met de resultaten van deze actie, is ook bekend ge worden dat 350 mensen ge vraagd hebben de franstalige culturele Belgische zender RTBF 1 terug op de kabel te krijgen. Die moest enige tijd geleden het veld ruimen voor de vooral populair getoonzette Luxemburgse zender RTL- Plus. De briefschrijvers en mede-ondertekenaars klagen in verschillende bewoordingen eensgezind over het gebrek aan niveau van die zender. LEIDEN De vuur werkhandelaren in Lei den en directe omgeving hebben de afgelopen da gen met tevreden gezich ten in hun zaak rondge lopen. Opnieuw hebben zij meer verkocht dan andere jaren. Duidelijke oorzaken zijn daarvoor niet aan te geven, of mis schien toch één: speel goedwinkel Van Brussel heeft dit jaar voor het eerst sinds vijftig jaar niet één kanonslag, rits of potje bengaals vuur verkocht. De heer W. Bergers, één van de ze ven handelaren in Lei den, verwacht dat er vanavond voor een half miljoen gulden de lucht in gaat in Leiden en aan palende gemeenten. Bergers schat dat hij dit jaar jso'n 30 tot 40 procent meer zal verkopen dan vorig jaar. Als mogelijke verklaring noemt hij dat steeds meer mensen er toe overgaan om vuurwerk aan te schaffen. Bergers: „Mijn overbuurman heeft een zoontje van 9. Nu heeft hij vuurwerk voor hem gekocht, vorig jaar niet. Ik heb het idee dat mensen op die manier willen voorko men dat hun kinderen op nieuwjaarsdag naar niet ont ploft spul gaan zoeken, met alle gevaren vandien. En: het is toch beter om voor 50 gul den vuurwerk te kopen, dan dat bedrag aan drank uit te geven?". De meeste mensen kopen een pakket van 35 tot 50 gulden en vertonen een steeds grotere voorkeur voor siervuurwerk Eigenaar Teske van de ge lijknamige handel aan de Langegracht meent dat zijn collega's de verkoopcijfers overdrijven. „De laatste drie jaar ben ik steeds minder, gaan verkopen. De mensen hebben gewoon minder geld uit te geven. Dat het nu weer wat beter gaat, komt omdat Van Brussel niet verkoopt". Van Brussel had in de eigen zaak onvoldoende ruimte en kon nergens anders een ge schikt verkooppunt vinden. Teske is er van overtuigd dat het verbod op zwaar knal vuurwerk heeft geleid tot een aanzienlijke uitbreiding van de illegale handel. Poli tiewoordvoerder D. Grave- land bevestigt dat meer men sen illegaal vuurwerk probe ren te verkopen. „Maar doel gerichte acties van ons voor komen dat zij daar ook veel van verkopen". De politie nam onder meer een partij van 2200 strijkers in beslag bij een bewoner van de Lam- menschansweg. Het fenomeen illegaal vuur werk in Leiden is al met al niet uitgebannen. Toch meent de politie van Leiden dat er in de stad erg weinig overlast is van illegaal vuur werk. Leiden zit dan ook al enige jaren stevig achter de illegale handel aan. Elders in het land is de verkoop van il legaal vuurwerk vaak herkenbaar door het ontbre ken van een Nederlandse ge bruiksaanwijzing een groot probleem. De handel in dergelijk vuurwerk is erg lu cratief. De winstmarges die verkopers boeken bij het aan de man brengen van illegaal vuurwerk kunnen volgens woordvoerders uit de vuur werkgroothandel oplopen tot zo'n honderd procent. De winsten die ze in hun eigen groothandels maken, liggen een stuk lager: vijf tot twin tig procent. „Met een winst van twintig procent ben ik erg tevreden", zegt voorzitter W. Broekhoff van de Federatie van Vuur werkfabrikanten. „De win keliers moeten veel meer verdienen. Zij moeten mini maal vijftig procent winst boeken anders is het niet rendabel. De verkoopperiode voor vuurwerk is maar zeer kort (vier dagen) en door de grote investering lopen ze toch een flink risico. Daar naast is de illegale handel een nare concurrent". De vuurwerkgroothandel in Nederland bestaat in totaal uit zeven importeurs en der tig grossiers. De bedrijven produceren zelf vrijwel geen vuurwerk. Praktisch alles wordt geïmporteerd uit Chi na want in dat land wordt veel goedkoper geprodu ceerd. Het Korps Controleurs Ge vaarlijke Stoffen in Den Haag heeft ter bestrijding van de verkoop van illegaal vuurwerk 53 man in dienst. Dit jaar hebben zij inmiddels zeven acht ton illegaal vuurwerk in beslag geno men. Commandant Haveman zegt dat daarvan tachtig pro cent uit strijkers bestaat. „We hebben in vergelijking met voorgaande jaren ongeveer evenveel opgespoord. In het oosten, in de buurt van En schedé en Oldenzaal, wordt het meeste onderschept. Het gaat daar om drie a vier ton illegaal vuurwerk. Dat spul komt uit Duitsland. Om die clandestiene handel te voor komen moet op Europees ni veau het beleid gelijk zijn, want door de open grenzen krijg je deze problemen". De campagne van SIRE (Stichting Ideéle Reclame) en de Stichting Consument en Veiligheid om voorzichtig met vuurwerk om te gaan, gaat, na het succes van vorig jaar, nu het tweede jaar Urbanus, André van Duin, Hans Otjes, Brigitte Kaan dorp en Adelheid Roosen als levend vuurwerk. Ook zijn zij op posters te zien en is er een affiche met elf tips om ongelukken te voorkomen. Het aantal ongelukken steeg vorig jaar ten dpzichte van 1986, maar toen regende het constant en werd er dus min der vuurwerk afgestoken. Het aantal ongelukken be droeg 380 in 1986 tegen 500 in 1987. Vergeleken met 1985 springt 1987 er weer gunstig uit: in 1985 gebeurden elf honderd ongelukken. Het ziet er dus naar uit dat de spotjes werken. Bij SIRE kon overigens niemand een visie op de campagne geven. Het kantoor van die stichting is tot 2 januari gesloten. Het antwoordapparaat van SIRE is echter duidelijk. Na een mededeling over de bereik baarheid van de stichting meldt dat apparaat tot slot: „Verknal je toekomst niet" Verkoop bij Wout Bergers: „Steeds meer mensen kopen vuur werk". FOTO: TEJO RINGERS Bijdragen van Willem Buijteweg, Pieter Evelein en Rudolf Kleijn. Beste wensen (1) Heeft u ook zo'n lawine wens kaarten op de vloermat achter de brievenbus aangetroffen. Het lijkt wel alsof het er elk jaar meer worden. De kaarten lijken ook steeds fraaier te worden, maar dat kan natuur lijk verbeelding zijn. Het lijkt een typisch Neder landse karaktertrek om het aantal kaarten te tellen. De jaarlijkse kaartenstroom is immers een uitstekende graadmeter om de populari teit te peilen. Is er geen enke le kaart binnengedwarreld, dan moet men zich serieus af vragen of het leven nog wel zin heeft; tenzij gekozen is voor een bestaan als kluize naar. Zijn er niet meer dan tien kaarten aangekomen, dan is er reden tot enige over peinzing: het komend jaar moet gebruikt worden om meer contacten op te doen of de familiebanden nauwer aan te halen. Het gemiddeld aan tal te ontvangen wenskaarten schommelt bij een modaal ge zin rond de vijfentwintig. Wanneer meer dan dertig kaarten zijn vergaard, dan is het ook opletten geblazen, want dat is een beetje (te) veel. De sociale contacten kunnen bij dergelijke aantal len niet anders dan vluchtig zijn, tenzij er natuurlijk spra ke is van een bovenmatig uit gezaaide familie. De wenskaarten komen in twee periodes. Voor de kerst dagen is er sprake van een stortbui en tussen kerst en oud- en nieuw miezert het Het gaat dan die kerstkaarten i de ïen tegenko- familieleden en vergeten kennissen, die de relatie kennelijk nog niet hebben afgeschreven. Daarom worden op de zaterdag voor kerst nog even snel wat kaar ten en postzegels gekocht, zo dat ook die laatsten kunnen worden bediend. Want het nieuwe jaar moet immers met een tevreden gevoel kunnen beginnen. Beste wensen (2) De redactie van de Leidse Courant krijgt jaarlijks een ware lawine wenskaarten te verwerken. Het zijn er veel meer dan honderd, die met een nietmachine en wat pa perclips het publicatiebord en aanpalende muren onzicht baar maken. Waar veel van de dagelijkse post na lezing in de prullenmand beland, krij gen de wenskaarten een har telijke ontvangst. Ze worden gelezen, opgehangen en later op orginaliteit of het duidelijk ontbreken daarvan beoor deeld. Tot die laatste groep behoort bijvoorbeeld de kaart van de gemeente Leiden. In een poging om de door bezui nigingen geteisterde kunste naars te steunen, selecteert de gemeente (ie laatste jaren een creatief persoon die de wens kaart mag ontwerpen. In voorgaande jaren was het re sultaat bedroevend, maar ook dit jaar is het niet veel beter. Fotograaf Peter Horree heeft een collage gemaakt van Leidse nieuwbouw. Met als gevolg dat de kaart wordt ge sierd door een blokkendoos van nagenoeg onherkenbare stukjes van de stad. Overigens is de kaart niet overal hetzelf de: de afdeling voorlichting van de gemeente moet het doen met een heel wat simpe ler tekst dan burgemeester Cees Goekoop. Hij doet 't in twee talen en ondertekent ook met 'The Mayor of the City of Leiden'. Tussen alle wenskaarten een groot aantal winterlandschap- jes. Van de gemeente Zoeter- woude bijvoorbeeld, die G A. Eelman de boerderij van Van der Salm aan de Noord Aa met de pen liet tekenen. Fan tasie te over bij die Eelman, want hij tekende op 1 oktober van dit jaar de boerderij in een volstrekt witte wereld. Ook Heineken zag in Zoeter- woude een flink pkk sneeuw vallen. Roel Hessel schilderde een Hollands schaatstafereel, inclusief koek en zopie. Om geen enkele onduidelijkheid te laten bestaan over de af zender is op wel zes plekken op het schilderijtje de naam Heineken zichtbaar. Opmerkelijk was de inzen ding van Aad en Jaap Kooy (van het gelijknamige tuin centrum in Lisse en het tuin- meubelbedrijf in Alkmaar). Als ware het een (t)rouwkaart verscheen een wenskaart met dusdanig veel tekst op „ge papt" papier dat niemand zich vergeten zal kunnen voelen. Van de Wassenaarse gemeen tepolitie ontving de Leidse Courant een brokje zelfwerk zaamheid. Een prachtige kleurenfoto van de Wasse naarse Slag siert de kaart, die veel van de produkten van reclamebureau's doet verble ken. De op een na leukste kaart kwam van het autobe drijf Van der Velde (uit Lei den en Wassenaar) die een le lijk eendje een lucifer laat ontvoeren. Maar als aardigste werd door eenieder de kaart van de busmaatschappij NZH aangemerkt: stripheld Eric de Noorman met manschappen in een vikingschip terwijl op de achtergrond een gele NZH- bus op de walkant zichtbaar is die duidelijk aan het inhalen is. Een rond kartonnetje zorgt ervoor dat de dwerg Pum Pum verschillende teksten in de (ballon-)mond neemt zoals: „Erie, bus meer wind in zei len. Bus sneller gaan dan boot". „Arm Pum Pum, zó Zo schept hij een niet be staand onderscheid tussen wethouders en gedeputeerden enerzijds en gemeenteraadsle den en leden van provinciale staten anderzijds. Een raadslid dat wethouder wordt, mag van hem best langer blijven zitten dan de collega's die niet tot het pluche geroepen zijn. Aan de andere kant creëert Erik in zijn betoog een band tussen kamerleden en minis ters die er helemaal niet is. Want een kamerlid mag van hem na gedane taken in het parlement best nog een perio de minister zijn. Alsof de scheiding tussen regering en parlement niet meer bestaat. Misschien dat Erik voordat hij weer eens goedbedoeld zijn ideeën over de staatsinrich ting op papier zet, eens een boekje voor beginnende libe ralen kan opvragen bij de Teldersstichting. Dat voor komt nieuwe struikelpartijen. Nu komt het er toch op neer dat Erik gezellig een paar ko lommetjes met onzin heeft volgeleuterd in het Leids Li beraal Bulletin. Maar als het zijn opzet was om er de publi citeit mee te halen, dan kan hij tevreden zijn. Daar is hij in elk geval in geslaagd. Gaat het echter om doorstro ming in gemeenteraden en parlement te stimuleren, kan Mackay er binnen zijn partij misschien voor ijveren dat die zich wat lastiger opstellen. Komen ze vanzelf wel op een onverkiesbare plaats. Oranje NOORB-ZUID-HOUAKDSE VERVOER «AATSCHftRWJ N,V. De leukste (Zie beste wensen). nat, zó koud, zó bang, beter gaan met bus! Zijn veiliger"; „Ook volgend jaar is de bus aardig op weg!"; „Voorspoedig 1989. Directie en medewer kers NZH". De redactie van de Leidse Courant sluit zich van harte bij die laatste wens aan. Doorstroming (1) Als je niets te melden hebt, dan roep je maar wat en je komt vanzelf in het nieuws. Die stelling lijkt voorzitter Erik Mackay van de Leidse liberalen gretig van de lande lijke VVD-kopstukken te hebben overgenomen. Het be toog in het Leidse Liberaal Bulletin van voorzitter Erik Mackay over doorstroming in de politiek past immers uitste kend in de schier eindeloze reeks die in een grijs verleden werd ingezet met het puinrui men zonder puin van Hans Wiegel en vervolgd met, on der zeer veel meer, de zalm in de Rijn van Neelie Smit- Kroes en Hirohito van Rudolf de Korte. Holle frasen waar van het soms lijkt dat de VVD er het patent op bezit. Mackay nu, vindt dat het ont breekt aan doorstroming in de politiek. Kamerleden, raadsle den, statenleden, ministers, wethouders en gedeputeerden blijken met superlijm aan hun zetels te zijn verbonden, zo is de strekking van zijn betoog. En als een partij dan eindelijk toch een nieuwe lichting jon ge politici een kansje lijkt te geven, gaat het ten koste van ouderen. Die moeten aan on danks aantoonbare verdien sten dan het veld ruimen. Wellicht dat Erik daarbij ook al dacht aan de eigen partijlei ding. Die poogde immers in dertijd met grote graagte het lastige, eigenwijze, maar ook weieens verdienstelijke ka merlid Theo Joekes het bos in te sturen. Kennelijk om ook aan dat soort ellende een einde te ma.- ken, suggereert Mackay een maximum zittingsperiode in te voeren voor leden van ver tegenwoordigende organen. Die periode moet dan boven dien los staan van de vier jaar die tussen verkiezingen ver- FOTO: PR strijkt. Mackay denkt aan tien jaar voor raads- en statenle den. Die kunnen dan na hun derde verkiezing hun fractie nog twee jaar verder helpen. Wie geroepen wordt tot het ambt van wethouder, gedepu teerde of minister mag wat hem betreft wel iets langer blijven zitten. Doorstroming (2) Een gedachtenspinsel dat het aan de borreltafel kennelijk zo goed deed, dat Mackay be sloot het ook op te schrijven. Maar misschien had hij beter eerst eens te rade kunnen gaan bij een terzake deskun dige jurist die hem had voor gelicht over de haken en ogen van zijn betoogje. Met zijn glasheldere, want al te eenvoudige verhaaltje, ij vert Erik nu gemakshalve voor het inperken van een fundamenteel burgerrecht, het passief kiesrecht, door het van geval tot geval aan wille keurige tijdslimieten te bin den. Bovendien hervormt hij tussen neus en lippen door het complete staatsbestel. Het doek voor Hotel Oranje in Noordwijk is definitief ge vallen. Het hotel bestaat niet meer, is van de aardbodem weggevaagd. Dat zegt althans de VVV van de badplaats. Waar de hoteldirectie nog vecht voor het bestaan en ko mende week een allesbeslis- sende crediteurenvergadering plaats heeft, heeft de VVV het hotel al uit de nieuwe toe ristische jaargids geschrapt. VVV-directeur Wim Rovers wil geen duidelijk antwoord geven op de vraag, hoe dat nu mogelijk is. Van een fout bij de drukker is in elk geval geen sprake. „Welnee, we hebben beslóten dit hotel niet op te nemen", aldus Roovers, waarbij hij weigert de argu mentatie bekend te maken. Het antwoord ligt natuurlijk voor de hand. Het in grote geldzorgen verkerende hotel heeft waarschijnlijk het VVV- lidmaatschap niet betaald, of heeft niet willen (=kunnen) bijdragen aan het verschijnen van de toeristische gids. De VVV straft dan kennelijk on middellijk. Maar de VVV treft daarbij niet alleen het hotel. Ook het eigen handzame gidsje wordt ontkracht. Wie wil weten waar hij in de badplaats te recht kan, dient immers een compleet overzicht te ontvan gen, dus mét het slecht beta lende hotel. Want wie straks ook eigenaar zal zijn, de hotelaccommodatie gaat voor Noordwijk beslist niet verlo- Veilig vuurwerk afsteken Om de kans op ongelukken te verkleinen heeft de Stichting Consu ment en Veligheid een lijst met tips opgesteld: Koop alleen goedgekeurd vuurwerk. In de regel is dat vuurwerk met een gebruiksaanwijzing in het Nederlands; Koop alleen bij winkeliers die een biljet op het raam hebben met daarop de tekst: 'Verkoop Vuurwerk, Roken en Open Vuur Verbo den'; Koop geen kindervuurwerk. Vuurwerk is niet voor kinderen. Koud vuur bestaat niet; Koop geen voetzoekers, gillende keukenmeiden en luchthuiiers. Ze zijn gevaarlijk en (in Leiden) verboden. Lees de gebruiksaanwijzing van te voren. Op het moment van af steken dat mag alleen tussen twaalf en een uur in de oudejaars nacht is het daarvoor te donker; Vuurwerk mag alleen met iets gloeiends, zoals een sigaar of siga ret, worden aangestoken. Aanstekers en lucifers zijn uit den boze; Steek vuurwerk met een half of gebroken lontje niet af. Laat vuurwerk dat weigert liggen. Ga niet kijken of het lont nog gloeit en steek het niet nogmaals aan; Vuurwerk aan elkaar binden en afsteken is levensgevaarlijk; Leg vuurwerk neer. Steek het niet in de hand af. Gooi nooit met vuurwerk; Steek vuurpijlen in een verankerde fles af; Ruim na het afsteken de rommel op. Het voorkomt dat kinderen de volgende dag weigeraars gaan zoeken en afsteken. Als het toch fout gaat... Voorkomen blijft beter dan genezen. Als zich toch ongelukken voordoen met vuurwerk zijn een paar maatregelen aan te bevelen. Een woordvoerder bij het brandwondencentrum in Beverwijk noemt als belangrijkste ingrepen: Een brandwond direct koelen met water. Bij voorkeur moet met schoon water ongeveer tien minuten gekoeld worden. In de tussentijd kan iemand anders een arts waarschuwen. Schaafwonden moeten direct afgedekt worden met een steriele doek. De woordvoerder raadt bovendien aan bij het afsteken van vuurwerk vooraf een emmer met schoon water klaar te zetten. Dat is ook handig voor vuurwerk dat niet afgaat. Dat moet daar meteen in gedaan worden zodat er geen ongelukken meer mee kunnen ge beuren. Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere 'fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I Postcode/plaats: Voort: (voor controle bezorging) j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 I I Sluur deze bon in ccn open envelop - postzegel niet nodig - naar 1 I Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. jnzj Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: Adres: Postcode/plaats:

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17