Gomwnt ■Ceidóc Komst Albert Heijn naar Marcagarage nog onzeker STAD OMGEVING Wedstrijd om dichten ,gat van de Boommarkt' „Het misdrijf kun je nooit ongedaan maken" Een cadeau van formaat Prof. Schneider vertrekt als directeur Oudheden Fietser Katv I breekt been over] dinsdag 2/ dscliviu^i<. i^oö pagina 13 ietser breekt been JSIDEN Een 50-jarige nan uit Katwijk heeft gis- eravond om kwart voor waalf zijn been en mogelijk ijn enkel gebroken bij een anrijding op het Noordein- Ie. De man stak op de fiets ranuit de Weddesteeg over, lp weg naar de Rembrandt- traat. Daarbij zag hij een 5-jarige motorfietser over iet hoofd, die over het loordeinde in de richting de Breestraat reed. De ^eidenaar kon een botsing voorkomen. De iatwijker is naar het Aca- emisch Ziekenhuis ge- racht. Katwijkse overleden LEIDEN/KATWIJK Een 83-jarige Kat wijkse vrouw is giste ren in het Academisch Ziekenhuis in Leiden overleden aan de ver wondingen die ze vrij dagmiddag 16 decem ber opliep bij een on geluk op de Parklaan in Katwijk. De Kat wijkse stak toen de weg over en werd ge schept door een auto. De exacte toedracht van het ongeval is nog steeds niet duidelijk. Gasontploffing in woning LEIDEN Een kleine gasontploffing in een woning in de De Sitterlaan heeft gisteravond geen schade veroorzaakt. De ontploffing deed zich voor door een lek in de gasleiding, die het Energiebedrijf Rijnland 's.ochtends nog had gerepareerd. Er was nog een kleine hoeveel heid gas achtergebleven, zo vermoedt de poli tie. Schaats door schedel LEIDEN Een 51-jarige man uit Voorschoten is gisteravond zwaar gewond geraakt op de ijs baan aan de Vondellaan. Toen de man ten val kwam in een bocht, reed een andere schaatser tegen hem aan. Zijn schaats drong daarbij tot in de schedel van de man. Mogelijk heeft de Voorschotenaar hersenletsel opgelopen. De schaatser is naar het Academisch Ziekenhuis Leiden vervoerd. Automobilist in de hekken LEIDEN Een 36-jarige auto mobilist uit Leiden is zondaga vond uit de bocht van de Dr. Le- lylaan gevlogen. De man was op weg naar de Haagse Schouwweg. Vermoedelijk doordat hij teveel had gedronken maakte hij een stuurfout. Hij raakte de midden berm en ketste vervolgens naar rechts, tegen het hek langs de1 weg. Dat werd over een aantal meters vernield. Zijn beschadigde voertuig werd in beslag geno men, de man kreeg een rijverbod opgelegd. Het was voor de derde maal binnen een maand dat ie mand op die plaats een stuurfout maakte. LEIDEN Prof. dr. H. D. Schneider (49) legt per 1 februari de functie van directeur van het Rijksmuseum van Oudheden in Leiden neer. Hij combineerde die sinds 1979 met het conserva torschap van de Egyptische afdeling. Hij vindt die combinatie niet langer wenselijk nu het leiden van het museum steeds meer tijd vergt. Een opvolger voor hem als directeur is nog niet ge vonden, aldus het ministerie van WVC. In maart vroeg prof. Schneider minister Brinkman al om de post van directeur te mogen verlaten. Hij gaat weer de opgra vingen leiden, die hij in 1975 in Egypte is begonnen. Hij gaat ook enige internationale tentoonstellingen voorbereiden en meer pu bliceren over de Egyptische verzamelingen van het Prof. Schneider is ook buitengewoon hoogleraar aar ter van de begeleidingscommissie voor museologie v universiteit in Leiden, voorzitter van het bestuur derlands Instituut in Cairo en lid van de commissie voering van het Cultureel Verdrag met Egypte. ;n voorzit- de Rijks- in het Ne- oor de uit- Dief bij toeval aangehouden LEIDEN Een 27-jarige bewoner van de Reigerhorst is gisterochtend tegen zes uur bij toeval achterhaald als dief van een televisie en een videorecorder. Nadat melding was gemaakt van diefstal van die apparatuur uit het NS-kantoor aan het Stationsplein, zagen twee surveillerende agenten toevallig hoe de man zulke spullen zijn woning indroeg. Hij werd aangehouden en bekende op het bureau de tv en de video te hebben gestolen op het Stationsplein. Die had hij echter al verstopt toen hij was aangehouden. De spullen die hij naar binnen had gedragen, waren echter afkomstig van een andere inbraak, zo vertelde hij de politie. Man woont maand in schacht De Burcht LEIDEN Een 20-jarige man uit Leiden heeft naar zijn zeggen een maand gewoond in een schacht van De Burcht. De politie trof de zwerver zondagochtend aan in de Burg- steeg. Zijn ouders wonen in Leiden. De man is doorverwe zen naar het opvangcentrum voor daklozen. De politie kon geen nadere mededelingen doen over de verblijfplaats van de man. AHOLD ONGEDULDIG DOOR IMPASSE IN OVERLEG MET BAVELAAR (erst-in geslaagd ,Het is vol, er kan geen mens meer bij", aldus een tevreden Gerard Broekmans gisteren tijdens de derde kerst-in in het Volkshuis aan de Apo- 'thekersdijk. „Vol" betekende dat pre cies zeventig Leidse ouderen vooraf /oor 14,50 een kaart voor de kerst- li hadden gekocht. De meesten von- len het er gisteren zeer gezellig toe- len. Na het zingen van kerstliederen in het maken van bloemstukjes werd len door de restaurants Fabers en de lisschop verzorgde en door de-Leid ie Harmoniekapel begeleide lunch leserveerd. Met behulp van een fo- um, bestaande uit Joop Kamphuis directeur van de Stighting Welzijn), lan van Wel (pastor in de Merenwijk) in Ans Laman (van de organisatie cerst-in) werd vervolgens over de .Kerstgedachte" gesproken. Groot succes oogstte de groep De Wilde Drchidee met liedjes uit de jaren vijf- ig (foto). De kerst-in werd besloten net het door restaurant De Wijze Ka- er bereide diner. De ouderen deden tich gisteren te goed aan pastei met (alfsragout, varkensfilet en vruchten- nousse. FOTO: HENK VAN DEN ENDE VIERDE ONTWERPWEDSTRIJD ARCHITECTENCAFE LEIDEN Voor de vier de keer houdt het Leids Architectencafé een ont werpwedstrijd. Doel van de wedstrijd is het tot ui ting laten komen en tonen van opvattingen op het gebied van architectuur die er in Leiden en omge ving schuilgaan. Dit keer moeten de deelnemers op een creatieve manier „het gat dichten" aan de Boommarkt ter hoogte van het gebouw van het Hoogheemraadschap van Rijnland. Het gat waar nu een parkeerterrein op is gevestigd is ontstaan doordat het hoogheem raadschap ruimte heeft gereserveerd om in de toekomst uit te kunnen breiden. Deelnemers aan de wedstrijd hoeven zich niet precies aan de beschikbare oppervlakte te houden. Zij mogen ook een ontwerp indienen dat een groter gebied beslaat, mits dit relevant is voor de oplossing. De bestaande bouwwerken van Rijnland en de belendende percelen gelden als uitgangspunt. De bestemming van het terrein is verder vrij. Met uitzondering van de ju ryleden, mag iedereen aan de wedstrijd meedoen. Er zijn drie geldprijzen te win nen; een derde prijs van vijf honderd gulden, een tweede prijs van vijftienhonderd gulden en een eerste prijs van tweeduizend gulden. De inzendingen moeten op zaterdag 11 februari binnen zijn bij Stichting Burcht. De ontwerpen kunnen daar tus sen 11.00 en 14.00 uur wor den ingeleverd. Deze moeten zijn voorzien van een moge lijkheid voor ophanging en een motto dat bestaat uit een letter- dan wel cijfercombi natie. Er mag geen naam van de ontwerper op staan. Deze moet in een begeleidende ge sloten brief zitten. De be kendmaking van de prijs winnaars is op maandag 20 februari. LEIDEN Het Ahold- concern begint erg onge duldig te worden door de impasse in het overleg tussen supermarkt-eige naar P. Bavelaar en pro ject-ontwikkelaar Erica. Erica wil Bavelaar uitko pen om de vestiging van Albert Heijn in de Mar cagarage op het Ir. Dries- senplein mogelijk te ma ken, maar Bavelaar vindt dat Erica veel te weinig geld biedt. Erica heeft haast met de on derhandelingen omdat AH niet al te lang meer wil wachten. „We heb ben nog geen tijdslimiet gesteld, maar voor ons geldt: liever vandaag dan morgen. We worden on geduldig", aldus een woordvoerster van Ahold. De gemeente Leiden wil dat Bavelaar en Erica stemming bereiken koop van de supermarkt aan de Hooigracht. Pas als dat is gelukt, wil de gemeente AH toestemming geven om zich in de garage op het Driessen- plein te vestigen. De garage wordt geëxploiteerd door Erica. Bavelaar verwacht veel schade te lijden als er schuin tegenover zijn zaak een vestiging komt van de grootgrutter. Erica heeft ei genaar Bavelaar diverse aan biedingen gedaan, maar deze heeft ze tot nog toe steeds van de hand gewezen. Directeur A.H.F. Swaak van Erica liet zich gisteren bij zonder positief uit over de onderhandelingen, die wor den gevoerd door de weder zijdse advocaten. Enige tijd geleden was hij nog bijzonder kritisch over de opstelling van Bavelaar, maar gisteren zei hij: „Zoals ik het zie, gaat het lukken". Bavelaar is een geheel ande re mening toegedaan. „Erica heeft mij geld geboden om te vertrekken. Ik zou dan el ders een nieuwe winkel kun nen beginnen. Een serieus bod kan ik het echter niet n, het was veel te laag. We zijn nog lang niet rond en op dit moment zie ik het somber in dat dat wel lukt". De advocaten praten in janu ari verder. De woordvoerster van het Ahold-concern laat weten dat het bedrijf nog geen uiterste datum in ge dachten heeft waarop de on derhandelingen moeten zijn afgerond. „We hebben wel haast met een nieuwe vesti ging in de Leidse binnenstad, maar voorlopig wachten we de onderhandelingen met Bavelaar nog even af". Zo lang er nog geen oplossing gevonden is voor supermarkt Bavelaar aan de Hooigracht wil de gemeente Leiden geen medewerking verlenen aan de komst van Albert Heijn naar de Marcagarage. BUREAU SLACHTOFFERHULP IN LEIDEN Inbraak in eetcafé LEIDEN Bij een inbraak is zondagochtend een hoeveelheid geluidsapparatuur gestolen uit een eetcafé aan de Rembrandt- straat. Het ging om twee cd-spelers, 85 cd's en een cassettedeck. Ook werd 75 gulden telefoongeld en 50 gulden wisselgeld mee genomen. De kassa, met een waarde van 800 gulden, werd ver nield. De inbreker had een raam aan de achterkant van het café opengebroken. bbefe' iele: mee,., jEIDEN Mensen die iet slachtoffer zijn van :en misdrijf of verkeers ongeval opvangen en zo ;oed mogelijk helpen over le gevolgen heen te ko men. Dat is kort gezegd le belangrijkste taak van iet Bureau Slachtoffer- ïulp dat sinds 1 november van dit jaar in het Leidse lolitiebureau aan de Lan- (egracht aan het werk is. 'oördinator Jari Nieuwenhuis 27) en vijf vrijwilligers probe en zowel de psychische als de nateriële en juridische proble- met de slachtoffers o goed mogelijk op te lossen, let Bureau is tot stand geko- door samenwerking tus- de politie, de stichting naatschappelijk werk, de ge- neente Leiden en de vrijwilli- rscentrale. „Hoe mensen op nisdrijven reageren is per per- I oon heel verschillend. Zo kan iet slachtoffer van een ernsti- |e mishandeling daarover na ifloop onverschillig de schou- ophalen, terwijl iemand .vie de fiets voor de zo veelste keer is gestolen daar lanig van in de problemen aldus Jan Nieuwen- ilensen die het slachtoffer van 'erkeersongevallen zijn kam- :n doorgaans met problemen >p het materieel-juridische vlak. „Zij worstelen vaak met iet invullen van formulieren het verkrijgen van schade vergoeding". ^ychische problemen komen 'aak voor na inbraken, mis- landeling of bijvoorbeeld tele- onisch lastig vallen. „Iemand lie zoiets heeft meegemaakt, vordt meestal direct na het misdrijf wel door zijn familie en kennissen opgevangen. Pas na enige tijd, wanneer de om geving het af laat weten, ont staat er een leegte voor het slachtoffer. Hij kan nergens meer met zijn verhaal te recht", is de ervaring van Jan Nieuwenhuis. Telefoontje Vandaar dat het Bureau Slachtofferhulp enkele dagen nadat iemand aangifte heeft gedaan bij het politiebureau contact opneemt met de be trokkene. Tot nu toe reageert honderd procent van de slachtoffers positief op zo'n te lefoontje. „We benaderen niet iedereen; we maken een selec tie uit de dag- en nachtrappor ten. Criterium da'arbij is dat de integriteit van het slachtoffer is aangetast. Iemand die een verkeersongeluk heeft gehad of wiens portemonnee is ge rold bellen we niet; iemand bij wie is ingebroken wel". Als het slachtoffer daar behoefte aan heeft wordt er vervolgens een afspraak voor een gesprek bij hem of haar thuis gemaakt. „Zo'n eerste gesprek duurt vaak zo'n anderhalf drie uur. Meestal volgen dan ook nog een tweede en een derde ge sprek. We streven ernaar de zaak in maximaal vier ge sprekken af te ronden". Slachtoffers van verkrachting of incest worden niet door het Bureau benaderd. „De be staande hulpverlening springt hier altijd op in. Dat wil niet zeggen dat die slachtoffers bij ons niet welkom zijn wanneer zij daaraan behoefte hebben". Opvang Jan Nieuwenhuis benadrukt dat het doel van het Bureau het bieden van een eerste op- Sen luxe handdoek van 50 x 100 cm wordl uw deel als u ons een nieuwe abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. 1 j Noteer als nieuwe abonnee ingaande Naam: I j Telefoon(voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. Daarna wordt het abonnementsgeld betaald pen j maand automatisch betalen f 24,24 I kwartaal per acceptgiro f 72,34 J Adres: Stuur als dank de luxe handdoek naar Naam: j Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar Leidse Courant, Antwoordnummer 998,2500 VD Den Haag. i vang is. Wanneer er sprake is van ernstige psychische pro blemen zal het slachtoffer na enkele gesprekken doorver wezen worden naar andere hulpverleningsinstellingen. „Na verloop van enige tijd ne men we dan meestal nog even contact op om te vragen hoe de hulp bevalt". Nieuwenhuis zegt te zijn ge schrokken van de ernst van de problemen waar veel slachtof fers mee kampen. „Sommige mensen die bij ons komen hebben zoveel meegemaakt. Vaak hebben ze dan heel lang gewacht en komen met de el lende van jaren tegelijk om hulp". Begin volgend jaar begint Jan Nieuwenhuis met het werven van nog eens vijf vrijwilligers voor het Leidse Bureau. Dat gaat via de Vrijwilligerscen- trale. In maart of april gaan er ook vrijwilligers draaien in de randgemeenten Voorschoten, Zoeterwoude, Leiderdorp en Oegstgeest. De Landelijke Or ganisatie Slachtofferhulp (LOS) waar het Leidse Bureau bij is aangesloten, streeft er naar een landelijk dekkend netwerk op te zetten. Op dit moment zijn er in Nederland al zestig van dergelijke bu reaus. De LOS heeft voor 1989 alle kosten van het Leidse Bu reau op zich genomen. Daarna zal eenderde van de kosten door de gemeente opgebracht moeten worden. Gesprekken De medewerkers moeten in elk geval affiniteit en enige ervaring in de hulpverlening hebben. Zij krijgen een specia le training in het voeren van gesprekken en worden inge wijd in de meest voorkomende juridische zaken. Jan Nieuwenhuis draait sinds november samen met vijf vrijwilligers het Bureau Slachtofferhulp in het Leidse politiebureau. FOTO: TEJO RINGERS „Het is heel belangrijk dat de vrijwilligers een groot incasse ringsvermogen hebben, de dingen aan de ene kant van zich af kunnen zetten, maar zich aan de andere kant wel in iemands problemen kunnen inleVen". Hoewel het werk vaak heel bevredigend is, kan het soms ook frustrerend zijn. „Sommi ge dingen kun je oplossen, maar het gebeurde zelf kun je nooit ongedaan maken. Voor een slachtoffer is het natuur lijk altijd heel onaangenaam wat er is gebeurd. Wanneer er bij een inbraak heel dierbare goederen zijn gestolen, kun je die niet teruggeven. Je kunt het slachtoffer hooguit helpen een goede schadevergoeding te krijgen". Het Leidse Bureau Slachtof ferhulp is tijdens kantooruren telefonisch bereikbaar via nummer 071-258797. Mensen kunnen ook altijd binnnenlo- pen, bij voorkeur tijdens de spreekuren op dinsdag van twee tot vier uur en donder dag van twaalf tot twee. Ceicbe Soma/nt

Leidse Courant | 1988 | | pagina 13