Lockerbie wil nu alleen zijn Nederlander brein iomputersmokkel JEANTIQUE ENGELSE STIJLMEUBELEN CeidóG (Boutta/nt ritten vinden verband assief roken en kanker Kritiek op veiligheid luchthaven Frankfurt t-Java J vul- t ge- srdjes rtrek door ARU- iveld llAMI De federale au- riteiten in het Ameri- lanse Miami hebben een in de grootste organisa- opgerold die zich be houden met de smok- il van computers. Een rder deze maand aange- luden Nederlander zou it brein zijn achter de il- transacties. te ?ale I a het smokkelnetwerk wer- 11 geavanceerde computers it militaire en civile toepas- igsmogelijkheden uitgevoerd Oostblok-landen. Met de eratie zouden miljoenen gul- gemoeid zijn. De Ameri- se politie maakte de zaak kend op het moment dat po- i-agenten overal in de Ver enigde Staten verdachten resteerden. De Nederlander werd al op 14 december aangehouden na een acht maanden durend onder zoek van de Amerikaanse dou ane. Hij is beschuldigd van het verkopen van hoogtechnologi sche apparatuur aan een ander land, zonder de noodzakelijke toestemming van het Ameri kaanse ministerie van handel. Hij kan hiervoor ten hoogste 35 jaar gevangenis of een boete van 5,75 miljoen dollar krij- Een woordvoerder van douane zei dat het netwerk de afgelopen jaren „computers t computermateriaal ter waarde van tientallen miljoenen dol lars" had verscheept naar Oostbloklanden. (ADVERTENTIE) BEURS EN SHOWMODELLEN VERKOOP Kerst/Nieuwjaarsshow in eigen toonzalen Dinsdag 27, woensdag 28, donderdag 29 en vrijdag 30 december van 10 tot 17 uur in Waddinxveen, Zuidkade 110, 2e etage, 01828-11919. Goor Nijverheidsweg 2 05470-74112. r i9f JITENLAND £eidóö(2owttvnl zaterdag u december i988 pagina s Artsen zonder Grenzen blijven nog in Armenië AMSTERDAM De hulpverleningsteams van Artsen zonder Grenzen die na de aardbeving naar Armenië zijn vertrokken, blijven daar ook tijdens de kerstdagen actief. Na de eerste nood hulp start de organisatie binnenkort met ver volgprogramma's, in nauw overleg met de Rus sische gezondheidsautoriteiten. Hierbij gaat het om een gezondheidsprogramma voor zes maan den in Leninakan en omgeving. Twee gezond- heidsposten worden opgeknapt en door teams van Artsen zonder Grenzen bemand. In de om geving van Leninakan worden ook mobiele medische teams ingezet. Intussen levert volgens het Russische persbureau Tass de aanvoer van hulpgoederen naar het getroffen gebied nog steeds problemen op. Maar volgens het Interna tionale Rode Kruis krijgen de reddingswerkers na twee moeilijke weken de situatie onder con trole. Lagos wacht donkere kerst LAGOS De bewoners van de Nigeriaanse hoofd stad Lagos dreigen de kerst dagen in duisternis te moeten doorbrengen omdat dieven gisteren de belang rijkste elektriciteitskabel van de stad hebben doorge sneden. Zij gingen er van door met delen daarvan, ter waarde van ongeveer 40.000 gulden. Een zegsman van het Nigeriaanse elektrici teitswezen (NEPA) ver klaarde dat het bedrijf nu geen ononderbroken stroomvoorziening kan ga randeren gedurende de feestdagen. Gifschip mag in Sovjet-haven BONN Het Westduit- se schip Petersberg, dat giftig aanval aan boord heeft, mag een haven in de Sovjetunie aandoen. Het schip zwerft al maanden rond in de Zwarte Zee met afval dat afkomstig is uit de Oostenrijke hoofdstad Wenen. In een Sovjet- russische Donau-haven zal de twaalfhonderd ton bouwafval worden overgeladen op kleinere schepen, die het terug naar Wenen dienen te Iraatvoetbal lit tafelvoetbal of straatvoetbal? Voor deze kinderen in het lafrikaanse zwarte woonoord Soweto is die vraag onbelang- Waar het hun om gaat is dat zij kunnen voetballen. En dat ook al is het spel gemaakt van kartonnen dozen en ijzer- ld- FOTO: AP udur. INDEN Passief ro- ch on n, het inhaleren van de rokers geproduceer ing in dampen door niet-ro- lledig rs, heeft wel degelijk i schadelijk effect op de ïgen. Onlangs werd in nieuw Brits onder- tk aangetoond dat siga- ten en longkanker di- :t verband houden. de onderzoeksresultaten (Ge-I t eek °°k dat het hoogst i aarschijnlijk is dat ooit J31' :eilige" sigaret zal worocn De onderzoeks- w. Heams, onder leiding van dr. i met Vv/d Phillips van het Insti- |t voor Onderzoek naar Kanker in Londen en dr. Co lin Garner van de universiteit van York, maakten gebruik van een nieuwe, uiterst gevoe lige test. Daarmee onderzoch ten zij longweefsel van perso nen die tussen de vijf en de veertig sigaretten per dag ken. Ook longweefsel 1 niet-rokers werd aan i grondige laboratorium-analyse onderworpen. Volgens dr. Phillips komen bij het ver branden van tabak meer dan vijftig verschillende stoffen vrij, die potentieel schadelijk zijn voor het DNA, het erfelijk materiaal. Sporen van deze chemische verbindingen w den ook aangetroffen in cellen van het longweefsel van niet- rokers. erstboodschappen voor gijzelaars in Libanon fRUT Libanese dagbla- hebben gisteren een kerst- f gepubliceerd voor Terry lerson en zijn ontvoerders, hreven door Andersons er Peggy Say. Via Libane- adiozenders werden bood- ippen uitgezonden 1 »ef Terry alstublieft onze Ischap van liefde en zorg eze Kersttijd. Zeg hem dat enden mensen elke dag len voor de gijzelaars, hun ilhouders en de mensen Libanon", aldus de brief, irvan het dagblad An-Na- zowel een Arabische als Engelse versie publiceer- of kunnen doen voor deze on- de. schuldige mensen". Say beëin digde de brief met een drin gend beroep op de ontvoerders de moed op te brengen de gij zelingszaak tot een vreedzaam einde te brengen. De 41-jarige Anderson, hoofd correspondent van Associated Press in het Midden-Oosten, is de „veteraan" onder de bui tenlandse gijzelaars in Liba non. Hij wordt al sinds 16 maart 1985 gevangen gehou den door de Islamitische Ji had. In haar brief schreef Peggy Say dat zij na vier jaar wach ten weinig hoop heeft op een spoedige vrijlating van Ander son en de andere gijzelaars. „Wij krijgen tegenstrijdige be richten uit het Midden-Oosten en hebben geen duidelijke aanwijzingen wat we moeten Behalve negen Amerikanen zitten in Libanon een Ier, een Italiaan, een Belg en drie Brit ten gevangen, onder wie Terry Waite, de speciale afgevaardig de van de Anglicaanse kerk in Groot-Brittannië. Hij ver dween op 20 januari 1987 tij dens een missie om de gijze laars vrij te krijgen. Niemand heeft zich verantwoordelijk gesteld voor zijn ontvoering. In het redactielokaal van een Libanese krant worden kerstkaarten verzameld voor de gijzleaars in Libanon, van wie niemand weet of ze ze ooit te zien zullen krijgen. FOTO: AP Uitgestorven vis opnieuw bedreigd LONDEN Een prehistori sche vis die al tachtig miljoen jaar geleden uitgestorven zou zijn, maar die vijftig jaar gele den opnieuw werd ontdekt, zou nu met uitsterven be dreigd worden door overbevis- sing. Dit staat in de laatste edi tie van het tijdschrift Nature. Inwoners van de Comoren-ei- landen in de Indische Oceaan schrijven levenwekkende ei genschappen toe aan het rug- gemerg van de Coelacanth. Volgens wetenschappers heb ben de Comoresen nu hun vangsttechnieken geperfectio neerd en voeren zij de vissen illegaal uit naar het buiten land. De ontdekking van de staalblauwe coelacanth in 1938 voor de Zuidafrikaanse kust verbaasde de wetenschappelij ke wereld. Er werd eerst ge suggereerd dat het „levende fossiel" de ontbrekende evolu tionaire schakel zou zijn tussen de gewervelden en vissen,, maar dit werd later weerlegd. Duitser maakt van bedelen zijn werk ZÜRICH De Bahnhofstras- ze in Zurich is één van de be roemdste winkelstraten ter wereld. Speciaal in de kerst weken zijn ook daar de etala ges óp hun mooist en trekken bezoekers van overal. Niet al leen klanten, echter. Dezer da gen verscheen in het straat beeld een bedelaar, compleet met een gescheurde jas, vale broek, een hoed op de stoep en een bord om de hals met daar op het woord „Honger". Nu is een bedelaar in het ordelijke Zwitserland een hoge uitzon dering en dus trok hij ook de aandacht van twee politiemen sen. Wat bleek: de man was een 33-jarige verwarmingsin stallateur uit West-Duitsland, die de reis naar Zürich had ge maakt met zijn Mercedes 220. Het bedelen leverde hem per dag enige honderden guldens op. Daar kon de boete van ruim honderd gulden dan ook makkelijk van af. Met de rest verdween de man in zijn auto naar de „Heimat'. Boze Palestijnen willen tweede PLO BAYRUT Palestijnen die PLO-leider Arafat vijandig ge zind zijn, willen een tweede PLO oprichten „om de gewa pende strijd tegen Israel voort te zetten". Dat hebben waar nemers in Bayrut gemeld. Voor het eerst in de geschiede nis zoeken de Palestijnen daarbij bondgenoten in islami tische kringen. De splinter groeperingen hebben inmid dels een comité opgericht dat een nieuw commando van de PLO moet voorbereiden. Dit comité zal op 27 december een „volkscongres" bij elkaar roe pen, dat het nieuwe PLO-op- perbevel zal kiezen. In het verleden zijn pogingen om e,en tweede PLO te creëren overi gens steeds op niets uitgelopen. In Rome heeft de omstreden PLO-leider gisteren een korte ontmoeting gehad met de paus. Die zei daarbij te hopen dat de PLO en Israel „binnenkort een waarachtige dialoog kun-? nen beginnen, om zo een einde te maken aan hun lijden en hun zorgen". Het gesprek in het Vaticaan duurde ongeveer, twintig minuten. Sri Lanka verlengt noodtoestand niet COLOMBO De Srilankaan- se regering zal de noodtoe stand, die al ruim vijf jaar van kracht is, volgende maand niet verlengen. Volgens de minis ter voor nationale veiligheid, Lalith Athulathmudali, over weegt de regering ook twee duizend politieke gevangenen vrij te laten en de scholen en universiteiten die de afgelopen drie jaar ten gevolge van het etnische geweld op het eiland werden gesloten, weer te open te stellen. De noodtoestand werd in mei 1983 uitgeroepen in een poging de opstand van de Tamils het hoofd te kunnen bieden. DME AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB Het Pinguïnland van Professor Lupardi heren een ontsnappingspoging zullen doen. Maar dat niet alleen- .waarvoor hebben ze anders die atoombommen nodig? Lupardi zal toch niet van plan zijn dat fantastische idee om de aardas te verplaatsen, uit te voeren? Dat moet voorkomen worden en Rob verdwijnt snel. Lupardi gaat door met zijn werkzaamheden, maar opeens stoot hij Yoto aan en heft waarschuwend zijn vinger om hoog. „Luister eens," zegt hij, „*t is net of er Iemand over het dak loopt. Hoor jij niets?" Zaterdag 14 januari verschijnt deze krant met de bijlage ONDERWIJS Weinig onderwerpen staan zo in het brandpunt van de belangstelling als het onderwijs. Door rigoureuze bezuinigingsmaatregelen voelen leraren en leerlingen zich (link be dreigd. Het is dan ook niet verwonderlijk dat deze bijlage kan rekenenen op extra veel belangstelling. Voor onderwijsinstellingen, maar zeker ook voor hel bedrijfsleven biedt deze bijlage daarom uitstekende acquisitiemogelijkheden. Informatie over het adverteren wordt u graag verstrekt door Ronald te Boekhorst, be reikbaar onder nummer 071 -122 244. EG HELPT ANGOLA BRUSSEL De Europese Commissie en de twaalf lidsta ten van de Europese Gemeen schap hebben samen besloten om op korte termijn een hulp plan voor Angola uit te voe ren, nu Zuidafrika, Angola en Cuba akkoord zijn gegaan met een regeling van de conflicten in Angola en Namibia. Voor dat plan zal 140 miljoen gulden beschikbaar worden gesteld. Het voorziet in hulp aan gere- patrieerden en mensen die uit hun oorspronkelijke woonge bied verdreven zijn. Verder wil men een begin maken met de ontwikkeling van het plat teland in Angola. Met het Eu ropese geld wil men verder de infra-structuur in Angola her stellen en uitbreiden (inclusief de gezondheidszorg) en ten slotte wil men geld besteden aan het opleiden van mensen en aan het creëren van werk gelegenheid. 5)Professor Lupardi en Yoto zijn druk bezig in de hangar het laden van het luchtschip. Pinguïns sjouwen af en aan en gen kisten en pakken aan boord, die Yoto in de ruimen Geen van beiden let er in de drukte op, dat een der pin- ïns er tamelijk slordig uitziet en dat is maar een geluk ook- nt dat is Rob, die zijn vermomming maar weer heeft ge- ikt. „Nu de brandstof. Yoto," zegt Lupardi. „alles zoveel mo- ijk achterin, want voorin komen de atoombommen. Dit voed- is wel voldoende voor twintig jaar." Rob begrijpt, dat de (Van onze verslaggever Puck Hooglugt) LOCKERBIE De man stond lange tijd onbewo gen op de hoek van Sher wood Crescent in Locker bie. Alleen, ontredderd. „Wat zijn dat voor mensen die zoiets doen? Hoe kun nen zij verder leven?", vroeg hij zich af. Hier, in Sherwood Crescent, richtte de in stukken gereten Boeing 747 woensdagavond de meeste schade aan. Hier vielen zeventien slachtoffers, van wie er overigens nog maar twee zijn gevonden. Zij liggen met 148 anderen opgebaard in het gemeentehuis en in een sport hal. Lockerbie rouwt. Veel mensen willen niet praten met de toegestroomde journalisten. Verdriet en woede samen zijn teveel. Lockerbie wil nu ei genlijk alleen zijn. (Vervolg van de voorpagina) FRANKFURT Een deel van het onderzoek naar de vliegramp met het Pan Am- vliegtuig richt zich op de vei ligheidscontroles op de vlieg velden van Londen en Frank furt. Het Westduitse dagblad Neue Presse maakte gisteren mel ding van ernstige hiaten in de veiligheidsmaatregelen op de luchthaven van Frankfurt. Op dat drukke vliegveld zou een bom aan boord kunnen zijn gekomen. Pan Am vloog pas sagiers vanuit Frankfurt naar Londen, waar zij overstapten in het toestel naar de VS. Neue Presse citeerde gisteren een explosievëndeskundige van de politie in Frankfurt, die zei dat men „probleem loos" een bom aan boord zou kunnen smokkelen. Het blad citeerde ook een medewerker van de bagage-afhandeling op de luchthaven, die zei dat de koffers slechts steekproefsge wijs worden onderzocht met röntgenstralen. Een woord voerder van Pan Am in Frankfurt heeft echter de ba gageprocedures krachtig ver dedigd. Woordvoerder Prechtel van Een van de slachtoffers van de vliegramp met het Pan Am- toestel in Schotland is Holy Johnson, de vroegere zanger van de groep Frankie Goes To Hollywood. FOTO: EPA het Westduitse Bundeskrimi- nalamt liet gisteren weten, dat bij een reeks arrestaties van radicale Palestijnen in de Bondsrepubliek in oktober een bom was ontdekt die door een verschil in luchtdruk in wer king wordt gesteld. Hij zei dat het voorlopig nog „pure specu latie" is om een Palestijnse connectie te zien met de vlieg ramp in Lockerbie. De aangehouden Palestijnen behoren tot de radicale organi satie Volksfront voor de Be vrijding van Palestina-Alge- meen Commando (PFLP-GC) onder leiding van de Syrische ex-legerkapitein Ahmed Jibril. „Zij verklaarden aanslagen voor te bereiden tegen Ameri kaanse belangen", aldus Prechtel. Jibril is ook een ver klaard tegenstander van de gematigde koers van PLO-lei der Arafat. Zowel in de Verenigde Staten als in de Bondsrepubliek en Groot-Brittannië is de nodige publieke en politieke opschud ding ontstaan naar aanleiding van de berichten, dat de Ame rikaanse regering kennelijk al begin december een waarschu wing heeft gekregen voor een aanslag op een toestel van Pan Am dat zou vertrekken uit Frankfurt. In de VS heerst in sommige kringen, en vooral onder de nabestaanden van de slachtoffers, grote verontwaar diging over het feit dat de re gering deze informatie niet wereldwijd bekend heeft ge maakt. In Londen hebben een lid van de Labour-partij en een lid van de Conservatieve Partij ook geprotesteerd tegen het feit dat het ministerie van ver voer de waarschuwingen niet wereldkundig heeft gemaakt. Staatssecretaris van vervoer Michael Portillo heeft zich verdedigd door te zeggen dat het om geheime informatie ging, en dat men meende niet het recht te hebben deze te openbaren. Bovendien zijn volgens de regering geen spe ciale veiligheidsmaatregelen genomen, omdat men vond dat het Londense vliegveld Heath row al veilig genoeg is. Toch vond men het gisteren nodig een Jumbojet van Air India naar Heathrow terug te laten keren, nadat Air India een anonieme bommelding had ontvangen. PLO-leider Arafat noemde de ramp met het Pan Am-toestel tijdens zijn bezoek van giste- lijke, misdadige daad" die te gen „onze vredesmissie en te gen de gehele mensheid" ge richt is. Arafat zei niet wie er volgens hem achter de ramp zou kunnen steken. Kinderen vinden fortuin bij wrak LOCKERBIE Drie kinderen hebben giste ren tussen de wrakstuk ken van het neergestorte Pan Am-toestel in Loc kerbie een half miljoen dollar (ongeveer een mil joen gulden) gevonden. Robbie en Stewart Dodd, respectievelijk 13 en 14 jaar oud, en hun vriend Alan Hyslop van 14 von den 547.000 dollar in een rechthoekige doos waar van ze eerst dachten dat het de zwarte doos van de Boeing 747 was. Het geld zat in een bruine envelop. „Het ging waar schijnlijk om een officië le betaling, want er stond zoiets als „US Mail Servi ce" op het pakket", aldus vader Dodd. Het geld is overgedragen aan de plaatselijke politie. Postzak Ook de man op de hoek van Sherwood Crescent draait zich om als ik naar zijn naam vraag. Hij heeft het heel even over zijn vrienden in Holland. Maar zwijgt verder en kijkt weer naar de Sherwood Cres cent. Hier hadden de huizen namen. De namen zijn verdwenen sa men met de huizen. Als je er door wandelt, lijkt alles een bruinachtige .modderbrij. Vanuit de lucht lijkt de plek lichtgrijs. Dwaas leeg. Duide lijk is te zien hoe de neerstor tende ongeluksmachine een lang spoor trok door het Schotse land om uiteindelijk in het dorp te ontploffen. Maar ook buiten dat spoor liggen overal brokstukken. Die zijn over een gebied van meer dan vijftien vierkante kilometer verspreid. Gisteren bracht een boer zelfs een postzak uit het vliegtuig (US mail) naar Lockerbie. Hij had die gevonden op zijn land. En dat is bijna 120 kilometer verderop. „Er stond woensdag avond een harde wind in de hogere luchtlagen", aldus de nuchtere verklaring van des kundigen. Krater De krater aan het einde van de weg is veel groter dan je je hebt kunnen voorstellen. Geen kuil maar een afgrond, over een lengte van wel honderd meter. Dertig meter breed en zeker zo diep. Hier heeft het benzinestation gestaan. Er heeft ook een huis gestaan. Samen met de hele familie Sommerville vader, moe der en twee kinderen van twaalf en tien jaar is het verdwenen. Gewoon weg. Van het huis ernaast is alleen het fundament over. Van de be woners, een gepensioneerd echtpaar, ontbreekt letterlijk elk spoor. Je kunt je niet voor stellen wat er met die mensen is gebeurd. Wat op straat verder opvalt zijn de brokstukken: dwaze stukjes gebroken vliegtuig, licht groen. Er stond ook een auto, ook groen. Alleen een karkas. Een dood hondje op de rug. En er lag zelfs een nau welijks herkenbaar dollarbiljet in de kleffe modder. Van veel huizen alleen nog de buiten kanten en de schoorstenen. Even verderop geen schade meer, behalve wat kapotte dakpannen. Maar aan de tele visie-antenne wapperen resten van textiel. Ringetje In de hoofdstraat van het dorp harkt een peloton militairen. Centimeter voor centimeter snuffelen ze de straat af. Ze rapen met grote regelmaat za ken op, dingen en dingetjes. Twee plastic zakken hebben ze bij zich. In de ene verdwijnt alles wat mogelijk van het vliegtuig geweest zou kunnen zijn. In de andere zak alles wat misschien menselijke resten zouden kunnen zijn. „Moei lijk?" „Nee hoor", zegt de 18- jarige Bernie, „wat we hier Honden zoeken in de met brokstukken van het vliegtuig en puin bezaaide straten naar sporen van de „verdwenen" inwoners van Lockerbie. FOTO: AP vinden is eigenlijk niet als iets menselijks te herkennen". Als hij zich buigt, houdt hij een klein zilveren ringetje in de hand. „Je vraagt je af. In het tot perscentrum omge bouwde patronaatsgebouwtje, midden in de stad, staat de kerstboom leèg-en droevig in een hoek. De versierselen lig gen een etage hoger. Neerge gooid. Deels vertrapt. Er is dit jaar geen kerst in Lockerbie.

Leidse Courant | 1988 | | pagina 5