>e wraak van de Zwarte Baron Albert Maltret spookt door verboden Parijse luchtruim Cessna moet besturen, geleerd van pa. Maltret hoopt dat ze eens de jongste helikopterpiloot ter wereld zal zijn. Professionele zwartwit-foto's aan de muur herinne ren aan zijn jongste escapade boven de hoofdstad. „De boete kan ik makkelijk betalen van het exclu sieve contract dat ik met Gamma (een groot Parijs persbureau, red.) had gesloten voor de vlucht op 13 oktober. Dat ik me door de politie zou laten pakken was een onderdeel van de deal. Alles is cash be taald. Tijdens het proces heb ik alleen die ene vlucht toegegeven, die duurde precies veertien mi nuten. Van de andere vluchten boven Parijs weet ik uiteraard niets. Ik ben niet van plan de cel in te draaien". Dat hij zijn Franse vliegbrevet tot 1991 kwijtraakte zal zijn carrière als luchtartiest weinig schaden. „Wat dacht je hiervan", lacht Maltret die een handvol brevetten toont, afgegeven in de diver se Afrikaanse en Arabische landen waar hij in de loop der jaren werkte. „Als ik wil stijg ik over een uur op. Pas geleden heb ik trouwens nog gevlogen". Gelukkig hoort rechter Zamponi het niet. "Het levensverhaal van Albert Maltret, getrouwd, trotse vader van twee kinderen en marketing-direc- teur bij een reclamebureau leent zich voor een avonturenroman. Een autobiografie van de Zwarte Baron (vermoedelijke titel: „Ik landde op de mooi ste 'avenue ter wereld") staat dan ook op het punt van verschijnen. „Ook daarom kan een extra vluch tje boven Parijs geen kwaad", meent de aviateur. Op straat vragen veel mensen hem om een handte kening. Hij geeft toe dat (veel) geld verdienen in middels een belangrijk argument voor zijn illegale vliegactiviteiten is geworden. Maar zo begon het toch niet. In den beginne ging het de Baron om wraak. „Ik was zeven jaar toen mijn vader door de Duitsers werd gefusilleerd. In mijn boek vertel ik hoe ik van jongsaf moest wer ken om de opvoeding van mijn broertje en mijn zus te betalen. Ik was ervan overtuigd dat die Duit sers over twintig jaar wel weer zouden terugkomen, en dan zou ik klaar zijn om de dood van mijn va der te wreken. Daarom meldde ik me als vrijwilli ger bij de luchtmacht. De Algerijnse Oorlog was toen aan de gang. Maar ze hebben me uitgespuwd. Ik raakte ten onrechte mijn strepen kwijt en ben uit de opleiding voor straaljagerpiloot geschopt. Mitter rand was toen de verantwoordelijke minister "De grote frustratie liep hij op in Algerije, in 1957. Maltret en enige andere militairen hadden op een avond de bloemetjes buiten gezet en waren flink in de lorem tpen een jonge dienstplichtige voorreed in een fraaie auto. In plaats van naar de kazerne te gaan, werd koers gezet naar een nieuwe bar, waar het hele gezelschap in slaap viel. De volgende och tend ontbraken ze op het appèl en Maltret moest verstek laten gaan bij een missie. De fraaie auto bleek „geleend" van een officier. „Ik werd beschul digd van desertie en, omdat ik van ons groepje de hoogste in rang was, kreeg ik ook de diefstal op mijn brood gesmeerd. Mijn verweer interesseerde ze geen barst, evenmin dat ik oorlogswees was en dat mijn vader voor Frankrijk was gesneuveld. Alle deuren sloegen dicht en mijn wereld stortte in. Ik heb die dag gezworen dat ik me eens zou wreken". Van zijn spaarcenten betaalde Maltret particuliere vlieglessen om uiteindelijk het instructeursdiploma te halen. Verbitterd keerde hij zijn vaderland de rug toe om elders zijn brood te verdienen als beroeps vlieger. Een indrukwekkende stapel documenten bevestigt verblijf en talloze vluchten in onder meer Mali, Lybië, Marokko en Bangladesh. Pas drie jaar geleden keerde Maltret naar Frankrijk terug om „een oude rekening te vereffenen". Francois Mitter rand was ondertussen president geworden. „Ik heb ze teruggepakt. Mitterrand en Joxe weten dat ik be sta. Mijn doel is bereikt en ik ben veel rustiger ge worden". De Duitsers heeft hij de dood van zijn vader vergeven. „De meesten waren immers gewo ne soldaten". Een beetje sterk klinkt de toevoeging dat kolonel Gadaffi hem onlangs heeft benaderd om in Lybiè wat stages te leiden. „Straks komt de Baron in een MIG over", grapt een gewezen Franse miragepiloot die anoniem wenst te blijven. Voor de met de bescherming van het Parijse lucht ruim belaste autoriteiten blijft Albert Maltret in elk geval een lastige horzel. De Baron stapt geregeld in zijn kist voor een tochtje „ins graue". Een spotprent in een van de Franse kranten toonde de ergernis van minister Joxe. Als een King Kong met vliegen mepper sloeg hij wild naar de ongrijpbare Baron. Niet helemaal onbegrijpelijk, want ongeveer als Mathias Rust („Die is naïef. Hij heeft zich prachtig laten gebruiken door Gorbatsjov die van wat senie le maarschalken afwilde") zette Maltret met zijn toeren immers de allerhoogste luchtverdedigingsba- zen voor aap, inclusief Joxe. Kamervragen werden gesteld over het bewezen gemak waarmee bijvoor beeld het Elysée vanuit de lucht bereikbaar was. Minister Joxe kon de veiligheid van de president niet garanderen! Op de Parijse daken geposteerde gendarmes (uitge rust met speciale nachtkijkers), helikopters en zelfs een paraat gehouden Mirage van de luchtmacht wisten een zoveelste duikvlucht van de Zwarte Ba ron niet te voorkomen. Eind november werden bo ven het Elysée weer verdachte geluiden gehoord. „Volgens mijn advocaat hadden ze me in plaats van een veroordeling een onderscheiding moeten geven. Ik heb de autoriteiten immers gewaarschuwd dat de eerste de beste gek zomaar kan uitzoeken waar hij een bom wil gooien". Ook aan speciaal door het leger ingezette radars wist Maltret naar ei gen zeggen te ontsnappen. „Ik vlieg bij voorkeur als het slecht weer is of 's nachts. Dan slapen die mili tairen toch. Ik meld me overigens altijd keurig bij de luchtverkeersleiders op Orly of Roissy. „Ik zit nu boven Parijs", zeg ik dan. De laatste keer luidde het antwoord dat ik ze niet moest vervelen en dat ze wel wat anders te doen hadden dan met een ra dio-amateur te kletsen. Ik weet dat ze mijn gesprek ken later uitwissen om moeilijkheden te voorko men". Een laag wolkendek is ideaal voor een optre den van de Baron. Op een hoogte van 150-200 me ter komt hij dan over. 'Op het ministerie van binnenlandse zaken in Parijs kan men de naam „Zwarte Baron" ondertussen niet meer horen. Een voorlichter doet er liever het zwij gen toe en wil geen commentaar geven. Maar eerder genoemde ex-miragevlieger erkent dat er tegen „een maniak" als Maltret eigenlijk weinig valt te begin nen. „Wil je hem echt op heterdaad betrappen dan moet je een AWACS-vliegtuig inzetten. Met hun hypergevoelige apparatuur kun je hem perfect vol gen. Maar ja, wie betaalt die grap. Bovendien geniet de Baron op dit moment een veel te grote populari teit bij de Fransen. Zo'n cadeau moet je hem nooit geven". Wat serieuzer meent de ex-piloot toch dat Maltret met zijn fratsen de Parijzenaars „in gijze ling" neemt. „Je kunt natuurlijk niet op hem schie ten. Maar stel dat hij een ongeluk krijgt of dat een hem achtervolgende helikopter in de stad neerstort? Lacht hij dan nog?". De Baron antwoordt dat hij nooit een fout zal ma ken en reeds zijn maatregelen heeft genomen voor het geval dat. Desnoods maakt hij een noodlanding in de Seine. „Ik zorg dat ik altijd snelheid houd. In geval van een storing kan ik probleemloos naar vei lige grond zweven. Aan ervaring ontbreekt het me niet. De helikopters van Joxe vallen loodrecht naar beneden. Ze zijn gevaarlijker dan ik". "Maltret laat weten dat de Amerikanen hem hebben uitgenodigd voor een optreden in een „vliegend cir cus" en dat een Engels blad flink wil betalen voor een blitz boven Londen. Laag over Kanaal en Theems acht de Baron het heel goed mogelijk Big Ben ongezien te bereiken. „Dat extreem lage vlie gen geeft me een kick. Als ik op Parijs aanstuur voel ik het in mijn maag. Er zijn maar weinig men sen die durven wat ik durf. Mijn vrouw denkt dat ik vijftig jaar te laat geboren ben. Misschien is dat wel zo. Echte helden en avonturiers bestaan tegen woordig toch niet meer. Von Richthoven, de Rode Baron, dat was een kei. Wat ik doe is daarbij verge leken natuurlijk maar kinderspel. Ik zet mijn leven niet elke dag in de waagschaal". Over een optreden in Nederland heeft de vliegende Fransman nog niet nagedacht. „Ik heb in Afrika wel verschillende Nederlandse piloten ontmoet, maar in Nederland zelfben ik nog nooit geweest. Als er een sponsor is wil ik best een rondje over Amsterdam maken. Uiteraard boven de grachten". In de steigers staat een plan om een non-stop vlucht over de Atlantische Oceaan uit te voeren in een sportvliegtuigje. „Niet van New York naar Parijs, wat Lindbergh al gedaan heeft, maar andersom. Te gen de wind in dus". Dank zij de gegevens van weersatellieten moet ook dat volgens de Baron mo gelijk zijn. Mevrouw Maltret vindt het maar niets. „Na zijn veroordeling heb ik tegen hem gezegd.' „Albert, je moet ermee stoppen, anders denken de mensen dat je gek bent". Maar hij wil het niet horen. Hij moet vliegen. Die drang zit nu eenmaal in hem". BOB VAN HUÊT Maltret die maar weer eens in zijn vliegtuig stapt voor een tochtje boven Parijs. Als dat „extra punten oplevert" voor zijn verkiezing tot Frank- rijks man van het jaar wil de „Zwarte Baron" op de valreep van 1988 nog een keertje toeslaan. Hij overweegt om tussen kerst en nieuwjaar de paraatheid van Pierre Joxe, de Franse minister van bin nenlandse zaken en de Parijse luchtbescher mingsautoriteiten te testen met een paar pro vocerende rondjes om de Eiffeltoren. „Deze keer neem ik misschien een tv-ploeg mee. Ik wil Joxes helikopters opwachten om mijn collega piloten vriendelijk te groeten. „Jongens, wat doen we", zal ik ze vragen. En dan fntverdwijn ik in de wolken. Daar durven ze me toch niet te volgen. Joxe heeft zijn piloten gevraagd geen risico's te ne men. Hij weet dat ik geen kwaad wil en alleen maar overvlieg. Pakken kunnen ze me nooit, want veel harder dan tweehonderd kilometer per uur gaan die helikopters niet. Met mijn vliegtuig haal ik ruim de vierhonderd". Of hij zijn vele fans zal tracteren op een lading luchtpost valt nog te bezien. Een pamflet met „Le Baron Noir wenst u een gelukkig 1989!" is volgens hem wel zo sympathiek. Albert Maltret (52) verkneukelt zich bij de gedachte aan de sensatie die de nieuwe stunt teweeg zou brengen. Dat niemand eraan twijfelt: de enige echte Zwarte Baron, de mysterieuze vlieger die met zijn kleine vliegtuigje geregeld door het verboden Parij se luchtruim spookt (en daarmee ministers, lucht- machtgeneraals en politiecommissarissen nogal ner veus heeft gemaakt), is voor ons opgestaan. Helemaal uit de lucht komen vallen is hij niet. In augustus 1986 gaf Maltret zijn visitekaartje af door tot stomme verbazing van gendarmes en passanten midden op de Champs-Elysées te landen. Zijn kist parkeerde hij doodleuk voor de Are de Triomphe. De truc kon „zonder risico's" worden uitgevoerd omdat de brede avenue die ochtend was afgezet voor het verkeer in verband met opnames voor een tv-spot. „Ze wisten daar niet wat ze overkwam", herinnert hij zich met genoegen. Foto's van het spektakel haalden de wereldpers, alsook het plak boek van de alles behalve bescheiden piloot. Maar wie dacht dat het ging om een eendagsvlieg kende Albert Maltret nog niet. De fikse boete en onkostenrekening (zo'n 30.000 gulden) hielden hem niet aan de grond. Afgelopen zomer vierde de koe ne luchtridder een, zeker wat betreft de publiciteit, zeer geslaagde come-back als de geheimzinnige Zwarte Baron. Die bijnaam zou hem in Marokko zijn gegeven, waar hij enige jaren actief was als vlieginstructeur. Maltret „speelde er graag de imbe ciel". Voor een looping of een spectaculaire duik uit de wolken draait hij zijn hand nog steeds niet om. Op 27 en 30 juli (beide keren 's nachts) en 13 okto ber (overdag) scheerde hij laag over de Lichtstad. Ten strengste verboden natuurlijk, maar de legende was geboren. De laatste vlucht eindigde in de 30e strafkamer van het Parijse gerechtshof. Rechter Jean Zamponi kon tijdens het druk bezochte proces zijn lachen amper inhouden en toonde zich de kwaadste niet. Maltret kwam er af met een tijdelijk vliegverbod (drie jaar) en een boete van bijna 17.000 gulden. De dader beloofde de rechter dat het de laatste keer was geweest „Met die'uitspraak kan ik niet echt zitten", gniffelt Maltret een maand na het proces. De held van de Franse media bewoont een kale flat in Chaville, een aardige voorstad van Parijs. Op het televisietoestel twee modelvliegtuigjes, in elkaar gezet door zijn zoontje. Zijn 14-jarige dochter weet al hoe ze een hoogte van de Obelisk op de :e de la Concorde zwaai ik naar ts. Links zie ik de mooie glazen mide. Het gaat hard. Daar zit boven de Pont de la Concorde, heer tien meter over de blauw rode vlag op de Assemblee ionale en heb een aardige .chte voor meneer Joxe, die en moet zitten. Richting horen schiet ik weg en passeer chterlangs ter hoogte van de de etage. Ik zie de toeristen die me zwaaien en groet ze efd. Ze zullen mijn passage, zo c bij, niet gauw vergeten t jment uit het boek: „Ik landde op de mooiste ue ter wereld").

Leidse Courant | 1988 | | pagina 31