Naar verdubbeling aantal reizigers Smallenbroek krijgt toch gouden handdruk rii Wiegel: niet door loopbaan van Voorhoeve heen fietsen Kustvaarder bij Texel vergaan jOPENBAAR VERVOER BUNDELT PLANNEN Team Rode Kruis :terug uit Armenië 'Ernstig' protest Van den Broek tegen aanhouding zaakgelastigde Tekst kersttoespraak koningin Beatrix Jazeker,ak ze maa? genoeg Binnenland CeidóeSowuwt DINSDAG 27 DECEMBER 1988 PAGINA 3 (Van onze parlementaire redactie) .EEUWARDEN Hans Wiegel heeft er geen en kele behoefte aan door de loopbaan van VVD-frac- ievoorzitter Voorhoeve „heen te fietsen". Daarom ;nshe peigert de commissaris van de koningin in Fries and zich kandidaat de stellen voor de Tweede-Ka nerverkiezingen van 1990. Maar hij sluit niet uit ninister te worden in een nieuwe coalitie van CDA Twin n VVD de CJ )e voormalig politiek leider van de VVD heeft te- 1 en partijvoorzitter Ginjaar gezegd dat hij er niet ver peinst zich beschikbaar te stellen voor de 'oorlopige kandidatenlijst van de VVD. „Er zouden lamelijk grote problemen ontstaan wanneer ik op deze lijst zou plaatsnemen", verduidelijkt Wiegel in een interview in De Telegraaf van zaterdag. „Daar naast zou ik in een hoogst onjuiste dubbelfunctie te rechtkomen. Als commissaris van de koningin moet ik mij maximaal instellen voor het belang van deze provincie en mij waar nodig kritisch opstellen ten opzichte van het kabinet en mijn eigen geestver wanten". Over de kwaliteiten van fractieleider Voorhoeve: „Ik ken Voorhoeve, hoe merkwaardig dat ook klinkt, alleen van de televisie. We hebben slechts een heel enkele keer een echt gesprek met elkaar gehad. In het debat kunnen we vaak zien dat hij in alle rust en met grote koelte het verhaal brengt. Dat is op zich zelf heel knap". DEN HELDER - De Hondurese kustvaar der Baden is gisteravond op circa 10 kilome ter ten noord-westen van Texel vergaan. Volgens het Kustwachtcentrum in IJmui- den zijn de drie opvarenden ongedeerd aan boord genomen door de zeesleper Smit Lloyd 57. Het schip vervoerde een lading staal die door de harde wind mogelijk is gaan schuiven. De bemanning van de Smit Lloyd 57 heeft nog getracht de overhellende Baden naar ondiep water voor de kust te slepen. De slagzij van het schip nam echter snel toe, waarna het omstreeks 22.00 uur kapseisde en zonk. De gealarmeerde Hel- derse reddingboot Suzanna en een marine helikopter konden zonder daadwerkelijk in grijpen naar hun bases terugkeren. Hartchirurg Van Nieuwenhuizen overleden UTRECHT In Utrecht is afgelopen za terdag op 80-jarige leeftijd prof. dr. C.L.C. van Nieuwenhuizen overleden. Prof. Van Nieuwnhuizen is na de Tweede Wereldoorlog de grondlegger geweest van de hartchirurgie in Nederland. Ook was hij een van de oprichters van de Ne derlandse Hartstichting. Voorts is hij in 1947 de oprichter geweest van de Lande lijke Specialisten Vereniging (LSV), waarvan hij jarenlang het voorzitterschap heeft bekleed. Van Nieuwenhuizen heeft zich ook ingespannen om klinische geria trie (geneeskunde specifiek gericht op ou deren) erkend te krijgen. Hij is erelid van de Vereniging voor Geriatrie. ert0' ITRECHT - De gezamen- den ijke openbaar-vervoerbe- irijven in Nederland stre- naar verdubbeling ran het aantal reizigers in te viiet jaar 2015. Zij presente- moet en in april 1989 een am en z litieus toekomstplan „OV de :n on j beh x 2" waarin de vervoerbe drijven (NS, stads- en streekvervoer) hun krach ten willen bundelen. De Nederlandse Spoorwegen en de streekvervoerbedrijven hebben afzonderlijk al toe komstplannen gelanceerd (Rail 21 en Bus op Maat) die gericht zijn op een forse groei van het aantal reizigers. Tegen de achtergrond van de Vierde Nota ruimtelijke ordening (van minister Nijpels) en het Tweede Structuurschema ver keer en vervoer (van minister Smit-Kroes) zijn de vervoerbe drijven tot de slotsom geko- heeft. Het openbaar vervoer heeft in de ministeriële plannen een belangrijke rol bij het oplossen van de verkeers- en vervoer sproblemen in Nederland. „OV x 2" moet „een overtui gend en nationaal aanspre kend plan" worden, zo meldt het blad Openbaar Vervoer. Het plan voorziet in een gede tailleerde uitwerking van een vervoersnetwerk in drie voor beeldregio's: Schiphol, Den Haag en Arnhem/Nijmegen. Dat netwerk moet de toon aangeven voor het gen van het openbaar in de rest van Nederland. Daarnaast zal een organisatie adviesbureau een marketings trategie voor het gehele open baar vervoer ontwerpen om het imago van het openbaar te verbeteren. zijn de ngel ersti 5CHIPHOL Een me- iisch team van het Neder- andse Rode Kruis is dit veekend uit Armenië te ruggekeerdDe ploeg was rorige week naar de Sov- etrepubliek vertrokken >m hulp te bieden aan nensen die gewond raak- en bij de aardbeving wee weken geleden. Het eam bestaat uit twee art sen, een verpleegkundige een hulpcoördinator van het Rode Kruis. let team werd op Schiphol /erwelkomd door de persatta- :hé van de Sovjet-ambassade, V. Najdjonov, die de ploeg voor hun „fantastische hulp" >edankte. olgens de arts Jan lood in het getroffen gebied vol doende medische hulp en is ook de voedselsituatie bevredi gend. Hij vertelde dat de me dische infrastructuur in de ste den Leninakan en Spitak, die het zwaarst getroffen werden door de aardbeving, langzaam maar zeker weer op gang komt. Aan medicijnen en kle ding is voorlopig geen behoef te. Het meest urgent is, vol gens Borg, het gebrek aan noodwoningen en prefab-hui zen, die de vorst van 30 a 35 graden kunnen weerstaan. De hulporganisatie Artsen zonder Grenzen blijft nog en kele weken in Armenië. Van daag zijn twee mobiele klinie ken naar het rampgebied ge vlogen. In dat vliegtuig zaten ook zes artsen, vier verpleeg kundigen en twee technici. Zij zullen het nu aanwezige team grotendeels vervangen. VERMOORDE MAN MOGELIJK IETROKKENBIJ DRUGSHANDEL? j\PELDOORN - De vermoorde man die afgelopen donderdag in bossen nabij Beekbergen is opgegraven, heeft in Rotterdam jgewoond en was mogelijk betrokken bij drugshandel. Volgens Apeldoornse politie gaat het om de 37-jarige Carlos Baltasar jRoda-Vila. De man is door verwurging om het leven gebracht. Het slachtoffer stond bekend bij de Centrale Recherche Infor matiedienst als iemand die mogelijk betrokken was bij drugs- mandei. De politie wil niet zeggen of de man de Nederlandse na tionaliteit heeft. Uit gegevens van de CRI blijkt dat hij in ver schillende landen heeft gewoond. tbr-i fs niet hi 3rotest van asielzoekers Asielzoekers hebben de kerstavond in de transitruimte van een J/rijwe! verlaten Schiphol doorgebracht. Het opvangcentrum is na Ie uitspraak van de Hoge Raad niet in gebruik en de asielzoe- l iers wachten nu op een wetswijziging, waardoor zij naar het op vangcentrum kunnen terugkeren. Sympathisanten hieldén hun gezelschap. Een tekst verwijst naar het ontmoedigingsbeleid van itaatssecretaris Korte-Van Hemel. foto: anp Bekentenis in moordzaak De Meern DE MEERN De 21-jarige A.V. uit De Meern heeft bekend dat hij enkele weken geleden de 26-jarige M. Brouwer in het gezins vervangend tehuis De Meernhof in De Meern om het leven leeft gebracht. V., die afgelopen donderdag werd aangehouden, een raam het tehuis binnengeklommen. Vervolgens ging ar de kamer van het slachtoffer, waar hij de vrouw enkele Heken toebracht. Over het motief tast de politie nog in het duis- er. Brand vernielt garage Een felle brand heeft dit weekeinde de werkplaats met spulteril. schade bedraagt vöigèns een schatting van magaziin en twee kantoren van een garagebedrijf ,n Losser ver- miljoen gU|den De oorzaak van de brand is woest. Zes auto s die in de garage stonden, gingen in vlammen explosies van gasfles- geraakte banden. De de politie zeker een nog onbekend. foto: anp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Burge meester Smallenbroek van de Friese gemeente Smallingerland heeft tóch een „gouden handdruk" gekregen. De 52-jarige Smallenbroek, die 1 janu ari opstapt, krijgt tot aan de vut-leeftijd (62) bijna een kwart miljoen gulden meer dan het gebruikelij ke wachtgeld. Voorts gaat de pensioenop bouw, die normaal gesproken wordt gehalveerd, gewoon door. Dit levert Smallenbroek tijdens zijn pensioen een voor deel op dat kan oplopen tot enkele honderdduizenden gul- delijk in onmin gelegen met de gemeenteraad en de politie van Smallingerland. De „Zwolse affaire", waarbij hij en zijn Hoogeveense collega Faber bij een nachtelijk hand gemeen waren betrokken, was voor de gemeenteraad de druppel die de emmer deed overlopen. Wethouders en raadsleden wilden dat Smal lenbroek zou opstappen. Mi nister Van Dijk van binnen landse zaken noemde de affai re na een onderzoek aanvan kelijk „futiel" en „miezerig". Uiteindelijk kwamen Van Dijk en Smallenbroek overeen dat de burgemeester zou vertrek ken. Daarbij zou de normale wachtgeldregeling gelden. Volgens de Volkskrant heeft Smallenbroek wel zelf ontslag genomen, maar niet nadat Van Dijk hem een zeer gunstige fi nanciële regeling had beloofd. Uit de op 2 december gemaak te afspraken tussen Van Dijk en Smallenbroek zou blijken dat de burgemeester een hoge re uitkering krijgt dan gebrui kelijk is. In de eerste twee jaar na zijn ontslag krijgt Smallen broek het volledige saiaris. De volgende zes jaar is dat 93 pro cent. Pas dan wordt het be drag verlaagd naar zeventig procent. Dit niveau wordt ge woonlijk al na vijf jaar bereikt. Minister Van Dijk heeft de uitzondering tot stand kunnen brengen op grond van een ar tikel in de Rijkswachtgeldre geling van 1959, waarin staat dat een bewindsman het recht heeft afwijkende percentages en termijnen te kiezen. De gunstigere pensioenregeling is gebaseerd op een koninklijk besluit van 1950, waardoor Smallenbroek op een aanvul lende uitkering kan rekenen. Teruggang vliegvakanties SCHIPHOL De verkoop van zon-vliegvakanties voor winter en voorjaar verloopt stroef. De reisorganisaties en chartermaatschappijen melden een achterblijvende omzet in vergelijking tot vorig seizoen, dat algemeen werd gezien als een uitschieter. Touroperators hebben met het oog op de ontwikkelingen be stelde stoelen in toestellen naar zonbestemmingen aan de maatschappijen moeten terug geven. Marktonderzoek zou hebben uitgewezen dat veel potentiële wintervakantiegan- gers na een duur uitgevallen zomervakantie het geld nu voorlopig in de zak willen houden. Reisorganisaties hou den er rekening mee dat zij alsnog zullen boeken wanneer aanhoudend winterweer het publiek naar de zon doet snak ken. In de verkopen van win tersportvakanties is ook al geen topdrukte te melden. Volgens de laatste cijfers gaan 330.000 mensen met een reis organisatie naar de sneeuw, 200.000 mensen gaan op eigen houtje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Nederland se regering heeft in het Kerst weekeinde een officieel en ernstig protest ingediend tegen de aanhouding van de Neder- andse zaakgelastigde in Suri- Reinier van der Kroon. Minister Van den Broek van buitenlandse zakeii heeft de Surinaamse autoriteiten met klem verzocht te voorkomen dat Nederlandse diplomaten worden aangehouden. De 42-jarige Van der Kroon, ambassaderaad en tijdelijk zaakgelastigde van de Neder landse ambassade in Parama ribo, werd vrijdag twee uur vastgehouden door de militai re politie van Suriname. Bij een controle zou zijn gebleken dat Van der Kroon geen iden titeitspapieren bij zich had en alleen een kopie van zijn rijbe wijs bij zich droeg. Van der Kroon is één van de Neder landse diplomaten, die onlangs getuige waren van de arresta tie van de Surinaamse strijder voor mensenrechten Rensch. Onmiddellijk nadat de arresta tie van Van der Kroon bekend werd, nam minister Van den Broek telefonisch contact op met de Surinaamse president Shankar. Officieel is geen ver band gelegd tussen dit tele foontje en het in vrijheid stel len van Van der Kroon. Voor Van den Broek was de aanhouding wel reden om de Surinaamse ambassadeur Ramkisoor zaterdag op het mi nisterie in Den Haag te ontbie den. Daar had Ramkisoor een onderhoud van een uur met de Nederlandse ambassadeur in algemene dienst mr. H. Vijver berg. Deze topambtenaar heeft van Ramkisoor geëist dat er op korte termijn opheldering komt over de aanhouding van Van der Kroon. Verder zal de Nederlandse ambassade in Pa ramaribo een officieel protest indienen bij het Surinaamse ministerie van buitenlandse zaken. 'DE KNOLLEN HAH'. IK MCEL Nt VANDAAG VBeSQJjk Ssweevi. Czuwl YOVOp\ /ANAvWO KCHEN 06 f>'ET£fLS£N5 .GEZeLUÜ, KAARTÊN OORZAAK VAM ÊEKI pepnafeie KAW wei TÊL/OIS ALS THÈKApie 0iehJfr'. Prijsakkoord medicijnen voorlopig van de baan DEN HAAG Het „om- nipartijenakkoord" voor de prijzen van geneesmid delen (OPA) zal zeker niet op 1 januari ingaan, zoals aanvankelijk de bedoeling was. De ministeries van WVC en economische za ken willen eerst het oor deel afwachten van de Europese Commissie. Het OPA, waarbij alle partijen in de medicijnensector zijn loe trokken, moet in de loop van 1990 een besparing opleveren van 420 miljoen gulden. De prijzen van medicijnen zouden gemiddeld met zeven procent kunnen dalen. Gevreesd wordt echter dat en kele onderdelen van het OPA in strijd zijn met de Europese concurrentiebepalingen. De organisatie van producenten van merkloze geneesmiddelen, Prodifarma, heeft om deze re den tegen het OPA een kort geding aangespannen. Tevens heeft Prodifarma de staatsse cretarissen Dees (WVC) en Evenhuis (economische zaken) gevraagd het OPA niet te on dertekenen. Beide bewindslie den hebben toegezegd dat niet te zullen doen zolang de Euro pese Commissie geen uitspraak heeft gedaan. De uitspraak wordt over anderhalf k twee maanden verwacht. Met Kerstmis, het feest van Jezus' geboorte, breekt het licht door in een wereld verduisterd door menselijk egoïsme en heerszucht over medemens èn natuur. Die duisternis ervaren we vandaag in al zijn benauwdheid nu de toekomst van de schepping zélf op het spel is komen staan. Wat wij thans meemaken is niet de vernietiging van de aarde in één klap, maar in een stil drama. Onze wereld lijdt onder ontbossing, woestijnvorming, vervuiling en vergiftiging van lucht, bodem en water, uitsterving van dier- en plantsoorten, aantasting van de ozonlaag die ons tegen gevaarlijke straling moet bescher men, en stijging van de temperatuur met bedreigende ge volgen, zoals de verhoging van de zeespiegel. Langzaam sterft de aarde en wordt het onvoorstelbare - het einde van het leven zélf - tóch voorstelbaar. Waarschuwingen zijn er genoeg geweest. Twintig jaar ge leden werd de Club van Rome opgericht. Met haar rap port over „Grenzen aan de groei" bracht zij de toekomst van de mensheid zelf in discussie. Duidelijk werd toen al dat wij ons gedragen als onwaardige gasten op aarde. Bij onze activiteiten, die winst opleveren, lijden wij tegelijk ook verlies - al is dit minder zichtbaar. De winsten be nutten we voor onszèlf, de verliezen schuiven we licht zinnig door naar de toekomstige bewoners, de generaties die nè ons komen. Astronauten, die de aardbol vanuit het heelal beke ken, werden getroffen door zijn kwetsbaarheid. Een hele dunne dampkring vormt de waarborg voor het voortbestaan van het leven. Hoe wij ook vanuit onze levensovertuiging en kennis tegen de ontstaansge- schiedenis van de aarde aankijken - of wij vooral onder de indruk zijn van de miljoenen jaren die het vergde eer de voorwaarde voor menselijk leven was vervuld, ofwel de aarde in de eerste plaats willen ervaren als Gods schepping - wij moeten erkennen, dat we leven op een kleine bol, nauwelijks beschermd tegen het omringende vijandige heelal. Nu zijn wij mensen zelf ook een bedreiging voor onze planeet geworden. Wie de sluipende milieuvervuiling en -verwoesting niet langer wil verdringen, wordt over mand door vertwijfeling. Toch behoeft dit niet te leiden tot ontmoediging. We moeten elkaar geen angst aanpra ten. Wij mensen zijn niet geschapen voor het passief aan vaarden van „ons lot". God gaf ons het vermogen te on derscheiden tussen goed en kwaad en verantwoordelijk heid te dragen. Zo zijn er naast elk eigenbelang, zelfzucht en machtsdrang ook het geweten, het geloof en de more le overtuiging als drijfveren en toetsen op onze levens weg. Bemoedigend is dat mensen en volken elkaar en zichzelf thans allerwegen tot de orde roepen. Deze wereld van wederkerige afhankelijkheid dwingt ons tot verantwoor delijk gedrag. Binnen de internationale gemeenschap wordt hieraan vorm gegeven vanuit de gedachte van de „samenleving, die bewaard moet worden". Niet alleen overvloed en hebzucht, maar ook armoe de en overlevingsdrang blijken bedreigingen te vormen voor de natuurlijke omgeving van de mens. Wij die leven in het rijke éénderde deel van de wereld moeten alleen al daarom medeverantwoordelijk heid aanvaarden voor het twééderde deel van de aarde, waarin het juist de materiële nood is, die leidt tot versto ring van evenwichten in de natuur. In het proces van bezinning, waartoe de Wereldraad van Kerken en de Rooms-Katholieke Kerk te zamen hebben opgeroepen, wordt het bewaren van de schepping in een breder verband gebracht met vrede en gerechtigheid. Mens en natuur zijn geschapen als bondgenoten, als part ners in één schepping. Dat bondgenootschap betekent niet dat wij een abonnement hebben op de schepping dat van generatie op generatie automatisch wordt verlengd. Elke generatie moet aan de zorg voor de natuur nieuwe inhoud geven. Na een tijd van ontwikkeling en ontplooiing - het ont ginnen eri bebouwen van de aarde - volgde een periode waarin zorg omsloeg in uitbuiting. Nu staan we voor de uitdaging een nieuwe relatie tot de natuur te vinden, ge kenmerkt door eerbied voor ecologisch evenwicht, be hoedzaamheid en zorgvuldig beheer. Plant en dier, maar ook de bergen, de zeeën en de rivie ren, hebben recht op onze zorg. Veertig jaar geleden aan vaardden de Verenigde Naties de Universele Verklaring van de Rechten van de Mens. Nu is het tijd tevens aan dacht te geven aan de Rechten van de Natuur. De eer bied voor het leven heeft betrekking op mens en natuur te zamen. Tussen die beide moet er harmonie zijn, zoals die er ook was in het leven van Jezus. Toen zijn leerlin gen angstig werden vanwege het geweld van wind en water, bleef Hij gerust. Het water - de natuur - droeg Hem. De aarde is onze voedingsbodem, zij draagt ons. Hier leven wij, hier leven wij van, hier leven wij mee. Dat leven is voor ieder van ons tijdelijk. Wij zijn hier maar een beperkt aantal jaren en we hebben daarom de plicht ons tehuis in tenminste zo goede staat achter te laten, als waarin we het aantroffen. De kwaliteit van het leven zelf gaat uit boven de belangen die in onze eigen tijdelijke levens tellen. Die belangen kunnen groot zijn en soms, buiten proporties, ons het zicht ontnemen op wat wezenlijk is voor het voortbestaan van de mensheid. Waar dat gebeurt, is het hoog tijd voor bezinning en ver andering van levenskoers. In het donker van angst en vertwijfeling kan juist met Kerstmis het licht van de hoop doorbreken. Toen aan Luther eens werd gevraagd wat hij zou doen als hij wist dat morgen het einde van de wereld zou komen, ant woordde hij: „Dan plant ik vandaag nog een appel boompje!" Ik wens u op dit Kerstfeest datzelfde vertrouwen toe. 1 \V Kan icinaiidmct epilepsie hetvioolkonsert van Tsjaikowskyspelen? Epilepsie is bepaald geen vorm van 'gekte'zoals veel mensen denken, maar niks anders dan een korte storing van de hersenaktiviteit. Teveel signalen ineens. De meesten hebben er weinig last van. Met epilepsie valt dus best te leven..,als de om geving maar niet paniekerig reageert. Onze brochure "Epilepsie is niet zo gek als 't er soms even uitziet" helpt daarbij. U krijgt 'm thuis ge stuurd als u Sire belt, 020- 42 47 06 (9-12 uur). SIRE Epilepsie is niet zo gek als t er soms uitziet. ■c-Dd Brommers botsen: twee doden WESTERBORK - Een botsing tussen twee brommers op het fietspad tussen Beilen en Westerbork heeft in de nacht van za terdag op zondag de twee bestuurders het leven gekost. De slachtoffers, de 17-jarige E.J. Loof uit Beilen en de 18-jarige A. Rolink uit Wezep, moeten elkaar volgens de politie frontaal heb ben geraakt. Beide jongens overleden ter plekke. De politie heeft geen drankgebruik geconstateerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 3