Overlevenden in Armenië vacht tweede grote klap Zomervakantie S() Franco hielp Mossad met smokkelen joden uit Afrika Macaber spel met Franse meisjes Britten vragen regering Afghanistan op te stappen leeftijdsgrens vliegtuigen inzet elle discussies Uitvoerend Comité PLO steunt Arafat 4 1 UITENLAND CcidócSoiwant WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAGINA 5 sen referendum per Fidel Castro [VANA De Cubaanse regering eft gisteren het voorstel belachelijk naakt om „naar analogie van Chili" referendum te houden over het al niet aanblijven van president Fidel stro. Het voorstel is gedaan door 175 baanse intellectuelen in Cuba en de ondertekend door 200 Europeanen Amerikanen. Het werd in Parijs ge- bliceerd ter gelegenheid van dertig Cubaanse revolutie. Directeur Lo- del Amo van het Cubaanse ministe- voor externe betrekkingen verklaar- „Dit referendum hebben wij al der jaar geleden gehouden. Een vergelij- tussen het regime van Pinochet en !ubaanse revolutie is absurd". India en Pakistan willen betere relatie ISLAMABAD De Pakistaanse pre mier Benazir Bhutto ontvangt deze week in de Pakistaanse hoofdstad Isla mabad haar Indiase collega Rajiv Gan dhi om besprekingen te voeren over de betrekkingen tussen India en Pakistan. Het is het eerste officiële bezoek van een Indiase regeringsleider aan Islama bad in bijna dertig jaar. Bhutto en Gan dhi zeggen de relatie tussen hun landen te willen verbeteren. Sinds hun onaf hankelijkheid in 1947 staan India en Pa kistan op gespannen voet met elkaar én voerden zij drie oorlogen. Vorig jaar nog vonden er op de besneeuwde bergtop pen in het grensgebied in Kashmir schermutselingen plaats tussen Paki staanse en Indiase militairen. Diplomatiek overleg over atoomschandaal BONN Het Westduitse ministerie van buitenlandse zaken heeft de am bassadeur van Pakistan in Bonn om uitleg gevraagd over de rol van diens ambassade in de illegale levering van Westduitse nucleaire apparatuur aan Pakistan. De Pakistaanse ambassa deur, Mahdi Masud, werd door het ministerie ontboden bij onderminister Jürgen Sudhoff. Volgens de krant „Welt am Sonntag" waren de ambas sades van Pakistan in Bonn en Parijs betrokken bij de leverantie door twee Westduitse ondernemingen aan Pa kistan van materiaal dat gebruikt kan worden bij de produktie van kernwa pens. De twee ondernemingen zijn beide in Frankfurt gevestigd. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De aangekondigde vrijlating door de Palestijnse terreurgroep van Abu Nidal van de twee Franse zusjes Marie-Laure (7) en Virgi- nie (6) Valente begint steeds meer te lijken op een herhaling van het macabere spel dat de ter roristen al rond Kerstmis 1987 opvoerden. Ook toen werd beloofd dat de kinderen, die sa men met hun moeder en vijf Belgische vrien den in gijzeling werden genomen, snel zouden vrijkomen. Dat gebeurde niet. Recente verkla ringen van Abu Nidal-woord voerder Walid Khaled dat de meisjes reeds „onderweg waren naar Frankrijk", werden gisteren vanuit Bay- rut herroepen. „Virginie en Marie-Laure zijn nog steeds in Libanon", heette het nu. Hun vrij lating zou deze keer zijn vertraagd omdat terro ristenleider Abu Nidal persoonlijk „vaarwel wilde zeggen" tegen de kinderen. Bij pessimistische waarnemers groeit de vrees dat het de terroristen allemaal te doen is om een „reclamecampagne" in de westerse media. Door telkens tegenstrijdige berichten naar bui ten te brengen zou Abu Nidal de aandacht zo lang mogelijk op zich hopen te vestigen. Vol gens de laatste geruchten in Frankrijk zouden Marie-Laure en Virginie deze week naar het „neutrale" Algerije worden overgebracht en van daaruit naar Marseille vliegen, de woon plaats van hun vader, Pascal Bétille. Niet uitge sloten wordt dat Catherine Valente, de even eens gegijzelde moeder van de meisjes, haar kinderen niet wil laten vertrekken. Gescheiden van haar man, zou zij zich altijd hebben verzet tegen een toewijzing van de meisjes aan de va- Vijftien nieuwe ministers in Japans kabinet TOKIO Premier Noboru Takeshi ta van Japan heeft gisteren de 76-ja rige Takashi Hasegawa benoemd to minister van justitie. De benoeming van Hasegawa wordt als opzienba rend bestempeld en verklaard ui een schandaal rond ongeregistreerd aandelen van een onroerend-goed firma. De affaire heeft al tot het ont slag geleid van een aantal invloedrij ke zakenlieden en politici, onder wi minister van financiën Kiichi Miya zawa. Takeshita benoemde in totaa twintig ministers, onder wie vijftier nieuwkomers. 1ZNI De fysiothera- •ruimte van ziekenhuis mer 3" in het Ar- nse vakantieoord Ar- ii ligt bezaaid met pop- in, kleurpotloden en au- otjes. Donkere kinder- is rennen heen en weer, chen, spelen. Zo op het irste gezicht lijkt het een olijk tafereeltje. Maar hijn bedriegt. Deze kin- tren speelden op 7 de- •mber in hun kleuter- hooltje in Leninakan, >itak of Kirovakan toen »eens de aarde beefde, eel van hun speelkame- iadjes vonden een graf ider het puin. okar Charoetsoenjan, die als irpleegster in deze geïmpro- seerde kleuterschool van het ekenhuis werkt, zegt dat de leeste kinderen 's nachts niet apen en veel huilen. De her- inering aan wat er met hun is gebeurd staat de kin deren nog te helder voor de geest. „Ze zijn voortdurend bang dat dit gebouw ook opeens instort", zegt ze. Psychologen zijn inmiddels be gonnen met de behandeling van tienduizenden geëva- cueerden van de aardbevings ramp. Velen zijn onderge bracht in plaatsen zoals Arzni. Volgens de psychologen zullen de overlevenden de eerste shock angst voor hoge ge bouwen en harde geluiden redelijk snel te boven komen. Bij veel van hen zal zich dan echter een tweede „aardbe ving" voordoen; een psychi sche klap, die veroorzaakt wordt door het toenemende besef dat hun huizen en steden zijn verwoest en dat sommige familieleden misschien nooit gevonden zullen worden. Diepe depressie „Aanvankelijk lijkt het alsof er niets met hen gebeurd is", legt dr. Fjodor Konkov uit. Hij is een uit Moskou afkomstige psycholoog die vrijwillig hulp verleent aan de Armeense „Dan, als de eerste gevaren eenmaal geweken zijn, beginnen mensen het werkelijk te ervaren". Konkov werkt in Moskou bij een zelf moord-preventie centrum en zijn ervaring op dat gebied komt in Armenië goed van pas. Een groot aantal overle venden zal in een diepe de pressie terecht komen en er zullen zeker mensen zijndie niet meer verder willen leven. „Ik denk dat het katastrofale proporties zal aannemen", voorspelt hij. Geen van de psychologen die in de evacuatiecentra werk zaam zijn, hebben ervaring met een ramp van dergelijke omvang. Maar zij menen allen dat psychiaters en psychologen uit andere landen, met name Armeniërs die in het buiten land wonen en werken, hen enorm zouden kunnen helpen bij dit probleem. Kort na de ramp verschenen berichten in de Sovjetpers dat echtparen buiten Armenië zich zouden kunnen aanmel den om de wezen te adopteren. De Armeniërs zelf, die een bij zonder hechte familieband hebben en meestal in grote fa- mielies bij elkaar wonen, ver werpen dat idee. „Armeense kinderen horen thuis in Ar menië", zegt Vachan Atjan, adjunct-directeur van hét Kin derfonds in Jerevan. Trillen Ondanks hun steeds terugke rende angsten zijn de kinderen uit ziekenhuis „Nummer 3" opvallend rustig en direct wanneer Gokar Charoetsoen jan hen vraagt wat er gebeur de tijdens de aardbeving. „We waren plaatjes aan het in kleuren", vertelt een klein meisje uit Leninakan, waar tachtig procent van alle gebou wen werd verwoest. „Toen al les begon te trillen, renden we naar buiten. De trap bleef heel, dus iedereen kon het ge bouw uitkomen". Soms vragen de kinderen Charoetsjoenjan waar hun ou ders blijven. „Dan zeggen we dat ze wel komen, maar dat ze een nieuw huis aan het bou wen zijn, of dat ze in het zie kenhuis liggen", aldus de ver pleegster. Vertegenwoordigers van het Armeense Kyider- fonds, een liefdadigheidsinstel ling die pogingen coördineert om de uit elkaar gedreven fa milies weer bijeen te brengen, zeggen niet te weten hoeveel kinderen nu eigenlijk allebei hun ouders hebben verloren. Psychologen geloven dat de psychische gevolgen van de aardbeving op de lange ter mijn minder ernstig zullen zijn voor kinderen dan voor vol wassenen. „Een kind zal het zich herinneren als een tijd waarin er weinig te eten was, toen er iets gebeurde dat onge woon en nogal eng was", ver klaart Vladimir Panoesjkin, een andere psycholoog uit Moskou. „Volwassenen zullen daarentegen nooit kunnen vergeten dat ze vrienden en familieleden hebben verloren en hoe hun huizen en bezittin gen in één klap werden weg- Terwijl hun ouders in de puinhopen van spullen van waarde proberen te vinden, i „open haard" op hen wachten. DEN HAAG Op gironummer 797 voor Armenië is ir - middels vijf miljoe i gulden binnen. Mt dit geld zijn onde meer dekens, slaap zakken, kookset tenten en allesbrar - ders gekocht di gisteren met eet door het Rod Kruis gecharter I vliegtuig naar de Armeense hoofc - stad Jerevan zij gebracht. Pe Armeense aut< - riteiten hebben d namen van 70.00 mensen verzamel J die sedert de aarc - beving drie weke i geleden als vermi: t gelden. Het officiël dodencijfer van d aardbevingsramp blijft echter o 55.000 staan omd; t de autoriteiten no'j geen definitief d< - dencijfer beken willen maken zc lang er nog dagt - kinderen bij de *Öks lijken va slachtoffers geboi - FOTO: AP gen worden. I Leninakan nog LONDEN/KABUL De gevoerd met Rabbani en in de Sovjetunie om tot ee Britse minister van bui- de AtShaanse vreedzame oplossing te k. WASHINGTON Is er >rake van toeval of reigt er werkelijk ge- aar? Een serie voorvallen raarbij oudere Ameri- aanse passagiersvliegtui- en betrokken zijn heeft de Verenigde Staten tot nrust geleid, ondanks de eruststellingen van de ichtvaartmaatschappijen. nkele dagen na het neerstor- de Boeing 747 van Pan het Schotse plaatsje ockerbie dreigt het debat 1135/1 Bedroefde" Vbu Nidal intkent aanslag (Vervolg van de voorpagina) AYRUT Fatah-Revölutio- laire Raad, de extremistische 'alestijnse groep onder leiding an de terrorist Abu Nidal, 171/4 leeft gisteren in een verkla- 411/2 ing bekend gemaakt „pijnlijk edroefd" te zijn door het on- eluk de Amerikaanse loeing 747 in Schotland. 521/4 Woordvoerder Atef Abu Bakr 505/6 ei dat Fatah-Revolutionaire laad „zijn condoléances aan- iiedt aan de families van de ie in deze ramp om- Ii Vamen". Het lijkt erop dat e groep met die verklaring de erichten wil ontzenuwen dat e groep van Abu Nidal een omaanslag heeft gepleegd op et toestel. over de leeftijdsgrens voor burgerluchtvaartmachines te veranderen in gekrakeel. Vooral nadat maandag een oude Boeing 727 van Eastern Airlines in Charleston een noodlanding moest maken toen door het plotseling on- staan van een gat in de romp op een hoogte van 10 km de luchtdruk in het toestel weg viel, zodat de inzittenden tij dens de versnelde daling zuur stofmaskers moesten gebrui ken. Het dagblad Los Angeles Ti mes publiceerde vorige week indrukwekkende rapporten die aangaven dat de Boeing die in Lockerbie neerstortte, in zijn 18-jarig bestaan een groot aantal mechanische ha peringen, waaronder barsten en corrosie op de belangrijkste onderdelen, vertoond had. Net als de Boeing 727 in Charles ton. Met name de maatschappijen Northwest en Eastern Airlines zouden het onderhoud van hun vliegtuigen niet zo nauw nemen. In een rapport over Northwest Airlines staat onder meer dat de maatschappij geen lijsten bijhoudt van bepaalde .reparaties en vliegtuigen die niet in goede staat zijn toch in zet. De gemiddelde leeftijd van de Amerikaanse burgerlucht- vaarttoestellen is in een paar jaar opgelopen van 10,2 naar 12,5 jaar. Vliegtuigontwerpers houden staande dat de moder ne passagiersmachines, mits goed onderhouden, een gemid delde levensduur hebben van twintig jaar. In Pakistan demonstreerden 100.000 Afghaanse vluchtelingen tegen de Sovjetinterve#itie in hun vaderland, die gisteren precies negen jaar geleden begon. FOTO: EPA LONDEN/KABUL De Britse minister van bui tenlandse zaken Geoffrey Howe heeft de Afghaanse regering in Kabul opge roepen zo snel mogelijk op te stappen om onnodig bloedvergieten te voorko men. Verzetsstrijders hebben giste ren raketaanvallen uitgevoerd op twee steden in Afghanistan. Bij de acties, die samenvallen met de negende verjaardag van de invasie van de Sovjetu nie in het land, zijn ten minste twee mensen om het leven ge komen en 13 anderen gewond geraakt. Het was de eerste aanval op Kabul in de laatste zes weken. De aanvallen vol gen op enkele dagen van druk diplomatiek overleg over Af ghanistan. In een poging de impasse over de terugtrekking te doorbreken heeft de Sovjet unie in Saudiarabië overleg gevoerd met Rabbani Rome met de Afghaanse koning. Het Afghaanse leger heeft ge dreigd met een massale aanval tegen een guerrillaleider die de strategische Salang-pas ten noorden van Kabul beheerst, wanneer het hij niet „zeer snel" ingaat op het vredesaan bod van de regering. Dit zou kunnen duiden op voorberei dingen van de Sovjetunie om de teruggtrekking van de in vasiemacht te voltooien. De Amerikaanse president Reagan eist dat de Sovjetunie zich aan zijn belofte houdt om voor 15 februari al zijn troe pen uit Afghanistan te hebben teruggetrokken. „Zelfs nu nog gaan de Sovjets door met of fensieve. militaire operaties in Afghanistan. De introduktie van nieuwe wapens en de op voering van het gebruik van Sovjet-gevechtsvliegtuigen bij bombardementen roepen vra gen op over de goede wil van de Sovjetunie om tot ee i vreedzame oplossing te k< - Reagan. De Sovjetunie heeft zich ge houden aan het eerste dee .van de akkoorden van Genè ve: op 15 augustus was de heli t van de troepenmacht, 50.00 man, uit Afghanistan terugge trokken. Maar daarna schortt Moskou de terugtrekking o| vooral omdat het Afghaans verzet zware aanvallen blee uitvoeren op het Afghaans regeringsleger en op de Sovje - troepen. Moskou houdt no steeds vol dat op 15 februai t de laatste Russische solda; t Afghanistan zal hebben verlf ten. Dan zal de strijd om d macht uitgevochten moete i worden tussen de regering va president Najib en het ver< nigde islamitische verzet. He t verzet heeft al aangekondig 1 dat het absoluut niet wil dat i i de toekomstige regering va i Afghanistan communisten zu len zitten. BAGHDAD Het Uit voerend Comité van de Palestijnse Bevrijdingsor ganisatie PLO heeft na een drie dagen durend be raad in de Iraakse hoofd stad zijn steun uitgespro ken voor de uitlatingen die PLO-leider Yasir Ara fat in Genève heeft ge daan. ,De toespraak van broeder Yasir Arafat voor de speciale vergadering van de Verenigde zijn pers- Naties in Genève e verklaring daar zijn in lijn met de.besluiten van de Palestijnse Nationale Raad PNC", luidt de verklaring van het comité. Het Israëlische plan om in de bezette gebieden plaatselijke verkiezingen te houden en die gebieden een beperkte vorm van autonomie te verlenen werd door Arafat en het comi té verworpen. Arafat noemde het voorstel „een ongevraagd handelspro- dukt in een stagnerende markt". Premier Yitzhak Sha mir van Israel „zou moeten begrijpen dat hij ons het Camp David akkoord niet in de maag kan splitsen nadat ieder een het heeft verworpen", al dus Arafat. In Camp David in de VS besloten Israel en Egyp te in 1979 dat de Palestijnen in de Gazastrook en op de Weste lijke Jordaanoever beperkte autonomie moesten krijgen. Gisteren verklaarde de Egyp tische president Hosni Muba rak geen bezoek aan Israel te brengen, tenzij Israel zich be reid toont te onderhandelen met de Palestijnse Bevrijdings organisatie PLO. Door het stellen van die voorwaarde heeft Egypte een nieuw con tact met Israel op het hoogste niveau zeer onwaarschijnlijk gemaakt. (ADVERTENTIE) 0p 7 januari, 4 en 18 lebruari verschijnt deze krant met extra pagina's over V Het Nederlands Bureau voor Toerisme verwacht in het komende jaar een verdere stij ging van binnen- en buitenlandse reizen. Op drie zaterdagen worden onze lezers getip over populaire en exclusieve reis- en verblijfsmogelijkheden. En wat voor reisbestem mingen hebt hen te bieden? Ronald te Boekhorst, bereikbaar onder nummer 071 122 244, informeert u graag nade over de adverteermogelijkheden op deze speciale pagina's. £eidx^Sdu/ia/nJt 57) Ja, professor Lupardi heeft het goed gehoord: er loopt op het dak van de han9ar- Wie zal hem hier nu nog dur- hier dwarsbomen? Ah, het is die ontsnapte gevangene. Dat die De prei het nog waagt in zijn nabijheid te komenl O, hij hijst zijn iltrusting naar boven. Maar dét zal zijn ondergang worden. Lu- lardi en Yoto springen naar voren en met hun volle gewicht gaan f 4 aan een touw hangen, Rob naar beneden sleurend. Maar een zeeman laat zich zo gauw niet vangen. Wel heeft Rob even zijn evenwicht verloren, maar dan weet hij zich vast te grijpen, neemt zijn mes en snijdt met één ruk het touw door. Dan vlucht hij over het dak. Hij heeft geen enkel wapen bij zich, maar torst alleen het gouden harnas mee. Het is een moeilijke tocht, maar tenslot te bereikt hij via een tuidraad het atomatorium. Zal hij professor Lupardi vóór kunnen zijn? JERUZALEM De Is raëlische geheime dienst Mossad heeft in de jaren zestig met de Spaanse dic tator Franco samenge werkt om ongeveer 76.000 joden uit Noord-Afrika te smokkelen. Isser Harel, het toenmalige hoofd van de geheime dienst, zei gisteren tijdens een lezing aan de Ben Gurion Universi teit dat Israel in de jaren vijf tig geheim agenten naar No#rd-Afrika had gestuurd om met behulp van plaatselij ke joodse jongeren een klan- destien emigratie-netwerk op poten te zetten. De illegale emigratie kwam in 1960 op gang en duurde tot 1963. In die periode smokkelde Israel 101.000 joden uit Noord-Afri ka, voornamelijk Marokko. Ongeveer 25.000 van hen kon den vertrekken met behulp van valse documenten, zei Ha- rel. Maar toen in een later sta dium duidelijk werd dat deze methode niet gebruikt kon worden om nog meer Noord- werd de hulp ingeroepen het fascistische Spanje. „Tot onze verbazing stemden hoge functionarissen van het Fran co-regime ermee in met ons mee te werken", zei Harel. Hij zei dat Israel voor die mede werking ongeveer 500.000 dol lar had betaald. Circa 76.000 joden werden naar de Spaanse gebieden in Noord-Afrika ge smokkeld en vandaar over zee naar Gibraltar, Marseille en uiteindelijk Israel gebracht. Volgens Harel had premier Daüld Ben-Gurion bij het be gin van de operatie bepaa dat bejaarden, invaliden chronisch zieken niet voor i klandestiene emigratie in aa merking mochten kome Ben-Gurion was echter op zi besluit teruggekomen nad Harel hem had gevraagd w er gebeuren moest met ei joodse weduwe met 10 kind ren die de Mossad in een u. hoek van Marokko had aang troffen. Ben-Gurion gaf toi opdracht alle joden uit Noor Afrika naar Israel te brenge zei Harel, die de Mossad leid< vfin 1952 tot 1963.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5