Overheid nauwelijks in trek onder academici Bon: Fransman wacht vergeefs op „vrijgelaten" dochters Vier bommeldingen bij nachtmis in Sassenheim Eén dag arde planeet van het jaar ■ühamir tornt met neuw vredesplan 11 13 15 19 £eidóeSou/ta/nt Dinsdag 27 december 1£ 80e jaargang no. 24305 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers, Apothekersdijk 34,2312 DD Leiden, Postbus 112300 AA, tel. 071-122244. Voor abonnementen: 071-313677. Giro 103003. Bank: Amro-bank N.V. Leiden. Abonnementen (incl. 6% BTW) per maand t. 24,24 (aut. betaling), kwartaal f.72,34, jaar f. 275,60. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00-19.00 uur, zaterdag 14.00-15.00 uur tel. 071-122248. Advertenties: (excl. 6% BTW) f. 0,65 per mm., familieberichten f. 0,59 per mm. Telefax 070-902702 tbv. advertenties. Directeur-hoofdredacteur IJ. Hallewas, Chef-redacteur W.A. Buijteweg. ASHINGTON Het Amerikaanse weekblad Time heeft de irde gekozen tot „planeet van het jaar". Dit om een „een we- (domvattende kruistocht te beginnen om de in gevaar geraak - Aarde te redden". Het blad kiest sinds 1927 aan het eind van k jaar de man/vrouw, organisatie of het voorwerp dat de ge- lurtenissen in dat jaar het meest heeft beïnvloed. „Dit jaar", lus de redactie, „heeft de Aarde gesproken, zoals god toen hij lach waarschuwde voor de zondvloed. Vanwege de ecologi- ie rampen die de Aarde bedreigen heeft de wereld meer dan lit leiders nodig die hun burgers kunnen inspireren tot een be llende passie, niet voor een nationalistische of militaire cam- Vorig jaar koos Time Sovjet-leider Michail Gorbatsjov van het jaar". Het enige voorwerp dat tot dusver werd [kozen was in 1982 de computer. tk koningin Beatrix wijdde haar kersttoespraak aan de be- ligde planeet Aarde: „een wereld verduisterd door menselijk ïisme en heerszucht", aldus de koningin, igina 2: Paus vraagt steun voor Armeniërs en aidspatiën- Pagina 3: Tekst kersttoespraak van de koningin De „Bedreigde Aarde" is door Time uitgeroepen als de planeet van het jaar. foto: ap Kerststal van cocaïne MADRID De narcotica-dienst de Madrileense politie heeft kerstgroep in beslag genomen w van de twaalf figuren waren verv digd uit drie kilogram geperste cocaï ne, met een geschatte waarde van 4 miljoen gulden. In verband met de vondst werden vier Colombianen aan gehouden.Amerikaanse en Europese drugsbestrijders zien Spanje als het belangrijkste invoerland voor cocaïne uit Latijns Amerika. De Spaanse poli tie heeft tot nog toe in dit jaar onge veer 3,3 ton cocaïne onderschept. Vo rig jaar was dat nog 1 ton, toen al meer dan in enig ander land in Euro pa. Vuurwerk rukt vijf vingers af ROTTERDAM - Een veertienjarige Rotterdam mer is dit weekeinde de vijf vingers van zijn rech terhand kwijt geraakt. De jongen had een vuurwerk- bom van zogenaamde strij kers gemaakt, die in zijn hand explodeerde. Een voorbijganger die het on geluk zag gebeuren, redde het leven van de jongen door de slagader van de afgerukte duim dicht te drukken. Het slachtoffer is opgenomen in het Rotter damse Dijkzigtziekenhuis. Morgen half tot zwaar bewolkt en droog. In de nacht enkele mistbanken. Minimumtempe ratuur ongeveer 6 graden. Middagtemperatuur omstreeks 8 graden. Matige zuidwesten wind. Zon op: 08.48; onder: 16.34. Scheveningen hoog water: 6.21 en 18.34; laag water: 1.56 en 14.10 uur. Boeing met gat in romp veilig aan de grond CHARLESTON Een passagiersvliegtuig van de Amerikaanse luchtvaartmaatschappij Eastern Air lines heeft gisteren met 110 mensen aan boord een geslaagde noodlanding gemaakt nadat in de romp een gat was ontstaan. De Boeing 727 was op weg van Rochester, New York, naar Atlanta en landde veilig in Charleston, West Virginia. Toen op een hoogte van 31.000 voet (9,45 kilometer) aan de lin kerkant van de romp vlak bij de staart een gat ontstond van ongeveer 50 bij 20 centimeter, begon de compressie in de cabine weg te vallen. De pas sagiers zetten een zuiystofmasker op en de piloot liet het toestel dalen tot een hoogte van 3 kilome ter, waar geen kunstmatige druk in de cabine no dig is. De Boeing is eind jaren zestig gebouwd. Pagina 7: Mankement achter cockpit mogelijk oorzaak vliegramp (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De rijksoverheid is onder academici nauwelijks meer als werkgever in trek. Van de bijna afgestudeerde studenten aan uni versiteiten en academies voor hoger beroepsonderwijs (hbo) ambieert maar drie procent een baan bij de overheid. Bovendien is slechts twin tig procent van de hoger opgeleiden die bij de overheid in dienst zijn ronduit tevreden over het werk. Dit is gebleken uit een onderzoek over het imago van bedrijven en instellingen op de arbeidsmarkt, dat het Amsterdamse bu- voor personeelswerving IPW heeft verricht in samenwerking met de univer siteit van Twente. De volledige resultaten van het onderzoek zullen binnenkort worden aangeboden aan staatssecretaris Evenhuis van economische zaken. De geringe populariteit van de overheid als werkgever wordt blijkens het onder zoek vooral toegeschreven aan het gebrek aan ontplooiingsmogelijkheden en toe komstperspectieven en aan het feit dat de overheid algemeen als een star bedrijf wordt gezien. Een andere negatieve factor is dat de overheid zichzelf tot voor kort nauwelijks als aantrekkelijke werkgever heeft aangeprezen. Daar komt de laatste tijd pas geleidelijk verandering in. De ar beidsvoorwaarden bij de overheid worden door het merendeel van het hoger perso neel als redelijk gekenschetst. in t! ;e ERUZALEM Premier itzhak Shamir van Israel omt met een nieuw vredes- voor het Midden-Oosten gebaseerd op de akkoor- van Camp David van 1)78. i tc II uisk: lens >rtdui i akc akkoorden :n beperkt zelfbestuur voor alestijnen op de bezette Wes- lijke Jordaanoever en de Ga- istrook en in verkiezingen zogenoemde admini- ratieve raad. Over de inhoud in het plan liet Shamir in ;n gesprek voor de Israeli- he televisie nog weinig los. 'el kondigde hij aan dat hij raag met president Mubarak in Egypte wil praten om het redesproces nieuw leven in te azen. Shamir zei te hopen it ook koning Hussein van irdanië zijn oproep zou horen i zich zou aansluiten bij de iderhandelingen. Nadere bij-* njinderheden over het plan :eft Shamir waarschijnlijk igin februari als hij naar Washington gaat om de nieu- Amerikaanse president ush te ontmoeten. Het staat elk geval vast dat hij niet il praten met de Palestijnse evrijdings Organisatie PLO. agina 7: Shamir wil niet raten met PLO herdachten abomincident C Den Haag langehouden HAAG De Haagse po- tie heeft vanochtend vier Ha- hun woning aange- ouden die ervan worden ver nacht bij de voetbalwedstrijd C Den Haag - RBC op 11 de- :mber een vuurwerkbom on- ïr een auto te hebben ge- laatst. Het gaat om twee 17- rige jongens, een 26-jarige 30-jarige man. ADVERTENTIE AUTOVERHUUR Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Vulkaanuitbarsting Donkere rook stijgt omhoog uit de krater van de Lonquimay vul kaan in Chili die het afgelopen weekeinde weer tot leven kwam. De bewoners van een nabijgelegen dorp konden gisteren terug keren naar hun huizen nadat de autoriteiten hadden verklaard dat er niet langer gevaar bestond. foto: ap Lente met de Kerst Volgens de kalender valt Kerstmis midden in de winter. Maar de weergoden nemen het blijkbaar niet zo nauw met deze regel. Zij tracteerden ons gisteren en eergisteren op een brokje zacht lente weer, dat duizenden mensen naar bos. heide en duin lokte. Ook de Scheveningse boulevard werd gisteren bevolkt door vele flaneurs, die tussen de kerstmaaltijden door even kwamen uitwaaien. foto: cees verkerk PARIJS Pascal Bétille, de vader van de twee Franse meisjes die sinds een jaar gegijzeld worden door de dissidente Pale stijnse Aboe Nidal-groep en die „wegens Kerstmis" zouden zijn vrijgelaten, heeft tevergeefs gewacht op het Parijse vliegveld Orly. Zijn kinderen. Virginie (7) en Marie-Laure (6) waren giste ren noch vanochtend onder de passagiers van de vluchten uit Algiers of Tripoli, zoals was gehoopt. De teleurgestelde grootmoeder van de meisjes is inmiddels teruggereisd naar Lyon. Onduidelijk is of de ge gijzelde kinderen vandaag nog in Frankrijk zullen Deze foto van de gegijzelde Franse zusjes Virginie (links) en Ma- rie-Laure Valente ontving hun vader precies een jaar geleden. foto: ap ren aan. Die ging toen niet door omdat hun eveneeens ge gijzelde moeder, de Frangaise, Catherine Valente, zich niet van haar kinderen zou hebben willen scheiden. Pagina 7: Onduidelijkheid over lot „simpele" gijzelaars ministerie van buitenlandse zaken in Parijs heeft echter goede hoop op een gunstige ontknoping, maar houdt de nodige slagen om de arm over het tijdstip daarvan. Vorig jaar al kondigde Aboe Nidal de vrijlating van de twee kinde- SASSENHEIM Tijdens de rechtstreekse televisie uitzending van de nacht mis vanuit de Sint Pancra- tiuskerk in Sassenheim zijn zaterdagnacht vier bommeldingen gedaan. Die zijn aanleiding geweest voor koortsachtige activiteit tijdens de mis. Kerkgangers noch tv-kijkers merkten daar iets van omdat niet tot ontrui ming werd overgegaan. Wel waren enkele Iraniërs demon stratief aanwezig, maar zij worden niet in verband ge bracht met de bommeldingen. Nog tijdens de plechtigheid werd de omgeving van de kerk aan de Hoofdstraat afge zocht. Na de mis is de kerk doorzocht, maar is niets ge vonden. Direct na de eerste bommelding werd de brand weer was gewaarschuwd evenals de GGD die ambulan ces achter de hand hield. In het politiebureau aan de Men- neweg was een crisiscentrum ingericht waar vertegenwoor digers van het openbaar mi nisterie, de politie en burge meester J. Kret zitting hiel den. Over het aantal bommeldin gen zijn tegenstrijdige medede lingen gedaan. Volgens rijks- politiewoordvoerder P. Nieu- wenburg was er sprake van één bommelding, ongeveer twintig minuten na de aanvang van de mis om twaalf uur. Volgens hem werd slechts meegedeeld dat „over vijf mi nuten" een bom in de kerk zou ontploffen. Die medede ling is serieus genomen, en burgemeester, officier van jus titie en recherche werden in geschakeld. Dat resulteerde in de conclusie dat het ging om een „misplaatste grap", ook al omdat niemand de meldingen opeiste. Niettemin werd de omgeving van de kerk uitge kamd en het gebouw later doorzocht. Volgens een KRO-woord voer der waren er drie meldingen en volgens burgemeester J. Kret vier. Die kwamen vol gens hem tussen half een en tien voor een binnen bij de po litie in Leiderdorp en Sassen heim. Ze zouden door verschil lende personen één van hen sprak Engels zijn gedaan. Volgens Kret leidde het on derzoek inderdaad tot de con clusie dat het om een misplaat ste grap ging. Ontruiming van de kerk heeft Kret wel over wogen. „Maar de mis was al begonnen en een ontruiming betekent ook een risico. Die zou door de televisie-uitzen ding bovendien voor heel Ne derland en België zichtbaar zijn. Dan moet je weten wat je doet. We hebben wel alle mo gelijke maatregelen genomen om direct in te grijpen": Woning beschoten in Lisserbroek LISSERBROEK Een woning aan de Lisserdijk in Lisserbroek is gisteravond om kwart over acht onder schot genomen. Nie mand raakte gewond, maar er sneuvelde wel een badkamer- raam. Andere thermopane ramen werden ook beschoten, maar de kogels kwamen er niet door heen. Marco van Basten beste van Europa PARIJS Marco van Basten is door het Franse sportblad France Football uitgeroepen tot Europees voetballer van het jaar. Na de spits van AC Milan en het Nederlands elftal volgden zijn landgenoten Ruud Gullit, winnaar van de Gouden Bal in 1987, Frank Rijkaard en Ronald Koeman respectievelijk op de tweede, derde en vijf dp plaats van de Europese erelijst. Marco van Basten was afgelopen donder dag nogal teleurgesteld omdat niet hij, maar de wielrenner Steven Rooks gekozen werd tot Nederlands sportman van het jaar. Trieste Kerst in Bethlehem Openbaar vervoer wil a verdubbeling aantal reizigers V Nieuwe EG- voorzitter wekt a hoge U verwachtingen V Jeugdopera „De naam van de maan" grandioos Bureau slachtofferhulp van start in Leiden Personeel Bavo Noorwijkerhout wil niet naar Rijnmond Mechelen wint laatste Voorschotense Blitztoernooi Acht maal Pinter op tv geestelijk leven „Dat gebeurt pas als Pasen en Pinksteren op één dag vallen". Hoe vaak hebben we dat niet gezegd als we dingen voor ons uit schoven. Kerstmis wordt daar maar buiten gehouden, want dat „valt" altijd al heel anders dan beide andere feestdagen. Meest al ergens midden in de week en zondags niet. Deze keer viel Kerstmis wel op zondag, net als Pasen en Pinksteren. De tweede dag was zo ook een maan dag. Ongunstig voor vakantievierders, gunstig voor de krantelezer, want ze hoeven de Leidse Courant maar één dag te missen deze week. Mist u hem langer? Wacht met het invullen van de bon niet tot Pasen en Pinksteren op één dag vallen. De Leidse Courant wil ik best twee weken proberen. Gratis en geheel vrijblijvend. Voorletters: Adres: Telefoon (voor controle bezorging): In een open envelop zonder postzegel opsturen naar: de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2500 VD Den Haag. N B Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement wor den geweigerd.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 1