Waar betaalde Peter K. zijn installatie van? ronzalez: „Bouwen aan Europa van de burger" JEANTIQUE ENGELSE STIJLMEUBELEN -I Arabische Liga waarschuwt YS voor aanval op Libië Oliewinning lager door ongeluk VAN HAREN HALVEERT DE PRIJZEN ISKE EN WISKE DE KOMIEKE COCO (c) Standaard Uitgeverij, Antwerpen-Weesp Httntmen ling DtOf aDnaaar It ittduirtliOr Ider tkrnnrn dirjr P_as &A >r is ¥"S [Bestaat niet! Oil] i s rrn on bewoond eiland vaar nie mand woontI Waar heb je hem fr ronden Hu ut in een boom K A \j" iji^^^Jjananrn tr fff" Zie je vel dal het feen inboorling is Hel is een aangeklede aap Breng hem bij 1 (ADVERTENTIES) BEURS EN SHOWMODELLEN VERKOOP Kerst/Nieuwjaarsshow in eigen toonzalen Dinsdag 27, woensdag 28, donderdag 29 en vrijdag 30 december van 10 tot 17 uur in Waddinxveen, Zuidkade 110, 2e etage, 01828-11919. Goor Nijverheidsweg 2 05470-74112. Lottotrekking: zaterdagavond Ned. 3,19.45 uur. Lottowinnaars zie je niet maar ze zijn er wel. U staat verbaasd, hoeveel mensen er ineens de wens van hun dromen kunnen vervullen. Een nieuwe geluids installatie, bijvoorbeeld... Iets voor u? Jli DE LOTTO LUKT EEN SPELLETJE,TOTDATJE 'M WINT. ZG TTO Kijk in de Gouden Gids voor de inleveradressen. UTENLAND CekUeSou^ont dinsdag 27 december i9ss pagina 9 EG steunt aids- campagne van Antillen WILLEMSTAD De Europese Gemeenschap heeft de Antillen een bedrag van 90.600 ecu (190.000 gulden Antilliaans) ter beschikking ge steld voor de strijd tegen aids. Het bedrag zal via de Antilliaanse aidscommissie worden besteed aan een algemene campagne ter bestrijding van de ziekte in de Antillen. Tot nu toe zijn in de Antil len al 21 personen aan aids overleden. De campag ne zal één jaar duren. De totale fondsen die de EG de komende drie jaar beschikbaar stelt voor alle landen en gebieden waar zij een speciale relatie mee heeft, bedragen 35 miljoen ecu, dat is onge veer 70 miljoen gulden Antilliaans. De program ma's worden voor het merendeel uitgevoerd in sa menwerking met de Wereldgezondheidsorganiatie WHO en moeten passen binnen de in de landen en gebieden bestaande gezondheidsorganisaties. BRUSSEL WC- madammen heten ze in Vlaanderen, en in Wallonië, bezuiden de denkbeeldige lijn die in dit land de taalgrens vormt, „Madame Pipi". Hoeveel van hen er in België zijn weet niemand, maar hun aantal moet in de vele honderden lopen. Op elk groter station, in elk café van standing, in vrijwel elk congresgebouw, zijn ze te vinden. Vaak goed voor een kletspraatje, en meestal tussen de bedrijven door druk breiend of een romannetje lezend. Deze groep, die qua arbeidsvreugde niet bovenmatig scoort en ook financieel zeker niet tot de bloem der natie behoort, is nu door de fiscus in België uitverkoren om een deel van het gigantische schatkist tekort bij onze zuiderburen aan te zuiveren. Marie Motheu, een Madame Pipi in het Brusselse Zuid station, maakte dat kortgeleden uit eerlijke veron t waardiging wereldkundig, en gelukkig vond haar aanklacht weerklank in de media. Aan de fiscus had zij uit haar beroep 58.000 frank inkomsten opgegeven, een dikke 25.000 gulden, wat tegen het normale tarief van zeven frank per behoefte overeenkomt met 8.250 klanten. De Administratie van Belastingen in Brussel ging daar evenwel niet mee akkoord. Op basis van het gemiddeld aantal treinen dat dagelijks het station aandoet, en een ruwe schatting van het aantal plaslustigen per trein, kwam deze dienst tot de slotsom dat de verdiensten van Marie minstens 130.000 frank hoger moesten liggen. Een fikse navordering was het gevolg, voor Marie en voor veel van haar collega's, van wie sommigen zich nu met een fiscale aanslag van omgerekend meer dan 5500 gulden geconfronteerd zien. Volgens Laurent Lambert, secretaris-generaal van de Unie van Financiën, is België allang niet meer het fiscale paradijs dat sommigen er nog steeds in zien, maar slagen vooral grote ondernemingen er feilloos in de mazen van de wet te vinden en het gebrek aan belastinginspecteurs in België fors uit te buiten. De Unie van Lambert, de belangrijkste vakbond van ambtenaren bij Financiën, klaagt regelmatig over personeelsgebrek. Van de ruim 800.000 overheidsambtenaren werken er maar een kleine 33.000 bij Financiën. Samen halen die per jaar een kleine 1600 miljard frank binnen, wat omgerekend op ongeveer 50 miljoen frank per ambtenaar neerkomt. Maar een steeds groter bedrag verdwijnt volgens Lambert tussen de wal en het schip. Van de aangiften wordt al zo'n tachtig procent niet meer gecontroleerd. Volgens Lambert geeft in bepaalde belangrijke sectoren van het bedrijfsleven negentig procent van de bedrijven een omzet op die tien tot veertig procent onder de werkelijke omzet ligt. Veel animo bij de belastinginspecteurs om hun inspanningen op te voeren en op die manier het nijpende personeelstekort goed te maken is er ook al niet, want van al hun verdiensten voor de staat vindt de gemiddelde inspecteur met een dienstverband van twintig jaar maar zo'n 2300 gulden in zijn eigen loonzakje terug. Marie Motheu lijkt met haar publieke protest aardig wat te gaan losmaken. De Administratie van Belastingen zit omhoog met haar bezwaarschrift, omdat zij geen rekening had gehouden met de aanschaf van desinfecterende middelen, en nog minder met treinreizigers die na een dringende behoefte de wereld weer zo zonnig zien, dat ze vergeten te betalen. Wellicht om die reden heeft ook Philippe Maystadt, minister van Financiën, uitgedaagd door radio en tv, wat „pissig" op het voorval gereageerd. Hij vindt dat zijn inspecteurs er beter aan zouden doen zich wat meer op de grotere fraudegevallen te concentreren, en „kleine visjes" als Marie Motheu ongemoeid te laten. ollar per dag voor et-zwangere tieners IlVER Een project in de Ameri- ise stad Denver, waarbij tienermeis- een premie van een dollar per dag jjen verdienen als ze niet zwanger den, blijkt een succesvol programma ijn om jeugdzwangerschappen tegen jan. Tussen de 30 en 50 procent van tieners die zwanger worden, lopen ens Amerikaanse statistieken grote i om vóór hun 18de nóg een keer in «achting te raken. Van de achttien ges die aan het oorspronkelijke pro- in Denver begonnen, waren er maar die voor de tweede keer zwanger den. Desiree Ramos (16) bijvoorbeeld [t door het project al 462 dollar ver- d. Ze had op 13-iarige leeftijd een tus en wil later wel kinderen krijgen. Kerstongeval Slechts één van de zes inzittenden is le vend uit de wrak stukken van deze auto gekomen die op kerstavond met hoge snelheid tegen een lichtmast klapte bij Mons in België. In de auto, die eerder deze maand in Antwerpen bleek te zijn gestolen, vond de politie een pistool en een jacht geweer. foto: epa Onzekere toekomst voor Burmese studenten RANGOON In Rangoon, de hoofd stad van Burma, zijn gisteren tachtig studenten aangekomen die na de massa le protesten van de afgelopen zomer wa ren gevlucht naar Thailand. De in twee vliegtuigen overgekomen groep gaat een onzekere toekomst tegemoet in het nog altijd door militairen bestuurde Burma. Tijdens een ceremonie in een militair kamp nabij het vliegveld van Rangoon kregen de tachtig teruggekeer den te horen dat zij vervolgd zullen worden, indien blijkt dat zij zich aan „criminele activiteiten" schuldig hebben gemaakt. Aan de demonstraties in Bur ma kwam in september een voorlopig einde toen generaal Saw Maung de macht naar zich toetrok. door Frans Boogaard „Madame Pipi" IEUWE EG-VOORZITTER WEKT HOGE VERWACHTINGEN USSEL De Europese meenschap moet het nende halfjaar een fik- luw vooruit krijgen. De nomische samenwer- g moet worden ver- pt. Maar zeker zo be- grijk is dat ook voor de zone burger de EG ein- ijk meer inhoud krijgt. die Europese „geloofsbelij- is-in-het-kort" neemt over ele dagen Spanje voor zes 1 nden het EG-voorzitter- ip in handen. Terwijl de eenschap langzaam ont- kt uit een door de Grieken ispireerde rustperiode van half jaar, en Spanje zelf dt geplaagd door de groot- sociale opstand sinds de d van Franco, maakt Ma- zich op om de Europese lenwerking in dit voor de tamelijk cruciale jaar zo mogelijk vooruit te hei- Met als einddoel een ver- gd Europa: politiek, econo- ch én sociaal. nje, in '86 zelf pas toegetre- tot de gemeenschap, be- zijn eerste voorzitterschap Ier moeilijke omstandighe- Op 6 januari treedt in issel een nieuwe Europese nmissie aan, die voor ruim helft uit nieuwelingen be lt. De relatie tussen de EG haar voornaamste handels- •tner, de VS, staat onder re druk. De dreiging van handelsoorlog, uitgelokt door een op 1 januari van kracht wordend EG-verbod op het gebruik van hormonen in de vleesindustrie, is nog niet weggenomen. Het overleg in de GATT over de door de Amerikanen ver langde snelle 'afbouw van de landbouwsubsidies, dat begin deze maand hopeloos vastliep en in mei wordt voortgezet, belooft nieuwe, nog grotere spanningen tussen de twee handelsblokken. En aan het eind van het Spaanse voorzit terschap, in juni, wachten de EG nieuwe Europese verkie zingen, die hun schaduw ver vooruit zullen werpen en een sereen werkklimaat niet zul len bevorderen. Goede moed Toch begint Félipe Gonzalez (45) vol goede moed aan zijn voorzitterschap, dat meer dan alle voorgaande in het teken van het „Europa van de bur ger" moet komen te staan. Dat betekent dat naast een reeks initiatieven op monetair, fis caal en buitenlands-politiek terrein het tot nu toe nogal vergeten sociale Europa alle aandacht krijgt: meer banen, Europese minimumregels voor de veiligheid en gezondheid van werknemers op de ar beidsplaats, basis-afspraken over medezeggenschap in de ondernemingen en een recht vaardiger stelsel van sociale zëkerheid in de héle gemeen schap. Bovendien wil Spanje zowel op dit terrein als op alle ande re het tempo van de snelste lidstaat pakken, onder aanspo ring van de tragere hun tempo te verhogen. Daarbij is Gonza lez niet van plan, zo heeft hij al duidelijk gemaakt, zich door „spelbedervers als Thatcher" in de luren te laten leggen. De Britse premier, die zich na twee anti-Europese oprispin gen afgelopen zomer opval lend koest houdt, heeft een nieuw argument gevonden om de open grenzen van '92 toch nog maar wat vooruit te schui ven. Volgens haar maken de handel in drugs en wapens en het internationale terrorisme het nodig dat ook na '92 de grenscontroles blijven. Maar Gonzalez is vastbesloten zich met dat kluitje 'niet het riet te laten insturen. „Het is zo vanzelfsprekend dat ik me bijna schaam om het te zeggen, maar voor mij is evi dent dat in het Europa van straks de burger een betere be handeling moet krijgen dan de goederen", prikte hij kort ge leden tijdens een voordracht in Brussel het Britse ballonne tje al door. „Bovendien wordt het terrorisme niet aan de grenzen bestreden, maar juist over de grenzen heen. Door betere samenwerking tussen de Europese politie-organisa- Hoog tijd Volgens Gonzalez wordt het hoog tijd dat in meer algemene termen de EG werk maakt van het „Europa van de bur ger". De EG kan dat doen door onderdelen van het wit boek voor de interne markt die vooral de gewone burger bevoordelen naar voren te ha len. Als de indruk zou postvat ten dat „1992" vooral een on dernemers-vriendelijke opera tie is, zo meent Gonzalez, zou het sluitstuk van de Europese eenwording, de volledig open grenzen, op de valreep wei eens in gevaar kunnen komen. Vandaar, aldus ook de Spaanse ambassadeur bij de EG, Carlos Westendorp, dat Madrid een „evenwichtige, niet alleen e nomisch bepaalde ontwikke ling" naar het ene Europa wil. Veel aandacht voor de sociale eenwording is onderdeel van die strategie, naast een reeks initiatieven op buitenlands-po litiek terrein: nauwere betrek kingen met Latijns-Amerika en met de Oostblok-landen, een nadrukkelijker Europese rol in het Midden-Oosten. Zij moeten de indruk geven dat Europa ook in de wereldpoli tiek zijn partijtj meeblaast. Versterking van de monetaire samenwerking, misschien door nog dit halfjaar de peseta in het Europees Monetair Stelsel op te nemen, en nieuwe stap pen op weg naar gelijkere in directe belastingen, een project dat Spanje met een werkgroep van ambtenaren nieuwe im pulsen wil geven, maken de Spaanse agenda compleet. Explosie Brandende auto's vliegen de berm in van de snelweg bij Memphis in de Verenigde Staten nadat door onbekende oorzaak een tankwagen was geëxplodeerd. Zes mensen kwamen om het leven en twaalf anderen liepen verwondingen op. foto: ap TUNIS De Arabische Liga heeft gisteren de Verenigde Staten gewaarschuwd voor een militaire aanval op Libië. „Elke poging tot agressie" tegen Libië zal de ergste gevolgen hebben voor de regio en de Arabisch- Amerikaanse betrekkingen, zo maakte de raad van ambassa deurs van de 21 lidstaten be kend na een spoedzitting in Tu nis. De raad kwam op verzoek van Libië bijeen na berichten uit Washington dat Libië che mische wapens produceert in een fabriek ten zuidwesten van Tripoli. In een televisie-inter view liet president Reagan zich vorige week ontvallen dat hij een militaire aanval op de fa briek overweegt. Volgens de Libische leider, Muammar Gad dafi, gaat het niet om een wa pen- maar om een medicijnen- fabriek. Namens de PLO liet Salaf Khalaf, die zich ook wel Abu Iyad noemt, weten <lat Li bië op steun van de PLO kan rekenen bij een eventuele Amerikaanse actie. Al eerder betuigde de Islamitische Confe rentie Organisatie (ICO) haar solidarireit met Libië. Libië heeft westerse diplomaten en journalisten toestemming gege ven de omstreden fabriek te be zoeken om te zien dat er medi cijnen worden gemaakt en geen wapens, aldus de Libische am bassadeur in Rome, Abdul Shalgam. USSEL In België moet op de vijf huishoudens met minder dan bestaansminimum.Vol- „Vereniging der se Onthaalcentra" komt "ocent van de Belgische shoudens te kort in de es- •le bestaanvoorwaarden, op 16.000 frank (856 gul per maand voor een al- i&taande geraamd worden. VDVO zegt dat thuislozen rmee amper genoeg heb- 1 om in een opvangcentrum 1 lapen. De VDVO wil daar- ook dat het bestaansmini- duchtig wordt opgetrok- ABERDEEN De olie winning in het Britse deel van de Noordzee zal we ken, zo niet maanden op een laag pitje komen te staan doordat zaterdag een opslagtank in een zware storm van zijn an kers werd geslagen. De motorloze tanker had een capaciteit van 200.000 ton en diende als centraal verzamel en overslagstation voor ruwe olie, gewonnen in de velden Fulmar en Auk van Shell en Clyde van BP. De drie vel den hebben een gezamenlij ke produktie van 210.000 va ten per dag, ruim 10 procent van de totale Britse oliewin ning in de Noordzee. Het overpompen van de olie in de tanker werd automatisch stopgezet toen het schip op drift raakte. De tanker, met een 34-koppi- ge bemanning, werd na on geveer vijf uur door twee sleepboten onder controle ge bracht. Het schip zou voor inpectie en reparatie naar Stavanger in Noorwegen worden gesleept waar het vandaag zou aankomen. Nu er geen opslagmogelijkheid is voor de gewonnen olie, zal de produktie van de drie vel den voorlopig stil moeten blijven liggen. oodstraf op ;rvoer van fafval 1 Nigeria GOS De militaire rege- an Nigeria heeft een wet rndigd waarmee de dood- geëist kan worden tegen ireen die giftig afval ver- of stort in Nigeria. Ook :plichtigen kunnen de straf krijgen. Op dit mo- it zitten in Nigeria vijftien 8en 'n de gevangenis omdat pbben meegewerkt aan het ten van giftig en radioactief flans afval in Koko, in het en van het land. Nadat La- protest aantekende bij de aanse regering werd het af- p 30 juli dit jaar wegge- uit Nigeria. ld ui rm rmoede in België Anti- apartheidsactivist Morris Fynn zaagt op het strand bij Durban in Zuidafrika een bord met de tekst „Alleen voor blanken" door. Eerder dit jaar kreeg hij voor soortgelijke acties een voorwaardelijke gevangenisstraf opgelegd. FOTO: AP Arrestaties na mislukte staatsgreep in Sudan KHARTOUM In Sudan zijn tot nu toe zestien mensen op gepakt die ervan worden ver dacht mee te hebben gedaan aan een poging tot een staats greep. Onder de gearresteerden zou luitenant-kolonel Hassan Mo hammad Ahmad Nasr zijn. Hij wordt beschouwd als het brein achter de couppoging. Negen van de aangehouden mensen zijn gepensioneerde militairen of leden van de vroegere gar de rond de verdreven presi dent Gafar Nimeiry. Bij de coup, die 8 december had moeten plaatsvinden, zou pre mier Sadeq al-Mahdi ver moord worden. Toen de auto riteiten lucht kregen van de voornemens tot een staats greep, kondigden zij de nood toestand af. (ADVERTENTIE)

Leidse Courant | 1988 | | pagina 9