,Hoe zou u het vinden als uw kind zomaar werd weggehaald Koningin corrigeert minister-president Belastingtarieven voor 1989 LAATSTE TREIN? CeidócSouuitit Ouders vechten tegen De Bolderkar BINNENLAND DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 PAGINA 4 JIT ïsh asti SHIK wnstr ne di md to eiligh ale Tien ouderparen wor den door medisch kin derdagverblijf De Bol derkar in Vlaardingen verdacht van incest. Onder hen zijn Karei en Dinie Smit uit Spij- kenisse. Openhartig vertellen ze over wat hun en hun dochter Bianca overkwam. Een ellendige geschiedenis. SPIJKENISSE Het was op dinsdag 22 maart 1988, Karei Smit vergeet het nooit meer, dat de direc teur van De Bolderkar hem belde. „Er is iets heel ergs gebeurd, met Bianca", zei de directeur, „u moet onmiddellijk komen". Karei vertrok na dat telefoon tje hals over kop met zijn vrouw Dinie van Spijkenisse naar Vlaardingen. Wat zou hun dochter overkomen zijn? Ze zou toch nietOngerust kwamen ze bij het medisch kinderdagverblijf aan. Daór zat de maatschappelijk werk ster al klaar. „Bianca moet het huis uit", zei ze. Nee, ze kon niet vertellen waarom, maar alles was al geregeld. Karei en Dinie moesten vrijdag maar terugkomen, dan zouden ze horen wat er aan de hand was. Volslagen van hun stuk ge bracht gingen Karei en Dinie naar huis. Het was 22 maart, het begin van een ellendige geschiede nis. Karei werd ervan beschul digd zijn dochter seksueel te hebben misbruikt en hij gaf dat uiteindelijk („onder druk") ook toe. Totdat begin deze maand bleek dat hij niet de enige was, dat De Bolkerkar nog tien andere vaders uit Vlaardingen en omgeving ver dacht van incest. Toen trok Karei zijn bekentenis in, nam een advocaat en opende, in het kielzog van een strijdvaardige Dinie, het gevecht met De Bol derkar. Verleden week, op de zesde verjaardag van Bianca, won het echtpaar de eerste slag. De Rotterdamse kinder rechter bepaalde dat het meis je voorlopig overdag niet meer naar De Bolderkar hoefde. Maandag volgt de definitieve uitspraak. En daarna staat nog een zaak voor het Haagse ge rechtshof op stapel, waar be slist moet worden over de ei genlijke ondertoezichtstelling en uithuisplaatsing van Bian ca. „Onze dochter hoort hier thuis, bij ons!", zegt Dinie. Achter Karei en Dinie Smit wonen in Spijkenisse, dat mag iedereen weten. „We zijn gewoon wie we zijn en we hebben niets te verbergen". Hun oudste zoon is vijftien jaar en zit op het vwo, daarna volgt een jongen van zeven die op de basis school zit en hun jongste kind is Bianca die in het opvang huis De Koperwiek in Hoek van Holland verblijft. „Bianca is op haar tweede naar De Zonnehof, een tehuis voor geestelijk gehandicapten, ge gaan", vertelt Dinie. „Niet om dat ze geestelijk gehandicapt was, maar omdat ze opgevan gen moest worden zolang het medisch kinderdagverblijf De Bolderkar nog niet klaar was. Ze liep achter, had een slechte motoriek en kon haar eten niet binnenhouden. Ja, dat was een hele zorg. Daar was je constant mee bezig. Maar in De Zonnehof ging het hart stikke goed, daar ging ze pri ma vooruit. Wanneer is ze toen naar De Bolderkar ge gaan? In november 1986. 's Morgens werd ze om acht uur met de taxi gehaald en 's middags kwam ze tussen half vijf en kwart voor vijf weer thuis. Er waren geen problemen, maar ze ging toch niet meer zo vlug vooruit. De eerste anderhalf jaar zat ze bij De Vlindersja, dat is een groep van acht kinderen met twee leidsters, en daarna ging ze naar De Muizen, dat is weer zo'n groep. We hebben nog eens voorgesteld een praat groep voor ouders op te rich ten, net als bij De Zonnehof, maar daar voelde De Bolder kar niet voor". „Bianca is een flinke meid die heel lekker kan kletsen, dus wij dachten dat ze dit jaar wel naar een Lom-school zou kun nen", zegt Karei. „In februari begonnen we daarover met de mensen van De Bolderkar, maar die zagen er niets in. Ze zeiden dat Bianca zo nerveus en onrustig was en wilden een thuis-therapie gaan houden. Van oktober tot maart kwam hier een therapeut over de vloer, die "dan spelletjes deed, keek hoe we met elkaar om gingen en zo. En de maat schappelijk werkster kwam hier ook wel thuis, dan at ze Weg „Die maatschappelijk werkster was het ook die ons op 22 maart, toen we naar De Bol derkar geroepen waren, ver telde dat Bianca uit huis ge plaatst was. Bianca gaat zo snel mogelijk naar De Koperwiek, zei ze. Maar vandaag kan het niet, dus komt ze vanavond nog naar huis, dan kunnen jul lie afscheid nemen, want mor gen gaat ze weg. Ik kan nog niet zeggen waarom, eerst moet ze uit huis zijn". Karei vertelt het haperend. Er is veel gebeurd en het is hem al lemaal niet in zijn koude kle ren gaan zitten. Om de chro nologie niet al te zeer te ver storen, geeft hij regelmatig het woord aan Dinie, die gemak kelijker praat en minder moei te heeft met de vele tongbre- kende termen uit het sociale jargon. Maar het is Karei weer die het woord neemt om te vertellen hoe Bianca die laat ste nacht afscheid nam: „In dit bedje kom ik niet meer terug, zei ze op haar kamertje. Kun je je voorstellen hoe erg dat is? Dat ze dat zei? In dit bedje kom ik niet meer terug. Vrese lijk. De volgende dag heb ik de directeur gebeld, heel netjes hoor, en gezegd: Meneer Ko nijneburg, waarom is Bianca uit huis geplaatst? Ze is nu weg, nu kunt u het zeggen. Maar nee, dat kon niet, we moesten vrijdag maar terugko men. Toen heb ik gezegd: Me neer Konijneburg, u hebt toch wel een beetje hart in uw ziel, u hebt toch zelf ook kinderen, hoe zou u het vinden als daar één zomaar werd weggehaald, zou u dan ook niet willen we ten waarom? Dat houdt een mens niet vol, daar ga je aan dat we de enigen waren, dat we niets konden beginnen. We mochten ook niet meer op De Bolderkar komen, zelfs niet op de ouderavonden". „Het was vooral in het begin een afschuwelijke tijd. Ik durfde nauwelijks naar buiten en de was ophangen deed ik alleen als er niemand in de buurt was, zo bang was ik dat ze zouden vragen hoe het met Bianca ging. En als ik m'n zoon naar school bracht, dan voelde ik de mensen denken: daar heb je die stomme moe der, haar man heeft incest ge pleegd en ze heeft er niets van gemerkt. Maar dat dachten ze niet, hoor. De mensen in de buurt reageerden zelfs positief toen ik me we weer wat meer begon te vertonen. Als ik eens een huilbui had, ging ik bij ze op bezoek om bij hen uit te huilen". Opluchting Poppi Dinie en 'Karei Smit met een foto van hun dochter Bianca. vaag. Ze hadden alleen die poppen, ze konden niet zeggen waar, wanneer en hoe de in cest dan moest zijn gepleegd". Karei: „Maar De Bolderkar had gezegd dat we, in het be lang van het kind, aangifte moesten doen. Dus gingen we vrijdagmorgen naar de politie. Met horten en stoten hebben we daar ons verhaal verteld, we huilden allebei tranen met tuiten. Dat vonden ze gek. Een man huilt niet, zeiden ze. Toen bleek dat ze mij al verdachten. U hebt het zelf gedaan, zeiden ze. We moesten een keer of vijf, zes terugkomen en wer den apart van elkaar ver hoord. Maar het ging ze te lang duren en op een woens dagmiddag zeiden ze tegen mij: je krijgt tien minuten om een bekentenis af te leggen, anders zetten we je vast en dan raak je je baan en je ande re twee kinderen ook nog kwijt. Toen heb ik bekend. „Ja, okee, goed, dan heb ik er bovenöp gelegen", dat heb ik gezegd. Om mijn andere kin deren te beschermen. Nergens anders om. Daarna moesten we naar De Bolderkar en de directeur zei dat hij mij, in overleg met de politie, een al ternatieve straf zou geven: ik moest één keer maand naar een hulpverlener van de Ri- agg, dan zou er verder geen vervolging worden ingesteld. Sindsdien ben ik inderdaad en 1 Dinie: „Er zat die donderdag een heel forum voor ons klaar, met de directeur, de maat schappelijk werkster en de kinderpsychologe. Die voerde het woord. Uw dochter is sek sueel misbruikt door uw man, zei ze. Maar dat kan helemaal niet, riep ik, daar geloof ik niets van. Jawel, zei ze, we hebben een test gedaan met twee poppen en daaruit is ge bleken dat Bianca veel te veel van die dingen weet voor haar leeftijd. Hoe lang is dat al gaande, vroeg ik. Minstens twee jaar, zei ze. Dat lijkt me wel heel onwaarschijnlijk, zei ik, wil je beweren dat ik al die tijd als een blind paard door het huis gelopen heb? We wa ren helemaal overrompeld. Wat een toestand! 's Middags hebben we de kinderen weg gebracht en zijn we maar eens rustig gaan praten. We begre pen niet hoe ze er bij kwamen. Overdags was Bianca er nooit, dus het zou al 's nachts ge beurd moeten zijn. Nou, dat kan niét. Dat ^ou ik gemerkt hebben. Want ze slaapt met luiers die je maar éénmaal kunt gebruiken en die zou Ka- rel dan vervangen moeten hebben, dat had ik gemerkt. De beschuldiging was ook zó FOTO: JEROEN DE JONG één keer per maand naar de Riagg geweest. Als ik dat niet zou doen, dan zou ik toch nog vervolgd worden, zei de poli tie". Triest Dinie: „De maatschappelijk werkster zocht nog een paar keer contact met mij en zei dat ik vooral moest gaan scheiden, Hoe kun je met zo'n incest- man leven, vroeg ze en zo pro beerde ze ons hele privé-leven in de vernieling te draaien. Na een week of vier mochten we Bianca voor het eerst be zoeken in De Koperwiek, dat was heel triest. Er bleef een begeleidster bij, dus we zaten daar maar op een stoel bij el kaar. We durfden niets, bang dat het niet zou mogen. Er is niet met ons gepraat over haar verblijf daar, hoe lang fchet moet duren, hoe we een oplos sing kunnen bereiken. Maar we worden op De Koperwiek gelukkig niet als misdadigers ontvangen en Bianca wordt er goed verzorgd. Op 7 juni zijn we bij de kinderrechter ge weest, die heeft toen bepaald dat Bianca in elk geval tot 7 december uit huis geplaatst werd. Die hele zitting duurde nog geen twee minuten. Over incest were niet gepraat, er kwam sowieso niet aan de orde waarom Bianca het huis uit moest. We hadden toen nog geen advocaat en we dachten „Zo werd het begin novepiber toen we opeens een telefoontje kregen van ouders van wie ook een kind uit huis was ge plaatst op advies van De Bol derkar. We hoorden dat we helemaal niet de enigen wa ren, dat er maar liefst tien ou derparen bij betrokken waren en veertien kinderen. Dat was een opluchting, echt enorm. Gelukkig waren we niet al leen! We werden aangemoe digd een advocaat te nemen en dat hebben we ook gedaan. Karei hééft zijn bekentenis in getrokken en nu zijn we mate riaal aan het verzamelen om eventueel als ouders gezamen lijk een procedure tegen De Bolderkar aan te spannen". Karei: „Er is tegen mij geen proces-verbaal opgemaakt en er zal ook geen vervolging worden ingesteld. Dat heeft de politie tegen onze advocaat ge zegd. Bianca is nu door de kin derrechter tot 7 juni onder toe zicht gesteld en ze blijft in De Koperwiek. Met die instelling hebben we op zichzelf geen problemen, al zouden we Bian ca natuurlijk veel liever thuis hebben. Maar voorlopig is het belangrijkste dat ze niet meer naar De Bolderkar hoeft, daar doet de rechter maandag een definitieve uitspraak over. We vragen dan ook om een betere bezoekregeling. Maar ja, waar om de ondertoezichtstelling nu eigenlijk verlengd is, dat we ten wij ook niet. Wij mogen ons dossier niet zien en onze advocaat mag dat ook niet. Die gaat een aparte zaak aanspan nen om die stukken in bezit te krijgen, want nu is Bianca weer tot 7 juni uit huis, zonder dat wij weten waarom. We hebben geen papier of niets. Dat moeten we nu eerst heb ben. En tuurlijk, dan is het de bedoeling dat Bianca hier weer thuis komt. We blijven vechten voor ons kind. Ze vroeg laatst of haar kamertje er nog was en toen hebben we maar „ja" gezegd, hoewel een van de jongens er nu in zit. Als ze terugkomt gaan we dat onmiddellijk weer terugdraai en, dan krijgt ze weer haar ei gen kamertje". STEVO AKKERMAN DEN HAAG Sinds 1848 is ons land, vooral dank zij de liberale staatsman Johan Rudolf Thorbecke, een constitutionele mo- k narchie met een parle- mentair stelsel. „De Ko ning is onschendbaar; de ministers zijn verantwoor delijk", kwam er in de grondwet te staan. In ge wone-mensentaal bete kent dit dat de koning zijn tot dan toe bijna absolute macht moest overdragen aan de ministers, die op hun beurt verantwoording verschuldigd werden aan het parlement. De koningen Willem II en Willem III hadden grote moei te zich aan te passen aan het nieuwe, democratische bestel. Vooral laatstgenoemde mo narch kon het maar niet ver kroppen dat de rollen waren omgedraaid. Hoe kon hij nu ondergeschikt zijn aan z'n mi nisters? Dat waren immers zijn 'dienaren', want zo luidt toch de letterlijke vertaling van het oorspronkelijk Latijnse woord. De ruzies met Thorbecke wa ren dan ook legio en van een ongemeen felle aard, zoals nu langzamerhand duidelijk wordt uit onderzoek van de correspondentie tussen mo narch en premier. Sommige historici menen dat als gevolg van de houding van Willem III het erfelijk koning schap in ons land enige tijd heeft gewankeld. Het zou slechts aan regentes Emma en vervolgens koningin Wilhel- mina te danken zijn geweest dat de monarchie niet weer werd ingeruild voor een repu- SUSKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO Jh hom uit hrt jaar /str het Jaar waarin arde kernwapen heoben re minderdHu hunnen ze de wereld nod maar tien heer om leep helpen... Js dat geen goed nieuws Standaard Uitgeveril, Antwerpen-weesp bliek. Deze vorstinnen bleken zich wel te kunnen neerleggen bij de veranderde situatie. Dat Wilhelmina in Londen is gaan dromen van een krachtiger koningschap (en dus een zwakker kabinet en parle ment) doet daaraan niets af. Bij terugkeer in Nederland heeft zij voorzover bekend nooit iets ondernomen om de grondwet in die zin te doen wijzigen. Geen eigen mening Eén van de consequenties van de 'revolutie' van 1848 is dat het staatshoofd geen eigen me ningen meer mag uiten. Voor elke uitspraak van hem of haar kunnen de ministers im mers ter verantwoording wor den geroepen in het parle ment. Deze regel geldt uiter aard in het bijzonder voor de Troonrede, waarin de regering op Prinsjesdag een uiteenzet ting geeft over het daaropvol gend jaar te voeren beleid. Hoewel deze rede door het staatshoofd wordt uitgespro ken, is zij van aanhef tot bede geschreven door de rhinister- president. De beleefdheid jegens het staatshoofd brengt met zich mee dat de premier hem of haar geen onwaarheden of halve waarheden in de mond legt. Dat lijkt vanzelfsprekend, maar blijkt in de praktijk niet altijd mee te vallen. In de zes jaar dat hij nu regeert is pre mier Lubbers al twee keer be trapt op een leugentje. De eer ste keer, drie jaar geleden, had de minister-president de ko ningin laten zeggen dat nie mand er in koopkracht op achteruit zou gaan. Maar uit de begroting van zijn eigen minister van sociale zaken bleek dat bepaalde groepen uitkeringstrekkers wel dege lijk zouden moeten inleveren. Een tegenstrijdigheid waar de Tweede Kamer, gealarmeerd door de pers, niet erg van ge charmeerd bleek. Dit jaar was het weer raak. „Het land is de afgelopen jaren schoner geworden. Dat geldt met name lucht en water", zei koningin Beatrix ruim drie maanden geleden in de Rid derzaal. De verontwaardiging in de Tweede Kamer was nu zo mogelijk nog groter dan bij de vorige gelegenheid. Hoe had de premier deze woorden kunnen neerschrijven, terwijl van zo ongeveer alle stukken van milieu-minister Nijpels de zure regen afdroop?! Maar Lubbers bleek wederom een zeer vindingrijk man. Hij was ervan uitgegaan, zei hij, dat de uitdrukking 'met name' een uitzondering aangaf. In zijn algemeenheid was Neder land de afgelopen jaren dus niet schoner geworden; nee, dat gold alleen voor lucht en water. En dat laatste had hij - na uitvoerig overleg overigens met minister Nijpels - vooral opgenomen in de tekst om de mensen te 'bemoedigen', om hun te tonen dat ook op mi lieugebied niet alles hopeloos is. Maar een flinke meerderheid in de Tweede Kamer, bestaan de uit de oppositie en de VVD accepteerde die tekstuitleg niet. Men bleef van mening dat de premier de zaken (we derom) te rooskleurig had voorgesteld. En sommigen na men dat de premier des te meer kwalijk, omdat de konin gin geen middelen ten dienste staan om zich te verweren. Kerstboodschap Sinds afgelopen zondag is dit laatste echter niet meer zo ze ker. In haar traditionele kerst boodschap schetste koningin Beatrix een beeld van het mi lieu dat in schrille tegenstel ling stond tot het tamelijk op timistische plaatje dat premier Lubbers haar op Prinsjesdag had laten voorhouden aan de leden der Staten-Generaal. Met geen woord repte de vor stin van het schoner worden van lucht of water. Integen deel: „Onze wereld lijdt onder ontbossing, woestijnvorming, vervuiling en vergiftiging van lucht, bodem en water, uitster ving van dier- en plantsoorten, aantasting van de ozonlaag, die ons tegen gevaarlijke stra ling moet beschermen, en stij ging van de temperatuur met bedreigende gevolgen, zoals de verhoging van de zeespiegel. Langzaam sterft de aarde en wordt het onvoorstelbare - het einde van het leven zelf - tóch voorstelbaar". De kersttoespraak is de enige rede die de koningin niet tevo ren aan de minister-president of een ander lid van het kabi net hoeft voor te leggen. Een woordvoerder van de Rijks voorlichtingsdienst bevestigde dit desgevraagd. „Nee, het is alleen gebruikelijk dat zij het onderwerp en de teneur van de kersttoespraak aan de pre mier meedeelt. Het is een puur persoonlijke boodschap van de koningin aan de burgers". Sommigen op het Binnenhof leiden daaruit af dat de konin gin de premier heeft willen corrigeren. „Het is mogelijk", aldus de RVD-woordvoerder, „maar dat zal ze mij niet ver tellen". RIK IN 'T HOUT DEN HAAG - Met ingang van 1 januari is een aantak tarieven van de belastingen gewijzigd. Het schijventa rief bedraagt volgend jaar (tussen haakjes de bedrageij voor het kalenderjaar 1988; de bedragen zijn in gul dens): Belastingpercentage toe te passen op de belast bare som 14 pet over de eerste 24 pet over volgende 32 pet 41 pet 51 pet 60 pet 66 pet 69 pet 72 pet over het meerdere. Tariefgroepen Belastingvrije som Opvolgende inkomens schijven nrf Ga1 9.681 9.652) 1.355 1.35 7.446 7.423) 3.142 3.13J 14.509 14.466) 7.784 7.76 13.022 12.983) 13.123 13.0ft 20.590 20.528) 23.623 23.55; 26.428 26.349) 39.479 39.36! 29.548 29.460) 58.980 58.801 109.090 (108.764) 134.252 (133.85! mdaa ies a ublik van IV.. 7.415 7.392 11.123 (11.088 14.830 (14.784i 13.347 (13.306 ap et i [ir§ ha De arbeidstoeslag bedraagt (maximaal): 413 gulden (411 gulden] De aanvullende arbeidstoeslag bedraagt (maximaal): 797 guldei (794 gulden). De aanvullende alleenstaande-ouder-toeslag bedraagt 1/4 het inkomen uit arbeid met een maximum van 4.482 guldei (4.468 gulden). Aftrek ziektekosten ERI d jitiek sjerp lts op sche Voe: vellit spel »jnp De posten van ziekte, invaliditeit e.d. komen voor aftrek in aan merking voor zover zij meer bedragen dan: 12 procent (13,2 pet) vai het onzuivere inkomen indien het onzuivere inkomen 50.6" gulden (49.509 gulden) of minder bedraagt; 4.500 gulden (5.050 gld) vermeerderd met 3 procent van he onzuivere inkomen indien het onzuivere inkomen meer dai 50.000 gulden (49.509 gld), doch niet meer dan 113.000 guldei (112.000 gld) bedraagt; 7.900 gulden (8.400 gld) indien het onzuivere inkomen meeil dan 113.000 gulden (112.000 gld) bedraagt. De vaste aftrek voor arbeidsongeschikten en ongehuwde be jaarden wordt 563 gulden (561 gld); de vaste aftrek voor ge huwde bejaarden wordt 804 gulden (801 gld). Reiskostenregeling De bedragen van de reiskostenaftrek en de vrijgestelde vergoe dingen zijn als volgt (bedragen in guldens): Jdt g« Vrijgestelde vergoedini singe: lands dit lelijk afgel eidin er d s, vo ialist< delijk alti; Deze aftrekbedragen gelden voor de inkomstenbelasting. Bij eeifh tol afstand van meer dan 70 km (60 km) is het bedrag van de vrijgeren gestelde vergoeding 51 cent per km. fd be Topee; Schenkingsrecht |r Ha Schenkingen door ouders aan kinderen: Pj6e, Vrijstelling: (per kalenderjaar) 6.564 gulden (6.544); I Vrijstelling (eenmalig) 32.819 gulden (32.721) voor kinderen tus-l sen 18 en 35 jaar mits in de aangifte op de vrijstelling een beroeprr wordt gedaan. L - Rechtspersonen die vallen onder het tarief van 11 pet: drempel®,6" van 6.564 gulden (6.544). 18186 s daarboven 1.260 1.780 2.310 2.840 3.370 3.440 1.020 1.420 2.030 2.650 3.270 3.440 2.510 3.130 3.770 4.390 4.500 2.080 2.810 3.540 4.280 4.500 BTW ïei Met ingang van 1 januari zal het algemene btw-tarief wordenL»^ verlaagd van 20 pet naar 18,5 pet. Het verlaagde btw-tarief blijft* *- 6 pet. Tevens zullen de voedings- en geneesmiddelen, die nu nog aan het algemene (hoge) tarief zijn onderworpen, worden over gebracht naar het verlaagde 6 pet-tarief. Het verlaagde tariei geldt ook voor alcoholvrije dranken. De zeepprodukten en was middelen, die nu nog onder het verlaagde tarief vallen, zullen|L' per 1 januari onder het algemene tarief van 18,5 pet vallen. er D Dl izilia het gebi Accijns De accijns voor alcoholvrije dranken is verhoogd. Personenauto's Het tarief van de bijzondere verbruiksbelasting van personenau-Tres dacl ek vees mili Men to's blijft voor het jaar 1989 voorlopig 18,3 pet en 27,5 pet. De vermindering van bijzondere verbruiksbelasting voor schone personenauto's blijft in 1989 voorlopig gehandhaafd op hetzelfde bedrag: voor auto's met een cilinderinhoud van minder dan 1,4 1.: 850 gulden. Voor auto's met een cilinderinhoud van 1,4 1. of meer: 1.700 gulden. ADVERTENTIE Op Oudejaarsavond krijgen al onze conducteurs, machinisten, loket-medewerkers en andere spoormensen even oliebolverlo£ Houdt u er daarom rekening mee dat na ongeveer 20.00 uur de treinen niet meer rijden. De treinen van het NS-Nachtnet (Rotterdam-Den Haag- Schiphol-Amsterdam-Utrecht v.v.) starten in de Nieuwjaarsnacht weer om ongeveer 1 uur. Op Nieuwjaarsdag rijden we het normale zondag-programma. De conducteur en de mensen achter het loket kunnen u er meer over vertellen. Rest ons u een prettige jaarwisseling en een voorspoedig 1989 te wensen. WAAR ZOUDEN WE ZIJN ZONDER DE TREIN?

Leidse Courant | 1988 | | pagina 4