Reputatie Billy Graham niet aangetast Op secularisatie hebben we geen antwoord" Ccidóe Soman V kerk wereld n h< >weer brieven GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CcidócSotvumt WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAG1N, :in: Vlootpredikant na zwemmarathon op Curasao overleden WILLEMSTAD Op tweede Kerstdag is op Curasao onver wachts overleden de vlootpredikant Arend Otten. Hij werd on wel na een zwemmarathon en overleed korte tijd daarna. Be halve de vlootpredikant overleed op 24 december de matroos eerste klas F. de Wit, die eveneens gestationeerd was op Cura sao. Hij werd dood in zijn woning aangetroffen. De vlootpredikant die getrouwd was en drie kinderen achter laat, was afkomstig uit Groningen en begon daar zijn loopbaan in de Gereformeerde Kerken als hulppredikant. Op 1 septem ber 1979 werd hij predikant in Alteveer en op 21 oktober 1984 werd hij bevestigd als vlootpredikant. Hij kreeg de mijnen- dienstkazerne in Den Helder als werkterrein. Anderhalf jaar geleden vertrok hij naar de Perzische Golf. Jeugdliefde bracht Runcie naar de kerk LONDEN De aartsbisschop van Canterbury, Robert Runcie, heeft in' een vraaggesprek met de BBC onthuld dat een jeugd liefde hém de weg gewezen heeft naar ~de~ Anglicaanse Kerk, waarvan hij nu de geestelijk leidsman is. „Een schoolvriend en ik hadden allebei een oogje op een meisje dat bij ons naar school ging. Dus toen wij hoorden dat zij naar catechisatieles ging, vonden wij dat wij ook moesten gaan. En ik moet beken nen dat het zo allemaal begonnen is." Het meisje, ze heette Bet ty, „is in de rest van mijn leven niet meer voorgekomen, maar zij was wel de gangmaker die mij op het pad zette naar de reli gieuze orthodoxie," aldus Runcie. Wij verdragen het niet dat zij die dragers zijn van hoop aangekomen zijn op een leeftijd om te sterven. BISSCHOP BOMERS: Priester met relatie is zeldzaamheid HILVERSUM Bisschop H. Bomers van Haarlem meent dat een seksuele relatie tussen een priester en een vrouw zelden voorkomt. Hij acht het niet juist dat dan licht vaardig het priesterambt wordt neergelegd. Een priester zou in zo'n situa tie bij zichzelf te rade moeten gaan of hij wel voldoende als priester leeft en voldoende bidt om kracht en steun. Ook zou zo'n priester de rela tie moeten bespreken met een betrouwbare mede priester of zijn bisschop. Bisschop Bomers reageerde gisteren op deze wijze in het KRO-programma Kruispunt op het afstudeer-onderzoek van de Zwolse maatschappe lijk werkster Tiny Ferwerda. Deze sprak met 23 vrouwen die een geheime seksuele re latie onderhouden of hebben gehad met een priester. Uit haar onderzoek bleek dat nogal wat vrouwen zich mis kend en geisoleerd voelen. Ze vinden hun situatie frustre rend en achten zich door de kérk ernstig gediscrimineerd. Toch is dit volgens haar niet het hele verhaal. Sterke vrou wen lukt het creatief en vin dingrijk met die relatie om te gaan, die relatie goed te hou den en vruchtbaar te maken naar de samenleving. Zo'n re latie geeft een priester meer inzicht in het omgaan met mensen en wordt door de partners ook als verrijkend ervaren op allerlei gebieden van het leven. De vrouwen met wie Frewer- da gesproken heeft, vindt ze niet zielig. Wél heeft ze ge sproken met enkelen met een betreurenswaardige relatie waarin de eigen identiteit van de vrouw niet aan bod komt. „Zo'n vrouw is zodanig die nend dat ze zegt: alles is goed als hij maar gelukkig is". In dezelfde uitzending werd ook de mening gevraagd van CAPER, het centraal advies bureau voor priesters en reli gieuzen die in moeilijkheden verkeren. Voorzitter broeder Johan Muytjens van de Broe ders van Maastricht, is het met mevrouw Frewerda eens het een goede zaak te vinden dat er een netwerk voor vrou wen komt die een relatie met een priester hebben, maar heeft moeite met „een mani festatie van een zaak die veel eerbied en respect zou vra gen". De vrouwen willen na melijk ook naar buiten treden op de komende Acht Mei-ma nifestatie en mevrouw Fer werda wil haar onderzoek of ficieel aanbieden aan de bis schoppen. De staf van Caper staat positief tegenover een vriendschappelijke relatie die niet genitaal-seksueel beleefd wordt maar die om genegen heid en affectie gaat (omgaan als broer en zus). De keuze voor het celibaat houdt im mers een keuze in het hart vrij te houden voor veel men sen, aldus broeder J. Muyt jens. Nederland* Hervormde Kerk Beroepen te Silvolde (toezegging) C. Maris te Piershil (part-time). Aangenomen naar Terkaple K.H. Waterlander. kand. te Groningen, die bedankte voor Ouwsterhaule. Bedankt voor Giessen-Nieuwkerk J. het Lam te Besoijen - voor Wouterswoude A. Vllalstra jr. te Melissant. Gereformeerde Kerken Beroepen te Gorinchem drs. N. van Tellingen, wonende te Bergeijk. Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Aangenomen naar Roden O.W. Bouwsma, 1.1. zendingspredikant te Curagao, wonende te Rijnsburg. die bedankte voor Assen-Noord, voor Axel (voor de missionaire dienst te Gent), voor Eindhoven (voor het evangelisatiewerk in Venlo e.o.), voor Enschede-Oost, voor Giessendam en Neder-Hardlnxveld, voor 't Harde, voor Harderwijk (sectie Zuid), voor Hilversum, voor Hoogeveen, voor Ommen en voor Umulden. SCHANDALEN COLLEGA EVANGELISTEN DEREN HEM NAUWELIJKS MINNEAPOLIS Billy Graham heeft weinig te lijden gehad van de schandalen waarbij de tv- evangelisten Jim Bakker en Jimmy Swaggarf wa ren betrokken. Terwijl de inkomsten van Jerry Fal- well over 1987 met 25 procent, daalden, ontving Billy Graham slechts vier procent minder dan in 1986. Grahams inkomsten daalden met 3.6 miljoen dollar tot 81,7 miljoen dollar (ruim 160 miljoen Integriteit gulden). een prostituee had. Zelf heeft Graham, om praatjes te voor komen, z'n hele leven nooit alleen met een andere vrouw gedineerd of in een auto gere den, zo zei hij kortgeleden in een vraaggesprek. Graham raakte in 1977 in een financieel schandaal gewik keld toen de krant in zijn woonplaats Charlotte onthul de dat Graham's organisatie er een geheim fonds van 23 miljoen gulden) op na Na de publikatie werd het fonds opgeheven. De uitgaven van Grahams or ganisatie daalden met 7,4 mil joen dollar tot 72,8 miljoen. Daarvan werd 87,4 procent direct voor de evangelisatie- arbeid besteed, terwijl 6,8 pro cent opging aan administra- arbeid besteed, terwijl 6,8 pro- tieve kosten en 5,8 procent gebruikt werd voor geldwer ving. Eerder dit jaar besloot Billy' Graham uit bezuinigingsover wegingen al z'n kantoren in het buitenland te sluiten. Re den daarvoor was de lage koers van de dollar. Graham, die 7 november 70 werd, heeft nooit commentaar willen geven op de problemen van Bakker, die een secreta resse verkrachtte en boven dien voor miljoenen uit zijn bedrijf PTL voor eigen ge bruik heeft verduisterd, en Swaggart, die connecties met Tijdens het eerste internatio nale congres van rondreizen de evangelisten, in 1983 in de RAI te Amsterdam, riep Gra ham Zijn collega's tot financië le integriteit op. „Ook evange listen moeten hun inkomsten en uitgaven kunnen verant woorden." Met een tentcampagne op de hoek van Washington Boule vard en Hill Street in Los An geles begon Graham in juni 1949 zijn activiteiten. Volgens cijfers van zijn organisatie heeft hij meer dan 100 mil joen mensen onder zijn ge hoor gehad, van wie ruim 3 miljoen tot het geloof kwa men. Ontelbare miljoenen hebben via de radio of de tv naar hem geluisterd. Sinds 1951 prijkt zijn naam op de jaarlijkse lijst van de Gallup- organisatie van De Tien Meest Bewonderde Mensen In De Wereld. De Amerikaanse kerkhistori cus Martin Marty schreef kortgeleden dat toekomstige generaties Billy Graham zul len zien als degenen die in de tweede helft van de twintigste eeuw het gezicht van de evangelisatie heeft bepaald. Bovendien was Graham's taak moeilijker dan die van beroemde evangelisten uit de eerste helft van deze eeuw, zoals Charles Finney of Dwight Moody. Graham moest werken in een samen leving die niet langer ontvan kelijk was voor de boodschap van evangelisten. Prestatie Marty noemt Grahams groot ste prestatie dat hij weerstand tegen allerlei verleidingen heeft kunnen bieden. Hij had een demagoog kunnen wor den. Hij had politieke congsies kunnen sluiten. Hij had Ame rika kunnen verdelen in een christelijk en een niet-christe- lijk deel. Graham heeft dit niet gedaan. Wel heeft hij kritiek van alle kanten gekregen. Calvinisten hadden grote moeite met Gra hams opvattingen over de vrije wil, waarin het moment van beslissen een grote rol speelde. Progressieve christe nen vonden zijn boodschap te simpel of te positief over het Amerikaanse kapitalistische systeem. Conservatieven uit ten felle kritiek toen Graham in 1983 voor de eerste maal naar de Sovjetunie reisde waar hij zei geen kerkvervol ging te hebben geconstateerd. Marty wijst er verder op dat Graham.een brug heeft gesla gen tussen de 'evangelische' en de 'oecumenische' christe nen. Zelf woonde Graham in 1948 de oprichting van de Wereldraad van Kerken in Amsterdam bij. Aan de voora vond van de algemene verga dering in Vancouver in 1983 spoorde hij de Wereldraad aah de hoogste prioriteit aan evangelisatie te geven. Graham heeft één, tot dusver onopgelost probleem. Met een glimlach zegt hij daarover: „Mijn organisatie kan me niet ontslaan", maar feit is dat hij geen opvolger heeft. Zijn zoon Franklin is als prediker veel minder begaafd en stelt zich tevreden met de leiding van de diakonale afdeling van zijn vaders organisatie. Leighton Ford, een zwager van Billy Graham, was sinds 1955 zijn naaste medewerker maar ver liet hem in 1985. Ford wilde zich geheel wijden aan de voorbereiding van het con gres van het door Graham op gerichte Lausannecomité voor wereldevangelisatie, komende zomer in Manila. Misschien ligt de oplossing wel in de weg die Graham zelf heeftgewezen, door in 1983 en 1986 in Amsterdam meer dan 10.000 evangelisten te trainen. Welke boodschap heeft Graham voor de predi kanten in Amerika en daar buiten, zo werd hem kortgele den gevraagd. „Bliif het evan gelie verkondigen. BISSCHOP MÖLLER: GRONINGEN Bijna twintig jaar is dr. J.B.W.M. Möller (65) bis schop van Groningen, het numeriek kleinste bis dom van ons land, dat zo'n 140.000 gelovigen telt en 95 parochies omvat. Reden voor een gesprek met hem over zijn bis dom, de secularisatie en de problemen rond het Nijmeegse Radboudzie- kenhuis. „De katholieken in het bis dom Groningen verkeren in een diaspora-situatie", legt de bisschop uit. „Het is het ka tholicisme van een minder heid van de bevolking. De mensen zijn katholiek ook omdat ze er zelf voor gekozen hebben; alleen maar katho liek-Zijn uit traditie is moei lijk. De parochies zijn hecht. Katholieken in het noorden zijn erg geëngageerd. Dat uit zich in de participatie aan het kerkelijk leven, hun inzet en in de financiën." Niettemin laat ook de secula risatie zich in het noorden zich duidelijk gelden. De bis schop daarover: „Er is een groot verschil van mening over wat secularisatie bete kent. Is het het verloren gaan van het geloof en van de ver bondenheid met de Kerk, zo als sommigen zeggen? Of moet men het als een proces van het zelfstandig en mondig worden van de mens onder invloed van wetenschap en techniek, waardoor er zelf standige gebieden ontstaan, los van de Kerk? Ik denk dat secularisatie beide is. In het grote pessimisme en het grote optimisme geloof ik niet. Hoe de Kerk op de secularisatie zou moeten inspelen, weet ik niet. Dat is het grote pro bleem. Als ik dat wist, dan was ik een heel eind. Religie, het verlangen naar religie en de religieuze gevoelens zijn niet verdwenen, maar het is een groot probleem om dat in Europa institutioneel gestalte te geven. Iedereen heeft zijn eigen religieuze beleving. We hebben moeite om samen ons geloof te beleven. Hoe je het ook wendt of keert, er zal op nieuw aan religieuze gemeen schapsvorming gedaan moeten worden. De religieuze gemeenschappen hebben niet meer die betekenis en inspira tie van vroeger. Iedereen zal toch moeten toegeven dat de parochies steeds kleiner wor den. Het gaat moeizamer, al spannen veel mensen zich ge weldig in voor een parochie. Op de lange duur zal dat ook zijn vruchten afwerpen. Maar in deze tijd hebben we het ge voel dat het moeilijk is. Om maar een verschijnsel te noe men: de polarisatie. Mensen die gepolariseerd zijn, zijn het eens met de diagnose, dat het niet goed in de Kerk gaat, maar verschillen in de oplos singen. Die polarisatie zal geen eeuwigheid duren, dat is een tijdsverschijnsel." Polarisatie De Groningse bisschop meent dat de polarisatie niet alleen verklaard kan worden door de manier waarop „Rome" heeft ingegrepen in de Neder landse RK kerk. „De vernieu wingen na het Tweede Vati caans Concilie hingen samen met de vernieuwingen in de cultuur. Kardinaal Alfrink heeft dat in goede banen ge leid. Niet dat hij dat nu zo ge weldig gestimuleerd heeft, hij maakte zich er grote zorgen over en heeft ervan gemaakt wat hij kon. Het was de tijd van het optimisme in de cul tuur. Daarna kwam in de ja ren zeventig en tachtig het pessimisme. Dat weerspiegelt zich in de kerkelijke situatie en de manier waarop het ker kelijk gezag reageert. Ik vind het te eenvoudig om te stellen dat het allemaal het gevolg is van het ingrijpen van boven af." „Ik weet dat de situatie niet gemakkelijk is.. Voor de pries ters en pastorale werkers niet, en voor de gelovigen. Er zijn te weinig priesters, er komen steeds minder mensen 's zon dags naar de kerk. Menselij kerwijze is het voor hen een de gelovigen ook zwaar. Voeg daarbij nog eens de jeugd waarvan velen niet meer bij de Kerk betrokken zijn. An derzijds zie je de inzet van de gelovigen in de parochies. Het aantal is daarbij niet zo be langrijk, eerder de intensiteit en de kwaliteit. En dan is er genoeg reden om hoop te heb ben. In een Kerk, waarin je geen hoop meer hebt, kun je niet leven. Dat is voor mij ook de de essentie van het geloof. Geloven, dat is niet alleen waarheden aanhangen, maar het is het zicht hebben op en het vertrouwen hebben dat verder gaat dan deze wereld. Het besef van: er is meer. Er is meer dan wat ik zie en wat ik begrijp. Geloven in God is ook geloven in het eeuwig le ven. Een eeuwig leven voor alle mensen. Het vertrouwen dat ik de band met al degenen die gestorven zijn niet verlies. Hoe men zich dat moet inden ken weet ik niet." Nijmegen De bisschop van Groningen is als vice-kanselier van de Ka tholieke Universiteit Nijme gen ten nauwste betrokken bij de problemen rond het Rad- boudziekenhuis, dat ondanks de Vaticaanse Instructie van de Congregatie van de Ge loofsleer .Donum Vitae' over de menselijke voortplanting de praktijken van reageer buisbevruchting en kunstma tige donorinseminatie wil voortzetten. Mgr. Möller:- „Ik begrijp dat de universiteit het met het standpunt van het Vaticaan heel moeilijk heeft, al ben ik het niet eens met hun besluit. Dat mensen de geboorte en het ontstaan van nieuw leven technisch kun nen regelen is een nieuw pro bleem, voorheen werd het aan de natuur overgelaten. Iets verheugends, maar tege lijkertijd ook iets beangsti gends, omdat je de angst moet hebben dat de technische mo gelijkheden niet goed ge bruikt worden. De paus en het Vaticaan leggen de grens zeer principieel: het ontstaan van nieuw menselijk leven moet juist uit respect voor het menselijk leven een zaak van de natuur blijven. Dat is het uitgangspunt. De paus vindt dat men van deze norm niet mag afwijken. Daardoor zou de norm verzwakt en onder mijnd kunnen worden. Op de schouders van de paus rust een ontzettende verantwoor delijkheid ten opzichte van de mensen van nu en die in de toekomst. Kiest het Vaticaan in deze kwestie niet de goede richting, dan is dat voor de mensheid fataal." De bisschop meent dat on danks de goede bedoelingen van het ziekenhuis - om echt paren te helpen die anders kinderloos zouden blijven - „het gevaar bestaat dat men daardoor het beginsel aantast. Bestuurlijk gezien kan ik me het standpunt van de paus goed voorstellen. Ik zou het beter vinden als de universi teit het strakke standpunt zou innemen. Maar ik wil niet via de media met de universiteit in discussie treden. Persoon lijk ben ik daar op tegen. Op twee punten volgt de univer siteit niet het standpunt van de Kerk, maar men is het wel eens met het daarachter lig gende beginsel, namelijk dat men met grote eerbied moet omgaan met de menselijke voortplanting en dat men in deze technische tijd moet op passen dat men te lichtzinnig ingrijpt in haar natuurlijk verloop. Als iemand zondags niet meer naar de kerk gaat, kun je toch ook niet zeggen dat hij niet katholiek is. Ik heb er geen enkele behoefte aan om het meningsverschil groter te maken dan het feite lijk is." THEO KRABBE Christelijk 06-nummer werd sekslijn WESTBROEK Het christelijk 06-nummer waar de gereformeerde emeritus-predikant G. Hendriksen uit West- broek in september van dit jaar mee startte blijkt tot verontwaardiging van velen een sekslijn te zijn geworden. Het afgelopen jaar werd het 06-telefooncircuit verrijkt met de komst van twee evangeli sche lijnen, die van de predi kant A. H. van Gent van de Radiogemeente Bloemendaal, en van de genoemde dominee Hendriksen. Volgens Hendriksen ligt de schuld voor het mislukken van de evangelie-lijn bij de organisatie Voice Audio Divi sion in Almere, die verant woordelijk is voor de exploi tatie. Hij had deze organisatie gead viseerd niet te snel van start te gaan, omdat er nog maar nauwelijks naambekendheid aan de nieuwe lijn was gege ven. De enige maand dat ds. Hendriksen via de band te be luisteren viel, september, werd voor het bedrijf in Al mere een financiële strop. De lijn werd daarop stopgezet en de PTT verkocht de lijn door aan een andere exploitant die met seksverhalen kwam. De bedoeling van de evange lie-lijn was, om geen 'preek- jes' te laten horen, maar om "als een gewoon, normaal mens - dus niet als een domi nee - de mensen iets mee te geven, zonder per se met godsdienst aan te komen", al dus ds. Hendriksen. De lijn van ds. Van Gent uit Den Bosch, die al bekend was van de radiogemeente Bloe mendaal, draait wel goed. Volgens ds. Van Gent bellen dagelijks zo'n honderd men sen. Elke dag is er een nieuwe meditatie te horen, steeds van ongeveer zes minuten lengte. Dat betekent dus een tele foontje van drie gulden. Vol gens de predikant blijkt dat geen bezwaar te zijn. Er zijn ook mensen die mij op het spreekuur van de radio bellen en mij dan anderhalf uur aan de lijn houden". Ds. Van Gent spreekt naar aanleiding van een bijbels of actueel thema. "Ik wil de mensen vanuit het evangelie bemoedigen". Broze democratie N 1 ins gen TN s UE kortstondige aanhouding van de Nederlandse zaakge ïklij tigde in Suriname door de militaire politie laat nog eenszortv hoe broos een democratie kan zijn die op militairen wo^,T~ afgedwongen. Met name de geschiedenis van Latijns-Am 1 ka kent hiervan tal van voorbeelden. n nd j JJE democratie van Suriname is jong en hanteert andogra maatstaven dan in West-Europa gebruikelijk zijn. De mili n e ren van Bouterse zijn sinds het optreden van de burgerrege ring nog niet in de kazernes teruggekeerd, en zoals in and landen waar een militaire dictatuur moest plaatsmaken v een burgerbewind, is de kans op ingrijpen door het leger reëel aanwezig. In die omstandigheden heeft een democrj n het moeilijk zich te ontwikkelen. Pas als de burgerregei door behoorlijk bestuur en een succesvol economisch bel haar waarde bewijst, wordt de kans op uitglijders (de arres tie van Rensch en de aanhouding van de Nederlandse za gelastigde Van der Kroon) of erger (de moord op boslandc olen en de dood van een gevangene in een cel) verminde Tot dat behoorlijk bestuur behoort overigens ook dat militaire politie haar opsporingsbevoegdheid overdraagt de burgerpolitie. Suriname zou hier haast mee moeten ken. Het zou de regering het aanzien geven dat het met oog op de wederopbouw juist hard nodig heeft. VANDAAR ook dat Den Haag om opheldering heeft j vraagd over wat als een intimidatiepoging van de militaifll beschouwd kan worden. Van der Kroon was aanwezig bij^ arrestatie van mensenrechtenstrijder Rensch en moest nelijk daarvan de gevolgen ondervinden. Internationale I acties op dergelijke voorvallen moeten de regering van pr< dent Shankar sterken tegenover militairen die de rechts gels-met voeten treden. pRj 5-h< BETEKENEN dit soort voorvallen ook dat het hervat tree van de ontwikkelingshulp moet worden uitgesteld? Uit Bine aard niet. De-ontwikkelingshulp moet worden gegeven nd basis van goede plannen. Minister Bukman heeft daarop rwi, jaar bij herhaling gewezen. Ook de internationale organi at ties als de Wereldbank en het IMF volgen deze koers. Si ist name moet zijn economie op orde brengen en het mag we toegestoken gelden alleen gebruiken voor rendabele inves gre ringen. Tot die investeringen behoren uiteraard niet die it h het nog te weinig gecontroleerde militaire apparaat van B< ?n terse. ens Wolkenvelden DE BILT (KNMI) In de al gemene drukverdeling in onze omgeving komt het komend etmaal maar weinig verande ring. Een gebied van hogedruk handhaaft zich boven Frank rijk en oceaandepressies blij ven hun baan vervolgen via het zeegebied benoorden Schotland. Voor ons land houdt dit in dat de aanvoer van zachte lucht blijft voort duren. Daar de aanvoer iets meer over land plaatsvindt wordt het de komende nacht iets minder warm dan afgelo pen nacht, maar de 5 graden die verwacht worden zijn toch nog ruim boven normaal. De temperatuur morgen over dag komt in de buurt van de 9 graden. Normaal voor de tijd van het jaar zijn 0 graden in de nacht en 5 graden overdag. Morgen weer veel bewolking, mistbanken in de nacht en vroege ochtend en het blijft vrijwel droog. De zuidwestelij ke wind is zwak tot matig. Alpenlanden: Overwegend nd likb Spanje en Portugal: Zonnig. Midi iet 1 temperatuur rond 15 graden lang Atlantische kust, 14 graden lang1C0^, Middellandse Zeekust, omstreek. graden in het zuiden en omstreed'u L graden in het binnenland. Italië, Joegoslavische Kust en G\ se Kust: Zonnig, maar in noord-I mist. Middagtemperatuur van 6 den in het nooraen tot 15 gradé het zuiden. Vlissingen mist Zuid-Limburg zw. be* Aberdeen regen Barcelona zw. be* Berlijn zw. bow Budapest onbew. Weersvooruitzichten diverse Zuidelijk Noorwegen en Zweden: Veel bewolking en ten westen van de bergen regen. Middagtemperatuur rond 5 graden. In de nacht alleen in het binnenland lichte vorst. Denemarken: Veel bewolking en vooral vrijdag perioden met regen. Middagtemperatuur rond 6 graden. In de nacht temperatuur net boven Britse Eilanden: Veel bewolking maar in het zuiden ook af en toe wat zon. In het noorden perioden met re gen. Middagtemperatuur rond 11 gra den, vrijdag een enkele graad lager. Frankrijk en de rest van de Bondsre publiek: Zonnige perioden. Middag temperatuur van rond de 10 graden langs de Atlantische kust tot 6 gra den in Zuid-Duitsland. Langs de Middellandse Zee kust omstreeks 13 graden. München San Francisco zw. bow. Sooul onbew. Singapore zw. bew. Ouizenden projekten voor lichamelijk gehandicapten werden mogelük Se NATIONAAL REVALIDATIE FONDS Postbus 323 3500 AH UTRECHT Tel. 030-331165 ff ng iu a ival ijnr aan enl: fair brieven graag kort er duidelijk geschreven D< redactie behoudt ziet het recht voor ingezon den stukken te bekorten Schillebeeckx Pluriformiteit en decentrali ring is wat prof. dr. E. Schil beeckx van de Kerk wil. heeft dat wel eens vergelek met de toetjes van Mona: „E Kerk voor alle smaken", van smullen, en dan is het Maar de Kerk is een kluif, dereen probeert er wat van te bijten. De kluif wordt .v beschadigd, maar is nooit sfl te krijgen. En dat de paus l laatste woord mag hebben v de professor klinkt aard maar betekent in zijn prakt niets. C.D. Noordewier, DEN HAAG.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2