liniek voor buisbaby's in Diaconessenhuis Armenië heeft nog lang hulp nodig Mi mm itormvloedkering gaat )oer 500 gulden kosten er wen e kon J iren nel 3ovend route s bij le twege i de G was na ?r de \j rganisa 'litiek i )te bed maatre aan bol de volj terrol iaar PJ «BINNENLAND ÊcidócSomcmt DONDERDAG 29 DECEMBER 1988 PAGINA 3 I A T bojéH S nokkelaar met kilo goud ingehouden g 747 broksl orzaak er van nde ge kheid nderzo ïg bere r' he$n grn. amp n de degelijk xtremi r. IPHOL Bij de douane Schiphol was het gisteren es goud wat er blonk na de nhouding van een 28-jarige uitser. Hij was afkomstig uit rich en wilde via ons land ar Antwerpen reizen. De in bleek bij controle 2250 iks gouden sieraden met een aal gewicht van 24 kilo in i smokkelvest met zich mee torsen. De waarde van de raden bedraagt volgens de uane 645.616.- Als de man boete van 313.000 betaalt, hij de sieraden terug krij- Gebruik groeihormoon moet aan banden UTRECHT Het gebruik van menselijk groeihor moon moet aan strenge regels worden gebonden. Dat schrijft de Gezondheidsraad in een gisteren gepubli ceerd advies aan staatssecretaris Dees van Volksge zondheid. Groeihormoon is sinds enkele jaren onbe perkt beschikbaar omdat het langs biotechnologische weg is aan te maken. De commissie is bezorgd dat de stof nu te grif zal worden toegediend, ook aan men sen die de behandeling niet echt nodig hebben. Vol gens het advies is er maar één toepassing van groei hormoon wetenschappelijk geheel verantwoord: de behandeling van kinderen met groeistoornissen als gevolg van een tekort aan groeihormoon. Twijfelach tig is of het hormoon moet worden gebruikt bij de genezing van wonden en botbreuken, bij het laten aangroeien van huidtransplantaten en bij vetzucht. Bij hoge doseringen kan bovendien suikerziekte op treden als bijwerking. Man met hoofd in grijper ROTTERDAM Een 28-jarige man uit Vlaardingen is giste ren om het leven ge komen doordat hij met zijn hoofd in de grijper van een kraan kwam, die daarna dichtklap te. Dat gebeurde bij het lossen van een schip in de Rotterdam se Laurenshaven. Po litie en justitie stellen een nader onderzoek in naar het ongeval, waarvan de toedracht nog onduidelijk is. Ledental Rode Kruis miljoen gepasseerd DEN HAAG Het aantal leden van het Nederlandse Rode Kruis is door de 30 november begonnen ledenwerfactie, waarbij onder anderen de schaatster Yvonne van Gennip werd ingeschakeld, de magische grens van één mil joen gepasseerd. Het ledental was de afgelopen acht jaar van een dikke miljoen gedaald naar 944.000. De actie le verde tot nu toe 115.000 nieuwe leden op. Dagelijks komen nog 3.000 tot 5.000 nieuwe leden bin nen, aldus een woordvoerder van het Rode Kruis. Het verlies aan leden was onder meer te wijten aan de vergrijzing van de bevol king. Vergoeding specialisten omlaag, tarieven omhoog UTRECHT De onkostenvergoeding voor medisch specialisten gaat per 1 januari omlaag van 107.000 naar 100.000 per jaar, zoals het kabinet onlangs heeft besloten. De Landelijke Specialisten Vereniging (LSV) had tegen deze maatregel een schorsingsverzoek ingediend bij het College van Beroep voor het bedrijfsleven. Dit heeft de gevraagde schorsing gisteren echter geweigerd. De lagere onkostenvergoeding die vanaf 1 januari geldt, leidt tot een verlaging van de specialistentarieven met 2,5 procent. Het is de eerste stap op weg naar een uiteindelijke verlaging tot 65.000 gulden. Toch gaan de specialisten er op 1 januari per saldo niet op achteruit. Dat is het gevolg van een eerdere, wel succesvolle, procedure van de LSV bij hetzelfde College. Dat was het toen met de specialisten eens dat minister De Koning van sociale zaken op onjuiste wijze het norm- inkomen had verlaagd. Die ingreep moet volgend jaar worden recht getrokken. Omdat er in januari bovendien een eind komt aan een eer dere, tijdelijke tariefsverlaging, zullen de tarieven volgend jaar gemid deld zo'n zes procent hoger zijn dan nu. Drie miljoen boete voor Muiden Chemie AMSTERDAM De rechtbank in Amsterdam heeft gisteren de kruitfa briek Muiden Chemie veroordeeld tot een geldboete van drie miljoen gulden, waarvan 2,1 miljoen voorwaardelijk wegens het exporteren van kruit zon der geldige vergunningen. De ex-direc teur kreeg een geldboete van 60.000, waarvan de helft voorwaardelijk, om dat hij feitelijk leiding heeft gegeven aan de verboden gedragingen. Muiden Chemie heeft tussen 1984 en 1987 via onder andere Engeland en Oostenrijk en Joegoslavië illegaal kruit en andere granaatexponenten aan Iran geleverd. De officier van justitie zei eerder tij dens de behandeling van de zaak dat ook het ministerie van economische za ken fout is, geweest. [OORBURGS ZIEKENHUIS HEEFT AL WACHTLIJST VAN 600 MENSEN (links) stond gynaecoloog ruweli r zijn solute [iersvli Albeda aan de wieg van Nederlands eerste buisbaby; hij is consulent verbonden aan de speciale onvruchtbaar heidskliniek in Voorburgse Diaconessen- huis. FOTO: ANP VOORBURG Er komt een aparte kliniek voor reageerbuisbaby's in het Voorburgse Diaconessen- huis. De kosten van de be handeling bedragen 3500 gulden per poging. Zie kenfondspatiënten zullen de ingreep zelf moeten betalen, particuliere pa tiënten krijgen de kosten tot een maximum van drie pogingen in de meeste ge vallen vergoed van hun verzekering. Er hebben zich al zeshonderd mensen aangemeld die in het Diaconessenhuis willen probe ren via de reageerbuismethode (IVF) een kind te krijgen. De eerste behandeling vindt plaats op 1 januari. In principe heeft het ziekenhuis tot 1 april een vergunning voor alle behandelingen van on vruchtbaarheid. Daarna zal minister Brinkman van WVC, of zijn staatssecretaris Dees, beslissen of die vergunning wordt verlengd. Een aanvraag daarvoor is momenteel in be handeling, maar het ziet er naar uit dat die toestemming er komt. Hoofd van de kliniek is de gy naecoloog Cees Jansen, die daarnaast een deel van zijn ge bruikelijke werkzaamheden voor het Diaconessenhuis blijft verrichten. Als consulent is prof. Zeilmaker aangetrokken, die met de gynaecoloog Albeda aan de wieg stond van de eer ste Nederlandse reageerbuis baby. Zeilmaker blijft verbon den aan het Dijkzigt-zieken- huis in Rotterdam. Bij de kli niek werken in totaal elf men sen, van wie de meesten spe ciaal zijn aangetrokken. De regio Den Haag met zijn 700.000 inwoners heeft volgens Jansen behoefte aan een spe ciaal fertiliteitscentrum. Hij zegt er uitdrukkelijk bij, dat het geen privé-kliniek is. „Er is wel een aparte stichting voor in het leven geroepen, maar die valt onder de verant woording van het Diacones senhuis. De kliniek is perti nent niet commercieel opgezet. Dan zou de prijs ook wel an ders liggen. Kijk maar naar het buitenland: in Brussel kost één poging 9.000 gulden, in Wenen al 10.000 gulden en in het Amerikaanse Yale zelfs 22.000 gulden". Wachttijden Tot nu toe werden er in Voor burg wel mensen behandeld volgens de reageerbuismetho de, maar als onderdeel daar van moesten ze altijd naar het Dijkzigt-ziekenhuis. Het Dia conessenhuis behoort niet tot de vijf centra die ziekenfonds subsidie voor deze ingreep hebben gekregen om in totaal achthonderd mensen per jaar te behandelen. Volgens gynae coloog Cees Jansen zijn er ech ter vele duizenden die in aan merking willen komen voor de reageerbuismethode en een veelvoud daarvan voor een ander soort behandeling van onvruchtbaarheid. „Wie behandeld wil worden in één van de vijf ziekenhuizen die daarvoor doör de zieken- fondsenworden gesubsi dieerd", zegt Jansen, „moet minimaal drie jaar wachten. Wie op korte termijn behan deld wil worden, kan onder meer bij ons terecht, maar moet het dan wel zelf betalen. Dat is zeer onrechtvaardig, want dat betekent dat de men sen die het niet zelf kunnen opbrengen niet behandeld kunnen worden. Terwijl IVF voor al die mensen nog de eni ge hoop op een kind is. Geluk kig zie ik dat ook de politiek de reageerbuismethode steeds meer als een normale medi sche behandeling is gaan be- schouwen.Ik heb daarom ge gronde verwachtingen dat wij straks, met nog zo'n vijftien andere klinieken in Neder land, echt iedereen kunnen helpen". In het Diaconessenhuis zijn tot nu toe dank zij de reageerbuis methode 102 kinderen gebo ren; 26 vrouwen zijn momen teel zwanger. Volgens Cees Jansen zijn de resultaten op merkelijk, de kans op een kind is ongeveer één op zes. Dat is even groot als in Dijk- zigt, het meest vooraanstaande centrum op dit gebied. Bloedonderzoek Na de hepatitis-affaire in dat Rotterdamse academische zie kenhuis is de belangstelling voor IVF even afgenomen, maar volgens Jansen is het aantal aanvragen inmiddels weer bijzonder groot. Wel wordt het bloed van iedereen die in het Diaconessenhuis wordt behandeld, getest door de bloedbank van het Haagse Rode Kruis. Tevens mag in het Diaconessenhuis het kwe ken van embryo's alleen tot doel hebben om een zwangers- hap te verkrijgen. Het gebruik van embryo's voor andere doeleinden, zoals experimen ten, is verboden. DICK HOFLAND (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De storm- oedkering in de Nieuwe rbaasdfaterwefi Saat de gemid- •1de landbouwer met t bedrijf van 100 hecta- echt ^én van de kustpro- dt dai 'ncies ongeveer 500 gul- dopt i;n Per Jaar kosten. Eige- iren van een woning in rond de 150.000 gul- in zullen jaarlijks vijf a n gulden meer aan wa- rschapsheffing moeten italen, zo heeft een oordvoerder van de nie van Waterschappen inmorgen bekend ge- aakt. Unie tekent evenals een mermeerderheid van CDA PvdA bezwaren aan tegen plannen van minister Smit- es (verkeer ea waterstaat) de lasten van de aan te [gen stormvloedkering voor i deel op de schouders van Bwaterschappen in de kust- fincies te leggen. De wa- chappen zullen deze kosten ial 200 miljoen gulden) uit- lelijk doorberekenen aan •olkinrf grondeigenaren en eigena- onroerend goed. Naar de mening van de Unie zóu het rechtvaardiger zijn als de kosten van de stormvloed kering (totaal: 1,4 miljard gul den) evenals destijds de kosten van de Deltawerken in Zee land uit de algemene rijksmid delen gefinancierd worden. Minister Smit Kroes voelt daar niets voor. In haar voorstel aan de Kamer schrijft zij met zoveel woorden dat het parle ment het financieringsplan maar moet slikken, omdat wij zigingen in de opzet onvermij delijk tot „onevenwichtighe den" leiden. Inmiddels is duidelijk gewor den dat de Kamer niet zonder slag of stoot akkoord wil gaan met het financieringsplan voor de stormvloedkering, waar ook minister Ruding van fi nanciën zijn handtekening on der heeft gezet. Het CDA heeft vooral moeite met het voorstel om 267 miljoen gulden van de kosten te financieren uit de reeds gereserveerde gelden voor dijkverhogingen langs de rivieren. Ook de heffing voor de waterschappen is bij het CDA in slechte aarde gevallen. Volgens de PvdA vormt het fi nancieringsplan „slechts het begin van een uitweg". Ook de VVD heeft enige moeite met het financieringsvoorstel. 'TT betaalt „miljoenen" an nieuwe verzekeringen DTTERDAM - De PTT heeft haar eigendommen voor „miljoe- Gr/fn" verzekerd. Met een aantal verzekeraars is daartoe vanmid- de Rotterdamse Assurantiebeurs een contract onderte- hders dan als overheidsbedrijf is PTT Nederland NV genood- lakt eigendommen te verzekeren. Als staatsbedrijf dekte de Min Merhefd alle risico's en aansprakelijkheid. J [oordvoerder Lenderink van de PTT zei in een toelichting dat totale waarde1 van de eigendommen, waaronder bedrijfspan- mto's, wordt geschat op 22 miljard gulden. De premie die [t zelfstandige bedrijf moet betalen, beloopt in de miljoenen, aar een precies bedrag wilde hij niet meedelen. Het contract is gesloten met meerdere verzekeraars, omdat geen van hen in bleek de eigendommen van de PTT zelfstandig te verzeke- De Nederlandse burger zal van het contract geen conse- lenties ondervinden. De tarieven zullen vanwege het contract et worden verhoogd en de schaderegelingen blijven frd. .oopkracht middeninkomens blijft achter EN HAAG De koopkracht van de middeninkomens is het gelopen jaar minder gestegen dan de regering in de Miljoenen- ka voorspeld heeft, zo meldt de vakbond Unie BHLP. Mensen pt een inkomen van tussen de 4.000 en 7.000 gulden gingen er Hgens de bond in 1988 gemiddeld slechts een procent op voor- t, terwijl een koopkrachtverbetering van twee procent in het ioruitzicht was gesteld. De belangrijkste oorzaak voor de ach- rgebleven koopkracht zou de sterk gestegen premie voor de Irticuliere zietekostenverzekering zijn. Gevangenen maken eigen celdeuren In de strafinrichting Esserheem in Veenhuizen krijgen de gevangenen in het kader van een cursus metaalbewerking de gelegenheid om hun eigen celdeuren te maken. De cursussen worden daar gegeven om de gevangenen in staat te stellen na hun invrijheidsstelling gemakkelijker een baan te vinden. De cursus metaalbewerking kost 3000 gulden per deelnemer. Esserheem huisvest 142 gevangenen van 26 nationaliteiten. Meer dan de helft van hen was drugskoerier. FOTO: ANP Vervuilde grond risico voor woonwagenbewoners LEIDEN Op 130 woonwa gencentra in Nederland lopen 7500 bewoners risico in aanra king te komen met vervuilde grond van autosloperijen. Dat is gebleken uit een onderzoek van het Nederlands Instituut voor Preventieve Gezond heidszorg/TNO in Leiden. De bewoners wonen op of in de buurt van autosloperijen, waar de grond is vervuild door zwa re metalen en olieresten. Onderzoeker dr. C.L. Ekkers vindt dat er op korte termijn maatregelen genomen moeten worden. Hij denkt onder meer aan afscheidingen tussen de sloperijen en de woonwagens, zodat kinderen niet meer kun nen spelen op de vervuilde grond. Voor de langere ter mijn vindt hij dat het beleid van de gemeenten om woon wagenbewoners op kleine, schone centra te laten wonen, sneller moet worden uitge voerd. BARBARA LOPES CARDOZO: AMSTERDAM De Rus sische regering heeft de stichting „Artsen zonder grenzen" toestemming ge geven om voorlopig actief te blijven in Armenië. Deze afspraak is gemaakt in aanwezigheid van de Nederlandse ambassadeur in Moskou. „Het Russische ministerie van volksgezondheid heeft direct positief gereageerd op ons idee nog zes maanden tot een jaar door te gaan met de hulpverle ning. Ik ben nu weer terug, maar een nieuw team van Art sen Zonder Grenzen is inmid dels onderweg. In de omge ving Van de vrijwel totaal ver woeste stad Leninakan wor den twee mobiele klinieken ingericht", aldus de Neder landse arts Barbara Lopes Car- dozo (34) gisteren in Amster dam na haar terugkeer uit het door een zware aardbeving ge troffen gebied. Zij is te spreken over de sa menwerking met de autoritei ten in het rampgebied: „Op het vliegveld stonden direct vrachtwagens klaar om ons met onze apparatuur zo snel mogelijk te vervoeren. Aan formaliteiten werd verder geen aandacht besteed. Ook daarna is de samenwerking soepel en vlot geweest". Waar heeft het Nederlandse team zich vooral mee bezigge houden? „We zijn actief geweest in Le ninakan en veertien dorpen in de omgeving. Er was in de eerste plaats een groot tekort aan voedsel en drinkwater. Ook was er dringend behoefte aan dekens en tenten. De be staande ziekenhuizen in Leni nakan waren vrijwel totaal verwoest, net als trouwens bij na alle andere gebouwen in de stad. Dat betekende dat we onze geïmproviseerde hulp posten letterlijk in half inge storte gebouwen moesten in richten. Ernstig gewonde pa tiënten werden per helikopter naar de hoofdstad Jerevan ge bracht, op ongeveer honderd kilometer. We kregen per dag wel zo'n drie- vierhonderd patiënten te behandelen". Barbara Lopes Cardozo vertelt hoe de eerste dagen de overle venden passief en gelaten wa ren. „Later werden de mensen actiever en gingen meehelpen Westerse hulpteams onvoldoende toegerust WENEN - Volgens het hoofd van het medische team van het Oostenrijkse leger dat tien dagen lang hulp heeft ver leend in het aardbevingsgebied in Armenië, waren de mees te Westerse hulpteams slecht uitgerust en medisch gezien niet tegen hun taak opgewassen. Volgens de arts, dr. Robert Schloegel, waren onder meer de Nederlandse, Zweedse en Amerikaanse reddingsteams in zekere mate afhankelijk van de apparatuur en de voorraden van de Oostenrijkers. „Dat is geen kritiek, maar een simpele vaststelling van de feiten". Schloegel zei dat de Oostenrijkers volledig op hun taak wa ren voorbereid door hun ruime ervaring met hulpverlening bij lawines en aardverschuivingen in de Alpen. Zij hadden de beschikking over verwarmde tenten en generatoren. met puin ruimen, wat nu nog in Armenië is van een veel teland extra moeilijk. Het zal elke dag doorgaat. Overal grotere omvang. Bovendien nog erg lang duren voordat er wordt treurmuziek ten gehore wordt het gebied nu geteisterd weer sprake kan zijn van een gebracht, bijvoorbeeld in alle door sneeuwstormen, en dat normaal dagelijks leven", auto's op cassettebandjes. De maakt de situatie op het plat- WILLEM GOUDRIAAN Armeniërs vieren het kerst feest pas begin januari, maar alle festiviteiten voor Oud en Nieuw zijn van de baan". Behalve de „gewone" artsen zijn ook nierspecialisten mee gereisd. Waarom „Na een aardbeving worden mensen bedolven onder het puin, waarbij spieren beklemd raken. Als gevolg daarvan tre den nierstoornissen op. Om acuut sterven te voorkomen, is dan een kunstnier nodig. Op die manier hebben we met medewerking van de autori teiten veertien mensen kun nen behandelen". Is het werken in Armenië ver gelijkbaar met eerdere projec ten van Artsen Zonder Gren zen? „Deze ramp overtreft alles wat ik zelf op dat gebied heb mee gemaakt. Ik ben voor de stich ting actief sinds de oprichting in 1984 en ik ben bijvoorbeeld naar Mexico geweest, toen in 1985 een deel van Mexico City getroffen was, maar de ramp Kustwacht erkent te late alarmering reddingboten IJMUIDEN - De kust wacht erkent dat de red dingboten soms te laat worden geaaarschuwd. Kustwachtwoordvoerder J. Koole zegt dat zijn me dewerkers „op verschil lende wijze op hulpvragen reageren". Ook het feit dat de kustwacht enkele justitiële taken uitoefent, leidt er volgens hem toe dat bepaalde medewer kers soms „de zaken even rustig willen bekijken al vorens er derden bij te be trekken". Hij reageert hiermee op de ernstige kritiek dat de red dingboten systematisch uren te laat worden gewaarschuwd bij in moeilijkheden verkerende schepen. De bemanning van het kustwachtcentrum heeft veel te weinig opleiding, erva ring en „ogenschijnlijk nauwe lijks enig benul van kritieke situaties op zee", vindt direc teur Ch. van der Zweep van de KNZHRM (Koninklijke Noord- en Zuidhollandse Red ding-Maatschappij). De reddingmaatschappijen zijn het met name volstrekt oneens met de bewering dat de IJmui- dense kustwachters geen tijd zouden hebben om de beman ningen van de aangewezen reddingboot langs de Noord zee- of IJsselmeerkust te waarschuwen. „Daarnaast doet men alles tegenwoordig af als beoordelingsfout die de kust wacht echter met grote hard nekkigheid steeds opnieuw blijft maken". Volgens Van der Zweep heeft de kustwacht het afgelopen jaar zo'n acht keer meer of minder ernstige fouten ge maakt door reddingboten veel te laat te waarschuwen. Het meest recent was dit op de avond van Tweede Kerstdag, toen drie bemanningsleden van de Hondurese kustvaarder Baden 25 minuten „geheel on nodig" in overlevingspakken in het Noordzeewater moesten drijven. De zoek-coördinatie op zee is onder leiding van het kust wachtcentrum verbeterd, „maar het waarschuwen van de benodigde reddingeenhe den werd destijds door Sche- veningen Radio onvergelijk baar veel sneller en beter ge daan", aldus Van der Zweep. Gifgrond Drukke werkzaamheden op de Antwerpse stortplaats de Hoge Mey. waar een hele laag gescheurde plastic zakken met asbestvezel blijkt te zijn afgedekt met zwaar glttlg afval uit Lekkerkerk. Het git zou afkomstig zijn van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR), die dit echter ontkent. Het gif dat on der een nieuwbouwwijk van Lekkerkerk werd gehaald zou volgens AVR na verbranding niet meer schadelijk zijn. FOTO: anp

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3