00wuvnt 4» Waterschappen willen niet betalen voor stuw Bon: Senaat wil geen wetten meer „erdoor jassen" 3 5 8 11 Vuurwerk KROEGEN- TOCHT Sporen explosie in bagageruim Boeing 'oekomst iersoneel lEP blijft nzeker Audiojbell STORMVLOEDKERING KOST OOK RIJNLAND MILJOENEN Surinaams leger meldt gevechten Fusie tussen RZLA en Haarlemmermeer rond Woensdag 28 december 1988 80e jaargang no. 24306 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholl Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 11,2300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand 1.24,24 (aut. betaling), kwartaal f. 72,34, jaar f. 275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vnidag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071 122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) 1.0,65 per mm., familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W. A. Buijteweg. Morgen wolkenvelden overwegend droog, nacht en ochtend mistbanken. Minimumtemperatuur onge- r 5 graden. Middagtempe- ratuur ca. 9 graden. Zwakke matige zuidwestenwind. Zon op: 08.48; onder: 16.36. Scheveningen hoog water: 6.57 19.18; laag water: 2.26 en 14.37 uur. LEIDSE JAZZWEEK zie uit-bijlage pagina 12 ïratis bellen [et hele wereld fOLLE - De PTT heeft een te- incel bij het NS-station in )Jle buiten gebruik gesteld it van daar uit gratis met de wereld kon worden gebeld, iolitie van Zwolle ontdekte Kerstdag dat er iets mis met de apparatuur. Er stond jat moment een lange rij Ne- mders van buitenlandse iaf op hun beurt voor de tele- icel te wachten. De PTT - ft daarop meteen het apparaat ncii geschakeld. Hoeveel er gratis het buitenland is gebeld <ft de PTT niet kunnen ach- eerMen. LONDEN Experts van het Britse leger die de resten onderzoeken van de Pan Am-Boeing die vorige week in Loc kerbie neerstortte, zou den sporen hebben ge vonden van een explo sie die „zeer waarschijn lijk" in het bagageruim van het vliegtuig heeft plaatsgevonden. Volgens The Times zou den de deskundigen be halve aanwijzingen voor grote hitte in het bagage ruim ook op koffers spo ren hebben gevonden die wijzen op een bom. Vol gens de Britse krant slui ten de deskundigen nu een technisch mankement uit. Nadat in het uitge strekte gebied dat wordt afgezocht op stoffelijke resten van slachtoffers en wrakstukken eerst één koffer was gevonden, wer den gisteren de resten van nog meer koffers aange troffen. Volgens de Times zijn zowel in de resten van de koffers als in sommige lijken splinters metaal ge vonden, hetgeen eveneens duidt op een bomexplosie. Inmiddels zijn 241 lijken geborgen; 29 slachtoffers worden nog vermist. Pan Am liet weten dat vlucht 103 niet 258 maar 259 mensen aan boord had. Er is het lichaam van een klein kind gevonden dat niet op de passagierslijst stond. Gisteren werden in Lockerbie nog eens drie mannen gearresteerd op verdenking van plunde ring. Maandag was ook al een man om deze reden ingerekend. Pagina 5: „Bedroefde" Abu Nidal ontkent aan slag Pagina 7: Terrorist grijpt vaker naar vlieg tuigbom Tumult rond fanclub Oran je ZEIST Naast Het Oranje Legioen, een initiatief van Voorburgers Reginald Hilger- som en René Jansen, heeft de Stichting PrOranje zich opge worpen als fanclub van het Nederlands voetbalelftal. De stichting, die zetelt in Zeist, biedt donateurs voor 25 gulden een prijsreductie op de KNVB Clubkaart en kans op een „plaatskaartgarantie" voor alle wedstrijden van Oranje. Reginald Hilgersom, woordvoer der van het door de KNVB offi cieel als fanclub erkende Oranje Legioen, toonde zich vanochtend zeer onaangenaam verrast met de oprichting van PrOranje. „Dit slaat zo na de Kerst in als een bom", aldus Hilgersom. Hilger som: „We hebben nu 250 leden, maar de schrik zit er bij ons goed in. De kans bestaat dat die stich ting leden voor onze neus zal wegkapen". J. van der Zeeuw, contactpersoon van Het Oranje Legioen en secretaris van de sec tie amateurvoetbal van de KNVB, zei vanochtend niets te weten van een nieuwe fanclub. -ke1roeten aan Rusland ntie ner/kanen in Cincinnati hebben nog enkele dagen de tijd om handtekening te zetten op een gigantische wenskaart aan ners van de Sovjetunie. De organisatoren hopen twee mil iar l^n handtekeningen bij elkaar te krijgen. De kaart wordt opge- lurd ter attentie van Sovjet-leider Mikhail Gorbatsjov. FOTO: AP ïileif' •cm) J: EN HAAG De toe- LjëJjmst van de 34 perso- elsleden van KEP blijft Izeker. Het Schiedamse drijf dat oorspronkelijk §t nieuwe, fraudebesten- paspoort zou maken, Igisteren door de Rotter- |mse rechtbank failliet Irklaard. Formeel staat It personeel op straat. ,J. Mentink Ihet echter de bedoeling dat Staatsdrukkerij/uitgeverij IU) de machines, de techni- kennis en het personeel KEP volledig overneemt, de SdU hiertoe bereid is, binnenkort duidelijk wor- Interim-manager H. van jk, die gisteren is afgetre-. keert zeker niet terug. SdU en het ministerie van itenlandse zaken zijn het geworden over een inten- -verklaring voor de pas- ort-produktie. Het gaat om incipe-afspraken, die in de van januari zullen wor- omgezet in èen leverings- [ntract. De financiers van rrabjEP, de banken NMB en NIB, lien de tachtig miljoen gul- n terugzien die zij in het be- jf hebben gestopt. Het is de loeling dat dit bedrag wordt taald door de SdU, even- ingevuld door een bij- age van Buitenlandse Za- Directeur Peters van de IU wilde gisteren niet op de- [ls ingaan: „Het is net een juzzel. De stukjes moeten elkaar vallen". SdU gaat er nog steeds uit dat in de toekomst niet met de 'restanten' van !P hoeft te worden gewerkt, heeft herhaaldelijk ge- op de overeenkomst die itaat tussen de SdU en geld- ikker Joh. Enschedé die het Agfa-Gevaert-proce- beschikt. de banken hun geld terug- ijgen, zullen zij geen schade- m bij de overheid indienen de financiering van het ipoort-project voortzetten, •gina 3: Onderschatting merkt geflopt paspoort- »ject izda- ilen helf i, »ezei itersi j ADVERTENTIE I A L I S T LEIDEN Het Hoog- reemraadschap Rijnland vindt het niet terecht dat het moet meebeta len aan de stormvloed kering in de Nieuwe Waterweg bij Rotter dam. De gezamenlijke waterschappen moeten een bedrag van 200 mil joen gulden in 15 jaar betalen. Per jaar bete kent dit een aanslag van 14,2 miljoen gulden voor de twintig water schappen. De ministers Smit-Kroes van verkeer en waterstaat en Ruding van financiën werden het gisteren eens over de financiering van de stormvloedkering, die Zuid- Holland moet beschermen tegen overstromingen. Het project wordt daarom al het tweede Deltaplan genoemd. De ministers vinden de bouw van een dergelijk wa terwerk van nationaal be lang. Volgens de water schappen moet het daarom uit de algemene middelen van de overheid worden be kostigd. De bijdrage van de overheid is overigens ruim 1,4 miljard gulden. „We kunnen nog niet over zien wat precies de gevol gen'zijn van de verplichte bijdrage. De verdeling van dat bedrag heeft nog niet plaatsgevonden", aldus woordvoerder Meijer van het Hoogheemraadschap Rijnland. „Voorts wachten we af wat de bespreking in de vaste kamercommissie van Verkeer en Waterschap oplevert". Meijers collega De Graeff van de Unie van Water schappen legt uit dat het fi- nancieringsvoorstel op twee bezwaren bij de water schappen stuit. „We vinden het principieel onjuist dat Het we mee moeten betalen de stromvloedkering. houdt in dat de mensen in noord-Groningen meebeta len voor iets in het westen. Dit is tegen de spelregels. Daarnaast worden de wa terschappen geconfronteerd met een korting van 270 miljoen gulden op de ver sterking van rivierdijken. Dat heeft tot gevolg dat de verhoging van die dijken pas later kan worden aan gepakt". "PARAMARIBO In Surina- me zouden de gevechten tus sen het leger en de opstande lingen van Ronny Brunswijk opnieuw zijn opgelaaid. Daar bij is in elk geval één soldaat gewond geraakt, aldus leger- woordvoerder majoor Badras- sein Sital. Het treffen zou heb ben plaatsgehad bij Albina, waar het Jungle Commando van Ronny Brunswijk een ba sis heeft. Eergisteren was bij Albina al een legerpost be schoten vanuit een eenmotorig vliegtuigje, zei Sital. In krin gen van de oppositie in Suri name wordt overigens getwij feld aan de juistheid van deze LEIDEN De fusie tussen het Regionaal Ziekenfonds Leiden- Alphen (RZLA) en het Centraal Ziekenfonds voor Haarlemmer meer, Rijnland en Aangrenzende Gebieden is rond. Vanavond zullen de besturen van beide ziekenfondsen de fusie-overeen komst ondertekenen. Het nieuwe ziekenfonds gaat Zorgverzeke raar Hollandsch Midden U.A. heten. Het kantoor van het RZLA aan de Kanaalweg in Leiden wordt het hoofdkantoor. In Aals meer, waar het Ziekenfonds Haarlemmermeer is gevestigd, blijft een regiokantoor. Daarnaast komen er bijkantoren in Alphen, Hoofddorp, Katwijk en Noordwiik. Bij het nieuwe ziekenfonds zijn 407.000 verzekerden aangesloten. Er werken 400 mensen. Aan de fusie zijn langdurige onderhandelingen vooraf gegaan. Tribunes voor Bush Aan de tribunes voor het Capitool in Washington wordt momen teel de laatste hand gelegd. Deze tribunes moeten op 20 januari plaats bieden aan duizenden toeschouwers die de officiële instal latie van George Bush als president van de Verenigde Staten wil len bijwonen. FOTO: AP Lege oppositiebankjes gisteren i DEN HAAG De Eerste Kamer is niet langer be reid zijn medewerking te verlenen aan wetsontwer pen die er aan het einde van het jaar nog snel even „doorgejast" moeten wor den. Er is een wijziging van het reglement van orde in de maak, waar door de senaat in beginsel alleen nog wetsontwerpen behandelt die tenminste twee weken eerder door de Tweede Kamer zijn aanvaard. Een uitzondering kan dan al leen nog worden gemaakt als een tweederde meerderheid daarmee instemt. In dat geval is dus ook een minderheid, bij voorbeeld de oppositie, in staat de behandeling van een wets ontwerp blokkeren. Senator prof. E. Schuurman (RPF) maakte dit gisteren be kend tijdens het debat in de Eerste Kamer over het sofi- nummer en de Wet op de Per soonsregistratie. Dit debat heeft veel aandacht gekregen vanwege de bewuste afwezig heid van vijf oppositiepartijen (PvdA, D66, PPR, PSP en CPN). Deze wilden daarmee protesteren tegen de druk die de regering had uitgeoefend om de senaat ertoe te bewegen haar kerstvakantie te onder breken voor de aanvaarding van het sofi-nummer. Maar ook andere fracties hebben schoon genoeg van deze han delwijze van de regering. Schuurman kondigde daarom nu maar vast aan dat hij de door hem onthulde wijziging van het reglement van orde zal steunen. Naar verluidt staan CDA en VVD er ook zo tegenover. De christen-democraat prof. P.J. Steenkamp, voorzitter van de Eerste Kamer, liet dit enigs zins doorschemeren in een korte speech voor aanvang van het debat. Verantwoordelijk bewindsman voor de Wet op de Persoonsre gistratie, minister Korthals Al- tes van justitie, erkende giste ren dat het wetsontwerp wel erg snel door de senaat moest worden afgehandeld. „Ik be treur dit, vooral daar het om wetgeving gaat die een zorg vuldige voorbereiding ver eist". De bewindsman zegde de Kamer toe in het vervolg eerder de benodigde stukken te zullen leveren. Hij deed de suggestie om met een „rol" te werken (conform de rechtban ken) waarop precies wordt aangegeven wanneer welke stukken te verwachten zijn. Pagina 7: „Dit is geen ob structie, maar een protest": „Sofi-nummer tast privacy niet aan" Oegstgeestenaar zwaar gewond LEIDEN Een 75-jarige man uit Oegstgeest is gistermiddag om drie uur met heup- en bekkenletsel opgenomen in het Diacones- senhuis na een botsing met een auto op het Stationsplein in Lei den. De man fietste op het fietspad langs het Schuttersveld in de richting van de Rijnsburgerweg. Waarschijnlijk negeerde hij het rode stoplicht toen hij het Stationsplein overstak. De bestuurder van de auto, een 53-jarige man uit Sassenheim, trok op vanaf de Schipholweg nadat zijn stoplicht op groen was gesprongen en kon de man niet meer ontwijken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 e en 15.00 uur. telefoon 071-12.22.48 en u nabezorgd. ADVERTENTIE HET GROTE EINDEJAARS AVONTUUR bij AUTO-HEEMSKERK Zie advertentie pagina 6 Snellere oproep na keuring militaire dienst DEN HAAG Door een nieuwe indelingsmethode voor dienstplichtigen wordt de tijd tussen keuring en daadwerkelijke oproep voor de militaire dienst aanzien lijk bekort. Daarmee moet volgens het ministerie van defensie worden voorkomen dat veel dienstplichtigen kort na hun opkomst alsnog wor den afgekeurd. Door uitstel van de militaire dienstplicht, bijvoorbeeld voor het afron den van een studie, kan het aantal jaren tussen de keu ring en de vervulling van de dienstplicht flink oplopen. Het afgelopen jaar werd on geveer twintig procent van de dienstplichtigen alsnog binnen vier maanden na op komst afgekeurd om medi sche of para-medische rede nen. Commandanten van het Eerste Legerkorps hebben geklaagd over een perma nente onderbezetting van de parate troepen. Zij willen dat er jaarlijks 10.000 dienst plichtigen extra worden op geroepen. Minder vaak overstappen en korter wachten Britten vragen Afghaanse regering op te stappen AC Milan wijst bod Barcelona op Gullit van de hand Autoslopers verdeeld over strengere eisen provincie Wassenaarse ja tuinders klagen J over stinksloten I mm geestelijk leven 2 OPINIE/WEER2 binnenland 3/7 economie buitenland 5/7 kunst radio entë'levisie leiden omgeving 12/13 EXTRA De voorbodes van komende Oudejaarsavond dienen zich al ongevraagd aan: op de meest onverwachte momenten knalt er op de verrassendste plaatsen een „strijker" of wat voor knallend tuig ook. Op de televisie zien we weer de spots, die wijzen op het gevaar dat er te duchten valt bij een roekeloos gebruik van al dat uitelkaar ploffende materiaal. Handen vol geld worden uitgegeven voor kortston dige effecten, die soms ook nog schade aan de ver oorzakers zelf aanricht. Je zou denken, dat het op Oudejaarsavond zelf allemaal al leuk genoeg is. Te oordelen tenminste naar wat de abonnee van de Leidse Courant al jaren op de tweede januari leest. En u ook als u hieronder de bon invult. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B. Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1