Terreurdaad plaatst YS voor grote problemen Bil Niet opnieuw extra beveiliging Schiphol Nederlandse hoogleraar noemt importverbod een politiek besluit Breuk in Sudanese regeringscoalitie JITENLAND ÊcidócSoivuMit DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 PAGINA 5 ïsh benoemt iistreden CIA-man SHINGTON George Bush heeft imstreden tweede man van de ge- ie dienst CIA, Robert Gates, be- f-md tot onder-assistent voor nationa- eiligheid, een topfunctie bij de Na- (Venta aje Veiligheidsraad NSC. Gates door president Reagan naar vo- ?eschoven om de overleden Willi- !asey op te volgen als directeur de CIA, maar hij trok die benoe- l in maart 1987 in vanwege de rol Gates zou hebben gespeeld in het Contra schandaal. Op het hoogte- het onderzoek naar het ,5 ndaal rond de illegale wapenleve- dragei j n gul sting 01 pvolgend nsschijve f 1.3! 3.1: 7.76 13.0ft 23.55; 39.36: 58."' (133. 13; '!s. Iran werd door een aantal flublikeinse senatoren zelfs het ver- Gates bij de CIA geëist. Mugabe eist onderzoek naar autoschandaal HARARE De Zimbabwaanse presi dent Robert Mugabe heeft opdracht gegeven tot een officieel onderzoek naar berichten dat politici, militairen en ambtenaren betrokken zijn bij een netwerk van illegale autohandel. Vol gens geruchten zouden zeker twintig ministers, topambtenaren en officie ren rechtstreeks auto's hebben ge kocht terwijl er voor gewone burgers wachttijden van jaren bestaan. Twee advocaten en een rechter van instruc tie zijn aangesteld om te onderzoeken wie geld hebben verdiend aan de ope ratie. Het is voor het eerst dat Mugabe actie onderneemt tegen de corruptie in zijn land. India blokkeert kernwapenverdrag ISLAMABAD India heeft een voorstel van Pakistan afgewezen om in een verklaring van zeven Zuid- aziatische landen de belofte op te ne men geen kernwapens te maken. Pakistan deed het voorstel tijdens een bijeenkomst van ministers van buitenlandse zaken die de conferen tie van regeringsleiders van de SAARC, de Zuidaziatische Associatie voor Regionale Samenwerking, voorbereiden. Op de driedaagse top conferentie, die vandaag in Islama bad is begonnen, is ook de Indiase premier Rajiv Gandhi aanwezig. Het is het eerste bezoek van een premier van India aan het buurland Pakistan sinds 1960. Belgische padvinders verdwaald in DDR BONN Zes Belgische padvinders zijn deze week tijdens een speurtocht in het grensgebied tussen Oost- en West-Duitsland verdwaald en in de DDR terechtgekomen. Na een nacht in een jeugdtehuis te hebben doorge bracht werden zij door de Oostduitse autoriteiten weer afgezet bij de grens. De Brusselse padvinders, in de leeftijd van twaalf tot zestien jaar, brachten de kerstvakantie door in een vakan tiekamp in Herleshausen. Tijdens een van hun zwerftochten raakten zij de weg kwijt en klommen over een grensversperring. Na overleg met de Westduitse politie en de Belgische am bassade werden de jongens de volgen de dag weer naar de grens gebracht. Brunswijk wil niet praten PARAMARIBO Ronnie Brunswijk, leider van het Jun glecommando, gelooft niet meer in het vredesproces dat de Suri naamse regering voorstaat. In een verklaring tegenover jour nalisten van „De Ware Tijd" heeft hij gezegd zich opnieuw te zullen bewapenen. Het vorige week gekaapte vliegtuig dat Brunswijk in zijn bezit heeft, wil hij gebruiken om pressie op de regering uit te oefenen. Brunswijk heeft ontkend dat hij iets te maken heeft met beschie tingen in Oost-Suriname waar van militaire woordvoerders melding maakten. 7.392 J 11.088 14.784 13.306 [ulden] guldi ;Ss appart et af van ïrgemeester- hap Voeren guldei a- mee:, EREN José Hap- die jarenlang voor jitieke spanning heeft orgd omdat hij weiger- Vlaams te praten, ziet /4 vaijvan het burgemeester- p van de Vlaamse ge- ente Voeren. de burgemees- sjerp krijgt hij de tweede ts op de lijst van de Soeia- sche Partij voor de Euro verkiezingen. Hij blijft te schepen (wethouder) Voeren en zal in die func- vellicht de eerste viool blij spelen. ijn plaats wordt de tweeta- Nico Droeven voorgedra- fractievoorzitter van Re- a Liège in de Voerense verrassend iltaat van een politiek ak rd dat Happart gisteren de Vlaamse Voerenaar ib Broers heeft gesloten. Vlamingen zijn het ■ergoe s dat er tijdens de zittingen i de gemeenteraad Frans •dt gesproken, maar de be- rgoedin^ingen worden in het Ne- lands genotuleerd. 1988 dit akkoord kiest Happart lelijk eieren voor zijn geld. afgelopen dagen is hij door 2.080 leiding van zijn partij zwaar 2.810 Jer druk gezet. Guy Spi- 3.540 is, voorzitter van de Parti 4.280 haliste, had zijn partijgenoot 4.500 idelijk te kennen gegeven I hij zijn Europese ambities br altijd kon vergeten als hij 3ij eerfh tot burgemeester van e vrijfwen liet voordragen. Het fd betaalde mandaat van Vopees parlementslid woog ir Happart en diens porte nnee uiteindelijk zwaarder de burgemeesterssjerp van ■n tus-^ kij ai kleine gemeente wmp^ren' Spitaels lokte Happart r de brug met de belofte hij de tweede plaats zou 'en op de lijst van de alse socialisten voor de Eu- verkiezingen. 17 gul- lieuwe ^trestaties moordzaak zuiicn endes DE JANEIRO De iziliaanse politie heeft het westelijke Amazo- gebied twee veeboeren Jrresteerd die ervan dacht worden vorige betrokken te zijn choneg] :elfd%eest bij de moord op l" milieu-activist Francis- Mendes. jerminister van justitie Fernando Eichenberg klaarde gisteren dat de roeders Aleci en Oloci es da Silva dinsdagavond gearresteerd nadat de tie een gewapende inval gedaan op hun landgoed Xapuri, 4.290 kilometer noordwesten van Rio de eiro. De twee verdachten oons van de grondeige- Darly Alves da Silva, man die Mendes met de zou hebben bedreigd. WASHINGTON Nu of ficieel bekend is dat de ramp met de Amerikaan se Pan Am Boeing 747 is veroorzaakt door een bomexplosie, zit Was hington met bijna onop losbare problemen: wie plaatste de bom, welke vergeldingsmogelijkhe den zijn voorhanden en hoe kan een herhaling worden voorkomen? Phyllis Oakly, de woordvoer ster van het Amerikaanse mi nisterie van buitenlandse za ken, verklaarde gisteren dat „alles wordt gedaan en alle hulpmiddelen zullen worden benut om de daders op te spo ren". Over mogelijke vergel- dingmaatregerelen liet zij zich niet uit, maar vast staat dat de nieuwe Amerikaanse presi dent George Bush - als aan het licht komt welke groep terroristen de aanslag heeft gepleegd - voor enkele zeer moeilijke besluiten zal wor den geplaatst, vooral als dui delijk wordt in welk land die terroristen zich ophouden en door wie ze worden gesteund. De explosie in de gedoemde Boeing, die aan 270 mensen het leven kostte, is veroor zaakt door zware plastic ex plosieven die vrij gemakkelijk aan boord van een vliegtuig gebracht kunnen worden. De explosieven van het type dat voor het vernietigen van de Pan Am Boeing werden ge bruikt zijn zonder veel moeite verkrijgbaar, temeer omdat alle moderne legers in de we reld ze gebruiken. Veel van deze explosieven zijn kneed baar en daarom gemakkelijk te verbergen in een koffer of in de handbagage van een Noodlanding Boeing 737 BOSTON Een Boeing 737 van de Amerikaanse maat schappij Continental Airlines heeft gisteren een noodlan ding in Boston moeten maken omdat de overdruk in de cabi ne snel terugliep. Het toestel was met 40 passagiers aan boord onderweg van Hartford in de staat Connecticut naar Cleveland in Ohio. De passa giers konden gebruik maken van de zuurstofmaskers; nie mand raakte gewond. Volgens een woordvoerder was het drukverlies te wijten aan een defecte klep in het overdruk- systeem. Een Boeing 747 van Pan Am die met 231 passa giers onderweg was van New York naar Londep is gisteren boven de Atlantische Oceaan omgekeerd nadat één van de vier straalmotoren door nog onbekende oorzaak was stil gevallen. Aankomst in New York van één van de vele Amerikaanse slachtoffers van de recente ramp met de Boeing 747. FOTO: aP passagier. Bovendien kan dit soort explosieven niet worden opgespoord met behulp van de explosieven-detectoren zo als die op dit ogenblik alge meen worden gebruikt op vliegvelden. Die detectoren reageren alleen maar op me talen voorwerpen. KLM-vlucht vertraagd door valse bommelding LIMA Een KLM-vlucht vanuit de Peruaanse hoofd stad Lima, met Schiphol als eindbestemming, heeft een dag vertraging opgelopen vanwege een bommelding die na onderzoek van het toestel vals bleek te zijn. Aanvankelijk zou de DC-10 gisteren vertrekken. Nadat bij de luchthaven Jorge Chavez een anonieme bommelding was binnengekomen werd be sloten vlucht 742 niet te laten vertrekken. Grondige inspec tie van het toestel leverde echter niets op. De DC-10 is nu vandaag vertrokken. Op weg naar Schiphol zal het toe stel tussenlandingen maken in Guayaquil, Ecuador, en Aruba en Curacao. „Telefooncel" Een bedrijf in het Ameri kaanse Boston heeft appara tuur ontwikkeld die alle soor ten explosieven kan ontdek ken. Daarvoor moet de vlieg tuigpassagier zich in een soort telefooncel begeven waarin de temperatuur zeer hoog is. Afgelopen zomer zijn de eer ste proeven met een dergelij- VS wettelijk niet aansprakelijk WASHINGTON Advocaten in de VS menen dat de Ameri kaanse regering niet wettelijk aansprakelijk kan worden ge steld voor de ramp vorige week met de Boeing 747 van Pan Am. Het geheim houden van de aangekondigde bomaanslag kan volgens hen een goede reden hebben gehad en bovendien kunnen de VS niet voor de rechter gedaagd worden voor een ramp die buiten de Amerikaanse landsgrenzen heeft plaatsge vonden. Voor de betrokken luchtvaartmaatschappij Pan Am liggen de zaken iets anders. Op grond van de Warschau-con- ventie van 1919 en de Montreal-overeenkomst van 1966 kan Pan Am worden veroordeeld tot een schadevergoeding van ten hoogste 75.000 gulden per omgekomen passagier. Tenzij het niet informeren van luchtreizigers over de bommelding te wij ten zou zijn aan opzettelijke nalatigheid. Dan kunnen de nabe staanden hogere schadeclaims indienen. ke cel genomen in Boston, den plastic explosieven mee. Gewone vliegtuigpassagiers De nieuw ontwikkelde appa- kregen zeer kleine hoeveelhe- ratuur wist die onmiddellijk Op Schiphol is de controle van passagiers en bagage op vluch- Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen al enige tijd alarm. De nu ontwikkelde appara tuur is evenwel alleen maar geschikt voor het onderzoek van de passagiers en hun handbagage. Voor het onder zoeken van koffers en vracht is ingewikkelder apparatuur noodzakelijk. Amerikaanse deskundigen houden rekening met de mo gelijkheid dat een passagier van het opgeblazen Pan Am- toestel eveneens ongewild die explosieven met zich meege nomen heeft. Vandaar dat het onderzoek zich nu gaat rich ten op alle passagiers die aan boord van het toestel waren en op de persoonlijke contac ten die zij in de dagen voor de fatale vlucht hebben gehad. SCHIPHOL De veiligheidsmaatregelen die op Schiphol gelden voor de drie aanwezige Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen blijven zoals ze nu zijn. Vol gens woordvoerder R. Hirs van de rijkspolitie dienst luchtvaart heeft de RDL de officiële bekendmaking over de oorzaak van het ongeval met de Pan Am- Boeing 747 „voor kennisgeving aangenomen". Begin december was de beveiliging voor de drie Amerikaanse maatschappijen verder opgevoerd na een verzoek om verhoog de waakzaamheid van de Amerikaanse autoriteiten. Uit het volledige onderzoeksrapport over Lockerbie zullen volgens Hirs voor de beveiliging relevante gegevens komen. Hij wilde geen enkele mededeling doen over de controle op Schiphol van transito-bagage (bagage op doorreis, die van het ene in het an dere toestel wordt overgeladen) en over de controle op vracht- zendingen. De rijkspolitie dienst luchtvaart beschikt op Schip hol over explosievenhonden die ook in de bagagekelders waar transitkoffers worden afgehandeld, werken. De NV Luchtha ven Schiphol heeft voorts een onderdrukruimte, waar comple te vrachtzendingen kunnen worden gecontroleerd op de aan wezigheid van springladingen. strenger dan die op vluchten van de meeste andere maatschap- De Britse regering heeft alle Amerikaanse luchtvaartmaat- pijen. schappijen die Britse vliegvelden aandoen gelast de beveiliging FOTO: ANP onmiddellijk te verscherpen, vooral in de bagage-afhandeling. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi Wanneer Rob het atomatorium heeft bereikt, kijkt hij nog voorzichtig naar links en rechts, alvorens de kleine deur en te glippen. Gelukkig, er is niemand te zien. Hij sluit de r weer zorgvuldig en dan zoekt hij de weg naar de electrone- en. Hier immers moeten zich de atoombommen bevinden, die lessor Lupardi nodig heeft voor zijn misdadige plannen, het hem nog gelukken op tijd die helse machines te vernleti- Snel trekt hij het gouden pantser aan en dan opent hij de len deur van de electronenoven. Een felle gloed komt hem te- De hoogfrequentie energie ontlaadt zich voortdurend met een luid geknetter in de ruimte. Vreemde apparaten en ingewikkelde toestellen staan hier opgesteld. Rob stapt naar binnen en sluit de deur weer. Ziezo, prof. Lupardi zal hem hier voorlopig niet zoe ken. Maar Rob vergeet, dat het alarmsignaalbord zijn aanwezig heid hier al heeft verraden. ENSCHEDE De reden die de EG aanvoert voor het im portverbod op Amerikaans vlees de bescherming van de volksgezondheid is voor de Amerikanen slechts een verhulling van klinkklaar protectionisme. Woorden van die strekking stonden ook in de brief van de senatoren. De veertien senatoren vragen de minister gebruik te maken van de wetsbepaling, die de mogelijkheid biedt vleesinvoer te verbieden uit landen met een vleeskeuringssysteem dat beneden het Amerikaanse ni- Het Amerikaanse oordeel over de Europese maatregel wordt onderschreven door de Twent se hoogleraar De Bakkere. Aan het besluit liggen slechts politieke handelsmotieven ten grondslag. De zorg voor de volksgezondheid heeft er niets mee te maken, verklaarde hij vandaag. De hoogleraar maak te enkele jaren geleden deel uit van de commissie van de Europese Gemeenschap die zich bezighield met de gevaren van hormoonvlees. De conclu sie van die commissie dat het Amerikaanse Vlees veilig is werd echter genegeerd, aldus De Bakkere. Met de import van vlees uit de EG is jaarlijks een bedrag van 450 miljoen dollar gemoeid, terwijl de VS er door het EG- verbod ongeveer 100 miljoen dollar bij inschieten. Sudanese veiligheidsagenten blokkeren met een vrachtwagen de weg voor demonstranten in de hoofdstad Khartoum tijdens een protestmanifestatie tegen prijsverhogingen. KHARTOUM - De op een na grootste partij in de Su danese regeringscoalitie heeft zich uit de regering teruggetrokken. De De mocratische Unie Partij (DUP) deelde gisteren mee dat partijleider Mo hammed al-Mirghani pre mier Sadeq al-Mahdi van het besluit op de hoogte had gebracht. In de DUP-verklaring wordt geëist dat de economische noodmaatregelen die de rege ring maandag bekendgemaak te, waaronder een vervijfvou diging van de prijs van suiker, worden ingetrokken. Mahdi wordt opgeroepen een voorlo pige regering te benoemen die nieuwe verkiezingen moet voorbereiden. De twee andere coalitiepartners, Mahdi's Umma partij en het Nationale Islamitische Front (NIF), heb ben samen nog altijd een meerderheid in het 301 zetels tellende parlement. De grote Sudanese Federatie van Vakcentrales heeft opge roepen het werk met ingang van vandaag voor onbepaalde tijd neer te leggen. Lucht- vaartpersoneel van het vlieg veld van Khartoum legde woensdag al het werk neer uit protest tegen de prijsverhogin gen. In de Sudanese hoofdstad wordt op grote schaal gede monstreerd tegen het rege ringsbeleid. De DUP dreigde vorige week al uit de regering te stappen toen het parlement een plan van deze partij om een einde te maken aan de al jaren voortslepende burgeroorlog met het Sudanese Volksbevrij dingsfront SPLA afwees. (ADVERTENTIE) De eerste Flair van het nieuwe jaar: dat wordt gevierd met een aantal grote verrassingen, waarvan hier een voorproefje LAIRS HOROSCOPEN- BOEKJE Liefde, gezin, werk, geld Lees in ons Horoscopen-boekje wat de sterren in 1989 voor jou in petto hebben LAIRS LIEFDES-DIEET Afvallen en nóg meer genieten van vrijenDat is wat het Liefdes-dieet je belooft. Zo leuk is diëten nog nooit geweest! ODE IN DE UITVERKOOP Welke kleding en accessoires ■vind je nu een stuk goedkoper? Flair wijst je de weg naar koopjes

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5