Autoslopers verdeeld over strengere eisen ALLER LEI(DS) ÊeidócSou^CMit"^ stad omgeving „Basisvorming bedreigt niveau van onderwijs" Slimme EHBO-kit Salsa De Droomfabriek begint in januari met een cursus salsa- dansen. De twaalf lessen worden op dinsdagmiddag en avond gehouden in het gebouw aan de Oude Singel 56. LVC Begin januari start de in schrijving voor het cursussei zoen van het Leids Vrijetijds Centrum (LVC). Tot vrijdag 10 februari kan men zich dan inschrijven voor lessen saxo foon, gitaar, Afrikaanse per cussie, Zuidamerikaanse per cussie, een popworkshop voor gevorderde muzikanten, een cursus over de geschiede nis van de popmuziek, haar- verzorging, tekenen en schil deren, film, fotografie en volksdansen. Meer informa tie is telefonisch bij het L VC verkrijgbaar via nummer 146449. Cursussen De Polderwerkgroep van de afdeling Leiden van het In stituut voor Natuurbescher mingseducatie (IVN) geeft in 1989 weer vier cursussen, elk seizoen één. De cursussen worden gegeven in januari, april, juni en oktober. Opga ve voor de wintercursus is al mogelijk, inlichtingen tussen 18.30 en 19.30 uur via 071- 224405. De cursus bestaat uit een informatie-avond op 19 januari in de Sterrewacht Kaiserstraat) Leiden en op 22 januari een fietsexcursie door de polder ten oosten van Leiderdorp met daarbij een bezoek aan een molen. Deel name kost 15 gulden. (ADVERTENTIE) AUTOMOBIELBEDRIJF VERSTEEGEN EUROPAWEG 1 - ZOETERWOUDE TELEFOON 01715-1386 wenst alle clientèle en bekenden een voorspoedig 1989 Deze handzame EHBO kit voor thuis, in de caravan, auto of boot, is voor u als u een nieuwe abonnee aanbrengt. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: Voor!.: ziares: Postcode/plaats: Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per j P maand automatisch betalen f 24,24 I p kwartaal per acceptgiro f 72,34 Stuur als dank de EHBO-kit naar. Adres: Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar j Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. 1 CeidócSotnont - WOENSDAG 28 DECEMBER 1988 PAGINA 11 jtpd.'Z iip?t7>xc,7-«tfSlCTrrii-:iBMrTnaBW^1^1^— j IN ZUID-HOLLAND PER JAAR 124.000 WRAKKEN DEN HAAG/LEIDEN Autosloopbedrijven in Zuid-Holland hebben verdeeld gereageerd op het ontwerp autowrak- kenplan van Gedepu teerde Staten van Zuid- Holland. Als gevolg van het plan moeten de auto slopers aan vrij strenge eisen voldoen, om ver ontreiniging van het mi lieu te voorkomen. Zo moet het sloopterrein een vloeistofdichte vloer hebben. Voor enkele au toslopers betekent dat dat ze forse investerin gen moeten plegen. Ze verzetten zich dan ook tegen onderdelen van het plan. Autoslopers die grotendeels al aan de ei sen voldoen zijn tevre den met de stengere ei sen. Ze hopen dat de au tosloopbranche daardoor het slechte imago kwijt raakt. Als het plan van de provincie in de zomer van 1989 defini tief is vastgesteld, moeten alle autoslopers beschikken over een vergunning in het kader van de Afvalstoffen wet. Hieraan is een aantal ei sen verbonden. Het gehele sloopterrein moet in elk ge val een vloeistofdichte vloer hebben. De sloopauto's moeten voor ze worden opge slagen ontdaan worden van milieuverontreinigende stof fen. Daarnaast moeten be drijven beschikken over een olie- en vetafscheider voor het reinigen van het af te voeren water. Tot 1 oktober 1987 vielen au tosloopbedrijven onder de werking van de Hinderwet. Een groot deel van de auto sloopbedrijven werkt zonder een hinderwetvergunning en zijn vaak ook nog in strijd met de geldende bestem mingsplannen gevestigd. De wrakken blijven vaak langer op de terreinen liggen dan nodig is. Ook laat de afvoer van afvalstoffen en reststof fen te wensen over. In Zuid- Holland worden jaarlijks 124.000 autowrakken ver werkt. H. van Leeuwen, directeur van het sloopbedrijf Opdam op de grens van Leiden en Valkenburg, vindt de strek king van het plan om het mi lieu te beschermen goed. Op dam voldoet al aan de nieu we eisen. „Maar ik denk dat een hoop andere bedrijven dat niet doen. Die zullen niet blij zijn met het plan". Van Leeuwen heeft bezwaren te gen twee onderdelen van het plan: de hoogte van de leges en de verplichte vloeistof dichte vloer. „Die vloer is on zin, want dan zou elk par keerterrein in Zuid-Holland een vloeistofdichte bodem moeten hebben. Als je auto's bewerkt voordat je ze opslaat zijn ze al ontdaan van scha delijke vloeistoffen. En zo'n vloer kost 60 gulden per vier kante meter", aldus Van Leeuwen. Eigenaar W. Jansen van de gelijknamige autosloperij in Wassenaar staat volledig ach ter het plan. „Ik voldoe al aan de eisen. Volgens ambte naren heb ik de mooiste slo perij van de provincie. Bij een hoop bedrijven wordt er Cursusaanbod kunstzinnig centrum De Zonneboom LEIDEN De stichting Vrij Kunstzinnig Centrum De Zon neboom biedt tussen 11 januari ?n 27 juni achttien cursussen aan. Op het programma staan een paar cursussen over pop ienmaken en het poppenspel oals de cursus Poppenkast- >oppen maken, Sophia's Pop- >entheater, Zonnekind-poppen maken en Ledenmatenpop maken. Verder wordt er een aantal sen gegeven gebaseerd op de kunst- en cultuurgesa- chiedenis. Het zijn Het manne lijke en het vrouwelijke, Par- cival en Lucht en Water. Bij de laatste cursus komen teken schildertechnieken aan bod. Verder worden bij De Zonne- joom in die periode de cursus sen Zijdeschilderen, Houtbe- werken, Aquarelleren-sluie- ren, tekenen en sprookjes- schideren gegeven. Inlichtingen over de cursussen izijn verkrijgbaar bij De Zon- ineboom, De Laat de Kanter straat 5, Leiden. Telefoon: 071- •123137. Jongerenkoor Merenwijk bestaat 10 jaar LEIDEN Het Jongerenkoor iMerenwijk bestaat maandag 9 januari tien jaar. Het tweede lu- [Strurn wordt op zondag 15 janua ri gevierd met een speciale ërkdienst in De Regenboog, .anvang 11.15 uur. Iet jongerenkoor kan overigens nog jongeren vanaf 15 jaar ge bruiken. De repetities worden elke dinsdag van 20.00 tot 21.45 uur gehouden in De Regenboog. Meer informatie bij Nicolet Jan sen, 071-215452 of Conny Valk, 071-144521. LEIDEN Overleden: C. D. Oostrom geb. 8 apr. 1921 vrl. echtg. van H. van Strater; J. Filippo geb. 12 aug. 1915 vrl. echtg. van G. Lens; W. L. Kruit geb. 9 dec. 1941 vrl.; H. M. van Woerden geb. 11 mrt. 1924 man; T. der Meijden geb. 3 mei 1937 man; J. L. Knoors geb. 14 apr. 1920 man; J. Pronk geb. 31 dec. 1908 man; D. J. J. Verhoeven geb. 19 okt. 1909 man; J. M. Mak geb. 4 apr. 1957 man; W. van de Water geb. 20 mrt. 1910 man; J. P. Lamers geb. 8 |un. 1986 man; A. van Tongeren geb. 31 jan. 1923 vrl. echtg. van P. C. Kos ter; G. K. Boon geb. 17 Jul. 1928 man. Getrouwd: E. W. F. Kientz en A. P. M. Slingerland; J. L. Jongeleen en G. Quartel; J. P. Wetselaar en M. J. Barnhoorn; P. H. M. Mentink en S. Vincis; C. J. Rotteveel Mansveld en n Leeuwen; J. de Jong en C. M. Koenen; A. Verboom en H. I. Versnel; H. H. Vermeer en I. Pothoven; A. F. n der Capellen en C. N. van der Rest. Kerstbomen in de brand LEIDEN De brandweer is gisteravond in actie gekomen om een aantal brandende kerstbomen op de hoek Oos terstraat/ Evertsenstraat te blussen. Ook op de speelplaats van De Weerklank aan de Ro bijnstraat en op de Petronella Moensweg trof de politie zulke vuurtjes aan. Voorts werden op diverse plaatsen in de stad verzamelingenoude bomen door de gemeentelijke reini ging verwijderd. In de Tuin en Alexanderstraat ging het om 25 bomen, in de Dijkstraat werden er zelfs 40 wegge haald. Ruiten ingegooid LEIDEN Een 22-ja- rige man zonder vaste woon- of verblijfplaats is vannacht door de politie aangehouden in de Haarlemmerstraat. Hij wordt er van ver dacht ruiten te hebben ingegooid bij drie win kels ter hoogte van de Jan Vossensteeg. De schade loopt in de dui zenden guldens. Er werd niets gestolen. Omwonenden hebben de man als dader her kend. Hij zelf ontken de de daad. DIRECTIE GROEN GEEFT LESSEN OVER ZURE REGEN LEIDEN De gemeentelijke directie groen en de provinciaal consulente Natuur- en Milieu educatie in Zuid-Holland houden in januari cursusavonden over zure regen. Die zijn bedoeld voor leraren biologie, aardrijkskunde, natuur- en scheikunde uit het mid delbaar onderwijs. De avonden zijn opgezet om zoveel mogelijk praktische ideeën aan te dragen voor een aantal lesuren over zure regen. Er zijn lespakketten, dia- en videopresentaties over het onderwerp. De bij eenkomst wordt voor de regio Leiden op dinsdag 10 januari vanaf 20.00 uur gehouden in de Agrarische School aan de Lange Voort 70 in Oegstgeest. Voor de regio Den Haag is er op donderdag 12 januari een avond in het Lesgebouw Zuiderpark aan de Marie Heinenweg. Deelname kost per avond 10 gulden. In lichtingen bij de consulente Natuur en Milieu educa tie in Zuid-Holland, mevrouw B. van de Lisdonk, Blekerssingel 56, 2806 AC Gouda, 01820-25292. VOORZITTER TROMM VAN JUBILERENDE BAVO-COMMISSIE: Klankmachines in ;alerie Stelling ,EIDEN Kunstkring Burcht joudt morgen een voorstelling van het werk Klankmachines van de Leidse componist Dick lorstlap. Klankmachines wordt liet door musici, maar door drie machines de Verenmachine, de Spiralenmachine en de Sna- enmachine uitgevoerd. De machines zijn door Borstlap zelf ontwikkeld in de periode 1979- 1988. Met de machines kunnen ;een conventionele melodieën emaakt worden, waardoor het nuziekstuk een doorgaande, open muzikale vorm heeft. Klankmachines wordt gespeeld in Galerie Stelling, Burchtsteeg 14, Leiden. Aanvang 21.00 uur. Evert Castelein leidt nieuwjaarsbal Evert Castelein, door carnavalsvereni ging De Hutspotten aangeduid als de nestor van de dans, zal op 7 januari samen met zijn vrouw nog eens aantre den. Zij leiden dan één uur lang het nieuwjaarsbal van de carnavalsvereni ging. Met dat feest in het Antonius- clubhuis zetten de Hutspotten nu al enige jaren de traditie voort van de nieuwjaarsbals zoals die vroeger door de dansscholen werden gehouden. Het is dan ook niet de bedoeling dat de be zoekers daar in carnavals-tenue komen opdraven, maar dat ze in stijl komen. Pas op 4 februari, met het bal masqué, kunnen wat de hutspotten betreft de vermommingen uit de motteballen. Op de foto: het echtpaar Castelein. FOTO: PETER SCHIPPER Autoslopers moeten aan strengere eisen gaan voldoen. echter maar wat aangerot- zooid. Je loopt daar gewoon in de bagger". Met het „Ontwerpplan voor de verwijdering van auto wrakken 1989-1994" wil de provincie bereiken dat on derdelen en materialen zo veel mogelijk opnieuw ge bruikt worden. Het plan is voor commentaar naar twee honderd autosloopbedrijven, gemeenten en belanghebben de instellingen in Zuid-Hol land verzonden. Op het ont- FOTO; SP werpplan is inspraak moge lijk tot 24 februari 1989. De openbare hoorzitting vindt plaats op 15 februari in het Provinciehuis aan de Ko ningskade 1 te Den Haag, aanvang 19.30 uur. LEIDEN ,,Die basisvor ming? Ik weet niet wat ik er van moet denken. Zoals de plannen er nu voor staan, lijkt het allemaal tamelijk ondoordacht en onlogisch. Ik vrees dat het tot een heleboel proble men zal leiden voor lera ren en scholieren. Scholen moeten gaan fuseren, de werksfeer zal verslechte ren en daardoor zal de re latie tussen leraren en leerlingen onder druk ko men te staan. Het niveau van het onderwijs komt in het geding". A.J.L. Tromm maakt zich zor gen. Hoewel hij een voorbe houd maakt voor de definitie ve inhoud van de plannen voor een soort driejarige brug klas, staat het voor de rector van de Agnes Scholengemeen schap vast dat de invoering van de basisvorming een schok in het voortgezet onder wijs teweeg zal brengen. Maar ook in het basisonderwijs, waar jonge leerlingen worden klaargestoomd voor het grote werk. Dat betekent: werk aan de winkel voor de 20-jarige Bavo-commissie, waarvan Tromm voorzitter is. De commissie (Bavo staat voor Basis- en Voortgezet onder wijs) stelt zich immers ten doel de overgang van basisonder wijs naar voortgezet onderwijs zo soepel mogelijk te laten verlopen. Bij elk teken dat er een verandering in het voort gezet onderwijs op komst is, spitsen de leden van de com missie dan ook hun oren. Zo ook in het geval van de basis vorming. Na de invoering van de Mam moetwet in 1968 is de wet op de basisvorming naar ver wachting in 1990, maar wie weet na de mislukte proef met de Middenschool waar hij aan toe is met minister Deetman? de belangrijkste vernieu wing in het voortgezet onder wijs. Na de weinig doordachte invoering van de eerste wet (aldus VVD-kamerlid en on- derwijsspecialist Jan Franssen) doet de aankondiging van de tweede het ergste vermoeden. Eindtermen Tromm denkt daarbij het eerst aan de zogenaamde eindter men, de toetsen aan de hand waarvan wordt bepaald welke richting een leerling op kan gaan; aan het eind van de ba sisschool en aan het eind de basisvorming, waarin leerlin gen veertien vakken zouden moeten volgen. Er zou een „hoog" en een „laag" niveau moeten komen in plaats van de indeling lbo, mavo, havo en „Die toetsen zijn van wezen lijk belang", weet Tromm. „Ze leggen voor een groot gedeelte de toekomst van de leerling vast. De Bavo-commissie heeft tot nog toe altijd nadrukkelijk meegedacht over de inhoud van dergelijke toetsen, maar als wij niet weten wat Deet man met zijn eindtermen wil, is dat niet mogelijk". Dat ergert Tromm omdat juist in dat meedenken de kracht van de commissie schuilt, die twintig jaar geleden in het le ven werd geroepen toen de Mammoetwet van kracht werd. Tromm: „Tot die tijd was het gebruikelijk dat elke school in het voortgezet onder wijs zijn eigen toelatingsexa men had. Daar zaten veel ver schillen tussen. Bovendien: leerlingen van de lagere school légden die test af in de school waar zij naartoe wilden. Een andere omgeving, met alle gevaren voor de prestaties op die ene, beslissende dag vandien". Scholen in Leiden en omge ving, verenigd in de Bavo- commissie, besloten daarop één toets te maken die op vrij wel alle lagere scholen zou worden afgenomen: de be faamde Leidse Toets met zijn multiple choice vragen. De toets bestond uit drie onderde len: rekenen, taal en intelli gentie. Rekenen en taal wogen zwaar in de beoordeling, het laatste onderdeel gaf een extra aanwijzing. Bij het eindadvies werd ook het advies van de school betrokken. Drukker De toets werd snel populair bij de 150 basisscholen in de regio. „Aanvankelijk bestond er wel wat wantrouwen tegen de toets, maar de medewerking van de Leidse universiteit overtuigde de twijfelaars van het wetenschappelijk gehalte", kijkt Tromm, sinds 1981 lid van de Bavo-commissie, terug. De weinige scholen die geen gebruik van de Leidse Toets er in het voortgezet onderwijs tussen leerlingen ontstaan als ze op een andere manier les hebben gehad. Zo hebben we met succes gepleit voor het hanteren van de communica tieve methode in taalonder wijs. Daarin ligt de nadruk niet op grammatica, maar con crete situaties waarin een leer ling zich verstaanbaar moet maken. Zeg maar toneelstuk jes". Adviseren Ook heeft de Bavo-commissie ontdekt dat leerlingen in de tweede en derde klas van het voortgezet onderwijs regelma tig een gebrek aan Tekenvaar digheid aan de dag leggen, ter wijl zij daar op de basisschool geen problemen mee hadden. Conclusie: er wordt in het eer ste jaar te weinig aan gedaan. Tromm: „Op zo'n moment ad viseren wij het lesprogramma aan te passen. Meer dan advi seren kunnen we niet, maar dat is niet erg. We worden se rieus genomen, dat is belang rijk, en onze adviezen worden vaak genoeg overgenomen. Voor niets doen we ons werk dus zeker niet". Of de commissie ook een ge willig oor zal vinden bij minis ter Deetman mag ten zeerste worden betwijfeld. De onder wijsminister pleegt vrijwel on gevoelig te zijn voor geluiden uit de buitenwereld en is in staat de ernstigste bezwaren met een vriendelijke, doch be sliste glimlach terzijde te schuiven. Tromm hoopt op het tegendeel, al zal een advies van de Bavo-commissie uitblij ven tot het moment waarop de definitieve plannen worden gepresenteerd. Nu al voorziet de rector „een heleboel problemen". Hij noemt er enkele: een aanzien lijke verzwaring voor leraren op kleinere scholen, omdat zij op school zowel op hoog als op laag niveau les moeten geven en dat soms in één klas tege lijk; een verslechtering van de sfeer onder leraren (die een voudiger kunnen worden ont slagen) en tussen leraren en leerlingen. „Dat scholen een grotere autonomie krijgen vind ik goed. Maar in de meer bedrijfsmatige opzet schuilen veel gevaren", stelt Tromm somber. „Ik betwijfel of de leerling, voor wie wij er toch zijn, daarmee wel is gediend. Het is niet onwaarschijnlijk dat het niveau van de oplei ding zal dalen. Zittenblijvers kosten de school geld, omdat zij per leerling een bepaald be drag krijgen dat er geen reke ning mee houdt of hij blijft zit ten of niet. Wij moeten er voor waken dat dat scholen aan die verleiding zullen toegeven. En dat zal veel moeite kosten". PIETER EVELEIN Tromm: „Wij proberen de scholen zoveel mogelijk op dezelfde manier les te laten geven". FOTO: TEJO RIN GERS maakten, zoals de Vrije School en Jenaplan school, deden dat om principiële redenen. Zij vonden het überhaupt verkeerd om leerlingen toet sen af te nemen. De Leidse Toets is inmiddels, na 19 jaar, ter ziele en vervan gen door de landelijke, goed kopere CITO-toets. Bezuini gingsmaatregelen vormen de belangrijkste oorzaak. Tromm: „Er zijn steeds minder leraren om de opgaven te maken. Ze hebben het tegenwoordig ook veel drukker dan vroeger en houden naast het lesgeven en voorbereiden daarvan te wei nig tijd over. Daar komt nog bij dat de universiteit ons niet meer kan steunen. Degene die ons altijd bijstond, is overle den. Zijn plaats is niet vervuld wegens geldgebrek. De School Begeleidings Dienst ziet daar ook al geen mogelijkheden toe, en zou dat werk ook niet wil len verrichten". Het verdwijnen van de Leidse Toets betekent niet dat de Bavo-commissie het rustiger heeft gekregen. Tussen basis- en voortgezet onderwijs zijn immers meer raakvlakken dan het toelatingsexamen. Tromm noemt de lesmethoden die basisscholen hanteren: „Wij proberen de scholen zo veel mogelijk op dezelfde ma nier les te laten geven en on derzoeken welke verschillen

Leidse Courant | 1988 | | pagina 11