HALT tot over de oren in vuurwerkvandalisme Minibankschroef STAD OMGEVING „Gezondheidszorg gaat naar de knoppen Ja Heerema weigert gesprek over subsidie Zijloever r DONDERDAG 29 DEC£Mbc.k i»aö PAGINA 9 uilnisman i iwond IDEN Een 29-jarig soneelslid van de Leid- gemeentereiniging is termorgen rond acht r gewond geraakt. Zijn raakte bekneld bij l legen van minicontai- s aan de Roosevelt- lat. Het ongeluk is ver- tdelijk ontstaan door- hij met zijn knie de «installatie op de vuil- jauto voortijdig in wer- l stelde. Hij is voor on- toek naar het Diaco- ^enhuis vervoerd. La- op de dag kon hij ttemin toch weer aan werk. Basketballende brugklassers Een groot aantal brugklassers var scholen uit de Leidse regio is gisteren tegen elkaar uitgekomen op het bas- ketbaltoernooi van de gemeentelijke schoolsportcommissie. In totaal tra den 65 ploegen aan. Bij de meisjes eindigde de Louise de Coligny met overmacht op de eerste plaats ge volgd door de teams van het Stedelijk Gymnasium en de Prins Willem Alexander Mavo. Het Stedelijk Gymnasium werd eerste bij de jongens, gevolgd door de Mon driaan, de Vlietschans en Bonaventu- ra (Mariënpoelstraat). De wedstrijden werden gespeeld in de universitaire sporthal aan de Wassenaarseweg en in de zalen van de Agnes scholenge meenschap aan de Eymerspoelstraat. FOTO: TEJO RINGERS Exhibitionist met pistool aangehouden LEIDEN Een 33-jarige Leidenaar is vannacht aangehouden nadat hij zijn geslachtsdelen aan een bewoon ster van het Noordeinde had ge toond. De man droeg toen een pis tool bij zich. De politie was al eerder gewaarschuwd omdat de man zich verdacht zou hebben gedragen op het Noordeinde. Toen de agenten arriveerden had hij zich al vertoond aan de vrouw. Aan zijn riem droeg de man het vuurwapen in een pis tooltas. Hij had bovendien scherpe patronen bij zich. Bij onderzoek bleek dat hij een ontheffing had voor het wapen. Het is toch in be slag genomen. Onderzocht wordt of de ontheffing moet worden inge trokken STRIJKERSIN BESLAG GENOMEN LEIDEN Een partij van 2.200 strijkers is gisteren in een woning in de Lammenschans- weg in beslag genomen. De strijkers, illegaal vuurwerk dat aangestreken kan worden als lucifers, waren het bezit van een 17-jarige jongen die er in handelde. Behalve de strij kers nam de politie ook drie pakketten sier vuurwerk in beslag. De politie trad op na een tip dat vanuit de woning vuurwerk werd verkocht. De jongen is aangehouden, maar na verhoor weer op vrije voeten gesteld. Op twee plaatsen in de stad zijn gisteren jonge ren aangehouden die voortijdig vuurwerk af staken. Rond tien voor half zes ging het om een veertienjarige jongen, tegen tien voor acht waren het een achttienjarige en eer- veertienjarige. De jongeren worden doorver wezen naar het HALT-project. LEIDEN Staatssecretaris Heerma wil geen gesprek over de be jaardenvoorziening Zijloever. Dat was gevraagd door de Leidse wethouder H. de la Mar en gedeputeerde Boone. Heerema heeft deze week slechts laten weten dat zijn afwijzing van de subsidie aanvraag van 1,3 miljoen voor Zijloever definitief is. Een gesprek vindt hij daarom overbodig. Alle hoop van Leiden is daarmee nu gevestigd op het beroep dat de gemeente bij de Raad van State tegen de weigering heeft aangete kend. De gemeente wilde aan de Zijloever een experiment opzetten voor de huisvesting van ouderen. In de gekozen opzet zouden ze zelfstandig wonen, gecombineerd met een aantal voorzieningen voor hun verzorging. Gedeputeerde Boone heeft de weigering van Heerma al „bot" en „ongehoord" genoemd. Hij zegt de afgelopen veertien jaar nog niet eerder iets dergelijks te hebben meegemaakt. Wethouder De la Mar had gehoopt in een gesprek Heerma alsnog ervan te overtui gen van de noodzaak Zijloever te subsidiëren. alis Damr. s veel vas 1455 Voor irder enfon net 37,30. opkoe 'ijl KluH OUDERS VRAGEN OF ZE HUN KINDEREN LANGS MOGEN STUREN •lynor Op Li o, LEIDEN „Er zijn ou ders die moe zijn van het waarschuwen en ons bel len met de vraag of hun zoon of dochter bij ons het programma voor de vuurwerkvandalen mag volgen". Voor Frans Bosch is het duidelijk: het HALT-project waar jeugdige vandalen te recht komen slaat enorm aan, zowel bij de politie en andere verwijzers als bij het publiek. Bosch en zijn collega Els Kooter zitten deze dagen dan ook tot ver over hun oren in het vandalisme. De oorzaak daarvan is de horde jeugdige vandalen die via de politie en an dere verwijzenden te recht komt bij „hun" Buro HALT. De vuurwerkvandalen, tot op heden 44 jongens, vormen de hoofdmoot van het werk in deze tijd. Het zijn jongeren die door de politie werden aangehouden omdat ze vuur werk vroegtijdig afstaken. Bij HALT krijgen ze een stan daardprogramma voorge schoteld dat bestaat uit het kijken naar een videofilm en het schoonmaken van plant soenen. „Met de vier aanhou dingen van het kerstweek einde erbij hebben we sinds eind november 44 jongens die vuurwerk afgestoken hebben bij HALT gehad", meldt Frans Bosch. „Maar de groot ste stroom komt in deze da gen, vlak voor de jaarwisse ling. Tussen kerst en nieuw jaar loopt dat denk ik op naar ongeveer zeventig". Bosch en zijn collega hebben het ver schrikkelijk druk. Hij heeft een dienstverband voor 24 uur per week, „maar we werken allebei ongeveer 40 uur". Toch wil Bosch van geen ophouden weten. „We hebben ervoor gekozen om het project te laten draaien", zegt hij in het uur voor hij bij de politie de gegevens op haalt van de vier tijdens de kerstdagen aangehouden af- stekers van vuurwerk. Projectteam illegaal vuurwerk heeft succes LEIDEN Het inzetten van een project team door de Leidse politie heeft volgens politievoorlichter D. Graveland succes ge had. Er werden de afgelopen vier weken „slechts" enkele tientallen kilo's illegaal vuurwerk in beslag genomen. Dat is erg weinig en geeft aan dat het beleid van de afgelopen jaren succes heeft. Via de men sen die aangehouden werden wegens het vroegtijdig afsteken van vuurwerk werd het verkoopunt van de illegale handel op gespoord. We hebben de afgelopen maand maar een paar keer een inval gedaan. Men weet hoe we werken en de verkopers van illegaal vuurwerk nemen niet meer het ri sico om voor een tweede keer gepakt te worden. Bij de invallen werden slechts enkele tien tallen kilo's illegaal vuurwerk onder schept, waarbij een keer ongeveer duizend strijkers werden aangetroffen. Strijkrotjes zijn gevaarlijk vuurwerk en daardoor ver boden. Hoe gevaarlijk strijkers zijn blijkt wel uit het ongeluk dat enkele dagen gele den in Rotterdam gebeurde. Daar explo deerde een vuurwerkbom in de hand van een veertienjarige jongen. De jongen raak te alle vingers van zijn rechterhand kwijt. Een voorbijganger wist de slagader bij de duim van de jongen dicht te drukken en redde daarmee diens leven. Vooral in het oosten van het land is de import van zoge heten strijkers merkbaar. De strijkers ko men uit Duitsland en vinden hun weg met name via bedrijven en scholen. In Leiden zijn er volgens de politie en de brandweer geen ongelukken gebeurd met vuurwerk en is de overlast binnen de perken geble ven. „Daar zal echter de komende dagen wel wat verandering in komen. Vandaag is de officiële verkoop van start gegaan, waardoor er veel meer vuurwerk onder de mensen is dan de voorgaande paar we ken", meldde een woordvoerder van de brandweer gisteren. Er vinden landelijk overigens steeds min der ongevallen plaats door het afsteken van vuurwerk tijdens de jaarwisseling. Die ongevallen zijn ook steeds minder ernstig van aard. In vergelijking met 1983 zijn die ongevallen zelfs met 70 procent afgeno- Volgens de stichting Consument en Veilig heid en de stichting Ideële Reclame SIRE is dit mede het gevolg van de door hen ge organiseerde campagnes waarbij gewaar schuwd wordt voor de gevaren van het af steken van vuurwerk. Dit jaar luidt het motto van die campagne „Verknal je toe komst niet". „Dat zou ten koste gaan van de effectiviteit van het pro ject", laat de 29-jarige voor malig jeugdwerker weten. „De jeugdige vandalen moeten lik op stuk krijgen". En dat krijgen de jongens („Er zit geen meisje bij") die vroegtijdig met vuurwerk in de weer zijn of zijn geweest. „Direct als de jongens aange houden zijn, staan ze voor de keus: óf je wordt voorgeleid aan de officier van justitie óf je gaat naar HALT", vertelt Bosch. „We benaderen daar op de jongen en overleggen met de officier van justitie. Het kind kan vervolgens in stemmen met de opgelegde taak of het wordt alsnog via de normale weg vervolgd". De procedure bij het vuur werk is standaard: zo snel mogelijk op het politiebureau kijken naar een videoband en zo snel mogelijk na aan houding vier uur lang wer ken in een plantsoen of park. „Effect heeft het programma zeker", meent Bosch. „Maar dat zit 'm niet in het moeten kijken naar een videoband en het moeten werken. Het zijn de dingen er omheen die bepalend blijken te zijn. Om bij het videozaaltje te komen, moeten de jongens over de afdeling van de surveillance dienst. De blikken die op ze gericht worden hebben ef fect". De videoband die dan volgt, is niet gericht op vuur werk. Maar het transplante ren van huid op het armpje van een klein meisje zet die jongens wel aan het denken over het gooien van vuur werk. „Uit de eerste reacties na het vertonen van de film wordt duidelijk, dat ze zich wel heel erg bewust zijn van het gevaar dat een onschul dig hummeltje loopt als je met vuurwerk gooit". Kieperen Het werken in een park, waar papier en andere rom mel opgeruimd moet worden, blijkt meer te zijn dan het in leveren van vier uur vrije tijd. „Het begint al met de onzekerheid omdat ze niet precies weten wat ze te wachten staat en het feit dat het werk niet leuk is", ver telt Bosch. Het werk dat ge daan moet worden, sluit al tijd aan bij de vorm van van dalisme die is gepleegd. „Dan komen die jongens dus te recht bij plantsoenarbeiders die ze de hele middag onder de neus wrijven dat het weg halen van kletsnat rotjespa pier helemaal niet zo'n aan genaam karwei is, maar dat de mensen van de plantsoe nendienst daar elke dag voor opdraaien. Dat is ook lik op stuk. Horen en voelen dat wat je aanricht niet een- twee-drie te herstellen is. Zo ging het ook bij jongens die een fiets in het water kieper den. Die hebben we een mid dag laten dreggen in een sloot. Die begonnen aan het karwei met een houding van 'lekker een middag aan de waterkant met een haakje dreggen', maar ze stonden na een paar uur en met flink vermoeide armen vol veront waardiging te brullen dat het „van de gekke" is dat ieder een alles maar in het water smijt. En jongens die met een stift of spuitbus bij een win kelier de boel onder geklie derd hebben, zien en voelen tijdens zo'n middag schuren met een staalborstel hoe moeilijk de schade die ze aanrichten weer te herstellen is. Als ze dan twee middagen moeten werken, ga ik kijken bij de muur die ze eerder schoongemaakt hebben. Als die weer onder zit, dan laat ik ze die muur nogmaals schrobben. Dan bekruipt ze het gevoel dat een winkelier ook krijgt als hij na elk weekeinde zijn winkel be smeurd ziet. Maar ze willen de muur dan vaak helemaal schoon afleveren". Een kans Tijdens het vertellen blijkt overduidelijk dat projectme- dewerkeer Bosch heilig ge looft in de aanpak van de HALT-projecten. „Het is con fronterend en voor zover als ik het kan bekijken, heeft de aanpak resultaat. De naar HALT gestuurde jongeren krijgen eenmaal de kans om aan gerechtelijke vervolging te ontkomen en dat lijkt me heel reëel", meent Bosch. „Als het de eerste keer niet aanslaat, is er geen enkele re den aan te nemen dat het een tweede keer wel lukt". Na de kerst- en nieuwjaars- drukte gaan de medewerkers van HALT zich bezighouden met de effecten van de aan pak op langere termijn. „En met een mogelijke uitbrei ding van het aantal uren", vult Bosch aan. „HALT wordt steeds bekender en daardoor wordt er ook veel meer naar de projecten ver wezen. We redden het echt niet meer met de toegewezen ERIK HUISMAN jongeren weten vaak niet wat ze aanrichten met het afsteken van vuurwerk. ÏIEUW ZIEKENFONDS BUNDELT KRACHTEN TEGEN PLAN DEKKER .EIDEN „Als de plan van de commissie lekker werkelijkheid /orden gaat de gezond- leidszorg naar de knop- Die uitspraak deed irecteur R.H.M. Hen riks van het Centraal liekenfonds Haarlem- ïermeer, Rijnland en Aangrenzende Gebieden CZH) gisteravond na de ndertekening van de fu- ieovereenkomst met het legionaal Ziekenfonds ieiden-Alphen (RZLA). )e fondsen zijn gefuseerd de Onderlinge Waar- lorgmaatschappij Zorg- rerzekeraar Hollandsch lidden U.A. (ZHM). fusie is mede tot stand ge nen om beter te kunnen ancurreren met particuliere erzekeraars, de toekomstige renten van de zieken- rndsen. Volgens Hendriks ordt de kwaliteit van de ge- mdheidszorg danig aangetast n de toekomst geen ver leer is tussen fondsen en articuliere verzekeraars. Het eit dat zij naar alle waar- :hijnlijkheid concurrent wor den betekent volgens Hen driks dat de fondsen hun „na tuurlijke sociale karakter noodgedwongen moeten opge- Hendriks: „Mensen boven de 50 zijn duur voor particuliere verzekeraars. Die beconcurre ren elkaar op leven en dood om jonge mensen binnen te halen. Ouderen worden zoveel mogelijk geloosd. De fondsen zijn er nu nog voor iedereen: jong en oud, en hebben een duidelijke sociale instelling. De plannen van de commissie Dekker dwingen ons echter dezelfde handelwijze te gaan volgen als de particuliere maatschappijen en dat willen wij helemaal niet. Op die ma nier gaat de gezondheidszorg naar de knoppen".'En hij ver wijst naar de gevolgen van dat systeem in Amerika: „Daar zijn 50 miljoen mensen onver zekerd. Dat is toch ongeloof lijk". Directeur J.C.H. Kool van het RZLA (en algemeen directeur van het nieuwe fonds) sluit zich van harte aan bij de zwa re kritiek: „Dat nieuwe sy steem dreigt de ondergang van onze zorgplicht te worden". Verzakelijking De plannen van de commissie Dekker waren oorspronkelijk niet de aanleiding om over een fusie te gaan praten. Hendriks en Kool staken eind '85 voor het eerst de koppen bij elkaar om in te spelen op de fusie drift van andere ziekenfond sen. Een sterkere organisatie werd voor beide fondsen steeds meer noodzakelijk. Kool: „Deze fusie lag voor de hand, omdat onze gebieden el kaar overlappen. Samenwer king zou het werk een stuk ef ficiënter kunnen maken". De besturen van RZLA en CZH gaven in de tweede helft van 1987 hun fiat aan de samen werkingsplannen, die echter pas na ruim een jaar onder handelen in een fusie resul teerden. De gedwongen verzakelijking die de ZHM te wachten staat heeft vergaande gevolgen voor het personeel. Onderzoek wees uit dat Leiden de ideale loka- tie is voor het hoofdkantoor. Dat betekent dat zo'n 150 van de 190 personeelsleden van het CZH, waarvan het hoofdkan toor in Amstelveen is geves tigd, naar Leiden moeten ver huizen. In Amstelveen blijft slechts een regiokantoor, naast bijkantoren in Alphen, Kat wijk, Noordwijk en Hoofddorp (waar nog een geschikte ruim te moet worden gevonden). Hendriks: „De nadelen van een langere reistijd Amstel veen ligt 41 kilometer van Leiden en gedwongen ver huizingen wogen minder zwaar dan de zekerheid van continuïteit. Als we niet wa ren gefuseerd, dan hadden we over 10, 15 jaar wellicht niet meer bestaan. Al moet ik zeg gen dat het door de nadelen voor ons een fusie met ge mengde gevoelens is geweest. Beslist". De bonden zijn ak koord gegaan met het sociaal plan voor de werknemers. Hobbels Hendriks verwacht dat men sen ontslag zullen nemen door de reis- en verhuisproblemen. „Gedwongen ontslagen vallen er niet. Er zullen zeker banen verdwijnen, maar we willen die mensen graag omscholen". Om in te kunnen spelen op de veel meer marktgerichte bena dering (Kool: „Iets waar wij nu volslagen mee onbekend zijn") is het RZLA reeds een managementcursus gestart. Die moet aan het licht bren gen welke, jongere, werkne mers geschikt zijn voor derge lijk werk. Als gevolg van de concurren tiestrijd zullen er bij de ZHM beslist meer banen ontstaan, is de overtuiging van Hendriks. „Kijk maar de naar de particu liere verzekeraars: die hebben twee maal zoveel personeel als wij. Waar wij nu bij voorbeeld nog met verzamelnota's wer ken, krijgen zij voor iedere pa tiënt één nota opgestuurd. Dat brengt veel meer administra tief werk met zich mee. Wij krijgen daar ook mee te ma ken". Nu werken er bij de CZH 190 man en bij het RZLA 200. Bij het CZH zijn 227.000 mensen verzekerd, bij het RZLA 180.000. Beide directeuren verwachten dat de fondsen, na de gebrui kelijke moeilijkheden vlak na een fusie, het goed met elkaar zullen kunnen vinden. Kool: „Dit is de vijfde fusie die ik meemaak. Er zijn in het begin altijd hobbels door verschillen in cultuur. Toen Leiden en Al phen in 1985 fuseerden, bleek dat ook; Leiden was veel zake lijker dan Alphen. Maar nu, drie jaar later, is daar niets meer van te merken. De scherpe kanten zijn er na een half jaar af". Hendriks: „Ik denk dat de on derlinge band bij het RZLA veel sterker is dan bij ons. Wij gaan alleen zakelijk met el kaar om. Maar dat hoeft een vlotte integratie niet in de weg te $taan". „Er komen nog veel meer fusies" LEIDEN De fusie tussen het RZLA en het CZH is ze ker niet de laatste in de we reld van verzekeraars tegen ziektekosten. Dat is de stellige overtuiging van de directeu ren Kool en Hendriks. „Als ziekenfondsen en particuliere verzekeraars op dezelfde voet komen te staan en moeten concurreren om klanten zul len de krachten beslist verder worden gebundeld", stelt Hen driks. Kool verwacht dat al lerlei fusies zich zullen voor doen. Net alleen tussen fond sen, maar ook tussen fondsen en particuliere maatschappij en, zowel uit Nederland als uit het buitenland, wanneer de Europese grenzen in 1992 opengaan. Op dit moment be staan er nog geen concrete plannen en zijn ook nog geen onderhandelingen gaande, al dus de directeuren. Zij ver wachten dat die op z'n vroegst op gang komen als er defini tieve duidelijkheid ontstaat over de realisering van de plannen van de commissie Dekker. Kool noemt die onduidelijk heid over de realisering van de voorstellen van de commis sie „bijzonder iri lijk". „Wij gaan er van alles gaat gebeuren, maar vast staat er nog veel te weinig. Ik voorzie grote pro blemen als wij daar plotseling mee worden geconfronteerd". kwa- Deze minibankschroef voorkomt dat u een hand tekort komt bij bijvoorbeeld modelbouw of andere fijne' karweitjes. Hij is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noleer als nieuwe abonnee ingaande - Naam: Voorl.: Postcode/plaats: Telefoon Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per P maand automatisch betalen f 24,24 kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank het bankschroefje naar Naam: (voor controle bezorging) Adres: Postcode/plaats: Leidse Courant, .Antwoordnummer 998,2500 VD Den h CcicLcSoutont L'üi

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9