Linkse heilstaat vol contrasten 1 Zuidafrika blikt terug op jaar vol tegenstrijdigheden Zuidafrika verbiedt vier oppositie groepen Rekenkamer krijgt er gigantische klus bij CUBA DERTIG JAAR NA DE REVOLUTIE BUITENLAND CeUtócCowuuit vriidag 30 december i988 pagina Wie Volgens een jonge Cubaar> elektro-ingenieur kan men flUlC dit eiland geen kant op. Er zj te weinig banen voor hog =J}QGO opgeleiden, rijk worden is 0 wiel rei mogelijk en zou toch wein ide R° uitmaken: er is niets om dep jaar. is sos aan te besteden. De situat bij eer is „malo" en het liefst zou I 190 kn zijn broer achterna gaan die ta. Zijr Florida woont. „Er is hi weg in geen vrijheid, je kunt niet ze Volger gen wat je denkt. Dat is h vrouw ergste", meent hij. Voorlop .parra moet hij nog in Cuba blijve ;i<neuzi j altijd zeer slechte i houdingen met de Verenigljiog ni Staten maken emigratie onnv :been 1 gelijk. Tal van geruchten over gehi a] me acties tegen het huidige 11 gime doen nog steeds de ro de. Een recente is de sabotaj, van de telecommunicatie. R ?ÏÏL/ I brand in de belangrijkste teli - fooncentrale van het lan maakte verbindingen zo got;-1 als onmogelijk en verwoest een deel van de telefoonlijn! in de stad. Drie, vier of brandhaarden zouden er dertiende november zijn gf weest en volgens iedereen het opzet. De autoriteiten de officiële media zwijgen ecl ter nog altijd over de oorza," Onaantastbaar tWND Jan T ten ec Het bewind van Fidel Castfaijn h teken 3kvyan gespr. ibBegerr 9 en ee iji nanci .mi kc lijkt echter nog altijd onaai tastbaar en de populariteit vj de 62-jarige president is groo „Commandante" en „jefe" i del Castro Ruz heeft de Cul nen een nieuwe identiteit geven. Er bestaat een bii mythische band tussen de I. der en zijn volk. Op de vra waar Fidel woont, antwoor men nog altijd: „In elk huis Cuba". Cuba is zo, ook na dertig jaa kreeg een puzzel waarvan de stukj gche niet allemaal lijken te passé tenlai Al die controversiële situaf1 en tot verwarring leidende genstellingen hebben niet leen een politieke achtergrom ,P°o' maar zijn veelal ontstaan da ou°e de culturele vermenging va Theun Afrikaanse uitbundigheid e JigT"" Spaanse kuisheid. Zo gaa kleffe vrijpartijen en wu]| ^P01"*17 gedans in discotheken same Jtooks met overdreven puriteins giij drag op de stranden en moge J alleen paren de nachtclül binnen. Tegelijkertijd zijn e in Havana voor alle vrijend stelletjes, weer speciale staal hotels, opdat ze een korte tij samen kunnen zijn. Zo pre beert de socialistische regerin tegemoet te komen aan de C ribische sensualiteit. Maar 00 voor deze hotelkamers mo men weer wachten. En die schrikt zelfs sommige Cub; nen af. FRANS BOTHO Na zij ;tles ir rijk, ii doping vërwij èn Th' held mis de hij zie aan a. Menta schille dingei Spaan probei ■advoc PRETORIA De Zuidafri- kaanse regering heeft giste ren de landelijke anti-apart- heidsorganisatie „Nationaal Forum voor Gedetineerden" verboden die toezag op het lot van gedetineerden in Zuidafrika die zonder vorm van proces gevangen zitten. Ook drie andere anti-apart- heidsorganisaties zijn door de Zuidafrikaanse minister van openbare orde, Adriaan Vlok, verboden onder de wet op. de noodtoestand. Deze drie minder bekende groepe ringen zijn de „Democrati sche Lerarenbond", de „Westkaap Lererenbond" en het „Westkaap Studenten congres". Vlok heeft het af gelopen jaar in totaal 28 or ganisaties verboden, waaron der het „Verenigd Democra tisch Front", de grootste anti-apartheidsorganisatie met ruim twee miljoen leden. ven, alsof ze zich niet bewust waren van de beledigingen die hun gekleurde landgenoten naar het hoofd werden geslin gerd door middel van het bordje enkele meters verder op. De incidenten van Groote Schuur en Boksburg onder strepen dat de Zuidafrikaanse regering het niet meent met de hervorming van de samen leving en niet serieus wil afre kenen met de apartheid. Al leen als de regering zich ver draagzaam opstelt ten opzichte van afwijkende meningen en de apartheid volledig afschaft, kan het land het „juk" van een „uiterst vreemde gemeen schap" van zich afschudden. ANTHONY HEARD DEN HAAG De pas- poortaffaire werd er door in een stroomversnelling gebracht. Vrijwel alle mi nisteries kregen een flin ke dosis kritiek op hun fi nanciële (wan)beheer. De niet al te rooskleurige si tuatie bij een aantal rijks musea werd haarfijn blootgelegd, net als het archiefbeheer en -behoud door het rijk. De automa tiseringsprojecten van de overheid kregen ook al een veeg uit de pan. Dit is een willekeurige greep uit de gevolgen van de onder zoeken die de laatste tijd zijn uitgevoerd door de Algemene Rekenkamer, het onafhanke lijke en onpartijdige controle orgaan van ontvangsten en uitgaven van het rijk. De Re kenkamer krijgt er binnenkort een gigantische klus bij. Per 1 februari worden de taak en de controlebevoegdheid sterk uit gebreid. Dat is het gevolg van de onlangs door het parlement goedgekeurde wijziging in de Comptabiliteitswet. Een groot aantal publiekrech telijke organen, onder meer op het terrein van de sociale ver zekeringen, komt binnen de de werkingssfeer van de Re kenkamer. Tevens mag de Re kenkamer voortaan controle gaan uitoefenen bij bedrijven, stichtingen en verenigingen die een financiële bijdrage van het rijk krijgen. Door deze enorme taakuitbreiding komt maar liefst 98 miljard gulden onder het controlebereik van de Algemene Rekenkamer. Ingewikkeld Maar er zal niet alleen bij de publiekrechtelijke organen, zoals onder meer bedrijfsvere niging, ziekenfonds of Ge meenschappelijk Administra tiekantoor (GAK), nauwkeuri ger en zorgvuldiger moeten worden gewerkt. Ook de drie honderd medewerkers van de Rekenkamer zullen er stevig aan moeten trekken. Voorals nog wordt het aantal perso neelsleden niet fors uitgebreid. „Het wordt voor ons inder daad een hele klus. De materie die wij erbij krijgen, is hart stikke ingewikkeld. Gelukkig is het niet zo dat wij er meteen op 1 februari een enorme on derzoekscapaciteit tegenaan gooien", zegt Rekenkamer- woordvoerder Geurt van de Wal. „We zullen het langzaam opbouwen. De tendens van de afgelopen jaren is dat we steeds meer steunen op mate riaal dat door anderen wordt aangeleverd, bijvoorbeeld door accountantsdiensten van mi nisteries. Wij kunnen ons daardoor beperken tot een sy steem-gerichte controle". Tweehonderd medewerkers van de Rekenkamer zijn direct betrokken bij de controle. Een deel van hen, accountants en economen, houdt zich bezig met de rechtmatigheid van al lerlei cijfers, rekeningen en begrotingen. De andere groep, waarin bestuurskundigen, iu- risten, bouwkundigen, sociolo gen en zelfs historici zitten, richt zich op de doelmatigheid, Cuba kent een ernstige economische crisis, maar niemand lijdt honger. Er is aan alles een tekort, behalve aan medici, on danks het feit dat dui zenden Cubaanse dok ters zijn uitgezonden naar andere Derde-We reldlanden. De regering bestrijdt racisme en voert tegelijkertijd een nieuw discriminerend fenomeen in: „dollar- apartheid". Religie op Cuba is in een klein mu seum gestopt, maar Che Guevara wordt als nieu we Christus opgevoerd. Cuba staat, dertig jaar na de revolutie, bol van de (nieuwe) tegenstel lingen. HAVANA Nauwe scha duwrijke straten trekken lange rechte strepen door het centrum van Havana. Aan beide zijden verval len gevels. De huizen zijn gebouwd lang voordat Fi del Castro in 1959 aan de macht kwam. Toen ge schilderd in vrolijke kleu ren: geel, groen, oranje, turquoise. Nu bladdert de verf, zijn de smeedijzeren balkonversierselen ver roest en de houten jaloe zieën verweerd. Amerikaanse „old-timers" en „moderne" Russische Lada's bepalen het beeld in deze vaak stoffige straten. De ten minste dertig jaar oude Plymouths, Dodges en Chevrolets hebben hier meer dan alleen antiqua rische waarde. Pruttelend be wegen ze zich voort, kuilen en gaten vermijdend, en altijd op weg naar een van de zonover goten met arcades omringde pleinen. Met zijn vervallen maar nog altijd elegante ba rokke architectuur toont Ha vana de grandeur en stijl van een rijk verleden. Voor Fidels Revolutie was de stad echter al verworden tot chic bordeel. Achter die ba- rokgevels was toen een waar Sodom en Gomorra, geregeerd door criminelen, met meer dan 20.000 prostituées, gokhui zen, maffia-oorlogen: alle ge neugten voor enkelen, een kommervol bestaan voor ve len. Schoolbanken Na 1959 werden de prostituées in de schoolbanken en hun be- Koopjes In het Haarlem*' winkelcentrum Schalkwijk is de drukte Sinterklaas Kerst de uitva koop gestart. Da leverde onmió dellijk veel klan ten op, die ziö verdrongen de „koopjes' Ondanks de ze miljard guide die werd uitgege ven voor de fees ten in decente» blijkt de Nedet lander nog vei geld in de porte monnee te heb ben. Maar echte voordee tjes liggen da ook nu in de win kels. FOTO: ANI WAF /LEI serm optre toem nis apart Judit visite herei den ;;Ralp raste "gepU Bij e tricts -Snel] back Adri, Sandi dc 63 djogmk het ei ycrsci de pk bange top 11 d A-toe d 6-0. man -Clairi de manier waarop met he overheidsgeld wordt omge sprongen. Geruststelling Ter geruststelling voor nieuwe doelgroepen kan den dat de Rekenkamer alleei de rechtmatigheid en doelma tigheid mag controleren var financiële steun die na 1 fe bruari 1989 wordt gegeven Aan de andere kant heeft Rekenkamer voortaan ook mogelijkheid binnen te stap pen bij bedrijven die commer cieel opereren maar waarvai -Judit de staat (nagenoeg) alle aande haar len bezit, zoals de geprivati Tjion, gj game lyn I .van seerde PTT, de Nederlands! Spoorwegen en de Staatsdruk kerij/uitgeverij, die het pas poort-project heeft overgën» men van het failliete KEP. D Rekenkamer krijgt daarente-..word' gen geen controlebevoegdheii Berg bij provincies en gemeenten Mich; Dat geldt ook voor bedrijven waarin de staat vpor minder dan vijf procent of een miljoei1 blessi gulden deelneemt. Bij de Ne derlandsche Bank en onderzie mingen waar de overheid ten minste vijf procent, maar lan( niet alle aandelen bezit, krij? -stuit de Rekenkamer een beperk» controlefunctie. Er mag volgens Van de Wa niet de indruk ontstaan dat di Rekenkamer in opdracht vai ::door de Tweede Kamer werkt: „Dl Vspelei Kamer richt zich met verzoe ken tot ons. Het parlement lang niet onze enige aangever Bij de keuze van de onderwer pen letten we vooral op de be dragen die er mee zijn moeid". De verzoeken van pariement vormen dan oolkPaul niet de hoofdmoot van het Re -vSauer kenkamer-werk. De onafhan- -.teloos kelijkheid van de Algemeni ^Gistei Rekenkamer benadrukkend iook e D- om II mer, met bleek ters, c Wam plaats Winn 'IJnici de se Avegw en ge slissei pen, mer besluit Van de Wal: „We bej len altijd zélf wat we wi] onderzoeken". d Leem speek ROB SEBES'Jnvall ranoia de regering reageert op het Afrikaans Nationaal Con gres, de nationalistische orga nisatie die geïnspireerd wordt door Mandela. Het ontslag dient als waarschuwing voor degenen die het wagen Zuid afrika een andere orde voor te schrijven, hoe lichtzinning het ook bedoeld moge zijn. Schaamteloos En dan is er natuurlijk de af faire Boksburg in de Trans- vaalprovincie, waar een on langs gekozen rechtse gemeen teraad de klok heeft terugge draaid naar de periode van schaamteloze blanke overheer sing. Dat houdt in dat de weerzinwekkende apartheid bordjes weer in ere hersteld zijn, terwijl de regerende Na- sionale Party (NP) die nog niet zo lang geleden verwijderd had. In 1953 was het echter diezelfde NP die de Wet op de Gescheiden Openbare Voor zieningen goedkeurde, waar de conservatieve gemeentera den van de Transvaal zich nu op beroepen. De Conservatieve Partij doet nu in feite precies hetzelfde wat de nationalisten jarenlang hebben gedaan en in sommige delen van het land nog steeds doen. Zo zijn bijvoorbeeld veel bars, zwembaden, parken en stranden in steden met een na tionalistische gemeenteraad niet toegankelijk voor zwar ten. Volgens de wet van 1953 hebben gemeentelijke autori teiten het recht apartheid toe te passen op openbare voorzie ningen. „Exclusief" Je hoeft niet ver te zoeken voor goed gedijende voorbeel den van raciale discriminatie en dat geldt zelfs voor de toch vrij liberale West-Kaap. Afge lopen weekend reed ik langs een strand, vlakbij het betrek kelijk apartheid-vrije Kaap stad, en ontwaarde daar een bord met de tekst: „Gereser veerd Strand", en met kleine re letters eronder: „Gereser veerd voor het exclusieve ge bruik van blanken, met uit zondering van bedienden die blanke kinderen begeleiden". Dit laatste is ongetwijfeld een tegemoetkoming aan de wens van veel blanken die op va kantie zijn. De bevoorrechte strandgan- gers, allen blanken, lagen te zonnen of genoten van een verfrissende duik in de gol- schermers achter slot en gren del gezet. De casinobazen ver lieten het land. Nu, drie de cennia later, lijkt het alsof niets de zonde heeft vervan gen. Alsof dertig jaar Revolu tie dertig jaar stilstand bete kent. Maar dit is één van de tegenstrijdige indrukken die het socialistische Cuba biedt. Wie wat verder in Havana rondkijkt ziet dat tal van bouwwerken in de steigers staan. De regering heeft, met geld van de Unesco, een ambi tieus renovatieplan opgezet. Het oude historische centrum lijkt één groot openluchtmu- seüm, variërend van het fraaie Musco de la Revolucion tot de minder interessante expositie over de prijzen van de balleri na Alicia Alonsa. Havana heeft officieel twee miljoen inwoners maar her bergt in werkelijkheid zeker een kwart van de tien miljoen Cubanen. In tegenstelling tot vele andere grote steden in Latijns-Amerika zijn er geen krottenwijken en geen bede laars. Betonnen flatgebouwen en stenen appartementeif „sie ren" de entree tot de oude ha venstad. Zoals de nieuwbouw in Alamar, een wijk aan de oostkant van de stad. Hier zijn meer dan honderdduizend eentonige maar redelijk com fortabele flatwoningen neerge zet, met alle voorzieningen binnen loopafstand. In het socialistische Cuba lijkt leven in de periferie van de stad aantrekkelijker dan in het vervallen centrum. Met de stadsbewoners delen de foren zen wel eenzelfde gebruik: wachten. Overal en 24 uur per dag staan op straat lange rijen bij de winkels, de warenhui zen, de restaurants, de nacht clubs en in het bijzonder de bushaltes. Want het openbaar vervoer is in Guba, en zeker in Havana, volledig ontregeld. Voedselschaarste Een groot deel van de rood witte stadsbussen is uitgeval len. Technische gebreken door slecht onderhoud en een te kort aan nieuwe onderdelen vormen de belangrijkste oor zaken. De bussen die nog wel rijden zijn volgestouwd met passagiers en bieden niet altijd de garantie om op de plaats van bestemming aan te ko Che's geschriften over de Nieuwe Mens, die slechts werkt en handelt voor de ge meenschap, worden bestu deerd en geciteerd als waren zij de bijbel. Deze Argentijnse arts vult daarmee de religieuze leegte die de Revolutie deed ontstaan. Het oppervlakkig be leden katholicisme was door de socialistische regering opzij geschoven en de Afrikaanse religies bezaten te weinig aan trekkingskracht. De religies zijn, hoewel nog altijd sprin glevend, inmiddels te bewon deren in een klein museum in Guanobacoa. Correctie nodig Zolang echter nog niet iedere Cubaan als Che's nieuwe mens handelt, blijft volgens de auto riteiten dwang, repressie, con trole en correctie nodig. Zeker in de wijk Vedado, waar de méeste toeristenhotels van Ha vana gevestigd zijn, wemelt het van geüniformeerde en ge heime politie. Contacten tus sen Cubanen en buitenlanders worden niet bepaald gestimu leerd. Hoewel geen enkele wet deze omgang verbiedt, is voor autochtonen ondervraging en enkele uren-verblijf in een po litiecel vaak het gevolg. Voor Cubanen die illegaal geld wis selen blijft het daar niet bij. Wegens het in bezit hebben van dollars kunnen deze „jine- teros" (zwartgeldwisselaars) twee jaar gevangenisstraf krij gen. Ondanks alle sancties worden buitenlanders voortdurend aangesproken. „Hey friend, wanna change" si§sen „jinete- ros" (altijd jong en vaak zwart) terwijl ze langslopen en strak voor zich uit blijven kijken. Hun koers, vijf tot zeven pesos voor één dollar, is zeker aan trekkelijk. De hotels en ban ken geven niet meer dan 0,8 pesos per dollar. In de speciale toeristenwinkels kunnen de dollars besteed worden. Daar is alles te koop wat in de normale Cubaanse winkels niet, mondjesmaat of in inferieure vorm aanwezig is: kleding, Franse cosmetica, geluidsapparatuur, koelkasten en elektrische fornuizen.. „Dol lar-apartheid" noemen jonge Cubanen deze rijk gevulde In- tertur-shops. Hun ontevreden heid lijkt net zo hard te groei- KAAPSTAD De schrij ver Allen Drury, winnaar van de Amerikaanse Pul- litzer-prijs met zijn boek „Advise and Consent" (advies en toestemming), beschreef Zuidafrika ooit als een „uiterst vreemde gemeenschap". Een tref fende omschrijving voor een land dat zich het afge lopen jaar kenmerkte door een reeks merkwaar dige tegenstrijdigheden. Zuidafrika werkte actief aan de vrede in Angola en Nami bia. terwijl de onderdrukking in het land zelf toenam. Sommige fortuinlijke politieke gevangenen werden vrijgela ten. Anderen kregen juist strenge1 beperkingen opgelegd en „oprechte, vredelievende leiders van een bevolkings groep" (om met de woorden van de Amerikaanse ambassa deur te spreken) werden ver oordeeld wegens terrorisme en verraad. Er werd, onder het toeziend oog van de gehele wereld, gra tie geschonken aan mensen die ter dood waren veroor deeld wegens politieke over tredingen. Vele tientallen an dere gevangenen wachten echter de voltrekking van hun doodsvonnis af in een overvol le cel. Ze zitten zó opeenge pakt dat de uitvoerende opper rechter spreekt van een „enorm probleem". Er is sprake geweest van een „verbrede democratie", maar dit wordt weer ontkend door de schorsing van kranten en de gevangenneming en ver banning van activisten. Ontslag Twee recente gebeurtenissen verdienen wel,wat meer aan dacht: het plotselinge ontslag van het hoofd van één van de belangrijkste ziekenhuizen" in heel Afrika en officieel gesoe bat over de sociale apartheid. Een gerespecteerde vrouwelij ke arts, op het hoogtepunt van haar carrière als algemeen di rectrice van het Groote Schuur Hospitaal, waar hart transplantatie-pionier Chris Barnard veel van zijn opera ties heeft uitgevoerd, werd uit haar functie ontzet. Ze kreeg een andere baan toegewezen, die volgens haar collega's een enorme degradatie is. Zwarten zijn niet welkom in dit hotel in een Zuidafrikaanse pro vinciestad dat alleen voor blanken, Indiërs en kleurlingen toegan kelijk is. FOTO: AP Wat heeft dr. Jocelyn Kane- Berman gedaan? Ze suggereerde, in een com mentaar in een weekendkrant, dat de gevangen zittende zwarte nationalist Nelson Mandela, de aangewezen per soon zou zijn om het land te regeren. Zo deed ze nog een aantal andere luchthartige voorstellen voor het vervullen van ministerposten, waarbij de werklustige kabinetslieden die momenteel die functies bekle den, niet aan bod kwamen. Dit ging de heren die het land en haar ziekenhuis besturen kennelijk te ver. Ondanks de regen van protesten van de medische wereld werd ze op staande voet ontslagen. Dit incident illustreert hoe pa- men: ook zij kunnen tijdens de rit ineens de geest geven. Het zijn echter niet alleen de transportmiddelen waar het momenteel aan schort. In het dertigste jaar van de Revolutie maakt deze enige marxistische staat van het westelijke half rond een ernstige economische crisis door. Met als gevolg be zuinigingen op elektriciteit en benzine, schaarste aan alle daagse huishoudelijke produk- ten, absurde prijzen voor een voudige kleding (een Cubaan se spijkerbroek kost een half maandsalaris) en voedseltekor ten. Vlees en vis zijn nauwe lijks te koop. De Cubanen eten weer hoofdzakelijk hun tradi tionele Moros Y Cristianos rijst met zwarte bonen. Uit protest tegen de voedsel schaarste zijn in enkele volks wijken van Havana katten de nek afgesneden en opgehan gen. Een uiterst macabere grap: de begeleidende tekst zei dat de beesten uit protest te gen het magere visrantsoen collectief zelfmoord hadden gepleegd. Net als bij de andere Latijnsa- merikaanse landen is ook in Cuba de schuldencrisis de be langrijkste oorzaak van de huidige malaise. De staat staat voor 6,5 miljard dollar bij het Westen in het krijt en moet de communistische broederlan den meer dan twaalf miljard dollar terugbetalen. Volgens westerse deskundigen is Cuba volledig afhankelijk van de circa vier miljard dol lar die de Sovjetunie jaarlijks in 's lands economie pompt. De Russische olie die Cuba krijgt in ruil voor vijf miljoen ton suikerriet is maar voor een klein deel voor eigen gebruik. De rest wordt doorverkocht. Zo is Cuba zonder zelf één druppel te produceren een be langrijk olie-exporterend land. Met alle gevolgen vandien: da ling van de olieprijzen en de dollarkoers. Toerisme moet het tekort aan westerse valuta opvangen. Dit jaar rekent Cubatur, het mi nisterie van toerisme, op zo'n honderd miljoen dollar aan toeristische inkomsten. In Va- radero, een twintig kilometer lang zandstrand aan de noord kust, wordt volop gebouwd. Voor een aantal van deze nieuwe toeristenhotels zijn joint-ventures met Spaanse be drijven gesloten. De Spaanse hotelmanagers moeten er fei telijk voor gaan zorgen dat de rijke badgasten (nu nog voor namelijk uit de Bondsrepu bliek en Canada) zo min mo gelijk van de tekorten op het eiland merken en zo veel mo gelijk dollars uitgeven. In de Granma,' de krant van de communistische partij, is weinig over de huidige malai se te lezen. Juichende, stukken over succesvolle medische congressen, over nieuwe trac toren en over de suikeroogst, die op de dertigste verjaardag van de Revolutie de grootste uit de Cubaanse geschiedenis Wanbeheer De staatseconomie die dit alles mogelijk maakt functioneert echter vaak inefficiënt. On verschilligheid en wanbeheer is overal merkbaar. Omdat weinig tot geen extra voorde len te behalen zijn, lijkt inte resse voor het leveren van goed werk nauwelijks te be staan. De voorzichtige liberali sering die begin jaren '80 werd ingevoerd is inmiddels afge schaft. In plaats van financiële prikkels ligt het accent nu weer volledig op ideologie. Che Guevara is nog altijd het lichtend voorbeeld. De beelte nis van Fidels strijdmakker in de Sierra Maestra, die later door Boliviaanse militairen werd vermoord, is overal: van de postzegels en bankbiljetten tot het immense portret dat de voorgevel van het ministerie van binnenlandse zaken siert. Een videofilm over deze guer rillero, vertoond in het Museo de la Revolucion, vormt de de finitieve heiligverklaring. moet worden, vullen de ko lommen van dit dagblad. Daarmee versterkt deze krant het contrast dat Cuba biedt. Want alle economische ellende ten spijt, ook de verworvenhe den van de Cubaanse Revolu tie zijn aanwezig. „Geen regering heeft meer voor haar volk gedaan", zei Fidel Castro dit jaar tijdens een interview voor het Ameri kaanse tv-station NBC. Hoe wel het weinig bescheiden is, heeft de eerste secretaris van de communistische partij, staatspresident en de onbet wiste leider van het land, wel licht gelijk. De kindersterfte is enorm ge daald, de gemiddelde leeftijd is gestegen van 55 tot bijna 75 jaar, analfabetisme komt nau welijks voor, het onderwijs is voor iedereen toegankelijk, de gezondheidszorg is gratis en de hulp aan andere Derde-We reldlanden is aanzienlijk (tweeduizend medici zijn uit gezonden en 24.000 buitenlan ders, de meesten uit Afrika, studeren in Cuba). Aan deze lijst kan nog worden toege voegd: werk voor iedereen, distributie van de belangrijk ste levensmiddelen, ook al zijn FOTO'S: CHARLOTTE BOS die SchaafS' ,8n he' bestrijden van raciale tegenstellingen en macho-gedrag.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 6