Opgraven blindgangers Schiphol enorm karwei Horror in Rotterdam Zomervakantie'89 m Ccidóe Commit )IEP WEGGEZAKT IN ZACHTE JONGE BODEM Gedetineerde meldt zich na ontsnapping .CNMI: 1988 was erg acht, somber en nat „Pin-code aan niemand onthullen" OFFICIER EIST HOGE STRAFFEN TEGEN JONGE GEWELDENAREN Nog steeds geen akkoord paspoort Ccidóc Soumtit IGIN INNENLAND VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 3 ITTERDAM Rotterdam krijgt vanaf 1 art als eerste stad in Nederland een profes- ieel werkende stadstelevisie. De uitzendin- i van Stads Televisie Rotterdam zijn op alle •kdagen te zien aan het eind van de middag, ast de gemeente Rotterdam, die drie miljoen den voor drie jaar beschikbaar heeft gesteld, unt ook het Rotterdamse bedrijfsleven de iroep. In totaal is door de bedrijven een be- u ig van 2,5 miljoen gulden toegzegd. De pro- imma's, gevuld met Rotterdamse onderwer- ïK da op het gebied van nieuws, sport, cultuur en nomie, beginnen steeds even voor half zes 's jdags. Op maandag, woensdag en vrijdag zal programma één uur duren en op dinsdag donderdag twintig minuten. De program- _'s worden aan het eind van de avond her- 11 aid. In het weekeinde zijn voorlopig nog 0 en uitzendingen gepland. linde de ard belo een oedei, sen ji VOO] w einde otterdam krijgt rste stadstelevisie Drs. B. van den Bos Bertens verliest eerste ronde om kandidatuur D66 DEN HAAG Oud-senator B. van den Bos uit Den Haag is als eerste geëindigd bij een stemming onder de leden van D66 over de Europese lijst. Hij bleef- daarmee voor op J.W. Bertens, de voor malig ambassadeur voor Nederland in Midden-Amerika. Bertens was de beoogd lijstrekker van de democraten voor de komende verkiezingen voor het Euro pees Parlement. Aan de kandidaten is nu gevraagd of zij zich beschikbaar wil len stellen voor het lijsttrekkerschap. Zij moeten hun bewilliging daartoe voor 2 januari kenbaar maken. Op het aan staande congres van de partij wordt de FOTO: ANP definitieve lijsttrekker aangewezen. Wederom groei Consumentenbond DEN HAAG De Consu- mentenbond is in 1988 op nieuw gegroeid, de netto ledenwinst bedraagt 25.000. De bond telt nu zo'n 560.000 leden. De afgelo pen drie jaar steeg het le dental in totaal met 25 procent, zo heeft de bond meegedeeld. Volgens di recteur Westendorp van de Consumentenbond houdt de groei verband met de economische ont wikkelingen in ons land, maar zeker ook met de breedte van het aanbod dat de bond de leden biedt. Muskusratten in spoordijk SURHUISTERVEEN - Op de spoorverbinding tussen Groningen en Leeuwarden zijn de afgelopen maanden een tiental muskusratten ge vangen, die zich in de spoor dijk langs de rails bevonden. Gevaar voor verzakkingen is niet denkbeeldig, aange zien de muskusrat er om be kend staat dat hij enorme ondergrondse holen kan gra ven. Het Waterschap Lits en Lauwers verwacht dat op korte termijn maatregelen worden getroffen omdat in het gebied het afgelopen jaar zo'rt 1.700 muskusratten zijn gevangen. Schikking verdachte in ABP-affaire MAASTRICHT De zevende verdachte in de geruchtmakende ABP-affaire, het voormalige hoofd van de afdeling nieuw bouw, P.R., behoeft zich niet voor de Maastrichtse rechtbank te verantwoorden. Met hem heeft het openbaar ministerie namelijk een schikking getroffen. De Maastrichtse fraude-officier van justitie, mr. J. Laumen, die de ABP-affaire heeft behandeld, weigert te zeggen wat de schikking inhoudt. Laumen zei verder nog niet te weten wanneer de achtste en laatste ABP-verdachte J.L. moet voorko men. L. was indertijd belast met het ver werven van projecten en wordt verdacht van het aannemen van steekpenningen. Het is niet uitgesloten dat ook met hem een schikking wordt getroffen. Illegale handel in vogels opgerold UDENHOUT De rijkspoli- tie in Udenhout (NB) heeft drie mannen aangehouden op verdenking van illegale han del in vogels. Op de zolder van een woning in Udenhout wer den in een kooi 953 Spaanse putters (handelswaarde 20.000 gulden) aangetroffen. De die ren, eerder in Spanje gevan gen, waren in de kooi opgeslo ten om te worden doorver kocht. Volgens de politie is het waarschijnlijk dat tijdens het transport zeker de helft van de dieren het loodje heeft gelegd. Hoe de overgebleven vogels terug moeten naar Spanje is nog niet duidelijk IHIPHOL Wanneer Explosieven Oprui- ings Dienst (EOD) alle indgangers heeft opge- teruf oord die op Schiphol le >st begraven moeten lig- n, wordt het opruimen in de niet ontplofte iar nimmen nog een enorm :den irwei. Niet alleen omdat ;t misschien wel om der tot vijftig van die pro fielen uit de Tweede ereldoorlog gaat, maar loral omdat ze' op grote epte moeten liggen. drukke agenda van de EOD n tot gevolg hebben dat comp hiphol de bouw van hangars n de kop van de oude baan w -32 voorlopig met enkele janden, misschien zelfs lan- r dan een jaar moet uitstel- et hoi it gegevens van de gemeente proej aarlemmermeer (waarin Niiphol ligt) blijkt dat de eer- harde zandlaag in de bodem sommige plaatsen tussen ht en achttien meter diep zit. n, saifaet is zeker niet uitgesloten juldif il en dat een aantal blindgangers in al die jaren tot die diepte is weggezakt", zegt Frank Snoek van de gemeente Haarlemmer meer. Volgens grafieken van de EOD moeten de bommen bij de- bekende afgooihoogte en -snel heid in 1943 direct al een meter of vier in de bodem zijn doorge drongen. Door de kwelderwer king van de relatief jonge bo dem in de Haarlemmermeer zijn ze in de loop van de jaren tot op de hardere lagen wegge zakt. Volgendé week vrijdag voert de EOD overleg met onder meer de NV Luchthaven Schiphol en met de gemeente Haarlemmer meer over de aard en omvang van de bergingsoperatie. Vol gens kapitein M.J. Huijbers van de EOD is het zeer de vraag of Schiphol zomaar bovenaan het prioriteitenlijstje komt te staan. „Op dit moment werken we al aan zeven klussen tegelijk door het hele land. Daarnaast heb ik nog eens 160 grote en kleine op drachten op de agenda staan voor de komende jaren; sommi ge staan er al sinds 1982 op. Schiphol is overigens niet de enige op mijn lijstje die bouw werkzaamheden moet uitstéllén vanwege een bom. In sommige gevallen zullen zelfs héle ge bouwen gesloopt moeten wor den om bij een blindganger te kunnen". Niettemin rekent Schiphol- woordvoerder Rien Floris er op dat de EOD de nationale lucht haven met voorrang zal behan delen, ook al leveren de blind gangers geen gevaar op voor nabijgelegen installaties of ge bouwen. Maar voor de geplande bouwactiviteiten van Transavia leveren de bommen wel dege lijk gevaar op. Voltreffer Voor het plaatsen van een han gar moet volgens deskundigen tot minstens acht meter diep worden geheid. Het risico dat daarbij een blindganger wordt geraakt wordt onaanvaardbaar groot geacht. Daarom is het heiklaar maken van het terrein voorlopig opgeschort. „Het ter rein is voor normaal gebruik veilig", schat woordvoerder Snoek van de gemeente in. „Heb je echter bij het heien een voltreffer, dan zou dat de hei paal en het hele hei-machine lanceren". EOD-kapitein Huijbers denkt er net zo over. „Ook een blind ganger op acht meter diepte is gevaarlijk. Springstof is een in stabiele chemische verbinding, waardoor een bom na verloop van tijd zonder enige aanlei ding af kan gaan. Op Schiphol kan dat over veertig jaar, maar ook morgen al zijn. Onlangs is in West-Duitsland nog een bom op die diepte ontploft. Dat ver oorzaakte een enorme grond- schok en een krater van heb ik jou daar. De huizen schudden op hun funderingen". De opsporing wordt geen een voudige opgave en zal moeten geschieden via zogeheten son dering; daarbij worden plastic buizen met water de grond in gespoten, waarna de (mogelijk door een blindganger veroor zaakte) verstoringen van het aardmagnetisch veld worden gemeten. „En als we ze alle maal in kaart hebben gebracht, wordt het een kwestie van gra ven. Acht meter diep, dat is drie etages van een gebouw. Ik moet er niet aan denken", aldus Huijbers. ARJEN VAN DER SAR AMSTERDAM Een 30-jarige gedeti- snapte samen met een 33-jarige man die snapping hulp van buitenaf. Onbekenden neerde heeft zich gisteren bij de poort van nog voortvluchtig is. De mannen zaten in in een auto maakten een touw aan een de gevangenis gemeld, nadat hij enkele bewaring in verband met een overtreding hekwerk voor een raam van het huis van uren daarvoor was ontsnapt. Hij voelde van de vuurwapenwet en diefstal met ge- bewaring vast en trokken dit hek los door zich buiten „ongelukkig", aldus een weid, respectievelijk doodslag of poging met de auto weg te rijden. De twee man- woordvoerder van de politie. De man ont- tot doodslag. Het tweetal kreeg bij de ont- nen kloVnmen daarop naar buiten. Jrote brand in Zwolle randweermannen in actie bij een uitslaande brand in Zwolle. Bij de brand die ontstond in een oonhuis liepen vier aangrenzende huizen brand- en waterschade op. Een 15-jarig meisje raakte :ht gewond bij een sprong van de eerste verdieping. De oorzaak van de brand is nog niet vastge- leld. Het vermoeden bestaat dat de brand is ontstaan door kortsluiting in een elektrische deken. FOTO: ANP >E BILT Het jaar 1988 was extreem zacht, zeer somber en at. In De Bilt bedroeg de jaargemiddelde temperatuur 10,3 gra- en Celsius. Een dergelijke hoge waarde kwam in deze eeuw iet eerder voor. In 1934 was het jaargemiddelde 10,2 graden, ld us het KNMI. >e hoge gemiddelde temperatuur in 1988 is vooral te danken an de relatief warme maanden januari, februari en december. >e lente was ook iets warmer dan normaal. De temperaturen in omer en herfst weken volgens het KNMI nauwelijks af van 'at normaal is in die tijden van het jaar. Iet aantal uren zonneschijn het afgelopen jaar was 1.290. Nor mal is een gemiddelde van 1.496 uren. Het jaar 1988 behoort aarmee met de jaren 1903 en 1902 tot de drie somberste van eze eeuw. n 1988 werd verder gemiddeld circa 877 millimeter neerslag ge- leten. Normaal is dat 775 milimeter. Januari, februari, maart n juli waren erg nat. let KNMI noemt tot slot in een apart overzicht de afgelopen ïaand december zeer zacht en zeer somber, maar wel met de ormale hoeveelheid neerslag. DEN HAAG De postale re cherche waarschuwt het pu bliek de geheime pin-code bij het giropasje te onthullen, zelfs niet aan leden van de postale recherche. Na diefstal van betaalkaarten worden de slachtoffers soms gebeld met de vraag of ze ter- wille van de afwikkeling van de diefstal de geheime cijfer code willen vertellen. Met be hulp van een vervalst pasje kan dan de girorekening van het slachtoffer worden leegge haald, aldus de postale recher che. ROTTERDAM Waar gruwde het publiek het meest van, gisteren in de Rotterdamse rechtszaal? Was het van die bijlslagen die een einde maakten aan het leven van een on schuldige verpleegster? Of van de schoppen waarmee een 90-jarige man hevig bloedend een toilet in werd gewerkt? Of het kapmes dat in de zij van een passerende jogger werd gestoken? Elk nieuw detail verwekte een nieu we zucht van verontwaar diging in de zaal waar vier jonge jongens, 17 tot 19 jaar oud, terecht ston den. Alle vier hoorden ze tbr tegen zich eisen, ge combineerd met gevange nisstraffen van 6 tot 15 jaar. 's Morgens vroeg, aan het begin van de lange zitting, waar schuwde de president van de rechtbank, mr. R. Lensink, al: „Er kunnen vandaag dingen ge zegd worden die voor eventueel aanwezige slachtoffers of nabe staanden heel moeilijk zijn. La ten zij zich vrij voelen de zaal op elk moment te verlaten". De eerste verdachte die zij voor zich zag Verschijnen was Angelo de W. (19), een dove jongen, wiens zaak afzonderlijk werd behandeld. Daarna verschenen de broers Henk (17) en John B. (18) en Mario S. (17). Slungelige pubers, met het haar kort van voren en lang van achteren, echte jongens nog. Henk, John en Mario, „het edele drietal", noemde Lensink hen, hebben bekend viermaal iemand te heb ben gemolesteerd en beroofd. Henk en John hebben boven dien de dove Angelo meege sleept in hun boosaardig spel en hem een bijl in de handen gege ven waarmee hij tweemaal toe sloeg, eenmaal met fataal ge- volg. Angelo woonde in Don Bosco, een project voor begeleid wo nen, en kreeg daar op 12 mei van dit jaar in de persoon van Henk een nieuwe mede-bewo ner. Vier dagen later al liepen de twee 's avonds in het Kra- lingse Bos rond, gewapend met bijl en mes. Henk had Angelo voorgedaan wat hij daarmee doen moest: als hij het teken gaf, slaan. Eerst met de botte kant, daarna met de scherpe. Dat deed Angelo. Een toevallig passeren- de jogger was het slachtoffer. Henk stak hem in zijn zij met een mes, Angelo sloeg hem op zijn hoofd met de bijl. Zonder de walkman van de jogger, die als buit had moeten dienen, mee te nemen gingen de twee daarna naar huis, de trimmer gewond achterlatend. Sleeptouw „Vond je het leuk die avond?", vroeg de president via een do ventolk aan Angelo. „Nee", schudde Angelo. „Waarom was je dan toch meegegaan?" „Weet niet". En in die staccato-vorm ging het verhoor verder. Naar de 22e mei, toen John bij zijn broer Henk op bezoek ging, en die twee Angelo op sleeptouw namen. Lensink: „Henk en John en Angelo, afspraak maken, weer naar Kralingse Bos, ie mand neerslaan?" „Ja", knikte Angelo. Maar veel meer wilde hij er niet over kwijt. „Hij wil er niet over praten", zegt de tolk. „Ook goed", zei Lensink, „dan zal ik verklaring voorlezen die hij eerder voor de rechter-com- missaris heeft afgelegd". En zo volgde het relaas over Henk en John die zich in de bosjes verstopten terwijl Angelo met zijn bijl wachtte op een voorbijganger. Toen er iemand op een fiets voorbijkwam, be greep hij dat hij iets moest doen en hij sloeg de vrouw met de botte kant van de bijl op het achterhoofd. Zij viel en Angelo sloeg nog eens, nu met de scher pe kant. Daarna kwamen Henk en John erbij, John sloeg ook nog een keer en toen sleepten ze de vrouw weg en draaiden haar om, zodat ze met haar gezicht naar de grond kwam te liggen. Henk en John stonden er bij te lachen, Angelo niet. De volgen de dag overleed de vrouw, de 40-jarige verpleegster Stilken- boom, in het ziekenhuis. gege- Misdrijven Diezelfde week nog werd Ange lo gepakt, nadat Henk hem bij de politie als dader had getipt. Maar was Henk zelf niet even zeer dader, evenals John? Zij hadden het plan bedacht en mis bruik gemaakt van hun macht over Angelo. Die deed alles was de twee broers zeiden. Henk: „We hadden een enorme macht over Angelo. Ik weet dat hij nooit uit zichzelf iemand dood zou slaan. Ik gaf hem opdrach ten, hij zag mij als een soort god". Angelo zelf: „Zij waren met z'n tweeën, ik was alleen. Bang". De aanhouding van Angelo en de daaropvolgende arrestatie van Henk en John, bracht de Rotterdamse recherche op het spoor van meer gewelddadige misdrijven. Niet alleen kwam boven tafel dat John en Angelo ook een jogger hadden overval len, het bleek dat John en Henk al vaker hadden toegeslagen, sa men met Mario S. Deze onaf scheidelijke vriend van John had samen met de broeders B. al het nodige op zijn kerfstok, zo bleek uit de verhoren. In april 1987 sloegen ze met z'n drieën een 57-jarige man in coma (Len sink: „Een detail waar ik hele maal misselijk van werd, is dat Mario een aanloop nam om de liggende man in het gezicht te schoppen") en beroofden hem van honderd gulden. Begin 1988 overvielen ze een 63-jarige man in de portiek van zijn flat (John: „We hadden gewoon geld no dig"). De man werd vreselijk toegetakeld, verschillende keren gestoken en dat allemaal om on geveer 25 gulden. „Jullie be sprongen hem als beesten", zei de president. In maart bewerk ten de jongens een 43-jarige man met ijzeren staven. Badend in het bloed lieten ze hem achter en ze namen zijn geld mee. De volgende dag werd hij thuis door zijn moeder gevonden; dood in de douche. Sectie wees uit dat hij al langer leed aan een hartafwijking, zodat niet bewe zen kon worden dat de jongens verantwoordelijk waren voor zijn overlijden. „Maar jullie heb ben er toch zeker aan bijgedra gen", hield Lensink hen voor. Echt kwaad werd de president toen zij de mishandeling van een 90-jarige man aan de orde stelde. De drie jongens sloegen en schopten hem zijn hele woning door en sloten hem uiteindelijk meer dood dan levend op in een toilet („hij kreunde zo irritant, dus pleurden we 'm maar in de plee"). Daar werd hij de volgen de ochtend gevonden. „Heb je de foto's wel eens gezien die de politie toen gemaakt heeft?" vroeg Lensink aan John. „Nee? Wil je ze dan nu even zien? Ik heb ze hier hoor. Geen belang stelling? Daar ben je te laf voor hè! Dat durf je niet!" Scheefgroei „Doodstraf", werd vanaf de pu blieke tribune geroepen. Officier van justitie mr. J. Gras eiste te gen Angelo, die in zijn jeugd ernstig verwaarloosd is, 6 jaar en terbeschikkingstelling van de regering (tbr). Daarbij hield hij rekening met het rapport van het Pieter Baan Centrum, dat de dove jongen „sterk verminderd toerekeningsvatbaar" achtte om dat de ontwikkeling van zijn persoonlijkheid een ernstige scheefgroei laat zien (pas toen hij vier jaar oud was en al bijna evenlang uit huis geplaatst, ont dekte men dat hij doof was). Een geweterr ontbreekt bij Angelo zo goed als geheel. Op grond daar van bepleitte.zijn advocate vol ledige ontoerekeningsvatbaar heid en derhalve ontslag van rechtsvervolging. Tegen Henk en John B., die evenals Mario S. verminderd toerekeningsvatbaar worden ge acht, eiste de officier vijftien jaar gevangenisstraf en tbr, te gen Mario acht jaar en tbr. De rechtbank doet op 12 januari uit spraak. STEVO AKKERMAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er is nog geen zicht op de onderte kening van de intentie verklaring tussen het mi nisterie van buitenlandse zaken en de Staatsdrukke rij/uitgeverij (SdU) over de produktie van het nieuwe, fraudebestendige paspoort. De principe-afspraken zou den afgelopen dinsdag zijn ondertekend. Het aanvanke lijke optimisme is inmiddels flink getemperd. Alle be trokkenen verklaarden giste ren dat zij niets weten over het moment van onderteke ning. De SdU en Buitenland se Zaken zijn het nog steeds niet eens. Het belangrijkste probleem is dat het ministe rie wil dat de SdU de machi nes, de technische kennis en het personeel van het faillie te KEP overneemt. Dat is ook de wens van de fi nanciers van KEP, de ban ken NMB en NIB. De SdU moet betalen voor de „res tanten" van KEP, maar wei gert hier op voorhand mee akkoord te gaan en beroept zich op een oude afspraak met de Haarlemse drukkerij Joh. Enschedé. De SdU wil het paspoort samen met En schedé maken en meent het KEP-materiaal niet nodig te hebben. 0p 7 januari, 4 en 18 februari verschijnt deze krant mei extra pagina's over V Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht in het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getipt over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem- mingen hebt u hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 122 244, Informeert u graag nader over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3