Bedolven Armeense hield kind met bloed in leven politieagenten Lhina zetten wet haar hun hand Bush belooft vergelding voor bomaanslag Boeing Zigeuners CeidócSouAont VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 5 jlf van incidenten i kerncentrales VS ^SHINGTON In Amerikaanse kern- litrales hebben zich vorig jaar tiendui- Jiden kleine en grotere incidenten voor baan. In meer dan vierhonderd geval- I moest een reactor met een noodstop irden stilgelegd. Dat blijkt uit een rap- I rt van een Amerikaanse onderzoeksor ganisatie dat gisteren is uitgebracht. Het 1540 ritical Mass Energy Project" van de or- 43.3 uisatie Public Citizen is een jaarlijkse 1564 jportage over de gang van zaken in de herikaanse kernindustrie. Volgens de ^anisatie deed zich in 1987 een record aantal van 104.000 incidenten voor waar- ,190 personeel van kerncentrales aan radio- 57.7 jviteit werd blootgesteld. Bovendien ^64.0 jen zich minstens 497 schendingen van veiligheidsvoorschriften voor. Ook Nederlandse justitie onderzoekt computersmokkel DEN HAAG Het arrondisse ment Den Bosch heeft van de Verenigde Staten een verzoek om rechtshulp gekregen in ver band met de vermeende compu tersmokkel door drie Nederlan ders. De drie werden gisteren ge arresteerd omdat ze ervan ver dacht werden hoogwaardige Amerikaanse computertechnolo gie naar Bulgarije te hebben wil len smokkelen. Naar een vierde Nederlander wordt nog gezocht. De Amerikaanse douane neemt de zaak hoog op, maar autoritei ten in Bulgarije ontkennen dat hun land op enigerlei manier bij de affaire is betrokken. De rech- i Den Bosch zal huiszoekingen laten verrichten bij het huis en het bedrijf van één van de verdachten, de 48-ja- rige F.G. uit Mierlo. Een woord voerder van het ministerie van economische zaken liet weten dat vanuit Nederland geen hoog waardige computer-apparatuur naar Oostbloklanden mag wor den uitgevoerd. Voor het uitvoer verbod naar het Oostblok han teert Nederland een lijst, die ge regeld wordt bijgesteld. De Vere nigde Staten hebben een strenge re lijst, maar daarop komen wel de goederen voor die ook op de Nederlandse lijst staan. Onrust in Sudanese hoofdstad houdt aan KHARTOUM In de Sudanese hoofdstad Khartoum blijft het on rustig. In de stad is gisteren op nieuw geschoten. Na stakingen en felle protesten van de bevolking trok de regering eerder op de dag de aangekondigde prijsverhogin gen in. De prijs van bijvoorbeeld suiker was door de maatregel met 500 procent gestegen. Tienduizen den Sudanezen waren uit protest tegen de prijs- en belastingverho gingen in de hoofdstad en andere steden de straat opgetrokken. De Eolitie begon te schieten toen de etogers in Khartoum weigerden uiteen te gaan. Papandreou wil niet aftreden ATHENE De door schandalen achtervolgde Griekse premier An dreas Papandreou heeft gezegd dat hij niet zal aftreden. Hij geeft de oppositie de schuld van de crisis die zijn PASOK-partij op het ogenblik doormaakt. In een toe spraak tot 140 kopstukken van de partij in een hotel in Athene zei Papandreou dat de volgende ver kiezingen niet eerder dan in juni 1989 zullen worden gehouden. Be halve het privé-leven van de pre mier beheersen een bankschandaal en een wapenhandelschandaal de voorpagina's van de kranten in Griekenland. Nu al ontslag Japanse minister TOKYO De deze week be noemde Japanse minister van justitie Takashi Hasegawa heeft vandaag alweer ontslag genomen. De oppositie had op zijn aftreden aangedrongen toen duidelijk werd dat hij jarenlang donaties had aangenomen van een bedrijf dat betrokken is geweest bij een groot aandelenschandaal. Dins dag was Hasegawa door de pre mier benoemd toen deze allerlei wijzigingen aanbracht in de sa menstelling van zijn kabinet in een poging het publieke vertrou wen in zijn kabinet te herwin- 10 ""11 0 •<™EKING De weg kwijt China? Eén raad: vraag geen geval de weg aan politie. Neem bijvoor- jjeld de volgende situa- Een auto stopt bij een litiepost even buiten iking. De dame naast de o stuurder draait haar ampje open en vraagt ileefd: „Neemt u me niet tvalijk, maar zou u me ^tublieft kunnen vertel- hoe we naar Tianjin jpeten rijden?". dienstdoende agent lacht 3i.5fottend achter zijn donkere ^nnebril en antwoordt: „U ^Smt uit Peking en weet niet j naar Tianjin moet ko- Stap uit! Ik wil uw pa- r.-n zien". Gehoorzaam jg^Jlgt de bestuurder de bevelen i en toont zijn rijbewijs. De ent zegt tegen de vrouw: „U is onbeleefd toen u mij naar i weg vroeg. U behoort de lo uit te stappen om tegen j te praten. Ik vind dat een :e van dertig yuan (omge- ïnd circa vijftien gulden) wel op z'n plaats is". Na lel gesmeek en talloze excu- /an de kant van de chauf- die wel geleerd heeft dat ^nooit in discussie moet tre- imi t de politie, mogen ze 453/^ln weg vervolgen zonder dat 114 ide boete hoeven te betalen. 173/l'n behulpzame voorbijganger 163/4pst ze de weÊ naar Tianjin. HjSemoedig 52 ligeveer een kwartier later brdt de auto aangehouden bij n andere politiepost. Nu brdt de bestuurder beschul- gd van te hard rijden en een King tot inhalen op een pg. Hij heeft geen van beide ■Waan, maar opnieuw durft niet te protesteren. „Hoe ^^■rd reed ik dan?", vraagt hij ^Bemoedig aan een agent die een snelheidsmeter hanteert. „U weet niet hoe hard u reed?", snauwt de politieman hem toe. Meer wil hij niet zeg gen. Een viertal agenten, allen ge kleed in leren uniformjassen, steekt .de koppen bij elkaar. Na langdurig discussiëren, be sluiten ze hem tot een boete van 150 yuan (vijfenzeventig gulden) te veroordelen. „Hoe veel geld heeft u bij u?", vra gen ze de chauffeur, die ver klaart in het bezit te zijn van honderd yuan. Weer moet hij smeken en zich in allerlei bochten wringen. „Alstublieft, geeft u me geen boete. Ik raak mijn premie kwijt als ik ver oordeeld wordt wegens te hard rijden". De agenten vragen hem zijn wegenbelastingpapie ren te tonen. En ook nu zege viert zijn nederigheid. „Uw gedrag is in orde", zegt één van de dienders. „U komt er deze keer van af met een boe te van slechts vijf yuan". Onderhands Politieagenten in China ont vangen hogere premies naar mate ze meer boetes uitdelen. En daarnaast schrijven ze vaak geen officiële bonnen uit, maar wordt de betaling onder hands geregeld. Vastgestelde bedragen voor de overtredin gen zijn er ook niet; de agen ten bepalen ter plekke wat er betaald moet worden. „De boeren zijn altijd de klos, zonder enige reden", zegt een vrouw. „En de boeren moeten nu eenmaal gebruik van de weg maken om naar de markt te gaan. Er zit voor hen niets anders op dan maar te beta len". Een ander klaagt: „De agenten zetten de wet gewoon naar hun hand. Als ze kwaad wil len, verscheuren ze je rijbe- W'JS CATHERINE SAMPSON (c) The Times, Londen (Vervolg van de voorpagina) LENINAKAN De zwa re aardbeving in Armenië heeft ontelbare gezinnen in rouw gedompeld. Soms zijn er ook verhalen over ongekend moedig gedrag, zoals dat van de 26-jarige Susanna Petrosjan uit de grotendeels verwoeste stad Leninakan, die met haar 4-jarige dochter G.a- janej acht dagen lang on der het puin bedolven lag, maar haar dochter in le ven hield door haar met haar eigen bloed te voe den. Zij werden omgeven door eeu wige duisternis en hun enig voedsel, een potje jam, was op. Susanna lag op haar rug in een gevangenis van brokken be ton; een betonnen plaat die een halve meter boven haar hoofd hing belette haar op te staan. Haar schoonzuster Kari- ne lag dood naast haar, ver pletterd door de ingestorte muren. Haar dochtertje Gaja- nej smeekte haar iets te drin ken te geven, maar er was niets. Op dat moment herinnerde Susanna zich dat het enige dat ze kon bieden haar eigen bloed was. Ze schoof op haar rug naar de andere kant van de kamer, en vond een glasscherf waarmee ze een snede in haar door de kou verdoofde wijs vinger maakte. Ze hield haar vinger aan de mond van het kind om op te zuigen. De paar druppels waren echter niet ge noeg, en ze maakte nog meer sneden in haar vingers. Ze bracht opnieuw haar hand naar de mond van het kind en kneep in haar vingers om er meer bloed uit te krijgen. „Ik wist dat ik ging sterven, maar ik wilde dat mijn dochter zou blijven leven", zegt ze nader hand. Vijfde etage Op de dag van de aardbeving had Susanna's man Gerkham, een schoenmaker, haar en Ga- janej afgezet bij Karine, die een appartement bewoonde op de vijfde etage van een flat in Leninakan. Susanna zou een jurk gaan passen die haar schoonzuster van de hand wil de doen. De jurk paste perfect. Toen ze het kledingsstuk uit trok, voelde ze hoe de vloer van Karines woning plotseling begon te trillen en vervolgens hevig schudde. Slechts gekleed in haar slip en onderjurk greep Susanna haar dochtertje vast en rende de voordeur. Op het dat ze de deur opentrok, zakte de vloer onder haar voeten weg en stortte het negen ver diepingen tellende flatgebouw in. Susanna, Gajanej en Kari ne vielen naar beneden en kwamen terecht in de kelder van de flat, terwijl het gebouw om hen heen in elkaar zakte. Hoewel ze op haar rug in vol strekte duisternis lag en zich nauwelijks kon bewegen, slaagde Susanna erin een potje bosbessenjam afkomstig uit Karines meegevallen provisie kast te bemachtigen. Op de tweede dag na de aardbeving, de dag waarop Karine aan haar verwondingen bezweek, gaf Susanna het potje jam aan haar dochtertje. Tussen het puin vond Susanna een rok en maakte hiervan een bedje voor Gajanej, zodat het kind wat kon slapen. On danks de bittere kou trok ze ook haar kousen uit en wik kelde deze om haar dochtertje. Drinken Naarmate dagen voorbijgingen begon Gajanej steeds indrin gender om drinken te vragen. Toen herinnerde Susanna zich een tv-programma. „Het was een documentaire over een uitgedroogde onderzoeker in het Poolgebied. Zijn metgezel had zijn hand opengesneden en zijn vriend zijn bloed laten drinken", vertelt Susanna, die zich niet kan herinneren wan neer en hoe vaak zij haar dochtertje haar bloed te drin ken gaf. Soms dwaalden haar gedach ten af, vertelt Susanna, Zij zag gebeurtenisen uit haar leven aan zich voorbijtrekken en kreeg waanvoorstellingen. „Als ik mijn ogen dichtdeed en weer opende, zag ik kisten vol appels en flessen limonade. Ik, zei tegen mijn dochtertje: „Kind er is hier "zoveel te eten en te drinken". Maar als ik me uitstrekte om de waren aan te raken, waren ze verdwenen. Ik verloor alle hoop, ik wacht te nog slechts op de dood". Op 14 december, acht dagen na de aardbeving, werden Su sanna en Gajanej door red dingswerkers gevonden. Zij slaagden erin een klein gat in het puin te boren, zodat een straaltje licht naar binnen viel. „Wij zijn gered", schreeuwde Susanna uit. Man en zoon Buiten werd zij opgewacht door haar man Gerkham, die bij de aardbeving ongedeerd was gebleven. Ook het 7-jarig zoontje van de Petrosjans bleek de ramp te hebben over leefd. Susanna en Gajanej werden overgebracht naar Je revan en onmiddellijk in het ziekenhuis opgenomen. Bij Gajanej werd vocht ingebracht in haar uitgedroogde lichaam. Haar lichaamstemperatuur was gevaarlijk laag en haar bloed ernstig verdikt. Boven dien had het kind een shock en verkeerde zij in een zware depressie. Susanna was even eens uitgedroogd en kreeg ook vocht toegediend. Zij werd in een soort zuurstofkist gelegd, een behandeling tegen langdu rige blootstelling aan koude. In het ziekenhuis bleek ook dat Susanna al twee maanden zwanger was. Volgens de dok toren kunnen Susanna en Ga janej binnen een week het zie kenhuis verlaten. De artsen verschillen overi gens van mening over de vraag of Susanna met haar bloed daadwerkelijk het leven van haar dochtertje heeft ge red. De dokter van Ganajej meent van wel. Hij: „Voor een kind is de concentratie van vocht in het lichaam veel be langrijker dan voor een vol wassene". Susanna's arts vindt echter: „Susanna heeft heel weinig bloed verloren. Wat hen redde is het feit dat zij sa men waren. De moeder had geen tijd om in paniek te ra ken. Zij moest voordurend aan het kind denken". Eindelijk thuis Na een langdurige gijzeling door de terreurgroep van Abu Nidal in Libanon zijn Marie-Laure en Virginia eindelijk teruggekeerd in hun land. Na aankomst op het vliegveld van Marseille werden de twee Franse meisjes samen met hun vader Pascal Betille per auto naar een plaatselijk ziekenhuis gebracht voor onderzoek. De gijzeling heeft dertien maanden geduurd. FOTO: AP 1988 zwart jaar voor El Salvador SAN SALVADOR Vijf or ganisaties voor de mensen rechten in El Salvador heb ben gisteren het leger en pa ramilitaire doodseskaders er van beschuldigd in 1988 1.700 burgers vermoord te hebben. In 1987 zouden het er 1.415 zijn geweest. De organisaties constateren dat het leger „nieuwe repressietechnie ken" is gaan gebruiken, zoals bomaanslagen tegen kanto ren van progressieve vereni gingen. 1988 was het jaar dat „het democratische image van de regering van presi dent Napoleon Duarte volle dig instortte", als gevolg van de steeds dieper wordende kloof tussen traditioneel rechts en de regerende chris tendemocraten, aldus de or ganisaties: In de burgeroor log sinds 1979 zijn ongeveer 65.000 personen gedood, van wie de helft ongewapende burgers. Brezjnev definitief in ongenade ONDERZOEK GERICHT OP PALESTIJNSE TERRORISTEN MOSKOU Het Kremlin heeft opdracht gegeven de namen van de vroegere partijleiders Leonid Brezjnev en Konstantin Tsjernenko .te verwijderen van alle huizen, gebouwen, plaatsen en fabrieken. Het besluit betekent dat nu nog verder wordt af gerekend met de nalatenschap van achttien jaar bestuur door Brezjnev en het vervolg daarop door Tsjernenko. De periode wordt tegenwoordig aangeduid als het „tijdperk van de stagna- Het zware harnas hindert Rob wel in zijn bewegingen, langzaam voortstappend verkent hij het inwendige van de .'ctronenoven. Daar in de hoek.... Wat is dat? Daar hangen aan zoldering drie merkwaardige apparaten. Maar dat zijn de be- halve bollen van atoombommen! De toestellen hangen in ontstekingsapparaat en Rob weet, dat een ontzettende ont- fcffing, die alles tot mijlen in de omtrek zal vernietigen, volgt, wineer de halve bollen bij elkaar worden gebracht, finneer hij die bollen zou kunnen demonteren, zou het mon sterlijke plan van prof. Lupardi getorpedeerd worden. Voorzichtig nadert Rob de atoombommen en juist strekt hij zijn hand naar de toestellen uit, wanneer hij geschuifel van voetstappen achter zich hoort: prof. Lupardi is ongemerkt de oven binngekomen, ge wapend met een zware metalen staaf. Rob heeft niet eens tijd meer om zich om te draaien, want reeds heeft Lupardi de staaf opgeheven en met een zware slag komt het wapen op Robs hoofd terecht.... BEEVILLE/LOCKERBIE De aanstaande Ameri kaanse president George Bush heeft gisteren be loofd de daders van de „laffe" bomaanslag op een Amerikaans verkeers vliegtuig te straffen, als zij gevonden worden. De Boeing 747 van Pan Am ontplofte vorige week woensdag boven het Schotse stadje Lockerbie. Daarbij kwamen zeker 270 mensen om het leven. De uitpraak van Bush herin nert aan de belofte die presi dent Reagan deed bij zijn aan treden in 1981. De Amerikaan se president zei toen dat terro risten op snelle en harde ver geldingsmaatregelen van de Verenigde Staten konden re kenen. In de praktijk bleek het echter moeilijk deze belof te na te leven, omdat het Was hington niet lukte de schimmi ge daders van aanslagen op Amerikaanse doelen op het spoor te komen. De enige keer dat de Verenigde Staten wraak namen was in 1986, toen de Amerikaanse lucht macht een aanval op Libië uit voerde. Dat gebeurde, nadat volgens Washington was ko men vast te staan dat Libië be trokken was bij een aanslag op een door Amerikaanse militai ren bezochte discotheek in West-Berlijn. De FBI zal zich bij het beant woorden van de vraag wie de aanslag op de Boeing van Pan Am heeft gepleegd, richten op twee Palestijnse terreurorgani saties. Dat zijn het Volksfront voor de Bevrijding van Pales tina, dat onder leiding van Ahmed Jebril staat, en De Fa tah Revolutionaire Raad, die wordt geleid door Abu Nidal. Volgens de Israëlische onder minister van buitenlandse za ken Binyamin Netanyahu hebben de Verenigde Staten het internationaal terrorisme aangemoedigd door gesprek ken aan te gaan met de Pale stijnse Bevrijdings Organisatie. In Tunis gaven verscheidene Arabische diplomaten te ken nen zeer bezorgd te zijn dat de Mossad, de Israëlische geheime dienst, achter de ramp zat. De Amerikaanse federale luchtverkeersdienst FAA heeft de eigen veiligheids maatregelen verscherpt op de 103 luchthavens in Europa en het Midden-Oosten die wor den aangedaan door Ameri kaanse verkeersvliegtuigen. Ook de grote Europese lucht havens hebben hun veilig heidsmaatregelen verscherpt. Alleen niet de luchthaven van Frankfurt, vanwaar het ge troffen Pan-Amtoestel vorige week vertrok. Y door Jean Mentens ROME Het vriest en de ouders van de kleine Pamela Hamidovic hebben nog tot na middernacht blokken hout gestookt in hun gammele woonwagen, maar nu ze naar bed willen moet het vuur uit. Omdat hun optrekje voor een groot deel bestaat uit karton en aan elkaar gespijkerd hout van sinaasappelkratten, is het veel te gevaarlijk de kaarsen of de kachel 's nachts te laten branden. De caravan, waar het eerst haast ondraaglijk warm was, koelt ook meteen weer af. Pamela, dertig dagen oud, een kleine baby met een hartkwaal, wordt zo goed en zo kwaad het gaat ondergestopt door haar moeder en op een plekje gezet waar het nog het minste tocht, maar het kindje is doodgegaan van de kou als mama haar - even voor zeven- de borst wil geven. De volgende dag wordt een ander meisje, Lidya Hrustic, door haar machteloos huilende ouders naar het ziekenhuis gebracht met een acute longontsteking. Veel te laat, want de artsen kunnen slechts het overlijden van het twee jaar oude meisje vaststellen. Een tweede slachtoffertje van de kou op het einde van december. Bij het begin van 1988 waren er al drie slachtoffertjes geteld twee jongetjes werden verkoold omdat de woonwagen in brand vloog door te hard stoken en een meisje van vier maanden vroor nog dood op 30 maart, de laatste koude dag van vorige winter. In Rome vriest het niet gauw, maar als de temperatuur er in de winter onder nul zakt, is dat een doodvonnis voor zigeunerkinderen. De afgelopen dagen heeft het centrum en het zuiden van Italië af te rekenen met ongewoon koud weer en daar zijn nu al een baby van een maand en een meisje van twee het slachtoffer van geworden. Als de stad nu iets beter zou zorgen voor haar "Zingari", dan zou de korte winter ook voor hen geen ramp zijn. Maar Rome heeft in verband met de zigeuners een verschrikkelijke reputatie. Al drie jaar liggen er door het stadsbestuur goedgekeurde wetten op uitvoering te wachten. De ongeveer 3.500 zigeuners die zich in de Eeuwige Stad ophouden zouden kunnen rekenen op terreinen met elektriciteit, water, toiletten en een kleine Eerste Hulp-post, maar de 35 grote of kleinere kampen die voornamelijk liggen aan de rand van de stad zijn zonder uitzondering modderig braakland waar slechts een paar vuilnisbakken zijn neergezet. In het begin van dit jaar, toen er heel even sprake was van het inrichten van een permanente standplaats in het oosten van de stad, ontstaken de Romeinse bewoners uit die buurt in een zigeunerhaat die echt angstwekkend was. Er werden uit protest wegen geblokkeerd en zelfs een spoorlijn. Uiterst rechtse partijen poogden ook nog munt te slaan uit het ongenoegen van de bewoners over het op te richten kamp. Het wantrouwen en de afkeer waarop de zigeuners stoten bij de Romeinen heeft alles te maken met de onwetendheid over een volk waar ze nu toch al vijfhonderd jaar mee samenleven. De eerste keer dia t er sprake was van zigeuners in Rome was in 1422, toen frater Gerulindo de Forli in zijn kronieken beschreef hoe er meer dan tweehonderd "zingari" waren aangekomen om naar de Paus te komen kijken. Het dateert al uit die tijd dat het leven van de zigeuners zuur wordt gemaakt door verordeningen die ze weer de stad uitstuurden. Die verordeningen bestaan nu niet meer, maar de wetten die ze een vreedzaam en menswaardig verblijf moeten garanderen worden nog steeds niet toegepast. In de periode van Kerst en Nieuwjaar, als de Romeinen onuitputtelijk veel geld uitgeven aan kadootjes en feesten, lopen de al iets grotere zigeunerkinderen rond in de binnenstad en vragen om een aalmoes. Ook zij die gul geven hebben doorgaans niet het flauwste vermoeden dat het hen aan veel meer ontbreekt dan alleen maar geld,

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5