Twintig jaar werken aan ideaal van Auroville Kabul, miserabele stad in een verwoest land f 3ER H: BUITENLAND EeidócSouotmt ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 PAGINA 7 -AUROVILLE Temid den van het suikerriet, ishewbomen en ondefi- lieerbaar struweel staat Westduitse bezoeker ^verdwaasd om zich heen ^te kijken. „Waar is in vre- jesnaam de stad?", vraagt hij met overslaande stem. Aurovillianen plegen in jo'n situatie vriendelijk te ucJ, ilimlachen en een gebaar te maken waarbij alle windrichtingen worden bestreken. „Daér! hier! Je staat er middenin! Kun je het dan niet zien?". Twintig jaar geleden kwamen jongeren uit alle hoeken van de wereld in de Indiase deelstaat Tamil Nadu bijeen om ieder een handvol aarde te storten in een lotusvormige urn. Daarmee was de hoeksteen gelegd voor een van de meest ambitieuze projecten van de in ternationale onderwijsorganisatie Unesco: Auroville, de „stad van het ochtendgloren". „Auroville zal een plaats zijn voor materieel en spiritueel onderzoek. Een levende demonstratie van werkelijke menselijke eenheid, die uitstijgt boven kaste, ras, geloof, af komst of nationaliteit", zo verwoordde de Franse filosofe Mirra Richard de opdracht die de bewoners van Aurovil le zichzelf zouden moeten stellen. Ze venhonderd mensen werken nu nog onder de hete Indiase zon aan dat ide aal. Onder hen 41 Nederlanders. Joke, Sonja, Tineke en Carel praten over hun dromen en doen van alledag: „Wat hier telt is wie je bent, niet wat je presteert". ervici hf Ma nog eens goed kijken blijkt iteevast ergens tussen het jroen een futuristisch bouw werk of een eenvoudige lemen hut schuil te gaan; snort een Europeaan op scooter of motor voorbij, over stoffige paden, of ijkt uit gindse horizon een gi- jantisch bolvormig bouwwerk rijzen, als een opkomen- ,Matirmandir" noemen de be- ners van Auroville de veer- meter hoge betonnen kogel, lie gedeeltelijk in het maai veld is verzonken en veel weg leeft van een kerncentrale in aanbouw. De „Matirmandir" heeft echter niets met energie doen, of het moet de kracht zijn die elk mens de zin leven en te wer- van de „bol" wil- Auroville hagelwitte me ditatieruimte bijeenkomen, om gedane arbeid tot rust te oen en de batterijen weer op te laden. Bij een optisch be drijf is de afgelopen maanden een 450 kilo wegende kristal len bol geslepen met een door snede van 70 centimeter, die de witte ruimte in de nabije toekomst moet gaan verlich- Twee computergestuurde parabolische spiegels op het lak van Matirmandir zullen iet zonlicht loodrecht op het ristal laten schijnen. Voor de grootste kristallen bol ter we reld hebben de inwoners van Auroville liefst 250.000 gulden bijeengebracht. bv, Eenwording Joke Knotterus. Sonja van Dam en Carel Thieme hebben hun stoffige brommers voor de Matirmandir geparkeerd om in de schaduw en koelte van dat imposante bouwwerk tekst i uitleg te geven over hun onderlijke leefgemeenschap op de verschroeide aarde van Tamil Nadu, grenzend aan de Golf van Bengalen. Wat zoe ken kinderen van het kikker- land in deze zinderende hitte ■■T van het Indiase platteland; dat beurtelings door klaterende \rnoesson regens en bijtende \M landstormen geteisterd wordt? r-.ro! neming, haalt de schouders op. ..Ik weet het nog niet precies. Wat: mij in elk geval enorm aansprak is dat je hier niet be oordeeld wordt op wat je pres- r op wie je bent. Er werken en wonen hier inge nieurs, boeren, politici, zelfs een voormalige generaal van het Indiase leger. Flower-po- wer figuren en sociaal wer kers. Maar wij proberen aan die achtergrond en emolumen ten zo min mogelijk waarde te hechten. Wij streven allemaal naar hetzelfde ideaal: eenwor ding en permanente ontwik keling". Er verschijnt een brede lach op zijn diepgebruinde gezicht: ..Niet altijd makkelijk, maar het houdt je 1 „Moeder" Auroville is het geesteskind van de Indiase filosoof en vrij heidsstrijder Sri Aurobindo (1872-1950) en diens belang rijkste discipel Mirra Richard (1878-1973); een Fran^aise van Egyptische en Turkse ouders die door de inwoners van Au roville kortweg „Moeder" wordt genoemd. Moeder had bij haar leven een visioen van een stad die de wereld zou kunnen inspireren tot vrucht bare samenwerking. Een stad ;t de meest uiteenlopende achtergronden zouden experimenteren met „geest en materie", om zo uit te stijgen boven het burger- mansbewustzijn, dat prioriteit geeft aan status en welvaart. Centrum van de stad zou de „Matirmandir" moeten zijn; een reusachtige globe die lijkt op te stijgen uit de aarde, als symbool voor een nieuwe da geraad. Geen kerk of tempel, maar een plaats voor broeder lijke en liefdevolle samen komst. Het ideaal van Moeder en Sri Aurobindo sprak de Indiase regering wel Unesco, zich over het idee. Met geld van verschillende overhe den en donateurs werd 2100 hectare woestijnland in de provincie Tamil Nadu opge kocht. Het was de bedoeling dat hier uiteindelijk 50.000 mensen uit alle windstreken zouden komen te wonen. Conflict „Auroville is van iedereen en dus van niemand", staat in de oprichtingsverklaring. Maar zo ver is het nog niet. Juist over het „bezit" van Auroville ont stond een conflict dat zich vele jaren voortsleepte. Het weer hield vele begeesterde zielen ervan zich in de nieuwe stad te vestigen. Twintig jaar nadat de eerste paal werd geslagen, telt de internationale gemeen schap van Auroville nog slechts 700 inwoners. Carel Thieme. verontschuldi gend: „Als je jezelf grote idea len stelt, dan kun je er gif op innemen dat je minstens even- grote moeilijkheden ontmoet. Daar lopen wij hier ook conti nu tegenaan. Gelukkig is een juridisch gevecht over het ei gendom van Auroville tussen de Sri Aurobindo Society, de Indiase overheid en Auroville zélf, september dit jaar be slecht. Auroville komt nu weer op eigen benen te staan, onder toezicht van een Indiaas en Internationaal college. Ho pelijk komt er nu ook weer meer geld vrij om de Matir mandir verder af te bouwen en andere projecten op te pak ken". Hoewel Auroville dus nog geen stad van formaat is, heb ben de bewoners de afgelopen jaren allesbehalve stilgezeten Aangezien de Sri Aurobindo Society in 1976 de geldkraan dichtgedraaid had, waren de inwoners gedwongen zelf winstgevende projecten op touw te zetten. Talrijke initia tieven werden ontplooid, waarbij een vruchtbare kruis bestuiving plaatshad tussen de Tamils in het gebied en de nieuwe inwoners Zo werden meer dan drie miljoen bomen geplant in een succesvolle po ging het land weer vruchtbaar te maken. Alternatieve teelt en oogstmethoden werden ont wikkeld waarbij het gebruik van bestrijdingsmiddelen of kunstmest taboe word ver klaard. Er kwamen een druk kerij, een leerfabriekje, een bakkerij die dagelijks honder den bruine broden produceert.' Een kledingatelier en een wierrookfabriekje zagen het daglicht, maar ook een cen trum voor de produktie van computers en programmatuur (Aurolec), windmolens en een biogasinstallatie. Intussen werd met man en macht ver der gewerkt aan de Matirman dir; die zo weten de Auro- villianen zeker na zijn vol tooiing een van de meest in drukwekkende symbolische bouwwerken op het Indiase continent zal zijn. Bezoekershotel Tineke, voormalige bibliothe caresse, bestiert in Auroville het hotel voor bezoekers. Acht jaar geleden kwam ze na een reis door Azië min of meer bij toeval in Auroville terecht. „Ik wist alleen dat er wierrook gemaakt werd, maar de sfeer was er zo goed dat ik besloot een paar dagen te blijven. Ver volgens kreeg ik een huisje en een baantje aangeboden. Ik ben dus nooit meer wegge gaan". Tineke's ouders reageerden „totaal negatief" op het onver wachte nieuws uit India. Tine ke: „Ze dachten minstens dat ik bij de Bhagwan was gege- gaan. Terwijl je hier eigenlijk in een doorsnee-maatschappij zit met verschillende mensen en hun uiteenlopende ideeën uit alle hoeken van de wereld. Dat sprak me ook juist zo aan. Je kunt jaren in een grot gaan mediteren, maar als je vervol gens van de berg afkomt, hoe ga je dan met het leven van al ledag om? Hier wordt je ge confronteerd met alle proble men die je maar kunt beden ken, dat is juist zo boeiend. Er zitten .hier mensen uit vijfen twintig verschillende landen; nou, probeer daar maar eens een harmonieus geheel van te smeden". Leidraad De filosofie van Moeder en Sri Aurobindo zijn ook vandaag nog de voornaamste inspiratie bron en leidraad voor de be woners van Auroville. vertelt Joke Knotternus. „Naarmate je hier langer woont, kom je vanzelf dichter bij Moeder te staan. De ideeën van haar en van Sri Aurobindo is eigenlijk wat ons hier bindt. Al had ik zeker geen rooskleurige dro men toen ik hier kwam. Ik wist wel dat het moeilijk zou worden". Joke was in Nederland ver taalster toen ze naar Auroville afreisde. Dat werk doet ze nog steeds, maar nu voor de uitge verij van Auroville. die ook het maandelijks verschijnende „Auroville today" drukt. In datzelfde blad klaagde ene ..Roger" onlangs zijn nood. „Je krijgt weieens de indruk dat de oude idealen vergeten ziin. Dat we leven in een geïmplo- deerd utopia. We praten meer over dan met elkaar. Er is ook hier de bekende baantjesjage- rij. En iedereen moet natuur lijk een huis, tuin en brom- Is het dan zo droevig gesteld met de gemeenschapszin in Auroville „Valt wel mee", reageert Ca rel, al wil hij niet ontkennen dat vooral de Fransen in Au roville wel erg veel met elkaar optrekken, en er altijd „lo ners" zijn geweest die niet veel met de rest te maken willen hebben. In het nabijgelegen Pondicherry (overigens een voormalige Franse kolonie) wordt nog wel eens bij een goed glas wijn meesmuilend over het „mislukte project Au roville" gesproken. Carel meent; „Als een ideaal lijkt te mislukken reageert de buitenwereld altijd met een zie je nou wel, toch goed dat we bij moeders pappot zijn ge bleven. Het is ook wel zo dat vrij veel idealistische projecten een vroege dood sterven. Maar als je ziet dat hier vorig jaar toch zeventig mensen zijn ko men wonen, van wie er zestig zijn gebleven, dan kun je wel zeggen dat onze ideeën nog steeds aanspreken". Betonnen skelet Sonja van Dam, oud geschie denislerares en nu „manusje van alles" vult aan: „We heb ben ons hier zelf weten te red den, ondanks alle tegenwer king van de Society. Uit een onderzoek door de Indiase re gering is gebleken dat veel geld voor Auroville, dat via de Socièty liep, is verdwenen. Er was zelfs een tijd dat bewoners door medewerkers van de So ciety werden geïntimideerd en in elkaar geslagen. Maar wij draaiden intussen toch verder. Ik zal niet ontkennen dat veel mensen hier ook nu nog met hun eigen dingetjes bezig zijn. En dat kan ook. Want het lijkt mij niet gezond als je een be paalde saamhorigheid dwin gend gaat voorschrijven. Dat gevoel zou moeten voortko men uit ieders individuele be hoefte". Er steekt even later een hete wind op, terwijl de zon lang zaam achter de wuivende palmbladeren van Auroville wegzakt. Het betonnen skelet van de „Matirmandir" werpt bizarre schaduwen op de rode aarde. Tijd voor Sonja, Tineke, Joke en Carel om in te pak ken. De brommertjes knette ren weer en werpen elk hun eigen stofwolkjes op. Hoog in de lucht laat een enorme bouw kraan een betonmolen zakken. Aan de droom van Moeder wordt nog steeds ge werkt. PAUL KOOPMAN s.v. king ZN Het 'onoverwinnelijk gewaande Russische leger verdwijnt over een paar maanden uit* Afghanistan zoals ze er negen jaar geleden kwam: als een dief in de nacht. Onze verslaggever Bram de Koning verblijft momenteel in de Afghaanse hoofdstad Kabul en maakt een voorlopige balans op. Op allerlei manieren moeten de vluchtelingen in Kabul in hun levensonderhoud proberen te voorzien. Deze man hakt munitiekistjes klein tot brandhout. FOTO: EPA KABUL Op de hoek van Kabuls belangrijkste winkelstraat staat een sol daat uit de Sovjetunie. Zijn rechterhand rust op een machinegeweer. Hij ziet er miserabel uit in zijn gewatteerde winterjas. Het is koud en er valt natte sneeuw uit een grijze lucht. Niemand groet hem of knikt hem bemoedigend toe. Hij denkt ongetwijfeld aan thuis, aan zijn geliefden die zich ge reedmaken voor de kerst. Met zijn linkerhand pakt hij een verkreukeld pakje sigaretten uit zijn binnenzak. Met zijn mond haalt hij er een krom sigaretje uit. Het pakje ver dwijnt weer in zijn binnenzak. Hij zoekt naar lucifers maar vindt ze niet. Hij wendt zich tot een straatverkoper die en kele meters van hem vandaan onder een gescheurd zeil zit. Hij gebaart om een vuurtje maar de straatverkoper doet of hij hem niet begrijpt. Dan wendt hij zich tot een rokende voorbijganger maar ook van hem krijgt hij geen vuurtje. Het kromme sigaretje ver dwijnt weer in het verkreu kelde pakje in zijn binnenzak. Kabul, een miserabele stad in een verwoest land. Negen jaar na de interventie in de Af ghaanse burgeroorlog door het glorieuze Sovjetleger. Om de revolutie te verdedigen. Een revolutie die door een groepje fanatieke en bloeddorstige communisten werd begonnen maar die door vrijwel nie mand werd verwelkomd. Ze ker niet toen dat Sovjetleger met alle beschikbare middelen waarover een modern leger beschikt, het platteland tracht te te onderwerpen. Het resultaat van die Russi sche bemoeienis is nauwelijks te beschrijven. Ruim een mil joen Afghanen is omgekomen, in de strijd, door bombarde menten of door landmijnen. Bijna vijf miljoen Afghanen, een derde van de gehele be volking, is naar het buitenland gevlucht. Twee miljoen men sen van het platteland hebben hun toevlucht gezocht in de hoofdstad Kabul. De omstan digheden waaronder zij leven zijn bijzonder moeilijk. Velen - hebben geen werk en zijn af hankelijk van lief De wijken waarin worden nauwelijks van water of elektriciteit en zien er smerig uit. Verzet Het verzet tegen de commu nisten in Kabul kreeg door de Sovjet-interventie een sterk anti-Russisch karakter. Zelfs de Afghaanse communistische partij werd erdoor aangesto ken. Vooral toen duidelijk werd dat het platteland niet kon worden onderworpen en dat de partij slechts aan de macht kon blijven dank zij de Sovjets. Communisten liepen over naar het verzet of hiel den op zich communist te noe men en keerden zich openlijk^" tegen de Sovjet-overheersing. Anderen proberen in de gunst te komen van de verzetsbewe gingen. Maar dat zal ze waar schijnlijk niet lukken. Het ver zet ruikt de overwinning nu de Sovjets zich terugtrekken. Zij dromen van een totale overwinning en een glorieuze inname van Kabul. Er is ech ter een groot en zeer gecompli ceerd probleem. Het slechts eensgezind anti-communistische en anti- Russische gevoelens, maar daar is dan ook alles mee ge zegd. Leiders Met het vertrek van de Sovjets zijn de problemen voor Afgha nistan niet opgelost. Wie mag zich bijvoorbeeld straks de nieuwe president noemen? Het verzet kent tientallen verschil lende stromingen en de leiders daarvan beschouwen zich zon der uitzondering als de toe komstige president van Afgha nistan. Vooral de fundamenta listische stromingen binnen het verzet zijn tot geen enkel compromis bereid. In gebieden die beheerst worden door de verzetsbewegingen woeden in terne oorlogen. Moordpartijen zijn er aan de orde van de dag Dat voorspelt weinig goeds in het geval de oppositie erin slaagt Kabul te veroveren. Ve len denken dat in het beste ge val Kabul verandert in een tweede Beiroet. Een stad ge terroriseerd door verschillende groepen die elkaar bestrijden, zonder centraal gezag. Een haar stad waarvan de bewoners zich slechts veilig voelen in hun eigen stadswijk. In het slechtste geval wordt Kabul een tweede Kunduz, een stadje in het noorden van Afghanis tan dat enkele maanden gele den werd veroverd door de oppositie. De overlevenden van Kunduz waren opgelucht toen het Afghaanse regerings leger met steun van de Sovjets de stad heroverden. Hoezeer iedereen de terugtrekking van de Sovjets ook toejuicht, nie mand lijkt optimistisch te zijn over wat er daarna kan gaan gebeuren. De rijkere inwoners van Kabul wachten dat niet af. Ze verlaten Afghanistan. Elke dag verdringen zich hon derden mensen voor het con sulaat van India. Op jacht naar een visum. De afgelopen twee maanden verlieten meer dan twintigduizend mensen Kabul. De minder gefortuneerde in- n Kabul bereiden zich voor op een moeilijke winter. De prijzen stijgen, de water- en elektriciteitsvoorzie ning wordt met de dag slech ter, de tot sinds kort goed ge vulde winkels beginnen lege schappen te vertonen. Steeds vaker hoor je mensen zeggen dat de Sovjets pas moeten vertrekken als er een compromis is bereikt tussen het huidige regime en de ver schillende oppositiegroepen. Liever de Sovjets en de com munisten dan een eindeloos durende moordpartij. Liever rood dan dood. De soldaat uit de Sovjet-Unie die op de hoek van Kabuls be langrijkste winkelstraat staat, kan over een tijdje naar huis. Het zal geen glorieuze thuis komst zijn. Het onoverwinne lijk gewaande Russische leger verdwijnt uit Afghanistan zo als ze er negen jaar geleden kwam: als een dief in de nacht. Verslagen door een stel letje in lompen gehulde ban dieten. Het zal de soldaat een zorg wezen. Hij is niet geïnte resseerd in de toekomst van Afghanistan. Hij is niet geïnte resseerd in wat zijn ambassa deur nog allemaal tracht te be reiken. Hij hoopt slechts ge zond terug te keren. En daar om voelt hij zich niet op zijn gemak Zelfs niet in die ogen schijnlijk vredige winkelstraat Iedereen om hem heen kan tot die bandietenbende behoren. Zelfs de soldaat uit het Af ghaanse regeringsleger die tien meter van hem vandaan waehtloopt Enkele dagen ge leden leegde een van die Af ghaanse soldaten zijn door de Sovjetunie geschonken machi negeweer op een Russische voorbijganger. De arme man bloedde ter plekke dood. Nie mand stak een vinger naar hem uit. BRAM DE KONING EL;

Leidse Courant | 1988 | | pagina 7