s S 9 Vele handtekeningen voor behoud van Leimuidens zwembad Burgemeesters zien nog steeds alternatieven l klAA 1L LEIDEN OMGEVING QeidóeQowtant VRIJDAG 30 DECEMBER 19 88 PAGINA Jeugdige inbreker weer vast NOORD WIJK De Noord wijkse politie heeft gisteren in een snackbar in de Hoofdstraat een 17-jarige jongen aangehouden. De jongen was op 26 december ontvlucht uit een opvangtehuis in Groningen waar hij verbleef wegens het plegen van inbraken in Noordwijk. Hij was in het tehuis beland na zijn aanhou ding op 1 december. Hij bekende toen zeven inbraken in de badplaats. Na de kerstdagen ontvluchtte hij het opvangtehuis. Hij pleegde eerst een inbraak in een kantoorpandje in Groningen waar hij een paar honderd gulden meenam. Vervolgens reisde hij naar Noord- wijk waar hij is opgegroeid en nam zijn intrek in een kraakpandje. De afgelopen nachten pleegde hij twee inbraken in woonhuizen. Hij roofde kaarsen en wat eten en drinken. Na zijn aanhouding gisteravond is hij in een Noord- wijkse politiecel beland, vanmiddag werd hij weer naar Groningen teruggebracht. Hond jaagt schapen op ALPHEN AAN DEN RIJN Een nog onbe kende hond heeft gister morgen de dood van vier drachtige ooien veroor zaakt en een dier ver wond. Dat gebeurde in het poldergebied tussen Oost- kanaalweg, Nieuwkoopse- weg en Achtermiddenweg in Alphen. Uit de sporen is gebleken, dat de hond de kudde schapen heeft opge jaagd. Vier ooien kwamen daardoor in een sloot te recht en verdronken. Een vijfde ooi werd gebeten, maar heeft de aanval overleefd. Cel wegens ontucht met kleindochters DEN HAAG/NOORDWIJKERHOUT Een ge vangenisstraf van 250 dagen waarvan 211 voor waardelijk met aftrek van voorarrest. Dat heeft een 68-jarige Noordwijkerhouter gisteren gekre gen van de Haagse rechtbank. De man krijgt ver der een proeftijd van twee jaar en wordt onder toezicht van de reclassering geplaatst. De straf is niet conform de eis van de officier van justitie die 16 maanden gevangenisstraf had geëist, waarvan vier voorwaardelijk. De Noordwijkerhouter pleegde ontucht vanaf 1978 met een van zijn kleindochters wanneer het meisje bij hem logeer de. De man misbruikte haar zusje sinds 1981, maar minder frequent dan bij het eerste meisje. De meisjes waren respectievelijk tussen de 6 en 12 jaar en tussen de 10 en 12 jaar oud toen de on- •.ucht plaats vond. De Noordwijkerhouter is ook m 1976 veroordeeld voor ontucht. Geld en sieraden buit bij inbraken NOORDWIJKERHOUT Een geldbedrag van 990 gulden is gisternacht verdwenen uit een woning aan de Absveen in Noordwijkerhout. De inbraak werd gepleegd tussen twee uur 's nachts en half acht 's morgens. De inbrekers kwamen, volgens de politie, mogelijk binnen met behulp van een val se sleutel. Er waren geen braaksporen. Dezelfde nacht betrapte een wakker geworden bewoner van een pand aan de Van Iersellaan een man die met een lan taarn in zijn tuin stond. Hij probeerde juist de achterdeur open te maken toen hij de bewoner zag en het hazepad koos. Een derde inbraak vond gisteren overdag plaats. Van een woning in het Braambos werd tussen elf uur 's morgens en half tien 's avonds een deur geforceerd met een grote schroevendraaier. Wat er is gestolen is nog niet bekend. Bij een inbraak in een woning aan de Sweilandstraat in Warmond zijn gisteravond sieraden gestolen. De daders zijn de woning binnen gegaan door het openbreken van de keu kendeur. Ook werden gisteravond sieraden gestolen uit een woning aan het Noordeinde in Rijnsburg. Het is niet bekend hoe de daders de woning zijn binnen gekomen. Nieuwe jeugdcommissie bij Stompwijkse Boys STOMPWIJK Een conflict dat een groot deel van de sportieve Stompwijk se gemeenschap dreigde te verscheuren is gisteravond op een bijeenkomst van Stompwijkse Boys opgelost. De leden gingen akkoord met het ontslag van H. van Benten als voorzitter van de jeugd commissie. Daardoor traden ook de vijf leden van de commissie af. Tegelijker tijd werd een nieuwe commissie van vier leden benoemd. De positie van Van Benten heeft veel beroering ge wekt. De klacht dat de voorzitter „te weinig enthousiasme uitstraalde" werd heftig bestreden. Tijdens de bijeen komst bleek echter dat de oppositie binnen de vereniging te weinig mede standers had. LEIMUIDEN De zwemvereniging Start '85 heeft in totaal 921 handte keningen opgehaald voor het behoud van zwembad De Kleine Oase in Lei- muiden. De handtekenin gen werden gistermiddag door T. Blom en T. van Ieperen, bestuursleden van de vereniging, aange boden aan burgemeester M.J. Boelen. De zwemver eniging is zeer verbolgen over het besluit van de gemeenteraad wel geld uit te trekken voor de ver nieuwing van sportzaal 't Spant, maar niet voor de bouw van een nieuw overdekt zwembad of een forse opknapbeurt van De Kleine Oase. Het Leimuidense buitenbad voldoet niet meer aan de nieu we veiligheids- en milieueisen. Op zeer korte termijn moet de gemeente daarom maatregelen nemen om het bad aan te pas- Gemeentesecretaris W. Bello: „Er is van gemeentezijde nog geen enkel besluit over het bad genomen. Er is wel beslo ten geld uit te trekken voor de nieuwbouw van 't Spant. Dan blijft er voor een overdekt zwembad niet veel meer over. Bovendien had -dat voor 1 ja nuari 1989 aangevraagd moeten worden. De gemeente heeft daar dus niet voor geko zen. Wel zal de gemeente voor enige tijd ontheffing aanvra gen en een aantal maatregelen nemen. De garantie dat de Oase ook werkelijk nog een lang leven beschoren is, kan de gemeente niet geven. Op termijn is er een grote kans dat het bad verdwijnt". Er is inmiddels een onderzoek uitgevoerd waaruit blijkt dat een nieuw overdekt zwembad in Leimuiden niet haalbaar is. De zwemvereniging vindt dat het rapport te negatief is en wil het rapport voorleggen aan de Koninklijke Nederlandse Zwembond (KNZB). Burge meester Boelen Jiet gistermid dag weten met het volste ver trouwen uit te zien naar een reactie van de KNZB. Blom meent dat er op wat voor ma nier dan ook een zwembad in Leimuiden moet zijn. „Vooral de kinderen maken 's zomers veel gebruik van het bad aan de Tuinderij. En in clubver band wordt er in de zomer twee keer in de week ge traind. In de winter moeten we uitwijken naar zwembad De Tweesprong in Alkemade", vertelt Blom. Het bestuurslid vraagt zich af wie de verant woording op zich neemt als de kinderen straks geen zwem bad meer in het eigen dorp FOTO: HENK VAN DEN ENDE hebben en in open water gaan „Ik vrees dat de burgemeester den willen zwemmen. „Dan gebeuren er als wapen de herindeling zal bewoners de grootste ongelukken. Voor- gebruiken, als we alsnog aan- hebben al i, maar de Woubrugge eigen strandje zullen 's win- Alphen gaan. Blom meent dat de herinde ling ook roet in het eten gooit. dringen op een nieuw zwem- aan het water bad. Hij zal zeggen dat hij met ters wel nog meer gemeenten te maken Die hebben geen* geld heeft. Nu denk ik dat Rijnsa- voor een overdekt zwembad terwoudenaren wel in Leimui- Leimuiden". Vegetarische salade st Voor mor ff en een eenvout v menu met daaronder een 131 cept voor appelbeignets. >ei salade kan gemakkelijk 11Ui een vissalade gemaakt w !k: den door de kaas door zi :P haring te vervangen. Nodig voor twee persom 9' 300 g gekookte bieten, 50(1 iu gare aardappelen, 2 schijv ir' ananas, 2 augurken, 1 lei!SI zilveruitjes, 2 lepels maj:n naise, azijn en yoghurt, zoi!l^ peper, suiker, mosterd, 1c' pel, wat sla, 2 hardgekook eieren, 100 g Fcta-kaas, i irj veruitjes, stokbrood, boteiiSl e\ Snijd bieten, aardappelen, ai nas en augurken in blokj Meng mayonaise, yoghu azijn, zout, peper, suiker I mosterd en snipper de ap\ door dit sausje. Voeg bieti aardappelen, ananas, augi ken en uitjes toe. Maak de ffl lade op smaak af met azjn zout en suiker en leg haarW mooie slablaadjes. GarncT met grofgehakt ei, plakj Feta-kaas en uitjes en geef gesneden stokbrood met bol bij. Appelbeignets (20 stuks) 100 g zelfrijzend bakmt iets zout, 1 ei, 1 dl melk, appels (Goudreinetten Golden Delicious), frituui lie, poedersuiker. Maak >Er nd i bakmeel, zout, glad beslag. Schil appels, boor er het klokhi uit en snijd ze in stevige sch ven. Doop steeds een aan steel van een houten lepel stoken appelschijf in het slag en laat hem in de warih1 olie glijden. Bak de appelbe nets lichtbruin en laat een vergiet uitlekken. Prese teer de appelbeignets xvarii royaal met poedersuiker strooid. Een goede raad: zet appelschijven liever niet v tevoren met suiker weg, 31 worden dan nattig en houd et om die reden het beslag slee vast. Het gevolg is dan veel i spat van de olie! Alle lezers van deze rubri n een prettige jaarwisseling een goed en gezond 1989 I gewenst! JEA NI ing Rijnsburgers gepakt wegens brandstichting RIJNSBURG Drie Rijnsburg- se jongens van 10 en 11 jaar oud zijn gisteren aangehouden we gens het stichten van verschil lende kleine brandjes. Zo werd vorige week een brandje ge sticht bij een school, in een con tainer en ook een auto werd in brand gestoken. De jongens heb ben bekend. Na verhoor zijn ze weer naar huis gestuurd. Tweede shuttle wordt in januari ingezet ALPHEN AAN DEN RIJN De tweede shutt le-bus gaat vanaf maan dag 16 januari rijden op het traject Alphen/Am sterdam Zuidoost. Volgens A. Bakker, sales-manager van het shuttle-service bureau in Amsterdam, is dit nodig om meer passa giers te trekken. Dc bus is ingezet door de geza menlijke streekvervoerbedrij- ven als een twee jaar durende proef. Als het goed loopt, gaat men er mee door. De bus ver zorgt een directe, snelle ver binding tussen onder andere Alphen en Amsterdam Zuid oost. De bus is zeer luxueus uitgevoerd. Men kan koffie bestellen, een krant pakken en de bus rijdt op sommige plaat sen over speciale busbanen zo dat files zoveel mogelijk wor den vermeden. ,,De shuttle die nu vanuit Al phen naar Amsterdam rijdt, heeft een bezetting van vijftig procent. Er is plaats voor 32 passagiers. Het aanbod van vijftig procent wil niet zeggen dat het slecht gaat. Integen deel. Ik zou eerder zeggen dat het fantastisch gaat", aldus Bakker. Berichten over het matig func tioneren worden dan ook met grote stelligheid ontkend. Wel is de shuttle van Alphen naar Amsterdam Zuidoost één van de zwakkere onderdelen van het shuttle-project. De lijn vanuit Bos en Lommer (Am sterdam) naar Amsterdam Zuidoost kent een bezetting van tachtig procent en de bus sen vanuit Purmerënd en Hoofddorpt zelfs negentig pro cent. ,.De zwakte van de huidige shuttle vanuit Alphen is het feit, dat er maar één bus rijdt. De mensen hebben dus geen keus". De bus vertrekt nu elke werkdag om kwart over zeven 's morgens vanaf het station in Alphen. De bus is dan om half negen op de plaats van be stemming. De tweede bus, die in januari wordt ingezet, zal een half uur eerder vertrek ken. Vanuit Amsterdam ver trekt de huidige bus 's middags om vijf uur. De tweede bus zal om tien voor half zes vertrek ken VAN ACTIEGROEPEN (NOG) GEEN SPRAKE JACOBSWOUDE, AARWEIJDEN EN RUNEVELD Herindeling blijft niet bij een naamsverandering alleen REGIO Burgemeesters worden ontslagen. Visitekaartjes, postpapier en folders van bedrijven met daarop een plaats naam kunnen zo de prullebak in. Dat zullen enkele conse quenties zijn die de toekomstige herindeling van de gemeen ten Hazerswoude, Koudekerk, Benthuizen, Woubrugge, Lei muiden, Rijnsaterwoude, Nieuwveen, Zevenhoven en Ter Aar met zich meebrengt. Er zijn door gemeentebesturen al veel woorden aan de herin deling vuilgemaakt. Van grote tegen-acties van bewoners is echter (nog) geen sprake. Toch ziet het er naar uit dat de nieuwe gemeenten Jacobswoude (Leimuiden, Rijnsaterwoude, Woubrugge), Aarweijden (Ter Aar, Nieuwveen, Zevenhoven) en Rijneveld (Benthuizen, Koudekerk, Hazerswoude) inder daad op 1 januari 1990 een feit zullen zijn. Vandaag het derde en laatste artikel in de mini-serie over de gemeentelijke her indeling. REGIO De meeste be stuurders van de gemeen ten Benthuizen, Koude kerk, Hazerswoude, Wou brugge, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Ter Aar, Ze venhoven en Nieuwveen houden vol dat er nog al ternatieven zijn. De herin delingsplannen zouden er volgens hen voor 1 januari 1990 wel eens anders uit kunnen zien dan de mi nister heeft voorgesteld. Burgemeester D. Brouwer de Koning is er van overtuigd dat Woubrugge zelfstandig blijft. „Woubrugge redt het", schreeuwt hij bijna uit als hem om zijn mening wordt ge vraagd. De burgemeester vindt dat W»ubrugge nergens bij past. „Rijnsaterwoude en Lei muiden zijn voor elkaar gebo ren. Maar Woubrugge kan best met haar bijna 5200 inwoners zelfstandig blijven". Woubrugge lijkt de enige ge meente te zijn waar ook bewo ners aan de weg timmeren om het dorp haar zelfstandigheid te laten behouden. Er is een werkgroep actief die volgens Brouwer de Koning erg kri tisch bezig is met de herinde lingsplannen. Deze Werkgroep Herindeling Gemeente Wou brugge, met als voorzitter T. van Hoesel uit Hoogmade, staat de gemeente bij om alter natieve herindelingsplannen aan de bewindvoerders te pre senteren. Van Hoesel: „We gaan geen harde acties voeren, want dat heeft nog niemand iets opgeleverd die met herin deling te maken heeft en had.. We proberen het alternatieve plan, Woubrugge zelfstandig en Rijnsaterwoude en Leimui den samen, aan de betrokken bewindvoerders in de Tweede Kamer op een gedegen manier duidelijk te maken. Ook zijn we van plan om vlak voor de besluitvorming deze bewind voerders nog eens telefonisch attent te maken op ons alter natief". Brouwer de Koning: „Die werkgroep is een grote steun voor de gemeente. Wij hebben dan ook geen professor Derksen nodig om het bewijs voor zelfstandigheid te leve- Koudekerk heeft er in tegen stelling tot Woubrugge wel een deskundige bijgehaald. „Het rapport van professor Derksen is onze laatste poging geweest om de samenvoeging V: alle reden is om Koudekerk haar zelfstandigheid te FOTO: WIM VAN NOORT van Koudekerk met Benthui zen en Hazerwoude te voorko men", vertelt burgemeester L. Elfers. „Het rapport moet de noodzaak van het zelfstandig blijven van Koudekerk aanto nen". De burgemeester gelóóft dat de herindelingsplannen nog wel zullen wijzigen. „Over twee jaar is er een nieuw kabi net en dus ook een nieuw be leid. Ik hoop dat die mensen toch anders over het lot van Koudekerk zullen beschik ken". Het feit dat de bewoners van Koudekerk niet massaal in op stand komen tegen de herin delingsplannen wil volgens El fers niet zeggen dat ze het al lemaal wel goed vinden. „Ie dereen die ik spreek, is tegen of heeft geen mening. En het is bovendien gebleken dat pro testeren niet helpt. Tien jaar lang hebben de bewoners van Willeskop (Utrecht) actie ge voerd tegen de plannen om ook hun gemeente her in te delen. Ik heb toen bij de ver gadering van de Eerste Kamer gezeten en merkte op dat er nog minder dan een minuut over gesproken werd. Die mensen hebben weinig of geen invloed gehad op de beslissing van de minister". Onvermijdelijk Minder optimistisch is burge meester J. Van der Sluis van Hazerswoude. „Als de herin deling dan toch onvermijdelijk is, moeten we het met z'n drieën maar zien te rooien". Hij gaat er vanuit dat de her indeling op 1 januari 1990 een feit zal zijn. Volgens Van der Sluis zal de gemiddelde inwo ner van Hazerswoude weinig van de herindeling merken. Dat is volgens hem ook de re den dat er in Hazerswoude he lemaal geen actiegroepen zijn. Burgemeester J. Huigsloot ziet wel iets in de plannen om Ze venhoven aan Nieuwveen te koppelen, maar Ter Aar moet volgens hem buiten beschou wing worden gelaten. „Bij eer dere plannen werd ook Nieuwkoop genoemd, maar ook die gemeente mag nu zelf standig blijven. Dus dat kan ook met Ter Aar het geval zijn". Voor het weinig actief venhoven ten aanzien van ,j herindeling heeft hij geen v< V£ klaring. „Toch was er gre y belangstelling tijdens eerder dit jaar gehouden hoojre zittingen in het Dorpshu |0t Maar ik vindt dat het mees v0 van de gemeentebesturen moet komen. We proberen 5 Rijnstreek-gemeenten gezfca menlijk naar voren te tredf e< om alternatieve plannen afoc te dragen". „Het lijkt een onomkeerba proces te zijn. De grote polity ke partijen gaan er gewo< mee door, terwijl ik nog vi_ geen kanten heb vernome dat er ook maar iemand i gebaat is. Ook van financifi besparingen zal volgens Ter Aar. De burgemeesti gelooft er niet in dat de plai nen teruggedraaid zullen wo den. „Het belangrijkste bij voorgenomen herindeling nu dat hele gemeenten bij he gemeenten worden gevoeg Men moet niet in gemeente- gaan snijden". Dat laatste c volgens Verhoef ook de redeK dat de bevolking niet massaiV in actie komt. „Als de socia ti kernen behouden blijven, is niet veel reden om actie voeren. Pas wanneer men d kernen uit elkaar gaat trel ken, worden de mensen emi1 tioneel geraakt", aldus burgik meester Verhoef. Burgemeester M. Boelen Rijnsaterwoude, Leimuiden Nieuwveen is kort in zijn con mentaar op de herindeling n plannen. Volgens hem kunne b Leimuiden en Rijnsaterwoude wel samengaan, maar Woi 1< brugge past er eenvoudigweg niet bij. Hij ziet echter hid liefst dat „zijn" gemeenten a ii lemaal zelfstandig blijvei d maar is er toch van overtuigd "dat de herindeling op 1 januai in 1990 een feit zal zijn. Dat e geen actiegroepen zijn, verk baast hem. „Hij lijkt alsof hen de burgers niet veel kan schek len", meent hij. JULIA VAN BOHEME1 Samenzang De Stichting Voorhout Tien Eeuwen Oud en de plaatselij ke raad van kerken, waarin de hervormd/gereformeerd kerkgemeenschap en de Bar- tholomeuskerk samenwerken, houden zaterdag een dank- dienst in de Bartholomeus- kerk in Voorhout. Aanvang 19.00 uur. Voorgangers zijn pastoor F. Weersink en domi nee C. de Jong. Medewerking verleent het parochieel ge mengd koor, de Kleine Kerk Cantorij, het dameskoor en Frits en Marja de Nie. Nieuwjaarsrecepties (1) De nieuwjaarsreceptie in Noord ijk vindt maandag plaats in het gemeentehuis. Van 17.30 tot 19.00 uur bestaat daar voor iedereen gelegen heid het college van burge meester en wethouders de beste wensen voor 1989 aan te bieden. Eerder op die middag is er de traditionele bijeen komst van het college met het gemeentebestuur. Deze bij eenkomst begint om 16.00 uur. Het gemeentebestuur van Valkenburg houdt eveneens maandag een nieuwjaarsre ceptie. Aanvang 20.00 uur in het gemeentehuis. De ge meente Sassenhcim houdt maandag de nieuwjaarsrecep tie. Aanvang 20.00 uur in de ontvangstzaal van het raad huis. Tijdens deze receptie houdt de burgemeester A.J. Kret om half negen een nieuwjaarstoespraak. Het col lege van burgemeester en wethouders van Katwijk houdt maandag in de raadzaal van het gemeentehuis een nieuwjaarsreceptie. De bijeen komst begint om 19.30 uur en duurt tot 21.30 uur. Om 20.30 uur houdt loco-burgemeester J. van der Plas een nieuw jaarsrede. Nieuwjaarsrecepties (2) Het gemeentehuis in Lisse is maandag open tussen 20.30 en 22.00 uur. Daar is gelegenheid tot het uitwisselen van nieuw jaarswensen in de raadzaal. De nieuwjaarsreceptie van het gemeentebestuur van Voorschoten wordt maandag gehouden. Tussen acht en tien uur 's avonds is iedereen wel kom in het Cultureel Cen trum. Het gemeentebestuur van Ter Aar houdt maandag een nieuwjaarsreceptie van 20.30 tot 22.00 uur in het ge meentehuis. Evenals vorig jaar zal tijdens de receptie de wissel beker worden uitgereikt aan diegene die het afgelopen jaar van bijzondere betekenis voor de gemeente Ter Aar is geweest. Het gemeentebestuur van Noordwijk houdt maan dag een nieuwjaarsreceptie in de raadzaal van het gemeen tehuis. Tussen half zes en ze ven uur is iedereen daar wel kom. Het gemeentebestuur van Zoeterwoude houdt maandag een nieuwjaarsre ceptie tussen 19.00 en 20.30 uur in het gemeentehuis. De voetbalvereniging Foreholte uit Voorhout houdt zondag een nieuwjaarsreceptie in de kantine. Aanvang 15.00 uur. Chemokar Een chemokar rijdt maandag in Sassenhcim rond in de wijk waar normaal op die dag het huisvuil wordt opgehaald. Wie niet persoonlijk het che misch afval kan afgeven, moet wachten tot een volgen de ophaalronde of het afval op maandagmiddag tussen één en vier uur naar de dienst gemeentewerken aan de Parklaan 176 brengen. Expositie Vrouw en kunst. Dat is de ti tel van een expositie die op maandagavond om half acht geopend wordt in het stads kantoor aan de Castellum- straat in Alphen aan den Rijn. De opening zal worden verricht door Annemarie Grewel, lid van de gemeente raad Amsterdam en van de emancipatieraad. De expositie bestaat uit schilderijen, gra: fiek, beelden en keramiek van 25 vrouwen uit Alpheh en omgeving. De expositie wordt gehouden in de raad zaal van het stadskantoor, op de vijfde etage, van 2 tot met 14 januari 1989.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 10