Waarom vieren we Kerstfeest? £eidóc<3outa/r l Kerstfeest kerk wereld Palestijnen dreigen Kerstmis in Bethlehem te verstoren Maatschappelijk probleem >weer ill iC GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeidaeSou/umt ZATERDAG 24 DECEMBER 1988 PAG door Marinui van der Berg De merkwaardigste kerstkaart die ik een dezer dagen kreeg, is een kaart met een gans op een preekstoel achter de opengeslagen bijbel en in de kerkbank enkele gansjes als toehoorder. „Is er ook nog le ven na Kerstmis...?" vraagt de gans. Zo'n kaart is heel an ders dan die met vrome af beeldingen van Jezus in een kribbe, omringd door Maria en Jozef: een liefelijk huiselijk tafereeltje. De persoon die me die „rare" kaart gestuurd heeft, en van wie ik het bijzon der waardeer dat hij me die kaart zond, heeft in de afgelo pen jaren intens gezocht naar de vraag wat echt leven is voor hemzelf en hoe hij leven kan in deze wereld. Het ant woord op die vraag is voor hem een weg met behoorlijke hobbels en gaten. Zijn kaart stelt, hoewel de tekst wrang lijkt, de kern van de kerst- vraag: „Is er leven na Kerst mis?" Een dag of tien geleden keek ik in een museum in En schede naar een magere film over bewijzen voor leven na de dood. Een film bij gelegen heid van de waardevolle ten toonstelling: „De laatste gang". Op mijn netvlies waren de beelden van de laatste gang van mensen in Armenië die uit de puinhopen waren gehaald. En hoevelen kunnen er niet eens begraven worden! Aan de kerken is terecht het verwijt gemaakt dat zozeer al les was gericht op het hierna, dat de zorg om mensen in het hier en nu ondergesneeuwd raakte. Daarom word ik ook kriebelig var^ allerlei theorieën over leven na de dood, als dat los komt te staan van het zoe ken naar heil en gerechtigheid voor mensen nu. Het is niet zo moeilijk om in een sfeertje te praten over dood en sterven, maar intussen kan de harde en pijnlijke werkelijkheid ver geten worden. Wanneer je in deze dagen door de warenhui zen loopt en je hoort al die kerstliederen dan zou je bijna vergeten dat het kerstfeest niet een feest is om te zwijme len. om in te dommelen, maar het is een feest om wakker te schrikken, om je „rot" te schrikken. Het licht dat door de duistere nacht heenbreekt laat ons mensen zien. Mensen en hun pijn, mensen en hun verdriet, mensen en hun ge vangen zijn in angst, in ge weld, in hun niet gehoord wor den. Kerstmis sluit niet de ogen, maar opent de ogen, opdat we zien hoezeer men sen verlangen naar een nieu we geboorte. Een nieuwe ge boorte in gerechtigheid, in nieuwe kansen. Nieuwe kan sen in hun leven, in hun rela tie. Kerstmis is eigenlijk een storend feest. Het stoort de zelfgenoegzaamheid, de tevre denheid die zich heeft opge sloten in zichzelf. Met de woorden van Dominique For- ceville die geïnterviewd werd in het kerstnummer van „De Zonnebloem" voel ik me meer thuis bij Kerstmis als het feest van de verbondenheid. Het feest dat mensen verbindt met elkaar, de gewonden en de gekwetsten. Kerstmis is het feest van Hem die bereikbaar wordt voor kleine mensen, voor mensen zonder kansen. Voor lelijkerds, de dommeri ken, de uitgespuugden en de geminachten, de mensen die zo twijfelen aan zichzelf, die haast niet meer tegen dit in gewikkelde leven op kunnen. Met Kerstmis krijgen zij naam in deze anonieme samenle ving. Echte verbondenheid is nooit vrijblijvend en kortdu rend. Gaat niet uit als een strovuurtje, maar echte ver bondenheid zet zich in, neemt verbondenheid geeft nieuwe kracht en nieuwe moed. Ze verstevigt het geloof in elkaar. Ik werd ooit gevraagd om te praten over eenzaamheid. Ik wil in de maand december lie ver praten over verbonden heid, want dat is juist wat zo veel mensen zoeken, waar zo veel mensen naar verlangen. Eenzaamheid schept geen toekomst, maar verbonden heid wel. Kerstmis is het feest van Gods Verbond met de mensen en dat betekent niet dat we niets meer hoeven te doen. Het betekent juist, dat is het teken dat ons wordt ge geven, dat we ons afvragen hoe kan ik eraan meewerken dat er leven is na Kerstmis. Er zijn nog teveel mensen die van verbondenheid weinig merken, voor wie het leven genadeloos hard is. Zij wach ten op mensen die zich ver binden met hun lot, met hun bestaan, zoals God zich heeft verbonden met ons bestaan. Ik wens U daarom verbonden heid toe dit jaar met Kerstmis. Campagne RK kerkledenregistratie van start UTRECHT „Nu meldt de Zo begint de tekst die staat af gedrukt op posters en folders die rond Kerstmis in de ka tholieke kerken wordt ver spreid. De campagne loopt van Kerstmis tot eind 1990. Begin 1990 zal waarschijnlijk de nieuwe wet op de gemeen telijke bevolkingsadministra tie een feit zijn. Deze bepaalt dat de gemeentelijke overheid niet langer de kerkelijke ge zindte registreert. De zeven Nederlandse bisdommen heb ben gekozen voor een systeem van kerkledenadminstratie waarin het eigen initiatief centraal staat. Er zal geen lan delijke databank met de gege vens van de Nederlandse rooms-katholieken worden opgezet. De RK kerk zal dan" ook niet meedoen aan de SILA, de Stichting Interker kelijke Ledenadministratie die samen met een aantal re formatorische kerekn de lede nadministratie op een cen traal punt wilde organiseren. Iedere parochie wordt zelf verantwoordelijk voor het bij houden van het gegevensbe stand. Het bisdom Groningen adviseert pastores alleen men sen die niet langer als rooms- katholiek te boek willen staan, uit de kerkelijke regis tratie te verwijderen. Het „op schonen" van bestanden op eigen initiatief vindt het bis dom niet wenselijk omdat moeilijk vast te stellen is of mensen de kerk volledig de rug hebben toegekeerd. Ik loop maar in mezelf, verzonken met mijzelf, de wegen zijn van glas, de hemel is van ijzer. Ik weet niet wie ik ben, ik weet niet wie ik was. Waarom vieren we eigen lijk Kerstfeest? Dat lijkt misschien een vreemde vraag. Kerstfeest is toch het feest van de geboorte van Jezus Christus? Dat weet toch iedereen? Is Kerstfeest niet zo van zelfsprekend dat het eerder vreemd zou zijn, als we het niet vierden? Ongetwijfeld is dit onze den klijn vandaag. We zijn alle maal groot gebracht met het jaarlijkse Kerstfeest en zou den het, denk ik, voor geen feld willen missen. 'och is het allemaal niet zo vanzelfsprekend als wij ge neigd zijn te denken. Het is in ieder geval een feit dat de kerk, althans in het Westen, in de eerste drie eeuwen van haar bestaan helemaal geen Kerstfeest gevierd heeft. Ster ker nog: aanvankelijk had de kerk helemaal geen afzonder lijke feesten. Pas in de tweede eeuw is men begonnen met aparte feestda gen. We weten bij voorbeeld dat in het midden van die tweede eeuw het Paasfeest al werd gevierd. Daar ging later een tijd van vasten aan voor af. Rond het jaar 200 horen we van het Pinksterfeest als een ander vreugdefeest. Maar dan houden de ontwikkelin gen, althans in de Westerse kerk, voorlopig ook weer op. We horen helemaal niets van een geboortefeest. In het midden van de vierde eeuw horen we pas van de kerkelijke viering van Jezus' geboorte in Rome. Men viert het feest op 25 december, de datum van de midwinterzon newende. De heidenen had den op die dag grote feesten, die met veel uitspattingen ge paard gingen. De christenen houden nu hun feest op de zelfde dag en gaan zo als het ware het heidense feest „om dopen" tot een nieuw christe lijk feest. Waarom dit feest er toen bij gekomen is weten we niet precies. Ik denk dat het er gens diep in de menselijke na tuur zit om belangrijke din gen in het leven te vieren. Dat geldt van belangrijke ge beurtenissen uit eigen leven en uit het gezinsleven. Dat geldt ook van belangrijke ge beurtenissen die met het gees telijk leven samenhangen. Elke godsdienst kent haar feestdagen. De christelijke godsdienst is geen uitzonde ring. Het kan uiteraard ook best sa menhangen met bepaalde ont wikkelingen die in die perio de plaats vonden. In 312 vond de overgang van Constantijn de Grote naar het christen dom plaats. Een jaar later kregen de christenen vrijheid van gods dienst en daarna begon al gauw een grote toeloop naar de kerk. Ongetwijfeld misten veel van deze mensen, die uit het heidendom kwamen, de feesten waaraan ze gewend waren en heeft het nieuwe kerstfeest voor hen een com pensatie betekend. Het is ook niet zonder reden dat in deze zelfde periode ook de eerste mariologische feesten ge noemd worden! Toch denk ik dat we er in het geval van het Kerstfeest met psychologische en historische redenen alleen niet komen. Er zijn ongetwijfeld ook theo logische motieven geweest. Van het allereerste begin af heeft de kerk immers geloofd dat de geboorte van Jezus vol strekt uniek was. We zien dat al in het Nieuwe Testament zelf. Hoewel de evangeliën niet de oudste geschriften van het Nieuwe Testament zijn, begin ik toch met hen, omdat zij ons zo duidelijk laten zien hoe de jonge christelijke kerk de ge boorte van haar Heer heeft gezien. Dat geldt met name van de geboorteverhalen uit de evan geliën van Mattheüs en Lu- kas. Markus heeft helemaal geen geboorteverhaal. Hij be gint onmiddellijk met Johan nes de Doper en Jezus' doop en verzoeking. Hij wil blijk baar de aandacht meteen ves- Prof. dr. K. Rupia is hoogle raar aan de Theologische Uni versiteit van de Gereformeer de Kerken in Kampen tigen op het wérk dat Jezus als de Messias gedaan heeft. Maar Mattheüs en Lukas heb ben elk twee hoofdstukken waarin de voorgeschiedenis en de geboorte vrij uitvoerig beschreven worden. Wat zeggen al die verhalen over Jezus? Een ding valt meteen op: ze zien Jezus heel sterk in het licht èn in het verlengde van het Oude Tes tament. Lukas 1 zit vol oud testamentisch coloriet. In de boodschap van de engel Ga- briël aan Zacharias wordt Jo hannes de Doper getekend als degene die voor de Messias uit zal gaan „in de geest en kracht van Elia". In de boodschap van Gabriël aan Maria wordt het kind dat uit haar geboren zal worden aangeduid als de Zoon van de Allerhoogste (een messiaanse aanduiding), aan wie de troon van zijn vader David gegeven zal worden. Zijn koningschap 'zal zelfs een eeuwig koning schap zijn. Het zijn allemaal messiaanse aanwijzigingen, die verkondigen dat de H^re God op het punt staat de be loften die Hij door de eeuwen heen aan Israel gegeven heeft te vervullen: de Messias komt er aan. Dat is ook een van de grond thema's in de lofzangen van Maria en Zacharias. Maria zingt: „God heeft zich Israel zijn knecht, aangetrokken, om te gedenken aan zijn barm hartigheid - gelijk Hij gespro ken heeft tot onze vaderen" (Luk. 1: 54/55). Zacharias zingt van de „innerlijke barmhartigheid van onze God, waarmee Hij naar ons zal omzien"(Luk. 1: 78). De engel die aan de herders verschijnt vat het allemaal sa men in de woorden: „U is he den de Heiland geboren, na melijk Christus, de Heer, in de stad van David" (Luk. 2: fl). Het is eigenlijk één grote opeenstapeling van messiaan se termen: de Heiland, dat wil zeggen: de Redder; Christus, het Griekse woord voor Mes sias; de Here, in het Grieks: Kurios, de Griekse vertaling van de oudtestamentische Godsnaam; in de stad Davids: de Messias is de grote zoon van David, die dan ook in de stad van David geboren wordt. Het is een en al messi- aans geluid wat deze klok laat horen. Wereldwijd Uiteraard ligt in al deze aan duidingen het accent aller eerst op Israel. De Messias is primair de Heiland voor Is rael. Zo zegt de engel het ook, als hij het heeft over grote blijdschap die „heel het volk" ten deel zal vallen. Dat volk is het volk Israel. Maar het blijft in het Nieuwe Testament niet bij Israel. Alle evangeliën, die alle vier bij Is rael beginnen, eindigen met de vensters en de deuren wa genwijd open naar de hele wereld. Israel is er voor de volken! Had God het zo al niet tot de stamvader van Is rael gezegd? Luidde de belofte aan Abraham niet: „Met u zullen alle geslachten van de aardbodem gezegend worden" (Gen. 12: 3)? Het verbaast dan ook niet verderop in het Kopersnede van Pieter Schut (1659) over „den engel des Heeren verkondight de Hers op den velde de geboorte Christi" Nieuwe Testament te lezen dat Jezus de Heiland der we reld genoemd wordt (1 Joh. 4: 14). Er zit een middelpunt vliedende kracht in het mes siaanse evangelie. Het begint in Jeruzalem, de stad van Da vid, maar het gaat uiteindelijk om „de einden der aarde" (Hand. 1: 8). Het is dezelfde Lukas, die in zijn tweede boek (de Handelingen der Apostelen) ons in enkele forse lijnen de wereldwijde tocht van het evangelie telcent: van Jeruzalem naar Rome, het centrum van de toenmalige wereld. Het is gezien dit alles niet vreemd dat de kerk op den duur de geboorte van deze Messias ging „vieren". Wie zou zich niet verheugen, als hij er aan denkt dat God op deze wijze heeft „omgezien naar deze wereld? De kerst liederen van de kerk zitten dan ook boordevol van deze vreugde. Het vreugdemotief is overal aanwezig, of het nu over Maria en Zacharias gaat, of over de herders en de wij zen. De gemeente wordt ook voortdurend opgeroepen tot vreugde en verwondering: Komt allen tezamen, jubelend van vreugde! komt nu, o komt nu naar Bethlehem! Komt, verwondert u hier, mensen, ziet, hoe dat u God bemint, ziet, vervuld der zielen wensen, ziet dit nieuwgeboren kind! Er is werkelijk iets te vieren! (Vervolg van de voorpagina) BETHLEHEM In Bethlehem, de geboorte plaats van Jezus, is van daag, morgen en over morgen weinig van een kerstsfeer te merken. „De mensen zijn niet in de stemming om feest te vie ren", aldus burgemeester Freij. „In plaats daarvan zijn er stakingen gepland op zaterdag, zondag en maandag". Een radicale Palestijnse orga nisatie heeft gedreigd op te zullen treden tegen iedereen die niet aan de staking deel neemt. Met leuzen die op mu ren waren geschreven werd tevens aangekondigd dat maatregelen zouden worden genomen tegen iedereen, die meedoet aan door de gemeen te georganiseerde kerstfestivi teiten. „Blijf thuis op 24 de cember" en „Geen Kerstvie ringen, alleen gebeden", zo luidden enkele leuzen die in het stadje op de westelijke Jordaanoever waren aange bracht. Door de intifadah van de Palestijnse bevolking in de bezette gebieden, waar alle heilige plaatsen liggen, is het kersttoerisme naar Israel dit jaar aanzienlijk teruggelopen. Meestal zitten alle hotels in Jeruzalem en Bethlehem rond deze tijd helemaal vol. Maar dit jaar is er zo weinig animo, dat veel hotels met weinig of geen gasten zitten. Een aantal hotels heeft de deuren geheel moeten sluiten, omdat alle ge boekte reserveringen werden geannuleerd Maar toeristen of geen toeris ten, het Israëlische leger neemt geen enkel risico en heeft de veiligheidsmaatrege len zoals elk jaar verscherpt. De versperringen op de toe gangswegen naar Bethlehem blijven ook tijdens het kerst weekeinde staan, waardoor het voor de militairen gemak kelijker is auto's en bussen te onderzoeken. Maar ondanks alle spannin gen zal op het Plein van de Kribbe in Bethlehem het koor van de Anglican Church kerstliederen zingen. Op last van burgemeester Freij moet het plein het dit jaar echter zonder de traditionele kerst versieringen stellen. De bur gemeester kwam tot dit be sluit uit piëteit met de slacht offers van de intifadah, de Palestijnse opstand. De laatste voorbereidingen voor het kerstfeest in Bethlehem: de stellingen voor het podium waarop een Anglicaans koor vanavond zal zingen, worden opgebouwd foto: ap Bisschop Kafiti van de Angli caanse Kerk in Jeruzalem voorspelde gisteren een som bere kerst. Normaal bezoekt hij met Kerstmis andere gees telijke hoogwaardigheidsbe kleders in Jeruzalem, maar nu gaat hij naar kerkelijke ziekenhuizen in de Gaza- strook, waar Palestijnen wor den verpleegd die gewond zijn geraakt in treffen met Is raëliërs. In de bezette gebieden deden zich ook gisteren weer volop rellen en gewelddadigheden voor. In totaal zestien Palestij nen raakten door kogels van militairen gewond. In Nablus werden beperkende maatre gelen opgeheven, die zes da gen lang van kracht zijn ge weest. Onmiddellijk ontston den daar nieuwe Palestijnse protestacties, waarbij zes acti visten gewond raakten. Ook bij rellen :n Hebron en het dorp Kfar Kaddum vielen ge wonden! „Tien moslim geestelijken voor leger nodig" UTRECHT In het leger moeten er zeker tien geeste lijk verzorgers voor moslims bijkomen en ook voor de ge vangenissen moet het aantal worden uitgebreid. Hoeveel dit er precies moeten zijn, moet nog worden uitgere kend. Verder moet de geeste lijke verzorging van moslims in ziekenhuizen, instellingen voor jeugdhulpverlening en bejaardenoorden ook serieus worden aangepakt. Dit stelt het Samenwerkingsverband van Marokkanen en Tune- siërs (SMT) in ons land in een gisteren gepubliceerde reactie op het rapport „Overheid, godsdienst en levensovertu- ging" van de commissie- Hirsch Ballin. Het SMT is om commentaar gevraagd omdat het voor de regering een lan delijk inspraakorgaan is. Be pleit wordt het mogelijk te maken dat moslims op scho len en in openbare gebouwen hun religeuze voorschriften voor wassen en bidden kun nen naleven. Voorgesteld wordt een leerstoel voor Is- lamwetenschappen in te stel len en meer aandacht aan de Islam te schenken op theolo gische hogescholen en facul teiten. Verder dient er een landelijk islamitisch service bureau te komen om de aan pak van de geestelijke verzor ging van moslims te onder steunen. iberger peldoo geen n om et van en bo Hooggeleerde artsen, psychologen en juristen een heftig dispuut verwikkeld over de gebeurtenissen Medische Kleuterdagverblijf (MKD) De Bolderkar. D$iie is van het Vlaardingse MKD constateerde dat liefst vefel hij van de vijftig aan zijn zorg toevertrouwde pupillen thui 1J sueel werden misbruikt. Via tussenkomst van de kin< scherming en de rechter is daarom in een aantal ge) *0gCste overgegaan tot uit-huisplaatsing. Een drastische sta] mede voor de betrokken ouders onverteerbaar is, maar in ee prothe kei geval nu is teruggedraaid. De betrokken ouders on zijn oi nen de tegen hen ingebrachte beschuldiging en tekenei test aan tegen het incest-onderzoek, dat onderdeel schij te maken van een geheim behandelingsplan van het INMIDDELS is een select gezelschap van deskundigen uit over De Bolderkar heen gevallen. De staf, zegt men, zich laten meeslepen door de hausse van publiciteit di verschijnsel incest heeft gekregen, sinds het de laatst gaandeweg uit de taboesfeer was gehaald. Buiten de o om zijn de kleuters onderzocht met behulp van de omst „poppenmethode", die zelfs door de weinige experts gebied met de grootst mogelijke voorzichtigheid wor< hanteerd. Met als voorspelbaar resultaat dat het ene ii geval na het aifdere boven water werd gehaald. ?n ïr dit zorv ijk ie de 1 en is ze vo aanl Op basis van een volstrekt ondermaatse bewijsvoerinl ouders in de beklaagdenbank gezet en gezinnen ontw zo luidt het verwijt. De Bolderkar wordt een voorbeel, noemd van de „incest-hysterie" die zich van de welziji tor heeft meester gemaakt. Als een willekeurig MKD" stelt dat ruim een vierde van „zijn" kleuters door oudei of derden seksueel wordt misbruikt, dan zou men zich op grond van de statistische waarschijnlijkheid toch eens moeten afvragen of de gebruikte onderzoeksme wel deugt. De sceptici verwijzen daarbij naar een recen faire in Engeland. Daar beschuldigde een overenthoi artsen-echtbaar naar achteraf bleek geheel ten on te een grote groep ouders van het plegen van ontuchl de eigen kinderen. Verwezen wordt ook naar Oude en de geheimzinnige clowns, die daar allerlei onbehooL^ m€ met mindeijarigen zouden hebben uitgespookt. ernsti idheid, HeT is begrijpelijk dat vraagtekens worden geplaatst L^rol uitkomsten van het „interne" onderzoek van De Boldejomml{ De rechter moet hier uiteraard het laatste woord sprite al Reeds nu echter kan worden vastgesteld, dat de staf vaferschi Vlaardingse MKD grove fouten heeft gemaakt; en niet 3 in de procedure. Zo is het bestaan van een geheim behfr lingsplan waarvan ouders die hun kinderen vrijr" naar een MKD sturen geen kennis dragen in pri»-^ strijdig met de ouderlijke verantwoordelijkheid. I dit staat los van het feit, dat het natuurlijk ook niet^ voor de hand ligt en nodig is om bij een vermo van incest eerst aan de betrokken ouders te vragen i wellicht regelmatig ontuchtige handelingen met hunjA7" (laten) plegen. Maar juist de ernst van het incest-prolr X vraagt om een uiterst zorgvuldige procedure en een i nant zorgvuldige onderzoeksmethode. ANDERZIJDS is het te makkelijk, en zelfs gevaarlijl^.1 het gebeuren op De Bolderkar bij voorbaat te bestemj als het uitvloeisel van een veronderstelde massa-hystef de zachte sector. In het licht van wetenschappelijke or (Va zoeksgegeven uit bijvoorbeeld de Verenigde Staten, percentage incest-slachtoffers dat De Bolderkar in P meent te hebben op zichzelf helemaal niet zo ongerijm^y.001" als hier en daar wordt beweerd; zeker niet voor een schf11111^ INCEST is „in de mode", en dat zal voorlopig best eeife zaj. foute conclusies leiden. De verhalen en de cijfers die de n lopen jaren in omloop zijn gekomen, bevestigen echtei^sen het om een omvangrijk maatschappelijk probleem gaafklein' diep ingrijpt in individuele levens. De slachtoffers zijnL gcj gebaat bij overschatting, maar evenmin bij onderschatti[^_fra Zachte Kerst DE BILT (KNMI) Het blijft de komende dagen zacht weer. Een hogedrukgebied boven zuid-Europa zorgt, samen met oceaandepressies, die ten noor den van Schotland langs trek ken, voor aanvoer van zachte lucht vanaf de Azoren. Van daag wordt het rond 9 graden en de kerstdagen blijft de tem peratuur op hetzelfde niveau. Zondag en maandag is de neerslagkans wat kleiner, hoe wel het ook dan waarschijnlijk niet de hele dag droog blijft. Vandaag is er aan de kust veel wind, zondag en maandag waait het wat minder hard. Weersvooruitzichten voor diverse Europese landen, geldig voor zondag en maandag: Zuid-Skandina vie: Overwegend veel bewolking en al en toe sneeuw, over gaand in regen. Temperaturen in west-Noorwegen en Denemarken rond 4 graden, elders overdag rond 0 graden en in de nacht en meest lichte Britse Eilanden: Overwegend veel bewolking. Zondag vooral in Ierland en Schotland af en toe regen, maan dag ook elders. Middagtemperaturen zondag rond 10 graden, maandag iets lager. Benelux: Zondag af en toe zon en overwegend droog, maandag veel be- woking en af en toe regen. Middag- temperaturen rond 9 graden. Duitsland: Zondag veel bewolking en af en toe regen of motregen. Maan dag af en toe zon en vrijwel droog.'s Nachts in het zuiden kans op mist Middagtemperaturen rond 8 graden. Frankrijk: In het noordwesten half tot zwaar bewolkt en mogelijk wat regen of motregen. Middagtempera- tuur rond 9 graden. Elders perioden met zon en vrijwel overal droog en middagtemperaturen oplopend tot 13 graden aan de Middellandse Zee. Alpenlanden: ln het noorden en wes ten half tot zwaar bewolkt en moge lijk wat regen of motregen. Elders perioden met zon en droog.'s Nachts in de dalen kans op mist. Middagtem peraturen in de dalen ongeveer 7 Sch Ifstel icceptt Hnet ke liatief-' graden. Nul-graden-niveau op| VVD tot rond 2200 meter. j het Q Spanje, Portugal: In het noordi"" half tot zwaar bewolkt en lu een bui. Elders zonnige droog. Middagtemperaturen J kasten rond 16 graden in het land iets lager. Italië, Joegoslavische kust: PefCH met zon en droog. Vooral in i Italië kans op mist. Italië ongeveer 8 graden. Den Helder Rotterdam Vllsslngen Zuld-Umburg Las Patmas Leeft i de i subs: i. Tevt nte ii 2|derdoi I burg -. bew. 20 15 mburg motrgn half bew. 10 Los Angeles New York regen New Orleans en.bol Palm Beach I. bew. Paramaribo zw. bew. Pretoria rw. bew. San Francisco zw. bew. Sao Paolo motrgn Seoul zw. bew. Singapore half bew. !EKf -3 5 ij Kv/Ar. 'iïNtST Iben. ,}kn S

Leidse Courant | 1988 | | pagina 2