R^ïdmQommd Opheffing is vooral probleem voor kopers Fraaie reiswekker STAD OMGEVING J Winkeliers liggen niet wakker van omprijzen VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 9 Oliebollenloop bij Bataven LEIDEN Atletiek vereniging De Bata ven houdt zaterdag een oliebollenloop in en om de Leidse Hout. Er kan gelopen wor den over 4, 7, 10 of 13 kilometer of over 10 Engelse mijlen. Deel name kost 3,50 of 2,50. Er wordt om 15.00 uur gestart. Start en finish zijn op de at letiekbaan van de Leidse Hout. Vanaf 14.00 uur kan er op de atletiekbaan een coop- ertest gelopen worden. De eerste keer voor Jong KenG Leden van Jong KenG komen op 25 ja nuari op de televisie in het Veronica-pro- gramma 'Mijn eerste keer'. Er zijn al op namen gemaakt tijdens de Taptoe op 2 oktober, op het Pieterskerkplein en el ders in de stad tijdens uitvoeringen. Gis teren kwam de popgroep VOF de Kunst naar het verscholen gelegen clubge- bouw aan de Oosterstraat. In de kantine werden met de popgroep opnamen ge- 5 maakt die straks tijdens de televisieuit zending als intermezzo zullen dienen. Het programma laat zien hoe kinderen hun eerste contact met een muziekin strument ervaren. Dat de Leidse jeugd- band is geselecteerd, onderstreept vol gens het KenG-bestuur de hoge kwali teit van het orkest. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Man neemt recht in eigen hand LEIDEN Een 20-jarige bewoner van de Marnix- straat heeft gisteren met twee vrienden een man in elkaar geslagen, die hij verdenkt van een diefstal in zijn woning. Afgelopen weekeinde werd zijn com plete hifi-installatie gesto len, alsmede 3.000 gulden contant geld, een sieraden- kistje met een gouden ket ting, een aantal cd's en vi deobanden. Het slachtoffer van de knokpartij heeft geen aangifte gedaan. De dader kwam het verhaal gisteren op het politiebu reau vertellen. Man bekent diefstal van camera's LEIDENAAR Een inwoner van Leiden heeft bekend dat hij op 10 december betrokken is ge weest bij de diefstal van vier vi deocamera's (met een gezamenlij ke waarde van 15.000 gulden) uit een fotozaak aan de Doezastraat. De politie heeft woensdag drie verdachten aangehouden: twee vrouw (20) uit Leiden. Ook zijn drie van heling verdachte man nen aangehouden: twee Leide- naars (18 en 23) en een man uit Leiderdorp (20). Twee zijn er weer losgelaten, de 23-jarige man zit nog vast. In een woning van een verdachte zijn b teruggevonden. Man breekt hand bij val LEIDEN Een 34-jarige man uit Leiden heeft gis termiddag zijn hand gebroken. De man was bezig een loods te slopen aan de Hoge Morsweg. Door on oplettendheid viel hij uit de dakgoot. Hij is naar het AZL gebracht. Drie automobilisten met teveel drank op LEIDEN Vier automobilisten zijn gisteravond en gisternacht betrapt bij een alcoholcontrole in Lei den. Drie van hen hadden teveel gedronken, moes ten hun auto laten staan en kregen een proces-ver- baal. Het ging twee Leidenaars van 26 en 28 en een vrouw (41) uit Oegstgeest. Een 21-jarige Leidenaar negeerde op de Willem de Zwijgerlaan aanvanke lijk het stopteken maar kon toch worden aangehou den. Hij bleek niet in het bezit van een rijbewijs, verzekering en keuringsbewijs. Zijn auto werd in beslag genomen. w'x Raddraaiers vast met jaarwisseling LEIDEN Drie achttienjarige Leidenaars die vorig jaar be trokken waren bij onlusten met oud en nieuw, mogen zaterdag nacht de straat niet op. Ze zijn indertijd veroordeeld tot een straatverbod gedurende de ko mende jaarwisseling. Vertonen ze zich toch buiten, dan wacht hen vier tot vijf maanden tucht school. Volgens politiewoord voerder D. Graveland zal ook nauwgezet gecontroleerd wor den of het drietal zich aan het verbod houdt. Volgens Grave land houdt de politie ook verder nauwgezet de activiteiten van een aantal „bekende" figuren in de gaten. Hij benadrukt overi gens dat de maatregelen voor oud en nieuw in Leiden maar betrekkelijk van omvang zijn. „In feite verloopt de jaarwisse ling in Leiden vrij rustig. Afge- enkele beruchte plek ken, zoals de Willem de Zwij- gerlaan-Marnixstraat, gebeurt er over het algemeen weinig. Wij hopen dat het dit jaar ook daar een vrolijk feest is". Voor de politie geldt volgens Graveland een zelfde soort draaiboek als met 3 Oktober. Dan worden alle beschikbare iten achter de hand gehou den en wordt intensief gesur- •illeerd om direct in te grijpen agent en een aantal omstanders gewond toen een vuurwerkbom afging op de Marnixstraat. Ook werden verkeerslichten ver nield. Volgens Graveland zijn dat soort incidenten echter geen aanleiding geweest voor bijzon dere maatregelen, zoals bijvoor beeld in Den Haag, waar rond de jaarwisseling feesten met to neel en muziek worden georga niseerd onder het motto „Een knalfeest zonder gedonder". Graveland: „Het is weieens overwogen, maar in feite krijg je dan weer een concentratie van mensen, terwijl de jaarwisseling over het geheel genomen eigen lijk vrij rustig is; het is ook vorig jaar niet echt uit de hand gelo pen. We weten inmiddels wel wat ér gewoonlijk gebeurt, daar is het draaiboek op ingesteld. En verder moeten we het afwach ten". (ADVERTENTIE) 3 (2) Gerard Reve, Bezorgde ouders 5 (5) Wim de Bie, Schoftentuig Cazemier Boeken- Tijdschriften Kopermolen 10, 2317 PB Leiden Tel. 071-22.00.22 J. Ginsberg bv Breestraat 127-129 Boek- en kantoorboekhandel Veenerick Noordeinde 33 2371 CM Roelofarendsveen Tel. 01713-16033. i TondvliGr BOEKHANDEL BV KP3REMAN STOLID Nieuwe Rijn 9 Leiden - 071-12.21.44 Voor al uw boeken en CD's DEKKER Leiden, Leiderdorp, Katwijk, Voorschoten LAATSTE DAG VOOR LEIDSE GROENTEVEILING LEIDEN Met een pas send bescheiden bijeen komst, hebben de leden tuinders vandaag af scheid genomen van ,,hun" Leidse groentevei ling. Uiteindelijk is het feitelijk opheffen van een instituut dat op 4 ja nuari zestig jaar zou heb ben bestaan, geen vrolij ke aangelegenheid. Maar het helemaal maar voor bij laten gaan, dat ging het bestuur toch ook te ver. Aan de vooravond daarvan blijkt uit de woorden van voorzitter R.C. de Ruyter van de veilingvereniging en di recteur J.N. Gaaykema dat de leden zich al lang bij de gang van zaken hebben neer gelegd. „Die zagen het al lang aankomen". De Ruyter constateert later dat het ver dwijnen van de veiling voor al een probleem is voor de kopers. De honderd overge bleven kopers, enkele grote handelaren, maar ook winke liers en restaurateurs konden vandaag voor het laatst aan schuiven in de gele bankjes voor de antieke veilingklok. Pij n Die kopers moeten na 1 janu ari hun heil elders zoeken. De grotere handelaren ver trekken naar andere veilin gen. Th. Mosselman van groothandel R.. Mosselman en Zn. die naar de veiling Gou da in Waddinxveen gaat, doet dat met pijn in het hart. Zijn vader komt al 56 jaar op de veiling en voor hem bete kent de opheffing een defini tief afscheid. „Volgens de tuinders brachten hun groen ten hier te weinig op. Het is hier een buitenveiling, de grote exporteurs zitten el ders". De verhuizing is bij Rooseveltstraat bij de hand. Met het sluiten van de vei ling verdwijnt hun binding met de gebouwen achter de Lammenschansweg. Voorzit ter De Ruyter voorziet voor hen de grootste problemen. „Ze huren hier omdat ze hier inkopen". Opmerkingen van handelaar Sira bevestigen dat. Hij is op zoek naar andere opslag ruimte. Op zichzelf is dat geen probleem. „,We hebben verschillende ruimtes op het oog". Sira die in Leiden woont, staat echter op ver schillende markten. Het ver dwijnen van de veiling bete kent dat hij onthand raakt bij zijn inkopen cn meer kilome ters zal moeten maken. De meningen zijn verdeeld over de vraag of de opheffing goed of slecht uitpakt voor de grossiers aan de Roosevelt- Gaaykema en De Ruy- Burgemeester Van de Sande Bakhuys opende in 1930 het complex aan de Veilingkade. FOTO: PR ter dat hem niet ten koste gegaan van werkgelegenheid. Een van zijn personeelsleden is niet enthousiast, maar echt erg vindt hij het ook niet. „Nu moet ik om kwart voor acht op, straks om kwart over zeven. Dat is het ver schil". De Katwijkse groentewinke lier G. de Kreek weet nog niet wat hij na 1 januari zal doen. „Ik zit wel met een probleem. Er zijn hier veel FOTO: TEJO RINGERS grossiers. Als je wat vergeet op de veiling of het is er ge woon niet, kun je altijd nog naar de Rooseveltstraat rij den. Straks ben ik daar voor groenten ook op aangewe- Op het veilingterrein hebben behalve enkele groothandela ren, ook nogal wat markt kooplui hun tenten opgesla gen. Zij hebben er hun opslag in koelcellen, kopen er in en hebben de grossiers aan de slecht uitspringen als ze met hun assortiment goed inspe len op de nieuwe situatie. Enkele handelaren merken op dat de grossiers juist de aanloop van de veilingbezoe kers missen. Zelf zijn de grossiers terughoudend. Onvermijdelijk De Ruyter en Gaaykema rea liseren zich wel dat de ophef fing van de veiling prakti sche problemen voor velen met zich meebrengen. An dersom noemen ze de gang van zaken onvermijdelijk. Dat de veiling er haveloos bijstaat en dat er al jaren niet is geïnvesteerd heeft het ein de versneld, aldus De Ruyter. „Het feit dat er geen geld is voor vernieuwingen, heeft de neergaande spiraal ver sterkt". Het bestuur van de veiling heeft nog wel geprobeerd tot een fusie te komen. Gespro ken werd met veilingen in Beverwijk, Bleiswijk, Kat wijk en Gouda. Maar het ont brak steeds aan een voldoen de meerderheid daarvoor on der de 160 leden-tuinders. De Ruyter heeft daar wel be grip voor. „Een fusie bete kent in feite ook een ophef fing. Bovendien bind je dan de leden om naar een andere veiling te gaan, terwijl hen dat helemaal niet hoeft uit te komen. Nu zijn ze vrij om te gaan waar ze willen". Uitein delijk besloot het bestuur maar in juli van dit jaar de opheffing voor te bereiden, waartoe op 28 november offi cieel werd besloten. Dat er iets moest gebeuren blijkt ook uit de omzet en re sultaat. Sinds 1982 wordt er verlies geleden, in 1987 zelfs De zijn verdwenen. De omzet is ge daald tot 19 miljoen gulden en zou bij vortbestaan in 1989 zelfs teruglopen tot 14 mil joen. „Als je weet dat er vei lingen zijn met een omzet van een half miljard is dat natuurlijk erg klein". Personeel Het opheffen van de veiling, betekent overigens nog niet dat de veilingvereniging al verdwijnt. De vereniging, waarvoor directeur Gaayke ma de lopende zaken afwik kelt, heeft verplichtingen te genover het personeel. Voor de twaalf betrokkenen geldt een sociaal plan dat nog on geveer drie jaar loopt, afhan kelijk van de lengte van het dienstverband. Formeel is ie dereen per 1 januari ontsla gen. Inmiddels zijn wel al ge sprekken gaande met andere veilingen, die hun omzet zien groeien door het verdwijnen van „Leiden", om personeel over te nemen. Die bereid heid is er wel. De Ruyter: „Maar het staat wel vast dat iedereen elders nieuw moet solliciteren, waarbij nieuwe afspraken over arbeidsvoor waarden moeten worden ge maakt. Het bestuur heeft daarnaast de handen vol aan het afsto ten van gebouwen en terrein aan de Veilingkade. Daarbij gaat het vooral om een zo hoog mogelijke opbrengst. Verschillende belangstellen den hebben zich inmiddels gemeld. Die moeten blijkens uitlatingen van Gaaykema en De Ruyter gezocht wor den in de hoek van make laars, aannemers en project ontwikkelaars. Directeur Gaaykema en voorzitter De Ruyter zijn er de mensen niet naar om bij de opheffing van de veiling nostalgisch terug te blikken. „Tuinders zijn nu eenmaal nuchtere mensen", aldus Gaaykema die komend jaar 65 wordt en sinds 1941 aan de veiling is verbonden. Toch heeft het opheffen van de veiling iets van een histo risch moment voor de Sleu telstad. Uiteindelijk komt er na bijna 80 jaar een einde aan het veilen van groenten in Leiden. De huidige veiling ontstond in 1929 uit de fusie van veilingen aan de Boom- markt en de Houtmarkt, waar de groenten over het water werden aangevoerd. Het huidige veilingcomplex werd in 1930 in gebruik ge nomen. Tot zo'n twaalf jaar geleden was ook daar de aan voer per boot mogelijk. De veiling telde in zijn hoogtij dagen 300 leden. Leiden Zuidwest, De Waard en de Stevenshof waren toen nog tuinbouwgebieden. Van de veiling resteert straks de herinnering, een hoeveel heid documenten en de gi gantische veilingklok. Vol gens Gaaykema en De Ruy ter een van de oudste in Ne derland die nog in gebruik is. Het bewerkte, glazen gevaar te is in elk geval ouder dan het veilinggebouw zelf. Het komt waarschijnlijk uit de vroegere veiling aan de Boommarkt. Het bestuur zoekt nog een goede bestem ming. Een museum zou niet gek zijn. De Ruyter: „Het is zo groot dat een particulier het nauwelijks kan onder brengen. Bij een verzamelaar zou de klok al gauw verloren gaan". RUDOLF KLEIJN LEIDEN De winkeliers in de Leidse regio liggen niet echt wakker van de komende BTW-verlaging per 1 januari. Het omprij zen van alle artikelen in de zaak brengt wel extra werk mee op een door inventarisatie toch al druk moment. Goede voorbereiding, maar ook automatisering, de inzet van part-timers en niet te ver geten het feit dat veel zaken toch op maandagochtend dicht zijn, maken dat de meeste winkeliers 2 januari met een gerust hart tegemoet zien. Hun klanten lijken zich nauwelijks van de veranderingen bewust. Het hamsteren van bijvoor beeld waspoeder dat duurder wordt, lijkt slechts sporadisch voor te komen. Het omprijzen is vooral een probleem voor levensmiddelenzaken en su permarkten. Daar bevindt zich op een relatief beperkt opper vlak een groot aantal uiteenlo pende artikelen. Elk artikel krijgt van de ene op de andere dag een andere prijs, waarbij er soms nauwelijks sprake van systeem is. Waspoeder en zeep worden duurder. Van fris drank en vruchtensap daalt de BTW, maar gaat de accijns omhoog. Bij de bulk van de ar tikelen daalt de BTW van 20 naar 18,5 procent. Supermarkten en inkoopcom binaties hebben de zaken de afgelopen maanden nauwgezet voorbereid en soms groots aan gepakt. De ondernemingen die streepjescodes en computer kassa's gebruiken, hebben in middels andere programma tuur achter de hand. P. Juffer mans van de C-1000 super markt aan Het Diamantplein in Leiden vertelt dat hij de floppy-discs al heeft die maan dag in de kassa worden ge schoven waarmee de zaak in één keer grotendeels is omge- prijsd. Maandagmorgen om acht uur treedt dan nog een le gertje part-timers aan om de stickertjes op alle spullen in de rekken aan te brengen. ,,Wij zijn om één uur klaar hoor, daar hoeft niemand in het weekeinde voor terug te ko- Albert Heijn en Digros zijn weliswaar anders van karak ter dan C-1000, maar volgen een soortgelijke werkwijze, waar het geautomatiseerde za ken betreft. Maar ook daar komt er veel handwerk aan te pas. Volgens een Ahold- woordvoerder wordt in de Al- bert Heijn-winkels al sinds dinsdag aan het omprijzen ge werkt. Voor de part-timers die normaal alleen de rekken vul len, lijkt de hele operatie al met al vooral een leuk extraat je op te leveren. Menig middenstander kost de zaak echter wel wat hoofdbre kens. Dat blijkt uit de woorden van Ph. Bavelaar van de gelijknamige super markt aan de Leidse Hooi gracht. Hij spreekt van een „zware belasting" door de combinatie van overprijzen en inventariseren. In zijn zaak gaat het puur om handwerk, waarvan het laatste deel op Nieuwjaarsdag zal moeten ge beuren. Personeel roept hij daar niet voor terug. Bavelaar de Hamsteren i de 1 Aanpassing van BTW voordelig voor klant LEIDEN Winkeliers zijn er al lange tijd mee bezig, de consument lijkt er nog niet echt van doordrongen: per 1 januari veranderen de BTW- tarieven en daarmee de prij zen. Doordat het algemene tarief verlaagd wordt van 20 naar 18,5 procent en alle voe- dings- en geneesmiddelen voortaan onder het lage ta rief van zes procent vallen, moeten begin januari miljoe nen prijsjes aangepast wor den. De consument zal dat merken in de portemonnee. Dit keer echter eens niet in negatieve zin. De verwach ting, zowel van winkeliers als van de Consumenten bond, is dat de consument er over de gehele linie één twee procent op vooruit zal gaan. Voor de eet- en drink waren geldt dat produkten die voorheen onder het alge mene (hoge) tarief vielen nu onder het lage zes-procent starief vallen. Zo zullen diep- vries-aardappelprodukten, ijs en diepgevroren artikelen als loempia's ei goedkoper worden. Dit geldt ook voor chocolade, mayon naise, kruiden, snoepgoed, bak- en braadmiddelen, voe dingspreparaten (vitaminen, mineralen) en vermagerings middelen. Uitzonderingen Uiteraard zijn er ook uitzon deringen. Alcoholhoudende dranken waarover accijns wordt geheven zoals jene ver, likeur, whisk(e)y, bier en wijn vallen nog gewoon onder het hoge tarief, zij het dat dit per 1 januari 1,5 pro cent lager ligt. Alcoholvrije dranken, zoals mineraalwa ter, limonades en vruchtesap pen, worden weliswaar naar het lage tarief overgeheveld, maar tegelijkertijd wordt de accijns verhoogd. Goedkoper alcoholvrij drinken is er dus niet bij. Eén groep produkten gaat van het lage naar het hoge tarief: de was- en zeepmidde- len. Een twee-kilopak was middel kost volgend jaar niet meer tussen de acht en negen gulden, maar negen tien gulden. In tegenstelling tot wat bij een prijsverhoging van enkele dubbeltjes voor koffie het geval is, worden wasmiddelen niet op grote schaal gehamsterd. De mees te winkelbedrijven constate ren wel een wat verhoogde vraag. Opvallend is dat juist nu twee grote leveranciers van wasmiddelen een kortingsac tie zijn begonnen. Bij aan koop kan de consument een deel van de aankoopsom te ruggestort krijgen op bank- of girorekening. De Consumentenbond ver wacht niet dat bij andere, vooral duurdere produkten de verlaging van het hoge btw-tarief echt merkbaar zal zijn. Voor die artikelen wor den nu veel „psychologische prijzen" gebruikt: 49,90 gul den, 129 gulden, 1.599 gulden enzovoorts. „Die prijzen zul len nu niet ineens met een paar dubbeltjes of guldens veranderen, omdat dat noch voor de winkelier, noch voor de consument zoden aan de dijk zet". Bavelaar is ge winkeliers die constateert dat zijn klanten zich bewust zijn van de aankomende ver anderingen. Het waspoeder is volgens hem nauwelijks aan te slepen. Het hamsteren is vol gens hem niettemin overbodig, want juist de meestal al voor- geprijsde wasmiddelen zal hij gewoon tegen de oude prijs aanbieden. Pas de nieuwe voorraad zal duurder zijn. „Dat kan nog wel een paar weken duren". In de tussentijd zegt hij het BTW-verschil zelf bij te passen. Andere supermarkt-exploitan ten halen daar de schouders over op. Zij hebben regelingen met de fiscus, waardoor ze een gemiddelde aan BTW afdra gen. Juffermans: „Wij verko pen het wasmiddel voorlopig ook tegen de oude prijs. Pas na een maand of drie merken we de verandering in de BTW". Hij merkt overigens op dat de concurrentie onder de waspoe- derfabrikanten zo heftig is en de prijzen zo sterk bewegen dat het de vraag is of de con sument snel veel zal merken van de BTW verhoging van zes tot 18,5 procent. „De ene actie volgt op de andere, soms scheelt dat wel de helft op de prijs. Ik ben overigens wel blij dat er niet wordt gehamsterd, het is uiteindelijk maar een verschuiving in de vraag". Overigens blijken lang niet alle kleinere zaken zich erg druk te maken om de veran deringen. Een woordvoerster van de Aktiemarkt aan de He renweg in RijnSaterwoude merkt bijvoorbeeld op dat de prijsaanpassingen tussen de gewone werkzaamheden door worden ingevoerd. Daar hoeft niemand voor terug te komen. Een grotere vraag naar was poeder is haar niet opgevallen. Verdachte van mishandeling gepakt LEIDEN Een 41-jarige Leidenaar is gisteravond door de poli tie aangehouden in een café aan de Hoolandse Kerkchoorsteeg. De man wordt er van verdacht dat hij op 12 december voor dat café een man bewusteloos heeft geschopt en van een ander, die het slachtoffer te hulp schoot, de keel heeft dichtgeknepen. De man kon worden aangehouden na een tip. deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donkerbruin kunstleer, is voor u wanneer u ons een nieuwe abonnêe opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8 x 8 x 1,5 centimeter. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam:Voorl.: T Adres: j Postcode/plaats: Telefoon(voor controle j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 Deze top 5 is samengesteld naar aanleiding van de verkoopcijfers bij de boven staande handelaren.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9