We willen de vraag naar euthanasie vóór zijn" CctcLcSoirtani y kerk wereld beroepingen Primeur over Humanae Vitae kostte Time 500 dollar IE r >weer •sa* GEESTELIJK LEVEN/OPINIE SaidóaQowumt VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGIN INN Priester vecht uitzetting uit orde aan PORT AU PRINCE De leider van de volkskerk in Haïti, de Salesianenpater Jean-Bertrand Aristide, heeft protest aangete kend tegen het besluit hem uit de orde te zetten. Als reden voor dat besluit werd opgegeven dat zijn politieke activiteiten hiet in overeenstemming waren met de opdracht van de Salesi- anen en evenmin met die van de Rooms-Katholieke Kerk. In een brief aan de generaal overste van de orde der Salesianen van Don Bosco, pater Egidio Vigano, maakt Aristide bezwaar tegen de wijze waarop binnen de orde zijn activiteiten zijn be oordeeld. „Dat was vaak ver naast de waarheid," aldus Aristi de. Hij schrijft ervan overtuigd te zijn dat zijn strijd voor de allerarmsten in Haïti in overeenstemming is met wat het evan gelie van hem vraagt en met het Tweede Vaticaans Concilie. Meer rooms-katholieken dan protestanten in Bondsrepubliek WIESBADEN De RK kerk in de Bondsrepubliek heeft voor het eerst meer leden dan het grootste protestantse kerkgenoot schap, de Evangelische Kerk in Duitsland. Vorig jaar waren er 26,2 miljoen rooms-katholieken tegen 25,4 miljoen EKD-leden. Dit blijkt uit cijfers van de volkstelling van 1987, zo deelde het landelijke bureau voor de statistiek te Wiesbaden gisteren mee. Bij de volkstelling in 1970 had de RK Kerk 27,1 miljoen leden en de EKD 28,5 miljoen. In deze zeventien iaar heeft de EKD de grootste verliezen geleden in de grote steden in het noorden: Hamburg (37 procent), West-Berlijn en Bremen (beide 32 pro cent). De RK Kerk ging vooral achteruit in Bremen (11 pro cent), Saarland en Nordrhein-Westfalen (beide 7 procent). Wat men aan degene zegt wie men alles zegt is nog niet de helft van hetgeen men verborgen houdt. Bhagwan noemt zich nu Bhoeddha NEW DELHI Bhagwan Shree Rajneesh, de „goeroe van de rijken" heeft besloten dat hij niet langer Bhagwan genoemd wil worden, maar in hel vervolg als Gautama de Boeddha door het leven wil gaan. Bhagwan betekent God in het Hindi, de nationale taal van India. „Ik heb mijzelf 'Bhagwan' genoemd als uitda ging aan dit land," zei de 57- jarige goeroe in een verkla ring die gisteren door zijn commune in Poona werd uit gegeven. „Ik wil geen Bhag wan méér heten. Genoeg is genoeg. De grap is voorbij." Tot een gehoor van 10.000 mensen in Poona zei Raj neesh: „Vanaf vandaag bekij ken jullie mij maar als Gauta ma de Boeddha. En door Gua- tama de Boeddha te aanvaar den als mijn ziel, stap ik vol ledig uit het hindu-kader." Veel mensen in India, die Rajneesh beshouwen als een schertsguru voor buitenlandse dwepers, hebben het hem bij zonder kwalijk genomen dat hij zichzelf God noemde. De beurt is nu blijkbaar aan de Boeddhisten. Gautama Boedd ha werd rond het jaar 500 voor onze jaartelling geboren in India. Hij was een prins, maar liet al zijn wereldse be zittingen achter om op zoek te gaan naar geestelijke verlich ting. Hij bereikte zijn doel en werd tevens de stichter van een nieuwe wereldgodsdienst, het Boeddhisme. Doopsgezinde hoogleraar Kossen met emeritaat AMSTERDAM Dr. H.B. Kossen, hoogleraar praktische theologie aan het Doopsgezind Seminarium en de Universi teit van Amsterdam, gaat per 1 januari 1989 met emeritaat. Hij wordt opgevolgd door ds. R.M.M. Hoogewoud-Ver schoor, de eerste vrouwelijke docent aan het Doopsgezind Seminarium, en door ds. A.G. Hoekema. Als geen ander heeft Kossen de laatste jaren het gezicht van de Doopsgezinde Broe derschap als vredesgemeente bepaald. Uit protest tegen de voorgenomen plaatsing van nieuwe kernwapens weigerde hij drie jaar geleden een deel van zijn belastingen te beta len. hetgeen tot de openbare verkoop van zijn huisraad leidde. In 1968 werd hij aan het Seminarium benoemd. Afgelopen zomer diende Kos sen met de Quaker K. Nieu- werth, de NPB-er A. van Lunteren, de Remonstrant J.W. van Nieuwenhuijzen en W. Kok, lid van de Basisbe weging, een geheel uitge werkt wetsvoorstel inzake ge wetensbezwaren militaire be stemming belastinggelden in. Sinds het NAVO-besluit over modernisering van de kern wapens is er binnen de vre desbeweging toenemend ver zet gerezen tegen de verplich ting via de belastingen te moeten meebetalen aan de be wapening. Individuele bur gers die uit gewetensnood dit weigerden, verloren keer op keer de zaak voor de rechter. Kossen werkte mee aan het deze zomer verschenen boekie 'Gods vrede wint de strijd', een gezamenlijke uitgave van Quakers en Doopsgezinden. Nederlands Hervormde kerk Benoemd tot pastoraal medewerker te Hansweert en Schore F.A. Berg- werlt. wonende te Schore, die deze benoeming heeft aangenomen. Beroepen te Angeren (part-time) mw. M.E. Suurmond-Vonkeman. kandi daat te Houten, te Gendt (part-time) J.J. Suurmond, kandidaat te Houten. Bedankt voor Barneveld P. van der Kraan te Bleskensgraaf. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Dieren (part-time) J. ter Avest. kandidaat te Kampen; naar Gorinchem drs. N. van Tellin gen. wonende te Bergeijk. Christelijke Gereformeerde Kerken Bedankt voor Vianen G. Hamstra te Clifton (USA) (Free Reformed Church) - INITIATIEFNEMER ZORGHUIS VOOR STERVENDEN: HEERLEN/UTRECHT Onafhankelijk van el kaar zijn in ons land twee stichtingen opgericht om ongeneeslijke patiënten in hun laatste levensda gen met liefdevolle zorg te begeleiden en daarmee euthanasie te voorkomen. Zowel in Heerlen als in Utrecht hebben een aan tal mensen de handen in een geslagen om deze zorg in ons land te intro duceren. Het moet een plaats bieden aan mensen die na een ziekbed thuis of in een ziekenhuis de laatste weken of maan den van hun leven in een zo goed mogelijke condi tie door kunnen brengen. Beide opgerichte stichtin gen zijn van rooms-ka- tholieke signatuur. In Utrecht wil de stichting een soort 'zorg-huis' be ginnen onder de naam St. Lucas Gasthuis. In Heer len heet de twee maan den opgerichte stichting Behoud van Leven. Dr. J.G. Verhoeven van de stichting Lucas Gasthuis: „Wij gaan ervan uit dat we de vraag naar euthanasie vóór moeten zijn. Men denkt an ders te snel aan euthanasie. Wij vleien ons met de hoop dat de verzorging die we wil len bieden zo goed zal zijn, dat men daarvoor kiest." Het Lu cas Gasthuis moet overigens nog van de grond komen. Verhoeven vertelt nadrukke lijk dat het centrum welis waar van katholieke signa tuur zal ziin, maar dat men plaats wil bieden aan patiën ten „van welke signatuur dan ook" en dat het open staat voor de persoonlijke geestelij ke verzorging die de patiënt zelf wenst. St. Josephhospice De voorzitter van de Stichting Behoud van Leven, prof. dr. J. Lelkens vertelt dat voor 'Heerlen' het St. Josephhospi ce als voorbeeld heeft gestaan. Het Limburgs initiatief is ont staan in een studiegroep van „Zorg voor stervenden in ziekenhuis is niet optimaal." de Servatius-academie, waar katholieke academici vanuit verschillende beroepsachter grond aan deelnamen. De groep had zich oorspronkelijk tot taak gesteld de katholieke geloofswaarheden te overden ken in relatie tot de praktijk van de samenleving. „Maar dat vónden we niet voldoen de", aldus Lelkens, „we wil den ook praktisch werkzaam zijn waar dat mogelijk was. Anderhalf jaar geleden werd bij ons het idee geboren voor deze stichting. Toen ging de euthanasiekwestie spelen rond het wetsontwerp wat nu op stapel staat." „Wij werden hierbij geïnspi reerd door bezoeken aan het St. Josephhospice in Londen. In Engeland zijn er in totaal 120 van dergelijke hospices. Men heeft daar een tehuis met zestig bedden. Het daar gehanteerde criterium voor opname van een patiënt is dat de behandeling van de ziekte is gestopt, omdat het om me dische redenen geen zin meer heeft en dat de levensver wachting ongeveer zes maan den is. Men wijst vanuit de geloofsovertuiging euthanasie af, ook de vrijwillige euthana sie." Lelkens gelooft dat de moti vaties die iemand bewegen tot euthanasie veelal zijn gelegen in het lijden van de pijn en de gevoelens van eenzaamheid of verlatenheid. Als deze mensen zich aanmelden voor verzorging in een gasthuis kunnen zij niet verwachten dat er nog pogingen worden gedaan om levensreddend op te treden. „Wel doen wij aan Lelkens. maar symp toombestrijding. Daarbij wil len we gebruik maken van de modernste middelen. Een pa tiënt hoeft geen pijn te lijden. Dat is goed te doen. Zelf ben ik mijn leven lang anesthesist geweest. Mijn hele beroeps loopbaan ben ik bezig geweest met pijnbestrijding. Door de ontwikkelingen op dit gebied wordt pijnbestrijding steeds verder vervolmaakt, zonder dat er sprake is van in slaap of in coma spuiten." Begeleiding Lelkens ziet als één van de pijnbestrijding", zegt 1 „Geen therapie, maai foto: ANP belangrijkste taken van het hospice een intensieve bege leiding van de gasten. In de praktijk kan dat neerkomen op een gesprek met de men sen, maar veel meer komt het aan op het 'er zijn', aldus Lel kens. Dit betekent wel dat er veel personeel nodig is. Lel kens xlenkt een-personeelsbe zetting nodig te hebben, die eveir groot is als het aantal opgenomen patiënten, onge veer zestig dus. Lelkens: „Dat maakt een hospice niet goed koop." Hij verwacht bij een volledige bezetting met be roepskrachten dat de kostprijs ongeveer gelijk zal liggen als die van een verpleeghuis. „Maar dat is altijd nog de helft van i de kosten van een ziekenhuis." Hij gelooft dan ook dat het intitiatief past in de ziekenzorg zoals die de commissie-Dekker voor ogen staat. Bovendien hoopt hij te gaan werken met vrijwillige krach ten. Het karakter van de werkzaamheden en de ge vraagde kwaliteiten zou zich niet verdragen met de huidige opvattingen over 'werk', wat vooral betekent 'er zijn'. „Be zuinigingen, cao's en atv ma ken de verpleging tegenwoor dige minder ideaal dan zij zou moeten zijn". Lelkens vindt dat de ziekenzorg zich tegen woordig nauwelijks nog kan veroorloven een bed te laten bezetten door een patiënt die medisch gesproken eigenlijk moet worden opgegeven. „Thuis sterven is natuurlijk het mooist, maar het gebeurt ook dat de zorg thuis voor de familie en de wijkverpleging eigenlijk te zwaar is gewor den. Die mensen kunnen dan bij ons worden opgenomen". In tegenstelling tot Lelkens vindt de secretaris-penning meester van het Lucas Gast huis dat er wel gewerkt moet gaan worden met professione le krachten. „Ik geloof niet dat vrijwilligers in dit werk een plaats moeten hebben. Je helpt de patiënten beter met beroepskrachten." De Nederlandse Vereniging voor Vrijwillige Euthanasie reageert gereserveerd op de initiatieven. Secretaris J. J. de Wit zegt dat deze stichtingen „in een pluriforme maat schappij als de onze mogelijk moeten zijn" maar hij hoopt niet dat men de suggestie zal wekken dat euthanasie iets is om bang voor te zijn. „Vaak worden dit soort initiatieven ontnomen door notoire tegen standers van euthanasie." Bij ons vinden velen dat mensen die euthanasie willen onder gaan daar eerst zelf, en bij herhaling, om moeten vragen en dat dat verzoek op schrift moet staan." De vereniging geeft een 'euthanasiepaspoort' uit en een Tevenstestament' met een standaardtekst, zodat iemand die om euthanasie vraagt alleen nog een handte kening hoeft te zetten. De Wit: „Wij vinden dat de wetgeving geliberaliseerd moet worden om de procedu re eenvoudiger te maken. Je moet voor euthanasie kunnen kiezen zonder dat daar politie en rechters aan te pas komen. En artsen moeten worden ge toetst op hun handelen door het medisch tuchtrecht en niet door justitie." ARNO VAN DOORN Paus Paulus VI tijdens een van de sessies waarin hij de ency cliek Humanae Vitae verdedigde. foto.- anp ROME De grootste pri meur die het Amerikaan se weekblad Time ooit in het Vaticaan heeft gehad, kostte 500 dollar. Dat be drag werd in 1968 uitbe taald aan een onbekende man die het Time-bureau in Rome een exemplaar te koop aanbood van de encycliek Humanae Vi tae, waarin paus Paulus VI elk gebruik van voor behoedmiddelen verbood. Drie dagen voor de offi ciële publicatie van het document, waarvan nog niets naar buiten was ge lekt, meldde Time dat rooms-katholieken de pil wel konden vergeten. Dit onthulde Wilton Wynn, die van 1962 tot 1985 voor Time in Rome heeft gewerkt. Hij maakte de opmerking bij de presentatie in Rome van zijn nieuwste boek 'De sleu telbewaarders: Johannes XXIII, Paulus VI en Johan nes Paulus II - drie pausen die de RK Kerk verander den'. Door documenten domweg te kopen, zoals in het geval van Humanae Vitae, wist Wynn de geheimzinnigheid van het Vaticaan te omzeilen. In z'n eerste jaren in Rome was het geaccrediteerde (officieel toe gelaten) journalisten zelfs ver boden contacten te onderhou den met Curiefunctionarissen of inwoners van Vaticaanstad. „En had je het geluk eens met iemand te praten, dan werd er altijd bijgezegd: 'Dit is niet voor publicatie'." Zelfs tijdens het Tweede Vati caans Concilie weigerde de officiële woordvoerder van het Vaticaan te vertellen wat er overdag op het Concilie was besproken. Dit leidde tot een gigantisch geruchtencir cuit onder Conciliedeelne mers, adviseurs en nieuws- hongerige journalisten. Weliswaar werd na het Con cilie een professioneel voor lichtingsapparaat opgezet, maar de woordvoerder, mgr. Fausto Vallainc, stond de journalisten alleen toe op vrij dag vragen te stellen. Een week later beantwoordde hij die dan, meestal met 'geen commentaar'. Ook de eerste perschef van de huidige paus vermeed volgens eigen zeggen de omgang met journalisten omdat die altijd lastige vragen stellen. ,De eerste tien jaar in Rome heb ik geen enkel artikel ge schreven op basis van wat een officiële woordvoerder mij had verteld," aldus Wynn, die na zijn vertrek uit het Vati caan tot de RK Kerk is be keerd. Hij ging uitsluitend af op persoonlijke contacten, vertrouwelijke informatie en gestolen documenten. Hoewel het de laatste jaren veel beter gaat, meent Wynn dat de periode van grote ge heimzinnigheid veel kwaad heeft gesticht. Gerespecteerde tijdschriften als The Econo mist hebben jarenlang ge schreven dat het bezit van het Vaticaan wel zo'n 6 miljard dollar waard is. Een Italiaanse journalist schreef zelfs dat het Vaticaan meer dan de helft van alle aandelen op de Itali aanse markt zou bezitten. „Daarvan blijft Onwillekeurig wat bij de mensen hangen," aldus Wynn. Hij beschouwt z'n jaren in Rome als de meest fascineren de tijd uit zijn lange loopbaan als journalist. Maar, zo meent hij, de belangstelling voor het Vaticaan zal dalen. „Zelfs voor deze paus zal het zeer moeilijk zijn in het nieuws te blijven." COSTA MESA, California De oprichter en president van de Full Gospel Business Men's International Fellowship, De mos Shakarian, wordt ervan beschuldigd geld uit de kas te hebben besteed voor privé- doeleinden. De Internationale Gemeenschap van Volle Evangelie Zakenlieden werd in 1952 opgericht door zaken- Machtstrijd in VS bij christen-zakenlieden lieden uit de Pinksterbewe ging. De laatste jaren is er een bittere machtsstrijd gaande, waardoor sinds 1986 het le dental is achteruitgelopen van 43.000 tot 33.000 en de inkom sten van 6,5 miljoen dollar naar 4,1 miljoen dollar zijn ge daald. De kascommissie heeft Sha karian gevraagd 168.119 dol lar (ongeveer 330.000 gulden) terug te storten. Volgens de commissie heeft hij dit geld gebruikt om privé-rekenin- gen te betalen. Ook kan hij uitgaven voor reis- en be- stuurskosten ter hoogte van 107.916 dollar niet met nota's bewijzen. De kascommissie heeft de Amerikaanse belas tingdienst van deze zaak op de hoogte gesteld. Shakarian ontkent alle be schuldigingen. Volgens hem zijn ze onderdeel van een po ging hem uit zijn functie te zetten. De kascommissie heeft de be lastingdienst ingeschakeld om te voorkomen dat het bestuur wegens belastingontduiking wordt vervolgd en dat de or ganisatie de vrijstelling van belasting verliest. otte rste 1ter1 Bedrieglijke taal In de ruim tien jaar dat de Palestijnse terreurgroep van Nidal internationaal actief is heeft die organisatie zich reputatie opgebouwd van genadeloosheid, onbetrouwb '8 heid en ongeloofwaardigheid. Steeds opnieuw bleek da groep slechts één methode en ideologie kende: de blinde reur. Wie maar enigszins in verband kon worden gebr dd; met Israel, maar ook gematigde Palestijnen of zomaar r sen die de pech hadden op het verkeerde moment op de keerde plaats te zijn, allen werden vogelvrij verklaard ii haatcampagne van de groep. Aan de woorden van zo'n nisatie kan geen gewicht worden toegekend. Niet de belo maar de acties tellen en ook die spreken dikwijls een drieglijke taal. Beloften dat de twee gegijzelde 'Franse meisjes Mi Laure (zeven jaar) en Virginie (zes jaar) met Kerstmis den worden vrijgelaten, konden daarom het beste als ni zeggend en voorbarig worden beschouwd zolang ze niet ren uitgevoerd. Alleen Abu Nidal en zijn trawanten wij dat de vrijlating tenslotte pas gisteren zou gebeuren. Naas vreugde om de invrijheidstelling na een gijzeling die der maanden heeft geduurd, blijft de vraag waarom de stijnse organisatie het nodig heeft gevonden deze voor d< milie uiterst gevoelige operatie vergezeld te doen gaan nieuwe leugens en bedrog. Van de toegezegde vrijlating Kerstmis als „geschenk aan alle kinderen van de wereld niets terechtgekomen. Een jaar eerder had de groep van Nidal ook al de verwachting gewekt dat de meisjes Kerstmis vrij zouden zijn, maar ook toen ging het feest door. art als jeel w< van S rkdage de den vo unt ooi roep. I e van mma s, op he nomie, lags, i progr. ionde 's won aid. In •n uitzc s PI FAMILIELEDEN die ook dit jaar naar Libanon waren reisd, waren al bitter ontgoocheld naar Frankrijk teruj keerd zonder dat zij de kinderen ook maar hadden mi zien. De enige aanwijzing dat de gegijzelden nog in leven ren videobanden met boodschappen die ze van de voerders moesten inspreken hadden alleen maar leed berokkend, zo verklaarde een van de familieleden bitterd. VaN de twee kleine meisjes, die samen met hun moedei -' vijf Belgische vrienden ruim een jaar geleden van een ji in de Middellandse Zee werden ontvoerd omdat zij vooi rael zouden hebben gespioneerd, is de vrijlating deze w|eP 1 kennelijk alleen maar opgehouden om er zoveel mogelijk bliciteit uit te kunnen slaan. Toen het gisteren dan eindt n' zover was werd er ook een soort blijspel opgevoerd, comp hi met bossen bloemen, aangeboden door kinderen in folklc n tische kledij. De organisatie van Abu Nidal is deze weer eens volop in de belangstelling komen te staan. De leiding van de groepering ziet kennelijk over het dat een vrijlating weliswaar positieve reacties kan oproe] maar dat een cynisch machtsspel met twee kinderen van en zeven jaar als inzet, dat effect op hetzelfde moment v teniet doet. En is er werkelijk reden tot vreugde als kinderen hun moeder in gijzeling moeten achterlaten, sai met de vijf Belgische vrienden, tegen wie de beschuldij van spionage ook nooit hard is gemaakt? Abu Nidal en volgelingen hebben opnieuw duidelijk gemaakt, dat Palestijnse groep bestaat uit fanatici met een grenzeloi brek aan respect voor menselijk leven. :hipi Ex ings indga i| oord be c jst nimme trwei. ;t mis: tot 1 rtielei ereld loral ho t gege .1 aarlem ^hiphol hardt som: !ht en j Iet is Rustig oudjaaarsweer DE BILT (KNMI) Een al dagenlang aanwezig hoge- drukgebied boven midden Eu ropa beweegt zich het komen de etmaal wat in onze richting. Gelijktijdig trekt een depressie van Finland zuidoostwaarts Rusland in. Deze depressie wordt gevolgd door een hoe veelheid koude poollucht. Deze vrieslucht vloeit 'tijdens het nieuwjaarsweekeinde van Finland via west Rusland naar de Balkan en Griekenland uit. In ons land krijgen wij te ma ken met veel bewolking, voor al in het zuiden plaatselijk mist en hier en daar wat zeer lichte motregen. Een zwakke westelijke stroming voert tij-' delijk wat zachtere lucht naar het noordwesten van Neder land. Daar kan het op oude jaarsdag rond 8 graden wor den, in Zuid-Limburg blijft het kwik bij 4 graden steken. De nacht van oud op nieuw wordt rustig en bewolkt bij een temperatuur van 6 graden in het zuidwesten tot 3 graden in het noordoosten. Sneeuwbericht Sneeuwbericht samengesteld door de ANWB naar de situatie van donder dag 29 december 1988. Dicht bij huis In de Duitse Eifel, de Harz, het Sau- erland en de Belgische Ardennen zijn momenteel geen wintersportmoge lijkheden. weersverwachting: België: wisselend bewolkt. Temperatuur 6 tot 10 gra- Duitse Alpen In de Duitse Alpen en het Bayerische Wald zijn momenteel in de hoger ge legen wintersportplaatsen redelijke goede wintersportmogelijkheden. langlaufmoge in het Bayerischi De gemiddelde sneeuwhoogten: Allgau 05 tot 115 cm. Oberbayern 25 tot 75 cm. In het Bayerische Wald: tot 40 cm. Weersverwachting tot zondagavond: vandaag temperatuur van 4 graden in het zuiden tot 10 graden in het noorden. Zaterdag wisselend bewolkt Alpengebied Momenteel zijn de wintersportmoge lijkheden in de Alpen goed te noe- Een overzicht van de gemiddelde sneeuwhoogten in cm (de eerste ko lom betreft de dalen, de tweede ko lom de hogere pistes): Zwitserland Bern 20 Graubuenden 25 Wallis 20 Sankt Gallen 20 Obwalden 25 Vaud 20 De weersverwachting: meest he Plaatselijk wat nevelig Tempera 7, in berggebieden op 2000 mei graden. Noord-Italië: de mogelijkheden zijn momenteel perkt: Aosta 20 Bolzano 15 Sondrio 20 Trento 05 In de provincies Bolzano en Tr zijn de meeste pistes nog geslo' ig. I p De weersverwachting: zo lager gelegen gebieden Temperatuur 6 tot 12 graden. 1 Frankrijk: Ook hier beperkte mogeliikhedei Savoie 45 Haute Savoie 25 Isère 50 De weersverwachting: in het n den wisselend bewolkt. Tempera j' 6 tot 10 graden. In Zuid-Franl bewolkt, afgewisseld door enkele klaringen. Temperatuur 10 ïrote Gedetailleerde informatie over sneeuwhoogten in de populai wintersportplaatsen is dag en r verkrijgbaar via de ANWB-Sne lijn: België/Duitsland: 06-910 910 20 Oostenrijk 06-910 910 30 Zwitserland/Noord-Italië/Frankr 06-910 910 40. WEERRAPPORT HEDENMORGEN •andwt oonhui :ht gev 1, H. Zuid-Limburg Oostenrijk Voralberg Tirol Salzburgerland Karinthië Steiermark Oberosterreich Ost-Tirol Warschau 60 Los Angeles onbaw. 2J5 New York zw. bew. flfl New Orleans zw. bew. a? Palm B®ach onbew- Paramaribo regen O IE BIL at. In en Cel iet eer ldus ht Ie hog< an de Ie lentt omer e rat nor Iet aan taal is aarmei eze eei 11988 leten. n juli t Iet KN laand ormalt DE KI

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2