King's College Choir: discipline en teamwerk Üfi Politie betrekt (ex)personeel in onderzoek naar kunstroof Muziek is deel van ons dagelijks leven KUNST ÊeidaeSoivuMit ZATERDAG 31 DECEMBER 1988 PAGINA BOl „Ver-halen": nieuw bij theater Pssstt DEN HAAG De Haagse theatergroep Pssstt heeft een nieuw programma voor kinderen van 5 tot 10 jaar, bij voorkeur in gezelschap van hun ouders of verzorgers: „Ver-halen". Deze produktie wordt ge speeld door Herman Frank en Ruud Mooij. Vooral de kracht van Herman Frank om improviserend op aan- en opmerking uit de zaal te spelen, komt in deze voorstelling tot uiting. Opbouw en inhoud zijn mede afhankelijk van de inbreng van kinderen; ook volwassenen kunnen er een rol in meespelen. „Ver halen" gaat over twee clowns, Siu en Bobo die to neel en poppenkast spelen. Zij trekken met hun pro gramma door de hele wereld, waarbij zij laten zien dat toneelspelen een kwestie is van afspraken ma ken. Daarna wordt het poppenspel opgevoerd van De Chinese Drakenkeizer. De voorstelling is in ja nuari te zien in het Haagse Museon. Jaap Kooi, recital Diligentia. FOTO: ROELOF JONKER Piano-recital Jaap Kooi in Diligentia DEN HAAG De pianist Jaap Kooi die juni 1986 het einddiploma Uitvoerend Musicus cum laude behaalde en de 3- jaarlijkse Cuypersprijs kreeg voor „het beste piano-eindexamen", geeft zondag ochtend in Diligentia een recital. Op zijn programma .staan van Haydn de sonate nr. 60 in C, van Rudolf Escher de Sonati na opus 20 uit 1951, van Brahms vier de len uit Phantasien opus 116 en van Cho pin de Fantasie in f. Jaap Kooi treedt re gelmatig op als begeleider en als kamer- muziekspeler en in toenemende mate so listisch. Sinds najaar 1986 zet hij, dank zij een beurs van WVC, zijn studie voort bij John Bingham in Londen. Toneelgroep Amsterdam speelt„Boeing Boeing" DEN HAAG Het blijspel „Boeing Boeing", jaren lang favoriet van de vrije produktie, is deze keer in gestudeerd door de Toneelgroep Amsterdam die er 18 en 19 januari voorstellingen van komt geven in de grote zaal van de Koninklijke Schouwburg. De groep «peelt het blijspel van Marc Camoletti in de regie van Sam Bogaerts. Het stuk vraagt om zeven deuren, twee vrienden, drie stewardessen en een huishoudster. En dat alle maal, omdat een van de vrienden relaties onder houdt met drie stewardessen die wisselende dien stroosters hebben en van elkaar dus niets hoeven te weten. Tot die dienstroosters nogal gelijk gaan lopen en de dames elkaar kunnen ontmoeten. Toneelgroep Amsterdam, met Kees Hulst, Chris Nietvelt, Annet Nieuwenhuijzen, Tania van der Sanden, Maarten Wansink en Arlette Weygers maken er een pu blieksvriendelijke familievoorstelling van. 15 JANUARI CONCERT IN ST. JACOBSKERK DEN HAAG Zeven jaar en dan al het huis uit. Het lijkt onvoorstelbaar, maar is wel van toepassing op enkele jongens in Enge land, die uitverkoren zijn om te zingen in het King's College Choir uit Cam bridge. Het koor dat be staat uit zestien zangertjes in de leeftijd van 9 tot 13 jaar en veertien studenten in de leeftijd van 19 tot 22 jaar. Het koor geeft zon dagmiddag 15 januari een concert in de St. Jacobs- kerk in Den Haag. Het leven van de jongens uit het koor kan het best om schreven worden met de uit spraak van oud-koorlid Roy Goodman: „Het was de ene minuut rugby'en en de andere minuut zingen als een engél". Wie een kijkje bij de koor school neemt, krijgt diezelfde indruk: in schoolsportkleding is een groepje leerlingen aan het rugby'en, even later ver schijnen diezelfde leerlingen in hun keurige koortenue om de dagelijkse gang naar de kerk te maken voor de repeti ties. In Cambridge kijkt nie mand meer op als de jongens over straat naar de King's Col lege Chapel warjdelen, maar voor buitenstaanders is het een opmerkelijk gezicht. Om lid te kunnen worden van het jongenskoor in Cambridge, moet er auditie gedaan wor den, waarna de jongens ook toegelaten kunnen worden tot de King's College School die bij het koor hoort. Dirigent Stephen Cleobury legt uit dat de jongste kinderen auditie kunnen doen als ze ongeveer 7,5 jaar zijn. Komen ze door de auditie, dan mogen de jongens nog niet direct meezingen bij de uitvoeringen van het koor, maar draaien ze eerst een jaar mee om te bekijken of ze echt in aanmerking komen. Is dat jaar voorbij, dan mogen ze meezingen tijdens de dien sten in King's College Chapel. Deze kapel behoort bij het King's College (een soort cam pus voor studenten) en is de mooiste en meest indrukwek kende van alle kapellen in Cambridge. Elke dag oefenen de jongens in deze kapel en na de oefening begeleiden zij een kerkdienst met hun zang. Een paar jaar lang maakt het koor een belangrijk deel uit van het dagelijks leven van deze jon gens. Opperste concentratie bij de zangertjes van het King's College Choir uit Cambridge. „Het heeft mijn leven zeker beïnvloed", zegt Roy Goodman als hij terugkijkt op zijn perio de in het koor. Goodman is nu eerste violist bij het London Handel Orchestra en bij de Academy of Ancient Music en dirigent van de Hanover Band. Van 1959 tot 1964 maakte hij deel uit van het King's College Choir. „Dat was een prachtige ervaring. Elke dag had je met muziek te maken. Het was een deel van je leven". Dirigent Cleobury zegt: „De jongens worden opgeleid op een normale basisschool. Ze krijgen dezelfde lessen en doen dezelfde dingen als de andere kinderen op de school. Het koor komt nog eens bo venop deze dingen, maar mag geen invloed hebben op het schoolwerk. Je moet dus ge noeg capaciteiten hebben om het aan te kunnen. Voor som migen werkt het stimulerend, maar als je het niet aankunt, wordt het heel moeilijk om het vol te houden", beseft Cleobu ry- De training van de jongere le den van het koor noemt Cleo bury heel belangrijk. Elke dag gaat hij naar de King's College School om de zangertjes een uur les te geven, van kwart over acht tot kwart over ne gen. „Dat uur is het allerbe langrijkste van mijn werk", „Ons koor bezit een zeer goede kwaliteit „choristers". De meeste koren hebben maar één of twee van deze uitste kende zangers. Deze jongens zouden waarschijnlijk in aan merking komen voor het King's College Choir, maar de ouders willen hun kinderen vindt de dirigent. Het is de ba sis van alles". Volgens hem le ren kleine kinderen veel 'beter door kleine nieuwe stukjes te leren en die steeds te herha len. „Elke dag laat ik een com binatie van bekende liedjes zingen en leer ik ze er een klein stukje nieuwe muziek bij". De dirigent geeft toe d^t het moeilijk is de reputatie van King's College hoog te houden. niet zo ver van huis sturen. Daarom kiezen ze voor een koor dicht bij huis. Maar de andere uitmuntende zangers komen wel allemaal bij, ons te recht". Cleobury kampt onder andere met het probleem van de baard in de keel. „De stemmen van jongeren veranderen in de loop der jaren. Nu kan een stem al breken bij 12 of 12,5 jaar, vroeger was dat op zijn vroegst 14 jaar". Dit jaar moest FOTO: PR Cleobury ervoor zorgen dat er zes nieuwe koorleden klaar waren voor optredens. „Elk jaar.verliezen we wel vier of vijf jongens. De studenten ver blijven ook maar een jaar of vijf op King's College. Dan zijn ze afgestudeerd en verla ten Cambridge". Veel van de studenten uit het koor kunnen vaak verder kunnen omdat ze een muziek- beurs krijgen. Dat komt omdat alle studenten behalve hun ge wone studie piano studeren en leren één orkest-instrument te bespelen. De koorleden doen verschillende studies, hoewel de meeste studies liggen op het vlak van de muziek en de kunstgeschiedenis. „Het koor neemt toch veel tijd in beslag en dan is het moeilijk om bij voorbeeld scheikunde te stude ren, omdat je vaak uren in la boratoria door moet brengen". Techniek „O come all ye faithful", een van de platen van King's Colle ge Choir. bury zelf, de studenten hebben ieder een eigen zangleraar en houden op d;e manier hun stem op peil. Oud-koorlid Goodman constateert wel dat de lessen voor de koorleden veranderd zijn. „Vroeger kreeg je weinig lessen over de techniek van je stem. Nu krij gen ze elke week technische lessen. Het geluid is ook meer katholiek getint geworden", vindt hij. „Wij zongen nog echt dat traditionele Engelse geluid, een „breathy sound". Nu zijn de stemmen van de jongens veel helderder en ster ker. Ik vind het een schitte rend geluid en wou dat wij destijds ook op die manier hadden gezongen. Het klinkt allemaal veel positiever". Inkomsten Financieel gezien wist het koor zichzelf altijd te bedrui pen. Het King's College Choir wordt gesubisidieerd door het College zelf en door de inkom sten uit de verkoop van pla ten. Het koor heeft opname contracten, waarin elk jaar drie opnames verplicht wor den gesteld. Ook is het koor bezig met het op Compact-Disc zetten van alle psalmen. De school zelf is niet goed koop, maar voor de koorleden kunnen de financien geen struikelblok vormen. De kos ten worden voor tweederde deel betaald uit een beurs. De school betaalt bovendien de instrumentale lessen die de koorleden krijgen. De ouders van de kinderen die niet op het koor zitten, moeten echter het volle pond betalen. Velen hebben dat er echter wel voor over omdat de school zo goed bekend staat. De nadruk op King's College School ligt op het teamwerk. „Het individu is hier onderge schikt aan het geheel. We pro beren een traditie van eeuwen te handhaven door ze het be lang van teamwerk in te laten zien. Daarom halen we ook liever niet één jongen uit het koor voor het geven van inter views of is ér één jongen die alle solo's zingt. Als je dat zou doen, beschadig je zo'n jon gen". MARIA VAN DER SLEET Voor een uitgebreide agen da, ook voor de komende dagen, raadplege men ,,UIT", de gratis wekelijkse bijlage van deze krant. 01720-20800): Moonwalker ASTA 3 O.G.: Beetleji (al); 13.15, 16.00, 18.45, 21.30) 14.00. BABYLON 1 (WinkelG Who 14.30, 16.45, 19.00, 21.30. 14.30. BABYLON 2 O.G.: Spoöi loos (16); 14.30, 17.00, 19.3 21.45. za. 14.30. BABYLON O.G.: While mischief.(12); 14.3f 17.00, 19.30, 21.45. za. 14.3 CINEAC 1 (Buitenhof 20, 630637) O.G.: Moonwalker ol J- (al); 12.30, 14.30," 16.30. 18.45. 13.15, 16.00 18 45, 2T30. Frantic (al); 21.15. EUROCINE MA II: Midnight Run (al); 18.45, 21.30. Frank en Frey (al); 13.0' voorstellingen om 16.00 u LEIDEN LUXOR (Stationsweg 19, tel. 071-121239): Moonwalker (al); 14.30, 19.00. Coming to America (al); 21.15. LIDO en STUDIO (Steenstraat 39, tel. 124130): Wil low (al); 14.30, 18.45, 21.15. Scrooged (al); 19.00, 21.15. Big CINEAC 2 O.G.: Walt Dit ney's Frank en Frey (al); 13.15 16.00. 18.45 za. 14.00. Big buJ.Vic s, ness (al); 21.30. CINEAC 3 O.G; WIL 1 Die hard (16); 13.15, 16.00, 18.45 cinaïic 21.30. za. 14.00. METROPOLE (Carnegielaan, tel. 456756) 0.<i Who framed Roger Rabbit (alj v(rnuw zicht i pi Langkous (al); 13.15, 16.(fi pM* 1 18.45. za. 14.00. De ondraaglijk $.'V lichtheid van het bestaan (al mmidc 20.45. METROPOLE 3 O.f Walt Disney's Frank en Frey 13.15, 16.00. za. 14.00. Coming ling t r ME ji!«r. w 13.15, 16.00, 18.45, 21.30. tel. 123875): De ondraaglijke licht- hairi uan het bestaan-(al); 20.00. ook 14.00. REX (Haarlem- <a|): 13.15, 16.00. 19.00, 21.15. De bioscopen in Leiden zljn op oudjaarsdag gesloten. America (al); 19.00, 21.15. do. zo. ook 14.45. De bioscopen in Katwijk zijn op oudjaarsdag gesloten. VOORSCHOTEN GREENWAY (tel. 01717-4354): Action Jackson (16);15.45, 19.00. Good morning Vietnam (al); do. t/m zo. 20.45. A world apart (al); ma. t/m wo. 20.45. Coming to America (al); 15.45, 19.00, 21.15. 18.45, 21.30. za. 14.00. STUI (Kettingstraat 12b, tel. 656402 |W O.G.: Bird (al); 20.00. STUDIO r O.G.: Good morning Vietnam (16| 14.15, 19.00, 21.30. STUDIO O.G.: Frantic (al); 19.00, 21.30nJ. HAAGS FILMHUIS: Zaal 1: tant voices, still lives; 21.45. za.gesloten. Zaal 2: Somw E ne to love; 19.30. za. gesloten v Zaal 3: 19.30, 21.45. ma. 19.30 stc vir 22.00. 1935; zo. Identifizatione di una donrit ma. The Graduate; di. Retour t bien aimée; wo. O.G.; oudejaarsavond gesloten 00.15. CINEAC 2: Hell (16); za. 00.15. CINEAC 3: Oil hard (16); za. 00.15. KINDERVOORSTELLINGEN CINEAC Walt Disney's Franld en Frey; 13.15, 16.00, 18.45. za eel P'Pf wren-ir 14.00. METROPOLE 3: Walt Di» ney's Frank en Frey; 13.15, 16.00 za. 14.00. ODEON: Pippi Lang STUDIO 3: Bambi; -ML haar jile I De c riU'-'ns Ik-rlei, Ann E ■jilge t ilbclc mcnst< onder derdap Als je jaar d twaalf hel all de bes Schuil gemak van Boston a Amerika geeft kunst terug aan Egypt BOSTON Het Boston Museum of Fine Arts in de Amerika! se stad Boston heeft besloten een aantal fragmenten vai fresco's uit de 15e eeuw voor Christus terug te geven aan Egj te. Shestack zei dat de overdracht binnen enkele maanden plaatshebben en voegde daaraan toe dat een vertegenwoordig van de Egyptische dienst voor oudheden komt helpen bij hét pakken van de kunstvoorwerpen. Deze zijn volgens hem aangekocht via bemiddeling van iemand in Nederland een prijs die nooit is bekend gemaakt. „DIEFSTAL IS EENVOUDIG" f Zo' Ingrid Druncks: „Met deze sleutel kan ik overal in en bij" FOTO: PERS UNIE ARNHEM Het onder zoek naar de roof van de drie schilderijen van Van Gogh uit het Kröller-Mül- ler museum kan een an dere wending krijgen, nu het rechercheteam dat be last is met het onderzoek, vermoedt dat de dieven in relatie staan met (ex)-per- soneel van het museum. De dieven kunnen in het bezit zijn geweest van sleutels van het gebouw. Het vernielen van een ruit bij de voordeur is wel licht pas gebeurt bij het vertrek van de daders om het te doen lijken op een inbraak. Een poli tiewoordvoerder wilde over die mogelijke werkwijze niet meer zeggen dan dat „ook die moge lijkheid wordt onderzocht". De roof van de drie schilderij en van Van Goch heeft op nieuw de dicussie doen oplaai en over de bevèiliging van de Nederlandse musea. Volgens velen is die ronduit slecht. „Toen ik laatst over die schil derijenroof in het Kröller Mul ler las, dacht ik hoe gemakke lijk het hier zou kunnen". Dit zegt Ingrid Druncks. Zij werkte van mei tot september dit jaar als oproepkracht in het Arn hems gemeentelijk museum. Toen ze daar voor de eerste maal kwam, kreeg ze meteen een sleutel die op vele deuren paste. „Voor ontvangst van die sleutel heb ik nooit hoeven te tekenen en bij mijn vertrek vroeg niemand me de sleutel in te leveren", aldus Ingrid. De Arnhemse is stellig in haar mening als ze praat over de mogelijkheid om in het Arn hems gemeentelijk museum met kunstwerken aan de haal te gaan. Ingrid Druncks: „Dief stal van kunstwerken is daar heel eenvoudig. Je kunt onge merkt met een doek van an derhalf miljoen verdwijnen en binnen een week zou je een compleet depot kunnen plun deren. Voor bezoekers is dat al een betrekkelijk koud kunstje, maar als ex-werkneemster had ik zelfs nog meer mogelijkhe den." Tijdens haar korte werk verband werd er een bezoeker betrapt die een schilderij in een kastje had neergezet. Volgens Ingrid was dat schilderij zeker gestolen als die man niet be trapt zou zijn. Nonchalance Vooral de nonchalance waar mee met de sleutels wordt om gesprongen sterkt haar in de mening van een haperende be veiliging van het museum. Op een plattegronffje van het mu seum toont de Arnhemse tot welke ruimten ze ook nu nog toegang zou hebben. „Met de sleutel die ik kreeg kon ik niet alleen de achteruitgang van het museum aan de buitenzijnde openen, maar ook de diverse binnendeuren. Zo kreeg ik toegang tot bijvoorbeeld de de potruimten en zelfs tot een ka mertje waar nog meer sleutels liggen. Aangezien ik de sleutel nog steeds in mijn bezit heb, zou ik vrij gemakkelijk een roof kunnen arrangeren", aldus Ingrid. Daarvoor kan ze overdag naar hartelust heen en weer lopen in het gebouw en zou ze onge merkt kunstwerken kunnen verplaatsen. „Ik zou verschei dene kunstwerken in een depo truimte kunnen zetten en ten slotte via de achterdeur kun nen verdwijnen. Niemand die het merkt. Ik denk niet dat het echt blij is als ze ho ren dat het hier zo gemakkelijk gestolen kan worden", aldus Ingrid. Ook de directeur van het van het Deventer gemeente mu seum, H. Slechte, zegt dat er mogelijkheden zijn voor het misbruik van museumsleutels. „De omgang met sleutels is vaak de zwakke steen in de be veiliging." Binnen de gemeen telijke musea van de koekstad wordt het sleutelbezit op lijsten bijgehouden en moeten betrok kenen steeds tekenen voor ont vangst. „Ik hoop dat dat sy steem sluitend iszegt de mu seumdirecteur De Deventer musea acht Slech te goed beveiligd, al zegt hij wel:„Je hoort me niet dat het hier niet kan ren". Hij denkt echter dat interne sleutelcultuur zodai waterdicht is dat misbruik zal plaatshebben. „De gemi delde sleutel die gebrui wordt in de Deventer musea eigenlijk alleen overdag bi baar. Bij nachtelijk gebi gaat onverbiddelijk het over. Slechts twee sleutels ken het mogelijk het pand betreden en tegelijkertijd alarminsatllatie uit te schat len. Die sleutels bevinden in vertrouwde handen en bruik daarvan is naar overtuiging dan ook uitg< ten", aldus Slechte. /elfde s;l StiV ioren ,.lk h als gi moch dag b S3»! al* C (ADVERTENTIE) •es'1 "Vapte nïcnsi gchar Zaterdag 14 januari verschijnt deze krant met de bijlage ONDERWIJS Weinig onderwerpen staan zo in het brandpunt van de belangstelling als het onderwijs Door rigoureuze bezuinigingsmaatregelen voelen leraren en leerlingen zich flink be dreigd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze bijlage kan rekenenen op extra vet belangstelling. Voor onderwijsinstellingen, maar zeker ook voor het bedrijfsleven biet deze bijlage daarom uitstekende acquisitiemogelijkheden. Informatie over het adverteren wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, be 5 reikbaar onder nummer 071- 122 244. moet kie. I veel 1 duld Lcv< Dit is dat d u.t Zn Eduai melijl on sl< zijn p £eidóe6ou/m/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 14