Langs Omwegen Fotoboek toont de mooiste herinneringen aan weleer Kerstbomen weer massaal verbrand „Vissers moeten beseffen waar ze mee bezig zijn" LEIDEN OMGEVING CetdaeSoivuvnt VRIJDAG 30 DECEMBER 1988 PAGINA 11 Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schril'telijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 4-1 op toestel 10. REGIO „Heeft u nog een kerstboom". In de ko mende dagen wordt bij de meeste deuren in de regio weer aangebeld door kin deren met deze vraag. Doel is de oude en inmid dels uitvallende kerstbo men naar de verzamel punten in de verschillen de dorpen te brengen om daarvoor een beloning te Net als vorig jaar krijgen veel kinderen per boom een kwar tje maar er zijn ook gemeenten waar de kinderen met fruit, snoep of lootjes worden be loond voor hun vaak noeste arbeid. Hieronder een over zicht van de traditionele kerst boomverbrandingen. Hazers- woudenaren kunnen hun kerstbomen al op maandag 2 januari vanaf vier uur inleve ren op het terrein van de ge meentewerken in Hazerswou- de. Om kwart voor zes gaat de brand in de bomen. De kerst boomverbranding in Noord- wijkerhout heeft dezelfde dag plaats op speelweide De Boek horst. De bomen kunnen van af kwart over zes worden in geleverd en om zeven uur wordt het vuur aangestoken. Voor elke boom krijgt men een waardebon. Ook in Rijns burg worden de bomen maan dag al verbrand. Tussen half drie en kwart over vijf kun nen de bomen worden ingele- verd bij de Waardlaan en de Christinalaan/Koningin Julia- nalaan. Bij de Waardlaan vindt ook de verbranding plaats om half zes. Op 3 januari vindt de kerst boomverbranding plaats aan de Broekweg in Valkenburg. Vanaf vijf uur kan de jeugd de kerstbomen daar kwijt. Voor iedere boom wordt een reep chocolade beschikbaar gesteld. Op dezelfde dag wordt in Al phen aan den Rijn op ver schillende plaatsen verbran dingen gehouden. Aanvang ze ven uur op de Edisonweg, Nieuwe Sloot, hoek Pieters berg/Cauberg en Berendrecht. In Aarlanderveen is de ver branding om kwart over zeven uur aan de Hoge Dijk. Op alle lokaties zijn vanaf half vijf mensen aanwezig om de bo men in ontvangst te nemen. Een kwartje per boom is de beloning. In Woubrugge wor den de bomen ook dinsdag verbrand om half acht op de hoek van de Bateweg/Leidse Slootweg. In Hoogmade is er op diezelfde tijd kerstboom verbranding aan het einde van de Theo Bosmanlaan. De bo men kunnen daar de hele dag worden ingeleverd. In Katwijk worden de kerst bomen verbrand op woensdag 4 januari. Er zijn twee brand- plaatsen: het terrein achter de Ichtuskerk en een terrein ten oosten van de Melkweg. Beide brandstapels worden om zeven uur aangestoken. Voor 4 janu ari kan men zijn boom inleve ren bij de Gemeentewerf aan de Schoolstraat en'op 4 januari op de brandplaatsen en 's mid dags tussen twee en zes uur bij de Bries, Van Moutenstraat, Piet Heinlaan, Hoogstraat, Abéelplein, Turfmarkt en Fre siastraat. De gezamenlijke Scoutinggroepen uit Lisse houden op dezelfde dag een kerstboomverbranding in het verlengde van de Frans Hals straat in Poelpolder Zuid 2. De kerstbomen worden tussen vier en vijf uur 's middags verzameld op het terrein. Om vijf uur begint de verbranding mits het weer meewerkt. Ook in Zoeterwoude vindt de kerstboomverbranding op woensdag plaats. Aan het Mo lenpad om vier uur 's middags wordt het vreugdevuur aange stoken. Tussen tien uur en half één en tussen één en drie uur kan men kerstbomen brengen naar het verzamel punt langs het Molenpad. De jeugd van Zoeterwoude kan de bomen op deze dag uiterlijk tot half drie ook naar het verza melpunt bij de Eendekooi brengen. Voor iedere ingele verde kerstboom ontvangt men een kwartje. In Leider dorp kunnen de bomen ge bracht worden tussen half twee en half vijf op de hoek Lijnbaan/Wilddreef, parkeer terrein van de Scheppings- kerk, Ericalaan tegenover de Van Geerstraat, de Brink in de Muzenlaan en de Buitenhof ter hoogte van de Vijverhof. Tot zeven uur 's avonds kun nen de bomen ook op het par keerterrein van RCL in de Bloemerd worden gebracht. Op dat tijdstip gaat de vlam in de bomen. Voor elke boom wordt een lootje gegeven prijzen zijn te win nen. De Ter Aarse kerstbo men kunnen woensdag vanaf vier uur worden ingeleverd bij het terrein van TAVV aan de Hoge Heidestraat. Op het ein de van de Oosthoutlaan in Voorhout vindt woensdaga vond om zeven uur een kerst boomverbranding plaats. De bomen kunnen tussen twee en zeven uur worden ingeleverd. Voor iedere boom krijgt men een lootje. De winnende lootjes worden om half acht getrok ken. Op een braakliggend stuk grond in de Van Cranenburch wordt de Wassenaarse kerst boomverbranding gehouden. Inleveren kan vanaf één uur 's middags. De verbranding be gint om zes uur. Voor elke boom krijgt men een appel en een lot. (n Langeraar kan men de bomen naar de Van Wassenaarstraat brengen (ach ter het schildersbedrijf van Vermeullen). Iedereen die een boom inlevert, krijgt 25 cent. In Koudekerk wordt geen verbranding gehouden. De bo men kunnen op 4 januari voor een kwartje tussen drie en vijf uur worden ingeleverd op de parkeerplaats aan de Prins Bernhardlaan. Daarna gaan alle bomen een grote container in. In Alkemade krijgt ieder een die een boom inlevert als beloning een mandarijn. In Roelofarendsveen kunnen de bomen worden ingeleverd op het parkeerterrein aan de Noordhoek, op de gemeentelij ke werkplaats aan de Korte Goog tussen half twee en half drie. Tussen half twee en kwart over vier kunnen de bo men worden ingeleverd op de hoek van de Sotaweg en de Googermolenweg. In Oude Wetering kunnen tussen half twee' en half drie de bomen FOTO: WIM VAN NOORT worden gebracht op het par keerterrein van de Mavo en diezelfde tijd in Rijpwetering op het plein voor het Dorps huis. In Oud Ade kan men de bomen kwijt aan de Leidseweg tegenover de rooms-katholieke kerk tussen half drie en drie uur. In Nieuwe Wetering zijn de bomen welkom tussen half vier en vier uur bij het Cultu reel Centrum. Vanaf half twee worden alle Alkemadese kerstbomen per kleine hoe veelheden op het terrein op de hoek van de Sotaweg/Googer molenweg verbrand. Ook in Nieuwkoop gaat de brand op woensdag 4 januari in de bo men. Tussen drie en vijf uur kan men ze inleveren op het terrein aan de Kennedylaan- /Hogedijk. Om vijf uur is de verbranding. In Noorden kunnen de bomen op dezelfde dag tussen zes en zeven uur worden ingeleverd op het ter rein aan de Gerberastraat. Om zeven uur worden de bomen in de brand gestoken. Voor ie dere ingeleverde boom krijgt de jeugd een kwartje. De Leidse kerstbomen wor den op donderdag 5 januari om zeven uur 's avonds ver brand bij de Groenoordhallen. Daar kunnen de bomen vanaf één uur 's middags worden in geleverd. Wie zijn boom al eerder kwijt wil kan op 29 en 30 december terecht bij de rei nigingsdienst aan de Admiraal Banckertweg 15, het Bizetpad, de Van Vollenhovenkade (sportpark Roomburg), de boerderij Lage Morsweg 102, Pieter Bothstraat (sportpark Roodenburg) en de kinder boerderij in (ie Merenwijk. Op deze twee dagen kunnen tus sen 's ochtends half negen en 's middags vier uur kerstbo men worden gebracht. Op 2, 3, 4 en 5 januari kunnen de bo men naast de al genoemde adressen ook op de Tweede Binnenvestgracht, Oude He rengracht, Doezastraat, Buurt huis Mierennest aan de Mors weg, de Speeltuin aan eht Westerkwart, Speeltuin Vogel wijk aan de Nachtegaallaan, het buurthuis aan de Pasteur straat, het buurthuis Matilo i de rivierenbuurt, de speeltuin Oosterkwartier aan de Am- bonstraat en het Stevenshof Park. Voor elke boom krijgt men een lootje. De kerstboomverbranding wordt in Rijnsaterwoude op vrijdagavond 6 januari gehou den aan een bouwlokatie aan de Suyderbon en in Leimui- den diezelfde avond aan Verlaat. Om half acht vonds worden de bomen 1 brand. Tot die tijd kan de jeugd gedurende de hele dag de bomen inleveren. De belo ning voor het halen en bren gen van de bomen is een ap pel. Een tractatie staat de War- mondertjes te wachten die 's avonds om zeven uur met hun kerstbomen naar het strandje op Koudenhoorn komen. De bomen worden daar ter plaatse verbrand. In Noordwijk orga niseert de brandweer een ver branding van afgedankte kerstbomen op zaterdag "7 ja nuari op een terrein in de wijk Vinkeveld. Het inzamelen i de bomen gebeurt dezelfde dag op de parkeerterreinen Jan Kroonsplein en achter de Northgo sporthal en Hoogwakersbosstraat Dr. Hadriaan van Neslaan. De bomen kunnen tussen half twaalf en half vijf worden i geleverd. Per ingeleverde kerstboom krijgt men ee waarmee waardebonnen tjes met een brandweerwagen zijn te winnen. De trekking van de lootjes vindt voor de verbranding plaats. In Sassen- heim worden de kerstbomen pas verbrand op woensdag 11 januari. Dit gebeurt op vier uur 's middags op het terrein achter de rooms-katholieke basisschool De Startbaan in de Postwijk. Voor iedere ingele verde boom krijgt men een gratis lot uitgereikt waardebonnen zijn te De bomen kunnen tussen twee en vier uur 's middags ingele verd worden. Op dezelfde dag faan de bomen in Voorscho en in brand. Dit gebeurt om zeven uur aan de Admiraal de Ruytersingel. De bomen kun nen op 10 en 11 januari wor den ingeleverd bij het kantoor van de reinigingsdienst aan de Koninklijke Marinelaan 21 tussen 9 en 12 en tussen één e vier uur. Tussen 's ochtens n gen en twaalf uur en tussen één en half vier kunnen de bomen ook in de wijkpark Noord-Hofland worden ge bracht. Voor elke kerstboom krijgt men een lot. Om acht uur 's avonds trekt wethouder J. Visser in de kantine Randstad Sport de winnende loten. STICHTING OUDLEIMUIDEN/RIJNSATERWOUDE ZETTE ZICH EVEN SCHRAP Klaas van Duijn tijdens zijn afscheid als voorzitter van de Vereniging van Schippers- Eigenaars in De Zwaan in Katwijk: „Biologen hebben niet cte wijsheid in pacht". SCHEIDENDE VOORZITTER VAN VSE VAN DUIJN: KATWIJK „Als elke visser zich houdt aan de voorgeschreven maaswijd te van de netten en enige beheersing kan opbren gen is er niets aan de hand". Dat stelt kotterei- genaar N. van Duijn, die gisteren afscheid nam als voorzitter van de Vereni ging van Schippers-Eige- naars (VSE). „We moeten constant beseffen waar we mee bezig zijn. Ik weet dat deze uitspraken moeiliik vallen, maar toch moet ae vissersman de verant woordelijkheid opbrengen om bijvoorbeeld niet met te kleine mazen in het net te vissen. -Kleine visjes worden groter en dus zwaarder en daardoor re latief veel duurder. Dat besef moet doordringen". De nu 76-jarige Klaas van Duijn is sinds 1953 bestuurslid van de VSE, een ruim vijftig jaar oude belangenvereniging waar de reders van Katwijkse of veel IJmuidense kotters zijn aangesloten. De laatste 25 jaar zwaaide Van Duijn met veel kennis en kunde de voorzit tershamer van de „Schipperei- genaars". Een echte opvolger is nog niet benoemd, maar naar verwachting wordt dat de huidige voorzitter van het Visserijschap, Ben Daalder, die per 1 januari directeur wordt van de in IJmuiden gevestigde Katwijkse rederij „De Kenne- merland". Behalve kritiek op de visser heeft Van Duijn ook kritiek op de overheid en de biologen. De overheid noemt hij vaak kort zichtig en te veel een simpele boekhouder. „Waar het om gaat is dat de overheid eens moet leren kijken naar de waarheid van de theorie en de praktijk. Beide aspecten zor gen voor een eerlijk en even wichtig beeld", meent Van Duijn die dezelfde kritiek heeft op de biologen. „Beste mensen hoor", aldus Van Duijn, „en' we doen er veel voor, maar ook zij hebben niet de wijsheid in pacht. Ook de visserijbiologen moeten besef fen dat hun onderzoek pas in de kinderschoenen staat en dat hun uitspraken vaak, en dat gebeurt ook achteraf, bijge steld dienen te worden." „Ome" Klaas van Duijn koos zelf al op elfjarige leeftijd voor een vissersbestaan. Op 28 mei 1924 Voer hij als „afhouder" bij zijn vader met de IJmuiden 276 „Pluto" het zeegat uit. Het schip was nog een van de laat ste legendarische zeilloggers, die voornamelijk op haring viste. Een paar jaar later wer den ook hierop definitief de zeilen gestreken en deed de motor haar intrede. Niet alleen het aangezicht van de visserij veranderde hierdoor, ook de aard van vissen. In plaats van af te wachten wat in de netten verstrikt zou raken zorgde het motorvermogen uiteindelijk voor voldoende trekkracht om op de vis te gaan jagen. Klaas van Duijn kocht in 1943 zelf zijn eerste scheepje. Vlak na de oorlog, in 1946 kocht hij, de eerste grote kotter, de KW 34 „Tini". Niet veel later ge volgd door de KW 36. Inmid dels telt de rederij drie grote kotters, waarvan de KW 34 en 36 tot de modernste van de Nederlandse vissersvloot gere kend kunnen worden. „Het hebben van grote kotters drukt 'vaak een stempel op je binnen onze bedrijfstak", meent Van Duijn die de ver meende tweestrijd tussen grote en kleine kotters naar het rijk der fabelen verwijst. „Grote en kleine kotters vullen elkaar h90gstens aan", stelt de schei dende voorzitter van de VSE. „Beide bedrijfstakken kunnen nu, maar ook in de toekomst, makkelijk naast elkaar func tioneren, al is in beide kampen aan een kleine sanering niet te ontkomen. De grote kotters trekken namelijk in de prak tijk uit het visgebied van de kleine kotters weg. Daarbij komt dat ze vaak twee ver schillende soorten visserij uit oefenen. De grote kotters, met motorvermogens van 2000 of meer PK's, vissen ongeveer driekwart van het jaar in de Ierse Zee, Noorse Zee of Golf van Biskaje. En, zonder de kwaliteit van de kleine kotters te geringschatten, de grote kotters zorgden voor een zeer goede naam voor de Neder landse bedrijfstak. De tech nisch uiterst modern ingerich te schepen voeren namelijk een uitstekende kwaliteit vis aan. Een realiteit, die iedere visverwerker direct zal onder schrijven", aldus Klaas van Duijn. Van de Vereniging van Schip- per-Eigenaars werd Klaas van Duijn in 1949 lid. Vier jaar la ter kwam hij in het bestuur. Vanaf 1962, met een kleine onderbreking in 1964, was hij voorzitter. Eerst in een achter kamertje in de Brittenstraat, later in de Baljuwstraat en vanaf halverwege de vijftiger jaren in een echt kantoor in de Burgerdijkstraat. Inmiddels is de VSE al weer geruime tijd gehuisvest in een groot pand in het Katwijkse industrieter rein 't Heen. De dagelijkse werkzaamheden bij de VSE zitten er sinds gisteren voor Klaas van Duijn op. Toch zal zijn visie nog wel klinken in het kantoorpand tijdens een van de ledenvergaderingen want Van Duijn blijft lid van de VSE. AAD VAN DUIJN Eind vorige maand vond een ingetogen plechtigheid plaats in 't Oude Regthuys, Rijnsa terwoude. Burgemeester Boe len, door de Kroon aangesteld over Leimuiden en Rijnsater woude, was daar zeer ver heugd toen hij, onder het uit spreken van enkele rake complimenterende en felicite rende bewoordingen, het eer ste exemplaar van het foto boek „Herkent u ze nog?" in ontvangst mocht nemen hij had er nota bene zelf het voorwoordje voor geschreven. „Herkent u ze nog?" is niet zo maar wat. Aan de uitgave met 136 foto's, voorzien van pretti ge en informatieve teksten, heeft de stichting Oud Lei muiden/Rijnsaterwoude de handen vol gehad. Daar mocht wel even een beschei den feestje aan gewijd wor den. Twee werkgroepen, één uit Leimuiden en één uit Rijnsaterwoude, zijn in touw geweest om tot dit resultaat te kunnen komen. Het was daarom ook met trots en vol doening, dat de voorzitter van de stichting (en niemand zal het verbazen dat dit Hans van der Wereld is) met enige ont roering mocht vaststellen, dat de stichting „erg naar dit mo ment heeft toegeleefd; we hebben de klus toch maar met z'n allen geklaard". Een uitla ting die ik ontleen aan een plaatselijk verschijnend en ui terst populair weekblad. Waar Hans van der Wereld volgende week in deze ru briek mèèr over hem als diep gravend historisch fenomeen opduikt, is het altijd raak. De stichting had zich geen be tere voorzitter kunnen wen sen dan deze eigenstreekse, eigengereide allesweter. Je herkent in het onderhavige fotoboek dan ook zijn streken Rinske Kinkel-de Jong aan het klokketouw van de Woudse Dom. Ze werd 86, maar zorgde tot het einde steevast voor warme kooltjes voor de stoven van kouwelijke kerkgangers. FOTO'S: PR en zetten. Hij is onbetwist de opperveldwachter Otto van niet geüniformeerde opvolger Hemessen, die decenniën ge- van de befaamde Woubrugse leden de heraut van de Rijn landse, benevens Veense lo kale geschiedschrijving is ge weest. Maar nu dan het boek je „Herkent u ze nog?" En wel wis en waarachtig zijn er nog velen in de dubbelgemeente die de afgebeelde personages en omstandigheden zullen herkennen. En wie na die tijd in Leimuiden en Rijnsater woude zijn komen wonen zul len er ook het grootste plezier aan kunnen beleven. Sterker nog: er zullen mensen zijn in de wijdere omtrek, op Lange raar of Nieuwveen, ja zelfs op Kudelstaart of de Weteringen aan, die dit fotoboek met z'n textuele uithalen met enige gretigheid willen doorblade- Veel jonge vrouwen In deze kolommen van Langs Omwegen staan slechts enke le voorbeelden van hoe Lei muiden en Rijnsaterwoude, katholiek en protestants, de recente oude tijd zijn doorge komen, en welke families er bij betrokken waren. Wat mij, bijvoorbeeld, opviel is het aandeel dat veel jonge, frisse meisjes en vrouwen in de cri sisjaren aan enige blootstel ling prijsgegeven hebben. Dat zijn nu de oma's van een nieuw geslacht. We zien ook het karkas van Maarse Kroon dat de verbindingen onderhield; „Vroeger hadden we bussen van hout en chauf feurs van staal", zei Kees van Immerseel later altijd tegen de jonge chauffeurs. Zijn broer Juus was de eerste chauffeur in dienst van M K. Pagina's vol schoolklassen, met al die vlechten en boeze roenen. Het misschien wel kostelijkste onderdeel van het boek over de oude inwoners en het grootste succes van de Een Leimuidense vriendinnen- club in het „charleston"-tijd- perk, met de dames Van Haasteren, Sneeboer, Ber nard, Molkenboer en Van Beijeren. Leimuiden met z'n schonen roerde zich ook in de 20er jaren. samenstellers. Immers, ieder een gaat zichzelf, of z'n ou ders of z'n grootouders zitten herkennen. En dan zijn de kreten niet van de lucht. En ach help, daar zijn ook de eer waarde zusters van de naai school, zuster Pacifica, Ansel- mo en Celesta, Franciscanes sen van Bennebroek met haar wijze lessen. En al die ondeu gende of wat ingetogen meis jes en jongens, waar we nu u tegen zeggen, in de schoolban ken. En dan de scholen met de meesters, het potverteren van het St.Jan's de Doper koor, de veerman Gijs van Staveren met het trekhout op de pont tussen Rijnsaterwou de en de Oude Wetering (een vak apart). En Rinske Kin- kel-de Jong (1867-1961), die kosteres was van de Woudse Dom. Zo gaat het maar door in „Herkent u ze nog?" Pluim op de hoed van de stichting Oud Leimuiden/Rijnsater woude. Men mag zich haasten teneinde nog een exemplaar (oplage 750) te pakken te kun nen krijgen tegen de kostprijs van 37,50. Het is de moeite waard. Op het gemeentehuis weten ze er meer van; dat lijkt mij 't eenvoudigste.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11