Jazzspektakelin Stadsgehoorzaal Korenbeurs: nu alleen gevaarlijk voor 'veelvraten' jViusea over wijn, Indië en oorlog Uren winkelen op z'n Amerikaans Jazz at the Temple Keur aan jazzartiesten tijdens kroegentocht uodoosoiq vrij Een rondgang over de Koren markt is voldoende om te ont dekken dat eten en drinken in Arnhem een dagtaak kan zijn. Keuze genoeg en het aanbod is internationaal. Indonesisch, Grieks, Mexicaans, Joegosla- visch, Tunesisch, Italiaans en Indiaas. Ook de Franse en de Hollandse keuken zijn er. Veel Arnhemmers vertellen dat deze buurt vijf iaar geleden voor eenvoudige burgers ge vaarlijk terrein was. De term 'De kogels vlogen om je oren' lijkt overdreven, maar vast staat dat een straf(fer) politie beleid en een groep goedwil lende en enthousiaste horeca ondernemers hebben geleid tot een bijzonder uitgaanshart, waar zelfs een voorzichtige va der zijn zestienjarige dochter op zaterdagavond naartoe laat gaan. De omgeving is nu alleen maar gevaarlijk voor 'veelvra- enkele voorbeelden. Brasserie Colofon in de Varkensstraat trekt vaak veel jonge bezoe kers, wat begrijpelijk is, want echt duur is het er niet. Wel zijn er aparte gerechten zoals een Corsicaanse vissoep of een half dozijn wilde Zeeuwse oesters. Of Thaise bouillon op monni- kenwijze bereid (met groente en paddestoelen). Een van de 'specialiteiten' hier is boeren kool met worst. Kiezen is dus moeilijk, vandaar Heel anders is Le Chinois aan de Velperbuitensingel. Lid van de Fine Eastern keten, zodat dieper dan normaal bij de Chi nees in de beurs moet worden getast. Maar wel een exquise oosterse keuken, waarbij moet worden geadviseerd de koele pils in dit geval gewoon in te ruilen voor een mooie Chablis of een fraaie Cóte du Rhone. Goed eten kan ook in Le Sau- mon, het huisrestaurant van het Golden Tulip Rijnhotel aan de Rijnkade. Het schitterende panorama over de rivier, waar bij - als het weer helder is - de sky-line van Arnhem kan wor den bekeken, is gratis. Het ver haal dat hotelrestaurants veelal van mindere kwaliteit zijn, gaat hier niet op omdat mana ger Rob Ranshuysen beseft dat hij het niet alleen van hotelgas ten moet hebben. Zonder enig uitzicht maar wel op de rivier is het boot-restau rant Jonas, vlak bij de ligplaats van de Rijncruise-schepen. Be neden een gezellige bar en bo ven een sfeervolle stek voo^ Wie in en om Arnhem naar een museum wil, heeft een behoor lijke keuze. Wie in de winter maanden in Arnhem is, moet er wel rekening mee houden dat het Openluchtmuseum ge sloten is. Jammer eigenlijk, omdat we ons kunnen voorstel len dat zo'n attractie ook op koudere, maar zonnige dagen btirt wel bezoek zou trekken. Wel open en heel bijzonder is het Nederlands Wijnmuseum (Velperweg 23). Deze attractie van het wijnkopershuis Rob bers Van der Hoogen mag ie dere wijnminnende toerist niet overslaan. Er is een 'straatje', waarin de bezoeker ziet hoe de wijn wordt gemaakt en vooral waar hij vandaan komt. Er is bovendien een videopresenta tie en een kleine bibliotheek. In het proeflokaal moet zeker de unieke etiketten-collectie van Chateau Moutin Rotschild worden bekeken. Verderop is een aantal oude en gerestaureerde attributen dat iets met de wijn en de wijnpro- duktie te maken heeft. Tot eind januari is nog de aparte ten toonstelling 'Wijndrinken in de Lage Landen' te zien. Met voorbeelden van de Neder landse A postelhoeve-wijn, maar ook alle apparatuur van de vruchtenwijnfabriek T. Klink uit Dordrecht. Dat was vroeger een echt fami liebedrijf wAar alle gezinsleden bij het arbeidsproces waren in geschakeld. De basis van de vruchtenwijn bestond uit Westlandse druiven die in Naaldwijk op de veiling wer den gekocht. Daarna werden er rede bessen, fruitschilletjes of smaakmakende distillaten aan toegevoegd. Aan de wan den hangen tal van oude me nukaarten die het Wijnmu- BRONBEEK Bronbeek, het koninklijk (ver- zorgings)tehuis voor oud-mili tairen, kreeg enkele jaren gele den nationale bekendheid toen het bijna zou worden opgehe ven. Dat spookbeeld is voorbij voor de bejaarde bewoners. Weinig mensen weten echter dat hier aan de Velperweg 147 ook een museum is. Met een overzichtstentoonstelling vol nostalgie naar de periode dat Indonesië nog Nederlandsch- voorwerpen, zowel voor dage lijks als voor militair gebruik. Verder enkele zalen met uni formen en maquettes van hui zen uit de Gordel van Smaragd. AIRBORNE MUSEUM Een ander idee is het Airborne Museum in het aan Arnhem grenzende Oosterbeek. In Hui ze Hartenstein, dat in 1944 het hoofdkwartier was van de ge allieerde generaal-majoor Ör- quhart, bevindt zich nu het verhaal van de Slag om Arn hem. Met een maquette die een houdingen en afstanden. Een serie foto's - het is verba zingwekkend om te zien hoe veel amateur-fotografen er toen al waren - vertelt een soort ooggetuigeverslag. Waar uit onder meer blijkt dat som mige obscene gebaren (alleen de wijsvinger omhoog) ook al in 1944 werden gebruikt. Verder zijn er authentieke wa pens, kaarten en uniformen zo wel van Duitse als geallieerde zijde. In de kelder zijn enkele diorama's, waarin bepaalde oorlogsmomenten worden ge toond ten in het Wijnmuseum. Het Gemeentemuseum (Utrechtseweg 67 in Arnhem), dat een prachtige eigen collec tie hedendaagse kunst bezit, heeft nog een bijzondere expo sitie in huis. Tot en met 15 janu ari is daar 'De wereld van Sto- nehenge' te zien, waarbij met beeldmateriaal, archeologische vondsten en maquettes op ware grootte iets wordt verteld over de eerste 'bouwers' op dit conti nent. prijzen niet echt goedkoop. Ook de 'hapjes-mens' kan in Arnhem terecht. Behalve Broodje Tip-Top aan de Koren beurs moet eigenlijk, al was het alleen maar voor de koffie met warme stroopwafel, Crêperie Paris aanfle Jansplaats worden bezocht. In dit stukje historisch Arnhem, dat een onderdeel is van het ondergrondse gangen stelsel (met vluchtwegen om naar de Rijn te ontsnappen) moeten de goede adviezen over calorieën maar even worden vergeten. Probeer maar eens een 'Dronken Sultan'. Bijzonder is ook het 't Hemel rijk in een smal steegje tussen Bakkerstraat en Weverstraat. Ook een stekje met een histori sche achtergrond, waar naast de koffie voor veertig cent nog een 'Arnhems Meisje' kan wor den besteld. Maar ook een reeks van 'Vikingo Tosti's', waarbij die met kaas en gember en ook de vegetarische opval- Alles noemen is onmogelijk, maar lunchroom Jansen de Koning in de Jansstraat mag niet worden vergeten. Een pa radijs van zoetwaren, met ach terin een soort Wiener Kondi- torei. Dat geldt ook voor lunch room Hermoza in het winkel centrum Presikhaaf. Hier kun je ook een broodje jam bestel len: voor een daalder. En tenslotte de tv-Chinees aan de Jansplaats, die officieel Hai- Chang-Hai heet, maar die naam kennen de Arnhemmers nauwelijks. Een gekke Chinees met 'grapjes' als Chinese Ham burger, Big-bigger-bamisoep en Yam-Yam loempia. Maar het meest opmerkelijk zijn de vier monitoren in alle hoeken van het restaurant die de bezoeker beelden toont uit de keuken. Zodat hij na dé be stelling kan zien hoe een en an der wordt bereid. Winkelen in de hoofdstad van Gelderland is een verademing. Het klinkt vreemd, maar het lijkt wel of er daar op dat ge bied meer is te doen dan in me nige grote Randstedelijke stad. Een van de aantrekkelijkste filaatsen om inkopen van aller- ei aard te doen is het winkel centrum Kronenburg in de ge lijknamige wijk in Arnhem- Zuid. Een overdekte stenen ko los op palen, waaronder een grote parkeergarage ligt Waar het parkeren overigens gratis is. Daar staan ook al de stallin- Sen van de winkelkarretjes die, at hebben ze hier ook al ge leerd, alleen met een muntstuk van een gulden zijn los te kop pelen. De verbinding naar ae eerste etage is riant aangelegd met brede roltrappen, zodat ook de winkelkarretje naar bo ven kunnen worden meegeno- MEN OWN*S SHOP Wie ooit in de Verenigde Sta ten is geweest en daar kennis heeft gemaakt met de zogehe ten Mails - immense overdekte winkelcentra aan de rand van een stad - zal zich in Kronen burg gelijk thuis voelen. Het winkelassortiment is hier bijna Amerikaans. Naast vele kleine winkels ook de grotere waren huizen als Maxis en Hema. Het nog niet zo lang geleden deels overkapte winkelcen- Maar ook C A, Blokker, Hij en Albert Heijn ontbreken niet. Daartussen veel gespecialiseer de zaakje zowel op het gebied van food als non-food. Leuke boetieks worden afgewisseld met bijzondere Belgische bon bons-winkels en een Papeterie (o.m. leuke kaarten en posters). Aandacht verdient in ieder ge val de Men Own's Shop. Zelfs iemand die een geschenk moet hebben voor een man die al al les heeft, kan hier niet zonder cadeau naar buiten lopen. Er zijn snobistische accessoires, leuke 'gags' als tandpasta met whisky, maar ook gewoon trui en, dassen of schoenen te koop. PROMENADES De komst van Kronenburg was zo'n succes dat een ander (in oostelijk Arnhem gelegen) winkelcentrum, Presikhaaf, de klandizie aardig zag teruglo pen. De winkelende bezoekers konden dit niet overdekte en al jaren bestaande centum maar matig waarderen. In allerijl werd toen besloten om in ieder geval de hoofdstraat en het voorplein te overkappen en sinds anderhalf jaar is het ook in Presikhaaf mogelijk om het een koopcentrum van min der allure geworden, ondanks de aanwezigheid van chiquere zaken als Amici en Chris de Bouter. Heel anders zijn de winkelpro menades in de binnenstad die, omdat ze elkaar kruisen, het centrum tot een pakket van winkels maken. Zo zijn daar de Rijnstraat met onder meer de bijzondere herenmodezaak Highlands, gevestigd in het fraaie voormalige St. Peters Gasthuis. In deze straat is ook de prachtige serviezenwinkel van Koek. Even verderop de verkeersvrije Ketelstraat en de Vijzelstraat, waar een uurtje winkelen in principe lang niet voldoende lijkt. Ook de Jansstraat mag niet worden overgeslagen. Met on der meer een fantastische, voor westerlingen wat kleine Bijen korf en ook een specialiteiten winkel van Noack, die in Den Haag jaren de geleden de poor ten sloot. Maar ook in tussenstraatjes als de Bentinckstraat en de We verstraat is het goed toeven. In de eerste straat zijn behalve een vrouwenboekwinkel ook een poppenatelier, veel Italiaanse designzaken en nog meer cu- riosawinkels te vinden. In de laatste straat het heerlijke 'kin dertrio' als Harlekijn (alleen houten speelgoed), de Kinder boekenwinkel en de kleintjes boetiek Oilily. Enkele meters daarachter ligt de Bakker straat, gespecialiseerd in anti quairzaken. Tenslotte een tip voor de kerst periode. Op 21 en 22 december is in de Rijnhal een overdekte kerstmarkt. Van 10 tot 21 uur is deze dan volgestouwd met kraampjes, vol cadeau-ideeën, eten en drinken. De entree is vijf gulden, kinderen tot 12 jaar betalen een rijksdaalder. Taffeh-zaal Rijksmuseum van Oudheden (Rapenburg 28): Jazz at the Temple. Op 17 januari om 20.00 uur. Jazz in een museum, het is niet het meest alledaagse verschijn sel in de muziekwereld. Dat die combinatie succesvol kan zijn is vorig jaar reeds gebleken in 'Jazz at the Temple in de Taf feh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapen burg. Waar normaal gesproken een serene rust heerst en hooguit de verkoop van de toegangs kaartjes voor enig geluid zorgt, klinken dinsdag 17 januari de klanken van trompetten, trom bones, saxofoons, kortom van het koperwerk en van drums, piano, banjo en gitaar, de rit mesectie. De Big Bands voeren dan het commando. De nieuwe uitgave van Jazz at the Temple heeft als titel mee gekregen: „Let's face the mu sic". Big Bands van Koos Mark en Philip Paar beelden de glo rieperiode uit van de Ameri kaanse Big Band periode. De vertrouwde klanken uit het re pertoire van Duke Ellington, Count Basie en Glenn Miller moeten het publiek in vervoe ring brengen. Philip Paar zal met zijn quintet bovendien nog een 'tribute' brengen aan Frank Sinatra. Speciale gaste is de zangeres Mijke Loeven. Haar ster als jazz-zangeres is in Nederland inmiddels gestaag aan het rij zen. Kaarten 10 gulden zijn ver krijgbaar in Jazz-café The Duke (hoek Oude Vest-Nieuwe Beestenmarkt) en in de Music- shop, Winkelhof Leiderdorp. Tevens kaarten aan de zaal vanaf 19.15 uur. Het concert begint om 20.00 uur. Philip Paar: 'Tribute' aan Frank Sinatra (Foto: PR). Stadsgehoorzaal Leiden: Key Town Jazzfestival. Op zaterdag 21 januari vanaf 20.00 uur. Alle zalen van de Leidse Stads gehoorzaal zullen op zaterdag 21 januari weer bol staan van de 'live' jazzmuziek. Zelfs in de koffiekamer op de begane frond en in de hal van het ge- ouw zullen kleine jazzforma ties te horen zijn. Het jaarlijkse jazzfeest wordt dit keer voor het eerst georganiseerd door het Leidato-bestuur. De opzet van het festival blijft echter grotendeels gehandhaafd. Er wordt rekening gehouden met liefhebbers van de meest uit- (linksboven) De Climax Jazz Band uit Keulen (foto: PR) (linksonder) Bernhard Berk hout (foto: PR). (onder) De Harbour Jazz Band is één van de groepen die optre- eenlopende jazzstijlen; van blues tot swing, van dixie tot mainstream. Alleen de moder nere stromen van de jazz zijn niet vertegenwoordigd. In de grote zaal komen fans van dixielandmuziek aan hun trekken. Zo speelt daar de Chris Barber band uit Enge land en de Harbour Jazz Band van Arie Ligthart uit Neder land. De grote zaal is anders in gericht dan in voorgaande ja ren. Het vaste hoofdpodium is nu een publieks-terras. De or ganisatie is ook afgestapt van het plaatsen van een grote tri bune. Speciale verlichting moet voor de ware jazz-sfeer zorgen. In alle zalen hangen posters en zijn bloemversierin- gen aangebracht. Andere artiesten zijn de Ame rikaanse vocaliste Maijorie Barnes, de zanger Wim Koop- mans en The Hot Bluezz Band die voornamelijk muziek uit de zestiger jaren speelt. Barnes is nog jong maar heeft reeds een boeiende carrière achter de rug. Zij krijgt een uitstekende namelijk Rob Agerbeek plis een gastsolist. Jazz met Zuidamerikaanse in vloeden is te beluisteren tijdens het optreden van de groep Bati- da met José Koning. Uit de Verenigde Staten komt de blueszangeres Joan Harrington naar Leiden. De dames-dixie- landband Alice in Dixieland, de pianist Dolf de Vries met zijn trio, Bernard Berkhout's Swingmates met Frits Landes- bergen en boogie-woogie pia nist Rob Hoeke, al goed voor 23 elpees, zijn bovendien van de partij. Er is tevens een doorlo pende videopresentatie met do cumentaires over jazzmuziek en -artiesten. Kaarten voor het Key Town Jazz Festival, dat-officieel om 21.00 uur begint, zijn voor 35 gulden per persoon verkrijg baar in de voorverkoop. De zaal opent om 20.00 uur, zodat het publiek voor het werkelij ke begin alvast kan wennen aan Keytown nieuwe stijl. Meer informatie over het festi val is verkrijgbaar bij het Lei Leidse binnenstad: Kroegentocht in kader Jazzweek 1989. Op 18 januari. Crazy Herry Shoppers, Cap tain Doe-Doe, Split Kick en Harry's Blind Date. Een greep uit de keur aan jazzmusici die woensdagavond 18 januari de Leidse binnenstad onveilig maken. Liefst 47 horeca-gele- genheden openen die dag hun deuren voor jazz- en dranklief hebbers. Meer dan 250 musici verlenen hun medewerking aan deze 'traditional' in de Leidse Jazzweek. De vele duizenden kroeglopers kunnen hun hart ophalen aan tal van bekende namen, ver trouwde gezichten en vele ver schillende stijlen. Ook dit jaar kunnen de jazzadepten gebruik maken van drie borrelbussen van de NZH, die hen deinend van kroeg naar kroeg vervoe ren. De artiesten en de kroegen: Leidsch Studenten Jazz Gezel schap in het Waaggebouw, Aal markt; The Crocats in Annie's Verjaardag, Hoogstraat; Duke's Hot Five in Art Tea House, Stille Mare; Split Kick in Bar- rera, Rapenburg; Ingram Was hington in de Bierbengel, Lan- gebrug; Cooker's Hot Five in de Blauwe Reiger, Pieterskerk- choorsteeg; Jazz Rock Five in Blonks's Eetcafé, Nieuwstraat; Old Black Horse Saloon Band in de Branderij, Middelweg; Availably Jelly in de Burcht, Burgsteeg;'Huisorkest -in Cen trum, Nieuwe Beestenmarkt; Koert's Five in Chaplin Bar, Hogewoerd; Harry's Jazz and Blues Band in Cheers, Doelen steeg; Jaap van Biezen Kwartet in het Derde Deurtje, Mors- straat; Walter Bertram Kwar tet in de Droomfabriek, Oude Singel; Pasadenas in Fandan go, Noordeinde; Gipsy Swing Quartet in De Grote Beer, Rembrandtstraat; André Val- kering's Jazz Band in de Oude Harmonie, Breestraat; Rob Rigter Kwartet in de Hooykist, Hooigracht; Harry's Blind Date in Het Huis de Bijlen, Mors- straat; Sweetlake City Jazz Men in de Hut van Ome Hen- ne, St. Aagtenstraat; pianist in De Illegale, Hooigracht; Sweet- wood Dixie Stompers in de Jam, 2e Binnenvestgracht; Art Bird Big Band in 't Keizertje, Keizerstraat; Swinging Crash in Koetshuis De Burcht, Burg- steeg; Woodstreet Big Band in Koetsotheek, Kruisstraat; Mill Base Band in In den Leidsche Salon, Steenstraat; Johnny Meijer en Dolf Delprado in L'Esperanee, Keizerstraat; Theo Beuker Kwartet in Linea Recta, Oude Vest; Crazy Herry Shoppers in Malle Babbe, Nieu we Beestenmarkt; Rob Hoeke's Boogie en Blues Band in In den Marenpoort, Lage Mare; huis orkest in Napoleon, Steen straat; Willick Square Jazz Band in In den Nieuwstraat, Nieuwstraat; Now's the Time in Odessa, Hogewoerd; Old Rhine Jazz Band in d'Over- kant, Nieuwe Beestenmarkt; Caray in Pardoeza, Doeza- straat; Blue Friends in Pijpen- Cheers in de Doelensteeg biedt onderdak aan Harry's Jazz and Blues Band (foto: PR). la, Vrouwensteeg; Caz Lux Jazz in Schürmann Esser, Hogewoerd; Dingemans Jazz Band in De Spons, Korte Mare; huisorkest in De Stoep, Oude Rijn; Divaz Funky in De Treg- ter, Herenstraat, Huub Walter Kwartet in de Twee Spieghels, Nieuwstraat; huisorkest in de Uyl van Hoogland, Nieuw straat; Frits Kattee en Jeanette Gordee in 't Vattegat, Garen- markt; Trio Wim Kegel Aaf- je de Blooys, Veronica, Bees tenmarkt, Tilt Team in De Waag, Hartesteeg; Captain Doe-Doe in de WW, Wolsteeg en de Square Jazz Band in The Duke, Oude Singel.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 15