Vlinder overstappen en korter wachten CfiidócSotwmit Labiele man steekt ouders neer; vader overleden Verdachten babymoord ontoerekeningsvatbaar TÜURGROEP PLEIT VOOR BETER OPENBAAR VERVOER IIEUWi Van Gogh-team nog niet ingekrompen if uit Lekkerkerk gestort in België Vrachtschip zinkt na aanvaring Dansdag in Amstelveen Bibliotheekcentrale fuseert met NBLC Onderschatting kenmerkt geflopt paspoortproject GÏNJ :[NNENLAND WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAGINA 3 oningin in voorjaar wintersportvakantie aakgejil eens rgerrtf] n an< ken HAAG Koningin Beatrix en ins Claus brengen dit jaar de feest- gen thuis in het Haagse Paleis Huis Bosch door. in het vroege voorjaar zal het ko- jklijk paar voor een korte winter- 2 Drtvakantie naar Oostenrijk afrei- In mei van het volgend jaar zul- koningin Beatrix en prins Claus staatsbezoek aan China brengen, nd juni staat een officieel bezoek n het Verenigd Koninkrijk op het idogramma ter afsluiting van de Wil- i en Mary-herdenking. Het ko- iklijk paar krijgt volgend jaar be- Jek van de presidenten van Grie- fnland en Portugal, Cristos Sartze- Mario Soares. HARLINGEN Een 30-jarige man uit Harlingen heeft vorige week donderdag zijn 72-jarige vader en zijn 68-jarige invalide moeder neergestoken. De vader overleed gisteren in een ziekenhuis in Harlingen aan zijn verwondingen. De 68-jarige vrouw is buiten le vensgevaar. De zoon is zaterdag aangehouden, aldus de Harlinger politie vanmorgen. Nadat hij zijn beide ouders had neergestoken, ging de man er op zijn fiets vandoor. De politie kon hem niet vinden tot hij zich zaterdag zelf telefonisch meldde. Hij bleek zich twee dagen lang in het hooi van een dicht bij Harlingen gelegen boerderij verstopt te hebben. De aangehou den man is volgens de Harlinger politie psychisch la biel. Politie neemt voor 21 min cocaïne in beslag EINDHOVEN In een woning in Eindhoven heeft de politie gisteren 140 kilogram cocaïne, met een straat waarde van 21 miljoen gulden, in be slag genomen. Zes verdachten zijn in verband hiermee aangehouden. De cocaïne was volgens de politie ver moedelijk bestemd voor Spanje. De zaak kwam aan het rollen toen de Spaanse politie op 22 december enke le personen arresteerde die in het be zit waren van 41 kilogram cocaïne. Er waren aanwijzingen dat er nog een partij van 140 kilogram cocaïne in omloop was. Een tip van de Spaan se politie leidde tot de huiszoeking in Eindhoven. ARNHEM De ouders van de in juni van dit jaar in Velp op gruwelijke wijze om het leven gebrachte baby zijn volledig on toerekeningsvatbaar. Ook de vriendin van het echtpaar is vol gens een rapport van het Pieter Baancentrum tijdens de rituele babymoord volledig ontoerekeningsvatbaar geweest. Dat bleek gisteren voor de rechtbank in Arnhem, waar de rechtszaak tegen de drie pro forma diende. Die pro-formazitting was nodig omdat de voorlopige hechtenis van het drietal moest worden verlengd tot 31 januari van het volgend jaar, wanneer de eigenlijke behandeling door de rechtbank plaats heeft. De 31-jarige vader, zijn 27-jarige echtgenote en hun 32-jarige vriendin brachten op 29 juni van dit jaar de baby van twee en een halve maand op gruwelijke wijze om het leven. Volgens de verdachten was het kind bezeten van een demon die moest wor den uitgedreven. Het kind werd met brandbare vloeistoffen overgoten en vervolgens in het toilet in brand gestoken. Voor tonnen aan zegels gestolen TILBURG Bij een inbraak in het hoofd postkantoor van Til-' burg is voor een half miljoen gulden aan postzegels gestolen. Verder wordt een nog onbekende hoeveelheid strippenkaarten ver mist. De daders konden zich toegang verschaf fen door een raampje uit de sponning te ne men. Van de daders ont breekt elk spoor. Urk zamelt 156 mille in voor Ethiopië URK Een collecte op Urk voor de Interkerkelijke Stichting Ethiopië heeft 156.000 gulden opgebracht Mevrouw M. Oost, secretares se van de stichting, is heel te vreden met dit resultaat, op gebracht door de ruim 12.000 inwoners. De collecte voor Ethiopië werd voor de zes tiende keer gehouden. Het geld wordt in Ethiopië vooral besteed aan het opzetten en uitdiepen van structurele projecten. De stichting heeft al jaren ervaring met de vis serij-projecten. :mocr< n bel I VANDAAGi IN HET leeft ïilitai! "g bij test k ïnale an pr< rechts TRECHT Buiten het 5-hoofdkantoor in ervat trecht snellen auto's, I? Uiteinen en bussen ramme nd en toeterend voorbij, rwijl mr. H. Jacobs nog at stukken bij elkaar Si ist om thuis verder uit mag werken. „Het lijkt hoog inves grepen, maar ik denk die it het toch echt kan luk- B< ;n om twee keer zoveel ensen in het openbaar irvoer te krijgen", zegt peinzend. Zich afwen- ,d en met de blik strak icht op al dat verkeer iar beneden vervolgt hij: .want zonder een ra- 2Temp ca^e ommezwaai is ons And straks niet meer be- Reisgemak 'ikbaar en ons milieu g. Midiet meer leefbaar". (samenwerkende openbaar vervoerbedrijven) een tipje van de sluier van het plan „OV x 2" opgelicht, dat de stuurgroep medio volgend jaar wil presenteren. Het openbaar lco^s haaUe gisteren het """Ij euws met „zijn" plan voor beter openbaar vervoer, het blad „Openbaar Ver- r" had mr. Jacobs, voorzit- van de stuurgroep Samove graa< kan en moet veel be ter, zo luidt de boodschap van dat plan. Het doel: een verdub beling van het aantal reizigers in bus, tram en trein in de ko mende vijfentwintig jaar. Hoe wil Jacobs dat bereiken? „Als stuurgroep kunnen wij natuurlijk niet veel méér doen dan de overheid adviseren en voorstellen doen naar de ver schillende openbaar-vervoer bedrijven toe. Maar omdat zo wel de NS als het gemeente lijk- en stadsvervoer in deze stuurgroep vertegenwoordigd zijn, zal hopelijk naar ons ge luisterd worden. En uit de stu dies die tot nu toe al verricht zijn blijkt'toch wel duidelijk dat er nog heel wat mogelijk is in het openbaar vervoer. Ook de NS en de streekvervoerbe- drijven houden rekening met een forse groei van het aantal reizigers. Kort gezegd: het kan beter en het moet ook beter". Waar schort het^dan teel aan? Over die vraag hoeft Jacobs, behalve Samove-voor- zitter ook beleidsmedewerker van de NS, niet lang na te denken. Hij somt op: „Wij heb ben in Nederland zo'n vijfen twintig vervoerbedrijven en zo'n vijftig gemeenteraden die Mr. H. Jacobs: „Zonder radicale ommezwaai is ons land straks niet meer bereikbaar en ons milieu niet meer leefbaar". FOTO: PERS UNIE beteren. Daar zijn wij van overtuigd. Met als gevolg voor de klant: minder vaak over stappen en kortere wachttij den". De stuurgroep stelt voor in drie voorbeeldregio's en later in heel Nederland te komen tot een veel inniger samen werking tussen NS, stads- en streekvervoer. De drie huidige vervoerssystemen (trein, bus en tram) zouden moeten op- op het terrein van openbaar vervoer allemaal een stem in het kapittel hebben. Het ge volg is dat het verkeer van trams, treinen en stads- en streekbussen onvoldoende op elkaar wordt afgestemd. Hier ligt nog een flink terrein braak. Want als je alle soorten van openbaar vervoer echt met elkaar verweeft dan kun je de reistijden aanzienlijk ver korten en het reisgemak ver gaan in één vervoerssysteem. Allereerst zullen in de regio's Den Haag, Schiphol en Nijme gen/Arnhem alle betrokkenen rond de tafel gaan zitten om een integraal plan voor het openbaar vervoer in deze re gio's op te stellen. Een onaf hankelijk organisatie-advies bureau moet intussen gaan be kijken of er geen overkoepe lende organisatie in het leven kan worden geroepen met vergaande bevoegdheden op het terrein van het openbaar Jacobs: „Door de verbrokke ling van dit moment komt het beleid maar langzaam van de grond. Vast staat in elk geval dat je met het huidige systeem van inspraak en beslissingen nemen niet opgewassen bent tegen de enorme extra ver voersstromen die wij in de ko mende vijfentwintig jaar ver wachten. De procedures zijn gewoon te omslachtig en te langzaam. Daar komt nog bij dat de vervoersbedrijven el kaar traditioneel nog meer als concurrenten zien dan als partners. Op de lange duur is dat niet vol te houden". De NS gaat veel extra mate rieel aanschaffen, wil met snellere treinen gaan rijden en zal meer stoptreinen in de ste delijke agglomeraties introdu ceren. Welnu, dat kan dan prachtig aansluiten op de ge meentelijke plannen voor sneltramsystemen. Wij zullen als stuurgroep al die plannen eens op een rijtje zetten en be kijken waar het effeciënter kan. Je zou bijvoorbeeld snel trams kunnen laten rijden op nu nog onrendabele NS-lijnen. Busdiensten instellen in de plaats van tramlijnen en an dersom. Extra aansluitingen op knooppunten maken en be paalde lijnen desgewenst sa men exploiteren. Uitgangspunt is dat het allemaal te betalen moet zijn van de 12,5 miljard gulden die minister Smit- Kroes tot het jaar 2015 extra aan openbaar geven". Ontmoedigen Blijft toch de vraag of dit alles de automobilist ertoe zal ver leiden zijn karretje te laten staan. Jacobs: „Met alléén een betere organisatie kom je er nog niet, dat klopt. De overheid zal te vens het autogebruik moeten ontmoedigen. Bijvoorbeeld door een extra heffing op het autorijden in de spitsuren, zo als minister Smit-Kroes ook voorstelt. Het openbaar ver voer zal tevens fiscaal aan trekkelijker gemaakt moeten worden. Ik kan mij voorstel len dat je de belastingaftrek van het woon-werkverkeer te rugschroeft voor de auto, maar verhoogt voor het openbaar vervoer. De NS zou ten slotte prijskortingen kunnen geven aan mensen die kunnen aanto nen al een auto te bezitten. Niet alleen de talrijke files in Nederland, maar ook het mi lieu vraagt om dit soort maat regelen". PAUL KOOPMAN Opheffing buurthuis Bezoekers van een buurthuis In Amsterdam protesteren tegen opheffing van deze ontmoetingsplaats die vooral wordt bezocht door mannen van Noordafrikaanse afkomst. De ruimte wordt ook gebruikt voor culturele activiteiten. Het buurthuis moet voor 1 ja nuari zijn ontruimd. FOTO: ANP EDE - Het rechercheteam dat de diefstal van drie Van Gogh's uit het rijksmuseum Kröller Mtlller onderzoekt, wordt voorlopig nog niet ingekrompen. Hoewel de politie nog geen enkele aanwijzing heeft die in de richting wijst van de schilderijen of de daders, blijft het Van Gogh-team op volle sterkte draaien. De 30 rechercheurs van het team zitten volgens de woordvoerder nog niet op dood spoor, „maar het is zoeken naar een speld in een hooiberg". Pas als er de komende week geen nieuwe informatie binnenkomt, bestaat de mogelijkheid dat de onderzoeksleiding het team in te krim pen. Wel neemt de druk uit omliggende korpsen op het Van Gogh-team toe. Die korpsen hebben rechercheurs voor het on derzoek moeten afstaan met als gevolg dat de werkdruk met name tijdens de feestdagen toeneemt. RUSSEL Op de Ant- erpse vuilstortplaats oge Mey is zwaar vergif- gde grond uit Lekker- erk gebruikt als afdek- ag voor de illegale stor- ng van' asbest. Het gif afkomstig zijn van het 'valverwerkingsbedrijf ijnmond (AVR). Het zou ian om korrels die aan- enlijke hoeveelheden metalen zoals lood cadmium bevatten, laar ook koper, zink, iroom en nikkel. (ADVERTENTIE) Volgens de directie is het uit gesloten dat het gaat om slak ken afkomstig van de AVR als die „aanzienlijke hoeveelhe den zware metalen" bevatten. De destijds door de AVR ver werkte grond uit Lekkerkerk, waar zich begin jaren tachtig de eerste grote gifaffaire in ons land openbaarde, was na melijk vooral vervuild met vloeistoffen als benzeen en to lueen (kool waterstof verbin dingen) en niet met Na verbranding van de Lek- kerkerkse grond bleven hier van voor het milieu onschade lijke slakken over. Die zijn on der andere gebruikt als bouw materiaal. Ze zijn bij voorbeeld verwerkt in het reusachtige windscherm bij het Calandka- naal in het Rotterdamse ha vengebied. Ook is een deel van de slakken naar het bui tenland gegaan, waaronder België. Dit is gebeurd met toe stemming van de Vlaamse Openbare Afvalstoffenmaat schappij (OVAM), die optrad als controlerende instantie. Volgens de Vlaamse Groenen heeft de OVAM door een „ad ministratief handigheidje" de korrels van afval tot „grond stof" getransformeerd. De OVAM beheert de stortplaats in Schoten. Een kikvorsman bekijkt de situatie op het achtersteven van het gezonken schip. FOT( AMSTERDAM Bij een aan varing tussen drie vrachtsche pen op het Amsterdam-Rijn kanaal heeft gisteravond het ongeladen schip Berdie zoveel averij opgelopen dat het is ge zonken. De vrouw van een van de schippers liep verwon dingen op, zij is naar het zie kenhuis vervoerd. De toe dracht van de aanvaring is nog onduidelijk. Feit is wel dat er ten tijde van het ongeluk veel mist hing boven het ka naal, aldus de politie. Bij een andere aanvaring, ter hoogte van het Westduitse An- dernachis, is uit een Neder lands schip vier ton zware stookolie in de Rijn gelopen. In verband hiermee heeft de Westduitse waterpolitie de drinkwaterbedrijven gemaand extra voorzichtig te zijn met de inname van water uit de Rijn. Suriname zegt onderzoek toe over aanhouding zaakgelastigde DEN HAAG - De Surinaamse regering .heeft Nederland toege zegd dat zij zal nagaan wat zich precies heeft afgespeeld bij de arrestatie van de Nederlandse zaakgelastigde in Paramaribo, Van der Kroon. Van der Kroon werd vrijdag door de militaire politie naar het Fort Zeelandia in Paramaribo overgebracht. Naar verluidt was hij in het bezit van een fotokopie van zijn paspoort. Hij werd vastgehouden hoewel een medewerker van de ambassade de militaire politie zijn paspoort toonde. Neder land heeft in Den Haag en Paramaribo geprotesteerd en met klem aangedrongen op passende maatregelen om herhaling van dit soort zaken te voorkomen. :hM IE KNOLLEN CfcT TE VEEL EN XE TE V£T. HKS/&N OftWT MAO0 AMSTELVEEN De gemeente Amstelveen wil door middel van een landelijke manifestatie de belangstelling voor dans be vorderen. Daartoe wordt op 15 januari een „Dansdag" gehouden, waarbij een groot aantal Nederlandse dansgroepen zich-aan het publiek, maar vooral ook aan directies en programmeurs van culturele centra, theaters, scholen en dergelijke presenteert. De initiatiefnemer voor de manifestatie, de gemeentelijke dienst voor cultuur in Amstelveen, heeft dit gisteren bekend gemaakt. Ze hoopt dat de Dansdag ertoe zal leiden dat volgend jaar meer dansvoorstellingen in de programmeringen worden opgenomen, waardoor de belangstelling van het publiek voor dans wordt ge stimuleerd. Daarnaast is de dag bedoeld als een kennismaking of hernieuwde kennismaking met het gevarieerde dansaanbod in Nederland, aldus de organisatie van de manifestatie. Op de Dansdag zal ook een naslagwijzer, „Dans Wijzer" verschijnen, waarin actuele informatie over een groot aantal Nederlandse ge zelschappen is opgenomen. DEN HAAG Tussen de Vereniging het Nederlands Biblio theek en Lectuur Centrum (NBLC) en de Stichting Landelijke Bibliotheekcentrale is overeenstemming bereikt over een fusie met ingang van 1 januari 1989. Tot fusie is onder meer besloten, omdat werkzaamheden van beide organisaties elkaar overlap ten. Na de fusie kan de landelijke ondersteuning van het open bare bibliptheekwerk doelmatiger worden uitgeoefend. Er zul len geen gedwongen ontslagen plaatsvinden. Tienduizenden folders kunnen worden vernietigd DEN HAAG „In de loop van 1988 wordt in Nederland een nieuw mo del paspoort ingevoerd. Dat is nodig omdat het oude model op onaan vaardbaar grote schaal vervalst en verhandeld wordt. Vervalste paspoor ten worden gebruikt voor allerlei illegale doelein den, bijvoorbeeld het in nen van gestolen betaal kaarten. Dankzij het toe passen van moderne tech nieken is het nieuwe Ne derlandse paspoort heel wat moeilijker te verval sen. Het is zeer fraudebe stendig". Nee, bovenstaand citaat is géén ironisch grapje. Het is de openingszin van de folder, die al ruim een jaar klaar ligt bij een groot aantal gemeenten. In deze fleurige brochure, met een fraaie tekening van de KEP-identiteitskaart, staat ook: „In 1989 is het nieuwe paspoort overal beschikbaar". De tienduizenden exemplaren van deze folder kunnen wor den vernietigd. Nu KEP fail liet is en er een nieuwe over eenkomst aankomt voor het paspoort-project, moeten ande re brochures worden gemaakt. Datzelfde geldt voor de Post- bus-51-spot die al die tijd op de band klaar staat om te worden uitgezonden. De optimistische taal in de folder en de spot zal na alle ellende rond het pas poort stevig worden genuan ceerd. Dat optimisme is ook een blijk van de onderschat ting van het paspoortproject op alle niveau's. Vreemd Het vreemde aan de affaire is, dat het nooit zo ver had hoe ven komen. Dat lijkt achteraf gemakkelijk gezegd, maar het is een keihard feit. Opmerke lijk is immers dat minister Van den Broek al in de loop van 1987 een ernstige waar schuwing heeft uitgedeeld aan zijn staatssecretaris Van der Linden en de betrokken amb tenaren op Buitenlandse Za ken. Sterker nog, Van den Broek heeft „ons Renéke", zo als de Limburgse politicus lan ge tijd in het CDA werd ge noemd, zelfs duidelijk ge maakt dat hij moest oppassen voor de dreiging van een par lementaire enquête. Dat ge beurde dus al ver voordat er sprake was van een echte 'af faire', zelfs voordat het rap port van de Algemene Reken kamer was verschenen. In dit eind december gepubliceerde verslag maakte de Rekenka mer, het 'geweten' van de re gering, al korte metten met het paspoort-project. Naar buiten toe heeft Van den Broek zijn staatssecretaris al tijd verdedigd. De minister be greep dat hij uiterst voorzich tig moest opereren; het pas- poort-project zat nu eenmaal in de portefeuille van Van der Linden, de opvolger van Van Eekelen. Enige bemoeienis met de paspoort-zaak door Van den Broek zou voor de Tweede Kamer een teken aan de wand zijn geweest. In het informeel overleg binnen het ministerie heeft Van den Broek wel geprobeerd de kwestie in goede banen te lei den. Maar de minister heeft natuurlijk geen greep gehad op het optreden van Van der Linden in de Kamer. Opportunisme Op Buitenlandse Zaken valt te beluisteren dat Van der Lin den, in september net als Van Eekelen afgetreden maar in december teruggekeerd als CDA-kamerlid, të veel heeft toegegeven aan politiek oppor tunisme. Daarmee wordt be doeld dat hij in de Kamer a la minute toezeggingen heeft ge daan, die ingrijpende gevolgen hadden voor de ontwikkeling van het paspoort. Zo heeft Van der Linden op aandringen van de Kamer be loofd dat kinderen zoals voor heen op het paspoort van de ouders kunnen worden bijge schreven. In het oorspronkelij ke plan werd ervan uitgegaan dat kinderen, weliswaar tegen een lager tarief, een eigen pas poort zouden krijgen. Die toe zegging zorgde volgens betrok kenen voor een gigantische vertraging in de voorberei ding. Het zit menigeen ook niet lekker dat Van der Lin den in het debat zo hoog heeft opgegeven van de fraudebe stendigheid van het paspoort „Toen ik hem hoorde zeggen dat de fraudebestendigheid bo ven alles gaat, kromp ik in een", zegt een betrokkene. Door zo nadrukkelijk te hame ren op de fraudebestendigheid speelde Van der Linden de Kamer, en met name de oppo site, in de kaart PvdA- woordvoerder De Visser kon immers smalend beschrijven hoe fraudebestendig het pas poort niét was. Bui Buitenlandse Zaken had de bui al zien hangen. Formeel bleef het oorspronkelijke groepje ambtenaren (Uiterlin- den„ Sondaal en Jacobs) nog betrokken bij het paspoort. Maar al in februari werd de hulp ingeroepen van de diplo maat drs. E. Hofland. De sfeer veranderde op slag: Hofland is één van de weinige diploma ten met ervaring op gemeente lijk niveau. Niet beroepsmatig, overigens. Hofland is voor het CDA lid van de gemeenteraad van Wateringen. Hij kent daardoor de irritaties die op gemeentelijk niveau kunnen leven als rijksambtenaren zich hautain opstellen. Het volgens velen eigenwijze optreden van Uiterlinden, die alles van het paspoort wist maar door zijn opstelling menig gemeente ambtenaar tegen zich in het harnas joeg, werd vervangen door een veel begrijpelijkere benadering. Hofland heeft er hard aan ge trokken. De Projectgroep Pas poort en de Taakgroep invoe ring Paspoort werden in het leven geroepen. Op het minis terie ontstonden uitgebreide werkschema's en tijdtabellen waaraan iedereen zich had te houden. De relatie met colle ga-ministeries en de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten (VNG) werd nieuw leven ingeblazen. De enige partij die in de ogen van Hofland en zijn collega's achterbleef, was KEP, dat nog steeds geen foutloos paspoort kon maken. Het Schiedamse bedrijf was echter helemaal geconcentreerd op het pas poort en geloofde niet dat de samenwerking met Buiten landse Zaken en de krediet verlening van de banken op de tocht zou kunnen komen te staan. Een door de directie op gelegde 'schoonmaakactie' zo als bij Buitenlandse Zaken plaatsvond, bleef dan ook uit Deze vorm van wat tegen woordig 'mis-management' heet, heeft KEP de kop gekost. Want aan de machines, de technische kennis en het per soneel heeft het niet gelegen. Die kunnen immers worden overgenomen door de Staats drukkerij. ROB SEBES

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3