Emancipatie in popmuziek een afgesloten hoofdstuk f meer dan de neer sjezen Ik wil gang op en Dubbele moraal in de vorige eeuw Ld zandvliet NA BOEKEN/PLATEN CeirtóeOowumt DECEMBER 1988 PAGINA 15 er (i 3°. 1_ alt Dbi 13.15 3 SfVic sprak cr in 1988 nog over 18 45 emancipatie? In de populaire polemuziek was het in elk geval OA m-n versleten woord. Waar de jij (9)l \irouw in maatschappelijk op- q p-1 zicht misschien nog het strijd- 16.cS k moest betreden, was het laglijk jjjrvccht in muzikaal opzicht (ai tiimiddels gestreden. Hand in fuind zorgden man en vrouw yjlor een uiterst interessant Mi jjuir, waarin bij de dans met de tfuze de naakte schoonheid viiïn de notenbalk met even- fpL fantasie werd betast. Dat strijd op de hitlijsten nog ifltft helemaal is beslecht, komt litndat de mannen nu eenmaal jn de meerderheid zijn, maar iifek daar verliezen ze lang ham terrein. „Troy" van Si- uiad O'Connor, maar ook .Orinoco Flow" van Enya zijn l«[rels in de zwarte zee der hit- jWrades. 1989 wordt het jaar Waarin het zwakke geslacht haar ware gezicht toont en JDlÖj wen dominant aanwezig zal zijn als haar mannelijke tegen - hol. De nieuwe elpee van ate Bush, die in het voorjaar verschijnt, is daarvan een eer- ker(a 14.30 rjgens al het afgelopen jaar zichtbaar. Zo waren de sterk- debuut-elpees afkomstig van Tracy Chapman, Adele len Ik-rtei, Tanita Tikaram, Gail Ann Dorsey en Melissa Ethe ridge en was het aantal memo rabele vrouwen-albums niet op een hand te tellen. De sa menstellers van VARA's „Kip- pevel" waren in elk geval zo onder de indruk, dat ze don- Franl derdag (Ned. 1 om 22.40 uur) 15. zaten hele aflevering aan vrou- Pipp wen-in-de-muziek wijden. Als je aan het einde van het jaar de balans opmaakt van twaalf maanden popmuziek, is het altijd weer een opgave om de beste tien te moeten kiezen. Schuif je de mannelijk helft gemakshalve even aan de kant n doe je een keuze uit de rouwenmuziek dan blijkt die iiik voor nog even veel pro lemen te -zorgen. Die stapel >1 ijkt in 1988 namelijk even indrukwekkend als tijdloos te :ijn. Een selectie maken voor lie bekende trip naar dat on- icwoonde eiland, is dan ook [een onmogelijke klus. Ik zou waarschijnlijk zonder één plaat vertrekken (dat scheelt gewicht), maar wel met een bagage van duizenden songs stevig opgeslagen in mijn ge heugen. De tien elpees die uiteindelijk het lijstje van de beste vrou- wenelpecs van 1988 bepalen, zijn dan ook werkstukken die, sinds ze verschenen, meer in het compaet-disc-laadje heb ben gelegen dan al die ande ren. Dat doet echter niks af aan de kwaliteit van langspe- lers als „Stop" van Sam Brown bijvoorbeeld. Okee, er zaten heel slechte tussen (Wendy O. Williams' „Ultrafly and the Hometown Girls"), maar Joni Mitchells „Chalk Marks In The Rain" bezorgt mij even veel plezier als „Short Sharp Schocked" van Michelle Sehocked. Het verschil is al leen dat de kwaliteit van Joni Mitchell na veertien elpees voorspelbaar is geworden en Michelle Shocked met haar tweede elpee bewijst het talent in huis te hebben dat op haar debuut al sluimerend aanwe- *jf. 4 j Nanci Griffith ...onderhouden de liefdesdrama's... FOTO: WEA zig is. De vrouwen bewogen zich het afgelopen jaar muzikaal op evenveel terreinen als hun mannelijke collega's. De Cana dese zangeres Mary Margret O'Hara legt op haar debuut „Miss America" op een even indringende wijze haar hart bloot als John Hiatt en k.d. lang hobbelde evenals Lyle „Human Rights Tour" tegen over een wereldpubliek. "Toni Childs wiegt haar bijna bezwe rende vocalen op „Union" meerdere malen op de rijke scharkcring van een Afri kaans koor terwijl Adele Ber- tci je op „Little Lives" mee neemt op een droomreis door muziekland, een land waar schoonheid en talent de muze kietelen. Sfeervol Wie wil wegdromen kan te recht bij Enya. De muziek van de ex-zangeres van Clannad is sfeervol. Door middel van haar composities kleurt ze de beelden in, die ze bij haar luis teraars oproept. Melissa Ethe- ridge leverde met haar stem en akoestische gitaar de meest sensuele elpee van het afgelo pen jaar af. Haar debuut is verplichte kost voor geliefden. r De nummers bezorgen de luis teraar kippevel door de inten siteit van haar ruwe, tedere stem en de gepassioneerde ma nier waarop Melissa over lief de zingt. Het materiaal snijdt recht door je hart en vormt een emotionele wandeling door het liefdeslandschap ditionalists" en blies daarmee waarin pijn en vreugde hand de wat versleten country in hand gaan. western-muziek nieuw leven Nanci Griffith heeft een druk in. Zij deed dat echter wel op jaar achter de rug. Behalve zo n eigen manier, dat haar el- een overvol tour-schema stal pee „Shadowland" een juweel- ze dit jaar de show met twee tje van de eerste orde is. Hij. elpees. In de lente verscheen herbergt niet alleen het in- „Little Love Affairs", waarop Tracy Chapman ...emotie en eenvoud... FOTO: AP Adele Bertei ...droomreis... FOTO: CHRYSALIS Michelle Shocked ...talent... FOTO: PHONOGRAM Lovett mee met de „New Tra- k.d. lang ...juweeltje... Si drukwekkende stemgeluid van k.d, maar ook haar uiterst swingende dansmuziek. De Amerikaanse zangeres Gail Ann Dorsey. die Engeland koos als thuisbasis toonde zich op haar debuut „The Corpora te World" een muzikale dui zendpoot. Met haar gouden stem flirt ze met soul, maar ook met funk en country- blues. De rijke produktie vol indrukwekkende arrangemen ten staat in schrille tegenstel ling tot het debuut van Tracey Chapman die met haar pak kende stem en akoestische gi taar koude rillingen veroor zaakt. Emotie en eenvoud zijn bij Tracy de sleutelwoorden. Dat ze buiten de vier muren van de studio aan kracht win nen, bewees ze tijdens het Nel son Mandela concert en de de kleine Texaanse folk en country op een charmante ma- FOTO: WEA nier samensmolt tot onderhou dende liefdesdrama's, waarin haar talent als verhalenvertel- ster als nooit tevoren floreer de. Op haar live-elpee „One Fair Summer Evening" laat ze horen, dat ze ook op het podi um de show steelt met emotio nele songs, die het hart stre len, hoewel de afloop niet al tijd even gelukkig is. Melissa Etheridge ...verplichte plaat voor geliefden... FOTO: ARIOLA FOTO: POLYDOR De 19-jarige Tanita Tikaram leverde een van de meest am bitieuze debuutplaten af met „Ancient Heart". Het is een poëtische plaat, die aan het werk van Joni Mitchell doet denken, maar die zijn eigen stijl ontleent aan Tanita's weelderige, lage stem. die ge voed door haar akoestische gi taarspel een blijvende juweel tje bleek te zijn. De tien beste vrouwen-elpees van 1988 zijn dan ook in wille keurige volgorde: 1)Tanika Tikaram „Ancient Heart". 2) Melissa Etheridge „Melissa Etheridge". 3) Adele Bertei „Little Li ves". 4) Tracy Chapman „Tracy Chapman". 5) Gail Ann Dorsey „The Corporate World". 6) Enya „Watermark". 7) Nanci Griffith „Little Love Affairs". 8) Michelle Shocked „Short Sharp Shocked". 9) k.d. lang „Shadowland". 10) Toni Childs „Union". HANS PIËT pt rikas zodan lik ni n gemi el >ru EDUARD HEFTI SCHRIJFT OVER ZIJN LEVEN MET HANDICAP: Eduard Hefti: „ledereen waarschuwt me voor het uitgeven van het boek. Ze denken dat ik niet weet wat ik doe. Die bezorgdheid is natuurlijk wel lief, maar ik ben wat dat betreft eigenwijs en doe gewoon wat ik zelf wil". FOTO: PERSUNIE ..Ik ben Eduard en ik ben ge handicapt. Oké, dat is best rot, maai* als je steeds bij de pak ken neer giuat zitten, gebeurt er niets. Ik wil best toegeven dal ik soms knettergek word "Vaii al die weken die er het zelfde uitzien. Ik wil meer dan de gang op en neer sjezen in iiujn rolstoel. Ik baal ervan dat ik niet alles kan aanpakken wat ik wil. Maar ik probeer eruit te komen. Ze moeten me brui cen ^ans 6even; ik w'i erbiJ s h u V0rt?n i»eJu ..Ik heb jaren gedacht dat ik els m als Gehandicapte geen fouten mocht maken. Ik was de hele dag bezig me te bewijzen, een y-Jhoan roadrunner gevoel. An- ders was ik niks. Nu heb ik dat nog wel een beetie hoor, want ieder mens heeft waar- Tpps Ccr'n6 nodig. En als gehandi- capte krijg je die waardering niet vanzelf, want de meeste mensen zijn niet gewend een gehandicapte als een volwaar dig mens te behandelen. Dus moet je vechten voor je plek- kie. En daarvoor heb je heel veel lef, tact en bovendien ge duld nodig". Levensverhaal Dit is een stukje uit het boek dat de 22-jarige Eduard Hefti uit Zwolle aan het schrijven is. Eduard is meervoudig licha melijk gehandicapt (spastisch en slechtziend) en heeft sinds zijn peuterleeftijd in verschil lende tehuizen gewoond. Al twee jaar is Huize De Koppels in Zwolle zijn thuis. Eduard heeft besloten zijn le vensverhaal op schrift te stel len, omdat „te weinig mensen beseffen wat het is om gehan dicapt te zijn. Ik wil gewoon aan iedereen laten zien hoe het voelt om een goed ver stand te hebben, maar licha melijk haast niks te kunnen. Bijna alle gehandicapten voe len zich weggedrukt en min derwaardig. Ik kan tenminste mijn verhaal nog vertellen, al kost me dat heel veel moeite. Het boek is niet bedoeld om te klagen of mensen onder de ta fel te werken. Maar ik be schrijf wel de realiteit, dus ook de minder leuke dingen, want ik wil dat er wat met mijn er varing gebeurt. Ook al zal het boek de wereld niet verande ren, ik wil de mensen vertel len dat ik ook niet verander", aldus Eduard. Thuis De titel van Eduards boek staat al vast: „Voel je thuis in een tehuis" en hij weet ook precies wat hij allemaal wil vertellen. Praten kan Eduard als Brugman, maar hoe schrijf je een boek als je door je spas me niet kunt schrijven. Eduard: „Daar heb ik een op lossing voor gevonden. Zoals ik mijn brieven* ook inspreek op een cassettebandje, zo heb ik mijn levensverhaal ook op zes bandjes vastgelegd. Die cassettes worden uitgetikt door mijn allerbeste vriend Henk". Begin volgend jaar of zo leest Henk me de tekst voor en dan kijken we of ik er nog net zo over denk als nu. Maar dat zal veel tijd kosten, want ik ben heel gauw moe. Daarna zien Mooie namen „Meestal kan ik niet realiseren wat ik wil', vervolgt Eduard zijn verhaal. „Mijn handicaps hebben heel mooie namen als declahuppeldepup ofzo, maar ik ben volledig afhankelijk van andere mensen. Ik kan niet staan of lopen. Ik moet geholpen worden bij het op staan, bij het douchen, bij het aankleden enzovoorts, enzo voorts. Het is voor mij al heel vermoeiend als ik moet vertel len welke kleren ik aan wil. Door mijn slechtziendheid kan ik niet alleen buiten een ritje in mijn rolstoel maken. Boven dien heb ik erg weinig ener gie, ik ben gauw moe en ga daardoor nog slechter zien, praten en bewegen". Al lijkt Eduards slechtziend heid niet zijn ergste handicap, het belemmert hem toch het meest in z'n verstandelijke ontwikkeling. Eduard: „Omdat lezen mij zoveel moeite kost kan ik geen studie volgen, want elk onderwijs is geba seerd op lezen. Ik heb een goed verstand, maar ik ben niet verder gekomen dan de tweede klas basisschool; ik heb alleen een EHBO-diploma". Verveling Eduards mogelijkheden zijn dus beperkt. Verveling is dan ook een heel bekend gehandi captenprobleem. Eduard: „Ik moet dus oppassen dat ik niet de hele dag met mezelf en mijn probleem bezig ben. Als je in een rolstoel zit, denk je gauw dat jij alleen problemen hebt, maar dat is niet zo". Door het „schrijven" van het boek is Eduard de afgelopen maanden juist heel erg bezig geweest met zijn eigen „we reld". „Ik heb alles opnieuw moeten beleven. Dat was heel moeilijk, want ik heb niet be paald een jeugd om trots op te zijn. Met mijn geboorte viel de droom van mijn oudere in dui gen. Ze verwachtten een twee ling: m'n broertje overleed bij de geboorte en ik ben dus ge handicapt als gevolg van een hersenbeschadiging door zuur stofgebrek bij de geboorte". „Ik heb eerst wel een tijdje thuis gewoond, maar mijn moeder kon er niet tegen. De dokter heeft haar toen geadvi seerd zich niet meer met mij te bemoeien. Niemand heeft dus voor mij gekozen, dat moet je wel even verwerken", aldus Eduard. Kritiek Omgaan met mensen vindt Eduard een hele kunst. „Ge handicapt zijn vraagt heel veel tact. Het tehuispersoneel zegt bijvoorbeeld: eet nou maar, want dat hebben we met liefde voor je gekookt. Maar dan kan ik dat eten toch nog wel vies vinden! Ik moet altijd maar dankbaar zijn en mag geen kritiek hebben. Omdat ik af hankelijk ben, kan ik niks zeggen. Ik eet dus altijd mijn bord leeg, want ik kan immers zelf niks klaarmaken. Zo zijn heel veel dingen niet te bespreken. Maar iemand moet een keer het initiatief nemen en daarom schrijf ik nu dit boek. Daarin wordt verwoord wat ik voel. Ze moeten maar eens wat van me pikken, ik heb al zoveel gepikt. Als ik niet eerlijk mag zijn, is dat mijn grootste handicap". „Iedereen waarschuwt me ook voor het uitgeven van het boek. Ze denken dat ik niet weet wat ik doe. Die bezorgd heid is natuurlijk wel lief, maar ook vervelend. Gelukkig ben ik wat dat betreft eigen wijs en doe ik gewoon wat ik zelf wil". Radio Naast het boek heeft Eduard trouwens nog een grote wens: professioneel radio maken. „Ik ben ontzettend geïnteresseerd in radio. Mijn mond is mijn grootste mogelijkheid en die kan ik daarin gebruiken. Ik heb al voor een piraat ge werkt. Programma's maken is iets fantastisch. Muziek uitzoe ken, interviews doen, heerlijk. Ik heb al behoorlijk wat erva ring". „Iedereen die mijn program ma's op een bandje hoort, zegt: je heb talent. Maar daar schiet ik niets mee op als ik verder geen mogelijkheden krijg om iets te doen. Ik heb er echter hartstikke veel schik in en doe alles gewoon stapje voor stapje. Ook al is het ook voor mij moeilijk om altijd alles lang zaam en rustig te moeten dóen. Toch knok ik voor mijn toekomst. Alleen heb ik er ge woon wat meer tijd voor no dig. Ook voor mijn boek, maar dat komt wel". JACQUELINE VISSER De dubbele moraal van de ne- gentiende-eeuwse samenleving ten opzichte van seksualiteit, huwelijkstrouw en prostitutie, heeft in de literatuur vaak als inspiratiebron gediend. Een van de vragen die men zich daarbij kan stellen is de func tie van de schrijver hierin. Terwijl de prostituee aan de ene kant als het vuigste uit schot van de maatschappij werd beschouwd, als de ver persoonlijking van alle zonde en slechtigheid, werd ander zijds veelvuldig en onbe schroomd van haar diensten gebruik gemaakt, juist door de heren die het fatsoen zo hoog in hun vaandel hadden staan. In een aardig boek van Jaap Harskamp, „Hoeren en heren" bespreekt hij deze schijnheilig heid uit de moraal van onze grootouders, waarbij hij uit gaat van romans en verhalen uit de negentiende eeuw. Veel schrijvers uit de vorige eeuw probeerden de dubbele moraal aan het licht te bren gen. Vooral de Fransen waren hier duidelijk mee bezig. „Ma dame Bovary", de romans van Zola („Nana"), Guy de Mau passant. Diens verhaal „Boule de Suif', over de reis per koets van een stel sjicke lieden die gered worden, doordat een hoertje in hun gezelschap zwicht voor de aandrang van een Duitse officier, is een heel schrijnend voorbeeld. Als het vrouwtje haar aandeel gele verd heeft en de reis kan wor den voortgezet in veiligheid, laten ze haar „dood vallen". Harskamp haalt veel voorbeel den aan. Interessant is dat hij ook nog veel rond de „klassie kers" op dit gebied heen leest. Zo vermeldt hij ergens een studie van een Frans rechter uit 1900. Een boek van Louis Proal dat bij verschijnen als een bom insloeg. De stelling van deze auteur was de morale verwording van Frankrijk, waar de heren literatoren een 1 lot* ren (*ii Horen hidct9tle~eeuwse Hit'ral uur belangrijke bijdrage toe gele verd hadden. Proal zag een di rect verband tussen misdaad en de corruptie van de litera tuur. Hij constateert dat zowel in de literartuur als in het le ven liefde een dominerend thema geworden is. In de maatschappij was in zijn ogen een ware epidemie gaande: huwelijks-ontrouw, verleiding, moord en zelfmoord. Oorza ken volgens Proal: alcoholis me. het te vroeg rijpen van de jeugd, lakse opvoeding en vooral ook: de verwording van de literatuur (pornofrafie, ze deloosheid in het theater). Zo kon deze bewaker van de publieke moraal de beschuldi gende vinger heffen naar de Franse romantici, naar Musset, Balzac en Flaubert. Deze heren hadden, samen met zo veel anderen, alles beschre ven, alle vormen van laagheid tot kunst verheven, „behalve de waardige ideeén van ge zondheid, gezin, werk en naas tenliefde". Nederlanders Uitvoerig komen in de studie van Harskamp ook Nederland se auteurs aan bod. „Een lief de" van Lodewijk van Dcijs- sel, bijvoorbeeld. En later „Rood paleis" van Bordewijk, die aan het slot van zijn ver haal blijkt in te zien dat door de Eerste Wereldoorlog een heel nieuwe man-vrouwver houding ontstaat, waardoor een lange episode in de ge schiedenis van de prostitutie wordt afgesloten. Voor een later boek uit de Ne derlandse literatuur, waarin dit onderwerp ter sprake komt, Vestdijk's „De dokter en het lichte meisje" heeft Hare kamp geen goed woord over, wanneer het om de probleem stelling gaat: „Het thema van de rehabilitatie van de hoer dat door Vestdijk is uitgewerkt -redding in moederschap - be hoort tot de 19e eeuw en is door de auteurs van dat tijd perk uitgeput". In zijn hoofd stuk „Rehabilitatie en naaima- chien" gaat Harekamp uitvoe rig in op dit stramien: hoe de jonge deernen gered kunnen worden uit het bordcel, door eerzame arbeid, bijvoorbeeld als modisten of door een eer zaam bestaan als huisvrouw Uit dit bock begrijp je hoe on rechtvaardig zo'n wereld was voor de machteloze slachtof fers van de dubbele moraal JAN VERSTAPPEN Jaap Harskamp: „Ilocrcn en heren" -in de 19de-ecuwsc li teratuur. Uitgave Hes. Prijs 35.-. Victoria Holt geeft blijk van vakmanschap In „Geluk is als een zijden draad" draait alles om zijde en om twee families, een Engelse en een Franse, die handelen in dit kostbare materiaal. Hoewel beide families onderling met elkaar verbonden zijn, be schouwen zij zich toch als con currenten. Hoofdpersoon in deze boeiende roman is het meisje Lenore. dat als wees be landt bij de Engelse „zijdcfa- milie" Sallonger. Met haar stiefbroers Charles en Philip en haar sliefzusje Julia groeit zij op in Het Zijdehuis van deze familie. De zorgeloze jeugd wordt gevolgd door een huwelijk met Philip. Het hu welijk, waaruit het meisje Ka tie wordt geboren, is echter van korte duur omdat Philip op mysterieuze wijze overlijdt. Langzamerhand komt Lenore tot het besef dat haar geheim zinnige afkomst een gelukkig leven in de weg staat. Ze ver trekt naar Frankrijk. Daar ontmoet zij een graaf, naar la ter blijkt haar vader, die haar verder op weg helpt. Lenore ontpopt zich tot een ware za kenvrouw en maakt furore in de zijdewercld. Victoria Holt, die al meer dan 25 romans schreef, geeft met „Geluk is als een zijden draad" opnieuw blijk van haar vakmanschap. De roman is boeiend geschre ven en „leest vlot weg". KEES VAN HERPEN Victoria Holt: „Geluk is als ccn zijden draad". Uitgeverij Van Ilolkcma Warcndorf. Prijs ƒ34,90. Kattekoning Wie op zoek is naar een fijn vertelboek voor de kinderen doet met „Kattekoning Mui zenburg" van Erwin Moser een goede keus. Het gaat over katten en muizen, die elk in een eigen land wonen. Het boek is spannend, maar ook grappig. Er komt een ongeluk kige kattenkonig in voor, een vreselijk doolhof, een reuzen spin, een oude burcht, drie merkwaardige dieven, een grote schat, een onweermachi ne, een vliegenzwam, kortom: allerlei dingen die voor heel wat avontuurlijke gebeurtenis sen zorgen. „Kattekoning Mui zenburg" is uigegeven bij Leo pold en kost ƒ29,50. (ADVERTENTIE) 1 (3) Isabella Allende, Eva Luna 2 (1) Adriaan van Dis, Zilver 4 (4) Kees van Kooten, Zeven sloten Cazemier Boeken- Tijdschriften Kopermolen 10, 2317 PB Leiden Tel. 071-22.00.22 J. Ginsberg bv Breestraat 127-129 Boek- en kantoorboekhandel Veenerick Noordeinde 33 2371 CM Roelofarendsveen Tel. 01713-16033. BOEKHANDEL BV l<@DREMAN s. STOLK. Nieuwe Rijn 9 Leiden - 071-12.21.44 Voor al uw boeken en CD's DEKKER gratis elke woensdag de BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15