•«Terrorist grijpt vaker naar vliegtuigbom ÉSfê rffAAfS MfORL. ,Dit is geen obstructie, maar een protest nnenland/buitenland EekbeSoutotit Aardbeving in België GEEN SPRAKE VAN GRIEP-EPIDEMIE BURGERLUCHTVAART IS KWETSBAAR' zie- rVDA EN D66 VOLGEN SOFI-DEBAT VIA INTERCOM De Graaf: sofi-nummer tast privacy niet aan WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAGINA 7 onderden vermisten zinken veerboot IAKA Op de Dhaleswari rier in Bangladesh zijn wel- ht honderden mensen ver- onken na een ramp met een •terboot. [ens de politie worden er dan 250 mensen vermist, zijn inmiddels vier lijken ge- rgen; 25 mensen slaagden zwemmend de wal te be- >n. Er is nog geen spoor n de overige opvarenden. ongeluk gebuerdë bij unshiganj in centraal Bangla- sh. De veerboot werd van iter aangevaren door een "~itboot en sloeg daarna di- 'tom. 3|Ater 1 ichtl BRUSSEL In Bélgië heeft zich gisteren in de omgeving van Luik een lichte aardbeving voorgedaan. Volgens deskundigen bereikte die een kracht van 3,8 op de schaal van Richter. De lichte beving heeft, voorzover bekend, geen schade aange richt. UTRECHT De Geneeskundige Hoofdinspectie in Rijswijk verwacht deze week de top van een griep-aanval. Ongeveer 44 per 10.000 Nederlanders houden inmiddels het bed. Het aantal griepgevallen steeg sinds begin decem ber met 34 zieken per 10.000 mensen. Toch is er geen sprake van een golf of zware epidemiè. „Ik spreek liever van een kleine piek, een lichte epidemische toename", rela tiveert dr. J.C. de Jong van het Rijksin stituut voor Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne te Utrecht. De gegevens die officieel worden ge hanteerd, zijn gebaseerd op een weke lijkse telefoonronde onder vijftig Ne derlandse huisartsen. Zij geven aan de Hoofdinspectie door hoeveel griepge vallen in hun praktijk voorkomen. Hun gegevens worden „vertaald" voor het gehele land. „Opvallend is dat de huidige griep, of liever influenza, tegelijkertijd over het hele land de kop op stak. Toch zie je in de steden met meer dan 100.000 inwo ners meer griepgevallen dan in de klei nere steden en op het platteland", aldus De Jong. „Men spreekt als snel van griep als er sprake is van een fikse ver koudheid. Maar influenza staat voor een combinatie van hoge koorts, hoofd pijn en spierpijn. Er is dan echt een ge voel van algehele malaise". Voorts legt hij uit dat het influenza-virus alleen in een laboratorium kan worden vastge steld. De gegevens die door de huisart sen worden doorgegeven, zijn dan ook inschattingen, omdat het onmogelijk is alle gevallen te onderzoeken. Volgens de bekende Rotterdamse griep-expert professor dr. N. Masurel zoekt gemiddeld elk jaar 8 a 10 procent van de Nederlandse bevolking met griep het bed op. Daarnaast komt een zelfde aantal in aanraking met het vi rus, maar wordt niet echt ziek. Per sei zoen komen dus ten minste drie mil joen Nederlanders in aanraking met het virus, dat het best gedijt in droge lucht. Dat klimaat ontstaat volgens De Jong ais het buiten koud is en de ka chel in de huiskamer hoger wordt ge zet. Veel Nederlanders laten zich dan ook inenten tegen het virus A of B, de meest voorkomende varianten van in fluenza. Dr. De Jong legt uit: „De sa menstelling van de vaccinatie-vloeistof wordt jaarlijks aangepast, omdat de va rianten van het virus zich wijzigen. Daarom komt een commissie van de Wereld Gezondheidsorganisatie elk voorjaar in Genève bijeen om vast te stellen welke variant in het nieuwe sei zoen wordt verwacht. Daarvoor wordt onder meer gebruik gemaakt van gege vens uit Australië en Nieuwzeeland." Op de vraag of we het ergste nu achter de rug hebben, antwoordt De Jong kort: „Het is een onvoorspelbaar virus en de winter is nog maar net begonnen. Het is veel te vroeg om daar nu al uit spraken over te doen". Filipino's in vriezer vissersboot SYRACUSE De Italiaanse politie heeft voor de kust van Sicilië een vissersboot opge bracht, die veertig illegale Fi- lipijnse immigranten bleek te vervoeren in de vriesruimte. De koelinstallatie was uitge schakeld. De Filipino's hadden naar eigen zeggen ieder zes duizend gulden betaald voor een vliegticket van Manila naar Malta en voor de boot tocht naar de Italiaanse haven Porto Palo. Volgens de douane zullen alle veertig immigran ten naar hun thuisland wor den teruggestuurd. zo; D L IIvjIjJ Uj U Gil A V/lilLll iü IVW lh 1 üü/lrlll kor - fm J HAAG Er is een indering gaande in de weldsethiek van terro- ten. Voor moord op schaal deinzen ze :s minder terug; waar islagen vroeger zeer richt werden uitgevoerd iken terroristen het eds meer in geweld te- r symbolen zoals een egtuig van een grote htvaartmaatschappij. it KAL-vliegtuig dat bij rma neerstortte was mbool voor Zuid-Korea, Boeing van Air India boven de Atlantische eaan ontplofte was dat or India. heeft er alle schijn van dat PanAm-toestel (symbool or de VS) dat vorige week Schotse Lockerbie erkwam ook slachtoffer is vorden van een bomaan- g. Een vliegtuig is een mak- lijk doelwit, niet alleen voor ifessioneel opererende ter- irorganisaties, ook voor ateurs. Gecombineerd met „verwildering van de ge- fldtoepassing is de stap naar iruik van de vliegtuigbom ït zo groot meer", zegt drs. Visser, verbonden aan het rdërlands Instituut voor In- •nationale Betrekkingen irigëndael. Volgende maand •rschijnt van Visser het boek Terrorisme in soorten", waar- y ook ingaat op het bom- nbmeen, dat wrang genoeg Jrl populariteit lijkt te win- onder terroristen, ët selectieve element dat voorbeeld vroèger de Baski- ïe ETA en het Ierse Repu- ekeinse Leger in acht na- in bij de keuze van de ichtoffers, is het laatste jaar verwaarloosd doordat bei de organisaties ook de onge richte bomaanslag in hun pro gramma hebben opgenomen, zoals bleek bij de aanslagen op de Hypercor-supermarkt in Barcelona en op de burgers van het dorpje Enniskillen", schijft Visser. Hij vraagt zich af wanneer deze organisaties het middel van de vliegtuig bom gaan beproeven. Aansla gen met zulke bommen komen vaker voor dan regeringen willen toegeven, suggereert Visser. „Vanaf eind november 1987 tot april 1988 zijn drie Zuidafrikaanse vliegtuigen neergestort en hoewel het re gime het stilzwijgen bewaart omtrent die incidenten, beho ren aanslagen zeker tot de mo gelijke oorzaken". Bedreiging Shiïtische fundamentalisten van de Hezbollah-beweging zwoeren tot voor kort bij ka ping en gijzeling als het om aanvallen op de burgerlucht vaart ging. Maar hun overige repertoire, waartoe ook zelf moord-acties met springstof in vrachtauto's behoren, sluit de kans op introductie van de bomaanslag op vliegtuigen be paald niet uit, meent Visser. „Voor de burgerluchtvaart vormen deze ontwikkelingen een bedreiging". De burger luchtvaart is volgens Visser zeer kwetsbaar. De maatschap pijen worden vaak geaffi cheerd als „toppunt van natio naal prestige, effectiviteit en nauwgezetheid, met als gevolg dgt staten, hoe hulpbehoevend ze soms ook zijn, zich het bezit van een nationale luchtvaart maatschappij niet laten ont gaan". Ze zijn vaak het inter nationale visitekaartje van de landen, hetgeen hun aantrek kingskracht voor terroristen vergroot. Zo werd op 23 juni 1985 het eerste vliegtuigbom- dreigement omgezet in een ii ui fin it fi f 1 M- De DC 10 van TWA, waarin op 2 april 1986 een bom ontplofte die een gat in de wand sloeg waardoor vier passagiers naar bui ten werden gezogen. foto: pers unie daad. Een toestel van Air In dia met 329 mensen aan boord stortte neer in zee onder de kust van Ierland. De daders die een koffer met een bom in Canada moeten hebben inge-^ checkt zijn nooit gevonden, maar de verdenking heeft al tijd gerust op extremistische Sikhs. Deze bomaanslag zorgde voor een nieuw veiligheidspro bleem. Ter voorkoming van kaping annex gijzeling gebood de logica dat alleen de aan boord komende passagiers en hun bagage aan controle wer den onderworpen. „Maar ter voorkoming van bomaansla gen schreef dezelfde logica voor juist de identiteit en ba gage van passagiers die ver stek lieten gaan of het toestel voortijdig hadden verlaten aan een nauwgezet onderzoek te onderwerpen", aldus Visser. Dat bleek bij de aanslag op het Koreaanse lijndiensttoestel dat op 29 november 1987 neer stortte bij Birma, terwijl er geen vuiltje aan de lucht was en er geen technische proble men waren. Kort na de ramp wees razendsnelle elektroni sche communicatie uit dat twee passagiers met een Ja pans paspoort, een man en een vrouw, in Abu Dhaby het toe stel hadden verlaten en dat ten minste één van beiden met een vals paspoort reisde. Bij hun ontdekking slaagde de man erin zelfmoord te plegen; de vrouw werd in het zieken huis in leven gehouden, waar ze al vlot bekende. Het tweetal Noordkoreaanse agenten die Zuidkorea wilden tref fen had de terreurdaad vol gens auteur Visser zeer klun gelig maar toch effectief uitge voerd. „Als zelfs terroristisch amateurisme het welslagen van een dergelijke bomaanslag niet in de weg bleek te staan, hoe succesvol zou zo'n operatie dan wel kunnen worden vol tooid met een professionele aanpak. In het relatieve ge mak waarmee het middel kan worden aangewend schuilt een groot gevaar voor de burger luchtvaart". Buiten schot De methode van het meegeven of achterlaten van een bom door een dader die buiten schot blijft, werd ook gebruikt bij het incident met het TWA- vliegtuig waarin op 2 april 1986 onderweg van Rome naar Athene een bom ontplofte. De bom, verborgen in een hand bagage die onder een stoel was achtergelaten bij een eerdere vlucht, ontplofte terwijl het toestel op 3000 meter hoogte vloog. Vier mensen werden door een gat in de romp naar buiten gezogen en overleefden het gebeuren niet; het toestel kon een geslaagde noodlan ding maken. Onderzoekers stelden dat de Libanese vrouw May Elias Mansour verantwoordelijk, die eerder op de dag stoel 10 f be zette waar later de bom ont plofte. Zij heeft echter alle be trokkenheid in alle toonaar den ontkehd. „De explosie in het TWA-toestel was één van de vele aanslagen die de wraakzucht van de Ameri kaanse regering opwekten en haar tot het besluit brachten een vergeldingsactie te onder nemen tegen de als terroristi sche aanstichter gebrandmerk te Libische leider Khadaffi", analiseert Visser. Hij vraagt zich nu nog af of de beschuldigingen aan het adres van de Libanese Mansour wel terecht zijn geweest. Het kan immers ook zijn geweest dat één van de vier slachtoffers te goeder trouw (dodelijke) hand bagage van iemand had mee genomen. Zo verstopte de Palestijn Ne- zar Nawaf Mahsur Hindawi in Londen op 17 april 1986 een bom in de handbagage van Scanner Heimann GmbH in Wies- baden (een dochter van Siemens) heeft een nieuwe scanner ontworpen, die een grote rol moet gaan spelen in de terreurbestrij ding. De HI-CAT maakt materialen in bagage op een kleurenmonitor zicht baar in drie groepen, die zich onderscheiden naar atoomgewicht. Voorwer pen met een atoomgewicht van minder dah tien wor den op de monitor zich- baar als oranje. Tot deze groep behoren onder meer de explosieven. Materialen als aluminium (middel zwaar atoomgewicht) wor den groen, zware elemen ten als lood, chloor en ti taan worden op de moni tor zichtbaar als blauw. zijn aanstaande (en zwangere) vrouw, voordat zij in een El Al-toestel naar Tel Aviv zou vliegen. Gelukkig werd de boze opzet nog op de luchtha ven ontdekt, maar het is dui delijk dat terroristen ook nietsvermoedende mensen ge bruiken om aanslagen te ple gen. Met het meegeven van een pakje blijf je als misdadi ger buiten schot. Dat geldt niet alleen in het drugsvervoer, waar vooral jongeren zonder dat ze het weten gebruikt wor den als koerier. In 1976 had den enkele Palestijnen ge tracht een koffergrammofoon met explosieve inhoud mee te geven aan twee vrouwelijke Britse toeristen op hun vlieg reis van Rome naar Tel Aviv. Het complot werd tijdig op de luchthaven ontdekt. ARJEN VAN DER SAR EN HAAG De gehele ipositie in de Eerste Ka- er was gisteren afwezig j het debat over het soci- -ijbl-en fiscaal nummer. "EP gehele oppositie? Nee, ln lid van D66, mr. J.F. lastra van Loon, teken de presentielijst wèl. I aardoor werd het aantal indtekeningen gebracht ^1) .41 ofwel 3 meer dan ^bdig voor de senaat om ^kunnen vergaderen, ee andere oppositionele se- oren blijken eveneens aan- mevrouw H. M. Gelder- Lankhout (D66) en W. in de Zandschulp (PvdA). Zij lgen de gedachtenwisseling waarnemer, via de inter- m in een fractiekamer. Van aar deze onverwachte aan- ezigheid? Wil de oppositie op ze wijze het verwijt ontze- iwen dat zij zich schuldig maakt aan obstructie en dus aan uitholling van ons demo cratisch bestel? Beide Eerstë-Kamerleden wij zen die gedachte enigszins ver ontwaardigd van de hand. Me vrouw Gelderblom haast zich uit te leggen dat haar partijge noot Glastra van Loon gehan deld heeft uit „puur vriend schappelijke overwegingen". Toen Van Loon vorige week van de CDA'er prof. D. Kui per hoorde dat deze in ernstige persoonlijke moeilijkheden zou komen als hij tijdens de kerstvakantie toch in de Eer ste Kamer moest zijn, besloot hij onmiddellijk voor hem te gaan tekenen". Hanneke Gelderblom en Wil lem van de Zandschulp zijn blij dat de zaken zo zijn gelo pen. „Want het ging ons er he lemaal niet om de vergadering onmogelijk te maken", zegt de PvdA'er. „Als we dat hadden willen doen, zouden we niks gezegd hebben. Dan zouden die negen CDA' en VVD'ers rustig op vakantie zijn gegaan en zou er dus niet vergaderd hebben kunnen worden. Door onze actie aan te kondigen, bo den we de leiders van de rege ringsfracties de gelegenheid hun troepen te verzamelen. Van onze kant was er dus al leen sprake van een protest actie". Weerzin Het woord vakantie is geval len. En dat brengt Hanneke Gelderblom ertoe haar weer zin uit te spreken tegen „al die verhalen over die zielige CDA'ers en VVD'ers die nu thuis moesten blijven". Ze doelt met name op de berich ten dat voorzitter Piet Steen kamp nu de Kerst niet met zijn kleinkinderen in Singapo re kon doorbrengen. De D66- senator wijst erop dat haar col lega's tenminste nog uit vrije wil op 'derde kerstdag' naar het Binnenhof zijn gekomen. lUSKE EN WISKE OE KOMIEKE COCO \Jk moet mr van de dommr \GM dit hruth leef in i'n piuht ,'J \jiet brandewijn (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp „Maar dat geldt niet voor het personeel. Die mensen dien den er eenvoudig te zijn. Dat mag men zich ook weieens re aliseren". Van de Zandschulp probeert het gesprek een andere kant uit te krijgen. Volgens hem heeft het weinig zin dat de ene groep senatoren de andere groep verwijten maakt. „De schuld ligt ergens anders, na melijk bij de regering. Die denkt dat zij de Eerste Kamer wel naar haar hand kan zet ten. En tot nu toe terecht. Keer op keer is de meerder heid gezwicht voor de argu menten van een minister of staatssecretaris dat een be paald wetsontwerp per se voor 1 januari behandeld moest zijn". Soms is dat toch ook terecht. De oppositie heeft zich toch ook niet verzet tegen de aan staande verlaging van de btw. Van de Zandschulp: „Nee en dat geldt voor nog een hand vol andere wetsontwerpen. Maar u moet een verschil ma ken tussen min of meer tech nische wijzigingen en zaken van meer principiële aard. De invoering van het sofi-num- mer is een gebeurtenis van in grijpende aard. Mijn fractie vond dat zoiets niet zonder schriftelijke voorbereiding kan. Wij hadden namelijk nog heel wat vragen die op een de gelijke wijze en niet zo even uit de losse pols door staatsse cretaris De Graaf in het debat beantwoord kunnen worden". Nu u niet deelneemt aan het debat, worden die vragen mis schien niet eens gesteld. „Ik weet het. Ik weet het. Ons optreden heeft ook schaduw zijden. De stemmen van PvdA, D66, PPR. PSP en CPN wor den vandaag niet gehoord. En dat is jammer. Ik vlei me met de gedachte dat ik als woord voerder van mijn fractie een aantal behartenswaardige op merkingen had kunnen ma ken". (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG - Ook staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) liet bij de behandeling van het sofi-nummer weten ongelukkig te zijn met de gang van zaken rond het wetsontwerp. „Ik voel me enigszins verscheurd. Aan de ene kant is er sprake van een on bevredigende situatie omdat een deel van de senaat niet aanwe zig is bij de behandeling van een wet waar zij (met uitzondering van klein links) wel mee instemmen. Aan de andere kant ben ik blij dat het debat nu toch voor 1 januari wordt afgerond". Vol gens De Graaf stonden er te grote belangen op het spel. Uitstel zou volgens hem tot zowel financiële- als uitvoeringstechnische problemen hebben geleid. De aanwezige fracties van CDA, VVD en klein rechts gingen overigens gisteren akkoord met beide wetsontwerpen. Minister Korthals Altes stemde in met een motie, ingediend door klein rechts en gesteund door enkele CDA- en VVD-senatoren, waar in werd aangedrongen op eenzelfde bescherming van „geneti sche gegevens" als de bescherming van de persoonlijke informa tie die nu bij wet geregeld wordt. Het gaat daarbij om medische gegevens die bekend zijn bij artsen, werkgevers, overheid en verzekeringsmaatschappijen. De senaat aanvaardde eveneens zonder grote wijzigingen de in voering van het sociaal-fiscaal nummer. Het sofi-nummer maakt deel uit van een nieuw op te zetten administratie in de sfeer van de sociale zekerheid en de belastingwetgeving. Het doel van de nieuwe administratie is gericht op een snelle uitvoering van de sociale verzekerihgen, het uitwisselen van gegevens tussen de verschillende uitvoeringsorganen, de bestrijding van fraude en het sneller uitwisselen van beleidsinformatie. De Graaf slaagde erin de in de Eerste Kamer heersende onge rustheid over de bescherming van privacy, die door invoering van een sofi-nummer in geding zou kunnen komen, weg te ne men. Met name VVD-senator Heijmans had daarop in het debat in beeldende bewoordingen aangedrongen: „Heeft de staatsse cretaris ergens een potje met virus staan of een pondje buskruit in voorraad om het hele bestand op te blazen wanneer we een herhaling van mei '40 zouden beleven?". Volgens de staatssecre taris kan bescherming van de persoonlijke levenssfeer voldoen de worden gewaarborgd. Voorzitter Steenkamp van de Eerste Kamer is voorstander van een regeling waardoor de Kamer sneller van de regeringsplannen op de hoogte wordt gesteld. Gisteren moest hij een ingelaste vergadering leiden waarbij de oppositie ontbrak. foto: cees verkerk Vrije-tijdspolitici Hanneke Gelderblom voegt daaraan toe. „En u mag ook niet vergeten dat leden van de Eerste Kamer vrije-tijdspolitici zijn. Wij worden geacht slechts één dag per week aan dit werk te hoeven besteden. Als ik het sofi-debat goed had willen voorbereiden, had ik dat 's nachts moeten doen!" „Nu zegt men in CDA- en VVD-kring dat we de stukken al drie maanden in huis had den. Dat was ook zo, maar als woordvoerder van een kleine fractie moet je je in erg veel zaken verdiepen. Je maakt dus een volgorde en daarbij houd je je uiteraard aan de agenda. Daarop stond dat 'sofi' pas eind januari aan de orde zou komen. We hebben nog aange boden de behandeling te ver vroegen naar 3 januari. Maar ook dat vond men niet vol doende. Ja kijk, het houdt een keer op". Bent u niet bang dat de ver houdingen tussen de fracties onnodig verscherpt worden? Voorzitter Steenkamp spreekt van een slechte dag voor de Eerste Kamer. Van de Zandschulp: „Nee, ik ben daar niet bang voor. We hebben u verteld over Glastra van Loon. Daaruit blijkt dat we de zaak niet echt op scherp wilden zetten. We wilden het niet aan laten komen op de laatste man. Als Van Loon net het quorum (helft plus één) had volgemaakt, dan hadden wij dat niet erg gevonden. Het ging ons om het afgeven van een signaal. Ik denk dat dat gelukt is. Kijk maar naar het Schiphol-wetje van minister Korthals Altes. De Kamer is niet bezweken voor zijn druk om dat ook nog even voor Nieuwjaar te behandelen. En u zult inmiddels ook wel ge hoord hebben van het initia tief van het college van senio ren (fractieleiders plus kamer voorzitter Steenkamp) om het reglement van orde te wijzi gen. Als dat gebeurt, zal het niet langer mogelijk zijn tegen de zin van een grote minder heid wetsontwerpen zonder schriftelijke voorbereiding te behandelen en te aanvaar den". Terwijl Van de Zandschulp deze woorden uitspreekt, klinkt de stem van de vVD'er H.F. Heijmans door de spea ker. Hij verklaart dat zijn frac tie met de grootst mogelijke te genzin aan het debat deel neemt. Hij legt de schuld bij de Sociale Verzekeringsraad, die heeft gedreigd dat de operatie- Oort (verlaging en vereenvou diging van belastingen) in ge vaar komt als het sofi-num mer niet op 1 januari 1989 in gevoerd zou worden. En bij staatssecretaris De Graaf die zich niet genoeg ingespannen zou hebben om de SVR lot an dere gedachten te brengen. Dat brengt Heijmans tot de uitspraak: „Dat was eens, maar nooit weer!". RIK IN T HOUT

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7