Meer controle moet trein veiliger maken 7 9 13 2 10 11 De bon rael gaat toch •aten met Egypte Dodental aardbeving Armenië mogelijk ruim de helft lager ie Export kaas slaat alle records Half jaar respijt voor milieumaatregelen Shell - raffinaderijen Verzekeringsbank gaat weduwnaars pensioen uitkeren Vrijdag 30 december 1988 80e jaargang no. 24308 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthofl Pers, Apothekersdijk 34.2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.24,24 (aut. betaling), kwartaal f72,34, jaar 275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vnjdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15 00 uur tel. 071 -122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,65 per mm., familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hooldredacteur IJ. Hallewas, Chel-redacteur W.A. Buijteweg. HET WEER Veel bewolking en mogelijk wat motregen. Vooral in het zuiden plaatselijk mist. Tem peratuur van 8 graden in het noordwesten van het land tot 4 graden in Limburg.Weinig wind. Vanaf zondag frisser. Zon op: 08.48, onder: 16.38; hoog water Scheveningen: 8.19 en 20.56; laag water: 3.13 en 15.48. lUZALEM De Israëlische premier Yitz- Shamir heeft gisteren gezegd dat hij bin twee maanden met een vredesvoorstel zal en. Hij zei te overwegen de Palestijnse be ing op de Westelijke Jordaanoever en in Jaza-strook toestemming te geven hun ei- vertegenwoordigers te kiezen voor de vre- lesprekingen. Hierdoor wordt het mogelijk Egypte een bemiddelende rol gaat spelen en Israel en de Palestijnen. Op 8 januari 't de nieuwe minister van buitenlandse za- van Israel Moshe Arens in Parijs een ont- ting met zijn Egyptische collega Esmat Ab- Meguid. Shamir hoopt dat Egypte's invloed ndere Arabische partijen aan zal moedigen deel te nemen aan het vredesproces. JEREVAN Het dodental van de aardbeving die eerder deze maand de Sovjetrepubliek Ar menië trof, valt mogelijk veel lager uit dan de officiële schatting van 55.000. Volgens één van de plaatsvervangende Ar meense premiers, Vardges Artsroeni, zullen nu nog ten hoogste 150 lichamen uit het puin wor den gehaald. „Tot nu toe hebben wij 24.854 lij ken uit de puinhopen gehaald", aldus Artsroe ni. „De reddingsactie is bijna afgelopen. Wij ha len nog steeds mensen van onder het puin van daan, maar dat aantal daalt met de dag". De Armeense regeringsvertegenwoordiger in Mos kou, Eduard Aykazjan, zei dat de eerdere schat tingen gebaseerd waren op het percentage ver woeste gebouwen in het getroffen gebied. Hoe veel mensen er precies woonden was niet dui delijk, omdat er recent grote aantallen vluchte lingen waren aangekomen uit de buurrepubliek Azerbaidzjan. Een groep deskundigen heeft de kerncentrale in Armenië onderzocht en gezegd dat de cen trale zo snel mogelijk moet worden verstevigd om beter bestand te zijn tegen aardbevingen, of anders direct moet worden gesloten. Sinds de aardbeving op 7 december gingen er geruchten dat de centrale door de beving beschadigd was. Ondanks ruzie toch dubbelinterview Cruijf f - Beenhakker HILVERSUM - Volgens Spaanse kranten hebben de Nederlandse trainers Johan Cruijff (Barcelona) en Leo Beenhakker (Real Madrid) ru zie met elkaar. Toch wist KRO's Sport op Vrijdag hen bij elkaar te krijgen, al moest Beenhakker daarvoor naar Barcelona, want Cruijff had geen trek in Madrid. Kees Jansma interviewde hen in Barcelona. Vanavond van 20.25-21.25 uur Ned.l is het in Spanje gemaakte interview te Koersstijging Damrak hoogste ter wereld AMSTERDAM Amsterdam behoort tot de internationale effectenbeurzen die dit jaar de grootste koersstijgingen hebben gekend. Ge steund door gunstige ontwikkelingen in eco nomie en bedrijfsleven steeg de ANP/CBS index algemeen met 38 procent, van 208,7 ul timo 1987 naar 287,2 op de laatste beursdag van dit jaar. Niettemin daalde de totale omzet met zes miljard gulden tot is 330 miljard. Deze omzetdaling na de historische koersval in oktober 1987 is te danken aan de sterk toe genomen activiteit op de obligatiemarkt, waar/207 miljard omging tegen 174 miljard vorig jaar. De omzet in aandelen ging terug van van ƒ161 miljard naar ƒ121 miljard. Op de parallelmarkt is de omzet uitgekomen op ƒ1.8 miljard tegen 2 miljard in 1987. -lApp egoslavische premier treedt af .GRADO De Joegoslavische minister-president, Branko ulic, is vanochtend afgetreden. Deze stap kwam niet als een •assing. Het Joegoslavische parlement sprak zich onlangs uit n de regeringsplannen voor economische hervormingen. De |p ring blijft in functie totdat een nieuwe ploeg is samenge- De afgelopen dagen is in de Joegoslavische media openlijk het aftreden van de regering-Mikulic gespeculeerd. Het is het eerst in de geschiedenis van Joegoslavië dat een rege- voortijdig is opgestapt. ;n wij: etares: storische ontmoeting ocht ecretaC tschap nevroi verloc lure. Indiase premier Rajiv Gandhi ontmoette gisteren voor de eer- keer de nieuwe premier van Pakistan, Benazir Bhutto. Rajiv indi kwam gisteren in Islamabad aan waar hij de bijeenkomst foont van de Zuidaziatische Associatie voor Regionale Sa- iwerking (SAARC). Hij is de eerste Indiase premier die Pakis- bezoekt sinds 1960. Zijn bezoek luidt een*nieuw tijdperk in r de betrekkingen tussen India en Pakistan. foto: ap f Filipijnse lurwerkmakers od na explosie KAARTJE KOPEN BIJ CONDUCTEUR, BOETE VERVALT UTRECHT De con trole in de trein wordt strenger. Het systeem van controleteams wordt uitgebreid en de conducteur krijgt de functie van gastheer zonder dat hij zich met de controle hoeft te be moeien. Het plan heeft volgens de Spoorwegen nogal wat financiële consequenties, maar het is al goedgekeurd door de conducteurs en de vakbonden. Bij de Nederlandse Spoor wegen is de criminaliteit de laatste vijf jaar bijna ver dubbeld en dit vraagt het komende jaar om maatrege len om het treinverkeer voor de reizigers aantrekke lijker te maken, aldus woordvoerder H. Meijer. Zo is geopperd het personeel een vorm van waardering aan te bieden voor bestrij ding van criminaliteit in treinen en op perrons, bij voorbeeld als zij zelf een dief aangeven of een ander overlastprobleem oplossen. Een derde mogelijkheid die wordt overwogen om pro blemen te verkleinen is het kopen van een kaartje in de trein. Uit onderzoek blijkt dat tachtig procent van de problemen in de trein wordt veroorzaakt door mensen die moeilijk doen als zij bij controle alsnog een kaartje moeten kopen en daarbij een boete moeten betalen. „Vroeger kregen de mensen een rood hoofd, nu krijgt de conducteur een klap", aldus NS-woordvoer- der Meijer. Net als bij de bus zouden de kaartjes die in de trein wor den gekocht, echter duur der zijn dan die bij het loket worden gekocht. Maar er is dan geen sprake meer van een boete. Het zonder kaar tje in de trein stappen maakt het reizen ook com fortabeler omdat men niet meer in de rij voor het loket hoeft te staan. Voor die ex tra luxe wordt dan een re delijke 'meerprijs' betaald. LEEUWARDEN De export van kaas heeft vandaag een nieuwe mijl paal bereikt. Voor het eerst in een jaar tijd heeft Nederland van dit zuivel- produkt 400.000 ton uitge voerd. De totale kaaspro- duktie is dit jaar ongeveer 550.000 ton. Het heuglijke feit is vandaag gevierd op de kaasbeurs in Leeuwarden. Daar worden wekelijks de noteringen vast gesteld voor een aantal be langrijke kaassoorten. De no teringen op de beurs hebben een wereldwijde uitstraling. Voorzitter drs H. Schelhaas van het Produktschap voor Zuivel verwacht een verdere groei van de export. Voor het jaar 2000 wordt naar zijn me ning de grens van een half miljoen ton gepasseerd. Bij de huidige produktiebeper- king voor melk in de Europese Gemeenschap betekent dit dat ongeveer 60 procent van de in ons land geproduceerde melk tot kaas zal worden verwerkt. Nu is dat nog zo'n 46 procent. Pagina 4: Hollandse kaas wordt in hele wereld gege ten :e,rt.j, ior, NILA Een hoeveelheid •tijdig ontploft vuurwerk aue, niet ver van de Fi- hoofdstad Manila, elf mensen het leven ost. Minstens 25 mensen en verwondingen op. De losie deed zich voor in een waar illegaal vuurwerk d gefabriceerd. Door de >loffing brak brand uit, irdoor vijf huizen in vlam- opgingen. sch geringe verkoop lens Auto- RAI STERDAM Wie op de o-Rai in februari per se auto wil kopen, hoeft niet g te zijn dit keer voor niets aan. Hoewel meer dan ooit nadruk zal liggen op het rskarakter van dit evene- ït, zullen diverse impor- s kooplustige bezoekers dienste zijn. Er zal echter n sprake meer zijn van ac- e verkoop. Ook zijn er n bijzondere aanbiedingen dergelijke, omdat toezeg- »en tijdens de tentoonstel- later door de dealers ;stal niet kunnen worden irgemaakt. 'fina 4: „Iemand weigeren o te verkopen is onbe- fd" (erhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag OOFDSTRAAT 104 LEIDERDORP Tel. 071-894040 (ADVERTENTIE) autoverhuur Vuurwerk aan, oordopjes in De jaarlijkse run op vuurwerk is vanmorgen weer losgebarsten. Verwacht wordt dat de verkoop tijdens de laatste twee dagen van het jaar de 30 miljoen gulden zal overschrijden. Een oorver dovend oudejaarsavond lijkt dus gegarandeerd. Overigens, win keliers die zich aan de toegestane tweedaagse verkoopperiode houden, storen zich steeds meer aan de groeiende verkoop van illegaal vuurwerk. Een Haagse legale vuürwerkverkoper hierover: „In de afgelopen drie jaar is de verkoop van vuurwerk bij bonafi de handelaren zo'n vijftig procent gedaald. Als je er vanuit gaat dat de mensen niets minder besteden, kun je wel nagaan hoe veel wij mislopen". foto: cees verkerk Jeugd onrustig in Leidschendam LEIDSCHENDAM Groepen jongeren hebben gisteravond op nieuw voor veel onrust gezorgd in Leidschendam, vooral in de omgeving van de Frisolaan. Om nejgen uur nam de politie een aantal honkbalknuppels in beslag die werden meegevoerd door zeven jongens op de Raadhuislaan. Tussen negen en tien uur verhoogde men de waakzaamheid rond de kruising Frisolaan- Prinsenhof. Daar zouden auto's met Voorburgse jongeren rond rijden die alleen rondlopende Leidschendamse jongeren met knuppels in elkaar zouden slaan. Twee jongeren hebben in de loop van de avond aangifte van mishandeling gedaan. ROTTERDAM Shell in Pernis mag van de pro vincie Zuid-Holland een half jaar langer schadelij ke stikstofoxiden uitstoten dan in de voorschriften is vastgelegd. Het uitstel is verleend nadat er techni sche mankementen zijn geconstateerd aan de branders waarmee de hoge druk stoomketels worden verhit. Zij blijken aangetast te zijn door zwa vel. De oliemaatschappij zou op 1 januari de uitstoot moeten te rugbrengen van 1050 milli gram per kubieke meter tot 700 milligram, maar is door de technische problemen niet in staat dit cijfer te halen. Stik stofoxide is één van de belang rijkste veroorzakers van zure regen. De Zuidhollandse gedeputeer de voor milieuzaken J. van der Vlist (PvdA) zegt in een toelichting dat de ontheffing die Shell heeft gevraagd, reëel is. „We moeten het komend half jaar de vergunning aan passen. Tot dat is afgerond, is er sprake van een gedoogsitua tie. Tegelijkertijd zullen we methet bedrijf praten over andere milieuproblemen, zoals de uitstoot van zwaveldioxide. Ik hecht er veel belang aan de verzuringstaakstelling te ha len, omdat iedereen weet hoe somber de cijfers zijn". In het komende maanden zal ook blijken of Shell een lange re tijd de norm mag over schrijden. Het bedrijf had in haar aanvraag verzocht om een uitstel van twee jaar. Van der Vlist wil niet vooruitlopen op die toestemming. Ook over het alternatief om aardgas in plaats van asfalt als brandstof in de raffinaderij toe te passen, waardoor de norm wel ge haald kan worden, is de gede puteerde voorzichtig. „Ik sluit niet uit dat we uiteindelijk wel zullen verlangen dat aardgas gebruikt moet worden, maar vooralsnog mag het bedrijf doorgaan met asfalt als brand stof. De opslag van asfalt en het gebruik van aardgas bren gen weer andere milieuproble men met zich mee". (Van onze parlementaire redactie) !N HAAG Ook we- wnaars krijgen het 'ht op een weduwnaar- insioen. De huidige w voorziet alleen in keringen aan weduwen wezen, maar het be ur van de Sociale Ver- eringsbank (SVB) be- ot gisteren ook weduw naars het recht te geven op een uitkering. De SVB is het uitvoeringsorgaan voor de kinderbijslag, de aow en de weduwen- en wezenwet (aww). Met dit besluit wordt gevolg gegeven aan de uitspraak van de Centrale Raad van Beroep (de hoogste rechter inzake ge schillen over uitkeringen) die eerder deze maand oordeelde dat het niet toekennen van het weduwnaarspensioen in strijd is met VN-verdragen. Het gaat hierbij om het zogeheten VN- verdrag inzake burger- en po litieke rechten (BuPo-verdrag) dat ook door Nederland is on dertekend. De Sociale Verzekeringsbank (SVB) kan als uitvoerder van de wetten zelfstandig deze be slissing nemen en heeft daar voor niet de toestemming no dig van de staatssecretaris van sociale zaken. Het ministerie was gisteren overigens nog niet bij machte om te reageren op het besluit. Volgens de SVB komen zo'n 40.000 weduwnaars in aanmer king voor een aww-uitkering. De kosten hieraan verbonden kunnen op jaarbasis oplopen tot een half miljard gulden. Als ingangsdatum voor het weduwnaarspensioen geldt de datum van aanvraag met een terugwerkende kracht van een jaar. De hoogte van de uitke ring varieert van 1.600 gulden (weduwnaars met kinderen onder de 18 jaar) tot 1.100 gul den bruto per maand. Met an dere inkomsten wordt geen re kening gehouden. Wel wordt als voorwaarde gesteld dat de weduwnaar hetzij jonge kinde ren heeft dan wel ouder is dan 40 jaar. Overigens zal de aww met in gang van 1990 volledig worden veranderd en aangepast wor den aan de richtlijnen van de Europese Gemeenschap die discriminatie op grond van ge slacht in de sociale zekerheid verbieden. De adviesorganen buigen zich momenteel over een ontwerp-wetsontwerp dat voorziet in gelijke behandeling in de aww. Staatssecretaris De Graaf heeft voorgesteld om alle weduwen en weduwnaars een gewenningsuitkering van een half jaar te geven. Wie kinderen jonger dan 12 iaar heeft komt in het voorstel in aanmerking voor een vervol guitkering. Daarbij wordt geen rekening gehouden met het pensioen van de overledene, wel met een eventueel eigen inkomen van de achterblijven de partner. Bhagwan wil voortaan als Boeddha door het leven gaan Geert-Jan Theunisse kiest voor zijn vrienden Laatste dag voor Leidse groenteveiling Vele handtekeningen voor behoud Leimuidens zwembad Voorzitter VSE Klaas van Duijn uit Katwijk neemt afscheid Vraagtekens bij tekorten Holland Festival geestelijk leven opinie/weer binnenland economie buitenland sport radio en televisie leiden omgeving land en tuinbouw kerkdiensten kunst film „Eerst even de bon lezen. Waar zou het nu over gaan?". Heel wat mensen, soms al jarenlang abon nee, lezen nagenoeg elke dag dit stukje. Vrijwel al tijd handelend over een actueel onderwerp, dat dan meestal elders uitvoerig in onze krant is te vinden. Volgende week bestaat dit hoekje van de krant zes jaar. Heel wat lezers, die het in die periode voor het eerst lazen, hebben aan de vriendelijke uitnodi ging om de bon in te vullen, gehoor gegeven. Zeer velen werden trouw abonnee van de Leidse Cou rant. Met veel enthousiasme gaan we daarom op 1 januari het zevende jaar in. U misschien uw eerste jaar als abonnee? De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Postcode/plaats: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. S B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1