Van Basten in voetsporen van Cruijff en Ruud Gullit Hennie Stamsnijder neemt de leiding in Superprestige Drie clubgenoten uniek Favoriet Vatanen over de kop in Parijs-Dakar U denkt dat kleine advertenties niet opvallen; dat valt toch alles mee! SPORT foidócComcmt DINSDAG 27 DECEMBER 1988 PAGINA 17 Romario speelt wedstrijd zonder toestemming PSV RIO DE JANEIRO PSV's Braziliaanse aanwinst Romario heeft in eigen land ondanks een voetblessu re meegedaan in een traditionele kerst-wedstrijd op een bijna grasloos en hobbelig veld. Romario, die zich bij aankomst in Rio de Janeiro nog met de rechter voet in het verband op krukken voortbewoog, zei te hopen dat PSV hem dat niet kwalijk zal nemen Hij had in Eindhoven geen toestemming gevraagd voor het vriendschappelijke duel. Romario verklaarde dat hij alleen had gespeeld om zijn familie en vooral zijn vader te plezieren. Vader Edcvair de Souza Faria or ganiseert al 32 jaar op eerste kerstdag een voetbal wedstrijd tussen de „donkere" en de „blanke" leden van zijn familie. Het was vanzelfsprekend dat Roma rio werd „geselecteerd" toen bekend werd dat hij de feestdagen in Rio de Janeiro zou doorbrengen. Hennie Stamsnijder. DIEGEM Hennie Stamsnijder heeft eergisteren door een tweede plaats in de veldrit van Diegem (Beligië) de leiding genomen in het klassement van de Super- prestige-trofee. De zege ging naar de Bel gische meervoudige oud-wereldkampioen Roland Liboton, die nu twaalfde staat in de algemene rangschikking met 26 pun ten. Zijn landgenoot Pol de Brauwer, die na zes veldritten het klassement met 69 punten aanvoerde, voegde in Diegem door een vijftiende plaats slechts één puntje aan zijn totaal toe, Stamsnijder daarente gen veertien. Liboton behaalde in Diegem zijn eerste grote zege van dit seizoen. Hij reed de hele wedstrijd met Hennie Stam snijder onbedreigd op kop. Alleen Frank van Bakel kon het spoor van het tweetal, dat een zeer goede start had, volgen. Later moest ook hij terrein prijsgeven. Pol de Brauwer ging slecht weg. Mede doordat hij twee maal lek reed zat er voor de Belg niet meer in dan de vijftiende plaats. Frank van Bakel bracht gisteren de 32e wielerveldrit van Soestduinen, voor ama teurs en profs, op zijn naam. Hij had een halve minuut voorsprong op Martin Hen driks. Frank Groenendaal eindigde als derde. Er waren circa 8.000 toeschouwers. Nederlaag Reinders in Orange Bowl MIAMI BEACH Marlies Reinders is er niet in geslaagd de finale van het tennistoernooi om de Orange Bowl in Miami Beach te winnen. In de eind strijd verloor de Nederlandse in dit toernooi voor speelsters tot zestien jaar van de Fran^aise Sylvie Sabas. De cij fers waren 6-3, 6-0. Jan Siemerink werd bij de jongens in de halve finales uitge schakeld. De Italiaan Stefano Pescosoli- do versloeg hem met 7-5, 7-6 (7-3). Het jongens dubbelspel was voor de Neder landse combinatie Jan Siemerink - Joop Eltingh. Het tweetal won in de finale van het Mexicaanse dubbel Ivan Trevi- no - Luis Herrera met 6-4, 6-4. Joegoslavië wil Nobelprijs voor IOC BELGRADO Het Joegoslavische ministerie voor Sport zal het Interna tionaal Olympisch Comité (IOC) voordragen voor de Nobelprijs voor de Vrede. Dat heeft het in Belgrado verschijnende dagblad Politika mee gedeeld. Milan Ercegan, vertegen woordiger van de Joegoslavische Unie voor lichamelijke ontwikkeling, die de voordracht ondersteunde, lichtte toe dat „het IOC, voorheen een behoudende organisatie, de laat ste jaren is omgevormd tot een be middelaar en een bouwer van brug gen die zorgen voor samenwerking en toenadering tussen de volkeren van de gehele wereld". '°'ess PARIJS Marco van Basten gekroond tot Eu ropees voetballer van het jaar. Welbeschouwd heeft hij die eervolle uit verkiezing te danken aan de enige nederlaag, die Oranje op het EK leed in de eerste groepswedstrijd tegen de Sovjetunie. Pas na die tegenvallende opening besloot bondscoach Rinus Michels Marco van Basten een plaats in de ba sis te gunnen en het resul taat is bekend. Met drie treffers besliste hij de con frontatie tegen Engeland, in de halve finale scoorde hij in de laatste minuut Oran jes winnende treffer en in de eindstrijd tegen de Sov jetunie produceerde hij het mooiste doelpunt van het toernooi. Marco van Basten werd al in juni gehuldigd als EK- topscorer en werd door een jury bestaande uit ex-top- voetballers uitgeroepen tot beste speler van het EK, hetgeen hem een behoorlij ke auto van Duitse makelij opleverde. De Milanese Utrechter lost als beste Eu ropese voetballer van het jaar, de jaarlijkse verkie zing die het blad „France Football" traditioneel ver zorgt, zijn 'ploeggenoot Ruud Gullit af. Gullit droeg die titel op aan Nelson Mandela, strijder tegen de apartheid in Zuidafrika. Van Basten riep al in no vember, dat hij niet het voorbeeld van zijn club maatje zou volgen. „Waar om zou ik deze prijs aan ie mand opdragen", vroeg hij zich hardop af. „Ik zie daar eerlijk gezegd het nut niet van in". Jeugd Marco van Basten werd op 31 oktober 1964 geboren in Utrecht, de stad waar hij zijn jeugd doorbracht. Zijn roots liggen in de Kanalen- buurt, waar hij het voetbal len op straat leerde. Zijn eerste club was UW, waar hij op zesjarige leeftijd voor het eerst in clubverband te gen een bal trapte. Voetbal werd hem met de paplepel ingegoten. Logisch, want pa Joop van Basten speelde zelf betaald voetbal. Qua lengte deed Marco van Basten onder voor zijn meeste leeftijdsgenoten, maar de trainers van de na tionale jeugdteams ontdek ten al snel, dat „de kleine" meer kwaliteiten had dan wie ook. Hij haalde Oranje voor 14- en 15-jarigen en ontdekte tussen de beste jeugdspelers van Neder land, dat hij bij het beschei den UW uitgeleerd was. „Ik heb er een fijne tijd ge had", zei Van Basten enke le jaren geleden, toen inter nationale roem nog ver weg was. „Wij speelden met UW veel internationale toernooien en de jeugd werd er goed begeleid. Elk jaar was ik topscorer en op mijn twaalfde informeerde Leo Beenhakker namens Feyenoord of ik naar Rot terdam wilde komen. Dat was te vroeg, ik zat nog op de lagere school. Bovendien wilde ik helemaal nog niet weg uit Utrecht en bij UW". Van Basten koos enkele ja ren later voor Elinkwijk, waar hij bij toeval ontdekt werd door Aad de Mos. De huidige trainer van KV Mechelen bezocht een duel van Elinkwijk Al, omdat hij zich persoonlijk van de kwaliteiten van Edwin Go- dee wilde overtuigen. Go- dee, die thans voor Willen II uitkomt, speelde redelijk Marco van Basten en Ruud Gullit tijdens de wedstrijd Nederland-Engeland om het Europees kampioenschap in juni. FOTO: ANP maar De Mos was meer on der de indruk van Marco van Basten. Uiteindelijk lokte De Mos beiden, die nota bene al door FC Utrecht waren gescout en daar wekelijks trainden, naar De Meer. Van Basten: „Best lullig voor FC Utrecht, want die club heeft toch tijd en geld in mij geïnvesteerd. Maar op het moment dat Ajax zien meldde, hoefde ik niet lang na te denken. Ajax is een begrip en sprak meer aan. Ook al omdat het een vere niging is. Bij FC Utrecht zou ik in het C-team ko men, bij Ajax kon ik mij in de A-jeugd beter ontwikke len". Een harde leerschool, want Van Basten kreeg niets ca deau van gelouterde spelers als Cruijff en Lerby, die hem op de training de huid vol scholden. „Soms was dat niet leuk, maar ik dacht bij mezelf: Zo zijn jongens als Lerby ook behandeld. Die gedachte sterkte mij". In die periode groeide er een band tussen Johan Cruijff en de de hondsbru tale, maar vooral leergieri ge aanvaller. Nog steeds hebben beiden contact met elkaar. Cruijff: „Ik heb al tijd gezegd, dat Marco van Basten er zou komen. Dat hij op het EK uitgroeide tot de beste speler van het toernooi, was voor mij geen verrassing. Ik kende zijn mogelijkheden. Marco van Basten is een completere voetballer dan Ruud Gullit, die het vooral moet hebben van zijn fysieke kracht en atletisch vermogen". Oranje Voormalig bondscoach Kees Rijvers beweerde reeds in 1981, dat Van Bas ten - toen 17 jaar - de nieu we spits van Oranje zou worden. Op 7 september 1983 liet Rijvers de toen 18- jarige speler debuteren te gen in de EK-kwalifieatie- wedstrijd tegen IJsland. Een beginnende vorm van de ziekte van Pfeiffer scha kelde hem enkele maanden later voor een tijd uit, zodat hij de beslissende kwalifica tieduels tegen Spanje en Malta moest missen. Bij Ajax groeide Van Basten uit tot de absolute vedette en in het seizoen '83-'84 werd hij voor het eerst na tionaal topscorer met 28 doelpunten, hetgeen tevens goed was voor de zilveren schoen, die hij op 29 okto ber 1984 in het Parijse Lido mocht ophalen. Van Basten vergaapte zich in de Franse hoofd- en lichtstad aan de absulute vedette van dat moment, Michel Platini. De internationale door- PARIJS Het is voor het eerst sinds 1972 (de West duitsers Beckenbauer, Muller en Netzer), dat drie landgenoten de ereplaatsen bezetten bij de uitverkie zing van voetballer van het jaar door voetbaljourna listen uit 27 Europese landen. Nooit eerder is het voorgekomen dat drie clubgenoten op het erepodium mogen plaats nemen. ranglijst van de verkiezing tot voetballer van het jaar 8 is: Marco van Basten (Ned/AC Milan) 129 punten Ruud Gullit (Ned/AC Milan) 88 Frank Rijkaard (Ned/AC Milan)45 Alexej Mikhailitsjenko (Sov/Dynamo Kiev) 41 Ronald Koeman (Ned/PSV) 39 Lothar Matthaus (BRD/Inter Milan)10 Gianluca Vialli (Ita/Sampdoria)7 Franco Baresi (Ita/AC Milan) Jürgen Klinsmann (BRD/VfB Stuttgart)5 Alexander Zavarov (Sov/Juventus) 5 Marco van Basten is de 25e speler, die de Gouden Bal krijgt uitgereikt. Slechts twee spelers kregen de onderscheiding drie keer: Johan Cruijff en Michel Platini. Karl-Heinz Rumme- nigge, Kevin Keegan, Franz Beckenbauer en Alfredo di Ste fano werden allen twee keer uitgeroepen tot Europees voet baller van het jaar, sinds de instelling van die verkiezing in Matthews (Blackpool) Di Stefano (Real Madrid) Kopa (Real Madrid) -Di Stefano (Real Madrid) Suarez (Barcelona) Sivori (Juventus) Masopust (Dukla Praag) Jasjin (Dinamo Moskou) Law (Manchester United) Eusebio (Benfica) Bobby Charlton (Manchester United) Albert (Ferencvaros) Best (Manchester United) Rivera (AC Milan) Muller (Bayern MUnchen) Cruijff (Ajax) Beckenbauer (Bayern MUnchen) -Cruijff (Barcelona) Cruijff (Barcelona) Blochin (Dinamo Kiev) Beckenbauer (Bayern MUnchen) Simonsen (Borussia Mönchengladbach) -Keegan (Hamburger SV) Keegan (Hamburger SV) Rummenigge (Bayern MUnchen) Rummenigge (Bayern MUnchen) Rossi (Juventus) -Platini (Juventus) Platini (Juventus) Platini (Juventus) Belanov (Dinamo Kiev) Gullit (AC Milan) Van Basten (AC Milan) braak kwam in zijn laatste Ajax-jaar 1986-1987. In de competitie ontbrak hij ge ruime tijd vanwege een in 1986 opgelopen enkelblessu re, maar in het Europa Cup li-toernooi scoorde hij nog al wat belangrijke treffers In de slotfase van het sei zoen - Marco van Basten had inmiddels getekend voor AC Milan - sloot de aanvaller een deal met Jo han Cruijff, Ajax' trainer. Van Basten zou de competi tie laten lopen en alles zet ten op de Europa Cup. Een strategie, die goed uitpakte, want hij was niet alleen uit blinker in de kwartfinale wedstrijd tegen Malmö in Amsterdam: in de weinig boeiende finale tegen Loko- motiv Leipzig in Athene, kopte Van Basten de enige en winnende treffer bin nen. Dank zij hem en uiter aard Johan Cruijff genoot de Amsterdamse club weer internationaal aanzien, maar het opgebouwde ima go werd door het vertrek van Van Basten en Johan Cruijff (in het begin van dit i'aar) in hoog tempo afge- )roken tot het niveau begin tachtiger jaren. Marco van Basten bleef ook in Milan niet gevrijwaard van blessureleed. Nadat hij in '86 al aan zijn linkeren kel was geopereerd moest hij op vrijdag 13 november '87 operatiet behandeld worden aan zijn rechteren- kel. In maart van dit jaar volgde een voorzichtige rentree, maar aan competi tievoetbal kwam hij nauwe lijks toe. Rinus Michels twijfelde dan ook lang of hij een beroep op hem zou doen voor het EK. Pas na dat de bondscoach zelf poolshoogte had genomen in de Noorditaliaanse „werkstad" had Michels er vertrouwen in. Noodlot Maar vlak voordat de natio nale selectie zich verzamel de, sloeg het noodlot ander maal toe. In een vriend schappelijk duel tegen Real Madrid, liep hij in een kop duel een forse hoofdwond op, die gehecht moest wor den. Daardoor miste hij en kele oefenwedstrijden van Oranje en besloot Michels vervolgens, dat hij defini tief de voorkeur zou geven aan Johnny Bosman, die nog nooit had gefaald in het Nederlands elftal. „Dat was logisch", vond Van Basten, „want Bosman had het goed gedaan. Nee, leuk voor mij was het niet. Zeker niet, toen ik werd uitgeprobeerd als alterna tief aan de linkerkant. Dat is mijn plaats niet". Johan Cruijff raadde zijn vriend en voormalig pupil aan om niet met zich te laten sollen en zich alleen beschikbaar te stellen met een plaats in de punt van de aanval. Ver volgens had Van Basten een gesprek onder vier ogen met Michels en daarin werden de laatste plooitjes glad gestreken, zonder dat de keuzeheer terug kwam op zijn besluit om Bosman als basisspeler te laten star ten. Het vervolg is al ontelbare keren verwoord en in beeld gebracht. Van Basten begon het EK als bankzitter, viel in tegen de Sovjetunie en stond tegen Engeland in de basis. In die wedstrijd be wees hij zijn klasse en het verdere goede verloop van het toernooi was mede te danken aan de aanvaller. Van Bastens naam is sinds het EK definitief gevestigd, maar daar weigert hij zelf bij stil te staan. „Op het EK ging alles voortreffelijk en dat was best lekker, maar in de Italiaanse competitie wil ik nu ook wel eens la ten zien wie Van Basten echt is. Na het EK heb ik een terugslag gehad, 't Was best moeilijk om mijzelf weer op te laden, maar de laatste tijd gaat het lekker en is de scherpte er weer". RICHARD TANNHAUSER De Fin Ari Vatanen verloor tijdens de proloog van Parijs-Dakar zijn linker portier. FOTO: AP BARCELONA Specta culairder had de beruchte rally Parijs-Dakar haast niet kunnen beginnen. Bij de proloog over 6,4 kilo meter op een industrieter rein bij Barcelona sloeg gisteren de Finse favoriet Ar ie Vatanen, aan het stuur van een met 600 pk toegeruste Peugeot 405, al over de kop. Daarbij werd het linker por tier van. zijn wagen gerukt en de voorruit versplinterd. De vroegere rally-wereldkam pioen kwam er zonder kleer scheuren vanaf en beëindigde de race tegen de klok, die ove rigens alleen de startvolgorde bepaalde voor de eerste etappe van de woestijnrally morgen in Tunis, nog als zevende. Al in de eerste uren van de wedstrijd deed zich een onge luk voor. De 56-jarige Franse motorrijder Jacques Langlois verloor zondagmiddag in de omgeving van Martel (Midden Frankrijk) de macht over het stuur van zijn Honda. De rij der vloog uit de bocht en werd in bewusteloze toestand met schedelletsel opgenomen in een ziekenhuis in Brive. Aan de rit, die 13 januari ip Da'kar eindigt, nemen 241 au to's en 155 motoren deel. Vorig jaar startten 602 deelnemers. Om redenen van veiligheid werd voor de elfde editie van de rit een limiet aan het aantal inschrijvingen gesteld. De rij ders moeten 10.000 kilometer afleggen. De beste tijd in de proloog werd gemaakt door de Frans man Guy Frequelin. Hij fi nishte na 7 minuten en 18,27 seconden. Ex-formule 1-cou- reur Jacky Ickx werd tweede op drie seconden. Vatanen had overigens al eerder pech ge had, net als Frequelin en Ickx. Zij arriveerden te laat bij de tijdcontrole, doordat een enor me mensenmassa, die de rally- coureurs wilden bewonderen, de toegang tot het proloogter rein versperde. De motorcoureurs hadden voor de proloog minder tijd nodig. Stephane Peterhansel werd in 6.46,17 eerste, gevolgd door de Italiaan Andrea Bale- strieri. Motorcoureur Davi Pollini uit Italië startte gisteren met een kerst boompje op zijn helm. FOTO: AP Vandenbrande naar ploeg Priem HOOGEVEEN De wielerploeg TVM wordt in het nieuwe jaar versterkt met de Belg Jean-Philippe (Flip) Vandenbrande. De onderhandelingen werden op kerstavond afgesloten. De 33-jari- ge Belg heeft een faam als meesterknecht. Hij reed de laatste jaren in dienst van De Kimpe aan de zijde van oud-wereldkam pioen Claude Criquielion. Volgens ploegleider Cees Priem is een figuur als Vandenbrande onmisbaar voor een kopman in de fi nales van klassiekers.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 17