Wassenaarse volkstuinders verontrust over stinksloten De geluidswallen en schermen rukken op BFTTtTW JOUR NAAL ÖDEN OMGEVING CcidócSouoont WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAGINA 13 ^ntainer i brand TERWOUDE f directeur van de tnardusschool aan Kooikerspad in terwoude-Rijndijk ïft gistermiddag ei- ihandig een bran dde container uil fietsenhok getrok- en geblust. De jtainer stond al tijd in brand scholieren de di- teur erbij haalden, politie vermoedt er vuurwerk in de lcontainer terecht ekomen. Spoorwegovergang zonder spoorboom HAZERSWOUDE De spoorwegovergang aan de Ge- meneweg in Hazerswoude- Rijndijk moest het gisteren zonder een spoorboom doen. Een vrachtwagen van een be drijf uit Bergschenhoek (Zuid-Holland) reed 's och tends de spoorboom kapot. Volgens een woordvoerder van de politie heeft de chauf feur de schade eigenhandig geregeld met een machinist van een trein. De politie zoekt nog uit wat er precies is ge beurd. De politie is de rest van de dag bij de spoorbaan aanwezig geweest om onge lukken te voorkomen. Auto uit de bocht OEGSTGEEST Een 20-jarige Oegstgeestenaar is gisterochtend om even na tien uur gewond ge raakt op de Endegeester- straatweg in Oegstgeest. De man kwam in de auto uit Leiden en reed rich ting Oegstgeest. In de bocht van de Endegees- terstraatweg verloor hij door onbekende oorzaak de macht over het stuur. Hij botste tegen een boom. Met lichte ver wondingen in het gezicht en met diverse kneuzin gen werd hij naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden gebracht. Meisje breekt been bij botsing ALPHEN AAN DEN RIJN Een 14-jarige fietsster uit Alphen aan den Rijn is gisteren met een beenbreuk op genomen in het Rij noord ziekenhuis na een botsing met een 24- jarige automobilist uit Hilversum. Het onge luk gebeurde op de kruising Willem de Zwijgerlaan/Oranje Nassausingel. Beiden staken de weg over en zouden daarbij een rood stoplicht hebben genegeerd. Burgemeesters op televisie LEIDEN/REGIO De burge- meesters Winkel van Noordwij- kerhout, Jonkman van Rijns burg, Scheenstra van Oegstgeest en Houdijk van Zoeterwoude zijn op oudjaarsavond te zien in een uitzending van Rijnland-TV. De vier doen mee aan een quiz met als prijs een kwartier televisie zendtijd. Voorts treden de arties ten The Leadsbrothers, George Julien en Glenda Peters op. Ook is een samenvatting te zien van de voetbalwedstrijd Rijnsburgse Boys - Barendrecht. Het pro gramma begint 's avonds om zes uur en wordt op nieuwjaarsdag op dezelfde tijd herhaald. Trottoirtegel door voorruit KATWIJK Onbekenden hebben op tweede kerstdag de voorruit van een auto ver nield. De eigenaar had de auto op de Piet Heinlaan in Kat wijk geparkeerd en vond gis termorgen een trottoirtegel in zijn auto die door de voorruit gegooid was. De schade be draagt ongeveer duizend gul den. Ook een bouwkeet aan de Kerkstraat moest het in het kerstweekeinde ontgelden. Onbekenden vernielden vijf ruiten en bekladden de keet met verf. Er is voor duizend a tweeduizend gulden schade aangericht. Inbraak in Oegstgeest OEGSTGEEST In- brekers hebben de af gelopen dagen een wo ning aan de Emma- laan in Oegstgeest doorzocht. Ze kwamen binnen door het in slaan van een ruit op de eerste etagè van de eengezinswoning. Het is nog niet bekend wat er is verdwenen omdat de bewoners op va kantie zijn. De sleutel houder ontdekte de in braak gisteravond om half zeven. Fietspad langs de westzijde Oostvaart HAZERSWOUDE Er komt een tweede fietsverbin- ding tussen Hazerswoude-Dorp en de Rijndijk. Dit fiets pad zal langs de Oostvaart worden aangelegd. Het colle ge van B en W van Hazerwoude heeft gekozen voor een fietspad langs de westzijde van de Oostvaart tot voorbij het gemaal. Ten noorden van de sluis kruist het fietspad de Oostvaart om vervolgens aan te sluiten op het ruil verkavelingsfietspad. De provincie heeft ingestemd met deze keuze. De totale kosten van de aanleg komen op zo'n 350.000 gulden. Tachtig procent komt voor rekening van open luchtrecreatie en de provincie Zuid-Holland. Over de overige kosten zal nog overleg worden gepleegd met de Landinrichtingscommissie. Men hoopt in het voorjaar het plan voor het fietspad helemaal klaar te hebben. In de commissievergadering van 3 januari zal er een voor- bereidingsbesluit worden genomen voor het hele tracé zodat met het plan kan worden begonnen. Tevens stelt het college voor de financiële en technische mogelijkhe den te onderzoeken voor een feitspad vanuit Zonnevèld met aansluiting op fietspad Oostvaart. VSSENAAR De le- n van de Wassenaarse •eniging van volkstuin- •s van complex de Drie- ong aan de Katwijkse- g zijn hevig verontrust ir de rond hun perce- lopende stinksloten. voorzitter van de volk- invereniging de heer van der Wal: „Al jaren agen we over de stank de volkomen dode slo- De grootste rommel irdt erin gedumpt en ie- leven in de sloot is al en geleden verdwe- „Café de Schulpwei dat grenst aan het volkstuincomplex de Driesprong heeft geen afwate ring op de riolering en ook het woonhuis ernaast van de fami lie Versteeg loost op een sep- tic-tank. Maar hoe precies de afwatering loopt weten we niet. De sloten rond ons com plex staan door de volkomen dichtgeslibde duikers ook niet in contact met het andere pol derwater. En dan te bedenken dat we in een waterwingebied categorie 1 zitten. Dat dit alle maal maar kan", aldus Van der Wal. Volkstuinder A.J. van Bem- melen wijst desgevraagd op de regelmatig op het water drij vende vlekken olie. „Voor geen goud steek ik mijn hand in dit slootwater. Dat de Duin waterleiding of de gemeente Wassenaar hier niets aan doet snap ik niét". Ook voor de volkstuinders H. Simons en H. van Haastregt is de stank die de sloten veroor zaken niet langer te harden. Zij verhalen van blokken be ton, puin, luchtroosters, plan ken, overalls en ander duide lijk bouwafval dat uit de sloot regelmatig wordt opgediept. Voor de uit Scheveningen af komstige, maar in Wassenaar tuinende F. van der Schie moet de gemeente de sloten maar eens leegpompen en schoonmaken. Namens een tiental andere volkstuinders van complex de Driesprong merkt hij op dat zij denken dat in de sloten wel eens illegale lozingen van gif hebben plaatsgevonden. Het stilstaan de stinkende water veraange naamd zijn tuinwerkzaamhe- den niet bepaald. „Waanzin" Vrijetijdstuinder A.J. van Bemmelen noemt pogingen om gifvrije sla te kweken aan de rand van de volgens hem zwaar verontreinigde sloten „de waanzin ten top". Volgens de voorzitter van Wassenaarse Volkstuinders hebben verzoe ken aan de gemeente tot nu toe niets uitgehaald. De tuin ders op het in de bocht van de Katwijkseweg bij de afslag naar het strand liggende com plex overwegen om in de ko mende dagen grond en water monsters te laten nemen door een onafhankelijk laborato rium. Met de zo verkregen re sultaten willen zij de gemeente en de duinwaterleiding besto ken, opdat aan de waterlopen rond hun keurig verzorgde volkstuintjes iets wordt ge daan. Maar dat de zaak stinkt, staat voor hen als een paal bo ven water. Navraag bij de gemeente Was senaar leert, dat men hier op de hoogte is van de toestand van de sloten. Het blijft vol gens een woordvoerder even wel onduidelijk of de gemeen te plannen heeft iets eraan te doen. FRANS MICKLINGHOFF Voor volkstuinder H. Simons is de stank die de sloot veroorzaakt niet langer te harden. FOTO: CEES VERKERK ursus over erslaving oor hulp erleners >SE Een draaiboek over organiseren van een bij- ïolingscursus voor hulpver- ïers zodat ze sneller alcohol- drugsverslavingsproblemen iunnen constateren. Dat is het rltaat van een project van Samenwerkingsverband jzondheidsvoorlichting en •voeding (GVO) Zuid- Hol- id-Noord. Het draaiboek, bestemd is voor potentiële (anisatoren van dergelijke scholingsprogramma's, irdt op 25 januari aangebo- 1 aan de provincie Zuid- lland. Daarna gaat het laiboek naar alle gemeenten Zuid-Holland. Doel van het laiboek is de deskundigheid rorderen van hulpverleners kleine gemeenten bij het naleren en behandelen van ohol- en drugsverslaving, t draaiboek is opgesteld aan hand van ervaringen bij i verslavingspreventiepro- I dat de afgelopen twee jaar de Duin- en Bollenstreek ats vond. Aanleiding hier- was het onderzoek „Op k naar drugs en hulp in de lenstreek" van H. Feyt, een atschappelijk werker bij de :hting Maatschappelijke tnstverlening Bollenstreek, arin werd gekeken naar de hulpverleners uit de ste lijn precies willen weten t verslaving. Omdat het ject in de Lisse en Noord- Ie is uitgevoerd, is vooral ;eken naar de alcoholver- tang en niet naar de drugs, dat deze problematiek be- tkelijk weinig voorkomt. 1 Provinciaal nderzoek ergebruik fval !IDEN De provincie id-Holland start volgend r met een onderzoek naar t hergebruik van huishou- lijke afvalstoffen. In 20 jaar 1 de provincie komen tot hergebruik van 40 pro- it. De Stichting Vrijbaan eft opdracht gekregen, om onderzoeken of recyclings- jjecten, afgestemd op be- ande reinigingsdiensten, te iliseren zijn. Het is de be- ïling dat drie recyclingspro- ten in samenwerking met meenten worden opgezet, k zal onder gemeenten een quête worden gehouden, om onderzoeken in hoeverre zij reid zijn tot het gescheiden amelen van groente, fruit tuinafval. Verder wordt inventarisatie gemaakt t de aard, de hoeveelheid i herkomst van kunststofaf- Hierin is een onderzoek ir de technische mogelijk- len van het gescheiden in- nelen en verwerken opge- nen. Het afval van bedrij- komt ook aan de beurt: de gelijkheden van het schei van brandbaar afval zul- worden nagegaan. PROVINCIE STIMULEERT GEMEENTEN IN PLAATSING WASSENAAR Langs de snelwegen in ons land verrijzen steeds meer ge luidswallen en -schermen. Ook in Zuid-Holland is de opmars niet meer te stui ten. Schermen en wallen in alle soorten en maten staan door de hele provin cie: wilgenschermen, be- tonschermen, boomscher- men, doorzichtige scher men, zelfs (anti-)geluid- duinerï: En er staan er nog veel meer op het pro gramma. De provincie wil de gemeen ten gaan stimuleren om meer schermen of wallen te plaat sen. „Het komend jaar wordt een inventarisatie gemaakt van wegen, die naar de me ning van de provincie in aan merking komen voor het plaatsen van een geluids scherm of geluidswal. Een gro ve inventarisatie is er al, maar die moet worden verfijnd. Daarna worden de prioriteiten vastgesteld en vindt met de betrokken gemeenten overleg plaats", zegt de heer J. Ade- licks. Hij is geluidsambtenaar bij de afdeling lucht, veilig heid en geluid van de provin cie Zuid-Holland. Ook aan de esthetische aspecten zal veel aandacht worden besteed, daarvoor wordt een architec tenbureau ingeschakeld. Een ander project waar de provincie nu mee bezig is, is het ontwerpen van schermen langs de weg, die door mid den-Delfland wordt aangelegd. Het project bevindt zich nog in de beleidsfase. Inpassing van de schermen in het landschap staat hier voorop, omdat mid den-Delfland aangewezen is als stiltegebied. De heer Adelicks is ervan overtuigd dat de schermen helpen, maar meent dat ze in veel gevallen te laag zijn om een optimaal effect te krijgen. Ook de afstand van de weg tot het scherm en van het scherm tot' de woningen is van belang: „Het Best werken schermen die zo dicht mogelijk tegen de bestaande bebouwing en tegen de wegen aanliggen". Behalve de hoogte van het scherm en de afstand van weg en bebou wing speelt ook de vormge ving van de bovenrand een belangrijke rol bij het geluid dempend effect. „De boven rand moet scherp zijn, zodat het geluid er niet, zoals bij een ronde bovenrand in een flau we boog overheen gaat en de zelfde weg naar de woningen vervolgt," legt Adelicks uit. De provincie houdt zich in eerste instantie bezig met het plaatsen van schermen langs nog aan te leggen provinciale wegen. Voorbeelden daarvan zijn de S4 bij Valkenburg en de Sll, de Verlengde Lozer- laan. Ook heeft de provincie de bevoegdheid om bestem mingsplannen van gemeenten af te keuren als verwacht wordt dat er niet voldoende maatregelen genomen worden om de geluidsoverlast te be perken. Volgens de heer Ade licks komt dit regelmatig voor. Waar het geen plaatsing van een scherm langs een provin- In Zoetermeer staat één van de vele geluidsschermen, die de provincie rijk is. Het scherm kwam in juli van dit jaar gereed en is geplaatst langs Rijksweg A12 bij de nieuwbouwwijk Rokkeveen. In de provincie Zuid-Holland zijn tal van geluidsschermen en geluidswallen. Voorbeelden hiervan zijn: langs de A44 (Am sterdam-Wassenaar) twee schermen, een bij het Wetering park in Wassenaar en een bij de wijk Stevenshof in Leiden. Zoetermeer heeft een scherm langs de nieuwbouwwijk Rok keveen. In Delft staan langs de Kruithuisweg twee wilgen - schermen en langs de A13 is een boomscherm geplaatst, dat in tegenstelling tot wat de naam suggereert, van kunststof is gemaakt. Langs de SI bij De Zilk staan zelfs „geluidsduinen". ciale weg betreft, zijn gemeen ten en Rijk verantwoordelijk voor het plaatsen van de schermen. Wet Geluidhinder Bijna een kwart miljoen van de vijf miljoen woningen die ons land kent, moeten door middel van geluidswerende maatregelen (dat kan ook zijn gevel-isolatie of dubbel glas) worden beschermd tegen overmatige lawaaihinder. Dat betekent dat één op de twintig huishoudens te veel herrie van buitenaf in huis kriigt. Tachtig tot negentig decibel geluid langs een autoweg is heel „normaal". Volgens de Wet Geluidhinder van 1979 mag geluidsbelasting langs een be staande weg echter niet meer zijn dan 55 decibel en niet meer dan 50 decibel langs een nieuw aan te leggen weg. Een geluidssterkte van 50 tot 60 de cibel staat gelijk aan het geluid dat bij een normaal gesprek geproduceerd wordt. Bij de planning van de geluidsscher men, dat wil zeggen de bepa ling van plaatsen waar ze het hardst nodig zijn en waar kan het nog wel even kan wachten is de objectief gemeten ge luidsbelasting de norm die ge hanteerd wordt. De antwoorden op de vraag of het schermen nu echt wat uit halen, moeten komen van me tingen en van de ervaringen van degenen die bij de scher men wonen en er tegen aan moeten kijken. Want daar gaat het uiteindelijk om, zo blijkt uit een onderzoek van de Technische Universiteit in Delft: de verhouding tussen het gedempte lawaai en het verdwenen uitzicht. Van de helft van de mensen die zich tegen het autosnelweg-geweld „beschermd" weten, zou het ding wel weg mogen, zo is uit een onderzoek van de Techni sche Universiteit Delft geble ken. „Het helpt toch niets," zeggen die mensen. „Het wordt natuurlijk niet stil", geeft B. Kortbeek toe. „Het blijft lawaaierig, ook met zo'n scherm". Kortbeek is ambte naar bij de directie geluid van het ministerie van VROM, de opdrachtgeefster voor het on derzoek. Maar het onderzoek was ook niet bedoeld om te meten hoe veel mensen wel of niet tevre den zijn met een scherm, aldus de ambtenaar. „Het onderzoek is geen landelijke meting van de tevredenheid, maar een diepte-onderzoek bij een aan tal gevallen, waarvan min of meer verwacht kon worden dat mensen niet tevreden zou den zijn over het scherm. De vraag was waarom zij er iets op tegen hadden." Het apt- woord ligt voor de hand: de hoogte. De hoogte op zich is echter niet het belangrijkste, het gaat om de hoogte in ver houding tot het effect. „In Maastricht zeiden de mensen: haal die betonnen muur alsje blieft weg, we merken er toch niets van", aldus Kortbeek. „Maar ik ben ook in Badhoe vedorp geweest. Die mensen zien vanuit de kamer geen blauwe lucht meer. Zij hebben geen uitzicht meer over door een metershoge muur. Maar de meesten maakten daar geen probleem van, omdat ze veel minder last van het lawaai hadden." FOTO: CEES VERKERK Over de twee recentelijk ge plaatste geluidswanden in Wassenaar en Zoetermeer zijn bij de respectievelijke gemeen ten nog geen klachten binnen gekomen. De „florawand" langs een gedeelte van de Rijksstraatweg in Wassenaar voldoet goed, volgens voor lichter Issendonck van de ge meente. De wal is zes meter hoog en bestaat uit een aarden heuvel en bakken met vaste planten. Nu is de wal nog geen obstakel in het landschap. Hoe dat straks is als hij wordt door getrokken voor de nog te bou wen Amerikaanse school, valt nu nog niet te zeggen. Ook bij de gemeente Zoetermeer zijn geen klachten binnengekomen over het scherm dat langs de A12 bij nieuwbouwwijk Rok keveen is geplaatst. De heer F. van Nederreins, hoofd van de afdeling Verkeer van Ge meentebedrijven: „Tijdens de aanleg van de muur, die in juli gereed kwam, waren er wat klachten. Dat kwam doordat er nog gaten in het scherm za ten, waardoor het geluid op die plaatsen geconcentreerd werd. In het begin waren de bewoners aan de andere kant van het scherm bang voor- ge luidsreflectie, maar die angst bleek ongegrond. Het scherm is gemaakt van houtbeton en dat reflecteert geen geluid. Sinds het scherm gereed is, zijn er geen klachten meer ge weest". Brochure De nieuwe Noordwijk bro chure is uit. De brochure geeft een overzicht van alle hotels, campings, apparte menten, pensions en horeca bedrijven. Verder staat in de brochure een autokaartje van Zuid-Holland, een plat tegrond van Noordwijk en enkele nuttige gegevens over de badplaats. De bro chure heeft een oplage van 60.000 en is gratis verkrijg baar bij de VVV Noordwijk Kindermiddag Luisteren naar een verhaal en kijken naar de platen die daarbij te zien zijn, een knutselwerkje maken, sa men wat zingen en wat lek kers drinken en eten. Dat is er allemaal te doen op vrij dag 30 december in wijkge- bouw Zijlkwartier, Van der Marckstraat 19 in Leider dorp. De Baptistengemeente Leiderdorp houdt tussen twee en half vier 's middags een kindermiddag waarbij ook de ouders welkom zijn. Klaverjassen In het clubgebouw aan de Splinterlaan 89a in Leider dorp kan op donderdag 29 december worden geklaver jast. Aanvang 20.00 uur. Deelname kost drie gulden. Nieuwe fractievoorzitter voor VVD in Voorschoten VOORSCHOTEN Mr. drs. J.W.E. van de Poel wordt de opvolger van VVD-fractie- voorzitter drs. H.J. Willemsen in de gemeenteraad van Voor schoten. De heer Willemsen verlaat de raad per 1 januari. Voor opvolging als VVD- raadslid komt mevrouw M. Hulseher in aanmerking. Zij maakte tijdens de vorige raadsperiode al deel uit van de Voorschotense gemeenteraad. In verband met haar verblijf in het buitenland is nog niet bekend of zij de benoeming ac cepteert. Verlichting kerstbomen vernield ALPHEN AAN DEN RIJN Twee onbekend gebleven jongens op een witte bromfiets hebben gisteravond tussen elf en twaalf uur de kerstverlichting van vijf bomen kapotgetrokken op en rond de Jeltje de Bosch Kemperstraat. Het tweetal bond een touw aan de verlichting, maakte dat vast aan de brommer en trok de verlichting vervolgens los van de boom. De twee gingen er daarna spoorslags vandoor. Vijftig jaar getrouwd Op 12 januari aanstaande Is het 50 jaar geleden dat Jan Hoog kamer (77) en Martha van der Reep (76) uit Lisse trouwden. Het echtpaar leerde elkaar destijds kennen tijdens een dansavond. Het echtpaar heeft inmiddels zeven kinderen en dertien kleinkin deren. De bruidegom is de grondlegger van het assurantiekan toor Hoogkamer aan de De Ruyterstraat in Lisse, dat tegenwoor dig door zoon Kees bestierd wordt. De gouden trouw wordt vrij dag 30 december gevierd met een feest in restaurant De Beurs in Lisse. FOTO: HENK VAN OEN ENDE

Leidse Courant | 1988 | | pagina 19