Veder land staat nog veel herenleed" te wachten I EeidócSotwtmt IS N 1988 LIET DE AANDEELHOUDER ZIJN TANDEN ZIEN LSI AGIN CONOMIE DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 PAGINA 7 indi liet i -schilli 1 bleei 2 kwaï 1 pro< WSTERDAM - De aan- Jelhouder wint. Wim |n zei het en men is ge- ïigd het na te zeggen. ]ch lijkt aandeelhouder krvan zelf niet langer tertuigd. Steeds nadruk- llijker wil hij zijn rech- i laten gelden. 1988 was alleen het jaar van jstandigheid van tradi- neel gezagsgetrouwe loepen als vissers en po- neagenten, ook de aan- lelhouders lieten hun Jiden zien. lancieel gezien stond het af- jopen jaar in het teken van herstel van de beurskrach, Ivatisering, maar bovenal fusiekoorts. Bij de fusieco- "e van de SER zijn fusies aangemeld. Een his- isch hoogtepunt. Alleen als van de bij de fusie betrok- bedrijven meer dan hon- werknemers telt, moet bij de SER worden gemeld, iendelijke overnames, on- mdelijke biedingen op aan- in en zelfs een enkele re- •echte beursoverval, waar een onbekende plotseling meerderheid van de aan- n bleek te hebben gekocht, ken het afgelopen jaar de idacht. Ze gingen gepaard strijd over de zeggen- i ondernemingen die Dns land toespitste en het komende jaar zal toe- en op de zogeheten be- [ermingsconstructies, de (ju- ische) maatregelen waar- bestuurders van onderne- jen een dam opwerpen te- i hen onwelgevallige aan- tlhouders. e *de ogen Proï aandeelhouders zien met ogen hoe hun invloed pmiee afneemt en laten zich lan8er onbetuigd. Waren ga(jerjngen van aandeel- iders tot enkele jaren gele- nog bijeenkomsten van irdige bejaarden die hun 'oriete ondernemingen bezochten en dit zagen dagje uit, vandaag de worden bestuurders van lernemingen bestookt met tiek van aandeelhouders de krachten bundelen en juristen in het strijdperk ingen. De bestuurders van transportconcern Ned- van het automatiserings- Irijf HCS Technology, van bekenLonmixer-fabrikant Mulder Boskoop, van bouwer IBB- idor en van de houdster- itschappij Maxwell Petro- i, die weten daar inmid- alles van. fusiekoorts heeft veel on- ^nemingen in het brandpunt "e belangstelling ge- In de Verenigde Staten ift dit geleid tot biedingen bod van meer dan 50 mil- gulden op de voedingsgi- (t Nabisco de kroon spande, jvernamegevechten had explosies in de koersen h de aandelen tot gevolg. m ons land was en is de tot samen gaan groot. Iruchten zijn al voldoende I de koersen op te drijven en 11 voei] aandeelhouder pikt graag S graantje mee. gevers het afgelopen jaar de aandacht trekken. Behalve VNU en Audet gingen ook Wegener en Tijl samen en werden tegen het einde van het jaar nog eens fusieplannen aangekondigd tussen Perscom binatie en Elsevier/NDU, die bovendien verstrengeld raakte met het Britse Pearson. Bij de banken kwam het tot een samenwerking tussen Amro en de Generale Bank van België, een vrijage van NMB en Postbank en een overname van de NCB door Crédit Lyonnais. In de bouw wereld ginnen onder meer NBM en Amstelland samen, in de baggersector Boskalis en Zanen Verstoep, in de levens middelensector Ahold en Schuitema die daarmee in con flict kwamen met Unigro, in de luchtvaart KLM en Trans- avia. Van Nelle nam eerst Tonnema in Sneek over en liet zich vervolgens opslokken door Douwe Egberts. In de pa piersector kwam het tot een bundeling van de distributie bedrijven van KNP, VRG en van preferente aandelen (uit geven en plaatsen van aande len met extra stemrecht). Landré Glindermann, een onderneming die handelt in onder meer machines, wilde uit de hanclen blijven van Ree- sink (de onderneming van Hendrik Jan de Tuinman) en besloot tot certificering, waar door aan de aandelen weinig of geen stemrecht verbonden is. De bouwonderneming Vol- ker Stevin voelde zich belaagd door de grotere branchegenoot HBG en greep ook al naar het wapen van de preferente aan delen. Al deze constructies hebben twee dingen gemeen. Ze beschermen het zittende bestuur tegen ongewenste machthebbers en ze hollen de macht van de gewone aandeel houders uit. De beschermingsconstructies zijn niet nieuw. Zo kent het met grote afstand belangrijkste aandeel van de Amsterdamse beurs, Koninklijke Olie (Shell), niet alleen een stem rechtbeperking, maar ook prioriteitsaandelen. Volgens schermingsconstructie, maar bij de meeste daarvan was meer dan de helft van de aan delen in vaste handen. De Vereniging van Effectenbezit ters (VEB) kwam bij een soort gelijk onderzoek tot de conclu sie dat slechts drie procent van de ondernemingen op de beurs onbeschermd is. Dure leningen Het bestuur van de Amster damse beurs zag enkele jaren geleden al in, dat de bescher mingsconstructies gezien de internationalisering van de kapitaalmarkten en het ont staan van een Europa zonder binnengrenzen onder vuur zouden komen. Overnamege vechten zoals die in het - al thans in dit opzicht - liberale Amerika voorkomen, leiden daar tot uitholling van in prin cipe gezonde concerns, doordat overnames vaak gefinancierd worden met dure leningen, die later op de concerns gaan drukken. Tegenstanders van bescher mingsconstructies kunnen len aanpakken en dat nieuws werd juichend ontvangen door de Vereniging van Effectenbe zitters. Belangrijk argument van de beurs: de constructies maken buitenlandse beleggers terughoudend voor de aande len van Nederlandse beurs- fondsen. Dit zou eén van de oorzaken zijn van de relatief lage verhouding tussen koers en winst per aandeel in ons land. Het bedrijfsleven zou daardoor onnodig duur uit zijn bij financiering en benadeeld worden ten opzichte van on dernemingen in het buiten land. Radiostilte Daarmee werd in feite de strijd rond de zeggenschap de ondernemingen al ge tild het brede maatschappelijke discus sie. De regering moet nog een standpunt innemen, maar laat daarbij de meningen vanuit de samenleving zwaar wegen. Uit de reacties is af te leiden dat het beursbestuur door in maart vorig jaar verscherpt re- baar object voor speculanten. omdat de effectenbeurs inmid dels een radiostilte in acht neemt tot zij met een definitief standpunt komt over de om streden beschermingsconstruc- Óns land heeft inmiddels bin nen de EG het verzet opgege ven tegen een meldingsplicht lang van tien procent door eén aandeelhouder, die nu nog on bekend kan blijven. De SER- fusiecode kent jrsfusies 12 februari: de bestuurders van „time-out". Ze kregen het vuur Proost en Brandt. Tegen de jaarwisseling werd een bunde ling aangekondigd van het .handelshuis Hagemeyer en de farmaceutische onderneming Medicopharma. De opsomming is verre van volledig en geeft aan dat de drang tot schaal vergroting zich uitstrekt tot tal van bedrijfstakken. Bescherming Verkade, in het verleden al eens onderwerp van Zwitserse belangstelling, meende op de internationale schaalvergro ting in de snoepindustrie te moeten reageren door tot on genoegen van de aandeelhou ders te grijpen naar het wapen het transportconcern Nedlloyd vroegen op de historische buitengewone vergadering van aandeelhouders regelmatig een na aan de schenen gelegd door oppositionele aandeelhouders. sommigen vloeide dit alles in het verleden voort uit angst voor overname door Rockefel ler met zijn Standard Oil. Phi lips kent de inmiddels ouder wets aandoende Gemeen schappelijk Bezit Constructie en zou daartoe ooit zijn over gegaan na aankoop van aande len door het Amerikaanse Ge neral Electric. De Bank Mees en Hope inven tariseerde in juni de bescher mingsconstructies van de on dernemingen aan de Amster damse beurs. Daarvan was slechts een handvol „onbe schermd". Een kleine minder heid van de genoteerde onder nemingen kende geen be- daarentegen een falende bedrijfsleiding, die niet in staat blijkt voor vol doende rendement te zorgen en duidelijk achterblijft bij de concurrentie, in ons land op fluweel zit. Naar goed Nederlands gebruik werd een commissie ingesteld, die de steen der wijzen zou moeten vinden. De commissie Van der Grinten kwam in 1987 met een rapport, maar bleek intern verdeeld. Het beursbestuur nam vorig jaar maart een standpunt in dat veel verder ging dan de aan bevelingen van de commissie. De beurs kondigde aan de be schermingsconstructies te zul- gime aan te kondigen, zijn hand overspeeld heeft. De beurs moet nog met een defi nitief standpunt komen, maar is geconfronteerd met onver wacht veel tegenstand. Het (voorlopige) standpunt van het beursbestuur verzet zich tegen de opeenstapeling van beschermingsconstructies. Per onderneming mag er wat de beurs betreft eén perma nente beschermingsconstructie zijn en eén tijdelijke. Niet alle bescherming zou dus wegval len voor de bestuurders van ondernemingen, maar toch zouden veel grote bedrijven hun statuten moeten gaan aan passen. Hoeveel is onduidelijk, plicht na meer dan vijftig procent van de aandelen. De artikelen 4 en 20 van die code voorzien in een handelwijze bij overnames tegen de zin van de bestuur ders van de „belaagde" onder neming. Tijdens de wat een woordvoerder van de SER noemt „bestandspauze" zouden de bestuurders hun argumen ten tegen overname kunnen formuleren en kan overleg plaatshebben met vakorgani saties. Dit lijkt goed te sporen met de voorstellen van het beursbestuur. Die wijzen in de richting van het niet langer opkopen van aandelen na de melding van het bod door de „nieuwkomer" en van een tij delijke wapenstilstand, waarin de onderneming niet een blij vende muur kan optrekken te gen de nieuwe grootaandeel houder. Beurspiraten De voorstellen van de beurs stuitten op tegenstand van vakbonden, die vrezen dat de belangen van de werknemers in het gedrang komen, maar ook van de werkgeversorgani satie VNO. Voor de grote op de beurs genoteerde onderne mingen waren de voorstellen van het beursbestuur zelfs aanleiding om over te gaan tot de oprichting van de Vereni ging van Effecten Uitgevende Ondernemingen met als voor zitter oud-KLM-topman Or- landini. Het op de beurs geno teerde Internatio-Müller liet het onder aanvoering van pre sident commissaris Montijn (ex Shell) zelfs aankomen op een krachtproef. Internatio-Müller is een voor buitenstaander moeilijk te doorgronden concern. Sommi gen spreken over een conglo meraat van ondernemingen die ogenschijnlijk weinig met elkaar te maken hebben. Het concern is altijd wel ergens be zig met een reorganisatie en intern heeft het wel eens sche ve ogen gegeven dat gezonde onderdelen moeten opdraaien slecht lopende bedrijven. Concerns als Internatio-Müller zijn dan ook een willige prooi voor raiders of wel beurspira ten. Na het opkopen van een meerderheidsbelang of het mobiliseren van grote groepen aandeelhouders zou het con cern gedwongen kunnen wor den de meest renderende on derdelen te verkopen. Dat zou dus op korte termijn veel winst opleveren en daarvan zouden de aandeelhouders kunnen profiteren. Compromis Het transportconcern Ned lloyd voelde ook al een derge lijke druk en moest na een his torische marathonvergadering het hoofd buigen voor opposi tionele aandeelhouders. Inter natio-Müller kwam met voor stellen om zich verder te be schermen, nadat de beurs al het rapport over bescher mingsconstructies naar buiten had gebracht. De zaak leek hoog op te lopen. Internatio- Müller zou zelfs de notering aan de beurs op het spel zet ten, maar het kwam tot een compromis met het beursbe stuur. De aandeelhouders ble ven zich echter verzetten met als belangrijkste woordvoerder De Haze Winkelman van de Vereniging van Effectenbezit ters. Internatio-Müller kwam vervolgens met een amende ring van de voorstellen over de beschermingsconstructies de lastige aandeelhouders te gemoet. Nog voordat die zich over de betreffende wijziging van de statuten konden uit spreken, trok Internatio-Mül ler de voorstellen in. Het be gaan tot certificering (in de tijd be perkt). Overnemers De Haze Winkelman meent dat de beschermingsconstruc ties uiteindelijk niet bestand zijn tegen de ontwikkelingen op de markt. „Het probleem is", zegt hij „dat men denkt dat het wel zo is". Met name in Groot-Brittannië en de Vere nigde Staten ziet men af van biedingen op Nederlandse on dernemingen, omdat men denkt dat de constructies slui tend zij en men vreest als aan deelhouder niets te vertellen te krijgen. Wie doorzet komt er doorheen, maar daar dat kan jaren procederen kosten. Dat risico is veel potentiële overnemers te groot. Een overnemende partij kan druk uitoefenen op het bestuur van de onderneming of op het be stuur van het administratie kantoor, dat het stemrecht heeft over de gecertificeerde aandelen zoals die door de be leggers gekocht worden. „Als je eigenaar bent van de meer derheid van het vermogen, kunnen ze niet blijvend om je heen". De Haze Winkelman ziet deze stelling bevestigd door de gang van zaken bij Kluwer. Deze uitgever zag in dat Elsevier als grootaandeelhouders uiteinde lijk niet uit het bestuur te we ren zou zijn. Daarom hebben ze hun toevlucht gezocht bij Wolters". Gifpil De strijd rond de macht over de Nederlandse ondernemin gen is nog lang niet gestreden. Tot dusver heeft die zich toe gespitst op juridische construc ties via de statuten van de on dernemingen. Er staan de on dernemingen ook nog diverse wat genoemd wordt „tacti sche" constructies ter beschik king, zoals de ontwikkeling in met name de Verenigde Staten leert. Daar zijn begrippen als „gifpil" en „kroonjuwelen" al ingeburgerd. Hierover zal het beursbestuur pas later met een standpunt komen. De aandeelhouder gaat in te genstelling tot andere opposi tionele groepen niet de straat op. Gestoken in driedelig grijs of stemmig blauw verpakt hij zijn kritiek op de bestuurders van de ondernemingen tijdens vergaderingen in uiterst cor recte taal. Niet minder koel en minzaam krijgt hij antwoord. De strijd is er niet minder ver beten om. Ons land staat nog veel herenleed te wachten. er was z0 vee| belangstelling voor de buitengewone vergadering van het automatiseringsbedrijf HCS Technology, dat AKEI?' aandeelhou{3ers de vergadering moest volgen vla beelschermen in kleinere zalen van het Amstel Hotel. nrgaderingen van aandeelhouders zijn uitgegroeid van dagjes uit van goedmoedige ouderen tot bijeenkomsten waar bestuur- h worden bestookt met kritiek van aandeelhouders die de krachten bundelen en juristen in het strijdperk brengen. foto: anp Een „papier-straat" van Koninklijke Nederlandse Papierfabrieken (KNP). Dit jaar kwam het in de papiersector tot een bunde ling van de distributiebedrijven van KNP, VRG en Proost en Brandt. KNP kocht zich deze maand een deelname In een Oosi tenrijkse collega en is inmiddels uitgegroeid tot één van de grootste papierconcerns van Europa. foto: pr

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7